1 MOORDENAARS Donderdag 11 Juli 190! 3 centiemen per nummer. 53ste Jaar 5587 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. aze redeneering Militaire kwestie. De Paus en de wet tegen de kloosters. Catholieke Vlamingen. t. DE DENDERBODE. blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder lekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes den; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving et met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post oDt- in zijn ten laste van den schuldenaar schrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, alle Postkantoren des Lands Cuicfue suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heerèn notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 10 Juli 1901. \ex le naturelil revient au galop, fransch spreek woord,en dat wordt jordig eens schoon bewaarheid in idclwyze van Vooruit. Met bet ge- de buitenmenschen en eeüige een- je lieden van da stad te bedodden 'hunDe netten te krijgen, hadden de listen in een congres besloten voor de godsdienstkwestie niet meer aan jken, maar ze immer als eene per- ijke zaak daar te stellen, j hebben in Den Denderbode bewe- at de fiere zonen der ontaarde Ma- i bekwaam waren een masker van lelarij aan te trekken. Om de kiezers ewyzen niet alleen dat zij den gods- it met vrede laten, maar zelfs eene lienstige overtuiging eerbiedigen, en zij op Kerstdag hunne meetingen akt in zekeren kiesstrijd, dert eenigen tijd was Vooruit dan h kleurloos geworden. De opstellers i hun best om hun masker op be- ijke wijze voor bun valsch gezicht te en en hunne opgelegde rol te spelen den zin der opper bazen, kan zich wel voor 'nen tijd bedwin- aar natuur komt boven en Vooruit lêr aan het afbreken der Kerk ge- Hij gelijkt nu wonderwel op die fa- le geuzenbladen van destijds die al- Terzet aanteekenden wanneer zy be- Idigd wierden den godsdienst aan te enVooruit ook die tot biertoe logiek elde valsch het is zeker maar toch k in zijne gevolgtrekkingen heeft waze gebreken van zijnen vader, den op gbdaan. Hij eerbiedigt den gods- st, maar loochent zijnen invloed op emoed van den mensch, op de be ring, hij valt onmeêdoogend Pater en ster. Paus en Bisschop aan 1 onderlinge eerbied, die zich openbaart «I bezwalken van dé Dienaars van n eeredienst Onloochenbaar is bet dat onze catbo- lieke Godsdienst aan den mensch de be teugeling oplegt van zijne driften en hem tevens de plicht voorhoudt zij oen even naaste als zich zeiven te beminnen. Dat gebod vergeet bij, dien plicht trap pelt hij met de voeten, hy, die zich aan de misdaad overgeeft. Dit bewijst dat er op bet gemoed van dien mensch nog andere invloeden werken, die hem naar het kwaad overhellen en ten laatste in den fgrond ploffen. Onder die invloeden mag men voorze ker de erge, arglistige ophitsingen reke nen der socialisten, die, als valsche volks vrienden vermomd, de eenvoudige lieden het hoofd opwinden eu in hun rein en simpel hert de kiemen van haat en af gunst gaan zaaien. Er gebeuren nu schelmstukken, maar moesten al de menschen eens doordron gen zyn van de leerstelsels van Vooruit, ah I dan ware voorzeker de samenleving een hel en zou zij niet slecht gelijken op het loven, dat in en rond eene goudmijn wordt geleid. olgen wij een oogenblik Vooruit in redeneering 1 et welken invloed de Godsdienst heeft het hert van den mensch het getal daden geven er het peil van let ware boter aan de galg gokletst ruit het dwaze zijner redeneering te len doen inzien go zoudt er uwe iite inschieten evenals bij Dender- ÖE ZOOM naar het Engelsch. 28,u vervolg. Wel, wel, het is vreemd maar weet gij dat gij sprekend op den armen Poter ge- t, en hoe meer ik n bezie, des te meer ge- ;t gij op hem. Arme Poter weet gij hoe hem verloren heb - Ja, de scheepsjongen vertelde het mij ten morgen. Arme jongen 1 hij hield het touw te rig vastde meesten verdrinken door zich tt goed vast te honden hij was een goede ogen en zeer bij der hand. Zoo, zoo, waart gy die mij dezen morgen geholpen bt, toen ik den armen Peter zoo mii efbewijst, dat gij een goed hart hebt en dat ik gaarne waar hebt gij Jim Paterson poet. Ik ontmoette hem in een uitdragers- inkel. Jim is een wilde jongen, maar hij is Md van karakter en betaalt als hij kan. ieden, die zijne familie kennen, hebben mij (ezegd dat hij nog zal erven. En wat knnt gy Neteliger voorzeker is de militaire kwestie, die onlangs nog voorkwam als een zwart punt, waaruit stormen en zelfs eene ministerieele crisis konden voort spruiten. Indien ik de laatste indrukken mag ge- looven, zou de botsing, die men duchtte, niet zooveel meer te vreezen zijn bet gouvernement zou besloten hebben aan de rechterzijde belangrijke voldoeningen te geven, namelijk wat betreft den dienst tijd. Zondor eene verbintenis aan te gaan voor de toekomst, zou het de tegenwoor dige grondslagen voor de aanwerving be houden en toestemmen door zekere maat regelen het aanwerven van vrijwilligers te begunstigen. Daarentegen zou het eene vermeerde ring van contingent vragen. Ik welke verhouding weet ik niet. Is er reeds eene cijfer vastgesteld Men zegt het niet. Alles wat men te dien opzichte kan vermoeden, is dat het getal op te roepen milicianen derwijze zou berekend worden, dat men het effectief zou behouden op den voet, waarop het nu is. De kazerne zou de milicianen niet meer zoolang weerhouden maar een groo- ter aantal milicianen zou door de kazerne moeten passeer en. Mag men zulks als eene vermindering van lasten beschouwen Ik stel enkel de vraag. Men dient ook de financieele gevolgen van die verandering te berekenen op 't eerste zicht kan men zulks geene be sparing noemen, aangezien men een groo- ter getal manschappen zal moeten be wapenen en onderrichten. Maar misschien is dat het laatste woord niet van de regeering. Alles wat ik zeggen kan en wat ik ge hoord heb van vertrouwelingen van het ministerie, is, dat het bij deze bespreking de grootste verzoeningsgezindheid aan den dag leggen en in toegeving zoover zal gaan, als noodig blijkt om de toetreding te bekomen der rechterzij tot zijne ont werpen en de stemming van de oorlogs- begrooting. (Corresp. Handelsblad.) De provincieraad van Luxemburg heeft, tot provinciaal senator gekozen, M. de Pitteurs-Hiegaerts, die reeds bijge voegd senateur is. De andere candidaten waren minister Van den Heuvel en M. Piette. De Romeinsche correspondent der ca- tholieke Vérité Frangaise van Parijs, verneemt uit de beste bron, dat de H. Vader als zijn verlangen zal te kennen geven, dat alle Kloostergemeenten in Frankrijk de door de wet-Waldeck-Rous- seau vereischte toelating zullen aan vragen. Wat betreft de moeilijkheden welke een bijzonder ministerieel besluit voor de kloosterorden schept onder kanoniek opzicht (Waldeck-Rousseau wil namelijk dat de kloosters, wier leden de groote beloften afleggen, zich zullen stellen onder dejurisdictie van den bisschop van het diocees) wordt verzekerd, dat de H. Stoel ook dit bezwaar uit den weg zou kunnen ruimen, zoodat dus het ware ka rakter van eeue weigering der regeering om op de aanvragen om erkenning een gunstige beschikking te nemen, des te duidelijker aan het licht zou treden en het voor iedereen zoude blijken, dat niet de vrees voor denkbeeldige gevaren van de zijde der kloosters haar bezielt, maar louter de zucht tot vervolging der Kerk in het kloosterwezen. In een schrijven aan de algemeene over sten der verschillenee orden heeft de Paus de Fransche uitzonderingswet afge - keurJ. Zij is tegenstrijdig aan het natuur lijk recht, aan het evangelisch recht en aan het kerkelijk recht. De ware oorzaak van de vervolging is de haat der wereld tegen de Kerk. De uitdooving van de geestelijke orden is eene behendige kuiperij om den afval der naties te bewerken. Verder toont de Paus aan dat de ver volging van aard is om meer kracht te geven aan de kloosters, welke, verspreid, den godsdienstigen geest ongeschonden zullen bewaren. Leef de onderrichtingen na van den H. Stoelen van uwe oversten, volg uwe voorgangers na, welke ook harde tyden beleefd hebben. Neem eene krachtige en waardige houding aan, zonder toorn. Triomfeer over het kwaad door het goed. Gij hebt den Paus en de heele Kerk voor u. Bidt met vertrouwen en herinner u het woord van ChristusIk heb de wereld overwonnen. Nog één jaar slechts scheidt ons van het eeuwfeest van Groeninge, dat in 1902 te Kortrijk zal gevierd worden. Daar moet en zal geheel het Vlaamsche volk samenkomen om de zegepraal te herden ken die onze onafhankelijkheid grondde. Als voorbereiding tot die heuglijke feestviering heeft de Vlaamsche Catho lieke Landsbond van Gent besloten met medewerking van den bond Jong Vlaan deren van Gent en dit ter gelegenheid van den jaarlijkschen Land- en Zitdag van den Vlaamschen Catholiekeu Lands bond te Gent een grooten Optocht in te richten. De optocht gevolgd door eene groote volksvergadering, waar hoofdmannen der Catholieke Vlaamsche Bewe ging het woord zullen voeren, zal gehouden worden op Zondag 1 Sep tember, te 2 uur 's namiddag. De stoet wordt gevormd aan de Zuidstatie. Het jaarlijks Congres van den Lands bond is belegd op Maandag 2 Septem ber. Wy wenschen to Gent eene grootsche en indrukwekkende betooging te houden. Wij rekenen op de welwillende mede werking van de Catholieke muziekmaat schappijen van Gent en het omliggende. Wij rekenen op de opkomst van al de Catholieke Vlaamsche zang- en tooneel maatschappijen. Wij verwachten de Vlaamscbgezinde bonden en gilden van gansch het land. Wij hopeu op die groote betooging talrijke Catholieke Vlamingen te zien uit al de gewesten van Vlaamsch- zoo al doen. Ik denk dat gij niet alles zult kannen verrichten wat Peter deed. Ik kan uwe boeken honden en daarbij eerlijk en trouw voor u zijn. Peter kon niet meer doen Zijt gij zeker dat gij de boeken kunt honden en sommen dellen Zeker kan ik dat. Wy zullen het beproeven. Hier is pen, inkt en papier. Schrijf nu op bier 8 deniers tabak 4 deniers staat het er op Ja. Wacht eventjes, wat nog ah broe kenstof 3 schellingen, 6 deniers weer vier denier tabak 4 deniers zijt gij er nog eens bier 8 deniers. Tel dat nu eens samen. Jos had dadelijk de rekening gemaakt en terwijl hij haar de rekening overgaf, zegde hij haar dat de som 5 schellingen 10 deniers Dat schynt in orde te zijn, sprak vrouw Chopper maar wacht hier eventjes, terwijl ik iemand ga spreken. Zij verliet de kamer, ging naar beneden en droeg het papier naar do naaste herberg, om aan het meisje achter de toonbank te vragen of het juist was. Ja, geheel juist, zegde het meisje. En is het zoo goed als dat van den armen Peter Veel beter, was het antwoord. Goede bemel Wie had dit kunnen denken Vrouw Chopper kwam weer boven en ging nu zitten. Hoe heet gij nu eigenlijk Jos. Job, en hoe is uw familienaam O'Danahue, antwoordde de jongen, want hij was bevreesd om den naam van M. Shane op te geven. Wat doen uwe ouders Het zijn arme lieden en zij woBen hier ver vandaan. Waarom zijt gij hun ontvlucht Ik ging weg omdat ik was aangeklaagd voor stroopen. Stroopen, ja ik begrijp u, hazen en vo gels dood maken. Maar waarom strooptot gij ook Omdat vader het deed. O, ja, dat versta ik als gij maar helst gedaan wat uw vader deed, moeten wij er het het kind niet hard om vallen en zoo zijt gij hier gekomen om op zee te gaan Ja, zoo ik niets beters vind. Maar gij zult iets beters aantreffen, beste jongen. Ik zal eens met u beproeven in plaats van den armen Peter, en zoo gij goede, trouwe en eerlijke jongen zijt, zult gij bij mij beter zijn dan op zee. Wel, wel, wat gelijkt gij op hem Maar zie, nu zal ik u voortaan Peter noemen, dan kan ik deuken Idat ik den aimen jongen nog altijd by my heb. Doe volgens uw goeddunken, antwoord- Aan elke deelnemende maatschappij de Jos, die tevreden was dat zyn naam weer veranderd werd. Waar gaat gij nu dezen nacht over- zal een gedenkpenning, als gedachtenis van den heuglijken dag, geschonken wor den. Alle Vlaamsche Catholieke maatschap pijen worden verzocht zoo vroeg mogelijk hunne toetreding te zenden aan den schrij ver van den Vlaamschen Catholiekeu Landsbond te GentDen Heer Alfons Sevens. Oudburg 21 Catholieke Vlamingen, komt op 1 Met wapperende vlaggen moet het Vlaamsche Catholieke leger op 1 Sep tember aanstaande in dichte drommen de Arteveldestad doortrekken en getuigen van zijne levenskracht. INRICHTINGSCOMMISSIE. Ecreleden Mgr Stillemans, Bisschop van GentBaron deKerckhove d'Exaerde, Gouverneur van Oost-Vlaanderen. HH. Begerem, Oud-Minister, Volks vertegenwoordiger, Gent Dr Bouqué, Hoogleeraar, GontBultynck, Hoofdop steller van't Fondsenblad, Gent; Oscar Buysse, Provinciaal Raadslid, Gent Amand Casier, Provinciaal Raadslid, Gent G. Claeys Boüüaert, Provinciaal Raadslid, GentDr. Claeys, lid der Ko ninklijke Vlaamsche Academie, Gent Cooreman, Oud-Minister, Volksvertegen woordiger, GentDe Reu, Provinciaal Greffier, GentEylenboscb, Gemeente raadslid, Gent Huyshauwer, Plaatsver vangend Volksvertegenwoordiger, Gent Maenhout, Volksvertegenwoordiger, Lem- berge Max Storme, Provinciaal Raads lid, GentbruggeJ. Van Cleemputte, Volksvertegenwoordiger, Gent. Bestuur. Voorzitter A. De Ceuleneer, Hooglee raar, Gemeenteraadslid, Gent. OndervoorzittersFrans de Potter, Be stendige Secretaris der Koninklijke Vlaam sche Academie A. Siffer, Gemeente raadslid, Gent. Secretaris Alfons Sevens, Opzichter van Verzekeringen. Leden Dr. J. Broeckaert, P. Mun- nvnek, Dagbladschrijver I. De Vreese, E. Dobbelaére, AdvokaatE. Fabri, In genieur A. Gottigny, AdvokaatK. Ly- baert, Dagbladschrijver L. Ockers, Be diende J. Sebrechts, StudentK. Van der Cruyssen, Handelaar A. Van Waes- berghe, Ingenieur J. Viaeue, Advokaat. De Hoofdraad vau deu Vlaamscheu Catholiekeu Laudsbond. HH. De Ceuleneer, Geut, Hoofdman voor Oost-VlaanderenDe Visschere, Brugge, Hoofdman voor West-Vlaande- ren K. Brandts, Brussel, Hoofdman voor Brabant Laporta, Lier, Hoofdman voor Antwerpen P. Bellefroid, Hasselt, Hoofdman voor Limburg. Ik was voornemens een nachtverblijf te vragen in het buis waar ik mijn pakje heb laten liggen. Ga uw pakje halen en gij zult in Petera bed slapen dan gaat gij morgen vroeg met mij aan 't werk. Jos stemde hierin toe, ging zyn bundeltj halen en kwam na een kwartier bij vrouw Chopper terug, die toen bezig was bet avond maal gereed te maken, waaraan Jos alle eer deed. Daarna bracht zij hem in een kamertje, waar een bed stond zonder gordijnen het vertrek zelf was behangen met trossen ajuin, pakken met sterkriekende krniden en stuk ken spek de vloer waB bedekt met ledige bierflesschen en allerlei andere zaken. Alles byeen genomen heerschte er eene sterke en onaangename geur. Hier is bet bed van den armen Peter, sprak vrouw Chopper, ik gaf hem zuivere lakens de nacht voor bij verdronk, de arme jongen Zult gij de kaars uitblazen O, zeker, ik zal voorzichtig zyn. Goeden nacht dan, myn jongen. Zegt gy ooit uw avondgebed De arme Peter deed het altijd. Ja, ik ook, antwoordde Jos goeden nacht. Vrouw Chopper verliet het vertrek. Jos rukte het venster open want hij stikte bijna ontkleedde zich, deed het licht uit, en na gebeden te hebben, dacht hij aan de kleine Emma, welke dien morgen naast hem in het gras nederknielde. XVHI. Den volgenden morgen om vijf nre werd Jos door vrouw Chopper gewektde schipper stond reeds te wachten en met behulp van Jos droeg hij de noodige waren in de boot. Toen alles gered was gingen zij ontbijten, en nadat dit alles was afgeloopen, stapten zij in de boot en de schipper stak van wal. Wel, vrouw Chopper, sprak hij ik merk dat gij een nieuw knechtje hebt. Ja, antwoordde vrouw Chopper dunkt u niet dat hij op mijn armen Peter gelijkt Hu gij het zegt, zie ik toch wel iets in hem, hetwelk mij aan Peter herinnert. Peter was een goede jongen. Ja,, dat was hij, eu goed bij der hand. Zie, vervolgde vrouw Chopper tot Jos, scherp zijn is noodzakelijk in een proviandboot. Er zijn er velen welke betalen, en velen, welke het niet doen eenigen geef ik krediet, en aan anderen ook weiger ik het, dat is aan dege nen welke mij hunne oude schulden niet wil len betalen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1