Donderdag 14 Januari 1904 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5003. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan yan de Stad en 't Arrondissement van Aalst Woord en daad. DeMenschenhater. Ergerlijke woorden. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Landbouwuieuws. Jeanne d'Arc. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere weet onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 61'IM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b(j accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# van dit blad. AALST, i3 JANUARI 1904. De democratie is de liefde tol de lijdende, zwoegende menigte schrijft de heer Daens en wij zijn met hem t' ak koord Doch de liefde kan in woorden bestaan en in dadbn. Deze laatsle is de beste, of liever zij is de eenige want de liefde in woorden is geene liefde zij is slechts uitbuiting. Men gebruikt de menigte, het volk tot eigen baat, tot eigen verheffing. Woorden kosten niets. Zij eischen geen inspanning. Wat baat beloven als de schoone beloften niet volbracht worden, als het nooit tot de vervulling, tot de uit voering komt Dat de daensisten belo ven, men zal het niet loochenen maar het blijft daar bij. Zij hebben veel wind maar voor het volk is niets te malen. En waartoe dient al den wind, al het beslag die zij maken Heeft het volk daar al eenig vooideel, eenig profijt uitgetrok ken Welke zijn de werken die zij stichten Wat hebben 2ij gedaan om den toestand van-ons volk te verbeteren Ziet rondom u, lieve lezers, en wij vragen u, wat is fei telijk door de groenen gedaan om uw lot te verzachten Beloften met de vleet, zooveel gij wilt maar daden, maar werken, waar blijven Gij hebt die belovers geloof geschon ken. Zij, ja zij zijn bevoordeeligd zij zijn omhoog geklauterd zij hebben zich een positie gemaakt zij hebben munt geslagen uit uwe lichtgeloovigheid. Democratie is liefde, werkende liefde die zich door daden doet kennen. Daden hebben alleen de catholieken gedaan. Ziet het goede die zij hebben gesticht ziet de hervormingen die tot stand zijn gekomen. De landbouw hebben zij geholpen de werkman hebben zij beschermd. Wie kan de pensioenkwestie vergeten? Dank aan de catholieken is die vraag opgelost en worden thans milliocnen aan de oude werklieden geschonken. Dank aan de catholieken kunnen de jongere mannen kommerloos op den ouden dag denken. Met eene kleine, regelmatige opoffering is ook hun pensioen klaar. De toestand der soldaten is verbeterd. Zij hebben een maangeld dat vroeger onbekend was en waartegen zelfs priester Daens is opgekomen. Men mocht, zegde bij geen 3o fr. aan de soldaten betalen, 10 fr. was meer dan genoeg Welke liefde is de beste De wind, de beloften van de daensisten of de werking der catholieken De ouders weten het best. Zij trekken regelmatig hun aandeel in het maandgeld van de soldaten. Zij schatten dat hoog en zij hebben gelijk. Priester Daens zou hun dat ontnemen, indien hij kon, omdat hij iedereen gelijk wil Altijd woorden en wind Doch daar- meê is ons volk wel. Wij meenen dat klinkende munt in den zak beter is dan eene gelijkheid die maar bedrog is en zinsbegoocheling. Liefde moet werk zijn, geen woord. Daarom zijn alleen de catholieken de ware, wezenlijke vrienden van de werk lieden. Bloedingen bij een koe. Wanneer zich bij een koe, na het baren, sterke bloedingen voordoen, moet men wel acht nemen op de kleur van het bloed. Don ker bloed komt meestal door het scheuren der eivliezen, en in ieder geval is dat niet gevaarlijk is de kleur van het bloed ech ter lichtrood, dan hebben er gevaarlijke scheuringen plaats gehad, en moet men den veearts er bij halen. Intusschen kan men probeeren door middel van ijswater het bloeden te doen ophouden. Als echter de slijmvliezen bleek worden en de ooren en horens koud beginnen te worden en het dier onverschillig wordt, dan zal men in de meeste gevallen onmiddellijk tot slachting overgaan. OÖC&GO Romantisch verhaal uit het overgangstijdstip van de Fransche tot de Hollandsche Regeeringonzes lands door Cam. De Waegenaere. C0C3ÖC» 26" Vervolg. Dat zal van de omstandigheden af hangen, mijnheer mijne reis is hier geëindigd of nog slechts ten halve.... Zoo degene, dien ik kom zoeken, nog in leven is, blijf ik bij hem om hem te troosten en te steunen. Is hij dood, wat ik zeer vrees, dan keer ik terug naar Rusland, naar de oevers der Beresina, alwaar ik harten achtergelaten heb, die zich beijverd heb ben om mij te doen vergeten, dat ik een rampzalige banneling ben op aarde Uwe taal getuigt van eene gansche geschiedenis van lijden en verdriet, goede jongeling, zegde Nestor. Met weinige woorden kan ik die verhalen, heer Ik bevind mij hier op het dorp zelf, waar ik geboren werd en waar de eerste vijftien jaren mijns levens allergelukkigst heentogen... Ik was de jongste der drie gezonde spruiten eener beminde en alomgeachte familie. Dan opeens komt het noodlot onzen dorpel overschrijden Mijn achtbare vader werd De innige wensch van Z. H. Leo XIII, lijk van zijnen opvolger Pius X, is dat de catholieken zich innig vereenigen om de vijanden der H. Keik die overal stouter en stouter optreden te bekampen. Door vereeniging is slechts de kerkvervolging af te weren. Moesten de catholieken in België hel bewind verliezen, clan zouden wij dezelfde treurige tooneelen beleven als in Frankrijk. De kerkvervolging zou hier heerschen, misschien in andeie vormen maar het is zeker dat de rechten der catholieken, van de priesters en de kloosterlingen zou den gekrenkt worden. schandelijk uit ons midden gerukt om naar het gevang gesleurd te worden.... Mijne moeder en zuster bezweken onder den slag. Een eenparige kreet van ontsteltenis, die onder de toehoorders uitbarstte, sneed den verhaler plotselings derede af... Hu- nefried beefde over gansch zijn lichaam. Uwe ontroering bewijst mij, dat gij u die droevige gebeurtenis nog herin nert, hernam de vreemdeling nu, ik ga voort Ik en mijn broeder, door wanhoop en smart verteerd, namen dienst in het kei zerlijke leger, hopende, ergens den dood zonder zelfmoord te zullen vinden. Mijn broeder sneuvelde vóór Austerlitz Zoo was, in zes maanden tijds, eene der aanzienlijkste familiën van den ganschen omtrek verstrooid en verwoest Groote God, riep Hunefried, de armen ten hemel heffend, zou het moge lijk wezen Hendrik, zijt gij dat wer kelijk Zooals gij zegt, mijnheer, antwoord de de vreemdeling, zijnen redder met verbazing aanstarend, ik ben Hendrik, het jongste kind van Hunefried, den val- schelijk beschuldigde den onrechtvaar dig veroordeelde Zoo iemand aan mijne woorden mocht twijfelen, ik heb mijnen geboorteakt, mijne dienstbrieven en reispassen bij mij... Welk een oogenblik Het was geen donderslag ook niet de' hemeldie open. Vandaar de vermaningen die de H. Stoel aan de catholieken stuurt en waar aan al de goede christenen, al de geloo- vigen zich moeten onderwerpen. Toch eene is er die naar de biddende, naar de vermanende stem niet wil luiste ren. Het is jammer. Die man is priester Daens. Ziehier wat hij in 't Land van Aelst 3-1-04 schrijft De democratie kan niet veroordeeld worden, ten eerste omdat zij op gods- dienstig gebied gehoorzaam is aan de Catholieke Overheid ten tweede om- dat zij op politiek en sociaal gebied enkelijk haar burgerrecht inroept en en met den Apostel Paulus zegtCivis romanus sum, ik ben een vrije en onaf- hankelijke burger, en ik heb het heilig en onbetwistbaar recht al mijne be lt langen en politieke vrijheden te verde- digen. De Democraten zijn dus scheutvrij het zijn rechtzinnige en getrouwe Chris- tenen, maar ook vrije en onafhankelijke Burgers. De Kerk van Christus is niet gediend met slaven en vleiers zij vraagt ver- lichte en vrije Christenen. Laten wij het woord democratie terzij die M. Daens op zich natuurlijk toepast. Het is alsof er stond Ik kan niet ver oordeeld worden, n Pijnlijke woorden die het hert zullen grieven van al de geloovige christenen. Zij bevatten den oorlogskreet tegen de catholieke partij Droevig. Eens, het was in de Kamers, in Maart 1S98, zegde de heer Daens u Wanneer de Paus zal hebben gesproken dat heb ik altijd verklaard zal ik als een TROUWE PRIESTER MIJ ONDERWERPEN EN GEHOORZAMEN ZONDER MORREN. En de Paus spreekt zoo uitdrukkelijk voor hen die met goeden wil zijn bezield. Geen verdeeldheid is zijn wensch, maar vereenigd voor zelfbehoud tegen den vijand die u bedreigt in uw recht en in uwe vrijheid Het antwoord van den heer Daer.s is De Paus kan mij niet veroordf.elen Reeds vroeger had hij gezegd in 't Land van Aelst van 25 Augusti i8g5 Als de Paus en de Bisschoppen uitdrukkelijk spreken, WIJ ZOUDEN GEENEN TEGENSTAND MAKEN. Die tijden zijn voorbij Thans gaat het De Paus kan mij niet veroordee- len De ongelukkige ging, maar als het ware, beide samen.... Nestor viel met eenen gil in de kussens, Gabriël en de tuinman waren ten gronde gevallen, terwijl Hunefried, als duize lend, de hand aan het hoofd sloeg.... De vreemdeling zag zijnen redder met nog heviger verbaasdheid aan... Op zijne beurt begon hij te beven.... Dan opeens streek hij met de hand over het gelaat, als wilde hij een floers verwijderen dat zijnen geest benevelde. Plotselings keerde Hunefried zich tot den vreemdeling. Hendrik riep hij, de armen uit strekkend, erkent gij mij dan ook niet meer Als uit eenen droom ontwakend, springt de jongeling zijnen redder aan het hart, met den enkelen roep Vader Een lange poos hielden vader en zoon elkander omsloten... Niemand kon een woord spreken... Snikken en uitroepin gen welden uit aller borsten op... Hendrik mijn zoon nokte hij, ik sluit n dan wel degelijk in mijne armen Er was dan werkelijk nog ge luk weggelegd voor mij I... Dat was het lot nog verschuldigd aan eenen van de grootste weldoeners der menschheid 1 kon de tuinman zeggen. Ik had er een voorgevoel van God, toch, is rechtvaardig 1 hoorde men Nes tor stenen. O mijn zoon 1 hernam de gelukkige De Univers van Parijs en na dit blad de XX® Siècle, melden dat een onzer landgenooten, M. Godefried Kurth, ge roepen is geweest om zijn advies te geven als geschitdkenner, in het kanoniek pro ces, dat te Orleans in onderzoek was en onlangs te Rome geoordeeld werd, be trekkelijk de heiligverklaring van Jeanne d'Arc. Het feit is juist, maar het verhaal on zer confralers moet eenigzins terecht ge wezen worden, op punten van minder belang. t Is in 1897 dat de geleerde professor van Luik geroepen werd door Mgr Tou- chet, bisschop van Orleans en uitgenoo- digd om getuigenis af te leggen in het onderzoek, geopend over de heldhaftig heid der deugden van Jeanne d'Arc. 't Verhoor der getuigen gebeurde met zekere plechtigheid, zeer geschikt om ze te doordringen van het belang der ver klaringen, die zij gingen doen. De onder- zoekscommissie zetelde in eene kapel. De getuigen legden slechts hunne ver klaringen af, na op de H. Evangeliën gezworen te hebben de waarheid te zeg gen. Zij verbonden zich daarenboven, naar de vormen der kerkelijke proceduui hunne getuigenis elders niet te onthullen, voor de sluiting van het proces. Vandaag zijn noch de getuigen, noch degenen die ze gehoord hebben,langer aan het geheim gebonden en dat legt uit waarom dagbladen meenen in staat te zijn de afgelegde verklaringen in 't kort meê te deelen. Volgens die bladen zou M. Kurth ge zegd hebben Ik ken de geschiedenis niet, niemand kent ze maar ik heb de oorkonden doorgrond. Op mijne ziel en geweten verklaar ik dat, sedert de Maagd Maria, geen ziel geschitterd heeft van zooveel klaarheid Jeanne d'Arc is het edelste en zuiverste exemplaar van het menschenras. Bij M. Kurth heeft de wetenschap de geestdrift niet verkoeld hij bewondert en vereert in Jeanne d'Arc de volmaakte type der christen heldin maar hij heeft niet op dien lyrischen toon gesproken hij heeft een ernstig en met redenen om kleed advies uitgesproken, zooals men verwachtte van eenen geleerde, die het verleden kent, omdat hij het bestudeerd heeft in het licht der oorspronkelijke do cumenten en wiens oordeel gezag heeft. De trek, die mij het meest treft in Jeanne d'Arc, heeft onze geschiedken- ner gezegd, is dat zij. de troepen van den koning van Frankrijk aanvoerend tot den strijd, den overweldiger van den grond des vaderland verjagend, een heiligen oorlog voerde en dien op heilige wijze voerde. Den iever der ha- ren aanwakkerend, verjoeg zij eenen aanvaller, wiens leven zij gaarne zou gespaard hebben. In al de woorden die men van haar meedeelt, zal men er vruchteloos een zoeken, door haat, mis- prijzen of een verlangen naar wraak ingegeven 't zij zij de Engelschen uit- daagde, 't zij den hertog van Borgondië i) gegiond verwijten deed, nooit week zij n af van de regelen der christene recht- vaardigheid en mildheid. Ja zij was n groot, zij was heldhaftig, hierin vooral, d dat zij Gods werk volbrengend, er niets in mengde van de driften, die van den mensch komen. Ziedaar in t kort en op den vorm na, het oordeel dat M. Kurth heeft uitgespro ken. Het heeft, onder andere verdiensten, deze, yan te doen verstaan dat de vader landsliefde, voor Jeanne d'Arc en voor de Kerk, e.ne christelijke deugd is, die niets gemeens heeft met die woeste en bloeddorstige drift, chauvinism gheeten. (Corresp. Handelsblad.) vader, verhaal ons spoedig hoe het komt dat gij nog leeft, terwijl wij van niet an- deis wisten, alsdat gij in de Beresina verdronken waart... Het was innerlijke vreugde dat Gabriël en Nulf opmerkten, dat Hunefried in het meervoud sprak... Hij telde anderen reeds met zich mede hij had den menschen- hater afgelegd... VI. Eene nog grootere blijdschap wachtte beide dienaren van den zieken heer dezes huizes Hunefried bracht zijnen zoon voor het bed van Neslor en herhaalde daar de pas gedane uitdrukking zijns ver langens. Gabriël en Nulf haastten zich elk eenen stoel aan te brengen, en vroegen den heeren of het hun toegelaten was het verhaal des jongelings mede aan te hoo- ren. Dit werd hun niet alleenlijk toegestaan, maar de jonge Hendrik, die reeds hunne harten had leeren op prijs stellen, ver klaarde dat hunne tegenwoordigheid hem zeer aangenaam was. Het verhaal der lotgevallen van den zoon Hunefried, kwam nagenoeg op het volgende neer Hij was een der weinig overgeblevenen dier duizenden die bij den overtocht der Beresina, door de golven van dien woes ter stroom medegerukt werden. Daar hij goed zwemmer was, had'hij zich zoolang' Na duizend en 21 jaar zelfopoffering werden Zaterdag laatst, te Reims in Fran krijk, de eerweerde Zusters Augustines- sen uit hst Gasthuis gezet. Sedert 't jaar 882 hadden zusters van die orde dat gasthuis bediend. Gedurende die 1021 jaren hadden zij zonder ophouden de grootste zelfopoffe ring aan den dag gelegd in 't oppassen der zieken en ongelukkigen. En. wie heeft dat wraakroepend werk van wegjaging uitgevoerd 't Is de miljoenrijke socialistische bur gemeester van Reims. De eerwaarde Moeder-Overste had ge vraagd aan den burgemeester om te mogen blijven tot Maandag, aangezien hunne meubels naar België gezonden, niet vroe ger ter bestemming komen. Daarenboven t was te laat om binst den dag nog in een vreemd land te geraken en de zondag is geen dag waarop de Zusters zich in Frankrijk zouden mogen op reis begeven. Niets te doen. De Zusters werden on- meedoogend op straat gesmeten zonder te weten waar naartoe. GelukkiglijK hebben d* Zusters van den H. Vincentius hen voor twee dagen bin- nengenomen. Menschen, allen die 't hart nog op de rechte plaats hebt, overweegt de helden daden der liberalen en socialisten, man nen van moed en medelijden, hé En zeggen dat dit hier te Aalst en elders zou gebeuren waren de liberalen eens volkomen meester. boven water weten te houden, tot het ge weld van dit laatste hem zoover heenge voerd had, dat hij geen enkelen zijner gezellen meer zien kon en ook van hen niet meer gezien werd... Sneller voelde hij nu ook zijne krachten afnemen. Zijne ooren begonnen te ruisschen en zijne oogen te schemeren de voorteekens der bezwijming, op welke de dood volgen moest... Op dit oogenblik echter, kwam de Voorzienigheid hem ter hulp. Opeens kreeg hij eenen stoot in de zijde en voelde hij een stuk hout onder zich heendrijven. Hij poogde zich er met de boenen aan vast te klampen en dank aan eene boven matige inspanning, mocht het hem ge lukken, zich er scharlings op te plaatsen. Thans kon zijn lichaam wel eenigzins uitrusten van de overspanning die het ondergaan had, doch, versteven van de koude, kon hij het in dien toestand onmo gelijk lang uithouden... Eindelijk werd hij, meer dood dan levend, opgenomen in de schuit van brave visschers, die hem, van op den oever, opgemerkt hadden en nagevaren waren, Die goede lieden zagen in hem, ondanks zijne vijandelijke uni form, alleenlijk een ongelukkigen broe der. Zij brachten hem naar hunne wo ning, alwaar hij maanden lang de tee- dtrsle zorgen genoot, want eene langdu rige ziekte was het gevolg geweest der angsten; vermoeienissen enkoude welke hij in het water uitgestaan had. (Wordt voortfezetj.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1