m Dondeulag 26 November 1905 5 centiemen per nummer. 50s,e Jaar 5589. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. DeMensehenhater. vaderland, taal, vrijheid. Vrouwen grootheid. DE DENDERBODË Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstmt. N* Bn in alle Postkantoren des Lands. AALST, 25 NOVEMBER igo3. Wie een abonnement neemt aan DE DEN- DERBODE voor 't jaar 1904. ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ste aan ditbijvoegselzorgvuldigbijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men p'r ^-vering. De abonnementprijs wordt vooraf betaald. Men kan zich abonneeren aan De Denderbcde op al de pcstbureelen van het land. De liberale partij. Tal van zoogezegde liberale leiders blij ven altijd eene heerlijke heropbeuring hunner partij in de toekomst hopen. Gedurig zoeken zij naar middelen die de zoo vurig betrachte wezenlijking hun ner hoop zouden verhaasten. Doch jammer voor hen dat zij er niet inslagen kunnen het redmiddel te ontdek ken. Na lang gezocht en niets ontdekt te hebben, nemen zij dan, van tijd tot tijd, hunne toevlucht tot een congres alwaar dan al de liberale lichten hunne klaarte verspreiden Doch 't helpt ook al niet ondanks al die blauwe klaarte is men niet verder dan vroeger. En wanneer men dan opnieuw van een congres gewaagt, halen de ernstige man nen minachtig de schouders op onder den roep Wat zal het weer baten En toch zijn er tal van zoogezegde libe rale leiders die weèr met het plan tot in richting van een nieuw liberaal congres voor de pin komen. Wat gevolg er aan zal gegeven worden, bekommert ons bitter weinig al de voor gaande liberale bijeenkomsten draaiden op een fiasco uit. Wat onze aandacht meer gaande maakt dan het houden van een geusche congres, zijn de onbewimpelde bekentenissen ge daan door een Brusselsche liberale chef, Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Franschetot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. cöoaoo 2o® Vervolg. De verhaler scheen een oogenblik adem te willen scheppen. De hutbewoner moest deze houding van zijnen bezoeker anders verklaren, want het was op spottenden toon dat hij vroeg En eindigt daar die geschiedenis Helaas,neen, heer! zuchtte Gabriël, eerst hier neemt zij eenen aanvang. Na eenige jaren afwezen, komt de student, de rijke jongeling, met een schitterend diploma naar zijn geboortedorp terug. Zijn voormalige vriend, echter, die zich door zelfonderricht in de hoogte had weten te werken, genoot in diezelfde plaatselijkheid, als geneesheer, reeds lang eene uitgebreide vermaardheid. Als student, reeds, had de rijkste der twee jonge lieden, elke gelegenheid aan gegrepen, om zijnen gezel uit de kinder jaren te beschimpen en te benadeeligen. Thans, als mededinger naar de gunsten eener zelfde bevolking, wilde hij zijnen ondergang, zijnen val bereiden... Het gelaat van den toehoorder drukte hoe langer hoe meer verbazing uit. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3a# bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by aocoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en rrydsg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden t«a bureel# van dit blad. Bebé Vander Kindera, wanneer men hem zijne meening vragen kwam over de de gepastheid van het houden van een liberaal congres. MVander Kindere zegde Waartoe dient het te beraadslagen over een program, dat men niet bij machte is te verwezenlijken Er staat voor het oogenblik maar één artikel op het libe raal programma de catholieken om werpen EN DAAR ZIJN ALLE MIDDELEN GOED VOOR. Wat ons ontbreekt, dat zijn de opperhoofden, één opperhoofd wellicht, 't is te zeggen, een man die, talent, kennis, ondervinding en gezag genoeg bezitte. om alle krachten meê te sleepen, om de twijfelaars te lokken, om de tucht te handhaven. d De liberalen zijn thans vrijschutters. Ik vraag niet, dat zij zich aan eenen meester onderwerpen, die hun willekeu rig zijne grillen opdringe, maar ik wensch dat zij d< n onmisbaren gids vinden, den bevelhebber, dien allen met vertrouwen volgen, omdat hij de partij verpersoon lijkt. 't Is omdat zij zulk een man niet be zitten, dat de Engelsche liberalen op goed geluk vooruitrukken, zonder voordeel te trekken uit de groote misslagen hunner tegenstrevers om dtzelfde reden is het, dat wij er als een bandeloos leger uit zien. Dat men zich echter niet bedriege de verstandhouding, welke ik uit al mijne krachten verlang, is slechts op ééne voor waarde mogelijk dat men vooruit- en niet achteruit zie. Het oud liberalism, dat zijne heerlijke zending gehad heeft, IS BEPAALD TER DOOD VEROORDEELD GE WORDEN door het algemeen stemrecht, het liberalism der toekomst zal democra- tiek zijn, of het zal niets zijn. In die enkels regelen staan eenige waarheden, die verdienen nog eens afzon derlijk opgesomd te worden i° Het liberalism is niet bij machte een program te verwezenlijken volslagen ONMACHT dus a* Het liberalism heeft maar één doel de catholieken omwerpen al het overige is dus HUICHELARIJ 3° Voor het liberalism zijn alle midde len goed 0111 de catholieken ten val te brengen 't is dus eene partij zonder EERLIJKHEID, ZONDER RECHTZINNIGHEID, ZONDER GOEDE TROUW 4® De liberalen hebben gben enkel opperhoofd dat talent, kennis en onder vinding aan gezag paart Welke armoê bij de bluffeis, die altijd stoeffen op HUNNE MANNEN En is het Nestor zelf, die u zulks verhaalde onderbrak hij. Omtrent letterlijk zooals ik het u mededeel, heer, antwoordde Gabriël. En verder, wat viel er tusschen de twee mededingers voor... vroeg de klui zenaar gejaagd. De bs zoeker loosde eenen zucht en ver volgde Bij gemis aan een diploma, dat be wees dat hij de leergangen eener hooge- school gevolgd had, bezat de geneesheer die zich zelf gevormd had, het recht niet, eenig loon te eischen voor zijne menig vuldige en wijdgeroemde diensten. Gij weet, dat de twee mededingers, vroeger speelmakkers en vrienden, nie mand anders waren dan gij en Nestor... Deze laatste, nu, vond eindelijk gele genheid om zijne geduchlen tegenstander eene eerste afbreuk te doen. Hij verbond zich, namelijk, met eenen door uvan een gewissen dood geredden rijken vrek, om den wonderdoktoor een gevoeligen slag toe te brengen. In de hoop de som,welke gij voor zijne genezing gevraagd had, te mogen be houden, deed de vrek, op Nestor's raad, zijnen redder voor het gerecht dagen, onder beschuldiging, belooning geëischt te hebben voor de uitoefening van zijn onwettig ambt. Voor alle verdediging weest gij, met rechtmatigen trots, op den roem die uwen naam beglansde, en daagdet gij de rechters uit, eenen man der kunst 5° De liberalen maken ben bandeloos leger uit zonder leiding, zonder orde, zonder tucht 6° Het vroegere liberalism is dood, morsdood, voor immer dood 7° Er is nog alleen een democratiek liberalism mogelijk het liberalism waar van reeds voorjaren burger Anseelesprak, wanneer hij aan de geuzenkopstukken zei a Gij zult de roode vlag volgen, of gij zult niets zijn De toekomst van 't liberalism, is dus volgens de meening van een zijner voor naamste chefs, verre van aanmoedigend te zijn voor de liberalen van den ouden stempel. Doch dat zal niet beletten dat onze arm tierige Dendergalm zal voortgaan met aan de sukkelaars de heropbeuring en herleving van 't liberalendom bedriegelijk voor tc spiegelen.... Nederigheid, verborgenheid, gereedheid tot opoffering, ziedaar de voornaamste bronnen der vrouwengrootheid. Ik zeg verborgen leven. En inderdaad 't is in haar afzondering dat de vrouw meestendeels die Veihevener gevoelens put die haar bezielen.De man ziet geerne zijn naam pronken in de geschiedenis. Hij wordt geerne voor zijne heldendaden toegejuicht en voor zijn strijden gezege vierd 't Is geheel wat anders bij de vrouwen. In 't binnenste des harten wor den voor hen de slagen geleverd, soms zoo wreed en hartscheurend Dan be weent ze de dood van kinderen dan weer de ontrouw van den man, dan nog de ontbering van de rechtmatigste ge- noegtens. Hare tranen zien geen men- schen vloeien. God alleen, de Alziende, kan ze tellen. De familiekring, ziedaar voor haar de grenspaal, die ze nooit mag overschreidenVerborgen moet ze immer leven. Is ze daarom te beklagen Geenszins, daaruit immers spruit de grootheid harer ziel. Zoo getuigen de geleerdste en onder vindingsvolle meesters van 't geestelijk leven. Wat zegt Thomas a Kempis Spreekt hij niet op ieder bladzijde den lof van het inwendig leven. Wat zegt er de groote Lacordaire over Het inwendig leven is een samenspraak met zich zeiven. Zemaaktgeheel den mensch uit en gansch zijne weerde. Iemand kan met eenen pur peren mantel gekleed gaan en nogthans een ellendig wezen, omdat hij als een armzalige tot zichzelven spreekt een ander kan over straat gaan, blootvoets en te vinden die met u wedijveren kon. De vrijmoedigheid met welke gij u voordeedt, beleedigde de gezwoornen, die u dan ook tot eene aanzienlijke boet, de kosten van het geding en eenige maanden gevangenisstraf verwezen. Weder in vrijheid gesteld, was het slechts na lang en aanhoudend smeeken uwer vrouw, een engel van liefdadigheid, dat gij er nog toe besloot, u weder ten dienste der lijdende menschheid te stel len... Andermaal haalde Gabriël zuchtend den adem op. Tot hiertoe is alles juist, sprak de kluizenaar, die met gespannen aandacht toegeluisterd had, thans het slot van dat rampspoedig verhaal... De verteller streek even met de hand over het gelaat en hernam Ook het derde gedeelte der drama tische geschiedenis, welke het leven heeft gekenmerkt van twee menschen, die van innige vrienden vinnige vijanden werden, is mij bekend, heer ik vervolg Een zieke, die langen tijd door Nestor was behandeld geworden, werd plotseling door dezen verlaten. In zijne wanhoop zond de kranke Hunefried halen. Deze komt en onderzoekt den toestand van den lijder. De ziekenoppasser, een goedhar tige gebuur van den patient, leest weldra de wanhoop op het aangezicht van den geneesmeester. Deze laatste heeft moeite om eenen uitroep te onderdrukken, die tan zijnen verwrongen mond ontsnappen met lompen overdekt en nogthans een groote man zijn, omdat hij tot zichzelven spreekt als een held of een heilige, Hoort gij het De vermaarde spreker hecht weinig prijs aan de uiterlijke toejui chingen, die de mannen zoo zeer verlan gen hij aanschouwt alleenlijk de inwen dige en ware grootheid die gansch de mensch is en de vrouwen grootheid uit maakt. Wat zeggen de vermaarde dichters Schakesprare beweent de koningin Con stance, die ontroostbaar over het verlies van haar zoontje, verklaart hoe zij met hare smart leeft als met het verloren Eindje. Dr Schaepman schildert de beel tenis af van eene ontaarde vrouw, die de uitwendige schittering verkiest boven het inwendig leven en zegt Het harte vol. de handen vol bloemen, Zoo trad zij eens ter stad van Constantyn. Wat bracht haar 't leven Steenen, steenen Een spijs des doods in 't harde levenslot. En waarom was die vrouw zoo onge lukkig Omdat zij met de gewone wet afgebroken, 't uitwendige geleefd en de liefde versmaad had. Arbeidsongevallen. Ziehier de besluitselen van het verslag van M. Claeys-Boilüaart, namens de mid- denafdeeling van den Senaat, gelast met het onderzoek der wet op de arbeidsonge vallen a De commissies van justicie en van arbeid en nijverheid Aangezien het door de Kamer aange nomen ontwerp, wel aanleiding geeft tot beknibbeling, maar niettemin een merke- lijken vooruitgang op de tegenwoordige wetgeving daarstelt Aangezien de toepassing der nieuwe grondbeginselen, die het invoert in zake van vergoeding van arbeidsongevallen, een onbetwistbaar hoogdringenden aard heeft, met het oog op de onophoudelijke grieven, in de laatste jaren ontstaan d Aangezien eene verzending naar de Karner, na hervorming door den Senaat, vertraging zou uitlokken, wier duur niet te voorzien is 1 Aangezien, daarenboven, het in wer king stellen der wet de beste ondervinding zal wezen om de gebreken der wet te doen uitschijnen n Aangezien uit art. 3g van het ontwerp blijkt, dat de wetgeving en de openbare denkwijze op de hoogte van de uitslagen dezer toepassing zullen moeten worden gesteld, na afloop der drie eerste jaren, in een verslag der regeering Aangezien, ten slotte, M. de minister van arbeid in de commissie verklaard heeft dat er in de koninklijke besluiten, tot het invoeren der wet noodig, er in de mate van het mogelijke rekening zal ge houden worden van de opmerkingen der Senaatsleden Hebben de vereenigde commissies de eer, u voor te stellen, het ontwerp onge wijzigd aan te nemen. 11 wil. Niettemin bereidt hij eenen drank dien hij den zieke doet innemen. Deze laatste sterft echter den volgenden dag in de schrikkelijkste pijnen. Eenige dagen na de begraving van den rampzaligen Lodewijk Marlier, verspreid den zich, omtrent diens overlijden, de zonderlingste geruchten. Tengevolge de zer, werd welhaast tot eene wettelijke ontgraving en lijkschouwing overgegaan. De aanwezigheid van giftige bestand- deelen, in de maag van den geschouwde, werd bestadigd... Op deze tijding weerklonk een kreet van verontwaardiging door gansch het land... Op weinige dagen was de naam van den onlangs nog zoo hoog gtroemden arts, de naam, die men tot hiertoe had geacht en gezegend, aan de verachting en vervloeking prijs gegeven... Giftmenger 1 kwakzalver gelukzoeker 1... riep men thans dezen achterna, dien men onlangs nog als een koning vereerd en als een menschen vriend bemind had... Ten tweede male voor de rechtbank gedaagd, poogde de betichte te vergeefs zijne onschuld te houden staan, door te verklaren, dat de zieke reeds het vergift ingenomen had vooraleer hij, Hunefried, geroepen werd. Dc pleidooien zijner verdedigers, op deze verklaring gesteund, werden als eene infame beschuldiging tegen Nestor opgenomen en de onwet tigheid van zijn ambt vernietigde verder al de stellingen, welke de gedaagde nog te zijner verdediging innam. Antialcoolische Bond van Oost-Vlaanderen. Onlangs is te Gent, onder de hooge be scherming van Z. H. den Bisschop en den Weledelen Heer Gouverneur van Oost-Vlaanderen, een Bond gesticht wel ke voor doel heeft het drankmisbruik, dien grooten vijand van Godsdienst, Vaderland en Huisgezin, met alle kracht te bestrij den. Wij zetten onze lezers aan de edelmoe dige pogingen van de inrichters te steu nen door lid te worden van den Bond. De jaarlijksche bijdrage voor de Bbscher- mbnde leden is bepaald op 10 fr. Voor de Eerelbdbn op 3 of 5 fr. Gewone le den betalen 1 fr. Wie eene hoogere bij drage dan 10 fr. betaalt wordt aanzien als Begunstiger van het werk. Tot de werkzaamheden van den Bond zal behooren, het uitgeven van een anti- alcoolisch maandblad, cc De Vijand. 1 Van die uitgave, die in Januari aanstaande eerst zal verschijnen, mogen de beste uit slagen verwacht worden, daar zij de pro vincie door, op groote schaal kosteloos zal verspreid worden en wel voornamelijk in die middens waar het drankmisbruik het felst woedt. Ten einde de geldmiddelen te verzame len om het blad aan zooveel personen mo gelijk te verschaffen, zullen ook betalende abonnementen (éen fr. per jaar) met veel genoegen aanvaard worden. Wij durven hopen dat een groot aantal onzer lezers zich die geringe uitgave zul len getroosten, tot steun van dat hoogst verdienstelijk werk. Van nu af aan kunnen de inschrijvingen op de postkantoren of bij de brievendra- gers gedaan worden, voor het jaar 1904, tegen storting van 1 fr. Door op het blad in te teekenen wordt men Gewoonlid van den Bond. Personen die wenschen den Bond toe te treden als Begunstigend, Beschermend of Eerelid, gelieven daarvan kennis te ge ven aan den heer I. DE VREESE, Se- kretaris van den Bond, Lange Steen straat, 8, Gent. Hunefried, werd verwezen tot eene zware boet, de hooge gerechtskosten en tien jaar gevang... Daar hij zijne rechters van vooringeno menheid tegen hem verdacht en de heeren van het verbrekingshof evenmin vertrouw de, wilde hij zijn vonnis niet laten her zien. Zijn straftijd geëindigd, keerde hij naar zijn dorp terug. Bij zijne aankomst te Bloemenbeke erkende er hem niemand meer. Zijne gestalte, te voren recht en indrukwekkend,was gebogenzijne haren voor tien jaren nog zwart en glimmig, waren matgrijs geworden, terwijl zijn ge laat, vroeger frisch en edel, met diepe rimpels doorgroefd was. Ook vond hij te Bloemenbeke niemand der zijnen meer terug. Zijne ouders, wier kracht en gezondheid toelieten hen den hoogsten ouderdom te zien bereiken, wa- lang ten grave gedaald velen zijner broe ders en zusters hadden hen reeds ver voegd en de anderen hadden, door ver achting en schaamte vervolgd, de streek verlaten. Zijne vrouw, van droefheid krankzinnig geworden, bad in eenen aan val dter vreeselijke kwaal, zich om het leven gebracht... Zijne dochter, een toon beeld van engelachtige deugden, had hare moeder niet lang overleefd de geweldige slagen die opvolgentijk haar huis hadden getroffen, sneden haar den levendraad af, en na eenige weken kwijnens, lag zij nevens hare moeder op het kerkhof... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1