I Donderdag 2$ Augusti 1901 5 centiemen per nummer. 55ste Jaar 5599 IR 18 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. POLITIEK IER LIBERALEN. Het mishandelen der honden en het rooven der vogeleieren. BIJGELOOF. DE DENDERBODE blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, ondo- ekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes den; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving gt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- en zijn ten laste van den schuldenaar schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, alle Postkantoren des Lands Aalst, 21 Augusti 1901. l is ierer iltijd n be- ;ende ij de. Gulque muim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen <i6D dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te «renden ten Bureel® van dit blad Ier dezen titel lezen wij in Le Bien e een artikel, waariu onze lezers iker belang zullen stellen, toont op duidelijke wijze dat onze ouwers niets te verwachten hebben een liberaal ministerie. Alleen de ieken hebben de belangen vaD den ouw begrepen en, sedert zeventien dat zij aan het beheer zijn, hebben eds zeer veel voor de landbouwbevol- edaan. Met de zegepraal der libera- der socialisten zouden die schoone ;en met ondergang bedreigd wor- p laten het woord aan onzen achtba- jüfrater van Le Bien Public Sedert dat zij in de Kamer van [vertegenwoordigers teruggekomen dank aan de evenredige vertegen- liging, gedragen do liberalen zich op aardige wijze om bunnen invloed ertijds weêr te wiunon. Hunne dagbladen hadden ons aange- igd dat zij in de Kamer een storken sitiegroep zouden vormen en dat de imakers van radikale en socialsti- tijde, zoo onervaren als hevig, weldra idzaakt zouden zii" de politieke over- I der laatst aangekomeneu te er- I üu, hebben deze zoogezegde gema- a al bunnen ijver aau bet algemeen echt toegewijd men heeft de voor ste kapitalisten van de liberale zijde herziening der Grondwet booren jvelen, die, volgens hare socialisti- roorstaanders, de onderdrukking der elbare klassen en de inhuldiging der itenlijking van het revolutionnair amma voor doel heeft. Haar wat nog meer is, liberalen, s Braun, De Vigne, Lippens, verlan- io de kamer een verbond te sluiten Demblor, Cavrot, Smeets en Vander- De haat, dien zij het catholiek Staats- lur toedragen, dwingt deze verdedi- ran de goede orde met de hardnek vijanden onzer politieke instellin- verboederen. liberalen die zich met geen politiek houden, moeten van hunne zieus- vau over twee jaren geheel terugge- •o ziju. 't Was wel «Ie moeite waard, daad, zulke valsche gematigden naar [amers te zenden die, zooeven na kiezing, niets anders begeeren dan socialisten goed aangeschreven te Wat de belaDgen des lands aangaat, heeft de bespreking van de landbouwbe groting nogmaals bewezen hoe weinig de liberalen zich daarmede bekommeren. Een bnnner eerste zorgen was, samen met de socialisten, op te komen tegen de toelagen die bestemd zijn om de landelijke vereeniging aan te moedigen. Zeiven met bekwaam om een werk in te lichten dat tot nut der landbouwers strekt, spanoen zij nog huone pogingen in om de prach tige ontwikkeling der werken, door de catholieken geheel het land door tot stand gebracht, te hinderen. Omdat deze inrich tingen uit christelijke broederliefde tot stand gekomen ziju, besluiten zij dat zij een politiek doel hebben. Zij kondigden aan dat, zoodra zij meester zullen zijn, zij al deze toelagen zullen afschaffen. Wij bedankeu ze onze landbouwbevolking bijtijds verwittigd te hebben. Niet alleenlijk is het tegen deze toe lagen dat zij opkomen. Sedert zijn optreden heeft het catho liek Staatsbestuur het algemeen welzijn willen bevorderen, met de landbouwken- uissen overal te verspreiden. Landbouw- kennissen die onverwachte grondgebieden aan de landbouwteelt verschaffen, die de waarde van den arbeid vermenigvuldigen en die den landbouwer aau zijnen akker hechten door de hoop van eenen welver dienden welstand, gewonnen in het zweet zijns aanscbijns. Tal van landbouwscho len, voordrachten, bijzondere leergangen, proefvelden, zijn opgericht geweest. Onmogelijk echter ware het geweest, het landbouwonderwijs in al de gewesten van het land te verspreiden, indien men den last ervan aan den Staat had overge laten. Tot het bijzonder iniatief heeft men eenen oproep gedaan. Daaraan hebben de onderwijsimichtingen beantwoord. De collegies en de catholieke gestich ten, die in landelijke gemeenten geves tigd waren, hebben landbouwleergangen ingericht. Daarvoor ontvangen zij eene kleine toelage. Heden, dank zij deze zoo verstandige als zuinige handelwijze, is de landbouwwetenschap rijkelijk aan ieder een geschonken. - Dat ook verontwaardigt de liberalen. De heer Crombez, door hen toegejuicht, heeft de toekenning dezt r toelagen eene verkwisting der openbare gelden ge noemd. De liberale dagbladen huilden met hem te zamen. Zij noemen dat een schandaal. -Ziedaar onder welk opzicht de liberalen de bcgrootiug onderzoeken en bespreken 1 Niemand zal daarvan verwonderd zijn I Maar wij veroorloven ons bun to vragen door wat zij de 61 vrije onderwijsgestich ten, die dank aan een gezamenlijk krediet D E ZOOIV naar het Engelech. 34»u yervolg. stelde den onderofficier voor als don r en raadde Furnoss aan hem in alles te geven. De ouderofficier vertelde j geschiedenissen, klopte Furness welke geheel beschonken was, op den schouder, e hem een vroolijken kameraad en hem om dienst te nemen. Zeg ja, om (enoegen to doen, lluisterde M. Shane •a 't oor. Furness deed dit, kreeg zijuen Iling en toen hij den volgenden dag tot nning kwam, vond hij zijnen vriend ver en en zich zelf onder een gewapend ge op weg naar Portsmouth. Alle tegen pingen waren vruchteloos M. Shane had onderofficier eene goede belooning gege- en hem nog meer beloofd als hij I' urneBS loslieten deze, maar weinig geld heb- d», was genoodzaakt zich in zijn lot te kken. XXI. lijna twee jaar had Jos zijne betrekking bediende van vrouw Chopper vervuld. van 95,550 fr. het landbouw onderwijs ingericht hebben, zullen vervangen 1 Kan er spraak wezen van staatsscholen in hunne plaats te stellen, wanneer de staatsscholen van middelbaar onderwijs van Vilvoorde, Gent, Hoei, alleen 144,000 frank verteren, zonder de school van Gombloers te rekenen, die jaarlijks 140,000 fr. aan den Staat kost. Neen, de liberalen aarzelen van die openbare gel den te verkwisten. Maar, wanneer de liberalen weêr bezig zullen zijn met de openbare gelden te verkwisteD, zullen zij dit niet doen om de landbouwkennissen te verspreiden, maar om het getal schrik kelijk te doen aangroeien der anti-catho- lieke scholen die als paleizen gebouwd ziju, maar waarvan de klassen leêg staau. - Zal dit alles zijn Gelooft er niets van Het Staatsbestuur vergoedt, in zekere gevallen en iu zekere mate, den landbou wer, eigenaar van beesten, die door be smettelijke ziekte geslacht en gedolven ziju moeten worden. De vergoedingen vinden hare bestaauredenen in eene ge dachte van mensckenliefde en in eene bekommering voor de algemeene gezond heid. Wij beweeren niet dat sommige vra gen van enkele leden der rechterzijde, in deze zaak, van alle overdrijving vrij te pleiten ziju, maar wij durven voorspellen, van hedeu af, dat alle toelagen dezer soort zulleu afgesdhaft worden indien het liberalisme ooit het bestuur herneemt van ons land. Reeds verklaart de Oaeette, die den geest van het socialisme zeer juist weer geeft, dat de toelagen, waarvan er hier spraak is, premiëu geworden zijn voor de slechte oppassing der stallen en voor de verspreiding der besmettelijke ziekten, n - Laat ons daar niet langer op steunen, en besluiten wij - De liberalen, door het meerderheid stelsel uit de Kamers gesloten, hadden hun recht doen gelden om daar vertegen woordigd te zijn, om de handelwijze van het miuisterie krachtdadig te mogen kritikeeren en om hun programma te kunnen ontwikkelen. Ilun wensch werd verwezenlijkt tegenwoordig hebben zij alle gelegenheid om hun politiek en economisch pro gramma aan het land te doen kennen. Dit bevat drie punten kortstondig verbond met de socialisten, oorlog aan de catbo- liekcn, verachting der belangen en der noodwendigheden van de werkende klas sen. - Wü twijfelen of de bekendmaking van zulk een programma aan het libera lisme zijnen invloed zal terug geven. - Onder dezen titel lezen wij in 't Fond senblad Ik verzoek mijne vrienden, en alle andere wielrijders een weinig meelijden te hebben met hunne honden, wanneer zij die menschen vrienden achter hunne rij wielen laten meêloopen. Wie gevoelt er geen meêlijden met die arme beesten, wanneer men ze soms full speed achter hunne meesters ziet loopen Er zijn hon den, die, eerder dan achter te blijven hunne meesters zullen volgen, tot dat zij langs de strateu dood vallen, en dat heeft zich meer dan eens voorgedaan, en dan schijnen deze menschen niet eens te we ten wat er de oorzaak van was. Men ziet dikwijls langs de straten honden welke verloren geloopen zijn en dat komt omdat do wielrijders te snel rijden, hunne honden hebben geene kracht meer om beo te volgen en verliezen den weg, en wat gebeurt er daarna? Die arme dieren worden somtijds door vreemden mishandeld, tot wanneer zij eindelijk naar het slachthuis worden gebracht. De wet verbiedt de dieren te mishandelen. Eeu woord aan do wijze menschen is genoeg. Aan de dierenvrienden is het onnoodig dien raad te geven, maar voor menige wielrijders is het noodig dat men hun eens 't voorgaande herinnert. - En nu dat ik toch over dieren spreek, zou het niet slecht zijn dat de politie en bijzonderlijk die van den buiten wat meer een oog in 't zeil hield, wanneer zekere personen er op uit gaan om de eieren der vogelen te gaan rooven. Langs alle kanten hoort men vertellen dat er zooveel rupsen en venijn is, en de menschen staan daar geheel verwonderd over, dat is waarlijk zoo wonderbaar niet. Als men des Zon dags op den buiten wandelt, ziet men ge- heele benden jongens die op jacht zijn om de vogelnesten te gaan plunderen. - Indien het zoo voort gaat en men geene maatregelen Deemt om dat rooven streng te verbieden zal het binnen eenige jaren zoo ver gaan dat er geen fruit meer zal zijn. b Het is geheel wel dat men wetten maakt welke soortgelijke dingen verbie den, maar die doen uitvoeren schijnt den dag van heden niet meer noodig te zijn. Als het maar op papier verboden is, dan ziet men niet meer om naar degene die ze overtreden en welke niet streng genoeg kunnen gestraft wordeo. Allo, HeereD, eens wat strengere bevelen gegeven en het zal nog niet te laat zijn om de kwade jongenstreken te keer te gaan. M. J. C. D. V. "Vestingmanceuvers. De vesting- manoeuvers zullen plaats hebben van 4 tot 14 September. Zij zullen in elke klas mobiliseerings- oefeningen voor de forten en de artillerie en de oefeningen met kader voor de an dere wapens bevatten. De gemobiliseerde troepen zullen des gevallend bij den inwoner geherbergd of door de intendencie gevoed worden. Ongetwijfeld gevoelde hij zich niet altijd tevreden met zijn werk, vooral niet tijdens de strenge wintermaanden, wanneer hij byna den geheelen dag om zoo te zeggen onbeweeg lijk in de boot moest zitten en zijne vingers zoo versteven waren, dat hij de pen niet kon vasthouden. Doch er is geene enkele betrekking, hoe verheven of laag ook, welke niet hare keer zijde heeft. Jos won er in alle geval dit bij, dat hij gezond en sterk werd en nog meer dun vroeger gehard tegen alles. Mary, het jonge meisje, over welke wij ■oeger gesproken hebben, had groote genegenheid voor Jos opgevat en ook deze zag haar gaarne, want zij was braaf en deugd- zaum en bezat een edelmoedig hart dikwijls kwam zij naar boven geloopen om de oude vrouw en Jos te bezoeken en dan bracht zij naald en garen mede om zijue kleederen te hei stellen. Peter, sprak Mary op zekeren avond, ik zag u met de kleine Emma Philips wande len, waar hebt gij kennis met haar gemaakt Den dag dat ik te Gravesend kwam, trof ik haar op den weg. Zoo, zoo, spreekt gij dan ieder jong meisje aan dat u tegenkomt Neen, maar ik was zeer ongelukkig, en zij heel vriendelijk jegens mij. Zy is een lief meisje, of liever, ik kan Het is aardig om op te merken hoe bij- geloovig de mensch is, vooral dan wan neer men gevoelt zich op mysterieus ter rein te bevinden of wanneer men een daad verricht, waarbij men van het zooge naamde Fatum afhangt. De Magdeb. Ztg. geeft een aardig staaltje van bijgeloovigbeid te Berlijn. Men kan daar voor het loterijlokaal vele menschen langen tijd zien wachten en dat niet omdat men queu - moet maken om zijn briefje te balen, maar om een kleinen, liefst schamel gekleeden jongen te bemachtigen, die het briefje voor den belanghebbende moet koopen, waarvoor het kind 5 of 10 pfenuingen krygt. Vele kleine snakeD ziet men dan ook op zulke dagen voor het loterij lokaal heen en weêr loopen om hunne diensten aan te bieden. Andere gelukbeproevers kiezen van de bun toegestoken loten steeds het zevende lot van links naar rechts of zoeken een lot uit, waarop het meest het cijfer 7 voorkomt, want 7 blijft nog steeds het geliefde getal. Ook schijnt het geluk te letten op de wijze van betalen. Velen althans betalen bij voorbeeld voor een lot 3,30 mark met een 3 markstuk en de rest enkel in koperen penningen, die of gevonden of afgebedeld moeten zijn. Een meer acrobatische methode is wel deze, dat de kooper met de linkerhand over den linkerschouder met den rug naar den verkooper toe een lot uit diens hand trekt. Ook is het van invloed, zoo zeggen de weters met welken voet men bet eerst het lokaal betreedt. Dit zou de rech tervoet moeten zyn. Hoe de mensch al niet het geluk zoekt. Tegen inkt- en roestplekken. Neemt eene geheel rijpe tomate, smeiert ze, houdt het zap en doopt er de geplekte stof iu. Na eenige oogeublikken mag mea uitwrijven en spoelen. Tomatezap neemt even als citroenzap de inktplekken van de handen weg. alleen zeggen dat zij het was toen ik haar kende. Wanneer hebt gij haar gekend Eenige jaren geleden. Ik heb maar paar maanden gediend het was vóór dat mijno arme moeder zoo ongelukkige her trouwde. Dat zegt gij wel, Mary, sprak vrouw Chopper hoofdschuddend. Laat ons daar niet verder over spreken, hernam het meisje, of ik zou nog weenen. Vertel mij eens, Peter, waar nw vader en uwe moeder zijn. Ik weet het niet, ik heb hen thuis gelaten. Zoo, gij hebt hen thuis gelaten Maar hoort gij nooit iets van hen Schrijft gij nooit Neen Waarom niet Ik ben zeker dat zij u goed hebben opgebracht. Het moeten goede menschen zijn, is het zoo niet Jos kon niot antwoorden hoe kon hij zeg gen dat zijn vader een goed man was, na het geen er was voorgevalleu. Gij antwoordt niet, Peterhebt gij uwen vader en uwe moeder dan innig lief Zekermaar toch kan ik hun niet schrijven. Wel, ik moet zeggen, er is iets betref fende Peter en zijne ouders wat ik niet ver staan kan en waaromtrent ik hem dikwijls ondervraagd heb, maar hij wil het niet zeg gen, sprak vrouw Chopper, Stroopon is toch zulk schelmstuk niet, vooral niet bij een jongen. Ik versta in elk geval niet waarom hy niet aan zijne ouders zou kunnen schrijven. Ik hoop toch, Petert dat gij mij de waarheid hebt gezegd Wat ik u verteld heb, is waarmaar mijn vader is een strooper en het is bekend en als men mij niet zou straften, zou men het het hem doen ou hem bovendien nog verban nen, als ik tegen hem getuigde, hetgeen ik doen moet als ik ondervraagd werd. Ik heb u alles verteld, wat ik zeggen mag ik kan toch mijnen vuder niet verklappen, niet waar Neen, neen, kind, ik geef u groot gelijk, antwoordde vrouw Chopper. Ik vraag u ook niet om mij iets te ver klappen, Peter, sprak Mary,want ik kan zeer goed raden wat er gebeurd is gy en uw vader zijt gaau stroopen, daar is een gevecht geweest met de boBchwachters en er is bloed vergoten en om die reden houdt gy u ver borgen. Heb ik het niet goed geraden Gy hebt het zoo niet mis, antwoordde Jos, maar ik wil er geen woord meer over spreken. En ik wil er n niets meer over vra gen, beste Peter, dat beloof ik u. Laten wij nu liever eens door het venster zien want het is hier benauwd vrouw Chopper. Mary trok het venster open en leunde er uit om naar de voorbijgangers te zien. Goede hemel riep zijdaar komen drie soldaten aan en voeren eenen deserteur ge boeid meê. Jos ging naast Mary aan het venster staan. Wat zijn dat voor soldaten vroeg hij. Dat zijn zeesoldaten, antwoordde Mary; een onderofficier en twee minderen. De soldaten kwamen voorbij en een hunner, naar het venster opziende, bemerkte Jos en zag hem scherp aan. Zoodra Jos hem herken- do, sprong hij achteruit zoo bleek als een doode, terwijl de soldaat nauwkeurig het venster beschouwde. - Wel, wat scheelt er aan Peter, riep Mary, wat ziet ge bleek Kent ge dien man Ja, antwoorde Jos hijgend en hij kent me ook, vrees ik. Wel, wat vreest ge Zie eens of hij weg is, sprak Jos. Ja, hij is met de anderen doorgegaan maar van tyd tot tijd ziet hij om naar het venster. Maar Peter, wat kwaad kan die soldaat u doen vroeg vrouw Chopper. Heel veel hij zal niet rusten voor hy mij heeft doen vangen, en wat zal er met mijnen armen vader gebeuren sprak Jos luid snikkende. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1