Zondag November 4903 5 centiemen per nummer. S68,c Jaar5582. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID, KIEZINGEN VAN 25 OCTOBER 1903. Nijverheidshoofden. Werklieden en Ambaehters. 1 s Over 8 jaar, 1895 en nu heden 1905. Hij zingt Victorie 0 LANDBOUW. Achteruitgang DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drg maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zontstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AELST, 3i OCTOBER igo3. Getal stemmers 367 Witte en ongeldige brieven 10 357 zij Va 119 Lyst 1 Lijstbulletijns 120 Lyst 2 Lystbulletijns 223. De Waele 132. Borreman 228. Nys 116. Van Ghyseghem 227. Aangezien geen der candidaten de volstrekte meerderheid bekwam is de evenredige vertegenwoordiging toepasselijk en moeten de zetels verdeeld worden tusschen de partijen die het 3e in lijststemmen bekwamen. Het derde is 119 en de liberalen bereiken het quorum dankzij het panacheeren van catholieken. Zijn dus gekozen M. Borreman Leo, catholiek, M. De Waele, liberaal. Als plaatsvervangende leden M. Van Ghyseghem Joseph, catholiek, M. Nys, liberaal. Opnemïngsbureelen. Kiesbrieven in de stembussen gevonden. Witte en ongeldige. Getal A) Lijstb volledige dige voo 1 ier geldig ULTIJNEN of onvolle- r de lijst 2 brieven. i a 3 a c *5 u V fl u 5 8 s 1 ël 0 0 w 5 B Z s Getal CANDIDA! Lijs a 0 cn O m z w J w DER STEMME EN WIER NA/ t 1. w w z td TOEGEKEND M HIERONDEF Lijs J w H C/5 W CQ M W AAN DE STAAN t 2. H C/5 J P 8 W Bureel 2 KIESAFDEELINGEN 2, 1, 5. 907 23 5o3 376 5 5oi 5o3 367 369 Bureel 3 KIESAFDEELINGEN 3 4 5gS 8 332 248 7 334 333 248 245 Totalen 1502 31 835 624 12 835 836 615 614 GELDIGE STEMMEN! 1471. Zelfde bemerking als voor de kiezing der Nijverheidshoofden betrekkelijk de evenredige vertegenwoordiging. Gekozen dus MM. Vernaeve en Ver- bestel. Als plaatsvervangers: MM. Eylenbosch en Verhulst. Zondag 11., hebben wij geschreven dat onze werklieden zouden getoond hebben dat zij geene schuld hadden aan de tijde lijke gedeeltelijke zegepraal der liberalen. Zij hebben woord gehouden. De uit slag bewijst het ten duidelijkste. Onze werkliedenen ambaehters blijven getrouw aan hunne overtuiging, zijn verkleefd aan hunne partij; 't zijn mannen van een stuk die hun geloof niet afgaan, onomkoop baar neen, ze verschacheren hun stem niet.... Meer dan 200 stemmen meerderheid voor onze catholieke werklieden. Die overwinning is schitterend, overheerlijk als men er rekening van houdt dat ze tegen de vereenigde machten van 't libe- ralendom, der roode en groene socialisten te strijden hadden. Hoezee voor onze brave, standvastige overtuigde catholieke werklieden IlnbetvviHthanr bewijzen de uitslagen der kiezingen van 18 en 25 October 11. dat wij, Catholieken, de meer derheid zijn in al de standen onzer Aal- stersche samenleving. De gedeeltelijke zegepraal der liberalen is slechts voorbij gaande, omdat hij verwekt is door den slechten luim van eentgen. Weldra zullen zij de oogen openen en hunnen misslag bemerken. Men zegt ons dat zekere Catholieken misnoegd zijn omdat wij, zij die pana cheerden, kniezers, zeventeenen hebben geheeten. Waarom misnoegd zijr Wie niet besnot is, moet zich den neus niet vagen. Uitslag der kiezing van 25 Nov. i8g5, voor twee Gemeenteraadsleden-werklieden De catholieken bekwamen gemiddeld 665 stem. De liberalen 4i5 De daensisten 343 De socialisten i3o Te samen 888 stem. Verschil 223 stem. Dus bekwamen onze drij tegenstrevers eene meerderheid van 223 stemmen op ons catholieken. Uitslag der kiezing van a5 Oct. igo3. De catholieken bekwamen 836 stem. De liberalen, socialisten en daensisten al te samen 6i5 stem. Dus eene meerderheid van 221 stem. De toestand is dus gansch omgekeerd In i8g5 bekwamen wij 223 stemmen minderheiden in igo5 bekomen wij eene meerderheid van 221 stemmen. Hoerah Leve onze catholieke en anti socialistische werklieden en ambaehters Ziedaar 't bewijs dat de overgroote meerderheid onzer werklieden en ambaeh ters geen vertrouwen stellen in de libera len die voor hen nooit iets goeds deden, in de socialisten die hen uitbuiten door hunne coöperatieven, in de groene helden van Chipka die hen de judasserij aanpre diken. Hoerah Leve onze catholieke anti socialistische werklieden en ambaehters I Eene drukfeil is geslopen in onze tabel van den uitslag der kiezing van 18 October, betrekkelijk het getal stemmen door de catholieke gekozenen bekomen. Ziehier M.M. Bethune 35o6 De Bisschop 3441 De Coninck 3430 De Hert 3466 Gheeraerdts 3469 Meert 3424 Cuique suum. Elk 't zijne. De zonderlinge christene van Chipka zingt, het is ongehoord, victorie omdat de geuzen in Aalst eenig voordeel hebben behaald. Hij is te vreden, hij is gelukkig omdat in den Gemeenteraad zijn gekozen eenige mannen van die partij waar hij vroeger, over eenige jaren, vóór zijnen val, van zegde 't Liberalismus is eene vrijdenkerij geworden. En 'tli- beralismus kan niets dan slecht volk kweeken. Hij juicht om den triomph van vrij denkers Hij juicht om den triomph van mannen eener partij die slecht volk kweekt Alhoewel de huidige daensisten voor de catholieke Partij zijn verloren, toch moet die zonderlinge houding, de verra derlijke rol van Daens in volle daglicht gesteld worden om de brave menschen te waarschuwen voor het gevaar dat dreigt van groene zijde. Nog kiezingen zullen komen en nog zullen de Daensisten hun huichelachtig masker opzetten van godsdienstige gevoe lens, van de christene leering. Zij zullen tot het volk gaan en zeggen dat zij den catholieken Godsdienst aankleven dat zij hem eerbiedigen, hem verdedigen. Ehwel, het moet bewezen zijn dat zij huichelen, dat hunne woorden vloeken met hun gedrag, dat hunne taal in tegen strijd is met hunne daden. Daarom zullen wij ieder punt zorgvuldig aanstippen dat bewijzen zal wat ellendige kluchtspelers de Daensisten zijn, die steunen durven op hunne godsdienstige gevoelens en die de Partij bevechten de EEN IGE in Belgiü, die, nevens de breedste verdraagzaamheid voor andersdenkenden, de verdediging der geestelijke, catholieke beloften op haar vaandel heeft geschreven. Het moet klaar als de dag voor ieders oog staan, dat de Daensisten zeggen voor den Godsdienst te zijn en dat zij terzelfdertijd alles doen om hem te benadeeligen, meêhuilen met zijn vijanden, triomph zingen om hur.nen ze gepraal. TriomfJa zekerlijk triomf Grooten triomf in Aalst. Aan dien grooten triomf heeft hij in de maat zijner krachten meêgeholpen. Hoort den verrader 0 De twee volkspartijen (socios en groe- nen) hebben zich geslachtofferd. Het quorum was te hoog, 1440 stemmen. Zij wisten dat, maar zij hebben geen arbeid gespaard of geen kosten, om.... «voorde geuzen te doen stemmen. En verder. De socialisten hadden 56o stemmen de demokraten 5oo 't was ne stroom onder 'tvolk om voor Nr 1 te stemmen (voor de geuzen), vermits wij toch het quorum niet konden bereiken, iets dat zeer waarachtig was. Die stroom is een verzinsel het zijn de kopstukken der groenen die hunne partij hebben verraden en tol den vijand 't woord is niet juist misschien voor de Daensisten zijn overgeloopen. Zij heb ben de sukkelaars op wie zij rekenen mochten opgestookt om hun verderfelijk voorbeeld te volgen. Het is nochtans alsof M. Daens schaam te gevoelt voor zijne booze daad, dat de worm van zijn geweten daarbinnen woelt en knaagt want hij wil zijne schanddaad verrechtveerdigen. - Goede daden im mers hoeven geene pleitreden. Denderbode schrijft dat de liberalen roepen Weg met de papen Neen, dat is hedendaags het woord niet meer maar wij roepen Weg met de bedrie- n gers Weg met den konkelfoes Leve de eerlijkheid, b De schrijver is verblind met iemand die beweert dat de liberalen niet roepen, weg met de papen, weg met den gods dienst den catholieken wel te verstaan is niet meer te redeneeren die is het spoor bijster geraakt en hoort of ziet of leest niet meer. Heeft M. Daens zijne sukkelaars van lezers en volgelingen zoover gebracht dat hij denken mag dat ze zonder tegenstrib belen die kolossale deugenieterij zullen slikken, wij kunnen het niet gelooven. Het is immers klaar als de dag dat de geuzen die van Aalst of Ninove zoowel als die van Gent of Brussel gekende godshaters zijn, de grootste vijanden van Kerk en Religie, dat hun niets zoo zeer ter herte ligt dan het catho lieke Geloof uit aller herten te kunnen rukken. Wanneer wij hun die beschuldiging in 't aangezicht slingeren, zullen zij niet verroeren, niet protesteeren dan uit hui chel en eigen belang. Zij weten dat wij daarover gewapend zijn en dat textaan- halingen drij maal meer bewijzen dan een flauwgeestige protestatie die belang en intrest hun afpersen. catholieken Godsdienst te vervolgen, te baten en te verfoeien Heeft zij opgehou den het catholieke Geloof te bevechten met alle wapens, zonder eenig onder scheid, de oneerlijkste het eerst omdat zij het best treffen O neen In de dagbladen der geuzerij verschijnen immer, lijk altijd dezelfde aanvallen, dezelfde leugenachtige aantij gingen, dezelfde wraakzucht tegen de Roomsche Kerk I De liberale Partij is niet veranderd zij is dezelfde gebleven, maar toch iets is veranderd M. Daens. Daens is de catho lieke strijder niet meer van vroeger. Hij heeft de rangen verlaten niet met de rechtzinnigheid van een oogenblikkelijken verdwaalde, maar met de halstarrigheid, de verblindheid welke schraapzucht en winstbejag alleen kunnen inboezemen. Dat alleen is veranderd M. Daens is een politieke judas geworden, een verra der zijner partij en levert thans voor 3o zilverlingen aan de geuzerij getuigschrif ten af van orthodoxie en van verdraag zaamheid waarvan zij de geuzerij millioenen mijlen is verwijderd. Wij zullen M. Daens dwingen het te bekennen, hoe koppig hij ook weze, en men weet zijne koppigheid is legenda risch Wij kunnen u bewijzen, M. Daens, dat de geuzen roepen Weg met de papen, weg met den Godsdienst. Wat behoeven wij ervoor Slechts eenige nummers van Dender- galm openslaan, het orgaan, het armtie rige, der Aalstersche geuzerij en tevens ook eenige nummers van het Land van Aelst, niet van heden, dat levert ge tuigschriften af aan de geuzen maar dat van vroeger vóór Daens als Judas in den poel der verraderij was gevallen. Is sedert de liberale partij van gedrags lijn veranderd Heeft zij opgehouden den Het vernietigen der mossen in de weilanden Iedereen weet dat mos een der nadee- ligste onkruiden is Menige landbouwer heeft reeds, om zoo te zeggen, alles be proefd om het te verdelgen. En toch vruchteloos alle jaren woekert het voort en belemmert den wasdom der grassen. Waar mos groeit moet niet veel gemaaid worden. Mos treft men in de meest verschillende omstandigheden aan, zoowel op droge als op vochtige plaatsen. En dit komt omdat er onder de mossen verschillende soorten zijn. Men ontmoet ze ook op arme uitgeputte gronden, waar het noodige voedsel ontbreekt voor gras of klaver- planten te groeien, of soms waar de grond te vast ligt en de lucht geencn toegang heeft. Daaruit volgt dat de landbouwer eerst en vooral de oorzaken dient op te sporen wil hij met goed gevolg de onkruidplant bestrijden, Is de grond te nat, dan zie men naar middelen uit om hem droog te leggen. Ligt hij te vast, dan zal eene flinke kruis gewijze egging goede uitslagen opleveren. En is de grond mager en arm aan voed sel, dan moet men duchtig bemesten. In alle geval zal eene rijke toegeving van staalsiakken en vooral kaIniet de beste gevolgen hebben. M. Vanderyst, de geleerde opzichter van het Ministerie van Landbouw, zich steunende op menigvuldige proeven welke hij persoonlijk gedaan heeft, raadt aan 1000 kilogr. staalsiakken en 5oo tot 800 kilogr. kaïniet te gebruiken. In sommige gevallen heeft men reeds met goeden uit slag zwavelzuur ijzer of groenen aluin gebruikt. Dit zout verbrandt wel is waar het mos, doch het neemt de oorzaak niet weg, en een of twee jaar nadien komen de mossen terug- Volgens M. Vanderyst, verbrandt kaï niet even goed het mos als groen aluin en hij heeft daarenboven de volgende voordeden i° Hij is beterkoop dan zwavelzuur ijzer. 20 Hij brengt potasch in den grond 12.5 p. h. 3° Hij bevat daarenboven soda en magnesia die beiden allergunstig werken op den groei en vooral op de hoedanig heid der grassen, 't Is immers genoeg gekend hoe voordeelig het is keukenzout bij het dierenvoeder te mengen. Welnu, kainiet bevat tamelijk veel keukenzout en dit gaat over in de planten. 4® Het zwavelzuurijzer kan in sommige gevallen, bijzonder in groote hoeveel heden gebruikt, nadeelig zijn aan de ge teelde plant en in vochtige weiden den zuurheidsgraad verhoogen. Kaïniet heeft dit nadeel niet. Integendeel, in zure Wei den is hij best op zijne plaats. Hoogergenoemde schrijver, in zijn ver dienstelijk werkje over de 0 Vernieti ging der mossen in de weilanden besluit als volgt De kaïniet bevat potasch, magnesium, keukenzout en solferzuur de groene b vitriool slechts ijzer en solferzuur. n Kaïniet heeft dus ongetwijfeld eene i) veel grootere landbouwweerdc dan het n solferzuur ijzer en men moet altoos den b voorkeur geven aan dieniesstof. In vochtige, zure weiden zal men ook goede uitslagen b. komen door het bijvoe gen van kalk. Hoe zal men nu te werk gaan In het najaar, of zelfs gedurende den winter, strooit men de meststoffen en men egt goed de ijzeren eg is daarvoor best geschikt. Kan die uitstrooiing en egging niet ge voeglijk vóór of binst den winter geschie den, dan doet men het zoo vroeg mogelijk in het voorjaar Januari-Februari. Landbouwers, wiens weilanden door mos overweldigd zijn, doet eens de proef en de goede uitslag zal niet achterwege blijven. tier roode pari ij. Wij hebben vroeger reeds meermaals doen opmerken dat in Belgiö de socialis tische parlij het toppunt harer macht be reikt had en dat verschillende kenteekens klaarblijkend bewezen dat zij den berg begon af te rollen. De roode kopstukken beweerden wel het tegendeel, maar ofwel logen zij wetens en willens, ofwel maak ten zij zich zelve begoochelingen, en dan is de uitslag der kiezingen van 18 October voor ben eene wreede teleurstelling ge weest. 't Is in de mijnstreken, vooral in Hene gouw, dat de socialisten, dank aan de uit breiding van het stemrecht, machtig ge worden waren. In zekere gemeenten wa ren zij zelfs heeren meester geworden, en zij dachten dat het met elke nieuwe kie zing hunne heerschappij een steeds groo teren omvang zou nemen. Tusschen de gemeenten in Henegouw, waar de socialisten opkwamen, waren er 37 waar zij streden om de meerderheid te behouden en 69 waar zij hoopten meester te worden. Eilaas in plaats van in een honderdtal gemeenten het bewind in han den te krijgen, zijn er nog slechts 22 waar zij de meerderheid hebben dus een ver lies van i5 raden, en eene wreede ontgoo cheling voor de anderen. En zoo is het min of meer gesteld in gansch het land daar zelfs waar de so cialisten dachten het sterkst te zijn, den meesten vooruitgang gemaakt te hebben, is de vermeerdering van hun stemmenge- tal onbeduidend in evenredigheid met de vermeerdering der bevolking en vooral met de vermeerdering van het stemmen- getal der catholieken. Het is een onbetwistbaar bewijs dat de socialisten, die beweeren het volk, het ware volk te vertegenwoordigen, eenvou dig hunne eigene paitijgangers zand in de oogen strooién want voor de anderen is het sinds lang eene uitgemaakte Zaak, dat de overgroote meerderheid van het land niet wil weten van de roode woel- makers. Deze zullen nu zelf kunnen be seffen hoe weinig zij het vertrouwen van het volk bezitten, en hunne eigene partij gangers zulien nu misschien zelf begin nen in te zien, hoe dwaas zij waren als zij zich inde roode netten lieten vangen. Be menscl» mikt. God Ix'Hcliikt. In eene gemeente langs de Schelde.ge legen, waar de kiesstrijd nog al hevig was, werd over veertien dagen meeting gehou den. De voornaamste voorvechter der libe rale partij stond op dc tafel en deed een geweldigen uitval tegen de papen. En in het vuur zijner rede riep hij uit u Eer het zes maanden verder is, zal er geen enkele zwarteman nog den voet in de gemeente zetten b Op dit oogenblik werd hij onpasselijk hij zakte ineen en men moest hem opvan gen en op eenen stoel plaatsen. De geraaktheid had zijn spraakvermo gen getroffen, en hij kon slechts door tee- kens doen verstaan dat men den pastoor moest roepen. Twee dag* u nadien werd de ongeluk kig- met kerkelijke plechtigheid begraven. Dc geschiedenis is waar en dooi geloof waardige ooggetuigen verteld.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1