Donderdag 15 Augusti 1905 5 centiemen per nummer. 56"le Jaar 5829 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissemenl van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL VRIJHEID Het sparen in België. DeMenschenhater. De nieuwe Paus. Syndicaat van Reizigers en Patronen. Land- en Tuinbouw, DE DENDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 12 AUGUSTI igo3. Het verslag van de Spaar- en Lijfrent- kas over het dienstjaar 1902, dat komt te verschijnen, verschaft belangiijke inlich tingen aan degenen die het sparen ter harte nemen. Daaruit blijkt dat het besluit van den Algemeenen Raad, in dato 12 Juni 1902, goedgekeurd door den heer Minister van Geldwezen en Openbare Werken en krach tens hetwelk de interest van 3 ten honderd op2ten honderd verminderd werd, wat de spaarboekjes betreft waarop meer dan 2000 fr. opgeschreven stonden, het getal dezer laatste boekjes het ft doen afnemen. Het getal boekjes van die kategorie, dat, op3i Deceinbt 1 1901 107,748 be droeg, was den 3i December 1902 ver minderd tot 48,218. Terwijl de spaarstortingen op de boek jes van 1 tot 1000 frank met 20 millioen toenamen, verminderden de spaarstor tingen op de boekjes van 1000 tot 3ooo met 27 millioen. Op 3i December 1902 telde men 1,715,000 boekjes van ongeveer 1000 fr. en minder, met een gezamenlijk be drag van spaarstortingen van ongeveer 309 mil. 55,ooo boekjes van meer dan 2000 fr., met een gezamenlijk bedrag van onge veer 171 millioen. Op denzelfde datum 60 per honderd der boekjes hadden een saldo van 100 frank en minder 79 per honderd der boekjes hadden een saldo van 5oo frank en meer dan 97 per hon derd hadden een saldo van 2000 frank. 2, 7 ten honderd der boekjes hadden een saldo dat 2000 frank te boven ging en 3 per duizend slechts hadden een saldo van boven de 3ooo frank. Deze cijfers bewijzen duidelijk dat de spaarstortingen, die aan de Spaarkas toe vertrouwd worden, voor het overgroot getal aan geringe menschen toebehooren en tevens dat het welzijn dezer laatsten, in plaats van te verminderen, zooals de socialisten beweren, steeds toeneemt. Dit moet ook afgeleid worden van den aangroei der spaarstortingen sedert 1896. De spaarstortingen beliepen Op 3i December 1896 481.160.337 fr. 1897 532.081.819 1898 564.829.271 1899 608.440.774 1900 661.507.887 1901 735 333.171 1902 73o.563.o54 30DC0D Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot deHollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. cocwc 5 Vervolg. Scheepstrekkers, marskramers, bezem binders en andere uitoefenaars van vage bondsstielen, waren de habitueelen de- Kr afgelegene kroeg. Dat hier soms een leventje der onderwereld gehouden werd, hoeft nauwelijks gezegd... Vloer en muren droegen menigmaal de sporen van baldadige tooneelen, welke binnen de gelagkamer van Franschen dragondere afgespeeld werden In dien tijd van regeeringsloosheid en bloedveigieten, bleef menig schelmstuk ongestraft, ongemerkt zelfs...! Zekeren nacht werd op eene hofstede van den omtrek, een aanzienlijke diefstal gepleegd, en toen de politie 's morgens aan de kroeg kwam, met het inzicht hier oene huiszoeking in te stellen, vond zij bet nest verlaten... Men wachtte weken, maanden, een jaar, en nog langer, maar de kroeghouder Op 100,000 inwoners telde men Op 3i December 1896 19.185 boekjes 1897 1898 1900 1901 1902 21.118 2.923 24.522 25.577 26.880 29.275 In 1896 was er in Belgie een boekje op vijf inwoners in 1899 was er een boekje op vier inwoners en eindelijk in 1902 bereikt men bijna een boekje op drie in woners. Men mag voorspellen, dat binnen kor ten tijd, alle onze landgenoten een spaar boekje zullen bezitten. Wanneer wij de verrichtingen der Lijf- rentkas onderzoeken, bestatigt men dat de aansluitingen gedurende het dienstjaar 1902, eene derde minder waren dan dege nen die gedurende de twee voorafgaande jaren gedaan werden. De stortingen integendeel hebben toe genomen. Ziehier eenige cijfers Getal Octal Bedrag Jaren aangealotemen atortiagen dar stortingen. 1898 43.873 332.029 3.5o5.70I,OI 1899 66.712 627.IOO 4.598.637,98 1900 136.384 856.116 5.i2i.o56,02 1901 i33.6o6 1.368.406 8.853.414.08 1902 90.597 1.810.402 9.900,404.21 De toelagen van den Staat, toegekend aan de aangeslotenen door de wet van 10 Mei 1900, beliepen 1,747,116 frank in den loop van hel jaar 1901, en werden verdeeld tusschen 328.200 aangeslotenen. Al de provinciën moedigen de aanslui ting aan der Pensioenkas. Vele gemeenten komen er ook tusschen om de verwerving van een pensioen te vergemakkelijken. In de provinciën Antwerpen verleenen i5 gemeenten toeln. Brabant «17 West-VlaanderenD 87 Oost-ViaandcreD41 Henegouwen 74 Luik 5o Limburg "7 a Luxemburg 12 Namen «29 Dit artikel toont u, lezers, dat vele uwer landgenoten reeds gebruik maken van de milde toelagen, die den Staat aan de aangeslotenen der Pensioenkas schenkt. Volgt hun voorbeeld en laat u ook in de Lijfrentkas inschrijven. Stelt deze aansluiting niet uit. Zegt nietWij zullen dit later doen. Indien gij zoo spreekt, zuit gij nooit voor uwen ouden dag zorgen. en zijne familie schenen het niet raad zaam te oordeelen, hunne vorige woning terug te betrekken. Deze bleef dan ook leeg staan. Niemand haastte zich, in dit oud verblijf van schelmen en dieven zij nen intrek te nemen, en het kot verviel met den dag. Deze plaats werd ten slotte geschuwd. Het volksgeloof plaatste weer wolven en booze geesten in den omtrek van den puinhoop, en na zonnenonder- gang richtte geen enkele inwoner der ge meente nog zijne schreden langs dien kant, ten ware bij dringende omstandig heden. In dit laatste geval bevond zich eens Maantje de kleermaker, bijgenaamd Maan tje Lap, om het veelvuldig en eigenaardig gebruik dat hij maakte van het werk woord lappen Zekeren September- avond van het jaar i8i5, had de veerman Van den Borre hem nog na negen uren van den avond moeten overhalen, daar hi; dien namiddag naar Machelen ge weest was. Maantje was niet van de stoutsten, en in zijne dagelijksche omgeving werd de slechte geur waarin de beide Pontewegen straat en voetpad stonden weieens overdreven. Toch besloot de kleermaker, gezien het gevorderd uur, geencn omweg door bosschen en velden te maken, zoo als de meeste dorpelingen deden, die soms dit uur van over Leie moesten komen. Verwerpt de pogingen niet die de Re geering, de provinciale- en gemeente besturen, mannen die uw welzijn behar tigen, voor u doen. Volgt den raad die u door dezen gege ven wordt en wordt lid eener pensioen kas De kroningsceremonie. Zondag morgend heeft, in tegenwoor digheid van 5o,ooo menschen, de plech tigheid der kroning van Pius X plaats gehad. Voor de kerk was het binnentreden der menigte en het bewaren der orde gere geld door de troepen. Binnen de kerk waren de pauselijke troepen met dit werk gelast. Vergezeld van de hoogwaardigheids- bekleeders van het Pauselijk hof, de edel- wachlen, stapte Z. H. ten 8 i[2 ure voor het portiek van de basiliek af en begaf zich te voet naar de heilige deur, waar een troon was opgericht. Gekleed in pauselijk gewaad en met den bisschoppelijken mijter op het hoofd nam Z. H. plaats op den troon, waar rond de cardinalen plaats namen op voor hen bestemde banken. Cardinaal Rampolla, aartspriester van de basiliek, sprak eene korte latijnsche rede uit, en daarna werd de geestelijkheid tot den voetkus toegelaten, terwijl de zangers van de Sixtijnsche kapel het Tu es Petrus aanhieven. Daarop besteeg de Paus de Sedia Gestatoria (draagstoel) en ten 9 1/2 ure werd hij in plechtigen optocht, onder geluid der zilveren trompetten en het ein deloos gejuich der menigte lar.gs de basiliek binnen gedragen. De Paus zegende de menigte en deed met de hand teeken dat men met het ge juich moest eindigen. Voor het altaar van het H. Sacrament verliet hij de Sedia om eenige minu ten te knielen, omringd van al de cardi nalen. Het was een grootsch en plechtig oogenblik. De Mis. De Kroning. In de Sixtijnsche kapel gebracht, werd Z. H. bekleed met het altaargewaad, voor het celebreeren der mis, terwijl de prelaten en patriarchen zich bekleeden met de teekens hunner waardigheid. Dan werd Z. H. naar het altaar gedragen aan het einde der groote koornis, waar in alle plechtigheid de mis werd gecelebreerd, volgens het ceremonieel der Pauselijke missen. Na de mis besteeg Z. H. opnieuw den draagstoel om voor het altaar der Con- Hij maakte zijn kruis en stapte den voet- weg op, die voor hem de naaste was, maar waarlangs ook de kabaan met hare weerwolven en wederkeerende gees ten zich verhief. Het ventje ging zoo omzichtig moge lijk voort. Aan de geschuwde hut geko men, was hij verwonderd, geen enkel verdacht geluid binnen dezelfde te verne men... Zouden het soms prullen zijn, wat men des avonds om zijne werktafel ver telde... De kleermaker beloofde zich reeds, met den schrik zijner dorpsgenooten eens ferm te lachen... Hij was het verlaten roovershol reeds voorbij, toen hij. zich even omkeerend, bestatigde dat een klein vleugelvenster verlicht was. Zij die Maantje gekend hebben, en 't manneken is oud geworden, bewezen dat hij in zijn leven menig glaasje snaps naar binnen gelapt heeft. Misschien dat hij er dezen avond een paar te meer ge pakt had, ten einde den noodigen moed te hebben, om dit uur langs den gevrees- den weg zijne woning te bereiken... Maar hoe de verschrikte ambachtsman zich ook de oogen wreef, het voutvenster der oude dievenherberg teekende zich helder af in de duisternis en doorheen het houtgewas. Opeens pakt onze ridder van de naald fessie gedragen te worden, waar een troon was opgericht voor de eigenlijke kroning. Het was juist 12 ure 55 minuten, toen cardinaal-diaken Macchi Z. H. de kroon op het hoofd plaatste. Heel de plechtigheid is zonder inci- cent afgeloopen. De menigte verliet opge togen de basiliek, terwijl de Paus ten 1 5 in zijne appartementen terugkeerde. Des avonds waren de gevels en torens van al de kerken verlicht en de palatijn- sche wacht vierde op de binnenplaats van het Belvédère de kroning met een concert en vuurwerk. COMITEIT VAN AALST. Op Zondag 23 Oogst, Plezierreis naar Heyst, Blankenberghe en Oostende. Vertrek te Aalst om 6 u. 52 m. Aan komst te Heyst om 9 uren. Om'een uur stipt zal men zich terug ontmoeten te Blankenberghe, alwaar den heeren Leden van 't Syndicaat een noenmaal ter Gasthof Pauwels-D'hondt zal aangeboden worden. Rond 5 uren vertrek naar Oostende per Stoombootaankomst aldaar rond 6 uren, om deze stad te verlaten met de trein van 7 u. 55 m. 's avonds aankomst tr Aalst om 11 u. 18 m. Prijzen der reiskaarten 3° klas fr. 3.5o; tweede klas fr. 5.20. Over het referendum der musschen en de tegenwoordige schade der laat ste. Alvorens de insektenstudie voort te zetten, zien wij ons door de schade, welke de musschen op 't oogenblik aan richten, verplicht op de musschenkwestie terug te komen, omdat de musschenstove- rij algemeen worde. Zeggen wij gerust, dat, zoo niet ieder een, dan toch dezen, die er belang bij hebben, de inusch te kennen, cr zonder onderscheid tegen zijn en het referendum zal sluiten met meerderheid tegen het voordeel, dat de musch bijbrengt. Jammer is het, zooals het maar al te dikwijls gebeurt, dat sommigen hun oor deel vellen op het hooren zeggen en niet op de eigen ondervinding, en dan ook wel over de musch spreken, als een blin de over de kleuren. Wij zagen het artikel, van ons land van 10 April, letterlijk in het tijdschrif De Tuinbode op nemen. Wij zullen in een volgend nummer dan ook lettrlijk geven wat de heer V. E. D., te L., daarop ge antwoord heeft. Wij spraken daarin ook over de gerst en de musch. zijne beenen in den nek en vliegt in éénen adem naar het dorp... Toen hij 's anderendaags zijn avon tuur aan zijne geburen mededeelde, onderbrak zijne weinig vriendelijke echt- genoote hem zoo dikwijls mogelijk met den uitroep hij was sterrezat Hij had zich beloofd met den schrik zijner dorpsgenooten eens ferm te lachen.. Eenige dagen bewaarde de kleermaker een gemelijk stilzwijgen... 't zal wel uitlekken troostte hij zich. En inderdaad, er werd gezegd dat de verlaten hut aan het Pontebosch eenen bewoner gekregen had. Hutsprokkelaars hadden eenen langen man met grijzen baard, in het bosch zien ronddwalen en hier en daar stilhouden, bij eene bloem of plant, die volgens hen, niet de minste waarde had. Zij hadden den zonderlingen kerel heimelijk gevolgd en eindelijk in de u kabaan zien verdwijnen. Maantje Lap was gewroken Weldra was het mondgemeen, dat een soort kluizenaar het bijna in puin gestorte verblijf aan de Leie in betrekking geno men had. Wie was die man van waar kwam hij Niemand kon het zeggen I Was hij dan niet bevreesd voor weerwol ven en spoken Of ging hij mogelijk met dit gespuis om De kuiper iemand die 't altijd meest wilde weten was eens naar de stad ge- Dees jaar is bijzonder voordeelig ge- geweest voor de musschen op de bijeen- staande rijpe gersthoopen in de velden. Is de gerst rijp en gepikt, dan blijft hij nog eenige dagen in het veld om verder te rijpen, en wordt daarna ingeschuurd. Ter oorzake van het doorslechte nat weer, is de gerst maar deze week kunnen ingehaald worden. De gemaaide of ge pikte gerst is drie weken te velde moeten blijven staan. Wat gewenscht weer vpor de roovende musschen Haalt de boer de gerst niet binnen, wij zullen hem zijnen last verminderen met de gerstgranen tot ons voedsel te laten dienen, redeneerden de musschen. En inderdaad, hebben wij hier in het omliggende, waar weinig gerst gewonnen wordt, niet gezien dat al de gerstenaren tot op het strooi waren weggehaald Hoe langer de gerst te velde blijft, des te lan ger tijd hetft de musch om te plunderen en dat met het heele huishouden; de jon gen van dees jaar hebben de eerste gele genheid gehad om het te leeren kennen en de dieverij te herhalen bij volgende oogsten. En wat zal er met de nog staande on rijpe tarwe gebeuren, 't Ware degelijk te wenschen dat zij niet over tijd zal te velde blijven, want waar men ook komen, de musschen hebben dees jaar eene rijke vermenigvuldiging bekomen, omdat men hunne schade niet genoeg berekent en omdat men hunne nesten, waarin tot een twintigtal (in viermaal) jongen groot ko men, niet genoeg vernietigt. Van de plaag der musschan verlos ons... lezers. Fr. L. (Handelsblad). Hollandsch vee. Van i5 Juli tot 1 Augusti zijn uit Nederland uitgevoerd en in de Belgische karatijnstallen opge nomen te Essdeen i52 stuks, afgekeurd 18; te Achel, 10, afgekeurd 1; te Baarle- Hertog 29, afgekeurd 2 en te Santvliet 68, afgekeurd 5. Aardappelziekte. Uit Veendam Nederland meldt men Door de vele regens der laatste dagen is er op verschillige plaatsen in de veen koloniën de zoo zeer gevreesde aardappel ziekte uitgebroken. Als er niet spoedig droogte komt, bestaat er kans, dat de aardappeloogst mislukt. AALST. De Plechtige Prijsuit- deeling van 't Gesticht van de Broeders der Christelijke Scholen, morgen Donder dag i3 Oogst, om 8 1/2 uren ten lokale van den catholieken Werkmanskring. Ingang langs de Zonnestraat. gaan, en had daar achterhaald, dat de plantenlezer uit de kabaan een fransch veldheer geweest was, die Napoleon, zijn keizerlijken meester, aan prins Frederik te Waterloo verraden had. Thans door zijne landgenooten vogelvrij verklaard en door de Nederlanders veracht, kwam hij hier in wroeging en ellende den prijs van zijn schelmstuk opleven Aan het dorp had hij echter den dienst bewezen het helsch gebroed te verdrijven, dat sinds bijna twee jaren in de kabaan en derzei ver omtrek verkeerde. Hoe ver rader hij geweest was, het moest nog een held zijn... V I Doch, het laatste woord zou nog zoo gauw niet gesproken zijn, nopens de een zelvigheid van den kluizenaar uit het oude dievenhol. Zekeren dag kwam een goed toegerust ruiter in het dorp en stapte aan de herberg De Kroon toenmaals Gemeentehuis, af. Aan de toonbank stond Maantje de kleermaker zijn halfvoornoen borreltje te nuttigen. De vreemdeling bestelde een glas bier en zich inzonderheid tot den ambachtsman wendend Kan ik langs hier wel te Blormen- beke komen vroeg hij. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1