Zondag 27 September 1903 3 centiemen per nummer. 36,te daar 3842. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL. VRIJHEID. GEMEENTE KI EZ ING van 18 October 1903. Kandidaten van den Katholieken Kiesbond. MM. Arys Hector, koopman, uittredend lid. Bethune baron Leo, Schepen, id. De Bisschop Lodewijk, landbouwer. De Coninck August, meestergast, uittr.lid. De Hert Felix, Schepen, id. De Koninek Frans, kleermaker, id. Duwez Judocus, landbouwer, id. Gheeraerdts Michel-Leo,Burgemeester, id. Meert Lodewijk, Schepen, id. Van de Velde Alexander, meestergast, id. Candidaten voor de kiezing van Zondag 25 October 1903. WERKBAZEN MM. Van Ghyseghem Joseph,J uittredeBde ,edeu Borreman Leo, WERKLIEDEN. MM. Vernaeve Alfons, uittredend lid. Eylenbosch Gustaaf, schrijnwerker. De Kiezingen. OM ZES MILLIOEN NIJVERHEIDSSCHOOL Niets gedaan.- DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzouden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklaraen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, September igo3. De dag nadert waarop gij, medebur gers, een plicht zult moeten vervullen. De kiezing staat aan de deur en gij gaat twee vragen moeten beantwoorden Welk is mijne plicht Welk is mijn be lang Uwe plicht Gij zijt goede burgers, vreedzame men- schen, overtuigd van de noodzakelijkheid van godsdienstige gedachten en van orde in de samenleving. De Godsdienst om aan ieder zijne plichten voor oogen 69® Vervolg. VII Buiten de kooi. Menschen, wien de moeilijke taak is opgedragen, zieken of krankzinnigen te bewaken, nemen dikwijls, vooral als zij op zekeren leeftijd zijn, hunne toevlucht tot geestrijk vocht, om de verveling te verdrijven in de uren van eenzaamheid, die de bewaking hun oplegt. Victoire, de gouvernante van Gisèle, maakte geene uitzondering op dezen schier algemeenen regel. Evenwel daar eij zeer op pleegvormen was gesteld, gaf zij slechts in het geheim aan deze zwakheid toe. Dit belette echter niet, dat hare kleine zonde in de dienst bodenkamer bij allen bekend was. Eiken avond zette zij eene flesch mus- caat- of Frontignau-wijn, waarvoor zij eene bijzondere voorliefde had, in een verborgen hoeksken neer en als Gisèle dan sliep, kwam de gouvernante tersluiks hare kostbare flesch weghalen en nam die meê naar hare kamer, die in gemeenschap stond met de slaapkamer van het aan hare hoede toevertrouwde meisje, en ver beelde zich clan dat niemand er iets van bemerkt had. Het spreekt van zelf dat iets, wat door te brengen en u den moed te geven in den strijd van het leven, om uwe driften en neigingen te overwinnen, wanneer plicht en belang geen gelijken tred houden, meer nog, wanneer ze tegenover elkander staan. Gij zult dus niet kiezen voor de vijan den van den Godsdienst. Gij zult evenmin uwe stem kunnen schenken aan de afbrekers onzer samen leving, aan hen die de driften der me nigte aanvuren en dearmen ophitsen tegen hen die op de maatschappelijke lad der eene trede hooger zijn geklommen. alle bedienden was opgemerkt, voor het overal loerende oog van den politieman Flick niet verborgen was kunnen blijven. Sedert hij op het kasteel Pierrefite was, onder de livrei van Tony den kamerdie naar, had de inspecteur van politie oogen en ooren wijd open gezet en zich zoo doende, onder het bespieden van Soran- dal, ook van het doen en laten aller be woners van het kasteel op de hoogte ge steld Toen hij nu, na Sorandal tot aan het hekken van het park gevolgd te hebben, in het kasteel was teruggekeerd en zijne schoenen had uitgetrokken, om onder het loopen geen geluid voort te brengen, begaf hij zich regelrecht naar het verborgen hoekje, waar de gouvernante eiken avond hare flesch neerzette, die zij later kwam halen. Tot zijne vreugde zag hij, dat, hoewel het reeds redelijk laat was, Victoire hare versnapering gedurende het waken, nog niet was komen afhalen. Waarschijnlijk was Gisèle, in haren opgewonden toestand, ten gevolge van het gebeurde in den vooravond, laat naar bed gegaan en had het langer geduurd dan gewoonlijk eer zij insliep. Eene tweede vreugde voor Flick de flesch, wat meer gebeurde, was niet geheel vol en achteloos gekurkt, blijkbaar was zij bij het diner aangesproken en had Victoire baar weggemoffeld, toen mijnheer en zijne gasten van tafel waren opgestaan, Zonder orde geen samenleving moge lijk. Het is gemakkelijk in de stilte eener opstellerskamer inbeeldige maatschap pijen te scheppen. Dat kost niet veel moeite maar als men op het terrein der praktische dingen komt, moet men licht een toontje lager zingen. Dat zijn de princiepen die u moeten ge leiden. Laat ons thans zien in het licht dier regels wat in hunne toepassing valt. Gij kunt niet stemmen, geachte mede burgers, voor de liberalen. Zij zijn di- vijand van den Godsdienst en van uwe stoffelijke belangen. Het eerste punt staat buiten kijf. Wij behoeven slechts Dendergalm open te slaan om aanstonds een gansche hoop aanhalingen bij de hand te hebben waarin, de eene na de anderen, al de waarheden, al de dogmen van onzen Godsdienst wor den aangevallen en verloochend. Gods bestaan, de godheid van den Zaligmaker, de werkelijkheid van den hemel enz. enz., hebben zij opvolgenlijk willen afbreken I Vraagt aan die heeren Dendergalmers zelfs met in zake van Godsdienst ver draagzaam te zijn, zich in die kwestiën slechts mensch te toonen, die aan ande ren dezelfde vrijheid schenkt die hij voor zich verlangt gij zijt er nevens. Het werk van Combes draagt te zeer hunne goedkeuring weg. Zij bewonderen dien noodlottigen man die zoo schande lijk de rechten der Fransche catholieken met de voeten trapt. Zij hebben slechts een wensch ook bij machte te zijn om DE PATERS EN DE PRIESTERS AAN DE DEUR TE KUNNEN zetten. Hun ideaal is beu lenwerk verrichten. Ha wat waren zij in hun schik toen zij die woorden van Pergameni toejuichen konden. Aan de catholieken gevang, boet en verbanning Neen, neen, rie pen zij, Pergameni is er niet nevens Voor Dendergalm en zijne patroons is vrijmetselaar Laurent een groot man om dat hij eens schreef De Staat kan tot de examen niet toelaten, degenen die hunne studiën in een Collegie of in eene catholieke Universiteit hebben gedaan. Het is dwaasheid tot de openbare i) ambten degenen toe te laten welke in het Catholicismus zijn opgevoed ge- weesthet is meer dan dwaasheid, het is een schelmstuk. Dus moet en mag de Staat uit de open bare ambten uitsluiten al degenen die in de scholen der Geestelijkheid hebben ge studeerd. Gelooft niet, geachte medeburgers, dat die aanhaling verouderd is. De geest van Laurent is de ziel der liberale partij want zie dees jaar nog, in Februari 11., schreef de Flandre Libérale dat een ultra- MONTAANSCHE (sic) CATHOLIEKE NIET VER- 0 DIENT EEN BELGISCH MAGISTRAAT TE WORDEN. D iets wat de plannen, welke in het brein van Flick omgingen, bijzonder in de hand werkte. Na eerst nog zorgvuldig overal te heb ben rondgezien of niemand hem bespied de, nam hij de flesch weg, trok er met zijne handen den kurk af, en mengde in den wijn eene zekere hoeveelheid wit poeder. Na dit gedaan te hebben kurkte hij de flesch weer, schudde ze zacht, om de oplossing van het poeder te bespoedigen en zette haar toen weer op hare plaats, waarna hij zich verwijderde en eenen donkeren schuilhoek opzocht, vanwaar hij ongeveer de flesch in 't oog kon houden. Hij behoefde niet lang te wachtennog geen tien minuten waren er verloopen of tot zijne onbeschrijflijke voldoening zag bij de eerbiedwaardige jufvr. Victoire met groote omzichtigheid naderen.de kostbare flesch wegnemen, die onder haren voor schoot verbergen en terugkeeren naar hare kamer, even stil als zij gekomen was. Hij wreef zich vergenoegd in de handen Uitmuntend, mompelde hij, eer er een uur verloopen is, zal die oude slapen als een marmot. Hij had hier nu verder niets te doen, de uitvoering van het plan was begonnen, en goed begonnen, thans moest hij verdere maatregelen nemen. Het plan was zoo vermetel, dat Flick, ondanks zijn zelfver trouwen en zijnen moed, toch inden grond Een ander geuzenvodje schreef verle den jaar Hadden wij met de Geeste- lijkheid gehandeld gelijk men thans in n Frankrijk doet, wij zouden nu onder n den voet niet liggen. Niet alleen om reden van dien aard zult gij niet voor de geuzen stemmen. Maar kunt gij het als gij op uwe belangen denkt De liberalen zijn als bestuurders ge kend om hunne verkwistingen, om hun partijdig bestuur, om hunne helsche dwingelandij. Van dit laatste zullen de beambten van Mechelen en Edingen kunnen getuigen. De onmenschelijkheid ging zoo ver dat de catholieken eene wet hebben gemaakt om de beambten te beschermen tegen wilkeurige afstellingen. Geuzen zijn verkwisters Hoort La Chroniqub over het laatste geuzenmi- nisterie <1 De liberale partij heeft meer aan België gekost in evenredigheid dan de Duitsche inval met zijne 5 mil liards aan Frankrijk (14-6-1883). In sommige groote steden zijn ze mees ter gebleven. Doch men weet waarom en het zijn juist daar dat de hoogste be lastingen worden betaald. Ziet eens naar Antwerpen, Brussel, enz., het zijn de koninginnen der gemeen tetaksen. Die steden zijn beheerd door de geuzen en met de financiën wordt er krom omgesprongen Waarom Omdat de geuzen op niets anders uit zijn dan om met de centen van allen oor log te voeren tegen den catholieken Gods dienst en waar het er daar op aankomt wordt naar geen verspillingen gezien. Zuinig zijn en wel beheeren, ieders vrij heid, ieders recht eerbiedigen Dat ken nen de geuzen niet 1.... Daarom mag er hier te Aalst in Octo ber noch blauw, noch rood noch groen gestemd worden. HEX ZAL ons niet verwonderen als ons liberaal kliekje aan candidaten tegen hun goesting geraakt en eindelijk ten strijde gaat, de vrijdenkers die 't arm tierig liberaal orgaantje aan een stooten, wéér eens den schijnheiligen jubedominé te zien uithangen. Schijnheilige Jubedominé Inderdaad, want La Flandre libérale van Gent zegde ons wat de liberalen over den gods dienst denken. Het ware kinderachtig te loochenen, zegt La Flandre libérale dat het levende en denkende deel der liberale gezindheid zich sedert lang van de catholieke Kerk afzonderdewij (libe- ralen) verachten diep de Roomsche leerstelsels en de kerkelijke plech- tigheden. Dit zal ongetwijfeld de schrijvelaars van den armtierige niet beletten hun mas ker van schijnheiligheid uit hun arsenaal van logentaal, bedrog en lastertaal te voorschijn te halen. van zijn hart verre van gerust was. Hij herhaalde, terwijl hij zich achter het oor krabde Wat jammer, dat de jongeling, die mijnheer Olivier Fromentel, niet hier is. Hem heb ik juist noodig. Maar wat hielp het, daarover te jam meren. Olivier was er niet, hij was ver weg en er viel niet aan te denken, hem te gaan opzoeken. Flick stond alleen, hij moest alleen handelen en alleen op eigen kracht steunen. Wat hem echter aanmoedigde, was dat hij het onbeperkt vertrouwen bezat van zijne oversten, die allen even gunstig voor hem gestemd waren en hem zeker, zoo het plan verkeerd moest uitloopen, de hand wel boven het hoofd zouden hou den. Daar stond tegenover dat, wanneer hij gelukte, Sorandal morgen vroeg een ge zicht zou zetten, een gezicht waarover hij nu reeds bij voorbaat lachen moest. Hij had nog al den tijd en oordeelde het daarom goed, de andere bedienden te gaan opzoeken. Hij trok zijne schoenen weer aan en ging naar de keuken. Tegen hunne gewoonte waren de be dienden dien avond niet zeer spraakzaam, waarschijnlijk omdat zij elkaar te veel te zeggen hadden. Ieder achtte het verstandig, zijne mee- STAD AALST T, EMPLiUVADE. X SCHOOLJAAR 1903-1904. Dijnsdag 6 October, herbeginnen de leergangen van het eerste, tweede en derde studiejaar der Nijverheidsschool te Aalst, (Koninklijk besluit van 18 Decern ber 1897). Deze leergangen zullen gegeven wor den van October tot Paschen, in de loka len van St-Martinus-Gesticht, Esplanade, te Aalst, des Zondags, in den voormid dag, van 9 tot 12 ure, en op de week dagen, eiken avond van 7 tot 9 ure. De leerlingen die begeeren de lessen te volgen moeten zich, ten laatste Zondag 4 October, doen inschrijven, bij den Heer Bestuurder, E. H. Van der Schue- ren, Esplanade, 7, Aalst. De leergangen zijn kosteloos. Eechter wordt bij de inschrijving, eene borg geëischt van 5 franken, welke, behoudens de voorwaarden in het Reglement van inwendige orde voorzien, na verloop van het schooljaar, wordt teruggegeven. Om in het eerste studiejaar aanveerd te worden, zullen de leerlingen een be wijs moeten afleveren van volledig lager onderwijs of een examen afleggen op de voorname vakken van voornoemd onder wijs met de leergangen dar Nijverheids school in betrek. Zijn van voornoemd examen ontslagen de werklieden die enkel de leergangen van spin- en weefkunde willen volgen alsook deze die enkel zondagleergangen bijwo nen. De leergangen van het tweede studie jaar begrijpen de teekenkunde, werktuig kunde, natuurkunde (Physica) reken- stel- en meetkunde, kennis der grondstof fen in de stedelijke nijverheid gebruikt, spin- en weefbare stoffen, Techmologie, Handelswetenschappen. Het derde studiejaar is toegewijd aan de grondbewerkingen van wol, vlas en katoen. (Aanvankelijk spinnen en weven). Werktuigkunde, M ec an iek teekenen, Stoomkracht. Practische meetkunde aan de Nijverheid toegepast, Handelsweten schappen. (Boekhouden in verschil- lige stelsels). Nijverheidshuishoudkunde, Scheikunde (bleek- en verfstoffen) Hoe- danigheidsontledingen. De electriciteit en hare toepassingen in de Nijverheid (Zondaglessen). De herhalingslessen, des Zondags, in den voormiddag, zijn toegankelijk voor werklieden, zonder voorafgaande examen. Zij zullen de belangrijkste punten, in de weeklessen behandeld, aanschouwelijk maken en samenvatten. Deze lessen hebben plaats van 9 tot 12 ure, en zijn voornamelijk ingericht voor leerzuchtige werklieden, die belet zijn de lessen in de week te volgen. Een leergang, bijzonder geschikt voor het bekwamen van jongelingen tot het ning over het huwelijk, dat op Pierrefite werd voorbereid, voor zichzelven te hou den de vrees voor Sorandal hield alle tongen in bedwang. Tony scheen dien avond de eenige, die vroolijk gestemd was hij deed zijn best om de anderen wat op te beuren, om 't ge sprek in gang te krijgen, maar hij kreeg weinig of geen antwoord op hetgeen hij zegde en zijne grappen lokten ternauwer nood een glimlach uit. De bedienden, die hunne bezigheden verricht hadden, zetten zich niet, zooals op andere avonden, rond het keukenvuur, maar gingen slapen. Om hun voorbeeld niet te volgen, wendde Flick voor, dat Sorandal, toen hij was uitgegaan, hem bevolen had te wachten tot hij thuis zou komen. Weldra was hij nog alleen op en vrij in zijne bewegingen. Hij ging het park in. Het kasteel lag in diepe rust. Hier en daar was nog een venster ver licht, maar die lichten gingen het een na het ander uit en het groote gebouw, waarin de baron d'Amfreville was ver moord, lag daar donker en stil, als uitge storven. Het was een koude, onstuimige winter avond. De groote boomen bogen en kraakten onder de hevige windvlagen, de dcode takken vielen af en een ijskoude regen viel Flick in het gezicht. exaam van vuurstoker en machinist, zal des Zondags op dezelfde uur gegeven worden. De Bestuurraad der Nijverheidsschool: M. Doctor Th. De Naeyer, nijveraar te Aalst, Voorzitter. Leden MM. Alex. Van de Velde, ge meenteraadslid te Aalst Baron Leo Be thune, schepen der stad Eug. Moens, nijveraar te Aalst de Coquéau des Mot- tes, nijveraar te Aalst P. Van Ghyse ghem, nijveraar te Aalst. Schrijver: Eerw. Heer Van der Schue- ren, Bestuurder der School, Esplanade, 7. Gezel Bertrand, socialistische volksver tegenwoordiger schreef in Le Peuplb: Welke is de partij die altijd gewei- gerd heeft wetten te maken ten voor- deele van het volk 1 't Is de liberale partij ofte kliek. Welke mannen hebben altijd gewei- gerd 't stemrecht aan de werklieden toe te kennen 't Zijn de liberalen. De werklieden weten dat ze geene grootere vijanden hebben dan de libe- ralen. Dus als de werklieden stemmen voor de liberalen dan stemmen zij voor hunne vijanden, voor dezen die hun kwaad wil len als ze hen niet uitbuiten kunnen ten gunste van hun politiek kraam. Voor de rooden zullen ze ook niet willen stemmen want de leeperikken die aan 't hoofd staan, zoeken niets anders dan langs hunnen rug naar hooger te klau teren waar, zonder te werken, eer en baat te winnen zijn. Maar de werklieden zullen wijzer zijn en als een man voor de catholieken stemmen die hunne vrienden zijn, die hun goed willen gelijk ze het hun reeds meermaals getoond hebben. LEVE DE CATHOLIEKE CANDIDATEN! 't Ofn-üm der groene judasserij lUI8ddU heeft reeds meer dan eens herhaald datDEDENDBRBODE schreef dat alle deftige en werkzame lieden ge makkelijk het dagelijks brood kunnen verdienen. Dit wordt ons als een schelm stuk aangerekend. Maar als het een schelmstuk is, dan bedreef Groene Pib het ook. In een vliegende bladje verspreid op 7 April 1900 en onderteekend P. D. treffen wij aan 0 Elk die van goeden wil is, kan goed leven door zijnen arbeid. Groene Pie zag een strooilje in ons oog, maar wordt den balk niet gewaar die uit het zijne steekt. Ik lag toch op het oogenblik liever in mijn bed, dacht hij. Maar hij had in de keuken een glas warmen wijn gedronken, zoodat hij er tegen kon. Bovendien troostte hij zich met de ge dachte aan de stoute onderneming, die hij op touw gezet had. Het sloeg elf ure op de horloge van het kasteel. De oude zal nu wel slapen, zoo vast, dat men wel een kanon bij haar zou kun nen afschieten, zonder dat zij er wakker van wordt, mompelde Flick. Het was tijd om te handelen. Dit weer, om er geen hond door te jagen, kwam voor het plan van Flick uit stekend te pas. De duisternis, zoo dicht, dat men geene hand voor oogen zien kon, behoedde hem voor het gevaar, dat iemand, die toevallig nog wakker was, van uit het kasteel zijne bewegingen zou kunnen gadeslaan. Er viel niet aan te denken, door de deur in de kamer van Gisèle te komen; Victoire had de gewoonte, alvorens zij zich op haar canapé uitstrekte en hare flesch be gon aan te spreken, de deur stevig af te sluiten, opdat Gisèle geen gebruik zou maken van de gelegenheid, dat hare be waakster sliep, om weg te loopen. Als eenig middel om in de kamer te komen bleef dus het venster over en daarom was Flick niet in het kasteel gebleven, maar naar buiten gegaan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1