Donderdag 25 Januari 1900 5 centiemen per nummer. 54"® Jaar 3437 MEID VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat willen zij? D E Vooruitgang van België. Burgerwacht. Spaart de vogeltjes De Landbouwbond Aalst-Mijlbeek. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Cuique sunm. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 24 Januari 1900. De liberalen vragen dat de algemeene militaire dienstplicht zou ingevoerd wor den, in andere woorden, zij willen het alle man soldaat. Wij, catholieken, integendeel eischen een vrywilligi rr-leger, het niemand gedwongen soldaat od in afwachting bezoldiging van den minderen man welke 'in het leger dienen moet. Bemerken wij dat dit tweede deel van ons programma reeds verwezenlijkt is, want eene bezoldiging van 30 fr. ter maand wordt reeds uitbetaald. Maar waarom vragen de liberalen het alle man soldaat Is het om, in ge val van nood, ons Vaderland beter te kun nen verdedigen, om deze die ons Land zouden willen veroveren terug te drijven O neen, daar bekommeren zij zich niet meê en daarbij vele liberalen zouden met beide handen toestemmen in de in- palmiDg van België door Frankrijk waar heden de kerk- en priestervervolgers den scepter houden, dus mannen naar hun hert en zinnen. Welke zijn dus de geheime inzichten der liberalen in zake van legerinrichting? Liberale redenaars hebben b^t ons herbaalde malen klaar eo duidelijk ge zegd. Wat zij willen is het ongeloof versprei den, 't is de jongelingen van den buiten tot vijanden van God, Kerk en Priesters hervormen. In 1897, werd door een der chefs van de vrymetselaarslogie, die teveDS een hooger ambt bij 't leger bekleedt, te Brus sel eene redevoering gehouden waarin wij lezen O P GELET1 - De ware reden waarom onze meos- ters (de Ministers) de schreeuwende onrechiveerdigheid der plaatsvervan- ging behouden, is dat, zoo de zonen der rijke pachters en eigenaars bun dorp verlieten om een of twee jaar in onze groote garnizoensteden te gaan doorbrengen, deze jongelingen in hun dorp zouden terugkeeren verlevendigd, opgewekt, besloten van niet meer blin- - deliDgs het pasioorsjtik te dragen en te stemmen volgens hun geweten, maar nooit meer volgens een ordewoord. Vervolgens zou het voorbeeld door de zonen van de voornaamste ingezetenen van 't dorp gegeven, weldra nageleefd worden door de andere jongeliDgen en vaarwol dan aan het overwicht der E M A R L I T T. (NA VERTELD 18i# virvolo. Zij was blijven staan, en hoe gekrenkt zij ook zijn mocht, nu onderdrukte zij eenen glimlach. Laat dat aan mij over goede manie ren schaden ook eene dienstbare niet.... La ter Zij haalde de schouders op en zag hem met eeneu kalmen blik aan. Ik geloof dat iemands bustaan ook wel een weinig van hem zelf, niet geheel van het lot afhangtdat ge loof zal mij niet licht den moed doen zinken, bovendien ben ik jong en gezond en voor my zelve geheel voorbereid op het oogenblik, dat wij van hier zij wees over de heg naar de deur in den muur van de voorplaats moe ten trekken met den staf in de hand. Om het boschwachtershuis binnen te «tappen, waar de taak van huisvrouw u toe lacht, voegde hij er zichzelven bij, terwijl hij gramstorig de rechterhand tot vuist samen trok. Wie weet of hy niet boosaardig genoeg - catholicke buitenlieden in de volgende kiezingen. Die verklaringen dienen van tijd tot tijd herinnerd te worden. Is bet klaar en duidelijk genoeg V Het bovenstaande bewijst ons dus oo- ti geusprekelijk dat de liberalen door den algemeeuen verplichtenlen dienst de verdediging van 't vaderland ia nood met beoogen, maar wel de vergoddeloozing, de vergeuzing des volks om aldus hunne heerschappij over België to kuunen ves tigen. Maar de catbolieke Belgen zullen dat weten te beletten in de aanst. wetge vende kiezingen zullen zij zorgen dat de minderheid der vrijheidhatende geuzen zoo klein mogelijk weze 1 Het departement van financiën heeft de staten publiek gemaakt van den specialeo handel van België met de vreemde landen. Daarin zal men zien wat uitbreiding onze uitvoerhandel, in de laatste jaren genomen heeft. Iu 1896 beliep het totaal van den in voer van België, de som van 1 millard 447,528.000 fr. «lie van uitvoer de som vau 1 millard 753,772,000 fr., te samen 3 millards 191,300. Iu 1899 beliepen de iu- en uitvoer de som van 3 millards 880,262,009 fr., dus eene vermeerdering van 700 millioen franken, Er is hier maar spraak van den spe- cialen handel, dat is te zeggen dat de in transit verklaarde koopwaren hierin niet begrepen zijn. Uit Duitscblana voerden wij in 1896 iD voor 280 millioen fr. in 1899 voor 410 millioen, dus eene vermeerdering van 130 millioen. Duitschland dat in 1896 voor 172 mil lioen in België invoerde, bracht in 1899 voor 39 millioen meer in ons land. Wij voerden naar Engeland in 1896, voor 289 millioen uit, en in 1899 voor 338 millioen, dus een vooruitgang van 49 millioen. Eugeland zond ons in 1896 voor 187 millioen koopwaren, en in 1899 voor 206 millioen. Wij voeren in Frankrijk in 1896, voor 283 millioen binnen, en iu 1899 voor 317 millioen dus voor 34 millioen meer. België voerde uit dat land iu, altijd in geweest was, deze gedachte uit te spreken, indien niet een plotseling geraas op het voor plein het gesprek had afgebroken. De hond blafte als een bezetene, de duiven vlogen ver schrikt op de daken en eene diepe, krachtige mannenstem riep herhaaldelijk Hola, kind vervolgde dan misnoegd Waar zou ze tooh zitten Het meisje was reeds naar de traliedeur gameid en stiet die open. O zoo, hebt gij wat voor de keuken ge haald klouk de stem van zoo even, maar kalmer. Zeg eens kind, voor de poort loopt al wel vijf minuten lang een vreemde kerel, die kerel met zijn bij de policie verdachten baard hindert mij. Geef hem een stok brood en deze twee penningen, meer wordt er op de pacht hoeve in dezen miserabelen tijd niet gegeven zeg hem dat. De heer Markns was intusschen ook de denr in de heg genaderd, maar bleef toch aarze lend toBSchen de frambozen staan. Hij kon van terzij den scheef iugezakten voorgevel van het woonhuis met zijne verweerde ruiten zien. Op den dorpel van de huisdeur stond eeu rijzige, schrale oude heer. In de rechter hand had h(j eene lange pijp en met de linker steunde hij op eenen stok. Hy had een krach tig geteekend edel profiel en muest als jong mensch zeer schoon geweest zijn. Nu echter bedekte eene gerimpelde, gele huid het t 1896, voor eene weerde van 281 millioen; en in 1899 voor 303 millioen een ver schil dus van 22 millioen. In 1896 was ouze uitvoer naar Neder land op 164 millioen gerekend hij be reikte iu 1899 ile som van 204 millioen 40 millioen hooier. In 1896 bad Neder land voor 170 millioen koopwaren gezon den het zond er iu 1899 slechts voor 161 millioen 9 millioen minder. Uit die korte opgave kunnen wij. zien, dat wij met eeu zekere trots op de uit breiding van onzen in- en uitvoer kunnen neerzieD, wat de ongeluksprofeten ook mochten uitbraaien I v Eene zeer belangryke tifding \mT wordt uit Brussel meégedeeld. Bf Generaal Verstraeten komt toe pAa te laten dat de Korpsoversten voor- taan aan de wachten die door hunDe bezigheden moeilijk zondags kunnen dienst doen, oorlof geven dieusten in de week bij te wonen. Die oorlof zal slechts na grondig onder zoek worden gegund. Ziedaar allerbeste nieuws voor al wie handel diijft en tot de Burgerwacht be hoort. Men weet hoe moeilyk bet valt aan beenhouwers, bakkers, herbergiers, enz., zondags hunnen handel of zaken in brand te laten. Zulke lieden zullen dus voortaan in de week 's avonds mogen dienst doen. Plaatsvervanging. Op 31 Jan. moet de waarborgstorting van 200 fr. in handen van den ontvanger der belastin gen zyner sectie of gemeente gedaan zyn, om recht te hebben voor den militiedieust op eeoen plaats vervanger., voor welke het ministerie van oorlog verantwoor delijk is. Vroeger hadden alleenrecht de waar borgstorting te doen, degenen die deel- maakteu van de nieuwe lichting zij die voorloopig uitgesteld waren geweest en die verwaarloosd hadden, de storting te doen, verloren het recht, deze nog te doen. Nu is er beslist, dat degenen, die voor loopig vrijgesteld zijn en die vreezen het tweede jaar de vrijstelling niet meer te bekomen, bet recht hebben, de storting te doen in de maand Januari, maand iu welke de vergadering van den milicieraad plaats heeft. gezicht, en de doukere oogen lagen als gloeien de kolen in de diepe holten. Dat moet hy zijn de speler en brasser het verwoestende in digo werk der driften trad in deze trekken helder in het licht. Hy bleef in de deur staan, terwijl het meisje voor hem heen iD het huis liep, om brood voor den bedelaar af te snijden. Nu en dan deed hij eenen trek nit zijne pijp en blies dikke rookwolken in de geurige morgend- lucht, terwijl hy naar den vreemde kerel rondzag, die zich aan een onderzoek scheen te hebben ontrokken. Ouder een opkomend vermoeden zocht ook M. Markus naar den verdachte. De deur van het voorplein tegenover die van het woon huis, stond half open Mijnheer van het Her ten veld kon van zijue plaats zeer goed zien, hoe achter den gesloten deurvleugel zich een mensch weg stak en met het aangezicht tegen de planken gedrukt, onafgewend door eeue der breede reten van het houtwerk loerde. Die kale jas, dien gedeukten hoed en die geruite doek hud M. Markus reeds gistereu gezien, eu toeu uu het meisje met eeu stuk brood in de haud weer uit het huis kwam, rees ook het hoofd achter de deur op het was de jonge mannenkop met den langen, rossigen baard en de ziekelijke gezichtskleur, dien hij gisteren iu de soldateukamer eene ligplaats had helpeu bereiden. De ongelukkige man zag er heden nog De meezen behooren tot de nuttigste vogels voor den landbouw. Zij zijn bij- zonder vlug en kunnen iu de buomen allerlei houdingen aannemen, zoodat zij ook de allerduDSte takjes eo twijgjes aan alle kanten kunnen bekyken en vau insek- ten eu insekteneieren zuiveren. Van tijd tot tijd eten 'ij, by gebrek aan insekten, ook zaden. Dit geschiedt vooral in den winter en kan dus geene schade aan brengen. Door hun voortdurende beweeglijkheid hebben de meezen zeer veel voedsol noo- dig. Bij gebrek aan insekten of zaden, vallen de grootere soorten somtijds klei nere vogels aan, hakken deze mot hun snavel den schedel open en eten de her senen. Ook in dit opzicht kunnen zij geen schade doen. Iosekten vormen echter ver reweg het hoofdvoedsel en daar de mee zen het gebeele jaar bij ons blijven, moet men ze onder de allernuttigste vogels rangschikken. De meezen broeden tweemaal 's jaars en zijn dan niet op elkanders nabijheid gesteld. Hiermede moet rekening gehou den worden, wanneer men, om de meezen te lokkeu, nestkastjes gaat uitbangeD. Deze moet men dus niet te dicht bij elkaar plaatsen. Na don broeitijd worden ze gezellig. Verschillende soorten van meezen voegen zich dan bijeen en daar komen vaak nog verschillende andere vogels bij. Door hun geringe groote zijn de meezen in staat zich aan do dunste twijgjes vast te hechten en die af te zoeken. Winter koninkjes en goudhaantjes kunnen dit ook wel, maar deze kunnen niet in aller lei houdingen (tot hangende toe) de tak ken en twijgjes van alle kanten bekijken. Bovendien onderscheiden de meezen zich door groote nieuwsgierigheid, waardoor zy alles onderzoeken. De meezen zijn verbazend vruchtbaar. Den eersten keer leggen ze 10 a 12 eieren. Eens vond men in het nest van een zwartkopmees uiet minder dan 27 eieren. Deze zijn wit van kleur met roode punt jes. Sommige meezen hebben hun nest in holle boomen, andere bouwen een sierlyk nestje. De groote vruchtbaarheid der meezen hebben zij zeer noodig om de soort in stand te houden. In den winter sterven er namelijk velo van honger. Wij hebben thans wederom een tijd achter den rug, die voor deze nuttige diertjes zeer gevaar lijk is geweest. Bij mistig en tegelijk vorstig weer worden de dunnere boom takken alle met een laagje yskristalletjes bedekt. Hoewel dit nu bij opvolgend zon- erbarmelijker uit hy scheen zich nauwe lijks op de voeten te kunnen honden. Zijne ontsnapping door het venster moest hem bo- venmenschelyke inspanning gekost hebben, en met het oog op deze blijkbare zwakte en hulpeloosheid was het belachelijk te onder stellen, dat de vluchteling eerst nog als dief de kamers doorsnuffeld en de pronkdukaat nit het veraf gelegen vertrek ontvreemd had. Het was wonderlijk, dat deze zwakke man op allen, die hem van naderhy bezagen, den zelfden diepen indruk maakte. Het meisje was Bpoedig de voorplaats over en buiten de poort gekomen maar op hetzelfde oogen blik de'nsde zij terng het stuk brood in hare hand vloog over het pad heen, en men zag, dat het meisje evenals Louise, de kleine barmhartige zuster van gisteren, zonder ziob te bedenken de armen uitstrekte om den arme te steunen. M. Markus ergerde zich over dezen vreem den kerel, die zich zoo interressant in de oogen der meisjes wist te maken, al evenzeer ais de groenrok met zijne meuschenliefde van verdacht allooi. Hy zag eensklaps beiden niet meer buiten de poort, ze waren achter den muur verdwenen, maar wel hoorde hy, dat de schout zynen stok hard op den steenen vloer van het woonhuis stiet en met moeite naar de kamer strompelde. Daar binnen scheen hem niemand te hulp te komenayne arme vrouw kon nist zij nig weer voor on» een zeer fraaien aan blik kan opleveren, denken de meezen er niet aldus over. Zij kunnen tengevolge van den rijm de insokteneieren en pop pen niet vinden en moeten, daar ze niet lang zonder voedsel voort kunnen, van honger omkomen. Hetzelfde geschiedt natuurlijk wauueer de takken met sneeuw en ijzel bedekt zijn. Wie er een boomgaard op na houdt, kan natuurlijk de meezen als niet te waardeeren vrienden beschouwen. Zy zijn het, die de insekten vernietigen, welke anders de appels en peren zoudon bena- deeligen. Heeft men dus meezen in zyn boomgaard, dan mag men,vooral in eenen tijd als ik boven omschreef, wel om deze beestjes denken. Daarvoor wordt aange raden om in zulk een tyd stukjes spek of vleesch uit te hangen. Van belaog is vooral, dat de meezen ook in den winter als verdelgers van insekten optreden. Dan zijn de insekten slechts in den vorm van eieren of poppen aanwezig terwyl de afwezigheid van bla deren het schoonzoeken van de takken beter toelaat. Zomers dooden zy een ver- fa.tzende hoeveelheid rupsen. Men zegt zelfs, dat zij ook behaarde rupsen oppik ken, die anders alleen den koekoek tot vijand hebben. De koolmees en de pim pelmees komen vooral in onze loofboomon voor. Hoewel de meezen zeer vruchtbaar zyn en overal wel voorkomen, staat bun aan tal toch niet in verhouding tot die groote vruchtbaarheid. De oorzaak daarvan is natuurlijk in do eerste plaats de groote sterfte in den winter, eu verder hebben zij de roofvogels en de kraaien als onver zoenlijke vijanden. (Noord. Br. Cour.) heeft de eer te laten we ten dat op Zondag 28 Januari 1900, eene in schrijving zal plaats heb ben van nieuwe leden van den Bond voor't aankoo- pen van alle soorten van veevoeder, enz., ter her berg van Joseph De Smedt, paarden- slachter, Hoveniersstraat, - - uren voormiddags. 'V De bevolking van België bedraagt volgens de laatsto statistiek 6,696,732 inwoners, waaronder 3,333,552 van het scboone geslacht en 3,336,190 van het... andere. lag ziek, en mejufvrouw de gouvernante, nn, die was waarschijnlijk bezig met toonzetten of het schilderen van een bloemstuk, of wal was zij in hare lezing verdiept. M. Markus verliet haastig zyne groene schuilplaats en spoedde zich, over het plein en het huis in. VIII De schout stond juist gereed de hand aan de deur krak te elaan, toen hy voetstappen achter zich hoorde. Hy richtte zich met moeite uit zijne gebogen honding op en span de zich in, om het hoofd op den Btyf gewor den hale om te keeren. Wat zal het na zijn Komt de kerel mij zelfe in hnis opzoeken bromde hij booe en niet zonder schrik. Op hetzelfde oogenblik stond de heer van het Hertenveld aan zijne zyde en noemde zijnen naam. De oude heer richtte zich in volle lengte op, alsof hem een bezielende stroom door de oude beenen was gegaan. Hy had iets indruk wekkends iu zijn voorkomen gekregen de manier, waarop hy zynen bezoeker begroette, verried dadelijk den beschaafden man, al hing hem een gelapte kamerjapon om het magere lijf. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1