Donderdag 15 October ltH>4 5 centiemen per nummer. 56sle Jaar 5080. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Hij antwoordt HET GEHEIM yiM Mui rnr NAKLANK 't Vrijdenkerscongres. 'I Resle niet te goed. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank s jaars, fr. 3-25 voor zes iden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, a in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrij dug in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vac dit blad. AALST, 12 OCTOBER 1904. Wij hebben Dendergalm de uitdaging in 't gezicht geslingerd zijn gedacht te zeggen nopens het bestaan der mensche- lijke ziel en terzelfdertijd bevestigt dat hij geen voldoende antwoord zou geven. Wat wij voorzagen is gebeurd. De fiere geleerde held durft niet antwoorden, vrij, stout, openhartig. Hij heeft den moed van de lafaards. Ziehier op welke wijze dat hij klink trekt en wegschuift Dbnderbode, vindt genoegen in het 1 twisten over abstracte dingen, waarvan 1 zijne opstellers met al hunne godge- 1 leerdheid zoomin weten als wij. We 1 zullen hem het pleizier niet doen daar- 1 aan onzen tijd te verbeuzelen. Sedert 9 honderden en honderden jaren, zijn er 1 duizenden folianten geschreven over 1 die dingen en niemand weet er nu iets 1 bepaalder van dan 1000 jaren geleden. 1 Daarom, basta 1 De huichelaar onder een onnoozel voor wendsel durft zijn gedacht niet zeggen om later als wij hem als een materialist aan den kaak stellen, te bevestigen dat wij het niet kunnen bewijzen De moedige kerel 1 En of het eerlijk is Degeleerde heer moet nochtans weten dat er geen 25 stelsels zijn volgens de welke de verschijnselen van het mensche- lijk leven kunnen uitgelegd worden. Of alles is stof in den mensch en dat leert het materialism of de mensch heeft eene zelfstandige, onsterfelijke ziel. Een van de twee. Zeggen dat men het niet weet, is geen antwoord en komt in den grond overeen met het loochenen der ziel. Daarbij een christen mensch kan nopens dit punt geen oogenblik in twijfel staan. Twijfelen is reeds zoo goed als ontkennen. Positi vism of materialism, is onder oogpunt van godsdienst, net gelijk het een is zooveel als het andere. Fositivism dat is het stelsel ik weet het niet is met het geloof niet overeen te brengen, zoo wel als het materialism. Onze geleerde bevestigt nog dat de kennis van de ziel niet is vooruitgegaan sedert 1000 jaren Met welke zekerheid en beslistheid zegt de armtierige dat niet 1 Kent hij dan zoo goed de geschiedenis der zielkunde Wij kennen hieraan de fameuze uitleg ger der Revue de Belgique ge weet die sterke geleerde daar, die een artikel kon uitleggen zonder het gelezen of gezien te hebben Genoeg. VAN DEN 28* Vervolg. Hel scheen zelfs somtijds, dat hij met het geheele geval den spot dreef, het was we! eens een aardige ervaring een paar dagen in eene cel te zitten het was iets nieuws, dat een mensch later zijne vrij heid te beter op prijs deed stellen. Hij lachte met den cipier over den slechten kost, dien de Sandbanksche gevangenis hare gasten opdischte en liet voor zijne eigen rekening dagelijks een fijn middag maal uit het Marine-hotel komen, waar van hij een groot gedeelte voor hem overliet. De vreeselijke beschuldiging, waar onder hij lag, scheen hem in een woord niet te drukken. Zelfs de opzichters en cipiers begrepen er niets van, zulk een vroolijken en tegelijk toch zoo deftigen gevangene hadden zij nooit gehad. De zondag ging voorbij en de maandag was eindelijk aangebroken. XV.' De zaal waar 's maandags de zitting Evenmin durft de moedige pers ridder onze uitdaging aanveerden nopens de leerstelsels der Kerk aangaande de ziel der vrouw. Toch antwoordt hij dit maal. Wij weèrstaan aan den lust niet onze le zers eens te laten smaken op we'ke wijze de armtierige geschiedkundige feiten vaststelt. Hij schrijft Is het dan te verwonderen, dat op het concilie van M&con er over gerede- twist werd of de vrouw, ja, dan neen n een mensch is, dus of zij eene ziel heeft. Want het is niet aannemelijk, dat hoe groot de onwetendheid der geestelijken 0 ten dien tijde was, die onwetendheid a zoo groot zou geweest zijn dat een his- b schop verwarren zou tusschen de woor- b den homo en vir, het eerste toepasselijk op al de menschelijke wezens, het twee- b de alleen de mannen beduidend. b En de bisschop, die beweerde, dat de b vrouw geen homo is, was niet alleen van n die meening, bijna de helft der aan we- zige prelaten deelden zijne zienswijze dus volgens die hoog- eerwaarde heeren als zij geen homo was had de vrouw geene ziel. Het is eene onbeschaamdheid op eene uitdaging met eene bevestiging zonder bewijzen te antwoorden. Hij durft herha len dat bijna de helft der bisschoppen meenden dat de vrouw geene ziel had Dat is eene peerden leugen 1 Het was, beweert hij, geene philologi- sche kwestie, maar goed en wel eene wijs- geerige want het is niet aannemelijk dat die bisschoppen zoo dom waren I Zoo bewijze hij geschiedkundige feiten En is hij zelf zoo dom niet van niet eens te weten of hij eene ziel heeft Gij ziet den geleerden man gij her kent hem aan zijne taal. Hij twijfelt nooit! Neen nooit Hij twijfelde zelfs niet als hij de Revue de Belgique op zulke arm tierige wijze uitlegde en het tegenoverge stelde deed zeggen van hetgeen was be weerd. Geleerd man Voor u is de kwestie zoo klaar 1 Ver plaatsen wij ze eens in 't fransch en zult gij niet een weinig verwonderd opkijken als ik u vraag La femme est-elle hom- me of met bijvoeging van het lidwoord la femme est-elle UN homme est- elle UN ètre humain Twijfelen is menschelijk raad en uit leg vragen zeer prijsbaar. Die bisschop die op 't concilie van M^on twijfelde en raad vroeg, handelde zeer voorzichtig. Doch ziet ge, geuzen twijfelen niet zij weten alles, de helden van het licht O Revue de Belgique 1 der rechtbank, waarin ook Powers be schermer, M. Kingsford eene eervolle plaats vervulde, geopend werd, leverde een belangwekkend tafereel op. Aan nieuwsgierig publiek had het ge bouw reeds in den vroegen morgen tot stikkens toe gevuld en op het verhoogde gedeelte links van de rechters, zaten, behalve enkele advocaten, die alleen uit nieuwsgierigheid waren gekomen, thans verscheidene verslaggevers der Londen- sche dagbladen, waaronder men M.Vava- soer opmerkte. Kort voor de opening der zitting trad mevrouw Sint Alba de zaal binnen aan den arm van Ford, die haar naar eene voor haar opengehouden plaats geleidde. Zij was net, maar zeer eenvoudig en in het zwart gekleed en zag somber, maar vastberaden voor zich neêr. In de bank van den ambtenaar van het openbaar ministerie, zat de commissaris Grand, in gezelschap van den detective Brusel en den inspecteur Power, de leste natuurlijk in uniform. M. Grand zag er zenuwachtig en angstig uit en fluisterde nu en dan met Brusel, die als altijd een kalm, ondoordringbaar gelaat toonde. De advokaat van den beschuldigde, M.Ford, daarentegen, was bijzonder bewegelijk, aanhoudend schikte en verschoof hij zijne papieren en zag de zaal rond met eenen blik, dat duidelijk scheen te zeggen van Het vrijdenkerscongres van Rome, dat naar de voorspelling zijner inrichters, het aanschijn der aarde moest veranderen, is op zulk ellendig fiasco uitgeloopen, dat de anticlerikale organen, zelfs geene moeite doen om dien uitslag te verbloe men. De briefwisselaar van de liberale Indé- pendance schreef onder andere het vol gende Waarom het verduiken Men moet 8 desnoods de waarheid kunnen zeggen 8 ondanks zich z-lveu.Het is zeer spijtig, b dat deze bevestiging der vrije gedachte in 't aanzien van het Vatikaan.niet altijd b het karakter van weerdigheid, logiek, b tucht en welvoeglijkheid gehad heeft, n dat wenschelijk is. a Neemt men in aanmerking, dat die afkeuring natuurlijk in verzachtende be woordingen is uitgedrukt, dan zal men zich licht een gedacht kunnen vormen van hetgeen het congres in wezenlijkheid is geweest Eene vergadering, waarop noch orde, noch deftigheid, noch logiek, noch weer digheid heerschte! Eene vergadering dus, weerdig van de aanhangers der vrije ge dachte. L'Indépendance tracht hare vrijden kende partijgenooten, die zich te Rome zoo berucht maakten, eenigszins te ver ontschuldigen met de verantwoordelijk heid van al het ergerlijke, dat op het congres voorviel, aan eenige heethoofden aan te wrijven. Zij beweert dat eenige anarchisten, in het geheel een dertigtal, zich van 't congres meester hebben ge maakt, en erin gelukt zijn verwarring te brengen in dezes werkzaamheden en ze eene richting te geven, strijdig - et zijn algemeen program en met de inzichten der meerderheid. Welke onnoozele uitvlucht. Wie waren dre heethoofden Waarom noemt men ze niet Waarom haalt men hunne redevoeringen niet aan Waarom legt men niet uit, hoe een dertigtal moed- willigaards de wet hebben kunnen stellen aan 5ooo congressisten, hoe zij hun be sluiten en stemmingen hebben kunnen afdwingen, die de overgroote meerderheid niet goedvond De waarheid is dat de overgroote meer derheid per congressigten republikeinsch, socialistisch en anarchistisch gezind was, dat zij bestond, niet uit snullen, die zich door een handvol belhamels, bij den neus lieten leiden, zooals L'Indépendance wil doen gelooven, maar uit vrijdenkers, die Wacht maar eens, vrienden, tot dat ik begin 1 Toen de beschuldigde eindelijk werd binnen geleid,vestigde zich aller aandacht op zijne verschijning. Hij maakte, zooals wij reeds gezegd hebben, eene beleefde buiging voor de rechters en zag daarop met vertrouwen en bedaardheid, om zich heen. Toen hij zijne vrouw herkende, knikte hij haar vriendelijk toe met eenen glimlach vol bemoediging en geruststel ling. Daarop nam hij zijne plaats in, met een bestudeerd voorkomen van zorgeloos heid en de houding van een man van de wereld, die een tooneelvoorstelling bij woont. De aanklacht werd voorgelezen. Op de gewone vraag of hij zich schuldig of met schuldig verklaarde, stond Sint-Alba even op en antwoordde Niet schuldig volstrekt niet met de luide, gemaakte stem van iemand,die indruk wilde teweeg brengen, maar op vasten toon, zonder eenige veiheffing van stem, als iets dat van zelf sprak. De beurt was nu aan M. Grand. Hij begon met te zeggen, dat de zaak, welke thans in behandeling zou worden ge nomen, van zulk een ingewikkelden, geheimzinnigen aard was, dat de policie, niettegenstaande de inspanning van al hare krachten, enkele punten niet tot die klaarheid had kunnen brengen, welke zij hunne daden met hunne leerstelsels over eenbrengen, en die noch wet, noch meester, noch gebruiken, noch plichten erkennen. Vrijdenkerij ontaardt noodzakelijk in vrijleverij. Wat den liberalen een gevoelige doorn in den voet is, 't is dat zij op het vrijden kerscongres zijn geteld geweest als eene nul in 't cijfer Van hunne zienswijze is geen de minste rekening gehouden. On danks hun verzet heeft het congres den monarchistischen regeeringsvorm verloo chend om de Republiek op te hemelen het heeft verklaard dat de economische ontvoogding der volkeren de wijsgeerige ontvoogding moet voorafgaan, hetgeen in andere woorden zeggen wil, dat men eerst moet werken om de natiën tot het socialism te bekeeren, vooraleer men moet trachten er godloochenaars van te maken. Men ziet van hier, hoe welkom zulke besluiten den liberalen vrijdenkers ge weest zijn, en hoe het hun moet gegriefd hebben.dat zooals een Italiaansch orgaan der roode partij L'Avanti, het getuigt, eene enkele zaak klaar en heerlijk op 't congres der vrije gedachte heeft uitge blonken den vooruitgang van het socialism. Zooals altijd is het liberalism ook te Rome door het socialism in de doekskens 't Zal dus wel deels uit afgunst zijn, dat zij, zooals L'Indépendance, beweren dat het congres op een bloot onvrucht baar en platonisch werken is uitgeloopen. Het is algemeen gekend dat, wil men in de land bouwpraktijk slagen, de keus van het zaad al onze aandacht verdient. Die factor is zoo belangrijk dat een spreekwoord zelf zegt zulk zaad, zulke vrucht. Een ander komt op hetzelfde weêr wat ge zaait, zult ge maaien. En bemerk wel dat spreekwoorden op de ondervinding gesteund zijn en bijge volg eenegroote waarheid bevatten. Voor het zaad is dat reeds lang proefondervin delijk bewezen en daarom zeggen wij Voor zaad of plantsel is het beste niet te goed. Inderdaad, heel de natuur door, zoowel in het planten- als in het dierenrijk, treft men de wet der overerving aan, waardoor de voortbrengers onvermijdelijk hunne goede hoedanigheden, maar ook hunne fouten en gebreken overzetten. Dit heeft men in den dierenkweek goed begrepen en daarom stelt men thans er wel gewenscht had. De tijd van niet meer dan 36 uren was daartoe wel te kort ge weest en hij was derhalve verplicht den rechters te verzoeken de zaak op een lan gen termijn te verdagen. M. Ford, die de zaak had zien aan komen, sprong zenuwachtig overeind. Ik moet ten krachtigste tegen zulk eene handelwijs protesteeren riep hij uit, dreigend met een bundel papieren zwaaiende. Kom eerst met uw bewyzen voor den dag, eerst dan is hèt aan de edelacht bare heeren rechters mogelijk te beslissen in hoeverre de al of niet inwilliging van uw verzoek noodzakelijk is. Ik durf u echter nu reeds verzekeren, ging hij voort, zich tot de rechters wendende, dat zij, wanneer zij mij gehoord hebben, de overtuiging zuilen bekomen, dat deze aanklacht de laagste en brutaalste misvat ting eener plattelandspolicie mag worden genoemd, waaraan ooit een fatsoenlijk man werd blootgesteld Mijn kliênt (vervolgde hij met een bulderende stem en de levendigste gebaren, ik verwerp ten eencnmale de benaming van beschuldig de) heeft reeds een ganschen dag en twee nachten doorgebracht in een ge- meene cel, een hok voor dieven en moor denaars is het niet monsterachtig er aan te denken, zoo iemand een minuut langer aan dergelijke beleediging bloot testellen? zooveel prijs op afstammelingen van pui ke ouders te verkrijgen. Welnu, het zaad is de groote voortteler van de plantenwereld. Ook zien wij jaar lijks groote sommen uitgeven om zich uit- landsch verbeterd zaaigraan aan te schaf fen. Ongelukkiglijk bewaren de meeste de.- zer soorten hunne goede hoedanigheden slechts enkele jaren, en op korten tyd is men genoodzaakt er wéér andere aan te koopen tegen hooge prijzen. Door die ondervinding geleerd schijnt men thans meer belang te stellen in het verbeteren en uitkiezen onzer beste in- lardsche variëteiten. Ook trachten de landbouwers door het gebruik van goede wanmolens, van treuzelaars, en door aller hande andere methoden, niet alleen de onkruidzaden, maar alle kleine en verne- pen zaden te verwijderen, om alleen de grootste en onder deze de zwaarste als zaaigoed te gebruiken. Dit is zeer loffelijk, doch wij zouden ze geern eenen stap verder zien doen en wel namelijk met voorop de partij land, waar van men voornemens is zaad op te doen, speciaal te bemesten. Immers, wat zal het al veel baten de beste zaden uit eenen hoop af te zonderen, als de massa die innerlijke hoedanigheden van goede voortteleis niet in zich bevat I Doch als we spreken van speciale be mesting bedoelen we niet dit stuk graan buitengewoon welig te zien opgroeien en voor zijnen tijd te doen neêrslaan, neen, maar wij zouden willen dat 't rijkeiijk be mest werde met minerale meststoffen, vooral fosfoorzuur en potasch en eenige gematige hoeveelheid stikstof. Potasch en fosfoorzuur immers zijn noodzakelijk om zware, wel opgevulde en volmaakte korrels te bekomen, om het struiken te bevorderen en het strooi de noodige stevigheid te verzekeren. En die eigenschappen zullen alzoo na eenige herhaalde jaren goede zorgen in de va riëteit gevestigd worden. Daarom zouden wij niet achteruit wij ken aan ons stuk land dat zaaigraan moet dragen van 10 tot 12 kgr. staalslakken en 3 tot 4 kgr. chloorpotasch per are te geven en dit met stalmest in te werken. 't Is toch altijd maar een geringe op pervlakte welke voor zaad moet dienen, zoodat de meer uitgaven al niet hoog kunnen beloopen en men zal verwonderd staan over de uitslagen. Dan zou men zooveel niet hooren spre ken van 0 verbasteren b en u uitgezaaid b, want wij herhalen het, 't is meest altijd bij gebrek aan het zaaigoed, de zoo noo dige hoeveelheid potasch en fosfoorzuur te geven, wier gebrek de oorzaak is dat de planten soms hunne goede hoedanig heden verliezen. Lowis. De president van de rechtbank maakte eene beweging, als wilde hij den spreker in de rede vallen. M. Ford bespeurde het en haastte zich zijne welsprekendheid een weinig in te toornen. Ik vraag alleen, eindigde hij, plot seling in den gewonen, kalmen toon val lende, dat u edelachtbaren eerst de bewijzen hooren, die er voor de beschul diging worden ingebracht, ik geloof, dat er voor dien tijd geen spraak kan zijn van een verdaging. Dat is alles wat ik vraag. De voorzitter had de rechters onderwijl met een stilzwijgenden blik ondervraagd. Ik geloof, kommissaris, sprak hij daarom tot M. Grand, dat het b^ter is de zaak te behandelen, zooals M. Ford voor stelt. Wij zullen beginnen met het getui genverhoor. De eerste getuige, de inspekteur Power trad voor en legde den eed af. Op verzoek van zijnen chef, M. Grand, verhaalde hij de toedracht der zaak van het begin af aan. Er lag een wolke van bezorgdheid over zijn flink gelaat ver spreid, maar zijn moed was onverzwakt. Zijn fatsoenlijk voorkomen, innemend gelaat en de beschaafde toon, waarop hij sprak, namen de rechters van het eerste oogenblik af voor den jeugdigen policie- beambte in. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1904 | | pagina 1