Zondag 25 December 1900 5 centiemen per nummer 358te Jaar 5551 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Opgelet Alwie zich voor een jaar aan DEN DEN DERBODE abonneert, zal hem van nu tot Nieuwjaar gratis ont vangen. Men kan ons blad vragen in het Post kantoor waardoor men bediend wordt, aan den Postbode die de brieven brengt, of met naar ons Bureel te komen oj te schrijven. Vroeg storten! DE GIFTMENGSTER. Bedrog. Aan de schrijver van Dendergalm. Eene schoone vergadering DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder Jagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont 'angen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des bands Cuique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; V'onnisse op 3" bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften word n niet teruggestuurd. Hteeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Burecle van dit blad Aalst, 22 December 1000. Wy kunnen niet genoeg de werklieden aanzetten zoo vroeg mogelijk hunue stor tingen te beginnen. Dat is gemakkelijk om begrypen hoe vroeger men stort hoe grooter de rent is. Dat hoeft geen betoog. Geven wij ech ter een gedacht van het verschil door een voorbeeld of twee. Wanneer iemai d op zesjarigen ouder dom in eens 100 fr. stort om in genot te treden van zijn pensioen op zestig jaar dan geven die 100 fr. eene rente van 65 fr. 80 wanneer men ze stort met voor behouden capitaal eu 95 fr. 35 wanneer het capitaal wordt afgestaan. Stort men diezelfde som in eens als men 20 jaar oud is dan is het pensioen nog slechts 35 fr. 33 met voorbehouden capitaal en 55 fr. 98 met afgestaan capi taal. Wie van zijn 6* jaar af jaarlijks 3 fr. stort met vooibehoudeu capitaal, zal op 38jarigen ouderdom omtrent 190 fr. pen sioen ingeschreven hebben met afge staan capitaal boven de 210 fr. Deze som bereikt het maximum pensioen door de wet bepaald. Hy mag nog voort storten zyne stortingen zullen aan 3% gerekend altijd zyn pensioen vermeerdereu, doch op die stortingen ontvangt hij geene toe lagen meer. Wie vaD 20* jaar af jaarlyks 3 fr. stort met voorbehouden capitaal zal op 00 jari gen ouderdom 124 fi58 pensioen geme ten en met afgestaan capitaal 140 fr. 12. Dat verschil is gevoelig. Daaruit vloeit voort dat men zooveel niet storten moet als men jong begiut. Dat sparen vraagt natuurlijk oene op; offering van wege de ouders. Maar wij zyn overtuigd dat zij daardoor aan hunne 46* VKRVOLG. Do monnik sohudde het hoofd en scheen in diop nadenken verzonden. «Wat mij betreft, indien niet eeue andere persoon bedreigd werd, zou ik u toeroepen, vlneht den rech terstoel der menschen en maak u gereed om ▼oor den Goddelyken Heer te verschijnen. Maar er is gevaar en er blijft u niets anders over, dan uwe misdaad te bekennen. a Dus, eerwaarde vader.... Wacht. Indien die vrouw vrijge sproken wordt en het gerecht eene verdere vervolging opgeeft, zal u niets tot eene be kentenis verplichten. Ach, indien de rechtbank zeker is van eene misdaad, geeft zij het onderzoek niet op en indien de schuldige niet verschijnt, aal de onschuldige veroordeeld worden. Maar, indien zij speeekt n Indien zy hare vlucht verhaalt, is Mevrouw de Fairières verloren en ik ook. Overigens laat ik haar niet alleeu voor de rechtbank verschijnen. kiüders den weg van het verderf zouden afleeren. Die kinders zouden sparen wan neer zij groot zijn en bunue centen niet gaan verkwisten in de herbergen, Dat ware het geluk voor de ouders zoowel als voor de kinderen en de maatschappij de opeubare zeden en orde zouden or ouoin- 'lig bij wianeu. Ze inlijven bij de lijfreutkas is een goed middel om «le kinderen de deugd van spaarzaamheid iu te planten en deze is wel het uitgangspuut voor al do andere deugden die daardoor ontwikkeld zullen worden. Op die wijze leggen de ouders don grondsteen van bun eigen geluk en voor dat van huune kinderen. De lijfrentkas heeft de belangrijkheid van dit punt begrepen. Zy heeft bare stand regels gewijzigd. Vroeger mochten do kleinen eerst op lOjarigen ouderdom ingelijfd worden, uu mogen zij het van huu 6jaar af Dit komt ovoreeu mot hunne uitrede iu de school. Wij mogen met voldoening zeggen dat in vele scholeu spaarbonden zijn ingericht. Do onderwijzers die aan die edele taak een deel van hunne moeite hebben opgeofferd hebben waarlijk groo- te verdiensten verworven. Hier blyft er iets te doen voor de ge- meentera ien. Om het sparen op de school te ontwikkelen, om het stichten van bon den op de lyfreutkas te bevorderen, waarvoor zouden zij geen frank storton op het hoofd vau ieder werkmanskind wau- ueer bet begiat de school bij te wonen Waarom, oin hot school bij woneu te be- guustigen, zouden zy niet jaarlijks iets storten op de boekskeus der goede oppas sers boven de 11 jaar Waarom niet Op dat punt komen wij wel eens terug. De daeusisten beroepen zicb dikwijls op den Paus. Leo XIII heeft nooit zeggen zij, de christene democraten veroordeeld. Dat is dubbelzinnig. Er zijn christene democraten en christene democraten. Het daensism is veroordeeld door de kerke lijke Overheid van allen graad. Wij vertalen eenige regels uit do Re vue Générale van October 1900, blad zijden 487 en 488, waai in men die ver oordeeling klaar en duidelijk lezeu kau. Den 8 october 1898,heeft Z. H. de Paus het woord christene democratie uitge sproken. Hy deed het in een antwoord op bet adros oener Fransche bedevaart wier leider eu aanvoerder een bijzonder aan dringen had getoond om de christene de mocratie op te hemelen. Welke taal heeft Zijne Heiligheid gevoerd Ieder van ziju woorden verdient gewogen en overwogeu te worden. Leo XIII heeft gezegd Indien de christene democratie be- zield is met de onderrichtingen vau de rede door het geloof verlichtindien zy, zich hoedende van de bedriegelijke en omverrewerpende leerstelsels, met eene godsdienstige gelatenheid en als n Goed, zeide de Dominikaner, maar het is niet waarschijnlijk, dat het meisje spreken zal n Nog heeft zij het niet gedaan eu zal wachten tot de laatste minuut. Wellicht wacht zij te lang en men zal haar ten slotte niet meer aanhooren. n Ja, zeide de monnik peinzende. Er is slechts een middel om alles te redden, men moet Cntharina eenen verdediger geven, die de geheimen dezer duistere zaak genoeg kent om dit meisje voor de rechters rein te was- schen, zonder iemand anders bloot te stellen. n Wat wilt gij zeggen riep Lachenal. n Gij zyt advocaat, sedert vijftien jaren geniet gij in Caön een onbegrensd vertrou wen, een grooten invloed. Waarom verdedigt gy het meisje niet -nik? a Ja, wie zou dat verhinderen n Maar ik ben de echtgenoot... Der dochter des vermoorden, zeker. Doch ge hebt Gabriëlle eerst lang na den dood haars vaders getrouwd. Ten tijde der misdaad waart gij een vreemdgling in de familie. Gy zijt ook met de aangeklaagde niet verwant. Doch ile wet kan u niet verbieden in deze zaak het woord te voeren. a Alyn God riep Lachenal, gij redt ten noodzakelijk feit, de vc-rscbeidcn- heid der klassen eu tier toestanden aanneemtindien, in bet opzoeken der mogelijke oplossingen voor de menig- vuldige maatschappelijke vraagstukken die dagelijks ontstaan, zij geen oogen- blik uit bet oog verliest de regels der boveumcnscbelijke liefdadigheid dio Jesus-Christus als hel kenmerk der zijnen verklaarde indien, met een woord de democratie christen wil zijn, zal zij aan uw vaderland eene toekomst van vrede, voorspoed en geluk geven. Indien, integendeel /.ij zich aan doom- weuteliug en aan het socialism over- geeft, indien, bedrogen door dwaze - begoochelingen zij zich overgeeft aan t eischen die de grondwetten vernietigen waarop alle burgorlijke inlichting - steuut, zal liet onmiddelijk gevolg voor de werkerskiasso zelve zijn, kneebt- schap, ellende en ondergang. Dat heeft de Paus gezegd. En in zijne woorden zal oiemaud het daensism er kennen. Daaibij de christene democratie vau den edelmoedigen uijveraar Léon Harmei, do vader zijner werklieden, verschilt he melbreed met dio der daensisten, die slechts in 't leven is geroepen door lage wraakzucht eu verachtelijke persooulijke verheffing. Do namen kunneu gelyk zijn maar do houding is totaal anders. Léon Har mei zal nooit de scheuring vau bet daensism goedkeuren, eerder het duizendmad ver- oordeele.u lijk iedereen met gezond ver stand begaafd bet gedaan beeft in over eenstemming met de kerkelijke Overheid. Dat punt moet iu volle daglicht gesteld worden. Hpt finpn si*111 Men medi wiet uueiiNisni teere oeug het volgende getrokken uit een intervieuw door Le Peuple vau M. Raphaël Simons, de leider der groeneu van Luik. (Zie Le Peuple van 16 januari 1899 l,u bl. 5d® kol.) Ik sou willen komen, door de samen trekking van den arbeid, tot liet heden- daaysch capitalistisch regiem te vervan gen door een nieuw economisch stelsel gesteund op de gezamenlijke uitbating van het capilaal. Als dat geen echt bebelsch collectivism is, versta ik er geen letter van. VrageD de socialisten iets anders dan al de capitalen s.iam te trekken in de han den van den Staat en deze met de uitba ting te gelasten. Is dat de gezamenlijke uitbating niet door M. Simous gedroomd In Klokke Roeland van 21 november 1897 heeft advocaat De Backer geloochend dat het eigendomsrecht geen recht is ge steund op uatuurreebt. Wij aanzien zulke leerstelsels als bed gevaarlijk ze maken den weggereed tol deu inval dor roode socios. Dat hebben de socialisteu reeds dikwyls bekend eu dat moet ons aantoonen hoe gevaarlijk het daensism is en hoe verderfelijk voor het volk. mij O, na is alles goed ik heb de vrij heid van dit meisje in handen. n Wees op uwe hoede Gij zult veel te zeggen hebben. Bedenkt dat, indien het oordeel niet volgens de waarheid is, gij eene nieuwe misdaad op het geweten hebt n Ik ben zeker van den goeden uitslag Ik heb menig ingewikkelde zaak verdedigd en gewonnen. Het zou een wonder zijn.indien ik bier niet overwon. Men roemt mijne wel sprekendheid, mijne talenten, men noemt my de groote advocaat van Caën, en ik zou hier het onderspit moeten delven Neon, eer waarde, de Hemel heeft n deze gedachte inge geven en gij zult my overwinnend uit den strijd zien te voorschijn treden 1 n En dan 1 vroeg de monnik. n En dan, hernam Lachenal, eens klaps in droefheid verzoukeD, n zal God my nog eenige dagen laten lijden en mij daarna in de eeuwigheid roepen. n Ga dan heen, moge God n kracht en wijsheid verleeuen voor de zware taak, die n wacht. Den volgenden nacht weêrklonk de kleine bel aan de deur van het buitenhuis. Zijt gij het vroeg Gabriëlle, die waakte. e Ja, n antwoordde Lachenal. De wind Ware het dat rle vermaarde Vlaamsche schrijvers nog le* fden zooals Bilderdijk en VQodel, voorzeker zouden zij zich niet mogen vergelijken met onzen fameuzen letterkundige. Nooit is er een tableau kunstiger afge schilde, d als ilie, verschenen in Dender- galm op Zondag 16® dezer verleden. Men zou mogen zeggen dat onze schrijver bij bet tooucel aanwezig is geweest. W .t nog meer is, de man is niet alleen- lijk fel geletterd, maar ook do kennis we gens microben ontbreekt hem uietmis schien zou men niet slecht doen dit heer schap eene plaats te bezorgen in 't een of 't ander instituut vau bactercologie te Borlijo of Leuven, of zou misschien ooze kunstenaar zoodanig aangetast zijn van dit ongedierte welke hij zonder weten microben noemt In dit geval zouden wij hem raden niet meer naar onze gemeente te komen met eene geleende kazak, want men kan nooit weten wat al soort van diortjes er iu andermans kleeren zitten. Indien zulks bet geval ware, kan hy niets beter doen dan als naar gewoonte in de versche open lucht de ezelsprocssie te doen en zich met goedo welriekende zeep in te smeren tot ouder zijne kin. Wat aangaat, het verhaal wogens onze muzie^maatschappij, het is waar, wij ziju u/et geert vijftig muziekanten, maar als wijei'n uitstapje doen worden er meer dan zeveu pintcu iu eene herberg gedronken, ook onze muziekmeesters ziju betaald, de rekening der vleeschhouwers van verle-- den jaar is lang vereffend en is het getal lodeu niet zoo groot als bij de geuzen- maatschappij, toch zijn er daar geene mannen bij die fier als een pauw langs achter en voor gaan jagen op Hollandsch waterwild. Ware ik bevoegd in zake van diplomas, ik zou voo m-II. u er hem een te geven, en ook nog binst ziju leven, een staudbeeld rechtover ons gemeentehuis, waar al de vrouwen met n'en baert koste loos zouden mogen komen zien. Nu om te eindigen, wonschen wij aan de liberale schrijvers en muziekanten een beste Cecilia'sfeest, en ;tan de bazen zooals gewoonte een dag van goed verteer om beu schadeloos te stellen voor bet rondgehaalde geld om poeder te koopen met de laatste kiezing verschoten ter eere onzen grooten Jan. Dau zullen de clariuctblazers niet staan gapen met uit gedroogde keel eu de bazeu geene putten in d'eerde klagen. Burger en Sis Van Boven. Den 28,ltn october wist die rare vogel toch wel iets. want hy eindigde zyn art. - Domperslogiek met de volgende woorden Wij hopen dat Denderhode aan zijne lezers, niet meer zal xcijsmaken dat wij het bestaan van God (dus ook van hemel, het een volgt noodzakelijkerwyze op het andere, Denderbode) loochenen. Hij kronkelt lijk de paling op eene braadpan. Wat zullen zijne lezers daar over zeggeu Dat is uit ca in klappen lijk de zeel draaiers doen 1 Hoe op zulke leerstelsels eene stevige zedeleer gebouwd Dat is onmogelijk. Gaat zoo iets eens de kinderen inpren ten. Do teugels van de driften vliegen aan stukkeu eu wij hebben eene samenleving waar de misdaad aan 't orde van den dag staat. Hoort de criminalisten eens klagen over de vruchten zulk eener opvoeding. Zij krijgen er in Frankrijk wat staalkens van. Horhalen wij nog eens het gedacht van M. Macé gewezen veiligheidsoverste: De oorzaken van het schrikbarend vermenigvuldigen der misdaden zyu do bctreurcuswoerdige opvoeding, die in do scholen gegeven wordtde ontbinding der zeden het missen van godsdienstige grondbeginselen en vau allo vadorlyk go- zag. De zuiver burgerlijke opvoeding, ziedaar de bijzonderste bron der misdaden. Raadpleegt de statistieken. De mees te misdrijven worden gepleegd door jon- geliugeu, bijna kinderen. De moordenaars en misdadigers aan houden is goed maar veol beter ware het 't kwaa l bij den wortel te nemen. Krach tiger dau ooit moet de maatschappij met strengheid tn werke gaan tegenover de misdadigers. Vooral by middel eener an dere opvoeding moet het kwaad in zyn ootsproug bekampt wordon. Opgedragen aan Dendergalm, Vooruit en C1®, der verdedigers der maatschappij zonder God en de bestrijders vau het ouderlyk gezag. 2den december art. Lo- gii-k en geuzerij haddon wij gezegd dat de amtierige overtuigd was van de wezen lijkheid van een toekomstig leven. Iu zijn antwoord vau 9 december, arti kel Rare vogels protestesteort by daartegen. Wy weten niet of er een hemel is, is ziju besluit. blies sterk en de ongelukkige beefde in zijn dikken mantel. n Gij >1 riep zij met eene uitdrukking van afschuw en vreugde. Ja, Gabriëlle, ik ben gered Hij wilde haar de hand reiken, maar zy deed eene schrede achteruit. u Welken raad heeft de monnik n dan ge geven Heb ik mij ook in hem bedrogen Gij verwachttet mij dus niet meer vroeg hij verschrikt. Neen, ik verwachtte u niet meer. Hy heeft my een middel gegeven. «Er bestaat er geen. Luister En hij begon met koortsach tige opgewondenheid te spreken, alsof hij voor den rechter stond. u De ongelukkige ijlt. n lispelde Gabriëlle. n Neen, u zeide hy, ik ben advocaat en verdedig de ooschnld. n Zij zweeg en luchtte diep. Het overige deel van den nacht bracht hij door met de voorbe reiding zijuer pleitrede. Zijne vrouw ging in eenen hoek van het vertrek en weende. u Waartoe, dacht zij, zoolang zijnen val tegenhouden, als hij onvermijdelijk is. Hoe langer, hoe dieper wordt de afgrond hon derdmaal beter ware het den eersten dag te vallen Den volgenden morgend verscheen Lacbe- werd zondag te Brussel gehouden door den nationalen Bond der catholiek'.- Turn en Wapenmaatschappyen van België. Hot was de jaarlijkscbe samenkomst van den Bondsraad, die, onder voorzitter schap vao M. de Lalieux, toegevoegd Kamerlid en Burgemeester van Nij vel, de algemeene belangen van den Natioueleu Boud te verzorgen bad. Na een hartelijk wvlkomwoord van den voorzitter, werd door den schrijver, M. J Van Elderen, op soms geestige en altijd zoo aangename als duidelijke wijze, een algemeen overzicht gcuomeu van don toe stand en het leveu van don Bond. Deze groeit en gaat gedurig vooruit in kracht en ledental. Wel valt hier of daar een acbteiblijver er af, maar daar komen dan dubbel zooveel voorloopers iu de nal aan de deur der gevangenis en bezocht de aangeklaagde. Ik zal uw verdediger zijn, m sprak hij, en ik zweer u te redden b Maar ik heb reeds een advocaat, ant woordde zy. Gy zult er twee hebben uwe vroe gere meesteres wil het. n Dat is iets anders. Zij heeft het mij gezegd en ik heb op haar vertrouwd de goede juffrouw, n Lachenal verloor geen oogenblik, en begaf zich niettegenstaande zijne zwakte, naar den voorzitter en deed bekend maken, dat Catha- rina Figeat twee verdedigers te gelijker tyd zou hebben den heer Faverot en den heer Lachenal. Men begrijpt, welk belang deze tijding aan de zaak bijzette. De heer Lachenal, n zeide men, die sedert jaren niet meer optrad, zal in deze groote zaak weer optreden. Hoe is het mogelijk 't Is ongelooflijk 77 zeide men. Nog erger dan alles, 77 zeiden de anderen,de arme man is halfdood, en dit zal zyn einde bespoedigt-n. Nog eenmaal wil hij zyn talent en genie toonen. 77 Zoo ging het van mond tot mond. De meesten die kwamen luisteren, getuig den dat zy hoofdzakelijk gekomen waren, om den beroemden verdediger te hooren. De be weging werd algemeen toen de groote rede- plaats. Goduronde deze verg&deriag zelve werd de aanneming gesterad vau niet min dan 10 nieuw aangeboden turnkringen. Wat den Boud nog eenigszius ont breekt, dat is de daadwerkelijke steun <ler welhebbende catbolieken eu ook wol eenigszius van dn catholieko drukpers. Dat is een ongelijk, dat moet hersteld worden, want de Boud vervult eeno niet oubelangrijko rol iu het leveu «Ier Belgi sche catholieke partij. Mens saua in corpnre sauo Eeno gezonde ziel ineen gezond lichaam. Het zijn die kloek gevormde catholieko jonge mannen niet, die ooit zouden wijken in den stryd voor het goede. En waar wij zien dat onze tegenstrevers, onder den dekmantel vau eene bespottelijk voorgewende ouparty- digbeid, de turnende jeugd tot zich trek ken, moeten wy van ouzen kant al het mogelijke doen om kracht eu steun te geven aan vereenigingen gelijk de Natio nale Bond der catholieko turn en wapen maatschappijen van België. M. Vau Elderen koudigde hot blyde nieuws aan, dat du Boud iu ovcrecukomst is met gelijkaardige Fransche, Zwitser- schc en Duitsche maatschappijen, tot het geven en bywonon van internationale wedstrijden en feesten. Dat prachtige autwoord op de kinderachtige wraakne ming van den anderen Bond, die de catho lieko turners had willen uitsluiten van alle internationale werking, werd met geestdriftige toejuichiugen onderlijnd. Voor het tiende Bondsfeest, ia 1901, waren drie aanvragen gedaan daarover moest gestemd worden en 't gold hier oen ware kiesstryd. Elke aanvrager pleitte zijuo zaak om tor best en trachtte de gunst der raadsleden op deze of gene wijze te wiunen. 't Ging er op los De eerste uitslag gaf geeue volstrokto meer derheid eu er moest eene herstemming plaats hebbea. Wat een angstvallig af wachten I Eindelyk is de bepaalde uit slag der stemming gekend Gent heeft de Bondfeest. Een aantal zakeu van technischen en bestuurlyken aard werden nog afgedaan. De uittredende bestuurleden worden met klank herkozen. Eeu dringende oproep was gedaan voor Belgica, het knappe maaudblad van den Bond. En ileze schoonc vergaderiug, 's morgens om 11 uren 's begonnen, giug 's namiddags om 5 uren geestdriftig uiteen. (Medegedeeld). Tegen snot van 't gevogelte. Neem liea grammen rhubarbe, tien grammeu uloës eu twintig grammen yze- rsulfaat. Kookt dit alles ra eene aarden pan met een halven liter water. Geeft daarvan eenen lepel in eenen liter wa ter als drinkeo voor hoenders, duiven, enz., en 't snot, do tering en andere ziekten zulh n iu korte dagen genezen zijn. Een stuk ijzersulfaat of ook al be- roest ijzer iu buu gewoon drinkwater in goed om de ziekte to voorkomen. Als vogels de ziekte krijgen 't is alles zins raadzaam ze aanstouds af te zonde ren tot dat zy genezen ziju. naar, gesteund door twee collega's binnen trad. Hij zag er bleek uit en zonk afgemat op eenen stoel neer. Die zal moeielyk kunnen spreken, duis terden eenige stemmen. VIERDE HOOFDSTUK. Toen Lachenal de gerechtszaal binnentrad beklom de Dominikaner de trappen van het gebouw. In het vertrek der getuigen had een heel ander tooneel plaats. Naawelijks had de monnik twee schreden naar binnen gezet of men riep kom vlug, eerwaarde vader,men vordert uwen by stand. 77 a Word ik reeds verhoord Neeu, neen, hierheen, aan deze zyde.» Men opende de deur van een klein vertrek, waarin zich eene dame bevond,die als getuige moeet verschijnen en plotseling onwel ge worden was. u Dan heeft zij een dokter noodig, 77 zeide hij. u Neen, neen,zij verlangt eenen priester* Eerwaarde pater 77 riep de zieke en hief hare handen tot hem op. Op dit gezicht beefde zyn geheel lichaam, zijn gelaat ver bleekte en hij wenkte de overigen zich te verwijderen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1900 | | pagina 1