H B B H 5 9 i Donderdag 19 Mei 1904 5 centiemen per nummer. S6ste Jaar 3639. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERKIEZING Heeren Kiezers nummer 4. HET GEHEIM De socialisten en de eigendom. Iets schroomelijks. GODSDIENSTHA A T. Onze Missionarissen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, a in alle Postkantoren des Lands. CUKQUE SLI M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. i-00Vonnissen op 3d0 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acceord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydüg in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 18 MEI 1904. ARRONDISSEMENT AELST. van vijf Volkvertegenwoordigers den 29 Mei 1904. WOESTE. DE SADELEER. de BÉTHUNE. PIERAERT. MOYERSOEN. PLA ATSVERV AN GERS PIERAERT. MOYERSOEN. VAN DER LINDEN. VAN DER TAELEN. Stemt onder nummer 4 rechts. CATHOLIEKEN Leert uwe vrienden, kennissen en ge- buren goed stemmen. Gelief te bemerken Wie voor meer dan eene lijst stemt vernietigt zijn stembrief. Panacheeren is nu niet toegelaten lijk in de gemeentekiezing. Bijvoorbeeld de kiezer die voor een catholieke candidaat en te zelfder tijd ook voor een candidaat onzer tegenstrevers stemt, vernietigt hierdoor zijn stembrief. Heeren Kiezers Als ge wilt zeker zijn dat uwen stem brief geldig is, maakt dan alleenlijk een enkel wit puntje zwart, namelijk, dat van 't zwart vierkantje rechts onder 12e Vervolg. De agent, die op wacht gestaan heeft dezen nacht Misschien... met hem moet ik in elk geval beginnen. De agent was spoedig genoeg gevon den. Het was een sterk gebouwde, vier kante kerel, een van de soort, die hun dienst met de stiptheid van een machien afdoen, maar die inderdaad ook niet veel meer dan een machien zijn een man, goed te gebruiken waar het op kracht aankwam, de eerste om tusschen een troep gevaarlijke vechtersbazen in te stormen of lastige dronkaards aan te houdennooit morrende tegen den zwaarsten dienst en altijd trouw op zijn post als een wacht hond, maar, helaas ook niet veel meer dan dat. Power had van deze reuachtige verza meling menschelijke spieren en beenderen dan ook maar eene zeer geringe verwach ting, maar hij mocht de gelegenheid niet verzuimen. Gij hebt uwe oogen dezen nacht goed opengehouden, hoop ik begon hij, De kiezers mogen niet vergeten dat buiten het dreigend gevaar van een radico socialistisch ministerie ook nog aan den gezichteinder het spook van het collecti vism het hoofd opsteekt. Als de socialisten strijden, dan is dat met heel hun programma. Het is niet voor dit of dat punt, het is voor hun ideaal, voor de inrichting van hunne socialistische samenleving. Als de socialisten meester worden dan is het uit met den eigendom. Die wordt aangeslagen ten voordeele van den Staat, van de algemeenheid. De inpalming zal gebeuren zonder schadevergoeding dat zeggen het mee- rendeel der socialisten. Slechts weinigen spreken van eene vergoeding doch dat is eene zwanzerij. Van waar zouden de socialisten het geld halen om de weerde der aangeslagen goederen te betalen Die beweering is dus maar een middel om de menschen te paaien, om ze in slaap te wiegen. Hoort daarover het ge dacht van Vooruit van vrijdag 21 Octo ber 1892, 2° bl. ie en 2® kolon. Vooruit is in polemiek met het Volk en vraagt het middel te kennen om de crisissen te doen ophouden. Het orgaan van Anseele geeft zijn middel Wij zullen de capitalisten onteigenen zonder schadevergoeding, al noemt gij dit stelen.... Algemeene onteigening zonder scha- deloosstelling dat is ons middel, Volkje i) en het eenigste. Gij noemt dit stelen, maar is alles wat de heeren capitalisten n hebben niet gestolen op den arbeid Of hoe kwamen zij er aan Wat gij stelen noemt is voor ons een- voudig terugname. Dat is klaar aan schadevergoeding is niet te denken. Wat zal zoo al ingepalmd en aangesla gen worden Hier spelen de taktiekers hunne rol. In ons Arrondissement wordt er thans door laffe huichelaars verteld dat de kleine eigendom zal gespaard worden, dat de socialisten het alleen gemunt hebben op de rijken, op de capitalisten, op de ka steelmannen. Dat is bedrog. A LLE VOORTBRENGSTMIDDEL WORDT ONT EIGEND. Geven wij het gedacht van den hoofdman Vandervelde Wij lezen in de Vlaamsche uitgave van zijn brochuur Le collectivisme bl. 4. Ik wijs op de bepaling die Schaefïle laatst van het collectivism gaf de ge - na eenige inleidende vragen. Welnu, ver tel mij dan eens wat gij gezien hebt. Gezien herhaalde de reus. Ja, dat weet ik zoo niet, mijnheer Ik heb niets meer gezien dan op andere nachten. Dit begin was zeker niet veelbelovend, maar Power gat den moed niet zoo gauw verloren. Waar hebt gij op post gestaan, ging hij voort, tusschen zeven en half twaalf Wel, mijnheerik had pas om 10 ure dienst en toen ben ik direct naar mijn post gegaan op de Hamiltonsclien weg. Heel goed Om 10 ure was het tijds genoeg. Waar stond gij op den weg? Dicht bij de Rob-Roy-Villa Niet ver er vandaan ten minste, mijnheerik kon het huis zien. Hebt gij niemand het huis zien bin nengaan Neen, dat kan in niet zeggen. Hebt gij niemand uit het huis zien komen Bedenk u eens goed. De agent deed blijkbaar alle moeite om aan dit bevel te voldoen. Neen, mijnheerantwoordde hij eindelijk. Ik kan mij niet herinneren, dat ik iemand uit het huis heb zien komen... Neen zeker nietvoegde hij er met na druk bij, een twijfelachtigen blik in Po wer's oogen meende te lezen. zamenlijke toeeigening van alle MIDDELEN VAN VOORTBRENGST EN VAN VERVOER. i) Eens dat door ons het collectivism zou zijn toegepast op alle nijverheids- takken, dan zouden bodem, mijnen fabrieken, kredietinstellingen, vervoer- middelen, deel maken van het collec- tief domein en als zelfstandige diensten worden uitgebaat, onder toezicht van een middenbestuur. Gij ziet, beste lezer, er wordt daarin geen onderscheid gemaakt tusschen kleinen of grooten eigendom. Vander velde spreekt van een toestand waarin het collectivism integraal is, 't is te zeggen volkomen toegepast, en dat is wel het doel waarnaar zij streven. De roode schrijver maakt verder eene veronderstel ling. Als zij meester worden dan zal er natuurlijk ook een overgangstijdstip be staan. Ehwel voorloopig, omdat zij het niet anders kunnen, zullen zij, als men hunne beloften mag gelooven, den klein eigendom sparen. Wij zouden kun nen bewijzen dat de kleineigendom onmo gelijk bestaan kan in een collectivistischen- Staat. Doch, kom wij laten het terzij. Onze lezers begrijpen dat het leugens zijn, die beloften, want niemand kan zeg gen waar de kleineigendom ophoudt en waar de groot eigendom begint. Dus is dat onderscheid een zeepbel. Vandervelde gaat voort. Echter wil dat niet zeggen dat reeds n van nu af alle arbeids middelen moe- d ten collectief toegeeigend worden, dat men den kleermaker zijne naald, den timmerman zijne schaaf, den landman zijn zeer verdiend hoekje grond ontne- d men moet. Doch ziehier het bouquet dat de lezers moeten overwegen. Het zou inderdaad eene grove dwaling zijn te beweren, dat het col- lectivism enkel de vermaatschappelij- i) king der middelen van voortbrengst, de overname door den Staat der grootin- dustrie beoogt. Kleine eigenaar, kleine landbouwer, maakt u dus geene begoochelingen al wat gij bezit zal ingepalmd worden zonder schadevergoeding niettegenstaan de men u thans het contrarie komt zeggen. Wij zullen dit punt nog eens verder onderzoeken bijzonder voor de kleine landbouwer De leider der liberale partij te Brussel, heeft daar eene redevoering afgelapt, die in kortere woorden eenvoudig op dees neèrkomtwij liberalen hebben aan het volk niets anders aan te bieden dan papen te vreten, zooveel als het maar wilt. De zaak scheen hopeloos, maar Power gaf het niet op. Kom, kom, kerel, help mij eens een handje sprak hij op gemoedelijken toon, zoon flinke jongen als gij, ziet altijd naar de meisjes, al is het ook een vrouwenrok op een bezemsteelHerinner u eens goed! Hebt ge van nacht niet twee vrouwen zien voorbijkomen De agent kon niet dadelijk antwoor den. De grap van M. den inspekteur had hem zoo aan het lachen gemaakthij giechelde nog, toen hij eindelijk uit bracht Vrouwenrokken heb ik genoeg ge zien en niet op bezemstelen ook, dat is zeker Hi Hi Jawel, da begrijp ik, maar waren er vreemden tusschen Die ik gezien heb, hoorden hier allemaal thuis. Kent gij dc dame, die in de villa vermoord is geworden Ja zeKer, mijnheer Ik heb ze wel een keer of drie gezien. Hebt gij ze ook gezien, toen gij de zen nacht op wacht stond I)e man dacht een oogenblik na. Ja nu dat gij dat zegt, ving hij aan, herinner ik mij waarlijk, dat ik ze gezien heb... Laat mij eens even bedenken I... Wachtnu weet ik het weer Ja, het was Een van de grootste grieven, die hij tegen de priesters deed gelden, was de volgende Te Thuin in Henegouwen, is een onderpastoor, die secretaris is van niet min dan twaalf maatschappelijke wer ken. Dat is inderdaad iets verschrikkelijks. Ziedaar, werkmenschen, die zich ver eenigen om te sparen voor een eigen huis, maar daar is niemand onder hen die tijd en bekwaamheid genoeg bezit om het schrijf- en rekenwerk voor hunne vereeni- ging te verrichten en die onderpastoor durft dat werk voor hen doen I Hij doet dan nog hetzelfde voor eene pensioenkas, voor eene verzekering tegen ziekte en ongevallen, voor eene veeverze kering, enz. Is 't niet ongehoord Kunnen vrijzin nige (1) menschen, zooals liberalen en socialisten, zoo iets dulden Dat die on derpastoor zich in zijne kerk opsluite en, zoo de werklieden en landbouwer de voor deden der vereeniging moeten missen omdat ze geen bevoegden secretaris kun nen vinden, welnu dat zij dan maar liever krevecren bij gebrek aan die voordeelen, liever dan dat een onderpastoor hun deze zou verschaffen 1 Ziedaar de liberale liefde voor werk man en landbouwer 1 Maar waarom zijn ze te lui om maatschappelijke werken tot stand te brengen Waarom Omdat zij hunne botten vagen aan boer en werkman en niet willen dat er iets gedaan wordt om den toestand der kleinen te verbeteren I En daarom zijn zij zoo razend op de pastoors, ziet ge. Den 18 December laatstleden had mi nister Combes al 10045 catholieke scho len gesloten en orde gegeven er nog i3oo te sluiten, wier sluiting om eene of andere reden niet had kunnen gebeuren. Door eene nieuwe wet zal hij wederom 4269 christene scholen sluiten. Meer dan 1,600,000 kinderen zijn daardoor van bun onderwijs beroofd. De uitvoering van die wet zal over de 80 millioen franken kosten. Zoo geraakt het christen onderwijs gansch uitgeroeid. God buiten de school. God buiten het huis. God buiten de wet dit wil de Loge. De Godheid van Christus, zijne Mensch- wording, zijne Verrijzenis, al de waarhe den van het Geloof worden doodgezwegen en niet meer in de herkende scholen on derwezen. Het Geloof moet plaats maken voor de zoogezegde wetenschap zonder Geloof en tegen het Geloof.Want wie niet voor het Geloof is, is er tegen. Welk ge slacht zal daar uit opstaan De heidensche geleerde Plato, man even nadat ik op post kwam, zij liep mij vliegend voorbij zij scheen haast te heb ben. Welke richting liep zij op vroeg Power haastig en in gespannen verwach ting. Maar, halt eerst dit. Was zij alleen Geheel alleen, mijnheer Ik weel dat zij zeker niemand bij zich had en zij sloeg den weg naar het strand in. Naar het strand, riep de inspekteur verbaasd Naar het strand zegt gij? Maar kerel, bedenk u eens goed, alles wat gij zegt, is van het grootste gewicht voor ons, een enkele verkeerde aanwij zing kan ons op een dwaalspoor brengen! Vergeet dat nietNaar het strand Zijt gij daar wel zeker van Zoo zeker als ik op het oogenblik voor u sta, mijnheer zij sloeg den weg in naar het strand. Power kende zijn ondergeschikte ge noeg. Hij mocht niet tot de slimsten be- hooren, het was toch geen man om een verhaal te verzinnen, ten einde zich een voorkomen van gewicht te geven. Wat hij gezien had, had hij gewoonlijk goed gezien. Was dit ook thans het geval geweest, dan was zijne aanwijzing van groot ge wicht. De weg, welken de agent de vrouw had zien inslaan, zooals hij zégde, was van ondervinding, zegde dat het ge makkelijker is eene stad te bouwen in de lucht, dan eene stad te bouwen zonder Godsdienst of Geloof. Het gezond verstand van de Belgen bewaart ons landj,van zulke rampvolle strekking. Doch bier ook is eene soort, die Core- mans in volle Kamer eens brandmerkte met den toenaam Gijliê, ge zijt de partij van Frankrijk Dezelfde geest van dwingelandij en vervolging tegen al wat catholiek is, die thans in Frankrijk den boventoon heeft, heerscht ook onder onze liberalen. Nog nooit heeft men op eene Belgische ver gadering van liberalen een woord van afkeuring gehoord aangaande de Fran- sche schoolpolitiek wel heeft men ge zien, dat onze vrijmetselaars adressen van gelukwensching hebben gezonden aan den heer minister Combes. Nooit heeft men een liberaal blad de politiek van dien weggeloopen seminarist zien afkeuren integendeel ze juichen toe en zeggen dat Frankrijk een voorbeeld geeft dat hier in België dient nagevolgd te worden en dat zij het zullen navolgen zoodra zij er de macht toe hebben zullen. Maar 't kiezerskorps zal er twee maal aan denken eer het hun die macht verleer nen zal. £temt dus onder l\'r 4 l De bevolking van België. Op 3i December igo3 beliep de bevolking van België 6,985,219 inwoners, te weten 3,470,207 mannelijke en 3,5i5,oi2 vrou welijke. De bevolking per provincie be liep Antwerpen, 870,513 Braband, 1,340,261 West-Vlaanderen, 837,660 Oosl-Vlaanderen, 1,067,603 Henegouw, 1,184,191 Luik, 853,962 Limburg, 252,007 Luxemburg, 224,359; Namen, 354,663. Wij spraken reeds van het aanstaande vertrek van Mgr Van Ronslé, titulaire Bisschop van Thzmbrium, Apostolisch vicaris van Congo, die acht maanden ge leden, na een onafgebroken verblijf van zes jaren in Congo, in België is terugge keerd. Hij zal den 2 Juni te Antwerpen in« schepen, vergezeld van de eerw. paters Honoré Baten, van Meire, (bisdom van Gent, tweede vertrek), en Alfred Corman, van Dolhain, (bisdom van Luik), alsook van de Broeders, Augustinus Duflou, van Ieperen, (bisdom van Brugge), en J. Cor nelius Van den Meerendonck, van Vucht, (bisdom van 's Hertogenbosch). een dwarsstraat, die den Hamillonschrn straatweg met het zeestrand verbond, maar niet door de stad liep en ook even min met de Hoofdstraat in verbinding stond. Sandbank bezat twee spoorweg- staties van twee verschillende lijnen, beide aan het uiteinde van genoemde hoofdstraat gelegen en het bleek dus ten duidelijkste, dat de vermoorde vrouw, bekend als Madeleine Faure, niet, zooals juffrouw Gregory meende, naar de statie was gegaan om hare vriendin af te halen. Ik zou aan hetgeen de man zegt niet zooveel gewicht hechten, dacht Power bij zich zelf, als zij overdag was uitgegaan. Zij kon eerst eene wandeling langs het strand gedaan hebben om den tyd, te ver drijven, voor zij naar de statie ging. Maar in den laten avond, met dien Kouden octoberwind, zal niemand toch zoo iets in 't hoofd krijgen. Bovendien, het komt uit met mijn eerste eerste vermoeden. De brief, dien zij 's middags kreeg, kwam uit Sandbank, de persoon, die wij zoeken moeten, is hier reeds ernigen tijd ge weest vóór het plan werd uitgevoerd zulk een nauwkeurige kennis van het huis met zijn uitgang langs achter krijgt men niet in twee minuten. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1