Donderdag 10 December 1003 5 centiemen per immmet 56ste .laar 5595. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID De fransche vervolging en de Anticlerikale per» in België. De Menschenhater. Valsche geruchten. Voor rhumat'smelijclers Waarheid DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N' 31. on in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E ttUKJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vryd^g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 9 DECEMBER igo3. Wie een abonnement neemt aan DE DEN DERBODE voor 't jaar 1904 ont vangt het blad van heden tot nieuw jaar KOSTELOOS. De Denderbode geeft wekelijks een boeiend bijvoegsel-mengelwerk, welk op het einde een schoon boek deel vormt. Wij raden dus onze lezers ten zeer ste aan dit bijvoegsel zorgvuldigbijeen te houden. De nieuwe abonnenten kunnen de reeds verschenen nummers van ons mengelwerk bekomen tegen 2 centie men pern: evering. De abonnementprijs wordi vooraf betaald. Men kan zich abonneeren aan De Denderbcde op al de postbureelen van het land. Onder dien titel, toont de bien public wat ons te verwachten staat, moesten de Belgische kiezers het Staatsbestuur aan antiklerikalen toevertrouwen. Ons land is ook door de loge bedreigd. Hadden de Catholiken inde jaren 1879 en volgende geenen krachtdadigen weer stand geboden aan de vrijmetselaars, voorzeker zouden zij nu onderdrukt wor den zooals de Catholieken van Frankrijk. Waarom hebben de Belgische Catholie ken gezegepraald in den strijd tegen de Kerk,die in ons land en in Frankrijk rond den zelfden tijd begon? Het is door de eendracht dat wij de ze gepraal behaald hebben, terwijl Fransche Catholieken, verdeeld in partijgangers van het koningschap, van het keizerrijk of van de republiek, tegenover hunne vijanden machteloos bleven. Heden nog bestaat onder hen die vol- komene eenheid niet, die vereischt is om zich de victorie te verzekeren. Combes en zijne meerderheid kennen de verdeeldheid die onder hunne tegenstrevers bestaat en maken er gebruik van om deze al meer en meer te vervolgen. Onder voorwendsels dat de kloosterlin- fen aan de priesters de concurrentie de en en dat zij rijkdommen bezaten, die 2O0SO5 Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. 405500 22® Vervolg. De aanblik der pracht die hem omgaf, verbitterde zoo mogelijk nog meer het ge moed van den menschenhater jegens den eigenaar van al dezen rijkdom, en ver sterkte hem nog in zijn wreedaardig voor nemen, met hetwelk hij de reis naar hier ondernomen had. Gabrièl noodigde Hunefried beleefde lijk uit, den trap te beklimmen. Hij zelf volgde den geleerde op de hielen. Voor eene kunstig bewerkte deur, deed de knecht den bezoeker stil houden, en klopte aan. Iemand kwam openen.Het was de tuin man, die Gabriël heden als ziekenzorger bij den meester vervangen had. Den vreemdeling bemerkende, deinsde Nulfeenen stap terug en kon een lichten angstkreet niet onderdrukken. Het kwam Gabriël voor, dat zijn vriend een oogen- blik op het punt was, zich schreiend aan Hunefrieds voeten te werpen en het woord vergiffenis uit te roepen. De kamerknecht herinnerde zich, dat de voormalige gebuur van Lodewijk Mar- tot de ouderdomspensioenen konden die nen, besloten de antiklerikalen van Frankrijk de afschaffing der kloosters. Wij weten hoe valsch deze beschuldi gingen waren. In de kamer der Fransche volksverte genwoordiging hebben Priesters Letnire en Gayraud de verdediging der klooster lingen ter harte genomen en verklaard dat de Geestdijkheid hunne medewerking zeer waardeerde. En wat is van de tweede beschuldiging overgebleven! Waar is het miljard gebleven, waarvan M. Waldeck-Rousseau, toen hoofd van het cabinet, gebruik maakte om het volk tegen de kloosters op te ruien? Als een wolk is deze kolossale som plot* seling verdweenen. Zij was goed te pas gekomen om aan Fransche Staatslieden toe te laten de Staatskas te vullen, die telken dag door de verjaging der kloosterlingen lediger zal worden.De Fransche regeering is daar door verplicht geweest 60 millioen te be steden om nieuwe scholen te bouwen; jaarlijks 27 mülieon meer voor de jaarwed de der nieuwe onderwijzers uit te geven; de rekeningen van igo3 te sluiten met een te kort van 220 millioen. Tezelfdertijd verliest men vertrouwen in de toekomst, de Fransche staatfondsen dalen, de terug betalingen der spaarkas in de loep van Augustus 1902 tot Augustus igo3 overtref fen reeds met 310 millioen het bedrag der stortingen. Ziedaar de stoffelijke voordeden van de vervolging tegen de kloosterlingen. Dat Frankrijk met rasse schreden het bankroet te gemoet gaat, dat eene revo lutie het land in verwarring zal brengen, valt niet te betwisten, doch wij willen daar voor 't oogenblik niet op aandringen. Maar hetgeen waarop wij,Catholieken van België, aandachtig moeten zijn, is de be wondering die de liberalen en socialisten van ons land aan den dag leggen voor de anticlerikale vervolging, die in Frankrijk geschiedt. De heer Moraynes, Brusselsche dagblad schrijver, laat ons in een vluchtschriftje de gevoleens kennen die de liberale partij voor Combes en zijne vrienden gevoelt. De taak van den heer Moraynes, om te bewijzen dat onze tegenstrevers het anti- clericaal voorbeeld van de Fransche regee ring zouden volgen, is niet lastig. Hij moet maar aanhalen hetgeen onze politie ke vijanden in hunne gazetten schreven, la chronique, liberaal dagblad van Brussel, is openhartig, zooals men hier onder zien zal. Bravo! roept zij uit, al lier, slechts een woord had behoeven te spreken, om den niet gezwoornen genees heer van Bloemenbeke de eer en het ge luk te redden. Evenwel, uit den mond zijns meesters zelf, de reden van Nulfs stilzwijgen vernomen hebbende, vond hij verschooning voor zijnen vriend. Hij zelf zou wellicht eveneens gehandeld hebben. Daarom haastte hij zich, den armen man uit den pijnlijken toestand te helpen waarin hij hem vernesteld zag, door te vragen Hoe is het met mijnheer, Nulf Hij schijnt weer een weinig inge sluimerd. antwoordde de hovenier,terwijl hij zich bereidde om heen te gaan. Met eenen wenk ontsloeg Gabriël hem ook van den tijdelijkcn last dien hij hem opgedragen had. Terwijl de arme tuinman gansch ont hutst den trap afdaalde, bracht de lijf knecht den bezoeker in de kamer waar het ziekbed van den meester stond. Op een eerbiedig gebaar van zijnen ge leider, nam Hunefried plaats op een na- bijstaanden stoel. De knecht ging op de teenen tot bij het bed van den zieke en raakte het gordijn aan. Een geritsel dat hij door deze bewe ging veroorzaakte, deed den slapende de oogen openen. Ha, Gabriel, trouwe dienaar, zijt gij daar reeds vroeg hij stenend, het ver heugd mij u te zien... En uwe zending, hoe is die afgeloopen...? Allerbest, mijn goede meester 1 ant- de beslissingen van de regeering van M* Combes zijn zeer goed gerechtvaardigd. Er blijft ons te wenschen dat de zelf de politeike maatregelen weldra bij ons zouden toegpast worden. Maar wanneer? chronique van 3 December 1902.) l'indépedancb spreekt niet anders: Onverpoosd moet men de kloosters bestrijden en wij hebben M. Comdes toe gejuicht, wanneer hij er zich met moed en met den grootsten ijver op toegelegd heeft om 't werk van M. Waldeck-Rous seau te voltooien. De socialistische gazetten slaan den zelfden toon aan. Na zulke verklaringen gelezen te heb ben, wie zou nog zoo onnoozel kunnen zijn, een oogenblik te twijfelen dat het eerste werk der Belgische anticlericalen een anticlercaal werk zou zijn? Dit zou worden aangevangen, zooals in Frankrijk, door eene verbanning der kloosterlingen, die weldra gevolgd zou worden door de vernietiging van vrijheid van onderwijs en door de vervolging van priesters en de berooving der kerken Maar deze strijd tegen de Kerk zou ook voor gevolg hebbenden stoffelijken onder gang van ons land. Hij zou weldra eene oneenigheid in België teweeg brengen, die de aanzienlijkste schade voor nijver heid, landbouw en handel zou veroorza ken. Bovendien zou zulk eene vervolging nieuwe lasten vereischen, die aan onze landgenooten des te onverdraaglijker zou den schijnen, daar zij nutteloozei zouden zijn. Men weet aan het hof niets, zegt Het Handelsblad, van het senatiewekkend drama, dat volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. zou voorgevallen zijn op de villa van prins Windischgratz, te Wer- schowitz, bij Praag, en waarbij de prin ses, dochter van prinses Stefanie van België, kleindochter van onzen koning dus, de minares van haar man zou hebben neêrgeschoten. Ook het Oostenrijksch-Hongaarsch ge zantschap te Brussel, wist niets van dit drama en hechtte dus ook geen geloof aan het gerucht. Naar het schijnt had het Fransche blad La Patrie vóór een tiental dagen reeds dit gerucht verspreid. De Rappel had het nadien op zijne beurt meêgedeeld, zonder dat het veel de aandacht heeft ge trokken. De Petit Bleu verhaalt nu dat reeds woordde de brave dienstbode op blijden toon en met glansend gelaat, mijnheer Hunefried is bereid... Zal hij komen..? onderbrak de zieke, zich half oprichtend. Beter dan dat.., juichte de jongeling, verheug u, meester, mijnheer Hunefried is reeds hier...! En het bedgordijn wijder opentrekkend en in de richting der deur wijzend Zie, mijn goede meester, vervolgde hij, ginds zit de man die u het leven komt hergeven. Gansch ontroerd, zette de zieke, gehol pen door zijnen dienaar, zich overeind, en de armen trachtende uit te steken Ach, Hunefried 1 snikte hij, kom mij de hand van verzoening reiken...! Zeg dat gij mij uwe vergiffenis schenkt... De bezoeker stond op, en het bed nade rende, vroeg hij met donderende stem Nestor 1 wat verlangt gij van mij O Hunefried 1 hernam de kranke, gedenk onze vriendschap der kinderjaren en bij de herinnering aan dien zoeten tijd bid ik u, mij te willen genezen van eene kwaal, welke gij alleen tot hiertoe met goede uitslagen behandeld hebt... Onder de woeste en dreigende blikken van den bezoeker, verstierven de woorden op de lippen des lijders. En dat is thans de geleerde Nestor, die de hulp komt inroepen van eenen kwakzalver 1 spotte Hunefried met hel- schon grijns. zondag het gerucht van den aanslag te Brussel liep, met eenig verschil echter. De lakei, die de prinses had willen te genhouden, zou volgens dat gerucht ge dood zijn. Het blad hechtte geen geloof aan het gerucht, dat onvoldoende beves- ticgd was, maar toen de Rappel maandag morgen het verhaal van het drama meè- deelde, er bij voegende dat de prins van Windischgratz door het venster gespron gen was, maar toen hij door zijne vrouw met mej. Ziegler verrast werd, en de overheden besloten hadden de zaak in den doofpot te steken, besloot Petit Bleu alles meê te deelen. De Frankf. Ztg. bevatte maandag mor gen het verhaal, volgens een telegram uit Praag. In alle geval, hoewel dit blad gewoon lijk goed is ingelicht, heeft ook de Agen- cie Havas in een telegram uit Weeuen, deze feiten ten stelligste gelogenstraft. Heel het bericht is van A tot Z verzon nen. Het Journal de Bruxblles zegt ook volgens bijzondere inlichtingen, die feiten ten stelligste te kunnen logenstraffen. Aan de hoogeschool van InsbrQck wordt tegenwoordig de leergang der wijs begeerte gevold door vier zusters Ursu- linnen, terwijl eene andere de leergangen in geschiedenis bijwoont. Ook de hooge school van Freiburg telt sinds eenigen tijd verschillige kloosterzusters-onderwij zeressen uit Menzingen onder hare toe hoorderessen. De bedoelde kloosterzusters hebben hiervoor verlof verkregen van den H. Stoel. Het vakblad De BibEnvribnd bevat het volgende middel om dtze martelaars van hunne kwaal te genezen Men beweert steeds dat rhumatisme door steken der bieën genezen wordt. Om dit te staven heeft dokter Tere van Mar burg, in eene lezing, die hij hield in de Maatschappij van geneeskunde te Weenen verhaald, dat hij 5oo lijders aan rhuma tisme, beenderziekten, hoofdkoortsen, die als ongeneesbaar beschouwd werden, ge nezen heeft door het steken van bieën. De rhumatismelijders voelen de steken maar, wanneer ze dikwijls achtereenvol gens herhaald worden. Men doe de bieën steken op en rond Gabriel die zich op eerbiedigen afstand hield, deinsde nog eenige stappen verder achteruit. Een lach, die eerder uit den muil van een der monsterkoppen van het ledekant, dan uit een menschelijken mond scheen le komen, klonk door de zieken kamer. Het moest evenwel de bezoeker zijn die gelachen had, want tot dezen zag de hevig verschrikte knecht zijnen meester de gevouwen handen opheffen, terwijl hij smeekte O Hunefried gedenk dat er geschre ven staatwees bermhartig wilt gij berm hartig behandeld worden Wij allen zul len eenmaal het groote rekenboek van al ons doen en laten voor oogen gelegd wor den... moest dat oogenblik ons eens onvoorziens... Hoe jammer, onderbrak de men schenhater, dat dergelijke gedachten u geen tien, vijftien jaren vroeger bezielden op dit oogenblik zou ik wellicht nog de gelukkige Hunefried van dien tijd geweest zijn... Denkt gij, Hunefried, dat ik minder geleden heb dan gij...! Zijn mijne vrouw en al mijne kinderen, op eene dochter na, mij niet insgelijks door den dood reeds ontruktcn heb ik daarbij niet altijd de wroegingen van mijn geweten te verduren gehad... 1 Die u echter niet eens, zelfs niet in uw rouwmoadig uiterste, tot het besef van een eeiaten noodsakelijken plicht konden roepen... de plaatsen waar de kwaal nestelt. Dé docter deed een zieke door zes honderd zestig bieën steken en hij bekwam volko- mene genezing. Hij beweert dat gezonde manschen die door bieën gestoken worden, nooit aan rhumatisme zullen lijden. Bericht aan de lijders van rhumatis me. Hetzelfde blad heeft ook een middel te gen het flerecijn a Men wikktle het gezwollen lichaams deel in eenen doek met honing doortrok ken. Da pijn houdt spoedig op en ook het zwellen 's anderdags is men volkomen genezen. Ook weet men dat verkoudheden en ze kere ontstekingen genezen bij middel van honig. In Le XX® SIeclb komt een goed artikel voor over het gebruik der Vlaam- sche landstaal. Na er op gewezan te heb ben dat edelen en grooten zeer weinig eer bied betuigen voor de taal van het volk, verklaart het blad dat dezen, die leiders der standen willen zijn, juist genoeg Vlaamsch kennen om een biv-l le geven aan hunne meid of hun hovenier. Dat is niet, zegt het blad, medewer ken tot de verzoening die thans zoo nood zakelijk blijkt. Want men vergete niet dat de steeds aangewakkerde kitteloorigheid van 't volk nog gescherpt is geworden se dert het stemrecht aan de minderen werd verleend. De catholieke mannen op zoek naar een wetgevend mandaat, hebben het overi gens wel begrepen. De nieuwe candidaten in 't Vlaamsche land durven geene andere dan de moedertaal gebruiken om te spre ken tot het volk. De tijden zijn voorbij, waarin men bij eene vergadering van kie zers, na eenige woorden van verontschul diging over de Fransche opvoeding, eene Fransche rede uitsprak of eene vertaling in geradbraakt Vlaamsch uitkraamde. Wegens bewezen diensten wordt zulks nog een van de ouderen geduld en on der dezen nog, zelfs onder de besten, treft men mannen aan die zich verduldig op de studie der Vlaamsche taal hebben toe gelegd en blijken van goeden wil geven, welke hun de genegenheid der toehoor ders winnen doet. Doch de jongeren, zoo zij willen aan hoord worden, moeten voortaan de taal van het volk zwierig en zuiver weten te spreken, n Gij bedriegt u, Hunefried sprak de lijder op vasteren toon, Gabriel, zoo wendde hij zich tot zijnen dienaar, geef mij daar eens die papieren, die op de la dekas, onder die boeken liggen... Juist, die zijn het, geef hier.. Gabriel gaf den zieke de aangeduide stukken, en nadat Nestor er een had uit genomen, gaf hij de andere aan den knecht ttrug. Vervolgens zich tot den bezoeker wendend Zie, Hunefried, hernam hij, dit handschrift zult gij herkennen, het is van mij en moet u ten volle in uwe eer her stellen 1 De menschenhater maakte eene bewe ging van minachting. Zal het mij ook mijne vrouw en kinderen teruggeven...? vroeg hij. Wat geef mij de eer, ging hij voort, nog eenige korte jaren, en alles is afgeloopen voor mij de voldoening mijner wraakzucht alleen kan mijne oude dagen nog met ge luk bestralen... Gabriel, die intusschen eenigzins, van zijnen schrik bekomen was, meende zij nen meester als bondgenoot 4e moeten bijspringen. In den waan, dat de kluize naar van Gotthem reeds eenmaal voor zijn smetken bezweken was, wierp hij zich, evenals dien middag in de - kabaan voor den hardvochtigen man ten gronde, om genade voor zijnen meester af tc smee- ken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1903 | | pagina 1