Van tak op tak. De groene socialisterij Rechterlijke kronijk. TWEE TIJGERINNEN, Stad Aalst. - Werkbeurs. Kerk van den H. Jozef. 0. L. Vr. van Affligem Allerhande Nieuws. Duitschlaud. Engeland. Amerika. «O» JAARLIJKSCHE VERGUNNING var» G£5 Frank. Wij denken het nuttig aan de belang hebbenden hiernakomendc schikkingen der wet van 10 Mei 1900 en van het ko ninklijk besluit van 20 October navol gende, betreffende de ouderdomspen sioenen, te moeten herinneren 1° De Belgische werklieden of ge wezen werkliedenhun verblijf in België hebbende en in nood verkeerende, 65 jaar oud zijnde op 1 Januari 1902 geboren in 1836 of vroeger hebben rechtop eenejaarlijksche vergunning van 65 frank. De werkvrouwen, gewezen werkvrou wen, vrouwen of weduwen van werklie den, kunnen deze vergunning in dezelfde voorwaarden bekomen zij kan terzelfder tijd toegestaan worden aan den man en aan de vrouw. Deze personen moeten, om de vergun ning van 65 fr. te bekomen in 1902, vöor 1 Januari aanstaande, hunne vraag sturen aan 't Beschermingscomiteit, door tusschenkomst vau het Gemeentebestuur hunner verblijfplaats. De ouderlingen die van woonplaats veranderd zijn sedert hunne laatste vraag en die de vergunning van 65 fr. voor het jaar 1901 bekomen hebben, zullen eene Dicuwe vraag doen vobr i Januari aanstaande, om do vergunning in 1902 te bekomen. De ouderlingen die in dezelfde ge meente gebleven zijn en die de vergunning van 65 fr. voor het jaar 1901 bekomen hebben, moeten geene nieuwe vraag meer doen. ft" De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 58 jaar op 1 Januuri 1901, dus die geboren zijn voor 1 Januari 1843, zullen de vergunning van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waarop zij den ouderdom van 65 jaar zullen bereikt hebben, zonder dat zij iets in de lijfrentkas te storten hebben. 3° De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 55 jaar op 1 Januari 1901 en nog niet ten volle 58 jaar oud zijnde op zélfden datum geboren in 1843, 1844 en 1845— zullen insgelijks de vergoeding van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waaropzij den ouderdom van 65jaar be reikt hebben. Nochtans zullen zij in de lijfrentkas, voor bun 65® jaar, gedurende een tijdperk van drie jaar teD minste, stortingen moeten gedaan hebben beloo- pende op ten minste 3 frank per jaar en een totaal uitmakende van 18 frank. De renten, verworven bij middel dier stortingen en by middel der toelagen ver leend, worden op den ouderdom van 65 jaar gevoegd bij de vergunning van 65 fr. -<4° De personen van minder dan 55 jaar op 1 Januari 1901 geboren in 1846 en volgende jaren hebben geen recht op den ouderdom van 65 jaar op de vergunning van 65 frank. Zij moeten zich aansluiten bij de Lijfrentkas, zoo zij zicb een pensioen willen verschaffen. Belang rijke premiën zullen jaarlijke door Staat en Provincie bij bunne persoonlijke stor tingen gevoegd worden. - Keu bloemlezingake getrok ken uit Den Werkman van vrijdag 22 November 1901 En dat braaf Koninginueke van Hol- land is zoo ziek, dat drii Doktcurs in 't paleis geroepen zijn, men ziet dat - dikwijls Na de grootste Feesten komen de zwaarste kruisen alia, het is sonne «voor datEmmatje een prisje van 'ne man hebben, een verdommelijk schoon prisjken, en nu ziek vallen, maar kweste en is 't van verdriet niet. En verder Uit Holland 't Koninginneken is oprecht ziek, de Theresiaantjes komen zoo vroeg op dat jong vorstelijk wezen.. «Wat zullen wij zeggen Hooge huizen hebben donkere ruiten.... Wanneer bij 'ne werkmensen koeken gebakken wor- den, g'heel de Gebuurte riekt het, maar 't rijk volk loopt gevoileerd. Toch is 't uitgekomen, het wordt geschreven in couranten van Nederland, dat er in 't Paleis een janverdommersche solem- nele allebade is geweest tusscheu 't Ko- ninginnekt n en haren Echtgenoot, een duitscbe scwadderbuffél, ge ziet het bier op zijn Portret, (i) ouder die hooge klas vindt men, met of zonder permis- sie, een kattegorie van krapuleuze. r> stinkersmaar wij moeten ons intiou- den of anders staat den Denderbode daar weder op zijn kromme, scheeve rechte postilje gelijk overtijd, als wij met te weinig eerbied schreven over den Rus, wij wisten warempel niet dat ne Rus den Denderbode zoo naar 't herte ging, soort zoekt soort zei den duivel en liep voort met den schouwvager. n Nu 't isdaareeu eDjelijk leven ge- weest, de Koninginne heeft hem eeus n alles uiteen gedaan, van zijn schulden en dat hij tot geen respyt komt, waarop 't Koninginneken met goede reden sprak, waarop hij met zijn pruisische vuisten op 't tafel sloeg, waarop 7 Staatsdammen iu onmacht vielen,waar- op 'l Koninginneken zoo bleek werd als n een raap en moest yewasschen worden met Schiedam.... Nooit en heeft 't ge- zicht van haren Gemaal ons aangestaan met zijn geslepen opgezwollen water- ralten gezicht, er is 'ne Pater van Affli- gem die dezelfde viesionomie heeft, en n 'i is den eenigsteu die nog al gewoonte heeft op de Prochiëu tegen de Duinocra- (lj Neven deze regelen is 't afbeeldsel ge- jsrent van een gemeine groene krawat. ten te preêken om aldus de rijkeWrek- - ken te vleien en van de Pastoorsmeis- sews een glas wijn tekrijgen. Ja, ja, x wij mogen niet alom gaan voor de waar- beid, iu dezen volkstijd. Wij laten geene bemerkingen volgen doch wij stellen alleen deze vraag Hoeft de schvijver van 't bovenstaande dan toch zulken geweldigen slag van 't zeel gekre gen, dat hij stapel gek is geworden ofwel is hij van den duivel bezeten Het serum tegen typhus Over het typbusserum vau Dr Chantemesse en de daarmeê verkregen uitslagen, deelt de Petit Parisien het volgende meê De geleerde, een leerling van Pasteur, heeft zijn serum het eerst beproefd op 34 thyphuslijders, die aau zijne behandeling toevertrouwd waren. Van dezen is niet een enkele gestorven, terwijl tegelijkertijd in andere Parijsche gasthuizen 25 p. c. der typhuslijders bezweken. Het kon hier echter een gelukkige serie gelden, zooals de doctoren zeg gen. Chantemesse verzocht derhalve, om de werkzaamheid van het serum te be wijzen, zijn collega's in de andere hospi talen inspuitingen met zijn serum bij typhuslijders te doen. De uitslagen daar van zouden eveneens zeer gunstig zijn ge bleken. Van honderd met het serum behandelde zieken stierven er slechts zes, en wel uitsluitend dezulken, wien het serum eerst was iugespoten, nadat ze reeds een achttal dagen door de ziekte waren aangetast. Alle vroeger daarmede behandelden zijn gered geworden. De werking van het serum heeft eeu groote overeenkomst met het Behring- Roux'sche serum tegen de diphtentis. De ingespoten dosis bedraagt 15/100 kub. cent. Bij oudere gevallen zijn meestal twee, drie inspuitingen noodig. Wijl juist in de Parijsche voorstad Méuilmontant een hevige typhus-epidemie is uitgebroken, bestaat tbans alle gele genheid, om op groote schaal te ervaren, of het serum van dokter Chantemesse inderdaad de voorkomende of onderdruk kende kracht heeft, welke eraan wordt toegekend. De overheden van den gezond heidsdienst hebben voorzichtige proefne mingen ermede bevolen. FOPPERIJ. Er gaan zegt M Daons thans 60,000 boereu hun aas (sic) naar Frankrijk zoeken. Laat Z. A. S. ingevoerd wezen dan komt er eene volkskamer en dan zullen zij niet meer behoeven naar den vreemde te gaan werken. Schoon, ja, dat is schoon Maar zou dat wel mogelijk zyn Veronderstelt nu eens, M. Daens, dat gij eene volkskamer naar hertelust hebt. Zeg ons eens hoe gij het aan boord zult leggen om de Franschmans te huis hun brood te laten verdienen. Toon eens klaar en duidelijk hoe die belofte kan doorgevoerd worden. Als gij bet niet doet dau heeft men het recht u toe te roepen Dat is fopperijeen kolossale fop perij Ais gij bet doet dan openen wij een inschrijving om u een kostbaar geschenk aan te bieden waarop wij zullen doen gra- veeren. Aan M. Daens, den grootsten weldoener des menschheid! Wij zijn overtuigd van het eerste. Be schaam ons, M. Daens, ja om Gods wil beschaam ons en wij danken in naam der 60,000 franschmans Knobbeltering. Ieder jaar maakt de tering of tuberculose, in België alleen, van 16 tot 18,000 slachtoffers. Dat cijfer is verschrikkelijk bet vertegenwoordigt nagenoeg een zevende van het geheele sterftecijfer. De Secretaris van den libe ralen werkmanskring Concordia stelde aan de roode winkelpolitiekers de vol gende vraag Waar en wanneer geeft het bestuur vaD den rooden boetiek aan de leden verslag vau bet geldelijk beheer, waar en wanneer liggen de boeken en reke- ningen ter inzage van de medemateu Waarom niet eens aan de snullen uitgelegd hoeveel er van de winst op het brood betaald wordt aan de kapita- listen die acties hebben in het lokaal, hoeveel er van de profijten te Aalst blijft en hoeveel er naar Gent wordt gedragen. Nu de roode politiekers antwoorden - Gij zelf, M. Vincent, zijt lid van den rooden boetiek wekelijks koopt gij broodkaarten, en wauneer gij niet weet wanneer en waar, 't bestuur van den rooden boetiek verslag geeft aau zijue leden, waar en wanneer die boeken n ter inzage liggen voor de medematen, n welnu waarlijk, M. Vincent, dau vind a ik geen naam om or u meê te bestem- a pelen. Ik wil u zelf laten doopen. ....Snul... Wij willeu iu den twist niet tusschen- komen, alleenlyk stellen wij de vraag Als zelfs de bestuurleden van Concordia van den rooden boetiek deeluilmaken, boe moet het dan gelegen zijn met de eenvoudige leden Nog weiuige jareu en de liberale kliek zal gansch iu den rooden boetiek versmol ten en de voorzegging van Anseele tot de liberalen uitgevallen ziju, name lijk Gij, liberale partij zult de roode vlug volgen zoo ge nog iets wilt zijn Legerhervorming. In zitting van Woensdag heeft de Volkskamer ver worpen 1° Het voorstel Bertraud afschaffing der plaatsvervanging met 83 stemmen tegen 64 en 1 onthouding 2° Het voorstel Loraud, afschaffing der loting met 90 stemmen tegen 59. Zes liberalen stemden met de rechter zijde. Ifnnt'e/)/ Groene Pie schreef ill OOI bei. zomjagu_ De gofabri- keerde S' Aloysius, uit M 'spelaore naar Moorsel gezonden, pro edificatione, hij is 'ne kop langer gewordeu... a Ge misgrijpt u van adres, Groene Pie, die gefabrikeerde S' Aloysius is niet uit Mespelaere te Moorsel aangekomen maar wel uit Meldert... Begrepen Maar Mespelaere Mespelaere Maar liep er daar destijds geen groene held naar toe die veel beter op eeu gefa brikeerde S'Aloysius gelijkt?... Groene Pie, wilt ge dat vraagske eens beant woorden En als ge er geen weg meê weet, ge kunt Dolf raadplegen.... I Sedert 18 April 1893 was de Kamer niet meer zoo talrijk als woensdag. Van de 152 leden wareu er slechts twee afwe zig MM. Gillès do Pélicby, die door ziekte in bet Zuiden wordt opgehouden en de socialist Troclet. Op hooger gemelden datum ontbraken er ook twee leden, 't Was bij de stemming van de herziening der grondwet. a a strooit groene bloemen op 't graf van gezel A. Defuisseaux, een der leiders van de roode socialistery. Asinus asinum fricat. De eene socialist verheft den andere. En iuderdaad even als Voorwin en andere roode organen staat 't Land van Aelst in bewondering voor den roodeu overledene en die als een held wordt bezongen. A. Dufuisseaux wordt voorgesteld als een slachtoffer van zijne grenzelooze liefde tot het volk, als een martelaar der volks zaak. Maar wie weet er niet dat die zoogezegde martelaar slechts iu 't socialism bet mid del zocht om zijue grenzelooze heersch- zucht te voldoeü, om deD droom van ziju gansche leven te verwezenlijken, name lijk, van eens voorzitter der Belgische republiek te worden. De werklieden wa ren voor bem niet anders dan de speel poppen om zynen droom te verwezenlijken. Zijne liefde voor de werkersstanden is de zelfde als deze van den afgestraften priester Daens die enkel bestaat in woor den, heleedigiugen, lasteringen, ophit singen, valscbe beloften die niets kosten en ook niets beteekenen. 'I Land van Aelst eindigt zijnen lof zang ter eere van A. Defuisseaux met de volgende bemerkingen Eu om weer te keeren tot deu afge- storven Defuisseaux aaudachlige lezer, in aandaebt nemende de klare en uit- b drukkelijke woorden van Ons Heer ia zijn Evangelie, dit Wee u aan dePhari- sëersen dit Geuadewoord aan de Zon- b daresse, zegt, Menschen, zijn christen plichten volbrengen en volksman zijn, dat is Vlaanderen en Brabant, maar n anderzijds zoudt gij niet liever sterven als Defuisseaux dan als koppigen be- waarder Dus sterven zouder biechten, zonder HH. Sacramenten lijk Defuisseaux die van zijn gausch leven uoch van God noch van zijn gebod wilde weten, die de H. Kerk vervolgde, den Godsdienst baatte, de Geestelijkheid bespotte, die gestorven is tot den laatsten adem toe de godde lijke genade verstootende, die zonder kerkelijke gebeden begraveu is geworden wordt door H Land van Aelst, verkozen boven het afsterven vau eeu godvreezend christen menscb... Een ware groene demokraat moet dus, volgens H Land van Aelst, verkiezen lie ver als vrijdenker in de eeuwigheid te treden dau als eeu goed ci. isteu... Waarlijk de groene helden der Chipka- kliek kunnen niet dieper meer ziukeu ia deu afgrond waar huuue wraakzucht hun hebbeu gevoerd De E. V. In Zwitserland, waar de evenredige vertegenwoordiging het eerst toegepast werd, begint men die hervor ming reeds beu te wordeu. Men vindt de berekeniug der stemmen voor de ver deeling der zetels ingewikkeld. In de laatste kiezingen beeft men eerst na vier dagen optellen, aftrekken en deelen, deu uitslag kunnen afkondigen, zonder nog wel zeker te zyn dat hij juist was. Een groot liberaal genie heeft weêr eens van achter den Dender- galmschen bosch zijne god verloochende en religiebatende gal uitgebraakt Dat God de wereld schiep is eeu leu gen Dat God Adam van aarde maakte en Eva uit eene ribbe beeft genomen uit Adam ook al leugen.... Laat ons aannemen dat hij, 't groot liberaal genie, van deu aap afstampt, maar hoe kwam die aap, zijn over, over, overoud grootvader dau te voorschijn Wy laten voor 't oogenblik het overige dier godsdienstbateude uitspattingen ter zijde. Alleen roepen wij er de aandacht op in dat De Dendergalm 't orgaan is ouzer Aalstersche liberalen die dan in kiezings- tijd eeu schijnheilig masker aantrekken en willen doou gelooven dat ze Kerk en Godsdienst niet vijandig zyn 1 Domme klap. 't Is ook al kwalijk voor sommige geuzeu dat dc klciue Prins Leopold gesloopt wordt en ze roepen dat de vrijheid van geweten van het kind daardoor verkreukt wordt.Waarom die jongen niet laten opgroeiëa eu eerst de wijsbegeerte en de geschiedenis laten stu- deereu Hebben geuzen en socialisten alreeds het doopsel niet nageaapt? Moeten de kinders van 10 of 11 jaar geene sociali stische eerste communie doen Hebben die kinders wijsbegeerte eu geschiedenis bestudeerd 't Is toch te dom om dood te doen Nut :'der Paters. ",Men heeft de Paters beschuldigd opeters te ziju vau de maatschappij. Het is zelfs daarom dat het Frausch bestier beu wegjaagt. M. Henri de Houx antwoordt daarop volgen der wijze in zijnen dagelijkschen artikel van den Figaro. Men zal zien indien die Paters opeters waren. Men zal de leemte meten die hun weggaan in Frankrijk zal laten. Ik heb aan de poorteD van Rome, Fran- sche Trappisten aau 't werk gezien. Ver jaagd uit de groote Trappo door de wets- besluiteu vau 1880, bekwamen zij van het Italiaausche bestier de vergunning van eenige honderden hectaren in het Romeiuscbo veld ter plaats, gezeid de drie bronnen nevens den paal steen op denwelken Sint Paulus het hoofd wierd afgekapt. Ik geloof dat er daar geen een van die planters meer is van 't jaar 80, want mijn vriend, P.Stefaau, dc laatste overlevende, heeft mij vaarwel gezeid, iu december 1900, op het strooibed, toen by deu doods- reutel reeds in de keel had. Andere zijn uit Frankrijk gekomen, uit It-alie, uit alle streken, eu het blooster der drie bronnen is eene boerderij gewordeo van eersteu rang die eene ware oasis is in de koortsachtige woestijn van het veld Die opeters hebben legioenen werklieden aangelokt, die de malaria trot- seeren, omdat de Paters haar verbannen hebbeu, na er zelve aan bezweken te zijn, en zij daar nu leven met het werk door huuue weldoeners voorbereid. Wie had er die ongezonde eu moordda dige streek kunnen gezond en vruchtbaar maken, die men al bevende doortrok per rijtuig met de ruiteu dicht gesloten Wie Tenzij die gelateu waren tot der dood Paters Ik spreek niet van de Karthuizers, waarvau het vertrek eeu openbaar onge luk is voor Frankrijk. Meent men dat men rond Solesmes, rond Ligugé rond de groote abdijen die door «te wet verwoest ziju, geeue ellende kweekt Frankryk zal zien... en Frankrijk zal beklagen. Melkerijschool voor jonge doch ters. Bij ministerieel besluit van 16 November 1901, is eeue tijdelijke mel kerij school voor jonge dochters geopend, voor drie maanden, te Beirlegem (Oost- Vlaanderen). Het bijwonen der lessen is kosteloos. Gewone voorwaarden. De inschrijvingen worden genomen bij M. De Caluwe, Staatslandbouwkundige. te Gent. Niet tegen den Godsdienst. Gezel Angenot vroeg in de gemeente raadzitting te Verviers, maandag, de ver wereldlijking van het hospitaal, als een goede socialist de Zusters beleedigende. Hij werd echter te woord gestaan door MM. Bolaud en Limburg, De liberale burgemeester, M. Mullendorf, was ver plicht hulde to brengen aan het gods dienstig personeel van het hospitaal. Stedelijke NijverhBidsschooL Zondag 24 November, ten 9 i/t uren Prachtische les voor stoomtuiggeleidere en vuurstokers door M. L. De Lathouwer, aau de stoommachine der fabriek van M. Van Ghyseghem. Ten 10 V* uren, de teekenles der meca- niekstukkea De bielle en hare verhou dingen. Idem ten 10 uren Les van electri- eiteit door M. De Lange. De Rechtbank van Audenaarde heeft in zitting van 22 November jl. uitspraak ge- daau in 't proces iugespanuen door de heeren A. De Clippele, District-commis saris eu zijn zoon P. De Clippele tegen den uitgever vau het liberaal weekblad Het Verbond van Geeraardsbergen, wegens eeu lasterlijk artikel overgenomen van Kloklit Roeland eu door Het Ver bond gecommenteerd. De Rechtbank verklaart hooger bedoeld artikel lasterlijk en schadelijk voorde heeren De Clippele,vader eu zoon, en ver oordeelt sieur Van Hauwermeireu, uit gever vau Het Verbond tot verschei dene afkondigingen vau 't vouuis in zijn eigeu blad en tot afkondigingen ervan in 5 nieuwsbladen van 't Arrondissement tot concurrentie der som van 1000 fraaks en total deonkosteu. Dit alles te verkrygen bij lijfsdwang. Onze geachte lezer» zullen zich herin neren dat de uitgever van Klokke Roeland wegens 't zelfde lasterlijk artikel door de Rechtbank van Dendermonde is veroor deeld geworden. De heer advocaat Joseph Eeman pleet voor de heeren De Clippele te Dender monde en te Audenaarde. SCHOUWBURG VAN AALST. RederijkkamerDE CATHARINISTEN. Prachtvertooningen op Zondagen 22 December 1901 en 5 Januari 1902. treurspel in 5 bedryveu door Doctor Is. Bxuwens. Worden gevraagd Een goede kleermaker alsook een halve gast. Vragen werk Fabriekwerkers, dagloouers, enz. Priesterlijke benoemingen. IfZ. II. de Bisschop heeft benoemd pastoor te Appels, in vervanging van den E. H. Van Haute, ontslaggever, den E. H. Yerbraeken, directeur te Zwijndrecht te Oostwinkel, den E. II. Rottiers, pastoor te Strijpen te Won- delgetn, den E. II. Van Geert, pastoor te Wa- terland-Oudeman te Waterland-Oudeman, den E. H. De Jonge, onderpastoor te Steke- ne te Strijpen, den E H. Van Impe, onder pastoor te Lebbake te S' Gilles bij Dender monde, den E. H. Claeys, onderpastoor op S' Jacobs te Gent. Onderpastoor iu de dekanale kerk van S' Nicolaas, den E. H. Van Iluffel, onderpastoor te Meirelheke te Meirelbeke, den E. H. Heyvaert, onderpastoor te Oycke te Oycke, den E. H Cosyns, priester uit het Seminarie; te Denderhautemden E. H. De Canck, on derpastoor te Hilleghem te Hilleghem, den E. H Van de Velde, onderpastoor te Eist te Eist, den E. H. Becaus, oud-protessor te Dendermonde. Zondag 24 November, zal de S' Jozefs kring, ter gelegenheid van 't S® Cecilia, in de Mis van 11 uren, de volgende stukken uitvoeren 1. Jesu, rex admirabilis, Palestriua. 2. Iste, quem leeti colimus, Dethier. 3. O Salutaris hostia, XXX. 4. Jesu, dulcisamor, Vau Damme Na de Mis, Marche vóór or gel van R. de Vilbac. Benedictus' Kalender, ALMANAK van komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus-Christus J902 is mer kelijk vergroot en verbeterd hij telt 128 bladz. eu is versierd met platen voor stellende de H. H. Benedictus, Maurus eu Placidius, O. L. Vrouw vau Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnororde, Z. H. den pauselijkeu Nuntius te Brussel, enz. De leziugeu ziju zeer afwisselend eu vau aard om alleu te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 30 centiemen, te verkrijgen ten Bureele van Den Dender- bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. AALST. o CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 23 November o 150 kilogrammen ter markt, prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Hec werden 423 klonten boter ter markt bracht, wegende te samen 3380 kilos! Aalst. Burgerwacht. De beer Karei Ue Vis, Majoor is Luitenant-Colo Rel benopmd in vervanging van den hoer Baron Felix Betbune, overleden en de heer kapitein Micbel Gheoraerdts, Majoor ter vervanging van den heer De Vis. Deze benoemingen werden donderdag voormiddag door 'i spelen van den Beiaard begroet. Onze beste gelukwenscben I Aalst. Faofaar-Maatscbappij De Jonge Aalstenaars. Zondag 24 November 1901, Cecilia's feest. Om 11 uren 's morgens zullen iD de kerk van den H. Martious, de volgende stukken uitgevoerd worden Vendage et Moisson ouverture, A. Tack. La Printaniere, fantaisie, L. Caniyez, Om 1 ure Noenmaal. Moorsel. Dijnsdag aaost. viert de Koninklyke Harmonie het feest van S1® Cecilia. Onder de Mis van 8 uren zal het Muziekkorps onder de leiding van den beer Gust. Pape, de volgende stukken uitvoeren 1° Duo voor kleine Klarinet en kleine Fluit, Polka, door G. Pape. 2° Le moulin du Hameau, ouverture, door H. Mestdagh. t/W De Eereledeu worden vriendelijk verzocht ten 8 uren in het Lokaal te ver gaderen om stoetsgewijze het Muziekkorps ter kerke te vergezellen. Zonder weêrga. De Siroop De Pratere, wetenschappelijke, samenstelling, welke hoofdbestanddeelen zoete Teeren, Tolubalsom zijn, is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare heelende kracht is won derbaar. Zy geneest den geweldigsteu hoest en de zwaarste verkoudheden in min dau twee dageu. Geen ander borst middel kan er togen op. Prijs 2 franken Je flesch. Eischt de echte Siroop De Pratere en niels anders. Te bekomen te Aalst apotheek Callobaut, Dendeb- monde Roman, Sottegem Van der Schue- reu. 1 Eene depêche uit Leuven aan een blad van Brussel meldt dat Beaujean, die met Moioeau veroordeeld werd tot 20 ja ren dwangarbeid, ook voorwaardelijk iu vryheid is gesteld. Er blyven nu uog in de gevangenis Muller eu Wolfs, twee verstokte anar chisten, die alle gunst weigeren. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, zenuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA. Defgnóe, 3, Square Marguerite, Brussel. Eeu Duitscber, dokter Valken, van Keulen, is in de Noordstatie te Brussel, door eenen slimmen zakkenroller, van eene portefeuille met 10,000 marken be roofd. De Gentscho socialisten zullen wel dra niet anders moer te betalen hebben dan voor de proceskosten en boeten, die de aantijgingen van huu orgaan Vooruit hen op den hals haalt. SPIn zijn nummer van zondag laatst heeft Vooruit geschreven H Men zegt ons dat bijna al het geld van de antisocialistische weêrstandskas- sen en ziekenbeurzen der Oudburg (1) versloodeu is in de heilige kassier-failliet van Quatrecht. Er wordt ook verteld dat verscheidene leden van de krocht daar rekening zijn komen van vragen en dat men hen af gescheept HEEFT. Wij gelooven er niets van en wy den ken wel dat het Volkske dit gerucht zal tegenspreken. Het Volk antwoordt daarop dat die ezelarij aau Vooruit eeu nieuw en zelfs veelvuldig proces voor laster en eerroof zal kosteD, met eisch van behoorlijke schadevergoeding, aangezien iedere der erkende vakvereenigingen, ton lokaio Oudburg gevestigd, een proces gaat in spannen tegen den lasteraar. (1/ Dit is de catholieke werkmansvereeni- ging Eet Volk. Red. Röf» Anor» nieuwe en belangrijke E>CL AU.C1 afelag der prfjsen. 50 lit. volledig fr. 5.i i fr.i,00 ïoo ut. volledig 6,5oMancnonfr.i,25 Nieuwe sterke branders. To«stell«n voor verwarming en verliohting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan, 20, Brussel. Men zal zich herinneren dat op 30 JuDi laatstleden, een hevige brand, de fabriek van meubelpapier der firma Pee- ters-Lacroix &Cie te Haren vernielden. Een 50tal timmerlieden en ander werk volk was nu met de herbouwing bezig. Die werklieden hadden woensdag mor- gend rond 8 uren tydelijk deu arbeid ver laten, toen eensklaps een geweldige wind bui, met slagregen gemengd, heel 't dak werk der overgroote gebouwen wegrukte, en de bouwmaterialen met een oorver- doovend gerucht tegen den grond wierp. Eenige oogenblikken vroeger of later zouden er bij dit ongeval stellig verschei dene doodeu gebleven zijn. Nu is er slechts stoffelijke schade, die toch op 50,000 fr. kan berekend worden, zegt de Ré for me. Daarbij zal het werk eene vertraging ondergaan. De kerkdieven zetten in Henegau- wen huuue reeks misdaden voort. Ditmaal hebben zij de parochiekerk vau Leuze be zocht en op alle deuren, ook die vau het tabernakel, sporen vau huuue uijptaugca eu koeivoeteu gelaten. De sloten waren te sterk. Maar toch zijn zij er gelukt, de offerblokken te ledi gen en de zware reliwiekas van den stich ter der parochie, Sint-Badülon, te stelen. Die relikwiekas in verguld koper, is zoo zwaar, dat er verscheidene mannen noo dig zijn, om haar te verplaatsen. Cbisib. Volgens de Berliner Poli- tische Nachtrichten, vertoonen de ont vangsten van Pruisische Staatsspoor wegen iu de laatste maanden zulk eeu sterke vermindering als nog niet het ge val is geweest sedert die spoorwegen aan den Staat zijn overgegaan. De nieuwe pobtzegels. In het be gin van 1902 zullen de eerste postzegels mot de beeltenis van Eduard VII worden uitgegeven. Het plan was geweest ze een paar weken geleden op 's konings verjaar dag verkrijgbaar te stellen op de voor naamste postkantoren in Engeland, maar de beschikbare boeveelheid bleek daartoe niet groot genoeg. De teekening voor de nieuwe postzegels is door den beeldhouwer Emile Fuchs ge leverd. De koning is blootshoofds, zonder kroon, afgebeeld, wat eeD afwijking is van het gebruik onder koningin Victoria, Z. M. schijnt een grooten indruk van gezetheid op de nieuwe postzegels te maken, maar is zelfs over de gelijkenis tevreden. Te New-York wilde men nu de bak kerij in dezelfde handen krijgen en al de bakkerijen doodleggen. Eene monsterbakkerij werd ingericht, die voorzien was van al de nieuwste en beste stelsels. Daartegen kwamen dadelijk twee nieuwe maatschappyen op, en daar, het spel was op den wagen 1 De eene maatschappij meldde dat zy het brood in ééns voor 35 ten honderd min zou leveren. De tweede kondigde daarop eenon afslag af van 50 ten honderd, en be loofde daarbij premiën. Eu de derde schoot don gaai af zij zei dat zij, alle dagen, duizenden brooden gratis zou uitdeelen 1 Dat is my nu wat geworden in de we reld 1 Dezer dagen heeft men ter Ameri- kaansche stad Buffalo getracht den olifant Jumbo II door electriciteit te dooden, omdat hij te oud geworden was, en omdat men wilde weten welke electrische schok ken een der reusachtigste wezens der schopping kan verdragen. Jumbo II werd op een platform met ketens vastgelegd, en de electriciens brachten de geleidingen onder de ooren en aan het uiteiude van deu ruggegraat. De schok had eene sterkte van 2200 volts maar Jumbo bleef doodkalm en verroerde zich niet. Men beproefde eene tweede, derde en vierde maal. De eenige uitwerking van deze geweldige ontwikke ling van kracht was, dat Jumbo lichtelyk den steert bewoog en met zijnen snuit eene plank van het platform uitrukte. Toen scheen hij voldaan eu liet een wel tevreden geknor hooren. Het geleek eraan dat hy, in plaats van door den bliksem neêgeveld te worden, alleen maar eene lichte kiltering had gevoeld.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2