Donderdag 9 Juni 1904 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 5045. MM m POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Overdachte getuigschriften. HET GEHEIM Evenredige Vertegenwoordiging'. Nog' de Senaalkiezing. EENEN ANDER. BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week' voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele var dit blad. daten, een stemmental gegeven, dat hen eenen of meer zetels toekent, Is er in dit geval een nieuwe kiezing noodig Indien het kiezerskorps zich duidelijk vijandig heeft verklaard aan de regelma tige lijst, kan men het gec-ne candidaten opdringen, die het stellig van de hand heeft gewezen maar daar ter oorzake van de ongeldigheid der gekozen lijst, die kiezing eveneens ongeldig is, dringt zich eene nieuwe kiezing op. Indien daarentegen het kiezerskorps zich in liet algemeen voordeeliger heeft uitge drukt voor de regelmatige lijst, of ten minste even voordeelig als voor de onre gelmatige, dan moet deze, die het licht niet had mogen zien, bepaaldelijk terzijde worden gesteld. Stellig zullen een of meer onder hen op die manier voordeel trekken uit de man daten, die hunne tegenstrevers zouden hebben bekomen, indien deze met de wetsvoorschriften in regel waren geweest: maar deze laatste hebben het zich zeiven te wijtc n en hunne fout kan niet tot hun voordeel worden ingeroepen. Groenvoeder voor Kiekens. In het voorjaar komt er vaak gebrek voor vast zittende kiekens. Koolsoorten zijn er in den regel niet meer en salade is nog te duur. Mangelwortels kunnen niet vol doende het groen vervangen. Het jonge, lange gras wordt door de hoendeis met voorliefde verteerd, snijdt men dit in i tot 2 c m. lange stukjes, dan vallen de dieren daar met gretigheid op aan en spoedig is alles opgegeten. Het is verba zend, hoeveel een hoen van dit groen voeder verteert. Vogelmier of murke is ook zeer aanbevelenswaardig. Rechtbanken. In vele opzichtenis het Hemelsche rijk of China nog onbekend voor ons, daar liet slechts onlangs is dat de Europeanen er iets te zeggen hebben gekregen. Het groote wetboek, waarnaar in China recht gesproken wordt heet Wetten van den grooten Tsing en munt uit door duidelijkheid. Men kent in China niet min dan tien groote misdaden. Deze zijn oproer, dief- s.al, ontvluchting, vadermoord, moord, roof, wederspannigheid, hoogverraad, twistzoeking en ontucht. Op die tien misdaden worden vijf straf fen toegepast. Men wordt uit China verbannen, men krijgt er stokslagen, men wordt onthoofd, gebrandmerkt of men mag zich zelfmoor den. Wanneer een hooggeplaatst persoon zich aan het een of ander vergrepen heeft, krijgt hij een brandmerk, niet op den rug, maar in het aangezicht. Dieven straft men niet door hen in da gevangenis te zetten. Dat kost dubbel geld denken de Chineezen. Men geeft hun eenvoudig eene groote houten kraag rond den hals en men laat hen dan vrij loopen. Zij kunnen met de hand aan het gezicht niet komen en kunnen dus niet alleen eten. Wee hem die den gestraften dief van zijn halssieraad zou bevrijden. De Chineezen moeten zichaande eerstr uitspraak wenden, want er is geen hooger beroep. Geen artikel is voor tweeërlei uitleggingen vatbaar zoodat onze advo- katen daar al bitter weinig zouden te doen hebben. liet is onbetwistbaar dat de liberalen hunne aanwinsten in de kie zingen van Zondag te danken hebben aan het feit dat zij, in de toepassing der even redige vertegenwoordiging, al hunne stemmen hebben kunnen benuttigen, ter wijl de catholieken groote overschotten hebben die geene vertegenwoordiging hebben bekomen. De Patriote bewijst het op zijne beurt, zeggende a De anti-catholieken zijn gewoon de onrechtvaardigheid der evenredige verte genwoordiging aan te klagen. Dat zullen zij dit jaar niet kunnen doen, noch voor Antwerpen, noch voor Brussel. Te Antwerpen bekomen zij drie sena tors met 52,ooo stemmen. De catholieken bekomen er ook slechts drie met 66,800 stemmen. Te Brussel bekomen de catholieken slechts vier zetels met 89,800 stemmen en de liberalen-radikalen hebben er ook vier met 74,500 stemmen. Dat maakt 3o,ooo catholieke stemmen zonder vertegenwoordiging. Met 126,500 stemmen hebbende anti-catholieken juist zooveel senators als de catholieken met i56,6oo stemmen. Nu al Verscheidene nieuwe geko zen volksvertegenwoordigers zijn reeds in de Kamer geweest, om hunnen zetel te kiezen. Eenige anderen, die er reeds van vroe ger zaten, hebben gevraagd om van plaats te mogen veranderen. Etiketten van hout. Om duurzame houten etiketten te hebben, ga men op de volgende wijze te werk. Men bestrijkt de etiketten aan beide kanten mei warme lijnolie en laat ze drogen. Dan schrijft men met potlood den naam er op en strijkt dun wit vernis er over. Zulk een etiket kan jaren duren. AALST, S JUNI 1904. M. Ernest Lavisse, een vrijdenker van naam, lid van de Fransche Academie en I van den Hoogeren Onderwijsraad, kon digde in La Revue de Paris een artikel af, getiteld Herinneringen eener mis lukte opvoeding, dat veel ophef maakte. Schrijver trok er in te velde tegen de opvoeding, die in de Fransche Hoogere Staatsscholen gegeven wordt en die hij kortaf slecht heet. Een zijner collega's van de Academie, graaf d'Haussonville, hoewei hij de verdediging der Staatsuniversiteiten op neemt, erkent nochtans dat zeer weinig leerlingen dier gestichten aan een vroeg- lijdig bederf ontsnappen, en dat dit onvermijdelijk het geval is, oveial waar de leiding en bewaking der jeugd niet is toevertrouwd aan mannen, die gehoor zame» aan een gevoelen van zedelijke en godsdienstige zelfverloochening. Dat komt zeer wel overeen met de verklaring, door M. Henry Maret, een aanhanger van Combts en hevig kerk- hater, in Le Radical van 19 Februari 1902 gedaan Ik ga u zeggen wat de kracht uitmaakt van t ccngrcganistisch onderwijs in de oogen der huisvaders het is de opvoe ding de priesters kunnen deze ge ven; de leeraars der officieele gestichten niet n Wat dient men uit bovenstaande be kentenissen te besluiten Wat anders, dan de vrijmetselaarskliek hare toe vlucht neemt tot het geweld om het chris telijk onderwijs uit te roeien, omdat hare onderwijsgestichten de mededinging met die der congregatiëele niet eervol konden volhouden, dat haar godsdiensthaat ster ker is dan hare liefde voor het welzijn des lands, daar zij, door het afschaffen der christene opvoeding, het beste ge deelte der Fransche jeugd wil dwingen de scholen bij te wonen, waar zeer wei nigen aan een vroegtijdig bederf ont snappen. Die bekentenissen, des te belangrijker omdat zij gedaan werden door hevige I anti-klerikalen en tevens mannen van ge zag en ondervinding, verdienen ernstig in overweging genomen te worden. Ouderdomsdeken. Daar M. De- gorge, aftredend senateur var. Brussel niet herkozen is, zal M. Fiévé, van Gent, hem vervangen als ouderdomsdeken van den Senaat. VAN DEN Men heeft doen opmerken dat de uit slagen der kiezingen van Zondag al de kritieken vernietigen welke de liberalen tegen de toepassing der evenredige ver tegenwoordiging hebben uitgebracht. M. Lorand, piogressist, is var. dezelfde meening en schrijft De kiezingen van Zondag vernietigen al de opwerpingen welke men tegen de evenredige vertegenwoordiging heeft in gebracht. Men heeft gezegd dat de even redige vertegenwoordiging de partijen vastzette met eene onveranderlijke getal sterkte. Welnu, nooit heeft men eene zoo groote verplaatsing van stemmen, eene zoo groote wijziging van de wederzijdsche vertegenwoordiging der partijen bijge woond. De Etoile belge is van dezelfde mee ning. De Chronique, daarentegenbeschouwt de evenredige vertegenwoordiging als wellicht de eenige overwonnene der stem ming van Zondag en voegt erbij Men verwenscht ze hare oude ver dedigers verlaten ze, de eene na de andere. Men betreurt zeer den tijd toen. zon der dat men geduldig afzonderlijke cn gedeeltelijke, uitslagen moest afwachten, eene sterke beweging der denkwijze eene meerderheid omverwierp. De evenredige vertegenwooidiging moedigt de politieke onverschilligheid aan. Ha, de evenredige vertegenwoordi ging Prachtige uitvinding om de open bare denkwijze in slaap te wiegen. >1 De Chronique zou het zeker erg moei lijk hebben om le zeggen in welk arron dissement, zonder de evenredige verte genwoordiging, de catholieke meerderheid zou omvergeworpen zijn. Voor de libera len ware 't nog moeilijker, aangezien deze in geen enkel arrondissement de meerder heid hebben. Overigens, wij weten niet waar de Chronique de partijgangers der evenredi ge vertegenwoordiging zou gezien hebben die er niet meer moeten van weten. Dank aan die hervorming hebben de kiezingen in volkomene kalmte plaats ge had en geven zij, zooals eenieder kan vaststellen, eene anders nauwkeurige ver tegenwoordiging dan het meerderheid- stelsel, waarin zeer dikwijls twee partijen moeten samenspannen om eene derde, van gelijke of zelfs meerdere sterkte dan elke der samenspannende partijen afzonderlijk te verpletteren. 't Is alzoo dat eertijds, te Brussel, de catholieke partij, de sterkste der drie par tijen, geenen enkelen vertegenwoordiger hier vandaan Het kan een oude brief geweest zijn misschien heeft zij hem zelf wel verscheurd zij kan er belang bij gehad hebben niet bekend te zijn... Het is toch zonderling, dat dat klein stuk je papier moest overblijven, en dat ik de eerste moest zijn die het vond Het is een wonderlijke wereld. Na zoo vele jaren krijg ik voor het eerst, als ik het'minst aan hem denk, eensklaps weer het schrift van dien man onder de oogen. Het is niet alleen en wonderlijke, maar ook een kleine wereld, wij kunnen elkan der niet ontloopen, schijnt het. Power ging naar zijne woning, trok zijn uniform uit, kleedde zich in een ge woon kostuum, overtuigd dat hij als bur ger meer van de hotelhouders en kamer verhuursters bij wie hij zijn onderzoek beginnen wilde zou vernemen, dan als policiebeambte. Na eenig nadenken gaf hij het Konings-Hotel de voorkeur. De vermoorde vrouw was van daar naar juffrouw Gregory gereden in elk ge val zou hij ciaar iets omtrent haar verne men. Bovendien kende hij M. Parkins, der. eigenaar, persoonlijk en was verze kerd van een vriendelijke ontvangst, die den policiebcambtcn niet overal te beurt valt. M. Parkins was tot het geven van alle mogelijke inlichtingen bereid. Zijn hotel CUIQIJI'Ï SLIM. in de Kamer kon bekomen, zoolang zij niet machtig genoeg was de samenspan nende liberalen en socialisten te overwin nen. Dank aan de evenredige vertegenwoor diging is de tijd voorbij van die monster achtige samenspanningen, die aan eene der partijen eene macht toekenden waarop zij, volgens hare g'talsterkte, getne aan spraak te maken had. Daarom, leve de evenredige vertegen woordiging 1 G. v. D. De benoeming van M. Dupretals elfde senateur van Brussel, in vervanging van citoyen Eibers, die niet kiesbaar is, staat boven allen twijfel. Elke andere oplossing zou eene schen ding zijn van de kieswet, eene ware aarzakkerij welke de meerderheid van den Senaat zou begaan legen zichzelven. Dat is overigens 't advies van al de rechtsgeleerden, zoowel liberaler, als ca tholieken. Een der leden van de senatoriale lin kerzij, aan wien men zijn advies vroeg over dit punt, antwoorddeDe wet bindt ons, zij is klaar cn laat ons geen keus tusschen de twee oplossingen. 't Ware even onwettelijk eene nieuwe kiezing voor te schrijven voor dien zetel, als M. Eibers aan te nemen, die onkies- baar is, om in den Senaat te zetelen. M. Dupret zal dus zijnen zetel in den Senaat gaan bekleeden. En daar van een anderen kant graaf Ferdinand van Mr,mix de St-Aldegonde, Independent, een bondgenoot en niet een tegenstrever is van de rechterzij, voigt daaruit dat in de kiezing voor den Senaat, de oppositie te Brussel niets heeft ge wonnen. Men verkeerde dus in dwaling, toen men, daags na de kiezing, zegde dat de meerderheid van den Senaat verminderd was op 10 stemmen zij bedraagt nog 12 stemmen, 't is te zeggen hel dubbel van wat men voorzien bad bij de eerste toe passing van de E. V. (Cores. Handelsblad.) Eene kieskwestie opgelost. Een onlangs verschenen ministerieele omzend brief lost eene belangrijke kieskwestie op. Een onregelmatige candidatenlijst werd door het hoofdbureel aangenomen. Het kiezerskorps, dat niet bijeengeroe pen had moeten worden, werd nu opge roepen en heeft, vrij en rechtzinnig aan eenen of meerdere onregelmatige candi- behoorde tot de inrichtingen van tweeden rang, zosals er verscheidene in Sandbank gevonden werden, hotels, die wel is waar. niet door den adel en schatrijke bankiers bezocht werden, maar daarentegen voor meer eenvoudige families met kleiner beurzen alle mogelijke gemakken aan boden. Do hotelhouder deelde Power meê, dat zijn meeste logeergasten hem, zooals alle jaren geschiedde, met het eind van het seizoen verlaten hadden. Het aantal der weinigen, die van de leste Octoberdagen waren blijven genieten, was zeer gering. Het was hc-m daarom niet moeilijk, de bepaalde verklaring af to leggen, dat zich voor of na den moord geen enkele dame in zijn hotel had opgehouden, die in de verste verte op de beschrijving der ont snapte moordenares geleek. Het vreemdelingen boek was nauwkeu rig gehouden en Parkins, die een groote mate van menscbenkennis had opgedaan, was in staat zijne gasten op het «eiste ge zicht wat hun beroep en stand betrof, tc herkennen hij legoe dan nu ook den inspekteur meer een fotografisch portret album voor dan een vreemdelingenlijst, zoo nauwkeurig wist hij zijne gasten in alle bijzonderheden te beschrijven. Leverde dus het vreemdelingenboek niets nieuws, M. Parkins stelde den jon gen beambte toch niet geheel en al te leur. Hij mocht eene inlichting geven, die van groot belang zou blijken te zijn. Laat mij eens, vervolgde hij, toen Power hem de zaak nogmaals uitlegde. Laat mij eens zien... Nummer 33 en hij sloeg een register open, waarin al de nummers der kamers en hun tijdelijke bewoners vermeld stonden Nummer 33 Ha, hier heb ik haar 1 Jawel, eene jonge dame, aangekomen met den Zuid- Ooster-spoorweg onze portier, die aan al de aankomende treinen staat, bracht haar meê. Zij was hier geheel onbekend, vertelde hij en daar hij de eerste was, die op haar afkwam, had hij haar zonder moeite kunnen overhalen bij ons tc ko men. Dat was verleden Zondag. Ik kan mij het arme schepsel nog heel goed her inneren het viel mij in het oog, dat zij schoon en jong was cn alleen reisde. Zij sliep dien nacht hier en verzocht mij 's mogens na het ontbijt bij haar te willen komen om iets met haar tc bespreken. Zij vertelde mij toen ronduit, dat het leven in een hotel veel te duur voor haar was en dat zij dus in de stad eene stille, goed- koope kamer wilde huren, daar zij den kelijk ecnigen tijd zou moeten blijven. Ik dacht dadelijk aan juffrouw Gregory en zond haar naar de Rob-Roy-Villa. Zij vond alles goed zij zag er zoo lief en aanvallig, ofschoon verschrikkelijk ver moeid en droefgeestig uit. Zij betaalde de rekening zonder de minste aanmerking en gedroeg zich in alles net en fatsoen lijk, door en door fatsoenlijk. Een echte dame, dat verzeker ik u I Meer kan ik op mijn woord niet van haar vertellen. Het was een vreemdelinge, dat is alles, en daar ben ik zoo niet in thuis. Maar fat soenlijk, door en door fatsoenlijk, daar wil ik voor instaan... Mijne vrouw heeft ze ook gesproken, maar ik geloof niet, dat zij u iets meer zal kunnen vertellen dan ik gedaan heb, gij kunt het haar vra gen als gij wilt. Het meisje, dat de ka mers bezorgt, heeft wat langer met haar geklapt, misschien weet die wat meer... Wil ik ze roepen Op het toestemmend antwoord van Power drukte de eigenaar van het hotel tweemaal op een elektrische bel, aan wel ke roeping de meid weldra gevolg gaf. Het was eene echte, flinke Boerenmeid, die op de vraag van den inspekteur dade lijk ten antwoord gaf, dat zij zich de dame, die Zondags 's avonds was ge komen, nog heel goed herinnerde. Voor het overige wist zij niet veel anders te vertellen dan a dat dc juffrouw er erg triestig en melankoliek had uitgezien. Zij had maar weinig gesproken. Wordt voortgezet, 14e Vervolg. Die vermoorde vrouw was eene vreem de, eene fransche waarschijnlijk, in elk geval hier onbekend. Daar is geen twijfel aan. Maar toch kende zij iemand, die hier woonde en ze moet eene reden ge had hebben om dat feit te verbergen. Als zij niet aan juffrouw Gregory eene leugen verteld heeft van die vriendin, dij met haar samen zou komen wonen is er in tik geval eene draaierij in haar verhaal... En dan, dat afgescheurde stuk van den brief, dat ik vond Wat heeft dat met de geschiedenis tc maken Ik wil er op zweren, dat ik hel schrift ken Er is geen tweede zoo 111 de heele wereld 1... Maar, wat drommel had die kerel met haar te maken Hij heeft een tijd lang in Frankrijk gewoond, dat weet ik zou hij haar daar hebben leeren kennen Maar de man is in Woolchester zoover ik weet, en Woolchester ligt een heel eind

De Denderbode | 1904 | | pagina 1