Van tak op tak. Spot houden. leTtJeoIS8™ De ivereldhervormer A}jfs Vlaanderens Bedevaart Kerk der Theresianen. Allerhande Nieuws. Aalst-Mijlbeek. Klecti-ïsclie bierwagen. De heeren Callebaut Broeders te Wieze, hebben den eersten electrischen bier wagen aangekocht. Deze motor-car weegt 7,500 kilos en kan eene vracht van tienduizend kilos vervoeren. De electrische bierwagen zal dienst doen tusschen Brussel en Wieze en twee maal daags den weg afleggen. De Senaat zal op 16 Juli worden bij eengeroepen voor de bespreking der be- grootiug van Landbouw eu der begrooting van Werk en Nijverheid. Het Congres der Kleine Burgerij te Oostendo, is goed geslaagd. M. Modavo schetste don toestand der Kleine Burgerij, die, volgens hem, door do naamlooze maatschappijen en de coö peratieven wordt ton onder gebracht. M. Goossens, van Gent sprak in dezelf den zin. M. Moeyart, Brugge, las een verslag over de werkongelukken. M. De Schepper deed verslag over de credietinstellingen. M. Welvaert, onderhield het congres over het cumuleeren van staats- en ge meenteambtenaars, die handel drijven en stielen uitoefenen. M. Goosseus vatte het debat samen en gaf lezing van eene verklaring, die het kiesprogramma zou moeten zijn van de Kleine Burgerij. Dit programma bevat bescbeimmaatregelen voor den kleinen handel en inrichting van het crediet, ver bod van cumul en zekere anti-coöpe ratieve maatregelen vermindering der gerechtskosten. Dc spreker verklaarde zich ten slotte tegen de syndicaten. M. K. Van der Cruyssen, van Gent, verdedigde de syndicaten der handelaars, die volgens hem noodig zijn voor de ver dediging hunner belangen in het heden- daagscho economiek leven. Het Congres nam geene beslissing over dit punt. Cbipka loopeD hier te Aalst met hon- derde en duizende menschen leeg of halfleeg. Waarlijk om zoo iets te durven schrij ven moet men met zijne lezers don spot drijven. Hoeveel duizenden zegt de lekkere held niet... Is twee, drij, vier, vijf duizend of meer Kom, kom, de lekkere held heeft zeker 'nen slag van 't zeel 1 Neen, 't leven is geen bron, van ongestoord genieten, Maar 't leven heeft een doel, voor wio 't ook zij op aard 't Zij dat het zonlicht straalt of onze vreugde vlieten, De ernst van 't leven vraagt een strijd die vrede baart. Hoe men 't werkvolk genegen is. Zekere groene kribbelaar viel zekere fabrikant gedurig in zijn foppers- orgaan aan zonder de beleedigingeu en zelfs de lasteringen te vergeten... Iemand zegde tot dien fabrikantwel ik zou dat niet blijven verduren, ik zou hem eens eenige muilpeeren toedienen, 't is niet gepermetteerd... Ik zal er mij van wach ten, was het antwoord, lk zou malheuren kunnen doen en 't ware spijtig van 't beestje 'k weet het anders gevonden... Eenige dagen later liet de fabrikant facturen drukken aan den groenen krib belaar en sedertdien werd geen woord meer gerept over zijn fabriek en zijn persoon Ziedaar de maat der genegenheid van de groene volksfoppers voor 't werkvolk Alles voor 'c oordje, en niets dan voor 't oordje dat is de groene leus 1 1Heus. Sedert de stichting van het konink rijk is, volgens het verslag van M. (Helle- putte Begrooting van wegen en middelen) de Belgische bijzondere handel geklom- *men van 186millioen tot 4 milliards. In vergelijking met andere landen be- kleeden wij den eersten rang. De evenredigheid per 1000 inwoners staat 20 ten honderd hooger dan in Enge land, 172 t. h. hooger dan in Duitschland, 177 t. h. hooger dan in Frankrijk en 345 t. h. hooger dan in Amerika. Ook de handels- en nijverheidsrijkdom, staat in België op het hoogste peil, name lijk 52.3 ten honderd. Men kan dus aaDnc-men dat over het algemeen, België in de economische we reld den allcreersten raDg bekleedt. Slecht gezelschap. Ten einde de menschen aan tezetien, zooveel mogelijk den omgang met de socialisten te vluch ten, geeft Vooruit in zijne rubriek Links en Hechts de volgende spreuk ten beste Al brandt het vuur van slecht gezel- schap u niet, de rook maakt u toch n zwart. Onze werklieden zullen zich die waar schuwing ten nutte maken. In het belang der veiligheid van de reizigeis mogen voortaan ue spoorweg beambten, die gestraft zijn geweest voor gemis aan voorzorgen, vooruitzicht of koelbloedigheid en zoo de veiligheid der reizigers in gevaar hebben gesteld, niet meer in hun vroeger ambt hersteld wor den. Deze ministerieele beslissing geldt de statieoversten, onderoversten, en treiu- oversten* rM C Alshnen de roode, groene en blauwe orga nen hoort dan is het volk in overgroote, overgroote meerderheid het Z. A. S. ge negen. Maar 't Leeuwke Plancquaert schrijft Zondag 11. in zijn Heclil Alwie onze grondwet kent weet dat het langs vreedzamen weg onmo- n gelijk is voor dertig jaren 't alge- meen stemrecht te bekomen, en dat is waarlijk te lang. Ah I men moet nog 30 jaren wachten eer men op vreedzame wijze het Z. A. S. zal kunnen invoeren 1 Kan men nu schoouer bewijzen dat men liegt als men beweert dat de over groote meerderheid der Belgen het. Z. A. S. willen zien invoeren Als 't volk in meerderheid het Z. A. S. wil waarom drukte het dan dien wil niet uit in de kieziogon Dat is waarlijk te lang om wachten voor u, Leeuwke, de afgestrafte en andere groene volksfoppers, om de kamerzetels te kunnen bekleeden waar ge naar snaakt gelijk een vischje naar water... En om u die kamerzetels zoo rap moge- gelijk te bezorgen moet er revolutie gemaakt worden, en schrikt u de verant woordelijkheid niet af van houderde we duwen en weezen te doen maken en die vervloekingen te moeten hooren u dan dagelijks naar 't hoofd geslingerd door honderden vrouwen en kinders van die mannen die als de slachtoffers neêrvielen van uwen onverzadelijkeu dorst naar eer en geld I... Oneerlijke concurrentie. De Wetgevende Kamers zullen binuen kort een ontwerp op de oneerlijke concurren tie to bespreken krijgen, zooals in Zwit serland bestaat. Deze wet zou straffen toepassen op per sonen, die door aankondigingen, prospec tussen of anderzins de koopers doen ge- looven dat deze eene buiteugewoone voor- deelige zaak doen, met de zoo gekregen koopwaar te nemen. Doch de vervolgingen kunnen niet plaats hebben dan op klacht van den be drogene, of van eeneu concurrent, die dergelijken handel drijft. Tramlijnen. De provinciale Raad onzer Provincie heeft de bestendige De putatie gemachtigd, tusschen te komen in de vorming van het kapitaal der volgende tramlijnen of verlenging van bestaande lijuen Gent, Drongen, Nevele, Ruiso- lede Gent, Zwynaarde Merelbeke, Ninovewaarts langs Herzele Zaffelare, Exaarde, Sint-Nicolaas.De bevoegde com missie heefc den wensch uitgedrukt, zoo haast mogelijk eenen tram te zien leggen van Deinze naar Aalter, laDgs Vinkt en Lootenhulle. Hacker was woensdag afwezig ter Volks kamer. Ongetwijfeld is dat groene becr- scbap met den afgestrafte Mijnheer Adolf Daens naar Oostendo, Blankenbergbo of Heyst getrokken en is hem toepasswlijk wat De Werkman van vrijdag 12 Juli 1901 schrijft En slecht oppassen dat ze doen hun a solde loopt toch werken of niet't is maar 4000 fr. per jaar. Ze zijn met 152 man en als hij er 90 hoort antwoorden Woei, dan wrijft de President in zijn handen. Het is toch zoo lastig daarin Kamer te zitten op zijden soffa, zoo zacht als wolle, aan de frissche zee, daar is 't veel aaugenamer, uitgestrekt liggen aan hun rijke villa's of's avonds eu 's nachts in hun casino's of theaters, om de Ninfen te zien dansen. Wie dat er ons wil regeeren Maar a propos van Mijnheer Adolf Daens. Men zegt ons dat de afgestrafte het als eene onbeleefdheid houdt hem kortweg Mijnheer te beeten men zou om beleefd te zijn, hem moeten betittelen De Zeer Eenv. Heer Adolf Daens... En waarom Omdat hij een gezalfde is... Gezalfde Wij gelooven dat na al die wrijviugen in- danskoten en roode lokalen aan liberalen socialisten, godverloocbenaars, vijanden van Kerk en Priester de zalf zoo verre versleten is dat men een vergrootglas moet gebruiken om ze nog te bemerken 1 Na 106 jaar gezwegen te hebben, zal de beiaard van de gemeente Steynoc- kerzeel hersteld en weêr bespeeld worden. Dit scboone klokkenspel, een der sckoonsten van het land, is tot zwijgen gebracht in 1795. De kerk- en gemeentebesturen zullen trachten met de provinciale- en staatsbe sturen overeen te komen in 't geen dc onkosten aangaat. Eene kostelijke les. Over twintïgs jaar werd te Ledeberg met groote kosten een nieuw gasthuis opgericht. Het eerste werk vau den liberalen gemeenteraad was de Zusters wegzenden en zo vervangen door wereldlijke verpleegsters. Ledeberg werd toen in de liberale bladen hoog ge roemd en boven Gent gesteld, waar de gasthuizen nog bediend werden door Zus ters. En nu, door eenparige beslissing van den raad der burgerlijke godshuizen, schier geheel uit liberalen samengesteld, eenparig bekrachtigd door den gemeente raad, waarvan de meerderheid bestaat uit geuzen en sccialisteD, zijn de Zusters Maricollen in den dienst wedergeroepen. Waarom dio plotselinge omkeer Om dat de verwereldlijkte dienst zoo slecht was, dat de verwereldljjkers zeiven er niet van wilden en hunne zieken naar de Byloko te Gent en na'ar Gcntbrugge zon den, eu bovendien de gemeente in eeDO schuld van een millioen heeft gebracht 1 j Eene les voor de wereldhervormers van jandere gemeenteo, die ook lust tot ver- fwereldlijking mochten hebben. In den gemeenteraad van Antwerpen, heeft de dikke roode dokter Terwagne, de vertegenwoordiger der hongerlij ders voorgesteld de nonnen uit de gast huizen te zetten. De meerderheid is wel tegen de nonnen, maar het voorbeeld van Ledeberg schrikt hen af. Ook is het voor stel van de band gewezen met 24 stem men tegen 11 en eene onthouding. IVaoi* rif» 7*»*» f Men schrijft ons dat de lekkere Mijnheer Adolf Daenszijn prachtig kwartier te Brussel heeft verlaten en als gewoonlijk aan 't zeestrand is gaan ver blijven. 't Is ook wat warm te Brussel, aan de zee is de lucht frisscher, 't leven is er aangenamer en pleziger. En Mijn heer Adolf Daens zou een man zijn zon der middelen van bestaan, een arme duivel die een pro-deo noodig heeft om voor de Rechtbank te verscbijnen... Zoo, zoo, iemand schelm en dief heeten, hem als verdrukker en bloedzuiper van artno ongelukkige menschen uitkrijten, en dan een pro-deo vrageu om zich voor 't Ge recht te verdedigen als men geroepen wordt om rekening over zijue lasteringen te geven, 't ware profijtig Maar of 't lukken zal Automobiel tram ways. Twee automobieldiensten worden thans onder zocht. De eerste zou bedienen de gemeenten Assche, Lennick, Teruath, Wambeek, enz.; de tweede betreft de gemeenten Tervueren, Boitsfoi't, Waver, Hamme- Mille, Nodebais, Heldert en Oirbeek. Na de ongelukben der koers Parijs- Bei lijn zou men er wel eens tweemaal mogen over nadeuken. De tabakhandelaars hebben te Brussel eene algemeeue vergadering ge houden. De volgende dagorde van M. Delannoy werd gestemd De meeting van handelaars, fabrie- n kanten en winkeliers van het arrondis- d sement Brussel protesteert tegen de n wetten van 1883 ea 1896 en eischt b krachtdadig afschaffing der vrije cul- b tuur en verdwijning van art. 10, die van alle lasten vrijstelt personen, die bij- 8 hoorig den tabak.shandel drijven. In eene volgende zitting zal M. Stanis las Pauwels het punt bespreken der ver- kooping van sigaren in verkoopzalen. Vnlo-pnc 't f>roen foppersorgaan, voiöeiiJ5 B De Werhmn Z0Uliea de heeren Gekozene Volksvertegenwoor digers en Senateurs tweemaal 'sjaars rekening moeten geven aan hunne kie zers.... Waarom voeren do groenen dat stelsel niet in Waarom geeft de wereldher vormer Alois De Backer alle zes maan den geene rekening aan zijne kiezers Waarom Wel daar zal Aloïs zich van wachten. Immers hy zou moeten beken- Den dat hij, als een gemeone volksfoppei zijne kiezers door onmogelijk te houden beloften heeft misleid... Waarom stelt Alois De Backer tor Volkskamer niet voor het rustpensioen te verhoogen tot 75 centiemen, of één frank daags 't Geld is er, beweert de lekkere groene Menheer Petrus, en Aloïs weet het liggen. Waarom wijst hij de plaats niet aan waar men 't noodige geld vinden zal Attends je viens praten zijn oorden, maar zingen wel, zei de koster en hij zong boek uit.... De kleine burgerijAan de Ka mer was een verzoekschrift gestuurd, vra gende dat er maatregels zouden genomen worden ten voordeele der kleine burgerij. M. Colfs heeft verslag gedaan over dat verzoekschrift. Hij onderzoekt daarin de bijzonderste weoschen uitgedrukt, name lijk op het Congres der kleine burgerij en op de vergadeiing van den Bond der catholieko Vereenigingen. Het verslag geeft belangwekkende bij zonderheden aangaande de maatregels in don vreemde ten voordeele der kleine burgerij genomen. Iu overeenstemming met verscheidene leden der rechterzij, be- sluitde verslaggever tot de instelling eencr onderzoekscommissie, ingericht naar het voorbeeld der commissie van het arbeids- onderzoek. M. Surmont de Volksbergbe, minister van nijverheid arbeid, heeft zijn voorne men bericht het onderzoek over den toe stand der kleine burgerij in te richten als volgt Commissiën zullen benoemd worden, samengesteld uit bevoegde personen, maar geen belanghebbenden en geen ambtena ren alleen de secretarissen der commis siën zullen aan het Beheer toebehooren. De kleine burgers zullen als getuigen gehoord worden en het onderzoek dat te Wat daarop geantwoord Wat zult gij doen, cuholieke ministers, vroeg La Flandre als de burgerwacht crosse en l'air zal spelen. En wat zult gij doen, antwoordt hem Le Peuple, als heel het leger, op zijne beurt, dat voorbeeld volgt Dien dag zullen dio aardige (liberale) behouders hunne lichtzinnigheid vloekeu, het volk zulken gevaarlijken raad tc hebben gege ven. Tot hiertoe heefc La Flandre nog niet geantwoord. Katoengaren. MM. Tack, Van den Bogaerde, Van Naemen, Thienpont, de Gelliuck en Vorsteylen stellen aan de Kamer voor. de inkoomrechten op het katoengaren af te schaffen. uit Kortrijk naar Lour des, (27 Oogst 4 September 1901. De trein verlaat Kortrijk na dat de morgen- treins uit alle richtingen 's lands aangekomen zijn dus, nooit vóór elf uren. Hij is te Kortrijk terug den 4dtn September, aan tijds opdat iedereen nog 's avonds zou kunnen 't huis zijn den i1'0" September, daags vóór dat Prins Albert naar Iseghem gaat. De Vlamingen hebben alles naar wensch: Vlaam- sche Priesters, Vlaamsche Doctoors.Vlaamsch Bestuur. Geenen enkelen keer veranderen van trein van Kortrijk tot Lourdes. In lichtingen mogen vrij gevraagd zijn over kost en slaping, zeer genadig te krijgen bij do burgerij te Lourdes. Te Lourdes zijn de Vlamingen begunstigd voor goddelijke dien- slen en oefeningen, te midden duizende èn duizende andere pelgrims uit alle gewesten. Gezelschappen ééner plaats of streek zijn gemakkelijk bijeen in den trein, mits aan vrage. Voor alle andere inlichtingen, de plakbrie ven lezen in de kerken en kloosters, of de uitleg vragen bij de inteekenaars. Bestierte Kortrijk E. II. Bruloot, ondor- pastoor eu Mr Lahoral, Groeniugelnan. Landbouw. De Provincieraad van Oost^Vl aan deren heeft in zijne zitting van woensuk" aan de Provinciale Landbouw- maatschappij eeno toelage verleend van 13000 fr. Et* werd ook eene toelage ge stemd voor de Maatschappij van onder linge verzekering der Dekhengsten van zwaar ras. Ten slotte wordt de provinciale verordening voor de verbetering van het paardenras gestemd. De A. S.-gezinden van de linkerzij heb ben, na eene vergadering, die zij woens dag hieldeD, besloteD, in de Kamer alle mogelijke middelen van obstructionism© aan to wenden, maar te blijven bij haar voornemen, geene straatbeweging uit te lokken. - Do socialistische linkerzij van haren kant heeft in hare vergadering het vrou wenstemrecht besproken. Zij was echter niet in getal om eene beslissing te nemen. Niettemin heeft zij besloteD, mtê te wer ken om den zittijd te verkorten. 650'° Verjaarfeest der Verschijning van de H. Maagd aan den H. Simon Sloch. Solemnele Octaaf en Volle aflaat, eveu als die van Portiuncula, van den 15 Juli, 2 uren namiddag, tot den volgenden dag, 16 Juli, na het Lof, voor alle geloovigen, iedere maal zij de bovengemelde kerk bezoeken, na gebiecht en gecommuni ceerd tc hebben, en er bidden volgens de inzichten van Z. H. den Paus. De Goddelijke diensten als volgt Maandag, 15 Juli, om 2 ureD, uitstel ling van het H. Sakrament. Ten 6 uren, lof en Fransch Sermoon door den E. P. Renard, S. J. Rector van het St. Jozefs Collegie Lofzaug. Dijnsdag, 16 Juli. Do eerste Mis om 5 uren. De solemnele Mis om 8 uren. 's Namiddags, ten 6 uren, Lof, Fransch Sermoen door den Eerw. Heer Kanriunik Van Doren, Pastoor-Deken To Deum en Lofzang. Donderdag, 18 Juli. Diamant Jubel- feeft der Eerwaarde Zuster Marie-Aimée van Jezus. Teu 9 ureu solemnele Mis en Te Deum. Zondag21 Juli. De eerste Mis om 5 ui on. De solemnele Mis om 8 ureu. 's Namiddags ten 5 uren, Lof, Vlaamsch Sermoen door den E. P. Lemoine, S. J. Te Deum en Lofzang. Priesterlijke benoemingen. Zijne Iloogweerdigheid de Bisschop heeft den Z. E. IL Vicaris-generaal Segers benoemd tot Aartsdiaken en Deken van het Kapittel van S' Baafs Den Z. E. H. Vicaris-generaal De Bock. S. T. D., tot Aartspriester van hetzelfde Ka pittel. Z. H. de Bisschop heeft pastoor benoemd te Gontrode, in vervanging van den E. II. Baes, ontslaggever, den E. H. Boone, onder pastoor te Ledeberg. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 13 Juli. TA jyjy 150kilogrammen ter markt prijs fr. 2,70 tot0,00 per kil. Botermarkt. Heden zaterdag werden 404 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3230 kilos. Stad Aalst Oazo Stedelijke Raad heeft in zitting van gister vrijdag agenten van politie van 3C klas benoemd Odilon De Bruyn en Joseph Barrez. Vrouw van Bijstand. De Raad onzer Provincie heeft toegestaan 1° een toelage van 35.000 fr. voor bet bouwen der kerk 2° eene toelage van 3000 fr. voor het bouwen vau het pastoreelhuis. De Staat zal de zelfde toelagen toestaan zoo dat de toelagen der openbare Besturen zullen beloopen te samen tot 76,000 fr. Ilandelskamer. Morgen Zondag 14 Juli, om 3 uren 's namiddags zal ten Stadhuize vau Aalst, zaal des Gemeenteraads, een vergadering gehou den worden ten einde eene handelska mer van 't Arrondissement van Aalst te stichten. Deze Kamer zou zich alleenlijk onledig houden mot dc vraagstukken die handel en nijverheid aanbelangen, do bescher ming en de verdediging der algemeene en bijzondere belangen van do verschillige takken in haren schoot vertegenwoordigd. De kamer blijft buiten alle vraagstuk ken die haar vreemd zijn en bijzonder buiten de politiek. Wij juichen aan hare stichting toe, doch doen tevens bemer'-' lutde streuge uitsluiting der politiek haren bloei en haar voortbestaan kan verzekeren.. AALST. Concert Donderdag avond werd door het Fanfaarkorps van ons vrijwillig Porapierkorps een puik Concert gegeven op hel Kiosk ter Groote Merkt, 't welk eene talrijke menigte toe hoorders uitlokte. Do uitvoeringen der verschillige stukken onder de leiding van M. Gust. Pape, werden luidruchtig toege juicht doch vooral gebeurde het bij de uitvoering vau het Melodrama, Iivein van Aalst, getoonzet door den heer Gustaaf Pape, adjudant muziekmeester van ods vrijwillig Pompierskorps. (Medegedeeld). Zondag 11. heeft alhier, op't Esplanadeplein, de opstijging plaats gehad van een luchtbal 't geen eeno talrijke menigte uit de naburige dorpen naar onze stad lokte. Iets over 6 uren 's namiddags werd het signaal Laat alles los b gegeven en toen ge beurde weer wat vroeger nog voorviel. Weer botste de mande tegen de kornis van de apothekerij De Valckeneer en sloeg dan een schoorsteenpijp af. Geluk kiglij k waren de heeren en juffers die zich op het zinken aflak bevonden op't gehoor van den bots tegen de kornis bin- uengesprongen zoo niet hadden zij eene vracht steeneu op't lijf gekregen en wa ren er voorzeker malheuren tc betreuren geweest. Juist bij 't opgaan storte de luchtreiziger een zakje ballast uit en het zand kwam te recht in de manden kersen van een kramer die zich aldaar bevond... En of de man grommelde I... Wij begrijpen niet waarom men geene maatregelen nam om te vermijden wat vroeger nog voorviel?.. Had men de les vergeten?.. Men outhoude ze nu voor 't vervolg, want 't zal dc laatste luchtbal Diet zije die aldaar opstijgen zal aange zien het telkens eene talrijke menigte naar hier lokt. De luchtvaardors hebben hunne reis gansch den nacht voortgezet en zijn des maandags, om 11 ureu 's voorraiddags neergedaald in Frankrijk, te Vimoutieis, Departement Ome, een klein stedeken van rond de 5000 inwoners, ten weste, tusschen Parijs en de Zeekust. Stoomtram. i_Lj& Oordegem Aalst-Assche. De provinciale Raad van Brabaut, komt op verslag van den heer De Coster, Raadsheer voor 't Canton Assche, het aandeel der tus- schenkomst van de Provincie te bepalen op 100,000 123,000 fr. Nu, dat de laatste hinderpaal uit den weg is geruimd, zal de Nationale Maat schappij de werken kortelings kunneD laten aanvaugen. Wij hopen dat de noo dige voetstappen door wien 't behoort zul len gedaan worden om dezen stoomtram zoohaast mogelijk te voltrekken dio hoogst voordeelig zijn zal voor de bevolkingen vau ue Stad en 't Canton Aalst. Dinsdag morgend waren te Dendcr- monde, werklieden in de gasfabriek iu eonen put aan 'f werken. Eensklaps had er eene ontploffing plaats. Do geburen kwamen toegeloopon en redden een der werklieden, die schrikkelijke brandwon den bekomen bad. Een goed geneesmiddel mag de maag niet schaden. Veel remediëu tegcu zenuw- pijnen worden vervaardigd dank aan eene gelukkige planteu-vermeuging, is de Sedatine een ideaal middel dat niet enkel veilicht, maar ook geneest zenuwpijnen, schedel- en ander hoofdzeer, zonder stoornis der maag. A. Defgnée, apothe ker, 3, Squaie Marguerite, Brussel. Groot Brussel. Alle apotheken. Prijs dei- doos met 8 cachetten 2 frs. (1) Dc gevangenis van Brussel zijn zoo vol als zij in vele jaren Diet geweest zijn. Donderdag morgend heeft men 35 mannen uit de gevangenis van St-Gilles naar Gent overgebracht. Groote opschudding Woensdag te Brussel, in de volkrijke wijk der Hoog straat, ter oorzake eencr opsluiting van een kind. De ouders, die altijd dronken zyD, hiel den sedert twee jaren hun dochterke, dat thans 7 jaren telt, opgesloten. De geburen wisten dat, maar niemand durfde tusschenkomen, zoo zeer waren de ouders gevreesd, om hunne hevigheid en hunne grofheid. Eene buurvrouw, do echtgenoote Schoonjans, meer moed hebbende dan de anderen, maakte de zaak aan de politic bekend en deze vond het slachtoffer, bijua stervend vau uitputting en gebrek'op eoneu afzichtelijken vuilnishoop. Het arme schepseltje werd bij hoog dringendheid naar het gasthuis gebracht, maar er is geene hoop, het in het leven te houden. De dronken moeder, die op het punt is andermaal te bevallen, werd aangehou den, doch vervolgens weer vrijgelaten uit hoofde van haren toestand. De va-Ier word in den namiddag ook aangehouden. Hij had do vlucht geno men, bij het zien der politie-agenton, maar werd door de burgers en vooral door de vrouwen aangehouden en met mishan- I delingen bedreigd. Het onderzoek heeft den heelen nacht voortgeduurd. Er werden meer den 50 getuigen ondervraagd. De vader is opgesloten. Volgens een reporter, die de vrouw geïnterviewd heeft, schijnt deze laatste niet zoo plichtig te zijn als men meende. Er was nog een ander kind in huis, bijna zoo mager als het opgesloten meisje en dat ook letterlijk van verwaarlooziug en vorvuiliog verging. Voor alle bed was er in den kelder, die het huisgezin bewoonde, niets dan eenen hoop houtkrolleu en eenen hoop strooi, beiden vochtig en rottend en eeneu reuk verspreidend dien den bezoeker iu neus en keel zeer deed. De vrouw zegt, nog een ander kind tc hebben, cenjoDgeD, die thans 17 jaar is, te Parijs geboren werd en daar bij eene tante woont. De man mishandelde haar, zoodat zij hem ontvluchtte. Toen de echtelingen later weer bijeenkwamen, beweerde de man dat dit meisje zijn kind niet was en van daar do aanhoudendd vervolgingen en mishandelingen waarvan het kind cn ook de moeder, zegt zij hot voorwerp was. Het on-lerzoek zal de waarheid van al die gezegden moeten doen uitschijnen. Het kleine meisje lijdt aan Engelsche ziekte of ruggegraatkromming, maar haar lichaam draagt geen sporen van mishan deling. Toch hebben talrijke getuigen verklaard dat de man, Hofstadt genaamd, zijne vrouw en zijne kinderen mishandelde. Sedert donderdag is de vrouw nu ook in het gasthuis in behandeling. Toen zij er zich te voet naartoe begaf', heeft de politie haar tegen de woede der goburen moeten beschermen. De inlichtingen over den vader zijn allerslechts. Hij wilde niet dat het kind hem vader noemde en dreigde, het den hals af te snijden, indien de moeder het op straat duifde lateD. Dikwijls reeds werd het kind in het gasthuis verzorgd, waar de vader het deed henen brengen, telkens dat hij het in ge vaar van stei ven meende. Wat er van zy, de burenpraatjes schij nen het geval fel overdreven te hebben cn de Brusselsche dagbladen hebben te mid den vau die praatjes een wedloop gehou den em de vreeselijkste inlichtingen te bezorgen en zoo zijn zij er toe gekomen, elk een verschillend weefsel van onuauw- fceuiigheden voor den dag te brengen. Generaal Buffiu, die het Belgische hof vertegenwoordigde bij de begrafenis van koning Humbert, en op zijne terug reis bet slachtoffer was van een ernstig spoorwegongeluk, zal nu van de exploi terende spoorwegmaatschappij, krach tens een vonnis der Italiaanscbe recht banken, eene vergoeding ontvangen van 130,000 franks. Sedert de nachtpolitie te Gent hon den bezigt, dat is sedert 1890, zijn de nachtelijke diefstallen en beschadigingen met twee (leiden vermiuderd eu de nach telijke diefstallen vau koopwaren langs do dokken, hebben geheel opgehouden. De nachtelijke patroeljes bestaan maar uit 1 waker met zijn hond en vervangen met voordeel do p& troel je van twee wakers, agenten of pompiers, die in andere steden bestaan. Do houden snuffelen rond elk afgezonderd gebouw, elke schuur, vlug rond alle hinderpalen omdraaiende. In dien zij eeneu zwerver verborgen vinden, blaffen zij en houden hem in bedwang tot hun meester aankomt. Te Aalst zou dat ook nuttig zijn. Een dronken persoon mishandelde woensdag namiddag op de Hoogpoort te Gent zijnen bond, die in een karreke ge spannen was. Een voorbijganger maakte hem hierover eeno opmerkiug, waarop de woestaard naar hem toespreng eu hem mishandelde. Andere voorbijgangers trok ken zich de zaak aan en weldra ontstond een algemeen gevecht, waarbij zekere A. Verwee, messteken bekwam in den rech terarm. Dc wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. Drie personen te Gent, die uit dc richting van Mariakerke kwamen en eenen zak droegen welke twee groote koperen buizen inhield, ontmoetten donderdag nacht, omstreeks 1 ure, eenen nachtwa ker. Zij lietpii hunnen zak vallen cn gin gen op de vlucht. De nachtwaker achter volgde hen en kon een hunner aanhouden. De kerel bood evenwel hevigen tegenstand en bracht dcu waker zulke geweldige sla gen toe, dat zijn pinhelm doorboord en hij aan het koof-J gewond werd. Hij kon echter den kerel overmeestereu. Deze laatste is opgesloten. Gister vrijdag, ton 11 uren voor middag, is een wagon met vitriool geladen in de statie te Turnhout in brand geraakt. Eene grootto hoeveelheid vitriool ver spreidde spoedig eene akelige vlam on eenen geelen rook. Men heeft den brandenden wagen kun nen afzonderen en hem laten verteeren door bet vuur, tot hij geheel in assche was gelegd. De dwarshouten onder de riggels ge raakten zelfs ia brand. De pompiers konden niels verrichten. Eeno oveigroote menigte volk stond den brand te aanschouwen. Vrijdag morgend rond 9 Va uren,- heeft zich een erg ongeluk voorgedaan, op do stoomboot Rita, gemeerd Oude Dok, nr 4, te Autwcrpen. De genaamde J. B. Franckon, 30 jaar. stond aan het luik van bovengemeld schip. Een kijsch van 10 zakken salpeter, we gende elk ruim 100 kilos, ging juist boven zijn hoofd, toen door eene onbekende oor zaak, geheel den kijsck op liet lichaam terecht kwam van den ongelukkige, die, tot overmaat van ramp, nog iu het ruim viel. Toen men hem opnam was hij nog en kel eene vormloozo massa. Naar hot ver- bandhuis overgebracht, hoeft hij nog on- kelo oogenblikken geleefd. Het lijk werd naar het doodenkuis der Korte Dijkstraat gebracht. De zegen des Heeren. In den enkelen dag, woensdag, werden op den burger'staud te Bruggc.de geboorten opge geven van een drieling (twee jongens en oen meisje) en diie tweelingen (een van twee jongens en do twee anderen elkeen jongen en een meisje). Do vier moeders en do negen kinderen zijn frisch eu ge zond. Voegen wij erbij, dat do drieling en een tweeling in eeno zelfde straat geboren werden. lot daar volle feest allo huizen zyn bovlagd en Ie bevolking van het kwartier bereidt I om met klank deze zeldzame gebeurtenis te vieren.3 en is M rgel *1 It eboi onr aard ncr, De rouw allen Ier tw ornn De n e Hei Irami jarer imsk en d< Jekki ;cvul ogie enigi adrr Opf De; ivesr ran d Fai irach M. iwair ilaats iu toe Na dies I inder tente: ladde rede et 31 Mp: Ir. jerd net h ZU letale 0. rerdr. onma rend dientc minde itand. lenai; ieroo Een dak 1 ïieuv liedei de aai iet p: echte werdi was, Toe blufte voorl werk jende irink iaart [raaf iel I zolde: deaa zijn d J i|j zij Renz overl van konii hetg van Pools van gekit waar de k ite nu Zo verm het schei Tere den 1 in de De D, heefl pend Miss: paar

De Denderbode | 1901 | | pagina 2