ïidTaïimioït Donderdag IS Maarl 1000 5 centiemen per nummer. 548te Jaar 5431 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kiezingen voorden Werkrechtersraad. Hoop en Vrees. Een gelukkig landeke. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 14 Maart 1900. Aalst. De algemeene uitslag is Getal stemmers 3690 Ongeldige stembrieven 107 Geldige stembrieven 3583 Catholieken MM. Liebaut Petrus 2383 stemmen Eylenhosch Gustaaf 2378 Socialisten MM. Bocqué Domieu 1190 stemmen. Luycx Edmond 1181 Wij, catholieken, winnen dus 4 k 500 stemmen sedert de kiezing over 4 jaren. Zondag aanstaande zullen wij den uit slag per Kanton meêdeelen. De catholieke candidaten zijn dus ge kozen met eene meerderheid van 1195 stemmen, om zoo te zeggen zonder wer king, want tal van onze partijgenooten ga^en zich de moeite niet naar de stembus te gaan. Eenige blauwen en groenen zagen ook naar de stembus niet om, doch dezen die aaQ de kiezing deelnamen stemden voor de socialistische candidaten. De uitslag dezer kiezing voorspelt niet veel goeds voor onze drij anticatbolieke tegenstrevers de blauwen, groenen en rooden. V Gent. Onze catbolicke antisociali stische vrienden zegepralen in dat Gent- sche broeinest van 't socialism met eene deftige meerderheid. Er waren drij lijsten: catholieken, socialisten en liberalen. In de stad Gent bekwamen de liberalen een belachelijk getal stemmen en dat in eene stad waar de liberalen zoolang de over hand hadden. Brugge. De catholieken zegepra len met gemiddeld 300 stemmen meer derheid. De groenen stemden als een man voor de blauw-roode candidaten. Te Antwerpen zegepralen de onaf- hankelijken in de kieziog voor de leden- bazen met 300 stemmen meerderheid en voor de leden-werklieden moet er zondag I herstemd worden tusschen de catholieken en socialisten. De catholieken bekwamen 4700 stemmen de socialisten 3000 en de I liberalen 2100 stemmen. De catholiekeu hebben sedert de laatste kiezing eenige honderden stemmen gewonnen. E M A R L I T r (NA VERTELD). 25'" VERVOLG. En M. Markus kon niet ontkennen, dat hij een zeer aangenaam uur gesleten had. De oude man had zeer weinig over wereld en leven gesproken, zich als wetenschappelijk man doen kenneu, en de zonderlinge in de natuur van dezen onbezorgden verkwister, volgens welken hij ten allen tijde en in alle dingen den beBten raad voor anderen, maar i nooit voor zich zeiven had gehad, was daar door volkomen bewaarheid. De heer van het goed had zijnen bezoeker zelf naar het hnis gebracht dit waa niet te vermijden want alleen kon de half verlamde zoo ver niet gaan, en er was niemand geko men, om hem te halen. Wel had het scherp i oor van den heer Markus een verdacht geluid als iemand, die tusschen de hoornen door sluipt, opgevangen, maur degene, die op zulk eene kwetseude wijze vermeden had, met hem in aanrakiog te komen, het mocht jufvrouw de gouvernante of de vermaande meid zijn, zon hij ook niet kennen. Zeer Eerweerde Heer Dr Ch. Lucas, secretaris van Mgr den Bisschop van Luik, schrijft in Het Centrumhet catholiek blad van Amsterdam, 't volgend artikel, dat wij aan onze lezers willen mededee- len. Hoort wat de secretaris van Mgr Doutreloux schrijft Wij naderen langzaam het gewichtig oogenblik, dat, misschien voor zeer lang, over de toekomst van België zal beslissen. Op het einde van de Meimaand, na de ontbinding der Kamers, zullen de eer ste algemeene verkiezingen plaats hebben volgens de evenredige vertegenwoordiging. Wat z il die toepassing ons geven Mannen, van de geheimen der poli tiek doordrongen, voorspellen, dat de catholieken de meerderheid zullen be houden, doch dat de meerderheid gering zal wezen. Mocht die voorspelling bewaarheid worden Het is aller catholieken wensch. Daartoe wordt echter gevorderd, dat de catholieken overal met vereenigde krach ten strijden. Zijn deze krachteu verdeeld, wordt er meer dan eene catholieke lijst in 't zelfde arrondissement voorgesteld tegen de candidaten der liberalen of socialisten, dan zullen de stemmeu der catholieken zich verdeelen, ten grooten voordeele onzer vijanden. b En dat, helaas is hier en daar te vreezen. Er zijn catholieken, die, slechts hun eigenbelang voor oogen hebbende, de noodige kracht en opofferingsgeest ontbe ren, om, ter wille vau 't algemeen welzijn de aftredende afgeveerdigden niet te be strijden. Op andere plaatsen werden er zelfs dagbladen gevouden, die de verdeeldheid prediken, die oude bondgenooten tegen elkaar in 't harnas jagen, die io plaats van liberalen en socialisten te bekampeh, dag in dag uit die catholieken bestrijden, welke in vrije vraagstukken de meening der dagbladschrijvers Diet zijn topgedaan, die in plaats van to zoeken wat op ons catholiek gebied vereenigtsteeds opdis- schen wat de catholieken verdeelt. Voegt daarbij de dwaze handelwijze der Daensisten. Zij hebben besloten in de groote stedeo hunne hoofdmannen voor te stellen. Ik hoop dat ze zullen druipen doch zij zullen zonder twijfel een zeker getal stemmen aan de catholieken ontfut selen en alzoo bun strijd tegen bet ker kelijk gezag en tegen 's lands catholiek bestuur voortzetten. Een schrikwekkonde verantwoorde lijkheid valt op die catholieken neder, wier gedrag of handelwijze oorzaak kan Zoo had hij onder het voortstappen luid tot den hardhoorigen schout gezegd, dat een of ander stuk wild in het boschje verdwaald was, want hij hoorde het voorbijsluipen. Met een spottend lachje was hij verder gegaan j op den rochterarm leunde de heele last van den ouden heer, die niet buiten den invloed van den wijn gebleven was, en iD den linker droeg hij een pak boeken, die de schout van de plank genomen had met de woorden, dat hy letterlijk naar goede lectuur snakte hij had, bij gebrek aan ruimte, zijne heele bi bliotheek, waaraan hij duizenden besteed had, moeten verkoopen, dat wil zeggen, schande koop van de baud doen.... Met pachter Griebel was M. Markus het spoedig eens geworden. De wakkere man had zich bereid verklaard, M. van het Herten veld by zyn liefdewerk te ondersteunen, en zijn wederhelft had er zich naar gevoegd met te zeggen, dat, wat Peeter zich eens in 't hoofd gezet had, gebeuren moest, en er bleef haar niets anders over, dan ja en amen te zeggen. Maar niemand kon haar beletten, het hoofd te schudden en de handen in een te slaan over den jongen heer, wien zeker de brood kruimels staken, andere zou hij zich niet zoo vroolijk wagen Met de vrouw van den schout en het gouvernante jufferke zou wel rond zijn te komen het was geen bezwaar, de onde vrouw op te heffen en te dragen en 's nachts by haar te waken dat zou zy geerne wezen van den val van ons catholiek mi nisterie. Wanneer men zich nu afvraagt, welke bezwaren tegeu bet catholiek ministerie bestaan, wordt bet antwoord moeilijk. n Sedert 1884 zijn de catholieken aan 't bestuur. Gedurende dien tijd heeft bet land den inwendigeu vrede genoten de nijverheid verkeert in een bloeitijdperk, sedert lang niet meer beleefd niemands vrijheid wordt geschonden, talrijke wet ten, van den verderfelijken geest van 't liberalism doordrongen, blijven helaas! gehandhaafd de catholieken hebben op verre niet, wat zij rechtens kunnen ver- laugen voor de lagere scholen zeer toe gevend zijn de ministers, om de liberalen aan goed bezoldigde en eervolle posten te helpen de Congo, Rusland, China zijn geopend aan den ondernemingsgeest der Belgen eu, met den overvloed van den nalionalen rijkdom, wordt in die landen gewoekerd en komt een groote rijkdom terug in den schoot van 't moederland. De belangen der werklieden zyu niet vergeten Is niet aan aller verlangen vol daan, talrijk nochtans zijn de wetten en verordeningen ten bate van den werkman en zijn huisgezin, talrijker nog de heil volle instellingen door den geest en de leer der Kerk in 't leven geroepen, hetzij om den beboeftigen werkman uit liefde to steunen, betzij den arbeidersstand door de vereeuiging lot een nieuw beroepsle ven eu een beter bestaan op te beuren. De kleine verhooging, welke de jaar wedde der priesters uit 's lands kas zal ontvangen, te beginnen van den ln April, mag ook niemand stof tot klagen geven. n Het is immers in 't belang der kleinen, dat de priester geldelijken onderstand noodig heeft. Hem is voldoende, wat vol strekt noodig is tot kleeding en voedsel doch er komen velen kloppen aan zyu deur, en aan een bert dat op de rechte plaats zit, valt het zuur iemand hulpeloos weg te zenden. Dan, wie zou bij ons de catholieken aan 't bestuur kunnen vervangeu b Voorzeker niet de socialisten.Eerstens zij willen de Republiek: Hoe zou de koning het bestuur van 't land kunnen toevertrouwen aan mannen, die met Zijne Majesteit den spot drijven Dan de socia list rekent geen gezag zijn leus is een oorlogskreet tegen God, eenigen oor sprong van het gezag. En de liberalen Zeker de verkie zingen zullen eenige liberaleu terugbren gen in Kamer en Senaat, doch te gering in getal, opdat zij aanspraak kunnen maken op het bewind. doen en de trotsche kuren der gouvernante Na, daar had men zich niet aan te Btoren. Maar met den schout zelf, dien luien heer, dien lekkerbek en alweter, dat kou met an dere dan oorlog geven, dat zag ze wel vooruit al gaf zij aan zijne kiekenB boterhammen en aan zijne uitgeteerde kiekens eierkoeken te eten, hij zou toch altijd te grommen heb ben, dat wist ze. Eu de meid met hare kale jak en hare steedsche manioren paste ook niet op het goed, waar in eene grove jak en rok en zonder oog lappen gewerkt werd het vreemde nest zou de andere dienstboden oproerig maken neen, zij kon haar niet uitstuan. Hij had een omvangrijk bericht van zijnen boekhouder ontvangen en waB genoodzaakt, verscheidene dringende punten dadelijk af te handelen. Daarom zat hy reeds sedert uren aan de schrijftafel in de koepelkamer zoo hard te werken, dat hij alles vergat. Van de pachtersfamilie was vandaag nog niemand boven geweest. Hij had het middagmaal al leen gebruikt en na het heengaan der meid was het krassen zijner pen het eenige geluid, dat de stilte in de koepelkamer had afgebro ken. Nu werd de deur met vaste hand open getrokken en de ieêreu schoenen van jufvrouw liriebel kraakten, zij bracht nog altyd zelf den koffie. 't Is toch maar waar, het is hier een gekker koel hoekske 1 sprak zijnadat de heer De verdeeldheid der catholieken al leen zou oorzaak kunuen wezeu, dat libe ralen en socialisten meer afgeveerdigden gezamenlijk tellen dan de catholieken af zonderlijk. Zoodoende zou een radicaal-liberaal ministerie mogelijk worden ten grooten" nadeele van de vrijheid en de rechten der catholieken. b Hebben de liberalen do hulp der so- cialisteu noodig tot vormiDg eener meer derheid iu de Kamers, dan zullen zij die hulp niet verwerven, tenzij tot do afschaf fing van het meervoudig kiesrecht, de erkeuniog van het zuiver algemeen stem recht, en bijgevolg de herziening der Grondwet. Zoover echter kunnen de liberalen niet gaan ponder politieken zelfmoord. Indien al de catholieken de zware ge volgen der aanstaande verkiezingen wel overdenken, indien allen het algemeen belaDg voor oogen hebben, geen verdee- liDgiu 't leven roepen, hetzij uit eigenbe lang, betzij uit wraakzucht, die voor niets terugdeinzen, dan zal bet Ministerie ze gevierend uit het strijdperk treden en 't land, tot zijo grooten voorspoed, blijven bestieren. De christen-democraten, die, bij hunne voorliefde tot bet volk.de gehoorzaamheid en volgzaamheid jegens het kerkelijk ge zag, waar het op de eendracht tusschen catholieken aankomt, beoefenen, zullen zeker door hunne hoofdmannen in de nieuwe Kamers vertegenwoordigd zijn ea op de wetgeving een heilzamen invloed, ten gunste van het werkvolk, uitoefenen. D*. Ch. LUCAS. Luik, 25 Februari 1900. Het Petit Journal schrijft eenige zon derlinge bijzonderheden over 't onafhan kelijke Staatje Moresnet. Deze Staat indien dit woord hier kan van pas komen is een grondge bied van zes vierkante kilometers, met nauwelijks duizend inwoners. Het is ge kend onder den naam vaD grondgebied van Moresnet, en, hetgeen het mee.st te verwouderen is, is wel dit: het paalt aan aan den meest veroverenden Staat van Europa, aan Duiischland. Moresnet is gelegen halfweg Verviers naar Aken, te midden van een overschoon dal. Ziehier hoe dit dorp onafhankelijk is geworden Moresnet bezit overvloedige zinkmij- nen. Tenjare 1815 toen het zegepralend Markus haar de hand gereikt had. Het is buiten benauwd, zoo heet als in een bakkers- hoven. Zij streek met den tip van haren voor schoot over aangezicht en bals. Ik ben met mijne Louise op de kampernoeliën uit ge weest, en wij hebben ook eene mand met aardbeziën geplakt. Wij waren dezen morgen te vier uur al uit de veeren en dns vroeg op de baan nu wij hadden ook een heel eind te loopen, bij ons zijn geen kampernoeliën. Maar in 't Gravenhout schieten ze by massa's uit den grond op, boomen, zoo groot als myne halve vuist, ze groeien daar op de plaatsen, waar houtmijten gestaan hebben. Ja, als het uiet om de kampernoeliën was, dan was ik met geen tien paarden in het Gravenhout te trekken. Ik kan den boschwachter niet uit staan die zet al precies zoo'n hooge borst als de meuschen op de pachthoeve. En nn moet ik u maar tegelijk zeggen, dat ik met de vreemde meid bij den schout niet onder een dak wil huizen, dat gaat niet, al zon het alleen om mijn Louise zyn, wauneer die met de vacautie 't huis komt. Ik heb vandaag ons stadswonder ook gezien. Van morgen om half vijf kwam ze ons nit het boschwachtere- huis tegen hé, wat stijgt u het bloed naar het hoofd Nu, men moet zich ook de oogen aitscliameu, over het gedrag van de vrouwen tegenwoordig. Zy zette zijne tas naast zijne schriften op de tafel. bondgenootschap de verdeeling van Euro pa besliste, en dat er spraak was de grens tusschen de Nederlatiden en Pruisen vast te stellen, kwamen de commissarissen overeen zoolang het oogenblik niet geko men was over den eigendom dezer ver maarde ziokmijnen uitspraak te doen. De beide Staten dachten er even veel recht op te hebben; langdurige onderhan- lingen namen aanvang, en, daar zij niet gelukken konden, besloot men dat het grondgebied waar deze gelegen waren, onzijdig en onafhankelijk blyveo zou on der staatkundig opzicht. Moresnet bezat toenmaal ongeveer vijftig haardsteden; doch sinds dien zyn de omstandigheden veranderd. De ont wikkeling heeft geheel en al het dorp vervormd, dat ten minste 800 huizen telt, waar landbouw en nijverheid zeer voor spoedig zyn. België en Duitschland bezitten in Mo resnet elk «enen kommissaris of afge- veerdigde, gelast de mogelijke moeilijk heden te vereffenen. De vorst van Moresnet is tevreden met den titel van burgemeester: hij waakt over het archief, het kadaster en de por tretten zijner voorgangers. De burge meester wordt benoemd tegelijkertijd door den Belgischen en den Duitscben afgeveerdigde. Op zijne beurt, kiest hy tien raadsheeren, welke hij dagveerdt zoo dikwijls er eene zaak te bespreken is. Ia Moresnet bezit niemand kiesrechten; de partijschappen en politieke twisten zijo er volkomen onbekend. Welk een aardsch paradijs I Als men daar nog bijvoegt dat de in woners van Moresnet vrij zijn van allen krijgsdienst, en dat ze jaarlijks niet meer dan 16 fr. per hoofd voor belastingen be talen, dan moet men bekennen dat dit hoekje het gelukkigste der wereld ie. Ziet eens: geen leger, geene belastin- Sm, geene beambten, geene geschiedenisl e belasting van 16 fr. per hoofd brengt jaarlijks van 10 tot 15,000 frank op, die den kleinen Staat voldoende zijn om in zijne bestuurkosten te voorzien en zyne school te onderhouden. Nooit werd er gesproken van onregelmatigheden in de openbare diensten. Eilaas 1 bier in dit tranendal is geen volmaakt geluk. De burgemeester vau Moresnet, wie kan het gelooven is niet gelukkig. Zijn droom was altijd postze gels te mogen maken van zijnen Staat, met zijn afbeeldsel en erkend door de postbesturen der andere landen. Daarin ziet men wel dat de groote mogendheden nijdig zyn over zooveel geluk en welzyn, want de toelating werd hem geweigerd. Arme vorst-burgemeoster Zie zoo, nu weet gij het schandaal en het zal u niet verwonderen, dat jufvrouw Griebel ook eens het hoofd opsteekt. Als ze by den schout eene meid moeten hebben, dan zal ik wel voor een goed meisje zorgen, maar de tegenwoordige zal geen voet over den dorpel zetten. Gij zult dit ook niet verlangen, myn heer Markus. By de Griebels staan orde en fatsoen steeds bovenaan... Maar laat de koffie niet koud worden en schryf u niet ziek. Uw hoofd gloeit als een kool vuur. Nauwelyka was de deur achter haar dicht gevallen, of M. Markus sprong op, als ver scheurde hij plotseling de boeien, die hem aan zijne plaats in den koepel gebonden hiel den. De goede Jufvrouw Griebel was eene babbelkous, zooala alle oude vrouwen het had hem moeite gekost, haar niet by de schou- ders te vatten en duchtig heen en weer te schudden. Het was niet te ontkennen, de belasterde handelde vreemd en gedroeg zich in alles boven haren stand, en zoo waa het licht te begrijpen, dat men haar vijandig gezind was; maar haar wandel was rein, al kwam ze, op welk uur dan ook, uit het huis van den bosch wachter. Het eenige was dat de schrik hem om het hart sloeg, wanneer het meisje in verbinding met den groenrok genoemd werd. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1