m B g S B a B m B B B B B B 1 B D B fl B B B B B D Dl p Bi D D D' D Zondag 27 Mei 1900. 5 centiemen per nummer. 34ste Jaar 5472 onder Nr 1 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SENAAT. Rooskleurige stembrief. Arrondissement van Oudenaar de-Aalst. Verkiezing van Senatoren. VOLKSKAMER. Witte stembrief. Arrondissement van Aalst. 4 Volksvertegenwoordigers. Verkiezing van Een radikaal Ministerie. Het onderwijs. Steun der armen De Vrijmetselarij Onderrichtingen voor de kiezers. KIEZERS stcml allen als een man Zendingen. Liegen enstoeffen! De handels- en nijverheids- beweging in Belgie. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad S frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-15 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijftin bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des bands Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 26 Mei 1900. den 27 Mei 1900. Hier moet men stemmen Van Vreckem Baepaaet de Kerchove d'Exaerde PL A A TS VER VANGERS. de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Godsdiensthaterij PL A A TS VER VANGER. Vrijmetselarij Hier moet men stemmen. den 27 Mei 1900. Woeste De Sadeleer Bethune Van der Linden Plaatsvervangers. Van der Linden Bethune De Sadeleer Woeste Volksfopperij. Judasserij Baatzuoht. Valsehe beloften. Plaatsvervangers. PriesterbeBpotterij. Mannen zonder prinoiepen. Wij zijn godverlooohenaars 1 Geen hniagezin meer. Weg de oapitalisten van alle kleur. Eigendom is diefstal Plaatsvervangers. Revolutie. Vijanden des Vaderlands. Schooldwang. Plaatsvervanger. 1 Allo man soldaat Hot is zonneklaar en 't wordt zelfs dooi niemand meer, zelfs door de libera len niet, betwist dat moest hetcatho- liek ministerie vallen, het door een radikaal ministerie zou opge volgd worden. Het Fransch radikaal ministerie geeft ons een klein voorsmaakskeu van hetgeen ons in België met zulk ministerie te wach ten staat School-Klooster- en Kerk vervolging Al de catbolieken, als vreemdelingen buiten de wet gesteld. La Croix du Nord, gaf daarover on- laDgs de volgende bemerkingen In 1899 hebben de catholieken het lager onderwijs verschaft aan 2,000,000 Franschen. Het onderwijs van den twee den graad aan 91,000 jongens en meisjes; het hooger onderwijs en beroepsleergan gen aan meer dan 10,000 lieden. Dat alles heeft geen cent gekost aan den Staat, die integendeel ontzaglijke be lastingen geheven heeft op de - klerikale schoolgebouwen. Berekend naar wat het officieel onderwijs kost, hebben de kle- rikalen - daarmede aan Frankrijk eene jaargift gedaan van meer dan 130 mil joeu, wat een capitaal vertegenwoordigt boven de 4 miljards 300 miljoen En het radikaal ministerie schreeuwt oorlog ter dood, het vrij catho- liek onderwijs In 't zelfde jaar werden door de kloos terlingen ongeveer 250,000 armen ge huisvest, gevoed, gekleed en alleszins verzorgd in hunne gestichten daaronder ziyn gerekend 60,000 weeskinderen en meer dan 100,000 ouderlingen. De - Zusterkens der Armen alleeu verzorgden 28,000 ouderlingen; men heeft berekend dat die - klerikalinnen 130 miljoen dageu verzorging in dat ééne jaar hebben gegeven. Die onderstand voor armen is weer voor den Staat eene jaargift der klerikalen, - van meer dan 110 miljoen, een capitaal vertegenwoordigend van boven 3 miljards 600 miljoen Het door de kloosterlingen on het vrij onderwijs aldus aan den Staat gespaarde capitaal bedraagt diensvolgens 7 mil- lards 900 miljoen En al dat goede wordt door de kloosters gedaan met een capitaal van 560 miljoen, het veertiende van wat het aan den Staat zou kosten dit capitaal is voor elke kloosterling een persoonlijk bezit van 3600 fr. In Frankrijk vervolgt, ver kettert het werk van de Zuster- cens der armen met eene onge hoorde kloostertaks Voor verdere statistieken heeft men nog de opgaven 1899 niet maar in 1898 deelden de leden der maatschappyon van St Vincentiusi Paulo voor 13,318,952 fr. onderstand aan den arme. len dan hunne Fransohe geloofsge noten. En toch is 't op die - klerikale schurken dat al de woede der demagogen en volks- opruiers zich bot viert. En toch zijn 't die klerikalen, welke aan 't hoofd staan van alle beschavings- en veredelingswerk, die met onge hoorde razernij belogen, gelasterd en vervolgd worden Laat ons eens zien wat de vrijmetselarij, in 't zelfde jaar en in 't zelfde Frankrijk, aan het volk geschonken heeft Lagere scholen, ondersteund met geld der vrijmetselaars O Hospitalen, gestichten, toevluchts oorden, onderhouden met het geld der vrijmetselaarsO Gestichten en toevluchtsoorden, be diend door de zorgen der vrijmetselaars- zusters of broedersO Scholen, in het Oosten gesticht door de logiënO Vrijmetselaarszendingen O Persoonlijke inschrijvingen der vrij metselaars voor de Fransche zendingen O Vry metselaars-zendelingen O Gemartelde vrijmetselaars O Vry metselaars, die geen beambten zijn, en aan wie door de regeering hulde is ge bracht voor daden van toewyding aan Frankrijk iü de wilde streken O Totaal der vrij metselaarsdiens- tenO HETZELFDE GELDT OOK VOOR BELGIE. Er dient nochtans gemeld, dat do vrij metselarij in geheel Frankrijk een enkel weezenbuis bezit maar er worden geen andere kinders in opgenomen dan van vrijmetselaars, en de in richting krijgt jaarlijks 84,000 fr. van den Staat en de stad Parijs, dus uit den zak der geheele be volking. Zietdaar eene kleine vergelijking tus- schon het werk der edele vrijmetse laars en dat van de klerikale schurken,- die zoo woedend vervolgd worden in het dankbare (1) Frankrijk en wie de Belgi sche vrijmetselaars willen navolgen. Dat is slechts eenen kant der toekomst die België wacht met een radikaal ministerie Wie kiezer is voor den Senaat is ook kiezer voor de Kamer van Volksverte genwoordigers en krijgt zooveel rooskleu rige en witte stembrieven als hij stemmen heeft een, twee of drij. Wie kiezer is voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers alleenlijk krygt zoo veel witto stembrieven als hij stemmen heeft een, twee of drij. Men moet op AL de stembrieven die men ontvangt stemmen, zoowel op de rooskleurige als op de witte stembrieven. Wel op te letten dat men dus op alle stembrieven rooskleurige en witte stemt. Hoe kan men geldig stemmen Men kan op vier wyze geldig stemmen. 1° Met het wit puutje zwart te maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lyst der catholieke candidaten juist onder Nr 1 ia geplaatst 2° Met alleenlyk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der titelvoe- rende catholieke candidaten. 3° Met alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkant nevens den naam van één enkel der plaatsver vangende catholieke candidaten. 4° Met tezelfdertijd het wit punt zwart to maken van het zwart vierkant nevens den naam van ééu enkelen der catholieke titelvoerende candidaten en van één en kelen der catholieke plaatsvervangende candidaten. Doch voor de zekerheid, raden wij allen aan alleenlijk het wit puntje zwart te maken van 't zwart vierkautdat zich onder Nr 1 bevindt, boven aan de lijst der catholieke candidaten. Welke zijn nietige of liever ongeldige stembrieven 1° Als men het zwart puntje van het zwart vierkant boven aan de lijst der catholieke candidaten, ouder Nr 1, beeft zwartgemaakt eu dan een of meer wille puntjes zwart maakt nevens den naam van een of meer der catholieke titelvoe rende en plaatsvervangende candidaten. 2° Wanneer men witte puntjes der zwarte vierkanten zwart maakt nevens de namen van verscheidene titelvoerende of plaatsvervangende candidaten 3° Wanneer men panacheert, in an dere woorden, wanneer men stemt voor candidaten van verschillige lijsten. Wie panacheert maakt zijn stem brief ongeldig. Wy herhalen het Het voorzichtigste van al, zal dus zijn, te stemmen boven san de lijst der catholieke candidaten, dan maakt men geene lieve kinders en loopt men geen gevaar een ongel dige stembrief in de Bus neèr te leggen. In 't zelfde jaar hebben de klerikalen» van Frankrijk 1,094,092 fr. gegeven voor het onderhoud der Fransche scholen en zendingen in de koloniën; de giften aan de Fransche missiën bedroegen meer dan vijf milloen. In 1898 zijn 76 Fransche missionnaris- sen bezweken onder den last van hun werk of onder de moordenaarsband der ijanden van hun vaderland. Mgr AUmayer, pater domioikaau en Aartsbisschop van Mesopotamië, heeft zulke gewichtige diensten aan Frankrijk bewezen, dat de rogeering hem eene groote gouden medaalje komt toe te ken nen, die opzettelijk voor hem gemunt werd. In 't begin van 1899, werd een missionearis-jesuït ridder van het Eere- l.-gioen benoemd; ziju confrater, de E. P. Collin, stichter der sterrewaebt van Tana narive, is tot lid der Akademie vau we teDsebappen gekozen. Deze lyst zou, voor Frankrijk alleen, tot in bet oneindige kunnen uitgebreid worden; in de andere landen is het even eens gesteld ieder rechtschapen Belg moet erkennen, dat de Bel gische catholieken niet min edel moedig en vooruit® txevend hande- Deze kiezing moet voor de geuzerij wel een hopelooze strijd zijn, want tot aller lei middelen hebben zij hunne toevlucht genomen. Naar de eerlijkheid en hebben zij niet gezien liegen maar, zei Vol taire 1 Gij zijt schuld, roepen zij, dat de staats- reute aan 3 per honderd gedaald is tot 94 fr. de aktie van 100 Dus, besluiten zij, de catholieken ver kwisten het geld. Onnoozele jongens 1 In 1884 bij den val van het geuzenmi- nisterie was diezelfde rente aan 83 fr. 1 Zegge 83 fr. En nochtaus die groote verlichte geuzen waren aan 't roer Onnoozele jongens I Te Gent zijn de geuzen baas 1 en de actiën der stad Gent zijn zoo iets van rond de 87 fr. I Arme geuzen 1 Een zoogezegd onzijdig blad Le Soir scbryft het volgende Tot inlichting van onze lezers zullen wij zeggen dat Le Soir van heden de Etoile Beige van de jaren zestig k 70 is. Het dalen der Belgische rente heeft de speculatiekoorts tot oorzaak. M. Alfred Neymarcb, lid der Fransche hoogere commissie van statistiek, komt het betoo- nen iu een werk dat hij aan het onroerend goed in België wijdt. Hij rekeut uit dat in een jaar tyds, 1898 99, de onroerende Belgische weer den een milliard, twee en veertig mil- li oen drij en dertig duizend acht honderd vier en twintig frank gestegen zyo. Wij wilden wel dal men ons onder een gouzenmiuisterie één enkel jaar aanwees, waarin dergelijke geruststellende besta- tiging kon gedaan worden. Prijken met andermans vederen Dal is niet mo< ilijk. Dat kan zelfs een gaai, die zoo een spreekwoordelijke olie domme... gaai is. Wij hebben het wetsontwerp over hot stichten van den buurtspoorweg ge maakt, zegt een geuzenorgaan uit Vlaan deren. Dat is inderdaad zoo. Maar hoe veel kilometers lijn hebt gij tot stand gebracht Nog geen eindje zoo groot als een gewone pier. Maar wij, achteruitkruipend, verkwe- zeld, lamlomdig, paponministeric, wy kunnen op 97uitgebate lijnen wijzen, op 2206 kilometers bereden lijnen en 1548 kilometers voorgestelde en aangenomen lijnen. De catholieken zyn do ware scheppers van den buurtspoorweg. Stoeffen en broeksc...euren is geene kunst. u Wij, stoeft La Flandre vau Gent, hebben de wet wegens de werkmanswoningen ingevoerd, want de enregistratiekosten van dergelijke wo ningen moesten slechts in tien jaar tyds betaald worden. Goed, Flandre Libérale, maar van 1862 tot 1878 hoeveel werkmans woningen werden er gebouwd Niet een enkel En sinds do catholieke wetten op dit stuk, van 1889-95 en 96 kwamen 156 maatschappijen van huiienbouwing tot stand en werd den zelfhouwenden werk man 30 millioen geleend. Flandre, Flandre, wat prachtige ge legenheid tot zwijgen hebt gij niet ver waarloosd (G. V. A. 20 Mei 1900). De lasten zyn niet verminderd 1 Leugen, heeren geuzen. Onder het geuzenbeheer van 1879 tot 84 moesten op den buiten b(joa al de workmenschen personeele belasting be talen. Wij kennen of liever hebben gokend, eene weduwe met vier kinderen waarvan de oudste 17 jaar, 't jong ste 9, zonder broodwinning die slechts een ellendig huis bezat met kleinen hof waarvoor zij als grond belasting geen vijf fr. moest be talen. Welnu die arme weduwe moest onder het bestuur der geuzen 11 fr. personeele belasting betalen. Verstaat gy dat, hoeren geuzen Y De catholieken komen aan 't roer en die arme weduwe is vau de personeele belasting ontlast I Indien onze fameuze verdediger van de arme monschen er aan twijfelt kunnen wij namen noemen 1 Vele menschen op den buiten waren in hetzelfde geval I Dank aan do wet van 89, kunnen die gruwelen niet meer gebeuren. De catho lieken hebben in de wet doen schrijven dat de werkmanswoningen van alle perso neele belasting vrij waren Arme gouzon 1 de kiezers kennen hunne vrienden 1 Belgie is thans het land dat in Europa op allereersten rang staat voor zijnen uit voer 1 In vyf jaren tyd is de handels- en ny- verheidsbewoging van Belgie met twee milliard frauk geklommen Volgens officieële opgaven heeft die beweging in 1899 zeven mil liard, vijf miljoen 800 duizend franken bereikt. De handelaars, de nijveraars zou den dus dwaas en kortzichtig zijn indien zij niet alles in het werk stelden om de Catholieke Regee ring aan het bewind te houden iu plaats vau het land prys te geven aan de woelingen en do oulustou waartoe een radikaal-sucialistisch ministerie het eenige dat buiten de Catholieke Regeering mogelijk is aanleiding zou geven. Handelaars, Nijveraars, over weegt dit grondig en gij zult over tuigd zijn van het gevaar dal uwe siotlelijke belangen loopen met ten radikaal-socialislisch minis terie 1

De Denderbode | 1900 | | pagina 1