Dondmlag Juli 1905 5 cetuieiiieu per mnnmer 56,e Jaar 3823 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Dood van Z. H. Leo XIII. Defflenschenhater. Belgische Volksbond. Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtce- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in b« C. Van de Putte-Goossens, K„rte Zoutstraat. N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3"° bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen btf accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 22 JULI i9o3. Z. H. Leo XIII, onze doorluchtige Paus, is maandag 11. om 4 uren 4 min. 's namiddags, 11a een doodstrijd van 14 dagen, in den Heer ontslapen. Op dit oogenblik zullen uit de harten van millioenen catho- Heken vurige gebeden ten hemel opstijgen ter zielerust van den diepbetreurden en onvergetelijken Opperherder welke te recht als de vader der werklieden mag geroemd worden. De Cardinaal Vanutelli, geholpen door den ceremoniemeester heeft om half twaalf aan Z. H. den Paus de laatste absolutie gegeven. Z. H. Leo XIII sprak dan eenige woorden tot den Cardinaal Oreglia, hem de zorgen der Kerk toevertrouwende. De Paus gaf daarna zijn zogen aan de Cardinalen en zegde Dat het mijn laatste vaarwel weze en drukte hen met kracht de hand. De levenskrachten van Z. H. Leo XIII namen gedurig af om half vier viel Hij buiten kennis en overleed zachtjes. Uit hoofde van plaatsgebrek moeten wij ons heden bepalen een laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis \an den roemrijken Paus welke op zulke weerdige wijze den stoel van Petrus bekleed heeft en met zooveel wijsheid de Kerk bestuurde niet alleen op godsdienstig en zedelijk gebied maar ook op 't maatschappelijke. Zondag aanst. zullen wij meer hierover meêdeelen en onder- tusschen verzoeken wij onze geachte lezers tot zielerust van Z. H. Leo XIII een vurig gebed te storten. vscvsc Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot oeHollandsche Regecringonzes lands door Cam. De Waegenaere. CÖWK) 2" Vervolg. Van den kwakzalver, den giftmenger zegt de kamerdienaar met verachting, wie binnen eenen omtrek van tien uren, heeft van hem niet meermaals gehoord...? Heeft hij geenen mensch vergiftigd om onzen meester, den ervarensten genees kundige van het heele land, van die schromelijke daad te beschuldigen....? Valsch! vriend Gabriel..., weder leg! de hovenier, tot zulk schelmstuk was Hunefried de Menschenvriend zooais men dien bekwamen meester destijds noemde, niet in staat. Alleen de schijn was tegen hem, terwijl Nestor de eigen lijke vergiftiger was.... Wat zegt gij.... Nestor!... roept Gabriël, bleek als de dood. Ik kan u echter verzekeren, haast zich de verteller te laten volgen, dat hier geene lage moordpoging, maar eene rampzalige vergissing plaatsgreep... Het slachtoffer was een ziek .- die door Nestor behandeld werd. De zieke was mijn ge- buur, en uit dien hoofde ging ik veel bij bom... Het toeval wilde dat ik er juist was, toen Nestor den patient den nood- lottigen drank toediende... Mijn gebuur maakte de opmerking, dat de ingenomen dosis van het medicament hem als de keel verschroeide... Zich van de gegrondheid dezer verkla ring -.villende vergewissen, goot de genees heer zich een dropken van het door hem bereide geneesmiddel op de hand en bracht er de tong aan... Alleenlijk op de uitdrukking zijns gelaats van dat oogen blik, zou ik desgevorderd zweren, dat de gebeurtenissen waarvan de oorzaken tot dit feit opklimmen, geenszins de gevolgen zijn van een misdadig opzet van wege den heer Nestor... Ineens werd deze laatste tienmaal bleeker dan de zieke zelf... Hij behield nogthans zijne tegenwoordigheid van geest, en met eene stem welke geens zins den storin verraadde die in zijn hart woedde, zegde hij, den rug naar den lijder gekeerd Inderdaad, de smaak is niet aange naam, maar geduld, ik loop iets zachters halen, iets dat heilzaam terugwerken zal. Ik ben straks weder hier... En het medicament, waarvan hij den patient eigenhandig bediend had, mede nemend, spoedde hij zich naar zijn ge span, hetwelk aan de deur stond... Nooit heb ik een mensch vlugger in een rijtuig zien wippen... Wat kreeg het paard van de zweep...; wat sprong het vuur uit de straatsteenen, onder de hoefijzers, onder het wielenbeslag...! De laatste oogenblikken van Z. H. Leo XIII. Maandag morgend. ten n ur^ 3ot was de toestand van den H. Vader erger geworden. De doodstrijd scheen te begin nen. Al de Cardinaals werden in ■'aast naar het Vatikaan ontboden en be gaven zich met de hoogweerdigheidbe- kleeders van het pauselijk hof. naar de kamer van den dooiluAtigen zieke. Cardinaal Serafino vannutelli, bijge staan door den Ceremoniemeester van het pauselijk hof, gaf aan Zijne Heiligheid de laatste absolutie, Dit oogenblik was bui tengewoon aangrijpend. Rond het bed bevonden zich de Cardi naals Oreglia, Rampolla, della Volpi en Vivès. L dereen zat geknield, ook de ne ven van den Paus die zich geweld deden om hunne tranen te bedwingen, ten einde den Paus niet te bedroeven, die nog goed begreep wat er plaats hed. L'O XIII richtte eenige woorden tot Cardinaal Oreglia, hem de zorg der Kerk toevertrouwende. Op dit oogenblik vroeg Mgr Bisletti aan Zijne Heiligheid den zegen voor de leden van de pauselijke Voorkamer, die 111 een naburig vertrek vereenigd waren. De Paus gaf zijnen ze gen en zegde Si a qiieslo 1' ultimo vale. (Dat dit mijn laatste zegen zij.) De Paus drukte dan, met groote krachtinspanning, de Hand aan de Cardinaars. Daarna beterde de toestand een weinig. Men diende den Paus verscheidene opwekkende genees middelen toe. De Cardinaals bleven in het Vatikaan. daar 't einde van den H. Vader nakend scheen. De Paus zegende ook zij ne neven, die diep ontroerd de kamer ver lieten. In den namiddag verdoofden de ver standvermogens van den H. Vader. Hij herkende zijr.e neven niet meer, die hij korten tijd vroeger omhelsd en gezegend had. Rond 4 ure verloor de Paus het be wustzijn. AALST. Rouwvaan. Ter oor- zake van 't overlijden van Z. H. Leo XIII is de rouwvaan geheeschen aan ons Stadhuis en 't Lokaal van den Catholieken Kring, Groote Merkt. De Raad onzer Provincie Oost-VIaan- deren heeft, te gelegenheid der dood van Z. H. Leo XIII, ten titel van rouw, zijne zitting geheven op voorstel van den heer Casier. De liberalen kwamen hier natuur lijk tegen op uit godsdiensthaat. Hopmerkt. De berichten uit de hopstreek zijn zeer slecht in plaats van verbetering bestatigt men dat de plant meer en meer verkwijnt. De prijzen zijn Gewas 1902 disponibel fr. r 10,00; gewas igo3, levering October-November fr. 120 Markt vast. Men rekent op i/c van gewoon gewas. En wat was de doktoor spoedig terug..., helaas, te laat nog...! Het nieuwe middel dat hij aanbracht werkte niet meer...: alle pogingen om den zieke te doen braken, bleven zonder uitslag... Ik had alles gezien, alles vermoed.... maar had den armen lijder niets van mijnen angst laten blijken. Nestor bleef een ronden nacht bij den rampzaligen Lodewijk Marlierdit was de naam mijns zieken gebuurs en be proefde al zijne wetenschap op den toe stand van het slachtoffer zijns misslags. Al wat hij vermocht was eene verlen ging van den doodstrijd te bewerkstelli gen... Tegen den morgen wenkte hij mij alleen en sprak mij aldus toe Nulf, ik wil u eene vertrouwelijke mededeeling doen. Luister, en doe wat ik u zeggen zal. Mijne bekwaamheid schiet hier te kort, nogthans heb ik alle hoop niet verloren. Doch, slechts één man ter wereld kan uwen gebuur misschien nog redden, Hunefried namelijk. Loop gij hem halen eer het geheel dag is, maar zeg aan geen mensch, dat ik het was die u met deze boodschap belastte. Gij begrijpt, genees- heeren zoomin als andere lieden, worden graag bespot zij kunnen naijverig zijn gelijk andere mannen van beroep, maar offeren al hunne eigenliefde op, van het oogenblik dat een mcnschenleven op het spel staat.... Wanneer gij echter wilt, moet mijne faam hier weinig of niets te De volgende brief komt aan de heeren Voorzitters der verschillige Maatschap pijen toegezonden te worden Heer Voorzitter, De verkiezingen in Duitschland. van de maand Juni laatst, hebben iedereen verbaasd, zoodat het getal zetels door de socialisten behaald van 56 tot 81en hun stemmental tot meer dan drie millioen is geklommen. De Duitsche socialisten hebben dien bijval te danken aan het ten ondergaan van het liberalism. Dergelijke toestanden doen zich elders ook voor en het socialism is thans overal den meest gevreesden tegenstrever der verdedigers van godsdienst en orde. Dit is zoo voor België gelijk voor andere landen. Ook moet de Belgische Volksbond eer in stellen krachtiger dan ooit den strijd te voeren dien hij aangevangen heeft. Een der voornaamste bekommering, sedert zijne stichting, is geweest aan de werklieden, buiten de rangen van het socialisme geschaard, de billijke voor deden te verschaffen welke dit aan zijne aanhangers slechts verhopen doet. Het is de kracht, voorkomende uit de groepeering der arbeiders, geschaard rond het roode vaandel, die aan vele werklie den als een onweerstaanbaar aanloksel voorkomt. Zij verhopen de verdediging, den triomf hunner rechten en verlangens, alsook de macht die ze in 't bijzonder ontbreken, te vinden in 't geen ze de werkliedenpartij noemen. Vandaar die begoocheling door het socialism uitge oefend op duizende en duizende fatsoen lijke werkers, soms christen zelfs, maar bedrogen door oogenschijn en valsche beloften.... De Belgische Volksbond heeft voor genomen de arbeiders,bij het socialistisch leger niet ingelijfd, er tegenover te ver eenigen. Om die reden heeft de Volks bond zijne in het oogspringende plaats in het catholiek leger. Gelijk de andere groepen van dat leger schaart de Volksbond zijne leden onder de plooien van het nationaal vaandel. Zijne bijzondere zending is het socialism bestrijden, niet zoozeer door woorden, maar door daden en eene onafgebrokene werkzaamheid. De Wereldbrief van Z. H, Leo XIII over den Toestand der Werklieden maakt gansch zijn pro gramma van werking uit. Getrouw aan die zending, komen wij U verzoeken, Heer Voorzitter, onverwijld lijden hebben alles hangt van uwe stil zwijgendheid af... d Vormde Nestor het ontwerp zijnen mis slag op den hals van een ander te schui ven... Ik heb nimmer aan dit denkbeeld kunnen houden. Wanhoop en plichtge voel alleen, spraken uit de vreeselijk ont stelde trekken van den ongelukkigen arts. Ik weet niet voor wien ik meest medelij den voelde, voor hem of voor zijn slacht offer...! Hier werd de tuinman in zijn verhaal onderbroken, door eene stem die van den kant der heerenwoning klonk en den naam Gabriël n uitriep. Daar roept mij de dienstmeidzegde de kamerdienaar, de meester zal reeds wakker geworden zijn... Nulf, ik hoop heden nog gelegenheid te vinden, om het overige van uw verhaal te hooren... Tot dan... IV. Dit gezegd, vloog Gabriël, als het ware, over en door alles, in de richting waar hij geroepen werd. Een tienjarige dienst had hem met hart en ziel aan zijnen mees ter gehecht, die zijnen dienaar ook uitei- mate liefhad. Hedendaags behoort deze soort van dienstboden tot de zeldzaamheden, maar in den tijd van ons verhaal, bezaten bijna alle meesters bedienden van vertrouwen, aan welke zij desnoods alle zorgen voor huishouden en zaken konden overlaten. l.ct bestuur uwer maatschappij bijeen te roepen, het programma van het aan staande Congres van den Volksbond, den 27 en 28 September, te Hasselt te houden, ter studie te leggen, en niet te verwaarloozen en er een of meer afgevaar digden heen te zenden. Het Congres zal vereerd worden met de aanwezigheid zijner Hoogwaardigheid Mgr Rotten, bisschop Luik. De volgende punten staan aan de dagorde Mjddejs om het socialism, bijzon derlijk in de mijnstreken, te be strijden Beroepsonderwijs Maatschappijen van onderlingen bijstand Pensioenkassen Afdeeling der vakvereenigingen textielbewerkers, houtbewerkers, me taalbewerkers, schoemakers. kleer makers Afdeeling der werklieden die tijde lijk naar Frankrijk, en der Vlamingen dienaar het Walenland uitwijken. Het is door het bestudeeren der vraag punten aan het programma van het jaar- lijksch Congres, door het aanduiden van een een afgevaardigde van ten minste een per maatschappij tot dit Congres, door de tegenwoordigheid van dien afge vaardigde in de vergaderingen van het Congres, eindelijk door het verslag welk deze zal voordragen in de maatschappij dien hij vertegenwoordigde, dat de be trekkingen tusschen de aangesloten maat schappijen zullen toenemen en versterken en dat de Belgische Volksbond aan de leden werklieden zal voorkomen als het krachtig center hunner politieke en sociale werking en als het gezaghebbend orgaan hunner godsdienstige en vaderlandsche gevoelens. Dj Volksbond telt thans 787 maat schappijen en 120,000 leden. Dit aantal kan nog aangroeien zoowel als de een dracht van alle catholieke krachten nau wer en sterker worden kan. Wij rekenen op uwe medehulp, Heer Voorzitter, om dien uitslag te veroveren en verzoeken U de uitdrukking onzer ge voelens van hoogachting te aanvaarden. DE SCHRIJVER, DE VOORZITTER, G. Eylenbosch. A. Verhaegen. De plechtige prijsdeeling aan de leerlingen van't Collegie der H. Catha- rina te Geeraardsbergen zal plaats hebben Donderdag 6 Augustus, om 9 uren. Men zal opvoeren t° Les Gitanos, melo drama in een akt; 20 Les deux Sourds, blijspel in een akt Hymnus aan de zon, koor Tinei. Gabriël was meer de gezelschaphouder dan diens knecht. van den heer Nestor Op al zijne visieten, ver en bij, voerde of leidde de arts den jongeling, wiens trouw en bescheidenheid hij al spoedig had lee- ren schatten, met zich mede. En na het verlies zijner gemalin, die hem, vier of vijf jaren geleden, door den dood ontrukt werd, deelde hij dikwijls zijne tafel met zijnen dienaar. Hoe ontstelde thans de heer Nestor, de zieke meester des huizes, toen hij zijnen gunstelling, bereidwillig als altijd, doch ditmaal met gansch verwilderd gelaat, voor hem zag verschijnen om naar zijne bevelen te vernemen. Gabriël steende de kranke, geef mij nog een teugje uit gindsch fleschken, en help mij dan op mijne andere zijde te keeren... Ik ben gansch doorlegen langs dezen kant... O God welke pijnen sta ik uit...! Maar hemel 1 Gabriël, wat hebt gij...! Gij ziet er zoo bleek en ontdaan uit, als waart gij pas aan een doodelijk gevaar ontsnapt... Wie, ik...? stotterde de bediende, met eene mislukte poging om te glim lachen. Uwe nog vakerige oogen bedrie gen u gewis in de kleur en uitdrukking mijns gelaats, meester, want bij mijn weten hebben nooit minder gevaren mij bedreigd als dezen morgen... Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1