■mis m politie Donderdag 24 Maart 1904 5 centiemen per nummer. 36ste Jaar 5025. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'i Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Recht voor de vuist schijnheiligen. HET GEHEIM Eene redevoering van Pius X. Wat arme dutsen tocht Hebt medelijden vrienden LEEST EN OVERWEEGT. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8LIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklaraen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, a3 MAART 1904. EN Zeer zeldzaam zijn ze nog de liberale organen die met het doodgezaagd deun tje voor de pin komen, namelijk, dat de liberalen niet tegen den R. C. Godsdienst zijn. L'Etoile Belge, hoort tot die zeld zaamheid toe. La Chronique, een der liberale orga nen die recht voor de vuist zijn en open hartig laten hooren wat de liberalen in 't schild voeren, zegt dat die bewering der Etoile Belge loutere schijnheiligheid ofte smoelenmakerij is. Immers, liberaal zijn, zegt het blad, 11 dat is in vijandschap leven met het ge it loof; 't is ophouden deel te maken van de gemeenschap der geloovigen. Om b met dezen te blijven, zou men zijne po- b litieke overtuiging moeten verduiken, b en huichelarij plegen. 1 Moeten wij in ons midden mannen behouden, die bekwaam zijn tot zulke gewetensverkrachtingen Moeten wij 11 vooral om hunnentwille de rechtzinnige 1 liberalen prijs geven, die voor zulke b lieden noch de achting noch het ver- trouwen kunnen gevoelen, die tot de li eensgezindheid der partij noodig zijn Frère-Orban is eertijds eenigszins toegevend geweest voor hen, maar hij heeft door zijn eigen voorbeeld getoond hoe onhoudbaar eene politiek van ver- bstandhouding met de Kerk is. Hij is eerst verplicht geweest de betrekkingen met het Vaticaan af te breken zijn stof- b felijk overschot moert door een prote- stantsch priester gezegend worden, om- dat de Kerk hem nooit zijn liberalism heeft vergeven, zelfs niet om wille zij- ner politiek van tegemoetkoming. Frère-Orban, die het liberalism ver- persoonlijkt, dat met 't geloof onzer vaderen op goeden voet leeft, kon niet -in den schoot der Kerk blijven. Wat komt L'Etoile dan vertellen, wan- neer zij ons uitnoodigt onze armen, rangen en harten te openen voor de x sacristij-liberalen b Ja, wij mistrouwen, zooniet de recht- schapenheid, dan toch het oordeel var. b hen, die kost wat kost het on verzoen- b bare willen verzoenen. Ongetwijfeld is b het liberalism, om aan L'etoile eene b vergelijking te ontleenen, een tempel, open voor alle denkwijzen, doch op voorwaarde, dat het eerste leerstelsel dezer geloofsleeringen de loochening i) van 't liberalism en de banvloek over zijne leerstelsels niet bevatte. VAN DEN o 4* Vervolg. De lange commissaris was bij al de in woners van Sandbank bekend, niet al leen in zijne hoedanigheid, maar ook als een aangenaam mensch in gezelschap, die bovendien iets beschermends, iets vader lijks over zich had, gevoelens waaraan de bedroefde weduwe in deze oogenblik- ken groote behoete had. Hij had intusschen het papier aange nomen en gelezen. Er stond met flinke en duidelijke vrouwenhand geschreven Madeleine Faure, Parijs. Een vreemdelinge dus, een fran- sche, mompelde de commissaris. Hoelang heeft zij bij u gewoond Wanneer kwam zij voor het eerst bij u Vier dagen geleden, mijnheer. M. Parkins van het Koningshotel had haar mij aanbevolen. Parkins was een goed vriend van mijn man zaliger en denkt al tijd aan mij, als hij iemand weet, die ka mers zoekt. Gregorij en hij zagen elkaar dagelijks, mijnheer, toen de goede man nog leefde, iederen av... Dus om in den liberalen tempel aar.- veerd te kunnen worden, mag men den ken wat men wil, maat toch vooral moet men godverloochenaar, godsdiensthater, papen- en nonnen vreter zijn van den zuiversten bloede Men zal met ons bekennen dat de han delwijze der Chronique openhartiger en waardiger is dan deze der Etoile en andere liberale bladen lijk onze arm tierige Dendergalm, die het orgaantje is der Aalstersche liberale smoelenmakers... Nu, als die smoelenmakers denken dat ze hierdoor het kiezerskorps gaan om den tuin leiden, ze zijn er wel meê Nog een woord Het strijdt tegen de waarheid 't gene La Chronique beweert, als zou de Kerk aan Frère-Orban, in zijn uiterste, hare troostmiddelen geweigerd hebben hij zelf heeft bij testament de hulp van een protestantschen dominé in geroepen. Al zijne zoogenaamde toegevendheid jegens de Kerk moet als berekende tak- tiek overgoten met schijnheiligheid ge houden worden. Vrijdag morgend heeft Z. H. de Paus het H. Collegie ontvangen, dat hem zijne gelukvvenschen kwam brengen, ter gele genheid van zijn naamfeest. Z. H. maakte gc-bruik van de omstan digheid dat het H. Collegie rond hem vergaderd was, om eene belangrijke rede voering uit te spreken. Eerst dankte Pius X, voor de hem toe gestuurde gelukwenschen en wees er op dat men, in deze dagen van strijd, den geest moet verheffen tot den patroon der Kerk. Zoo er in de catholieke wereld troost rijke feiten zijn aan te stippen, zijn er, van een anderen kant, die zware bezorgd heid verwekken. Tot die feiten behooren de treurige ge beurtenissen, die sedert eenige jaren in Frankrijk voorvallen. Sedert wij, door de ondoordringbare besluiten van de godde lijke Voorzienigheid, zegde Z. H., tot den stoel van den prins der apostelen zijn geroepen, gaven wij, evenals onze glorie rijke voorganger, bewijzen van rechtzin nige verkleefdheid aan de doorluchtige Fransche natie en van bijzondere welwil lendheid jegens hare regeering. Indien van den eenen kant de betui gingen van godvruchtigheid en verkleefd heid, welke wij van dat catholiek volk ontvangen, ons verheugen, zijn wij smar telijk bedroefd over de maatregelen welke reeds genomen zijn of nog zullen genomen worden, ir. de wetgevende sfeer, tegen de - Jawel, dat zult gij mij later wel eens vertellen, viel de commissaris haar in de rede, in het minst niet nieuwsgierig naar de wijze, waarop de oude Gregory gewoon was geweest zijne avonden door te brengen. Vier dagen geleden zegt gij dat was dus den 21 October. Noteer dat besloot hij tot den als klerk dienstdoenden agent. Vertel mij nu eens, juffrouw, hoe alles gebeurd is en houd u alleen aan het verhaal. Wel, mijnheer, begon de eerzame weduwe, hare tranen afvegende, zij kwam verleden maandag morgen met eene vigi lant hier, haar koffer en een paar pakjes bovenop, en zegde mij dat zij van het Koningshotel kwam en dat men haar mijne kamers had aanbevolen. Zij had maar een eenvoudige kamer noodig en zij vroeg of ik haar hebben wilde. Zij sprak natuurlijk volstrekt niet als eene engelsche, maar het was toch wonderlijk hoe goed zij er uit wist te komen. Nu moet ik zeggen, dat ik gewoon ben met vreemden om te gaan en dus kon ik haar ook goed verstaan. Ik hield het er voor, dat zij met anderen eene plezierreis maak te en voor haar verzet hier was aange komen en dat zij de anderen hier af wachtte. Of het waar is, weet ik natuurlijk kloosterorden, welke in dat land met hunne uitstekende liefdewerkenen christe lijke opvoeding, den. roem uitmaakten niet alleen van de catholieke Kerk, maar ook van het vaderland^ Alsof wat tot hiertoe in hun nadeel ge daan werd niet reedsj erg en betreurens waardig genoeg was, aenkt men toch nog voort te moeten gaaiji, niettegenstaande onze herhaalde pogingen om het te belet ten, met het voorstel jen en verdedigen van een ontwerp, 't w$lk voor doel heeft niet alleen bij onrechtVeerdigen en hate- lijken uitzonderingsmaatregel alle onder wijs te verbieden aan de leden der geeste lijke orden, zelfs geautoriseerde, en dat enkel omdat zij kloosterlingen zijn, maar zelfs de gestichten af te schaffen, die juist met het doel van onderwijs zijn goedge keurd. Dergelijke maatregej zal, zooals ieder een kan begrijpen, vojor gevolg hebben grootendeels het christelijk onderwijs te vernietigen, voornaamste grondslag van de maatschappij, voorbereid en in stand gehouden door de catliolieken ten prijze van de grootste opofferingen. Op die manier zullen tal van kinderen opgevoed worden tegei den wil hunner ouders, zondci gcloofjen zonder christe lijke moraal, tot onberekenbaar nadeel der zielen ook zal men weer het treuiig schouwspel te zien kiijgcn van duizeude kloosterlingen, verplicht, onverdiend, te gaan dwalen, zonder hulpmiddelen, op alle punten van het Fransche grondgebied of op vreemden bodem. Wij betreuren en keuren ten hoogste dergelijke strengheid af, die geheel strijdig is met de opvatting van wel begrepen vrijheid, met de grondwetten van het land, met de rechten van de catholieke Kerk en met de regelen der beschaving zelf, die verbieden vreedzame burgers te treffen, welke, zich overgevend, onder de waarborgen der wet, aan werken van christelijke opvoeding, nooit te kort kwa men aan een der plichten, de andere bur gers opgelegd. Wij kunnen bij deze gelegenheid niet nalaten onze smart uit te drukken over de genomen beslissing, van wegens mis bruik voor den Staatsraad te dagen, de eerbiedige brieven gezonden aan den hoogsten magistraat der republiek, door eenige vcrdienstvolle herders, van welke drie leden zijn van het H. Collegie, de doorluchtige senaat van den Apostolieken Stoel, alsof het eene overtreding kon zijn van zich tot het Staatshoofd te wenden, om zijne aandacht in te roepen op feiten, in zoo nauw verband met de dringendste gewetensplicht en het openbaar welzijn. Verder zegde Z. H. dat, alhoewel die toestand hem diep bedroeft, hij toch den moed niet verliest en hoopt dat het gebed het uur der barmhartigheid zal verhaa sten. niet, maar ik dacht het maar zoo, het ging mij zoo door mijn hoofd. Nu dan, ik moet zeggen, zij zag er deftig en fatsoen lijk uit, in het geheel niet raar of opzichtig gekleed of zoo, en ik had plaats genoeg in huis het is de tweede helft van Octo ber al, en dan weet gij ook wel, dan is het seizoen zooveel als gedaan. Eerlijk gezegd, ik had geen kamer meer bezet, en ofschoon ik nu eigenlijk veel liever heeren dan dames heb, die veel minder bediening en naloop geven en niet altijd in huis blijven en u bij alles op de vin gers zien en zoo al meer, was zij wezen lijk een fortuintje voor mij. Ik zegde dan ook, dat ik een heele goede kamer had, op de eerste verdieping, maar één trap op, dezelfde waar het arme schaap nu ligt met afgesneden keel (hier onderdrukte juffrouw Gregory met geweld een opko menden snik) en dat zij deze kamer hier als zitkamer er bij kon krijgen als zij wou en het eten in huis, zooals zij verkoos. Zij vond alles goed en dong geen cent op den prijs af nu, dat weet ook iedereen, dat ik nog nooit een mensch heb over vraagd en dat ik het zoo goedkoop doe als ik maar kan. Het verhaal van de weduwe was nog al vlot van de hand gegaan, maar nu raakte zij op gevaarlijk terrijn. De com missaris had het zien aankomen en maak- Dergelijke gevoelens zijn, hoopt hij, ook die van de kloosterlingen van Frank rijk, voor welke hij steeds vurig bidt. Hij hoopt dat de harde proef hunne stand vastigheid niet zal doen wankelen en zij hun leven van geloof en goede werken zullen voortzetten. Ten slotte drukte de H. Vader ook de beste wenschen uit voor het H. Collegie en schonk het zijn Apostolischen zegen. die hun slavenjuk niet dragen, bespotten en belasteren, onweerdig oordeelen van te leven. 't Zijn die mannen die leeren dat de eenigste wettige bezitting voortkomt van hetgene men met eigen arbeid wint, dat alle andere eigendom, diefstal is Toiletwater. In een liter alcool laat men koud trekken 100 gram laven del, 1080 gram marjolein en 400 gram bloeiende rosmarijntoppen (verkrijgbaar bij drogisten). Laat het mengsel een dag of veertien staan en filtreer het door fil- treerpapier. Als waschmiddel gebruikt, is dit mengsel zeer te prijzen, daar het aan de huid frischheid, zachtheid en geur verleent. Een opsteller van den Sifflet b nieuw strijdend blad, heeft zich de moeite gege ven eens de nauwkeurige opsomming te doen der fortuin van een aartsvijand van het capitaal, namentlijkFurnemont, socia listisch volksvertegenwoordiger. Furnemont bezit in onroerende goe deren 28 eigendommen in den omtrek van Brussel en 2 villas te Wenduyne. Hunne gezamentlijkecadastiale weerde beloopt boven het millioen, en brengt jaarlijks 54,000 fr. op 't zij 4500 fr. per maand of i5o fr. daags. Daarenboven bezit Furnemont hooge weerden, geld en titels, waarvan met het juiste bedrag niet kent, maar die zonder minsten twijfel, gelijk moet staan met zijne cadastrale bezittingen. Furnemont heeft dus een dagelijks inkomen van 3oo fr. Schoon gewin, zonder minsten lichamelijken arbeid. Belet wel dat socialist Furnemont, de eenigste Cresus niet is van zijne soort. Er zijn ten minste een dozijn millioe- nairen onder de Belgische kopstukken en leiders van de socialistische partij. En 't zijn die schatrijke kerels, die alle andere eigenaars uitgeven als bloedzui gers, nuttelooze wezens, verachtelijke capitalisten 't Zijn die kerels, die den kleinen r.ijve- raar, den landbouwer, den werkzamen handelaar, beschuldigen van te leven op de kosten van den werkman, zich op zijn zweet te mesten. 't Zijn die kerels, dieonze kloosterlingen onze Zusters der armen, alle nederigen te zich gereed haar wcêr in het goede spoor te helpen. Zoo kwam zij dus hier en huurde ?e kamers, dat hebben wij van u ge hoord. Maar nu wat voor eene soort van mensch was het hoe bracht zij haren dag door Zij was de gemakkelijkste huurster de heeren niet meégerekend die ik ooit gehad heb, mijnheerantwoordde de weduwe. Misschien wel omdat het engelsch haar niet gemakkelijk afging, maar zii sprak zeer weinig en ik dring mij nooit bij de menschen in, mijnheer, dat is mijne gewoonte niet, dat weet u ook wel. Zij zat maar alleen op hare ka mer, 's morgens ging zij even uit, maar verdtr niet en zij was altoos even stil en melankoliek. Ik begon al te denken of zij soms zoo'n fransche gouvernante zou kunnen wezen, die uit betrekking was geraakt en misschien bang was, dat zij niet gauw wat anders zou vinden... Zij heeft dus volstrekt niet gezegd, wie of wat zij was en wat zij hier kwam doen vroeg de commissaris. Neen, mijnheer 1 In 't geheel niet, en zij kreeg ook geen brieven, behalve gisteren. Ha riep de ambtenaar uit, terwijl zijne ronde blauwe oogen, die sterk op Zeer (Beminde Parochianen. Paschen is aanstaande het is de tijd van genade en van zaligheid. De H. Kerk gebiedt ons op straf van doodzonde van met den Paaschtijd eene goede biecht te spreken en eene heilige Communie te doen. Voor velen van ons zal het misschien de laatste Paschen zijn van het leven. Verleden jaar zijn er vijf honderd men schen van Aelst in d'eeuwigheid geroe pen. Dees jaar wederom zullen er vijf honderd Aelstenaars voor den rechter stoel van God moeten verschijnen om rekening te geven over het kwijten hun ner Paaschplicht. Denkt er wel aan, beminde Parochia nen. gij hebt eene ziel die gij moet zalig maken.... gij strrft maar eens.... en d'eeuwigheid is voor den verdoemde toch zoo wreed en toch zoo schrikkelijk I Komt dus naar de Kerk komt en werpt u neder aan de voeten van Jesus in den biechtstoel komt en spijst uwe ziel met het voedsel der heilige Commu nie gij zult er in vinden eene bron van rust en vrede.... Komt en nadert tot Je sus Hij staat met zijne armen wijd open om u te ontvangen en u den kus van vrede te geven. Ja, komt met betrouwen, want er staat geschreven dat God nooit een vermorzeld hart zal verstooten. Om u tot de Paaschplicht te bereiden worden er deze week groote sermoenen gepredikt in de kerk van Sint Martinus docr een vermaarden predikant van Gent, 's avonds om 8 uren. De sermoenen zijn voor het mans volk alleen. Ingang langs de groote lijkdeur. Te beginnen van Passiedag kan men aan zijn Paaschplicht voldoen. De Paaschcommunie moet geschieden in de parochiekerk aan dewelke men toe behoort, en niet elders. Uwe verkleefde en toegenegen herder, Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aelst. Aelst, i5 Meert 1904. popenoogen geleken, van verwachting be- gonnui te glinsteren. Kreeg zij eenen brief?... Gij hebt dien brief aangenomen natuurlijk en hem even zeker eens goed bezien, niet waar Juffrouw Gregory's geweten, scheen in tegenstelling van vele andere bazinnen, op dit punt zoo zuiver te zijn, dat zij de zoo wat hatelijke opmerking van den commissaris niet eens hoorde, en een voudig antwoordde Neen, mijnheer, het arme schepsel, dat al zoolang naar tijding had uitgezien, kreeg den postbode nauwelijks in het oog, of zij vloog de deur uit, en rukte den man al bij het hekken van den hof den brief uit de hand en riep mij in de keuken toe, dat zij eindelijk bericht had gekregen. Maar gezien heb ik er niets van Humbromde de commissaris, blijkbaar teleurgesteld* Op dit oogenblik nam de onder-in specteur, die tot hiertoe zwijgend, maar met de meeste aandacht het verhoor had bijgewoond, voor het eerst het woord. Is het mij veroorloofd eene enkele opmeiking te maken, vroeg hij beleefd. Zeker I waarom niet. Power?... Ga uw gang antwoordda zijn chef met be reidwilligheid. Wat wilt gij Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1904 | | pagina 1