n s 1 1 H Zondag 29 Mei 1904 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3042. ij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VERKIEZING Heeren Kiezers nummer 4. Een schelmerij Aalstersche Socialisten. ONDERWIJS. Die brave jongens! Een bedrieger Ilun programma. Onderrichtingen voor de Kiezers. ONDER NUMMER 4. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81LM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vr^jd^g in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 28 MEI 1904. Arrondissement Aelst. van vijf Volskvertegenivoordigers den 29 Mei 1904. WOESTE. DE SADELEER. de BÉTHUNE. PIERAERT. MOYERSOEN. PLAATSVERVANGERS. PIERAERT. MOYERSOEN. VAN DER LINDEN. VAN DER TAELEN. Stemt onder nummer 4 rechts. CATHOLIEKEN Leert uwe vrienden, kennissen en ge- buren goed stemmen. Gelief te bemerken Wie voor meer dan eene lijst stemt vernietigt zijn stembrief. Panacheeren is nu niet toegelaten lijk in de gemeentekiezing. Bijvoorbeeld de kiezer die voor een catholieke candidaat en te zelfder tijd ook voor een candidaat onzer tegenstrevers stemt, vernietigt hierdoor zijn stembrief. Heeren Kiezers Als ge wilt zeker zijn dat uwen stem brief geldig is, maakt dan alleenlijk een enkel wit puntje zwart, namelijk, dat van 't zwart vierkantje rechts onder Zij moest van M. Daens komen, de droeve held van 18 October die de geu zen deed zegepralen waarvan hij thans in zijn nr van 22 Mei het volgende getuigt Als liberalen en socialisten zeggen en ichrijven Wij zijn tegen den gods dienst niet, dan zijn zij niet eerlijk in hunnen strijd. Al de gazetten van libe ralism en socialism randen niet enkel het misbruik aan dat van den godsdienst wordt gemaakt, maar den godsdienst zelve. Dat is onloochenbaar. Heer, gij waart dus een perfekte Judas, toen gij in November schreeft dat de libe ralen niet meer riepen WEG MET DEN GODSDIENST Gij bekent thans dat zij niet eerlijk zijn als zij het niet beweren 1 Ehwel die droeve held, die thans de stemmen der brave christene menschen komt afsmeeken schrijft De meerderheid der Ministers is te groot 26 stemmen. 'T is de weelde die steekt met 8 A 10 stemmen de minis ters zouden mensch worden. a Veel Catholieken zeggen in hun hertHet is waar le veel deugt niet Waarom stemmen ze dan niet voor ander mannen Eenmaal is geen gewoonte 't ministerie blijft toch aan Kiezers, roepen wij men spant u een strik Het ordewoord moet zijn Het ministerie niet verzwakken maar ver. sterken. Het ministerie verzwakken zou zijne sociale werking belemmeren, misschien verijdelen. Wat doet de oppositis in de Kamer Helpt zij mede om goede werkmans- wetten te maken Hoegenaamd niet. Zij doet niets anders dan stokken in 't wiel steken. Al de goede wetten die wij hebben, zijn ge stemd tegen wil en dank van de linker zijde, van geuzen, socialisten en daensisten. Die wetten zijn gestemd geraakt omdat de meerderheid sterk was. Was dit het geval niet geweest, er zou niets kunnen gedaan worden. Gij moogt niet steunen op de oppositie want zij heeft maar een enkel doel de Regeering doen vallen en daartoe zijn alle middelen goed. De beste wetten zouden zij in den gracht helpen om het ministerie te zien vallen. Herinnert u de woorden van M. Daens. u Wij willen dit ministerie zien vallen, hoe eer hoe liever. Maakt de oppositie sterker en de tegen stand zal vermeerderen zij zullen nog meer stokken in 't wiel steken. Uitslag Geen wetten voor de werk lieden. Geen verbeteringen voor de land bouwers Er is slechts eer. goede politiek Ons ministerie versterken, en daarom moeten alle vredelievende menschen voor de catholieken stemmen. Hoe sterker onze partij is, hoe beter er kan gewerkt worden en hoe gemakkelijker het zal gaan. Wat al kostbare tijd heeft de oppositie verspild aan allerhande beuzelarijen, aan zoutelooze ondervragingen over den Gods dienst, de kloosters enz. Dat alles houdt de goede wetten tegenom die te bespre ken, is er dan natuurlijk geen tijd meer over. De meerderheid moet sterk zijn om goed te kunnen besturen. Laat u niet verblinden voor het getier Het clerikale gevaar Dat is een spook en de groote verstan den der oppositie zijn te slim om er aan te gelooven. De catholieken eerbiedigen ieders recht en overtuiging. Niemand is in zijne vrij heid bedreigd. Welke catholiek denkt er aan eene vrijmetselaarsloge te sluiten en nochtans de oppositie van alle kleur, rood, blauw en zelfs groen, wenscht niets beters dan op de kloosters te kunnen springen, ze te vergruizen en de kloosterlingen uit te drijven Kiezers, ziet naar Frankrijk Wilt gij eene Regeering la Combes Wilt gij kerkvervolging en schooloor- log Neen, dat kunt gij niet Gij wilt de vrede, de rust, de hand having der orde. Dank daaraan, bloeit de nijverheid in Belgie, gaat de handel, kan iedereen deftig zijn brood verdienen. Dat is het werk der Regeering, Aan haar hebt gij die voordeelen te danken. Gij zult niet ondankbaar zijn en daar om zult gij stemmen, allen, zonder uit zondering voorde vrienden der Regeering, voor de catholieke lijst. Kiezer, ter stembus gaande overweegt het of eene Regeering lijk in Frankrijk,- of de rust lijk in Belgie met het catholiek ministerie KIEST. Wij lezen in Recht en Vrijheid van 22 Mei 11. op de 4de bladzijde De libe ralen hebben nooit iets gedaan tijdens hunne meesterschap in de Kamer, zullen nog niets doen voor boer en voor werk man. Werklieden, gij zult dus voor de libe ralen niet stemmen. Dal is zeker. Doch ziet, de socialisten geven zich uit als de geijkte vrienden van de arbeiders en zij zijn in Aalst razend kwaad omdat zij aan de slippen niet hebben mogen hangen van de liberalen, de vijanden der boeren en der werklieden Is dat niet met de kiezers den spot drijven De liberalen hebben niets gedaan en toch willen zij samengaan met die man nen die niets deden en niets doen zullen voor de boeren en voor de werklieden En toch ziet ge zijn de socialisten hunne eenige uitsluitende vrienden, hunne ge ijkte en gepatenteerde verdedigers En tegen de catholieken die zoovele en zulke schoone werkmanswetten hebben gestemd dat de socialisten dat werk heb ben hulde gebracht en zekere hunner mannen die wetten in een boek hebben verzameld Wij moeten de maatschappelijke wet geving van de catholieke partij niet loven; onze lezers kennen het in zich zelve en door de menigvuldige bekentenissen onzer vijanden. In ditzelfde nummer zeggen de socia listen dat de liberalen tegen de vermeer dering der pensioenen zijn. (2d° kol. 4® bl.) Dan zeggen wij is het wraakroepend met zulke mannen een Verbond te willen sluiten en te beweren dat men de belan gen der werklieden lief heeft. Ha, geijkte vrienden, gij wilt samen- loopen met mannen die tegen de vermeer dering der pensioenen zijn Dat is te wreed. Kiezers, de socialisten zijn dus groote schelmen en groote huichelaars. Gij zult hunne wreede comedie den 29 uitfluiten 1 Gij zult stemmen voor hen die de pen sioenwet hebben ingevoerd, voor de Catholieken en voor geen andere. Landbouwers Vergeet niet dat de liberale partij, toen zij aan het be wind was nooit iets voor den landbouw heeft gedaan en dat wij al de maatregelen ten gunste van de landbouwers verschul digd zijn aan de catholieken. Stemt onder IV'r In zitting des Senaats van 24 Februari 11., heeft M. De Trooz belangrijke cijfers meêgedeeld en herinnerd hoe de catho lieken, de zoogezegde vermoorders van het openbaar onderwijs, sedert i885 niet minder dan 18,423,888 fr. hebben uitge geven om scholen te helpen bouwen. Men klaagt onze scholen aan, omdat er 40 leerlingen per klas zijn, en bewondert die in Duitschland waar het gemiddeld getal 61 leerlingen bedraagt. In i885 bestonden er 870 bewaarscho len in 1902, onder ons veracht bestuur, waren er z5oo met 237,267 leerlingen. In 1884, waren er 5007 lagere scholen met 464,343 leerlingen. Thans zijn er 6966 met 827,165 leerlingen Ziehier de cijfers voor de scholen voor volwassenen in i885, 1642 scholen, in 1902, 3343 in i885, 2,723 onderwijzers en onderwijzeressen, in 1902, 5929 't getal leerlingen bedroeg er in 1885, 64,276 en in 1902, 162,261 In 1884 was de school gemiddeld open gedurende 244,22 dagen in 1902 gedu rende 240,02 dagen getal aanwezigen iederen dag in de scholen in 1884, 186,57 *n J9°2' '9U52. In 1887 betaalden wij aan jaarwedden i2,6o5,326 fr. 32 c.en in 1902, I7,85i,3o2 fr. i5 c. en de gemiddelde winst steeg per titularis van i58o fr. tot 1686 fr. Ziedaar hoe de catholieken het open baar onderwijs vermoorden M. de Trooz heeft krachtdadig de leer plicht verworpen. Wij hebben met de vrijheid meer bekomen dan Frankrijk, Engeland en Italië maar, wij verwer pen die hervorming hoofdzakelijk om re den, dat wij geen het minste vertrouwen hebben in onze tegenstrevers. Want de liberalen droomen niet alleen van leerplicht, maar ook van schoolplicht. Na de toelage van 't vrije onderwijs in getrokken te hebben, zullen zij, wellicht op straf van gevang, al de huisvaders er toe dwingen, hunne kinderen naar de on zijdige school te zenden. Wat zij doen met de toelagen voor schoolsoep, schoolkoloniën en kleeding- werk en waartegen M. Hubert een krachtdadig protest heeft laten hooren verplicht ons, geen het minste betrouwen te hebben en hunne vraag om verplicht onderwijs uit alle krachten te bestrijden. Wij, liberalen, zegt de armtieri ge, verwenschen onze tegenstrevers niet. Neen. jongens, gij doet wat beters; gij wenscht eenvoudig ze te kunnen ver bannen. Was het Dendergalm niet die den i3 Sept. 1891 schreef Wij ook meenen dat het beter is dit volksken (de geestelijkheid) te ver bannen I Zij kennen nog andere middels Als Pergameni, een hoogleeraar schreef: Boet, gevang, verbanning zijn wet telijke middelen, waarom ze op de catholieken niet toepassen Wat zegde Dendergalm daarop Keurde hij die taal af Zegde hij dat Pergameni on gelijk had O neen Hij lachte hij juichte toe en riep vol vreugde uit Pergameni is er zoo zeer niet neven 1 Dendergalm en zijn patroons zouden de catholieken dus ook verbannen, in 't gevang werpen of in de boete slaan Was het geen perfekte geus, M. Lau rent, een hoogleeraar van Gent, die ge zegd heeft dat de liberalen als ze nog eens van den Staat meester waren geen catholieken mochten benoemen, dat dege nen die hunne studiën in een collegie hadden gedaan onbekwaam waren om een Staatsambt te bekleeden Dat deed hij Was het M. Laurent ook niet die het verplichtend onderwijs vroeg maar er bij voegde dat een priester of een klooster ling, broeder of non, geen school moch ten doen, dat zij in het onderwijs niet mochten toegelaten worden Was het M. Laurent niet die wenschte de afschuwelijkheden van de Fransche omwenteling te zien vernieuwen 1 Dus de kerken te zien sluiten, de priesters ver volgen en onthoofden of verdrinken, de kloosters verdrijven En M. Laurent was in zijn partij een perfekte geus. een man die onder alle op zichten het best de liberale partij ver persoonlijkte. M. Laurent is dus een ideaal voor de geuzen van Aalst 1 Zij zullen hem navolgen want zij bewonde ren hem Wat belieft er u. Kiezers M. Daens, wij moeten u aan den schandpaal der leugenaars spijkeren. Gij randt onze vertegenwoordigers aan en gij zegt van M. de Bethune wier opof fering en genegenheid voor het volk dege nen naar waarde schatten welke tot hem hunne toevlucht namen en wie het deed, deed het niet ongetroost «De werklieden zijn verplicht hem te zeggen Mijnheer in de wet op d'ongevallen hebt gij tegen ons gestemd Priester Daens vroeg dat men zou betalen van daags na het ongeval. DIT WERD AFGESTEMD met 65 tegen 64, en gij M. de Bethune ge waart bij de 65. Door de schuld van M. de Bethune moeten de verongelukte nu 14 dagen wachten en 14 dagen zonder hulp blijven.» (Land van Aelst 22 Mei 1904). Hier past een enkel woord Vuige leugenaar I Want gelogen hebt ge Ziehier artikel 4 van de wet Heeft het ongeval eene tijdelijke en vol- komene onbekwaamheid tot werken ge durende meer dan eene week veroorzaakt, dan heeft het slachtoffer, te rekenen van den dug na het onge val, recht op eene dagelijksche vergoe ding van 5o p. h. van het gemiddeld dagloon. Dus wordt er betaald van den dag na het ongeval en M. Daens drijft de roekeloosheid zoover te spreken van 14 dagen zonder hulp. Kent hij dan toch de eerste letter niet van onze wetten Het is priester Daens niet die de pluim van die verbetering op den hoed mag steken. Zij is het werk van de rechterzijde en is aanstonds door de Regeering aange nomen. Kiezers, wat moet ge van zulke handel wijze denken Is het toch gepermitteerd van zoo te durven liegen Wij vragen het u Welk vertrouwen kunnen mannen genieten die in staat zijn tot zulke mid delen te grijpen en op onbermhertige wijze te liegen. Als zulke kerels u een woord geven, kunt gij daar staat op maken Ook zal uw kreet zijn met de he- driegersWeg met de leu genaar» Nu dat de kiesstrijd op haaden is, wordt er in 't liberaal kamp veel gespro ken van programma. Welk is het programma der liberale partij Afschaffing der vrijheid van onder wijs, dat is het bijzonderste punt ervan. De liberalen klagen steenen uit den grond, omdat het catholiek Staatsbestuur toelagen verleent aan vrije catholieke scholen, zij willen dat de Staatsschool onzijdig wordt, en alzoo er eene kweek school van liberalen en socialisten van maken. Verzwaring van krijgslasten, met iedereen te dwingen van soldaat te worden en alzoo een machtig leger te bekomen. Godsdienstoorlog in ons land doen uitbreken gelijk in het ongelukkige Frank rijk. Priesters, kloosterlingen, zusters verjagen ze behandelen gelijk anarchis ten. De catholieken builen de wet stellen zooals in Frankrijk. 't Is genoeg in dat ongelukk g land dat men catholiek weze,dat men verdacht wordt om 's Zondags naar de kerk te gaan, opdat alle openbare besturen voor u gesloten zijn, opdat men uit het leger gejaagd worde gelijk een kwaaddoener. Dat is het programma der Belgische liberale partij, programma dat zij verde digen in hunne dagbladen. Doch nu, nu dat de kiesstrijd nakend is, nu wordt dat programma achter de mouw gestoken en luidt hun geroep en getier t Wij zijn niet tegen den GodsdienstAan die huichelarij zullen de kiezers zich niet laten vangen, en allen, zonder uitzonde ring als één man, zullen stemmen voor de catholieke kandidaten. De kiezers moeten zich aanbieden om te stemmen op het kiesbureel, dat op hunnen bijeenroepingsbrief is aangeduid, tusschen 8 uren 's morgens en 1 uur na middag. Na dit uur, wordt niemand meer tot de stemming toegelaten. HEEREN KIEZERS I Vergeet uwen kiesbrief met wanneer gij ter stembus komt. Men zou hem kun nen eischen, vooraleer u tot de stemming toe te laten. Men krijgt zooveel stembriefjes als men stemmen heeft Op elk briefje make men maar een enkel puntje zwart, namelijk het wit puntje in het zwarte vierkant

De Denderbode | 1904 | | pagina 1