Zondag 13 Mei 1900. 3 centiemen per nummer. 34s,e Jaar 3468 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE PENSIOENWET door de beide Kamers gestemd Wetgevende kiezingen. Candidaten der Catholieke Kiesvereeniging SENAAT Arrondissement Oudenaarde-Aalst. TITEL VOERENDE CANDIDATEN: I. Van Vreckem Karei, uittredend lid. 5. de Kerchove d'Exaerde Eugeen, uittred, lid. PL A A TS VER VANGENDE CANDIDA TEN 1. de Kerchove d'Exaerde Eugeen. 2. de Gellinck d'Elsegem Amaury, VOLKSKAMER. Arrondissement Aalst. 1. Woeste Karei, uittredend lid. 2. De Sadeleer Lodewijk, id. 3. Bethune Baron Leo, id. 4. Vander Linden Arthur, id. PL A A TS VER VANGENDE CANDIDA TEN 1. Vander Linden Arthur. 2. Bethune Baron Leo. 5. De Sadeleer Lodewijk. 4. Woeste Karei Menschlievendheid. WAT GEDAAN HUISMOEDERS Of oneerlijk of onwetend 't Is waariiik 'euti?om hooren> CATHOLIEKEN 13 liedjes. KOLOSSAAL Een slachtoffer van liberalen baat en wraak. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- •angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. IN. 31, en in alle Postkantoren des bands. Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeien hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 12 Mei 1900. OP 27 MEI 1900. RipnsttM T*«iiil Oud-volksvertegenwoordiger en X\aej)saci fdUJ, Burgemeester van Oudenaarde. Wat hebben de socios met dat woord geschermd in hun geschreeuw eu foor- lawijd 1 Zij hebben het reoht niet dat woord uit te spreken. Menschlievendheid en socia lism sijn twee verschillige eaken. Wy bewyzen Hoevele werkstakingen hebben de socios niet op touw gezet met het doel eenige party gangers by te winnen, of om eene andere belachelyke reden. Nu iedereeu weet dat eene staking eene wezenlijke ramp is voor de werklieden, voor de moeders, voor de kinderen 1 De socios beginnen dat nu in te zieu. In hun ne dagbladen, op hunne vereenigingen beginnen zij het te bekennen. Waarom dachten zy op hunne mensch- ievendheid niet? Op het Congres van Brussel eenige jaren geleden heeft Bebel vlakaf ge zegd dat het socialism niet streefde om een balsem te leggen op de maatschappelijke wonaen inte gendeel men moest die wonden openhouden opdat het volk door armoede en ellende getergd omwen telingsgezind zou worden Diezelfde brutale taal voerde over eeni ge jaren - Le Devoir - een sociosblad van Vervier». Men zou de bewyzen kuunen verme nigvuldigen. Wy zullen ons beperken het akelige woord van Alfied Detuisseau tu herinneren te Parijs iu 1891 uitgespro ken op het Congres der mijnswerkers Men moet het volk doen bloeden. Hij heeft het geloucheud maar destijds waren de Parijsche dagbladen er vol van I De socios hebben het recht Diet van menschlievendheid te spreken. Al hun ne liefde is slechts eigenbaat. Waar zijn de maatschappelijke werken door de socios tot staHd gebracht. Hun ne Coöperatieven brengen geen stoffelijk voordeel aan de werklie den Alles gaat aan de propaganda. Eu daarmeè zija de socialistische werk lieden vet. Wat de waarheid daarvan bewijst is dit feit Wanneer Vooruit teu voordeele zijQer leden zijn peusioen (welk peusioen im ichtte dan was het een triomfgeschal dat zien en hooren verging Men ging gelooven dat de geheele meuschheid van alle kwalen was verlost 1 Het inrichten van dat pensioen was een wonder 1 een iets buitengewoons waarvan in de roode wereld tot dan toe niets was bekend. Dat armzalig ding was het eerste en bet eeuigste wat de socialisten voor den nerkmau deden. Thaus spreekt men er niet meer van. En dat was mager En het werd nog gedaan op den rug der werk lieden. O roode menschenlicfde I Wat hebben de geuzen voor da land bouwers, voor de werklieden gedaan Weet gij dat kiezers Niets I Niets 1 Niets 1 1 Jaren nochtans waren zij in ons land meester maar zij vonden maar den tijd tot papen vreterij. Ziehier eene kostelijke bekentenis van de Chronique na de kiezingen van 1884. Dank aan de verwonderlijke beben- digbeid van M. Bara, om ous twintig s jaren te doen papenvreten, door die met allerhande saus te doen gereed maken, zijn wij bezig met te bersten door gebrek aan spiis- vertering, ten gevolge der belas- tingen Iuuien wij niet gedurende het vierüe eener eeuw gelijk domkoppen, tegen het priesterkleed hadden gebast, indien wij dat gebas maar een uur per dag hadden gestaakt, zoudeu wij zoo diep niet in den krot zitten. Dat spel willen de geuzen herbeginnen. Oorlog tegen den Godsdienst is weêr hun ordewoord geworden. Het school- enkwest tegen de vrijheid van geweten zou aanstonds heroomeo worden. Die inquisitie moet buu de gelegenheid geven weeral de zakken der vrienden te vullen lijk zij het van 79 tot 84 hebben Hier zijn eeDige gepeperde reke ningen M. Olin voor 9 zittiugen, schoolonder zoek fr. 2,778 of 308 fr. per zitting M. Bergé voor 4 zittingen fr. 3,625 of 900 fr. per zitting I M. Tournai fr. 1,934 voor 8 zit tingen M. L Hardy do Beauli :U fr 2,778 voor 8 zittingen MM. O'tmans, Janson, Mascart, ge middeld 600 fr. per zitting M. Pecsteen fr. 1,904 voor 7 zit tingen M. Muller fr. 2,778 voor 7 zittin gen I M. Jottrand fr. 4,470 voor 2 zit tingen of fr. 2,235 per zitting De smeerkosten van den beroem den Bouvier alleen kosten 4,000 frank. Te BouilloD, den 19 Juli 1882, beliep de rekening van het hotel voor 4 dier schoolonderzoekers fr. 290 of 73 fr. per hoofd Kiezers zoudt gij lichtzinnig en dwaas genoog zyn dit hatelijk spel te laten her beginnen Neen niet waar, uw kreet zal zijn Weg met die kolossale geldverspilling Weg met de geuzen I Tot u ook moeten wij een woordeken richten. Gij ook hebt in dezen strijd uwe rol te vervullen, want gij moet uwen man aanzetten om goed te kiezen. Huismoeders Toen de geuzen, in 1884, door de kiezingen der verachting buiten wierden gekegeld weet gij wat zij reeds iu buu schild voerden. Zij badden reeds voorgesteld de rechten op den koffie te verviervoudigen De koffie zou daardoor twee, drie maal in prijs ziju gestegen 1 De geuzen konden niet dulden dat de arme zyq pijpken rookte of een potje koffie dronk Alles wierd belast. Dank aan de catholiekcn zyn de belas tingen op de koffie of verminderd of afgeschaft. De koffie is de wijn dor arme menschen I Nu, huismoeders, zoudt gij wenschen dat de koffie die nu 2 fr. den kilo wordt betaald, stijge tot 6 fr. den kilo Neen, dan zult gij uwe maus moeteu aauzetteu voor de geuzen niet te stem- men. Om hunne scholen te bouwen, om den oorlog tegen de H Kerk te kunnen voe ren, om de inquisiteurs te laten floroeren, om iedereen uaar de kazernen te kunnen sleuren zulleu zij millioeneu eu mdlioenen uoodig hebben 1 Zy zullen dit geld halen uit de onrecht- streeksche belastingen hunne ontwerpen van 1884 uitvoeren Huismoeders I het pypken van uwen man, uw eigen potje koffie wordt be dreigd door de geuzen. Op dus I en voor de catholieken ge stemd Even als c'e rooc'e socialisten te Gent en elders willen de gi oene socialisten van Cbipka hier te Aalst eene werkstaking verwekken. Er is eene werking op touw, voor een onpartijdig Komiteit schrijft De Werk man van vrijdag 11. Onpartijdig Komiteit Wel dat zou men kunnen aannemen indien men niet by oodervindiug wist, dat, liberalen, groene en roode socialisten altijd hande len uit politieke berekeningen eu niets anders dan uit politieke berekeoingeo of om den molen van Hand aan Hand te doen draaiëa. Op de vergadering van Maandag, scbryven de groene socialisten, waren groene en roode socialisten en libera- I) len nogmaals was de catholieke werk- manskriug gevraagd, goede vrienden blijft tocb Diet ten achter. Goede vrienden Wat schijnheilige kwant is me dat toch Denkt men dan toch dat onze cath. werklieden dwaas geooeg zijn om zich in de doeken te laten doen door deu groenen schavuit die hen meer dan eens de bloe digste heleedigingen en lasteringen naar 't hoofd slingerde van mannen zonder eer verkochte zielen, soepsoldaten, flasjes- kesmannen, mannen goed om in d'erwten te zetten en meer andere groene laste ringen. Nu dat het kieziog is, heeft hij zijne schijnheiligste tronie opgezet en is 't nu van goede vrienden!... Achteruit, schijnheilige volksfopper I De geuzen schrijven in hun manifest de kleriknlcn hebben lasten gestemd op de bloem Neemt M. Galle dat aan voor zijne reke ning Dan roepen wij hem toe Zoo iets zeggen is oneerlijk of getuigt vhd eene kolossale onwetendheid, onweer<lig van eeneu wetgever of aspirant-volksvertegen woordiger. Hier, M. Galle Wordt de bloem belast, de tarwe'het graan lieverkomt vrij binnen Dus zijn daardoor de eetwaren, waarin de bloem gebruikt wordt, niet opge slagen. Waarom de bloem, liever het gemalen graan, belasten en de gra nen vrij laten inkomen P Waarom Alzoo konden iu de maalderyen voel werklieden arbeid vinden. De mulders stiel bleef wat winstgevend bet volk behield zijnen arbeid ea.... de prij zen der granen bleven dezelfde Wij zeggen indien de schrijver van dit manifest dat wist, dan is zoo iets be vestigen niet eerlijk Indien hij dat niet wist welk vertrouwen kunnen de kiezers dan stellen in zulke mannen En zeggen, a. u. b. lezers, dat.de geu zen bewereu de partij van licht en recht te zijn I Wat kolossale onwetendheid of wal gende kwaadaardigheid zouden zij nu niet aan den dag leggen zoo zij de partij van licht en recht niet waren O geus 1 Mulders gedenkt die woorden. De rechteo op üe bloem zullen de geuzen afschaffen. Uwe belangen zijn bedreigd Dus, weg met geuzen d hoe de groenen nu met eene schijnheilige tronie, zitten te bidden en te smeeken Menschen kiest toch voor ons, onze inzichten zijn zoo zuiver, 't is voor de verbetering van alle- mans lot I... Nu, iu der waarheid, is 't eerst en vooral om hunne heersch- en baatzucht te voldoen. Eerst en vooral voor moeders kindje zorgen, niet waar groene chefs Maar eens de kiezing voorbij en de groene chefs zijn afgemat door T slepen van hunne buis dan vallen ze in scheld woorden uit eu 't is van de kiezers zijn kalven Niet panacheeren I Wat is panaoheeren Panacheeren is stemmen voor candidaten van de verschillige lijsten, bij voorbeeld, stemmen voor catholieke candidaten en liberale of roode of groene candidaten. Wie panacheert, maakt zijn stembrief ongeldig... Opgepast dus Daarom, uit voorzichtigheid, wijst allen voorkeur voor dezen of genen candidaat van de hand, en stemt boven aan de lijst, in andere woorden, maakt het wit puntje zwart van 't zwart vierkant dat boven aan de lijst der catholieke candidaten is ge plaatst. Goed begrepen alleenlijk ge stemd aan 't hoofd der lijst van de catholieke candidaten zoowel op den rooskleurigen als op den wit ten stembrief. Chipka deelt nu gratis een boekje uit, dat men anders niet kwijt geraakt, houdende 13 liedjes.... Is het tocb niet waarlijk wonder, Menscben, dat alles bij do hel den van Cbipka op 't judascijfer uit draait 't Comiteit of de boogere groe ne raad is ook uit 13 leden samengesteld. Wie mag er de grootste judas ziju Rechtuit gesproken, zegt een geuzen- blad van 9 Mei 11., het is noodig dat de liberalen aan bet roer komen om orde in de fiuaDciën van 't Land te stellen 1 Gij zoudt ervac omvervallen. Orde in de financiën stéllen als die kerels van 74 tot 84 allo jaren tot over hun ooren in de schuld staken niettegenstaande de altijd oieuwe lasten. Dit punt van fiuaDciën moeten wij eens grondig bespreken. Nu bepalen wij ons tot het volgende uitknipsel uit een vak blad LOpinion finandere. Dit blad wordt gedrukt op de persen van L'Opinion van Autwerpen, een aartsgeuzen blad dat moet aan onze lezers zeggen in welke handen het bestuur van dit blad is. Sedert 1884, toon de Catholieke Partij aan 't bewind kwam, bijgevolg sedert byna zestien jaar, sluit de Belgische - begrooting onveranderlijk met boni. Zulke uitslag wij mogen bet zeggen ter eere van het con- servatief ministerie is heel en ganscb uitzonderlijk in de flnan- cieèle geschiedenis der volkeren. - En zoo Belgié in de laatste jaren - een welvaart genoot zonder voor- - gaande, dan is het die verschul- digd aan dit wijs bestuur. Er is geen gevolg of bet heeft eene oorzaak. En zoo die welvaart in den laatsten tyd oen voorbijgaande crisis verwekt i beeft in zake van vervoer en van an- dere openbare diensten, tocb zouden zij, welke daarom het hoofd oischen on- zer miuisters, zeer ourechtveerdig hau- delen. Waut was die crisis, welke thaus geheel voorby is, niet bet klaarbly- - kendst gevolg van een tijdperk van im- mer toenemeude welvaart L'Opi nion financiert, 5 Mei 1900). Dat strekt die geuzenschrijver tol eer zoo onbewimpeld de waarheid gezegd te hebben. M. Finet, ecu liberaal, in volle Senaat beeft ook hulde gebracht aau het catho- liek bestuur om deu bloei vau 'a lauds financiën. Een ministerie dat 12 millioen kan be steden aan het pensioen van oude werk lieden zonder een centiem lasten te hef fen, mag zyue tegenstrevers uitdagen. De financiën moeten in vollen bloei zijn van hen die zoo een reuzenwerk ver mogen Wat de geuzen ook doen zij zullen do kiezers geen appelen voor citroenen ver- koopen 1 Daar zijn we verzekerd van I De Zeekust van Blankenberghe deelt het volgende meê 't welk ons de maat geeft van de haat- en wraakzucht, waar- meè de liberalen of geuzen behept zijn, zij, die onbeschaamd genoeg zijn om zich als de apostels van vrijheid, van reebt- veerdigheid, liefde en genegenheid voor den minderen man voor te stellen. Mijnheer Karei Dekiere is [zaterdag nacht overleden en woensdag begraven geworden te Blankenberghe. De ongelukkige was slechts 29 jaren oud en is gestorven als een martelaar. M. Dekiere was een doorbraaf man, streng en rechtveordig in zyne plichten, gedienstig nochtans en toegevend zooals enkel een overtuigd catholiek zijne plich ten met geweten kan kwijten. M. Dekiere was sedert verleden zomer ondercommissaris en had de genegenheid verworven zoo wel van zijne oversten als van zijne hulpgenooten. Hij heeft gedu rende het lastigste van het verleden zo- mergetijde den dienst gedaan van den heer commissaris Bayens, die bedlegerig was, en 't was op aandringen van hem dat M. Dekiere zijne plaats van onder- commissaris gevraagd heeft voor beston- digen tijd. M. Dekiere bad dus aan zijnen overste een grooten dienst bewezen met hem gedurende zijDe ziekte te vervaogen, en dat belette nochtans M. Dekiere niet dubbelen dienst te doen dagen eu nachten. Meent gij dat den heer Dekiere daar voor de minste vergoeding ontvaugen heeft Geen duit..., maar 200 fr. werden er gejond aan twee politieagenten, die den overleden veldwachter eenigeu tyd vervangen hebben. Ja, maar Dekiere was catholiek en ziek en arm, en voor de galgenbazen, die zoo monschlievende libe ralen, was eene ondersteuning niet noo dig. M. Dekiere werd door 't vorig bestuur in november tol onder-commissari3 be noemd, en op die boop van een vast bo- staan verzekerd le zijn, trad hij in het huwelijk. Duch nauwelijks was de kiezing uitgekocht of de liberaalijes deden by hoog en laag wéten dat al de catholieke bedienden zouden afgedankt worden. M. Dekiere werd ongerust en viel van vrees en benauwdheid ziek. Nieuwjaar komt, en op de eerste zitting van den nieuwen raad zetten de heulen van het stadhuis hem meêdoogenloos af, terwijl zij meer dau 2000 fr. vorhoogiDgen stemmen aan allerlei kiesbediendeu en kiesratten van beide geslachten. M. Dekiere was geknakt, geschandvlekt en gebroodroofd. Hij had geen vooruit zicht meer van bestaan nauwelijks 4 maanden getrouwd en ziek zijnde, kwam het akelig voorgevoel hem kwellen in 't korte met zijue oude moeder en zyue jonge vrouw to moeten leven van de wel dadigheid, en alzoo heelt die ongelukkige nog 3 maanden geleden als een marte laar. M. Dekiere is het slachtoffer geworden van politieken haat. En wat moet er geworden van zijne arme moeder cd zijne beproefde vrouw Iu de begraviug was noch commissaris, noch veldwachter, noch politie te zien. Wij hoeven er niets by te voegen onze geachte lezers zullen, golyk wy, kunnen oordeelen nn zeggen dat het waarlyk wraak roept voor God eu de menschen.... Eu dan zouden do liberalen willen dat er voor hun worde gestemd Noen voor die beulen, voor die vijanden van den minderen man stemmen wij niet, neen I.... Weg de capitalisten, 't ia gelijk van welke kleur zoo eindigde een vliegende bladje, hier dezer dagen door de socialisten van Hand mun Hand verspreid. Zegt eens, roode jannen, zyn hierby ook begrepen de capiulisteu en geldschieters der roode ondernemingen Is het ook weg met de capitalisten die de lokalen van Harul aan Hand hebben gekocht en 't noodige geld geloond voor de inrichting der bakkerij Is het ook weg met de capitalisten die de jaarlyksche winst van ten minste vijf tien duizend franks opstrijken die de roode bakkerij van Hand aan Hand af werpt Is het ook weg met de capitalisten die t lokaal der Korte Zoutstraat hebben ge kocht en t geld geleend voor 't roode tabakfabriek V Die capitalisten beoogt men immers niet I

De Denderbode | 1900 | | pagina 1