Ruimte, lacht, licht. HET GEHEIM U EEN EN ANDER. TENTOONSTELLING Maatschappij van Vogelteelt te Aalst. •5 10 Overlijden. Benedictus Kalender AËLST. Allerhande nieuws. Leopoldsorde. a De wind, de aan voeder, de verspreider de hersteller in een woord van ver sche lucht zoo noodig voor de gezond heid moet vrijen toegang hebben tot uw huis, tot uwe kelders, tot uwe slaap vertrekken vooral. De vrije toegang, door den bewoner te regelen, desnoods te temperen, naar gelang der omstandigheden, zal ons van vele ziekten bewaren of die voorkomen. Wij zullen even het woord laten aan den geleerden heer Francotte, hooglee raar aan de Universiteit te Luik die in een zijner volkswerken schrijft In een tijdverloop van zeven jaren, heeft men onder de 25,ooo kantoorbe ambten van de spoorwegen in Frankrijk vier honderd en twaalf sterfgevallen waargenomen van tering op de 75,000 beambten van den buitendienst der spoor wegen telde men slechts 16 sterfgevallen van tering. Merkt nu wel op dat de kantoorbe ambten zich in goed verwarmde vertrek ken bevinden, want men spaart de kolen van den Staat niet daarentegen zijn al de buitenbeambten aan alle weer blootge steld, aan wind en regen,aan koude en sneeuw. Vindt gij het niet zonderling Op 28,000 goed verwarmde be ambten 112 gevallen van tering. Op 75,000 beambten aan regen en koude blootgesteld, 16 gevallen van tering. Het is een vooroordeel van aan de koude ziekten toe te schrijven en voorna melijk de borstziekten. Wat wij uieer moeten duchten is gebrek aan lucht wat wij nog meer moeten vreezen, is bedorven lucht. De zittende beambten worden dik wijls het slachtoffer der tering, omdat zij in slecht verluchte kantoren zitten of in eenen kring van bedorven lucht moeten leven. Wilt gij uwe gezondheid bewaren, versterken, vlucht de bedorven lucht en zoekt de frissche en zuivere lucht Men ziet het, de geleerde professor heeft het hier hoofdzakelijk over het vraagstuk ter bestrijding van tuberculose, waarvoor volkssanatoria's worden opge richt, commissiën worden ingesteld en congressen worden gehouden. Over het vraagstuk dus, dat als eene sociale actie geldt, tot welker oplossing onze dokters zoo gaarne meêwerken, schijnen allen het wachtwoord te hebben gekozen lucht, licht, versche lucht Houdt uwe woningen dus luchtig laat niet na de vensters van tijd tot tijd wa genwijd open te zetten. Houdt zelfs des nachts uwe slaapkamers open bijzonder als het vertrek niet te ruim is, of als meerdere personen er op slapen. De lucht mag in de slaapvertrekken niet worden bedorven; daartoe is het noodig dat steeds nieuwe aanvoer van versche lucht gere geld plaats vindt. Eene fiiksche wandeling in Gods wijde natuur zal uwe longen verruimen, ons hart verhelderen. Vooral is zoo'n buiten tochtje heilzaam in den winter, als de vorst de lucht van alle onreine bestand- deelen heeft gezuiverd en de winterko ning met milde hand zijne kristallen sneeuwvlokken over de aarde uitstrooit, schitterend in het zonnelicht. Heerlijk, en gezond bovendien, is het ijsvermaak. In welk getijde van het jaar dan ook, het verblijf in de vrije lucht is gezond en verre te verkiezen boven het vertoeven in vertrekken, hoe ruim en tot ons gemak ook ingericht. Naar buiten dus als het kan En zijn wij gedwongen binnen te blij ven, zorgen wij dan dat de atmospheer er niet bedorven zij, dat onze lokalen flink worden gelucht, dat er reinheid, ruimte en frischheid heersche. Dan gebruiken wij de beste middelen, om eene krachtige gezondheid zoolang mogelijk te houden. VAN DEN O 26* Vervolg. Zij rees langzaam op, het gelaat was wel is waar nog bleeker dan anders, hars oogen blikten nog steeds verwilderd in het rond, maar het was duidelijk, dat zij hare bezinning volkomen had terugge kregen. Mijne vrouw is nog niet genoegzaam hersteld van den schok, dien de meêdee- ling van deze zonderlinge aanhouding haar natuurlijk moest veroorzaken, zegde M. Sint-Alba op zijne gewone onverschil lige manier. Ga naar uwe kamer, lieve, en maak u volstrekt niet bezorgd over mij, vervolgde hij tot zijne vrouw, haar nog een beteekenisvollen blik toewer pende. Zie zoo, heeren, ik ben gereed laat ons gaan 1 Er was inderdaad niets anders te doen. De beide policiebeambten geleiden hun nen gevangene naar het wachtende rijtuig en bevolen den koetsier naar het policie- bureel te rijden. Wie de wezenstrekken en de houding der drie personen, zooals zij in het rijtuig stapten en wegreden, aandachtig had gaêgeslagen, zou onge twijfeld tot eene zeer verkeerde gevolg- Op eerste bhul/.ijde kondigen wij het vonnis af uitge sproken door de Rechtbank van Dender- monde in zake Jef De Blieck tegen ons uitgever. Wij hebben sedert verscheidene weken beroep ingeslagen tegen dit vonnis en zullen dus afwachten of de Raadsheeren van 't Beroepshof de zienswijze zullen deelen der Heeren Rechters van Dender- monde. Wij kondigen dus het vonnis af onder voorbehoud van alle onze rechten en dit omdat het uitvoerbaar verklaard is ondanks beroep of verzet en zonder borg. Verwarming der treinen. Te be ginnen van 5 October zullen de treinen des nachts (van 11 tot 3 uren vertrek kende) verwarmd worden. De verwarming bij dag en nacht ge schiedt van af 3 November of vroeger, indien het weer zulks vereischt. Het wordt aan het personeel aanbe volen te waken dat de portels goed ge sloten en de spiegels opgetrokken zijn, opdat de warmte niet kunne ontsnappe. De ontmoeting tusschen de twee prinsessen. Zooals ge wel denken kunt is er van niets anders sprake dan van de ontmoeting tusschen de twee prinsessen te Parijs. Volgens de eenen is de verzoening ge schied op aanraden der familie van Vlaanderen, volgens de anderen is de stap van gravin de Lonyay ingegeven door den ouden keizer van Oostenrijk, op verzoek van den prins Filip van Co- burg zelf. Indien mijne inlichtingen juist zijn, dan is de eerste bewering volkomen onge grond. De familie van Vlaandered, van wier verzoeningsgevoelen in deze ongelukkige zaak ik reeds gelegenheid had te spreken, heeft tevens te veel gevoelens van wel- voegelijkheid en zij kan geenszins gravin Lonyay hebben aangeraden in de gegeven omstandigheden hare zuster te bezoeken. Prinses Louise en dat is met de zaak der valsche wissels, de leelijke zijde van hare geschiedenis leeft goed en wel of beter heel droevig op voet van overspellige samenwoning. Het lijdt voor niemand twijfel dat zij met Mattatich aangesponnen is en dat, indien geen enkel der door haar ontvan gen journalisten er op zinspeelt, allen het gelooven en dat, zoo zij het niet zeg gen, zij enkel beantwoorden aan een ge voel van misplaatste toegevendheid. En 't is juist om die reden dat de familie van Vlaanderen, die eene hoogere opvatting heeft van de zedelijkheid, het gedacht niet kan hebben, prinses Louise t® drijven in een avontuur dat haar in aanraking moest brengen met luitenant Mattatich. Daar kunt ge zeker van zijn. In hofkringen twijfelt men ook, dat keizer Frans Jozef voor iets tusschen is in den stap van gravin Lonyay en men helt over naar de meening, dat zij toege geven heeft aan een gevoel van mede lijden. Gemeenschappelijk lijden brengt onge- lukkigen nader en doet heenstappen over veel protocolaire beschouwingen. Wat er van zij, die poging van prinses Stefanie is niet van aard om de toenade ring tusschen gravin Lonyay en haren vader te bespoedigen. Men denkt ik spreek altijd volgens de gezegden van het hof dat de koning haar nooit deze nieuwe beleediging zal vergeven en dat, zoo zij werkt voor het welzijn van hare zuster, ondanks alles met de mogelijke toestemming van den keizer haren schoonvader, zij toch stellig niet voorzichzelven arbeidt. Ik heb getracht te weten welke in dit geval de gevoelens van prinses Clemen tine waren. Men heeft mij geantwoord Prinses Clementine zegt niets. Zij is doodelijk bedroefd. (Handelsblad). Gezondheidsleer over de ademha ling. De neus is het ademhalings orgaan, de voorkamer der longen, en trekking zijn gekomen en het er voor gehouden hebben, dat het M. Sint-Alba was, die twee bedrukte en van schuld overtnigde misdadigers naar de gevange nis bracht, om ze hunne welverdiende straf te doen ondergaan. XIV. Het was zaterdag avond toen M. Sint- Alba, op vermoeden den moord in de Rob-Roy-Villa bedreven te hebben, door de beide policiebeambten in verzekerde bewaring was gebracht. Als een loopend vuur had zich het nieuws zijner aanhou ding verspreid en daar er een volle dag, de zondag moest verloopen, eer hij ter gerechtzitting kon worden gebracht, had den de ingezetenen al den tijd, de zaak te bespreken en hunne verwondering lucht te geven. Dat het geval niet weinig opzien ver wekte, zal wel niemand verwonderen. In het Marine-hotel waren verscheidene be dienden en andere personen getuigen geweest van de aanhouding en van daar ging dan ook het verhaal met de noo- dige en onnoodige versieringen weldra van mond tot mond door de stad. De toe dracht der zaak werd nog denzelfden zaterdag avond door een ieverig verslag gever naar Londen getelegrafeerd en reeds den volgenden dag kon men in den vroegen morgen in al de kiosken van de hoofdstad tal van week- en dagbladen bestemd om de lucht te zuiveren van stoffen en ziektekiemen en ze te brengen tot de warmte van ous lichaam. Daaruit volgt dat de ademhaling niet door den mond mag gebeuren, want dan is ze nadeelig en onvolledig hoe beter een mensch door den neus ademt hoe ge zonder hij is, hoe minder hij bekwaam is door den neus adem te halen, hoe meer hij zwak van borst schijnt te zijn. Weinigen onzer kunnen bogen op eene volmaakte borst, op uitstekende longen, die zich gansch ontwikkelen bij het inade men en gansch de bedorven lucht - eeren bij het uitademen. Meestal blijft de borst holte gedeeltelijk werkeloos, waaruit een zeer groote voorbestemming tot knob belziekte voortspruit, immers de kiem der ziekte hecht zich eerst vast op dat gedeelte der longen waar de lucht niet regelmatig vernieuwd wordt. Wel juist de ademhaling door den neus heeft de eigenschap de lucht overal in de longen te brengen, terwijl de lucht door den mond ingaande niet alle deelen dezer organen bereikt. Wat erger is, doofheid zoowel als ver lies der eigenschap, geuren en smaken te onderscheiden, zijn het gevolg der adem haling door den mond, 't is te zeggen wanneer de neus, door vorming, ziekte of ongeval, onbekwaam in hare eigene werking te aanveerden. Nu, komt men wel gevallen tegen die tot genezing eener dergelijke neuskwaal, moeilijke en smartelijke bewerkingen ver gen, dan mag men toch zeker zijn dat in de meeste gevallen de oorzaak der ziekte gemakkelijk te verwijderen is, daar de derde klier ven den achtermond, namelijk diegene die door de vlies van het mond- gehemelte verborgen is, alleen in 't spel is, dat ze zwelt op zekere oogenblikken of voortdurend opgezwollen is en de achterneus verslropt, Een praktisch besluitouders en onder wijzers, let op de kinderen die door den mond ademen zij hebben aanleg tot oorziekten, zwakke kieken borst, slechte vorming van lichaam en verstandvermo gens, hetgeen in drie woorden wordt samengevat mond open, neus, oor en verstand gesloten. Afslagzegels. Maandag avond werd te Gent eene vergadering van kruideniers en andere handeldrijvers gehouden, waarop de wensch uitgedrukt werd dat er, van 1 januari aanstaande, in de win kels geene afslagzegels meer zouden uit gedeeld worden, daar de groote winsten daarvan aan de maatschappijen zelf gaan en zij de neeringdoeners weinig profijt aanbrengen. Adieu, zomer Van Woensdag der verledene week is de zomer voorbij en de herfst begonnen. Men zou eigenlijk zeggen dat de winter begint, want het is 's morgends en 's avonds reeds bitter koud. Op sommige plaatsen heeft het 's nachts reeds gevrozen en hier en daar zijn de nog te veld staande tomaten afgevallen. En zoo komen de entre-saisons reeds uit de kas en begint men aan den winter- frak te denken. Nu. te klagen hebben we toch niet gehad dees jaar, want de schoone zomer heeft tot half September geduurd en het drooge weer, dat wij thans hebben, is niet onaangenaam als men er zich naar kleedt. Opgepast echter voor de vallingen in dees seizoen, want die zijn goedkoop tegenwoordig. BURGERWACHT. De minister van binnenland- sche zaken heeft aan de Over sten der burgerwacht eenige der gegeven onderrichtingen betreffende de vrijstellingen der oudgedienden van het le ger herinnerd. De gewezen militairen, die hunnen diensttijd uitgedaan hebben, moeten van ambtswege van de inschrijvingslijsten der burgerwacht ge- schrabt worden. Zijn er geene voldoende inlichtingen aangegeven voor de vrijstel ling, dan noodigt de herzieningsraad den koopen, die een geheel nieuwe, hoewel even bloedige lezing van den moord ten beste gaven. De indruk, welke Sint-Alba's aanhou ding teweeg bracht, was in een woord ongehoord. Het betrof hier geen gewoon persoon. Honderden kenden den man. Londen is ontegenzeggelijk een reusach tige stad, maar een financier als Sint- Alba, die zijne fortuin, door eigen kracht verworven, altijd ten nutte van zijne medeburgers aanwent en wiens naam in alle grootsche ondernemingen genoemd werd, kon niet onbekend blijven. Ook zijne mildheid, het werkzaam aan deel dat hij in alle publieke werken van weldadigheid genomen had, had zijnen roem wijd en zijd verspreid en menigeen in de groote stad vroeg zich bij het lezen van het zondagsblad met schrik en ver- ontweerdiging af, of het heele verhaal misschien geen praatje was. Hoe ter wereld durfde men zoo iets schrijven En toch, daar stond het,zwart op wit, in al de dagbladen gedrukt 1 De meerderheid van het publiek deed zooals het, helaas, gewoonlijk .loet. Eene beschuldiging is bij velen een bewijs. Juist, omdat Sint-Alba vroeger zoo hoog stond aangeschreven, moest men hem nu te dieper naai beneden trekken. Was het niet verschrikkeiijk dat een man, zoo rijk, zoo machtig, tot eene lage misdaad kon vallen. Maar was de opwinding in de hoofd- langhebbenden uit, om zijne redens tot vrijstelling voor te brengen doet de be langhebbenden dit niet,dan wordt hij van ambtswege ingeschreven, en woont hij de oefeningen niet bij, hij moet voor den tuchtraad betrokken worden. De oudge dienden van het leger, die van de burger wacht willen vrij zijn, moeten dus vooraf hunne bewijzen leveren, 't zij aan het collegie van burgemeester en schepenen, 't zij aan den herzieningsraad, zooniet loopen zij gevaar veroordeeld te worden. De uitgestelde milicianen mogen bij de burgerwacht ingelijfd worden te rekenen van den 1 januari van het jaar waarin zij den ouderdom van 24 jaar bereiken. Ongelooflijk. Een ongelooflijk feit is voorgevallen bij de trekking der tom bola van Luik. Men trok n. 28247 bladzij 2. Na afroe ping wierp men de nummers terug in de doos, liet de trommel eens ronddraaien en trok.... 28247 2. 't Is onmogelijk de verbazing te be schrijven der leden van het bureel. Hofbouwmaatschappij van Aalst «Vooruit door Studie Samenwerking. Met de medewerking van de Stad, de Provincie en de Nationale Federatie der Belgische Tuinmaatschappijen, houdt de Maatschappij op 14, i5 en 16 Novem ber, in het Lokaal van het Cornice, Keizerlijke Plaats, eene van CHRYSANTHEMEN en laatrijpend FRUIT, Diplomas en 180 Franken Geldprijzen. Het Bestuur bericht de landbouwers en liefhebbers dat er voor 1904 eenen Prijs kamp is ingericht voor samenstel en onderhoud der Neerhoven in den omtrek van Aalst Worden tot dien Prijskamp toegelaten alle landlieden of liefhebbers bezittende ten minsten twaalf kiekens. Geen inkomgeld wordt gevraagd. De Juryleden komen het Neerhof bezichtigen zonder voorafgaande verwittiging er zal onderzocht worden tot welk doel de me dedinger zijne hoenders houdt leggen, vetten of kweekenwelke dieren hij daar toe houdt, hoe hij hun beloop begrijpt, hun voeden, hunnen onderhoudsboek- houden komt ook in aanmerking.' Alle verdere uitleg is te bekomen gratis in het Sekretariaat, Statieplein, 6, Aalst, mon delings of schriftelijk. Degenen die begeeren deel te nemgn moeten zich ingeven per brief bij den heer Callebaut-Govaert, te Aalst, Boter markt, Algemeene Sekretaris, voor 5 October 1904. De prijzen zullen zijn 1 ie prijs .75 frank. a .5o„ I 2e 5o 2 3* B 25 n 3® 25 B 4e - .15» 3 4e i5 4e i5 ,5e IQ I 5® 10 5® .10 5® .10 5® .10 5e .10 5® 10 16 prijzen Samen 35o frank. Voor de mededingers die geen leden zijn van de Maatschappij wordt er 20 per honderd afgehouden het lidmaatgeld is slechts van 2 frank 's jaars. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter, H.DeBruyn. Ridder L. Schellekens. stad groot, zij was nog niets bij de gram schap die heel Sandbank had aangegrepen toen de tijding zich daar nog denzelfden zaterdag avond onder de bewoners ver spreidde 1 De president van de kiesver- eeniging en hare voornaamste leden, die al het mogelijke gedaan hadden om hun liberale kandidaat bij de eerstvolgende kiezing te doen zegevieren, stonden plot seling voor het feit, dat hun medekandi daat een moordenaar bleek te zijn en welk een moordenaar die in de cel zijn vonnis zat af te wachten 1 Het was om zichzelven voor het hoofd te slaan. In elk hotel, in elke villa, in ieder kof- fijhuis of kroeg van Sandbank was de ge vangenneming van Sint-Alba hen onder werp van htt gesprek. Kokend van gramschap was de direk- teur van 't Marine-hotel, die ons bekende driftige Mac Gregor, op het hooren van het nieuws naar het policiebureelgesneld. Het was hem echter niet gelukt, toegang tot den gevangene te verkrijgen. Zijne woede was er niet door vermin derd, toen hij, terugkomende, den detec tive Brusel in het hotel vond, die, met een behoorlijk bevelschrift gewapend, reeds begonnen was, de door Sint-Alba bewoorde vertrekken nauwkeurig te door zoeken, eene bezigheid, waarvan diens vrouw, zwijgend en bewegingloos, hoe wel met een doodbleek gelaat en van het hoofd tot de voeten bevend, getuige was. M. Hector Van Doorslaer, de sympa. thieke griffier der Kamer van Volksver tegenwoordigers, is Zaterdag morgend in Washington, dood gevonden in zijn bed in het hotel waar hij vernachtte. Men weet dat hij de leden der interna- tionale parlementaire vredesverc-eniging vergezelde in de Vereenigde Staten en htt congres dezer vereeniging te Saint Louis had bijgewoond. Het afsterven van den betreurden Het tor Van Doorslaer zal weer talrijke can- didaten naar het zeer betwiste ambt griffier der Kamer doen oprijzen. Iemand die ik ook daar straks ontmoetlt zegde mij Ditmaal zal Flor Heuvel- mans de zege wel behalen. Men seint dat M. Heuvelmans bij de benoeming van M. Van Doorslaer reeds veel kans had, zoodat ditmaal zijne kan- sen heel goed staan. (Handelsblad). en Almanak van O.-L.-V. van Affligem voor igo5, is een ware Volksalmanak, voor jong ei oud, arm en rijk. Hij bevat buiten de ver- makelijkste lezingen twee schoone liedera met muziek, i® Vergeet mij niet. 2eEei twee Het reglement van het whistspel. Kalender der Heiligen met eene alfabe- tissche lijst van meer dan 1000 verschil lende namen. Allernuttigste lessen voor ouders en kinderen, goede middelen om niet ziek te worden. Bloemliefhebbers vinden er ook nuttige lessen in. enz. enz. Kortom de Almanak van Affligem is allernuttigst en onmisbaar voor alle kk- sen van menschen. Niemand zegge.'kHtó geen geld om hem te koopen, want, i arme I hij kost slechts 3o centiemen, iS cents. Te bekomen bij alle IJveraars en IJve- raarsters van den Mariagroet, in d'Abdr van Affligem en bij de catholieke druk kers tegen 3o centiemen; franco 't huisló centiemen. Men zegge het voort, o Creemboter. Markt te Woensdag 28 Septemb. igoi 60 kilogrammen ter markt Prijs fr. 3,io tot o,oo per kil. onze alomgeachte Stadsgenoot de Z. H. Boone, Pastoor-Deken van Chislehun: in Engeland, door Zijne Majesteit, onze: Koning komt vereerd te worden methi Eerekruis van Ridder der Leopoldsorde Onze beste gelukwenschen. PROGRAM MA van 't Concert 't welk zal gegeven worden ter Groote Markt, Donderdag 29 September om 8 1/2 ure: 's avonds door de Koninklijke Harmonie onder het bestuur van Mr R. Lenssens. j. Allegro Militaire. Rueui 2. Tannhaüser, Ouverture. J. SupR. 3. Fantaisie sur l'opéra Sam son et Dalila mus. de Sl Saëns arr. G.Meistei 4. Gd Air varié pour clarinet, V. Bendei soliste Mr Pr. D'Hoir. 5. Sur la glacé, danse caracté- 'ristique J.Muldermah 6. Braban£onne V. Campenhaot Sipido, die dit jaar gelot had ten minste men had dit voor hem gedazi was er in gelot, maar hij had gereld» meerd wegens zwakke gezondheid. N: heeft men hem echter goedgekeurd ns den dienst. Een burger der hoofdstad had in de doeken laten leggen door eens vreemdeling en voor 100,000 fr. dedp nomen in de stichting van een nijverheid; gesticht in Italië. Toen de slimmerikt met die goede som van door was, b» merkte de Brusselaar dat hij bij den neu genomen was. De bedrieger waagde zie; echter vrijdag zich weer te Brussel, dot; ditmaal vloog hij in de lamp, verbrandd de vleugels en zit nu in het droge. Wat M. Vasavoer betreft, deze dad aanzijn leste gesprek met den gevangen in de rookzaal en was niet in staat» glimlach van zelfvoldoening te verberg» Wij moeten hem echter het recht wedt varen te bekennen, dat hij zich niet St-Alba's ongeluk verheugde, nog minder hem, zooals de groote meerdf heid, reeds nu voor schuldig hield. Met loffelijke onpartijdigheid hield It zich van alle oordeelvelling terug, tot dl hij het voor en tegen zou gehoord taebbs Ook de overige gasten van het Mari® hotel, die Sint-Alba meer van nabijf kend hadden, deelden zijne meening. Inmiddels zat onze weerdige kom® saris Grand als op gloeiende kolen. ft waarheid dwingt ons te melden, dat oei de stemming der twee inspekteurs «c van hoopvol was. Het gedrag van bö nen gevangene was na zijne aanhoudiof steeds even kalm en terughoudend gebk ven. Zijn minachtende hooge toon ff* zijn krachtigste wapen,en hij liet het zid ge«n oogenblik uit de handen gaan. Toï hem op 't policiebureel de aanklacht wst voorgelezen, antwoordde hij alleen ot zijn eigenaardigen spotachtigen glimlacL dat een policie, welke zóó op de hoogs bleek te zijn,zeker ook wel zoo weten, zij verder had te doen en dat er dus von hem niets anders overschoot dan zit ootmoedig te onderwerpen en af te wad- ten, wat zij verder in hare wijsheid on trent hem zou besluiten. (Wordt voortga-, Ge] Wit kw;

De Denderbode | 1904 | | pagina 2