Donderdag 29 Augusti 1901 5 centiemen per nummer. 55ste Jaar 5601 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Groene judassen. (IS MOORDENAARS PL A GERIJ GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Land- en Tuinbouw. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde* gteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week or de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes landen; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving idigt met 31 December. De onkosten der kw.'tantiën door de Post ont- igen zijn ten laste van den schuldenaar. Hen schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, in alle Postkantoren des Lands DERBODE. Cuique iuum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 28 Augusti 1901. Nog oenige maanden en wij hebben de merkieziDgen voor de deur in de helft Lands. Bet spreekt van zelf dat de catbolieken ral moedig in 't strijdperk zullen tre- i om de reeds veroverde zetels te be nden en er nog bij te winnen. Welke gaat de houding zijn van de zoo iegde christene democraten?..,. Gaan ook de vijanden van Kerk en Priesters :echten en meêhelpen tot de zegepraal •catbolieke zaak feen, duizend maal neen integendeel zijn reeds bezig met hrt te regelen en a te rekenen of ze do catbolieke meer- p beid niet kunnen doen vallen. ,eeuwke Plancquaert beeft het uitge- f end en schrijft in zijn Recht van zon- jll., dat als de drij oppositiepartijen irachtdadig hunne stem zouden laten l looren in de aanst. kamei kiezingen 1 II. de Koüing wel verplicht zou zijn catholiek ministerie naar do maan te 3 nden. tegrepen dus, volgens Leeuwe Planc- ert, moeten de liberalen, roode socia- j flf co en christene (I) democraten, alias .J iroene socialisten, in de aanst. kamer- Lil 1 UDgen samenspannen om bet catholiek listerie in den grond te booren. ichoon judassenwcrk voorwaar dat de gezegde christene democraten willen richten. gCll !o zeggen dat die groene helden zich ijd beroepen op de onderrichtingen door H. Leo XIII in zijne encyclieken gege- ec in de welke Ilij de eendracht voor- rijft in de bestrijding der vijanden nlen Godsdienst. laar wat hopen de groene socialisten winnen door de omverwerping van het I, 7.boliek ministerie? j Wij zullen een ministerie van zaken krijgen, roept 't Leeuwbe, sameuge- d uit mannen van verscbillige partijen de kwestiëc zouden oplossen voor de ie er reeds eene meerderheid bestaat Land. la 't Leeuwko droomt van een dezer men te zijn, 't is zeggen, minister te den. )di zijn droom te verwezenlijken zou eeuwke niet alleen met de liberalen en de socialisten samenspannen, maar s te middernacht op eeneu kruisweg n zitten om er met den duivel helsche iplotten to smeden..,. DE Z O OHI naar het En gelach. 35"° vervolg. - Peter, geel mij mijn hoed. Ik zal gauw nemen wat hij hebben wil, zegde Mary, zette haastig haren hoed op en ijlde naar leden. frouw Chopper poogde tevergeefs Joa te losten of hom uitleg te doen geven hij zat Iroefd nevens haar en deed niets dan wee- terwijl hij overlegde wat hem te doen md en ieder oogenblik den stap van Fur- want deze was het, dien Jos herkend op den trap meendo to hooren. Madame Chopper, sprak Jos eindelijk, vrees dat ik 11 zal moeten verlaten 0111 He van dezen man ben ik ook van mijne rigo vrienden moeten weggaan. Mij verlaten, mijn jongen neen, neen, moet mij niet verlaten wat zou ik zonder beginnen Als ik uit mij zeiven niet ga, zullen ze komen halen, dat is zeker maar geloof ik heb niets slechts gedaan denk niet ik het gedaan heb. - Ik beu er zeker van, kind gij behoeft Onderzoeken wij de groote kwestiën voor de welke cr reeds in 't Land eene zoo gezegde meerderheid bestaat en die door een ministerie van zaken zouden kunnen worden opgelost. 'tLeeuwke geeft er drij op, namelijk algemeen stemrecht met E. V., persoon lijke militaire dienstplicht en verplichtend onderwijs. Algemeen stemrecht waar de liberalen en roode socialisten niet over 't accoord zijn de eenen willen het met E. V. de anderen zonder E. V.; de eenen willen bet stemrecht voor de vrouweu de anderen niet.... Scboone verstandhouding voor waar Persoonlijke militaire dienstplicht of kazeruedwang waarvan de overgroote meerderheid des volks niet hooren wil, waar zij zoo tegen is dat men er twee, drijmaal aan denken zal eer men hem zou durven voorstellen. Schooldwang door de liberalen en roode socialisten alleen voorgestaau in de hoop het ongodsdienstig onderwijs te kunnen invoeren en aldus de jeugdigo geslachten op den leest van 't goddeloos liberalism te scboeien. Nu, om die hervormingen in te voeren is't dat die zonderlinge christenen inde kamerkiezingen willen samen spannen met liberalen en roode socialisten Eene partij die zich als christene partij voorstelt od aldus misbruik maakt van den titel van christen die zij aaunam, verdient den naam van judassenkliek. Maar wat is voor de groene socialisten het ideaal van een ministerie Luistert Leeuwko Plancquaert zegt het ons Zulke gemengde besturen, bestaande uit liberalen en catholieken, hebben gedurende de 20 eerste jaren onzer onaf- bankelijkheid bijna voortdurend be- staan. Zulks gebeurt veel in overgangs- tijdperken, 't Is klaar dat na nog een twintigtal jaren enkel nog volksgeziude besturen in België mogelijk zullen zyn evenals nu reeds het geval is in Frank rijk. B Dus, wat wij in België moeten Lebben, 't is een volksgezind ministerie gelijk in Frankrijk, een ministerie, samengesteld uit logiobroors, dat het onderwijs zou ver wereldlijken of liever vergeuzen, dat de Kloosterlingen uit 't land zou verdrijveu, dat do Geestelijkheid zou vervolgen in afwachting dat de kerk- en kloostergoe deren zouden geroofd en de kerken geslo ten worden. En zulk een ministerie zon den wij hier, volgeus het orgaan der groene socialisten, moeten hebben Achteruit, groene verraders 1 het maar te zeggen en ik geloof u maar wat zon hij zich toch over u bekommeren - Hij woonde iu ons dorp en weet er alles van hij gaf getuigenis bij.... Bij wat,jongen? Toen ik van huis weggeloopen was, go- tnigdo hy dat het geweer en do zak, wolke gevonden werden, van mij waren. Wel, en wat zou het dan nog Madame Chopper, er was eene belooning uitgeloofd en hij zoekt het geld te verdienen. O, nu begrijp ik het, eene bclooning uit geloofd dan moet het zijn dat er bloed ver goten is, gelijk Mary zegt. En vronw Chopper begon to weenen. Jos antwoordde niet. Na eenige oogenblik- ken stond hij op en ging naar zijn slaapka mertje, waar hij zijDe kleederen in een bun deltje bijeenpakte. Toen dit gedaan was, ging hij op den rand van zijn bed zitten en over woog wat hem nu te doen stond. Jos was nu zestien jaar oud en flink opge schoten hij was reeds lang geen kind meer, hoewel nog even onschuldig. Zijne gedachten dwaalden af, hij trachtte er naar, zyne ouders eens te zien en bedacht of hij zich niet naur het dorp zou wagen om hen heimelyk te be zoeken hij dacht aan majoor M. Shane en meende op dezelfdo wyze by hen terug to koe ren duu kwam de kleine Emma Philips voor zijnen geest en de vrees dat hij haar nimmer zou terugzien ook dacht hy aan kapitein Het is ongehoord hoe boeren, burgers en werklieden- geplaagd zijn door het zilvergeld, dat op post, statie, belasting- bureel en allerlei besturen willekeurig geweigerd wordt. Reeds heel lastig is het te onderschei den welke munt gangbaar is en welke het niet is. Een Fran<che, een Italiaansche of een Zwitsersche frank, woog over een kwart eeuw, zooveel als hij nu weegt, en toch is hij, indien hij geslagen werd vóór zekere datums, Diet meer geldig, terwijl de vijf frankstukken dit gebleven zijn. Wij nemen aan dat internationale over eenkomsten die hatelijkheden noodzake lijk maken, ook dat aan bet publiek tijd genoeg werd gegund om zich van do afge dankte munten te ontmaken. Maar wat over zijn hout gaat, dat is, het stelselmatig weigeren van goede gang bare zilveren munt, indien deze maar eenig letsel heeft gekregen, indien zij min of meer versleten is geraakt. Het geld is gemaakt om te rolleD, zegt het spreekwoord met het Belgisch geld is dat de waarheid 'niet meer het moet ergeDs iu een bewaarhoekje weg worden Indien een vijffrankstuk, een dubbele, enkele, of halve frank, ergens onder het rad van een rijtuig of een kruiwagen zijn geraakt; en daardoor een beetje scheef of gebogen of gekneusd voor den dag zijn gekomen, dan deugen zij niet meer. Do rykskantooren weigeren ze onge- dig. Hot gewicht van het zilver is nochtans het zelfde gebleveD, en het gelaat van koning Leopold heeft zijnen vollen baard behouden. En dan, dan moet de werkman lyden, door een laatdunkende plagerij toege laten en gewild door het bestuur, dat eerst en vooral te zorgen heeft voor de be langen van iedereen. Wij begrijpen heel goed dat men geld weigert, waar een stuk zilver uit verdwe nen is maar dat men geld weiger t, om het verslijt, om het lijden in het rollen van het geldleven dat is wraakroe pend. Een bankbiljet mag een stukje kwijt geraakt zijn, het mag verfrommeld zijn en verscheurd, het blijft geldig en met reden, zoolang men er maar een bank biljet kan van maken. Een bankbiljet heeft slechts eene nomi nale waarde, 't Is papier dat door het handteeken der Nationale bank, een wissel is geworden die overal gangbaar O'Danahue en zou gaarne weer bij hem in Rusland zijn eindelijk herinnerde hij zich het gelukkig en tevreden leven, hetwelk bij in de laatste jaren geleid bad bij zijne goede vriendin, vrouw Chopper, en hoe verdrietig het was haar te moeten verlaten. Hij wierp zich op hot bed en drukte zijn hoofd in het kussen om zijuo snikken te smoren, tot hij eindelijk, uitgeput van ontroering, vaat in slaap viel. Intusschen had Mary op straat de soldaten gevolgd en gezien dat zij de herberg haars vaders binnengingen. Ras besloten, volgde zij hen, bediende zij hen, was tegen hare ge woonte zeer vriendelijk en gemeenzaam en ging eindelijk naast Furness zitten. Deze hierover gevleid, hield zich voornamelijk met haar bezig, terwijl de overige soldaten met de aanwezige zeelieden een gesprek aanknoopten. Furness was in zijn uiterlijk goed vooruit gegaan. Hij was lang van gestalte en door den dienst liep bij nu recht op. De strenge straffen op dronkenschap zoowel als de moeilijkheden zich op zee drank te verschaffen, hadden hem belet zich aan drank te buiten te gaan en zijne gezondheid was er veel door verbeterd. In het begin was hij dikwijls gestraft gewor den, maar thans gedroeg hy zich goed en stond op het punt kaporaal te worden, waarop hij door zijne opvoeding recht had. In een woord, hij wus nu een flinke, knappe soldaat, alhoewel nog even groote schurk als vroeger. Maar de zilvermunt is niet veel anders. Een vijffrankstuk heeft in zilver geene weerde van 5 frank slechts van fr 2,50. Wanneer, door het verslijt, den natuur lijken gang van bet geld, de kroon of het jaartal, of het gezicht van den vorstniet meer duidelijk is te herkenneD, dan deugt het muntstuk niet meer. En wanneer uwe oogen goed zijn, en nog heel goed het jaartal kunnen lezen, of de trekken van het gelaat herkennen, en de staatsontvangcr minder goed ziet dan gij, dan zendt hij u eenvoudig wandelen met uwen frank en uw gezonde oogen. Het is ongelooflijk wat een plagerij die willekeurige weigering is voor den handel. Het is immers onmogelijk nog vast te stellen waar de geldigheid eener munt eindigt en hare ongeldigheid begint. En nogtans, indien uw frank is ge kneusd en bijvoorbeeld een honderdste van zijn gewicht heeft verloren, dan wei gert hem de Nationale Bank. Dat honderste verlies in gewicht, is slechts een werkelijk verlies in zilver van 2 ljt centiemen, en door de weigering, valt uw vijffrankstuk op zijn eenvoudige weerde in zilver, dat is fr. 2-50. En de Nationale Bank die het geld heeft uitgegeven voor 5 frank, zou het recht hebben, door die willekeurige wei gering, die fr. 2 50 winst op te strijken I Maar dat zou schandalig zijn 1 En wanneer die geldstukken enkel ver sleten zijn, en daarom worden geweigerd, is dit nog meer ongehoord. Zij zou er dus allo profijt bij hebben, onze munten zoo ondiep mogelijk te laten slaan I I Maar zulke willekeurigheid zou grenzen aan bedrog. Reeds verscheidene artikels werden ge schreven in dien zin, en tot nu werd die plagerij van het Belgisch publiek in ODze Kamers nooit aangeklaagd. (Gazet van Kor trijk). Licht uit rook. De consul Mahin te Reicheuberg deelt meê, dat het volgens een te Brussel openbaar gemaakt rap port, aan den Belgischen ingenieur To- biansky gelukt is uit rook licht te berei den. Hij verzamelt daarvoor rook, van welk soort van vuur ook, in een reser voir, laat hem daarin een behandeling ondergaan met waterhoudende koolstof en verkrijgt uit het mengsel een lichtge vend gas. Eene uitkomst voor de groote steden, di« door den rook der fabrieken geteisterd worden I Hij onthaalde Mary en Mary onthaalde hem. Zelf zorgde zij zoo min mogelijk te drinken, maar schonk des te meer iu voor Furness. De gelegenheid eens ongestraft aan zynen hartstocht te kunnen voldoen was te schoon laugzamerhand werd hij dronken, en begon zijne tong los te geraken, want als Furness dronken was, kon hij onmogelijk een geheim bewaren. Eindelijk vroeg hij Wat voor een joDgen was dat, welke daar met u door bet venster zag Was dat uw broeder Mijn broeder Iu het geheel niet. Gy meent dien dommen Peter, die met de oude vrouw Chopper in den proviandboot vaart. Doet hy dat Wel, ik meen hem vroeger ook nog gezien te hebben. Hij is niet van onze stad. Een paar jaren geleden kwam hij hier, niemand weet van waar en sinds is hij altijd by vrouw Chopper geweest. Een paar jaar geleden, mompelde Fur ness dat is juist de tijd. Waar woont die vrouw Chopper vroeg hij verder. Wel waar gij ons voor het venster hebt zien staan. En die jongen woont bij haar? Ik zal vrouw Chopper eens gaan bezoeken. Zeker woont bij daar maar wat hebt gij zoo over dien jongen te klappen Spreek liever over wat anders. De worm of maai bij het fruit. Vlinder. Carpociepsa pomona. Het goed gelukt steenfruit lijdt weinig van den worm of maai, maar erger is het gesteld met het kemfruit. Sommige peersoorten zijn tamelijk ge lukt, maar ae appelen zijn raar. Peren en appelen zijn fel aangedaan van deD worm en 't is bij het volk alweór ter oorzake van het droog weêr. Zulk weêr kweekt wezenlijk geen enkel insekt maar bevoordeeligt fel den opgroei en overvloedige verspreiding. (Beziet dan daarvoor maar eens de rupseDpoppen op de fruiiboomen). Verleden jaar was er veel kernfruit en menige gemaaide appel en peer is geval len waaruit dan, door den overvloed veel maaien zijn gekomen om in het gras, tusschen planten, maar het meest tus- schen de ruwe oude boomschors te ver poppen en ons dees jaar die duizende kleine vlinderljes te schenken welke du op het kleine getal vruchten schier de helft hebben doen verwormen. Wanneer er overvloed is van vruchten, valt de verworming minder in 't oog, maar nu er schaarschheid is, roept men gemakkelijk al het fruit is vermaaid. - In het algemeen hebben de vruchten op de hoogstammige hoornen er 't meest van te lijden pyramiden en kleine boomen het minst. Om dit te voorkomen moet men de boomen al eens schudden om de ge- wormde vruchten te doen vallen vóór dat zij van zelf afvallen. Men verzamelt ze om aanstonds de dieren te geven, om te be graven of beter nog ze gebruiken. Boven dien zal de oude boomschors in den winter afgekrabd worden om er de poppen uit te verwijderen. Die ruwe schors ziot men het meest aan oude boomgaardboomen, minst bij leiboo- men en pyramieden. Wilde men er einde- jyk toe komen, de vogelen en nuttige insecten te beschermen, dan zou men minder die schoone vruchten, loon onzes arbeids, beschadigd zien. De wespen. Wy hebben al eene druivenserre bezocht waarin de zoete drui ven reeds voor den helft door de wespen zijn opgepeuzeld. De overblijvende niet beschadigde heeft men bovendien doen zuur worden, en wilt ge weten hoe Men heeft doodeenvoudig in de serre stroo gebrand om door den rook de zoet- lustigen te verjagen Het middel was al te praktisch 1 en daarom is de uitslag zoo deerlijk tegengevallen. Wat valt er toch nog te leeren en gewilliger mede te werken, wanneer men in tyds plagen voorzegt en de gemakkelyko middelen ter voorkoming opgeeft I F. L. Fnrnesa werd hoe langer hoe meer beschon ken en Mary schonk hem voortdurend in. Eindelyk verhaalde hij haar hetgeheele geval van den moord en hoe er eene belooning was uitgeloofd op de aanhouding van Joshij stelde haar voor hem te helpen zich van den jongen meester te maken en bood haar de helft van de som aan. Mary stemde in alles toe en vroeg hem waar de ouders van Jos waren, waarop Furness antwoordde, dat hy meende dat zij naar Amerika waren gegaan, wijl hij hun spoor verloren had, en dat al zijne nasporingen vruchteloos waren geble ven. Toen Mary nu alles wist, wat zy weten wilde, deed zij hem opnieuw drinken, tot hy eindelijk met het hoofd voorover op de tafel in diepen slaap viel. Zie zoo, dacht Mary, terwijl zij de her berg verlietde dronken Judas gelooft zeker te zijn van zijn 200 pond sterling. Ik heb echter geen tyd te verliezen. Zy ijlde terug by vrouw Chopper, welke zy by eene kaars in hare oude boeken vond zitten te bladeren. Zoo Mary, zijt gij dat Ik dacht juist aan u, terwijl ik de rekening bezag voor de bruiloft van uwe moeder. Arm meisje gy hebt sedert niet veel geluk gehad. Mary zweeg eenige oogenblikken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1