m Zondag 8 November J905 5 centiemen per nummer 56s,e Jaar 5584. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENSTHUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. DAENS en de GEUZERIJ. OM ZES MILLIOEN Zondag-rust. NDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- de StadTtra'k d°*' Pr"S e"an tweemaal tOT ™r laande 1 6 trank J"* 'r. 3-25 voor zes maanden fr. 1-,, V00r drU maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiên door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schriift in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zouts,raat. S' 3, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE RUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3'* bladzijde 50 centiemen - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 7 NOVEMBER igo3. Wie een abonnement neemt aan DE DEN- DERBODE n voor 't jaar 1904 ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ste aan dit bijvoegsel zorgvuldig bijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men per aflevering. De abonnementprijs wordt vooraf betaald. Men kan zich abonneeren aan De Denderbc de op al de postbureelen van het 1 nd. Om de schande van zijnen zegezang over den triomf der liberalen te verber- geuzen thans niet meer roepen Weg met de Papen Dat is de waarheid niet. De geuzen zijn, heden lijk vroeger, gekende gods diensthaters die het bijzonder op het catholieke Geloof hebben gemunt. Wij moeten dat punt bewijzen wij moeten toonen dat de heer Daens schandelijk de waarheid met de voeten heeft getreden, dat hij aan zijne lezers totaal verkeerde dingen heeft opgedraaid met het doel ze voor de geuzen tc doen stemmen, ze tot verraders te maken aan het catholieke Geloof dat zij, volgens de bewering van dien waarheidminnenden man blijven belijden. Den 5 October 1890 schreef de heer Daens in zijn Land 't Liberalism is eene vrijdenkerij geworden. En 't libera- lismus kan niets anders dan slecht volk kweeken. d In een ander nummer van zelfden tijd vinden wij het volgende De liberalen zijn geuzen geworden zij willen zielen rooven en bederven aan 't kind dat pas OP d'AARDE KOMT BENIJDEN ZIJ ZIJN DOOP SEL en van 't bed der stervenden willen zij met geweld God en de H. Sakramenten verdrijven. Dat is wel, meenen wij haat tegen den Godsdienst. Van waar mag dien haat wel komen De heer Daens nogmaals zal het ons zeggen u Laat degeen bassen en strij- 75® Vervolg. Zelfs waren er nog meer toeschouwers bijgekomen waaronder ook M. Lordon- neau, de weerdige maire van Pierrefite. Al die menschen aan eene hevige ont roering ten prooi, liepen af en aan en babbelden door elkaar. Te midden van deze drukte stond Flick, die zich geen woord van het ge sprokene liet ontgaan. Toen hij Dorgeur en Sorandal zag naderen, snelde Lordonneau op hen toe. OI mijn hooggeschatte vriend riep hij uit, terwijl hij den oud-zeekapitein de hand drukte, wees verzekerd van mijne deelneming. M. Sorandal O neem mij niet kwalijk, ik ben zoo geschrikt, zoo onsteld. Flick was onopgemerkt genaderd en zette zijne ooren wijd open. Lordonneau vervolgde Gij weet, niet waar, dat gij onder alle omstandigheden op mij kunt rekentn. Ik stel mij geheel te uwer beschikking. Trouwens, ik heb de gendarmen al laten waarschuwen. Sorandal kon een vloek niet weerhou den, waarop Lordonneau, zeer ontsteld vroeg den tegen de priesters die reden heb. ben, de vuilpotten, de smeerlappen, d onrechtveerdigaards die met schelm- stukken op hun geweten loopen. Het is waar, men zou zeggen kunnen, er is hier spraak van de liberalen van Gent, Brussel en Luik enz. doch tiie van Aalst zijn van een ander gehalte. Zij ma ken uitzondering op den algemeenen regel. Hoort M. Daens, den 3i Juli 1887 in zijn rekwisitorium tegen hel orgaan 'der Aalstersche geuzerij Dendergalu, wij beschuldigen u van een ware hellegalm te zijn den kaje- van der vuilste vrijdenkerij wij be schuldigen u van alles beleedigd te hebben wat Aalst en wat alle treffelijk volk eerbiedigt. Dus tot 1890 is de kwestie opgelost. De heer Daens zelf zal niet betwisten dat geuzen gedshaters zijn, vrijdenkers, vuile vrijdenkers van d'ergste soort, niet alleen in de groote steden maar hier te Aalst Hun orgaan is een hellegalm en het orgaan weerspiegelt den geest der partij. Wat Dendergalm schrijft daarvan zijn de andere geuzen van Aalst over tuigd, daarmeê zijn zij volkomen 't ac coord. Thans blijft ons de kwestie te bespre- liT't algemeen, dan tóch de Aalstersche liberalen van gedachten zijn veranderd. Hebben sedert dien datum de leiders der liberale partij hunnen godsdiensthaat laten varen Zijn zij tot zachtere gevoe lens, tot breedere g< dachten gekomen no pens de godsdienstkwestie Roepen zij sedert niet meer Weg met de papen Zou M. Daens, hoe weinig hij ook de waarheid eerbiedigt, dit voor ernstige menschen durven beweren Zou hij van de Aalstersche geuzen durven zeggen dat zij hunne partijgenooten van elders niet Velgen in zake van godsdiensthaat Dat zal hij niet. Zoo onbeschaamd kan hij niet zijn als hij de geuzen die hij vroeger vermaledijde thans verdedigt is het voor zijne sukkelaars van lezers die de toestanden niet kennen, die niet beters weten en in vertrouwen rondventen wat hun hoofdman hen opdraait. Wij hebben bewezen dat de geuzen van Aalst sedert 1890 godshaters zijn gebleven door vele uittreksels uit hun orgaan De Dendergalm. Wij moeten den heer Daens en onze lezers slechts verwijzen naar ons Nr van 11 October 11. waarin wij een hcele reeks karakteristieke aanhalingen hebben g< geven. Wij hebben telkens zorg gedra gen de bron aan te duiden, het Nr te doen kennen om den heer Daens toe te laten de teksten na te zien en te onder zoeken of de gevolgtrekking juist was. Door die aanhalingen is bewezen dat al de waarheden van onzen Godsdienst worden geloochend. Kan na zulke duide lijke beweegreden de heer Daens ernstig Wat is er Niets, antwoordde Dorgeur, alleen hebt gij in uwen ijver, waarvoor ik u niettemin zeer dankbaar ben, wel wat te veel haast gemaakt. Zoo, zegde de maire, maar ik dacht toch dat... Sorandal greep hem ruw bij den arm en fluisterde hem in het oor Maar begrijpt gij dan niet dat wij hier in eene omstandigheid verkecren, waarin elk opzien vermeden moet wor- O zoo 1 waarlijk, stamelde Lordon neau onthutst. Reeds riep Dorgeur den bedienden Welnu, wat is er Waarom blijft gij daar gapen Moet die ladder niet op hare plaats gezet worden Lordonneau dacht Ik geloof dat ik eene domheid heb begaan. Sorandal wendde zich weer tot Dor geur en zegde Ik laat u alleen met die domkoppen. De gendarmen, dat ontbrak er nog maar aan. Ik hoop dat gij hen spoedig zult wegzenden. Nu ga ik het eerst naar de broeders Fromentel. Flick was zoo dicht mogelijk genaderd, maar hij had deze woorden niet verstaan. Sorandal verwijderde zich, maar toen hij eenige stappen gedaan had, keerde hij terug. beweren dat de geuzen geene vrijdenkers zijn gebleven Dat is niet mogelijk. Dreef hij echter de stoutheid zoover dan verwijzen wij h;m naar de weinige plaatsen van zynLAND waarin hij, nopens de liberalen, de waarheid heeft durven bekennen. Inderdaad sedert hij het vaan del van den opstand ontrolde, is hij immer verplicht geweest de geuzen te sparen want overal als een man hebben zij met geld, woord en daad, zijne ont bindende werking met alle krachten ondersteund. Wij begrijpen van wege de geuzerij die zonderlinge politiek. Zij heeft een vijand de katholieke Partij de chris- tene Godsdienst en dien vijand wil zij O ZEDELIJKE HANDELWIJZE door ALLE middelen treffen. De erkentelijk heid dreef M. Daens voortaan dien bond genoot te sparen en gij moogt gelooven, lieve lezer, hij heeft het gedaan. Toch soms eens heeft bij den heer Daens ook het goede gezegevierd en zou konden wij in zijn Land van 27 Mei 1900. met genoegen lezen a Liberalen en Socialisten, koeken van eenen deeg, alle beide godsdiensthaters. Eene soortgelijke bekentenis, bijzonder belangrijk om hetgeen er onder is ver staan, heeft Klokke Roeland zich ook eens laten ontvallen. In haar Nr van 16 Sept. 1900 isW bl. lezen wij De liberale partij bestaat meestendeels uit demokraat zijn kunnen. Wij moeten thans nog de dagbladen der geuzerij uit de groote steden door- loopen om door eenige aanhalingen te bewijzen dat godsdiensthaterij de ziel en het wezen is der liberale partij. Hier zijn er bewijzen met de vleet, want in niet een nummer laten de schrijvers na lucht te geven aan hunnen haat tegen het goede, tegen God, tegen het catholieke Geioofals eindpunt moeten wij toonen dat de geuzen van Aalst het in alles eens zijn met hunne confraters van elders en dat bijgevolg kiezen voor een liberaal van Aalst hetzelfde is als stemmen voor een geus van Brussel of elders. Zij verrich ten BEIDEN HET ZELFDE WERK. Wij zeggen dus aan onze lezerstot binnen acht dagen. De Handschoen- nijverheid bedreigd. Een groot onheil bedreigt de werkende klas van een aanzienlijk deel der Arron dissementen Aalst en Oudenaarde. Duitschland bereidt zich op de hand schoenen hier genaaid voor rekening van Duitsche fabrikanten zulke hooge rechten te stellen, dat die onderneming gansch onmogelijk zal worden. Inderdaad stelt men voor in de jaren 1904 en igo5 het aantal handschoenen die van Duitschland komen met 10 °/0 en en de vier volgende jaren met 20 0/° te - Dwaas die ik ben, zegde hij. Wat is zijn adres O het adres, zegde Dorgeur hard- op zonder na te denken. Het is in de rue Tourlaque, op Montmartre, ja iue Tourlaque. Flick had ditmaal wel verstaan en eene rilling ging door zijn leden Dank u, zegde Sorandal. O monpelde Flick, die bleek ge worden was, gij gaat naar de rue de Tourlaque, n. 11 gij gaat naar Olivier. Verduiveld, als dat zoo is, dan moet ik daar vóór u zijn. verminderen, dus binnen zes jaren krijgt men hier geen paar Duitsche handschoe nen meer te naaien. Nogthans, duizenden meisjes en vrou wen vinden hierin hunne eenige brood winning, terwijl twee honderd onder nemers uit beide Arrondissementen er hun bestaan aan te danken hebbc-n. Daarenboven zijn menige handelingen en nijverheden met dezen nijverheidstak in verband. Een groot getal belanghebbenden hiel den reeds menige vergaderingen en doen heden eenen oproep tot de leden der Wet gevende Kamers. 't Is te hopen dat het Goevernement zonder uitstel voetstappen zal aanwenden om van Duitschland de intrekkingen van dien maatregel te bekomen. Weldra vervalt de vernieuwing der tol rechten met dit land bepaald. Er dient dus zonder uitstel gehandeld te worden. (Medegedeeld.) te treden als Begunstigend, Beschermend of Eerelid, gelieven daarv ■an kennis te ge ven aan den heer I. DE VREESE, Se- kretaris van den Bond, Lange Steen- straat, 8, Gent. Van "s middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 8 Novem ber igo3, M. De Valckeneer, Espla- Antialcoolische Bond van Oost-Vlaanderen. Onlangs is te Gent, onder de hooge. be scherming van Z. H. den Bisschop en den Weledelen Heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen, een Bond gesticht wei fel Vftjfi Ay /iü h fct/i ra rden j is h m i k _di ep den. Wij zetten onze lezers aan dc edelmoe dige pogingen van de inrichters te steu nen door lid te worden van den Bond. De jaarlijksche bijdrage voor de Bescher mende leden is bepaald op 10 fr. Voor de Eereleden op 3 of 5 fr. Gewone le der betalen 1 fr. Wie eene hoogere bij drage dan 10 fr. betaalt wordt aanzien als Begunstiger van het werk. Tot de werkzaamheden van den Bond zal behooren, het uitgeven van een anti- aloolisch maandblad, De Vijand. Van die uitgave, die in Januari aanstaande eect zal verschijnen, mogen de beste uit slagen verwacht worden, daar zij de pro vincie door, op groote schaal kosteloos zal' vespreid worden en wel voornamelijk in diemiddens waar het drankmisbruik het feit woedt. 'en einde de geldmiddelen te verzame- lerom het blad aan zooveel personen mo- gejk te verschaffen, zullen ook betalende abnnementen (éen fr. per jaar) met veel geoegen aanvaard worden. Vij durven hopen dat een groot aantal oner lezers zich die geringe uitgave zul- leigetrocsten, tot steun van dat hoogst velienstelijk werk. 'an nu af aan kunnen de inschrijvingen opde postkantoren of bij de brierendra- g6 gedaan worden, voor het jaar 1904, teen storting van 1 fr. Door op het blad ine teekenen wordt men Gewoonlid van d« Bond. 'ersonen die wenschen den Bond toe Bezoekers voor Jacques Fromentel. Terwijl Sorandal het kasteel binnen trad om zijnen frak aan te trekken en zijnen hoed op te zetten, sloop Flick het hek van het park uit, den weg op en liep daar zoo hard hij kon naar het dorp. Om den korten tijd, dien hij Sorandal voor was, te behouden, bestond er voor hem maar éene kans dat er, als hij aan erliezen en eene onvoorzichtigheid te de statie kwam, juist een trein voorbij zou egaan, had Sorandal met zeldzame be komen, waarmee hij naar Parijs kon ver aardhtid maairegelen genomen, om de trekken terwijl Sorandal op den volgen- >ntvoermg van Gisele geheim te houden, den trein moest wachten. Zou het avontuur nu eenvoudig eindi- Het geluk diende hem, juist toen hijgen met een tweegevecht tusschen Soran- aan de statie kwam, stopte er eenen treinial en Olivier Neen, dat zou al te gek %°Hij sprong in een coupé, viel buiten Dan had hij, Flick, zich vruchteloos a<m op de bank neer, terwijl de con- deteur het portier achter hem sloot en t>zijne groote vreugde overtuigde hij zh 111 het spoorwegboekske, dat Soran- c eerst een half uur later in de hoofd- sd kon aankomen. Het kwam er nu op aan, zich die half ir ten nutte te maken. Door zijne overgroote zelfbeheersching H Sorandal de berekening van den poli- cnan doen falen, nderdaad, Flick had er vast op gere ild dat, wanneer men Sorandal zou jgen dat Gisêle verdwenen was, er «e uitbarsting van woede volgen zou, iar niets daarvan. Sorandal was volmaakt kalm en mee- :r over zichzelven gebleven, cr was en woord over zijne lippen gekomen, t men als wapen tegen hem zou kunnen bruiken. Hij was Flick moest het bij zichzel- :n erkennen een behendige schelm. De schoone verwachtingen van den ispecteur waren dus teleurgesteld. In plaats van zijne zelfbeheersching te Landbouwers cn Veekweekers luistert naar goeden raad. Dat de veekweek hedendaags eene goe de winstbron is zal niemand betwisten ook ziet men dat de landbouwers begin nen meer vee te houden, en vooral dieren van de beste hoedanigheid die goede op brengsten geven. Het nut der veeverbe teringen wordt thans heel goed begrepen; maar 0111 waarlijk winstgevend te zijn is het noodig de di« ren wel en profijtig te voeden. Daarom dient er das gezorgd te worden voor veel en goed gras. Dit wil geenszins zeggen dat de andere voeders onze aandacht niet verdienen volstrekt niet. de veekweeker hoeft eenen goeden voorraad beeten en rapen op te doen, en verder de noodige krachtvoeders toe te dienen doch gras, hooi en klaver spelen -inde-voedinp' nnzfrjmisdicren eene voor- schoon men zeer dikwijls bcmërkT dit weiden op eene stiefmoederlijke wijso b«e handeld worden. Tal van landbouwers beelden zich in dat dez zich zei ven kun nen behelpen, en dat zij volstaan met nu en dan wat beir, compostaarde, kaf of zelfs stalmest aan tc wenden. Wij zullen geenszins beiwisten dat beir op weiden en vooral op droge graslanden eenen voor deel igen invloed heeft op de opbrengst, doch meestal is dit ten koste der hoeda nigheid. Compostaarde is voorzeker eene doel matige meststof, maar de landbouwers vergeten in 't algemeen dat er in deze af valproducten een zeer groot getal on kruidzaden voorkomen, die op de weiden uitschieten tn voortwoekeren in geval men deze aarde niet mengt met kalk die de onkruidzaden doodt, en die tevens gunstige uitslagen oplevert. Het rechtstreeksch gebruik van kaf op weiden kunnen wij niet aanraden dit bevat immers zeer weinig voedende bc- standdeelen voor de plant. Een veelvuldiger gebruik dient er ge maakt te worden van scheikundige mest stoffen om loonende uitslagen te beko men. Hitrover zijn alle landbouwkundi gen het eens. In België bekomt men per hectare eene gemiddelde opbrengst van 5ooo kgr. hooi (i* en 2® snede). Welnu, dergelijke op brengst ontneemt aan den bodem onge veer 28 kg. fosfoorzuur en io3 kg. po- tascb. ingespannen, al die moeite voor niet ge daan, neen, neen, dan kon niet Olivier kon Flick hield inderdaad den jongen schi'idi 1 daarvoor onnoozel genoeg Gisele wel doodeenvoudig mee genomen hebben naar zijn huis. O I hij moest hem waarschuwen, hem doen vluchten. Die trein rijdt zoo langzaam als een diligencieuit den ouden tijd, bromde de inspecteur van politie, terwijl hij van on geduld op zijne nagels beet. Zoodra hij aan de statie te Parijs uit stapte, snelde hij naar een huurrijtuig, sprong er in en riep den koetsier toe Rue Tourlaque, 11, vijf frankgeld, maar rijd als de duivel. Het peerd zette zich in draf en trok het rijtuig tamelijk snel tegen de helling van den berg Montmartre op, om daar de rue Tourlaque in te slaan en te blijven staan voorn. 11. Flick was er al uitgesprongen en holde het huis binnen, waar hij, onder aan de trap, de portierster ontmoette, die hem den w« g versperde. Waar moet gij heen vroeg zij blijkbaar ontstemd over de wijze, waarop Flick het achtensweerdige huis, dat aan hare hoede was toevertrouwd, wilde bin nendringen. Flick trachtte haar op zij te dringen en snauwde haar toe Uit den weg, ik heb haast. Dat strookte echter niet met het gevoe- Wij houden hier geene rekening van de stikstof omdat er een groot deel var. dit element door de vlinderbloemige planten uit den dampkring wordt getrokken. Ofschoon de gemiddelde samenstelling van het hooi merkelijk kan verschillen volgens de omstandigheden bewijzen bo venstaande cijfers klaarblijkend dat het gras eene overvloedige bemesting aan mi nerale elementen eischt, en vooral dan wanneer de weiden worden gemaaid. Er valt hier op te merken dat deze opbrengst merkelijk kan vermeerdeid worden door eene oordeelkundige bemesting. Doch het is niet onverschillig onder welken vorm deze voedende elementen worden terug gegeven, want er dient rekening gehouden te worden van den natuurlijken toestand des gronds en der samenstelling van gras- en klaversoorten die er groeien, daar ge dane proeven bewezen hebben dat de kla vers meer voedende elementen aan den grond ontnemen dan de grassen, en 't zijn vooral de potaschzouten die er de voor naamste rol vervullen, daar zij eenen zeer juustigen invloed hebben op de vlinder bloemige planten. Menigvuldige proeven hebben ook bewez-m dat de teruggave aan potasch onvoldoende is. Men zal dus niet aarzelen op vochtige weiden of zware kleigronden benevens 800 tot 900 kg. staalslakken 450 tot 5oo kg. kaïniet te ge bruiken, zoo vroeg mogelijk, liefst voor den winter, want in algemeenen regel wachten de landbouwers te lang deze meststoffen uit te strooien. Op lichte ho- hoeveelheid potosch merke- /ochtige en worde.v wij bestatigd dat het gebruik van Kainiet den natuurlijken toestand van den grond verbetert, de zurigheid eenigszins weg neemt, en het mos doet verdwijnen. De flora der weide wordt er zelfs door gewij zigd, want de k la verplanten ontwikkeien meer, wat voorzeker niet te misprijzen is daar deze de hoedanigheid van het hooi merkelijk verbeteren. Aam de landbouwers die alle jaren scheikundige meststoffen gebruiken ach ten wij het noodig te zeggen dat deze hoe veelheid, na het eerste jaar, nog al mer kelijk mag verminderd worden. A. VAN OVERSTRAETEN, Landbouwleeraar, te Aalst. Hollende razernij. Ons hoofdartikel van zondag 11., Hij zingt victorie, drukt zoo zeer op de groene wonde dat Pilatus, van pijn en smert, tegen ons in zulke woede is ontstoken dat ze aan eene hollende razernij gelijkt. Nog nooit braakte Pilatus zulken vloed van beleedigingen, vtrsmadingen en lasterin gen tegen ons uit en dit omdat wij aan- laalden wat 't Land van Aelst over de liberalen schreef, voordat hij zijne partij verraden had. Wat er dan ook van zij 't laatste woord is hierover niet gezegd, geschreven en afgekondigd. len van de portierster. Het was nu een maal niet gepast een fatsoenlijk huis als een gek binnen tc stormen, zonder zich eerst behoorlijk tot de portierster te wenden. Zij greep met beide handen de trapleu ningen en toen zij daarop Flick goed aanzag, herkende zij hem. Ei, ei, zegde zij, gij zijt gisteren al hier geweest, om naar M. Fromentel te vragen Wat zou dat Het loopt u weer tegen- Flick, die eveneens de leuning had gegrepen, liet die weer los en vroeg gejaagd M. Fromentel Da portierster schudde ontkennend het hoofd. Uit Hierop volgde een bevestigend teeken. Hebt gij gezien dat hij uitging Gehoord. Hoe dan Gisteren avond, klokslag tien ure heb ik van uit de loge de deur voor hem opengetrokken. Ja, 't is wel wat laat om nog te gaan wandelen, maar die kunstenaars, o I ze zijn allemaal eender. En is hij niet thuis gekomen Neen Weet ge dat zeker Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1903 | | pagina 1