Zondag 27 November 1904 5 centiemen per nummer. 56*" Jaar 3093. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID. Onze wet op de arbeidsongevallen. XD IEi JULAtT met den Witten Baard- JUBELFEEST Onbevlekte Ontvangenis. Hoogst belachelijk. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' at, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE 81IIJM Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen «p 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AALST, 26 NOVEMBER 1904. Men heeft de vrees geopperd dat het toekennen van eene schadevergoeding vooralle ongeval het opzettelijk alleen uitgezonderd den werkman onvoor zichtiger zou maken en voor gevolg heb- uen -het getal ongelukken te vermeer deren. Wij deelen die vrees niet, omdat de wet tegen de plantrekkdrs zekere maat regelen neemt en omdat de werklieden die die er lust toe zouden gevoelen zich een klein ongeluk op den hals te halen, altijd voor een onbekend ic-ts staan die erge, niet voorziene gevolgen zou kunnen hebben. De toekomst echter zal raad verschaffen en desnoods kunnen later schikkingen genomen worden, als de ervaring ergens eene leemte in die wet heeft doen kennen. Eene tweede vraag, druk besproken, was de kwestie der verplichte verzeke ring. Nopens dit punt is in de Kamers een lievige strijd geleverd. De eenen hiel den het voor de vrijheid, de anderen voor de verplichting. Deze laatsten stelden voor de werk bazen te verplichten zich aan te sluiten bij eene verzekeringsmaatschappij of te wel zich te vereenigen om zulk eene maatschappij te vormen met het doel de lasten der veizekering te dragen. Wij moeten daar niet over uitwijden. Onze Kamer heeft met eene kleine meerderheid aan de vrijheid den voor keur gegeven, mits zekere waarborgen voor de gebeurlijke neerlegging van het capitaal dat het betalen der rente moet verzekeren in geval van ongeluk. Alle ongeval zal aanleiding geven tot eene schadevergoeding als het gebeurt IN DEN LOOP OF TEN GEVOLGE VAN DE UIT VOERING der arbeidsovereenkomst. (Art. 1, alinea 1.) Het werk moet dus den werkman opge legd zijn in de fabrieken, zijne gewone, dagelijksche taak of andere hem bevolen arbeid. Wordt het ongeval opzettelijk teweeg gebracht, dan is de wet niet toepasselijk. Er zijn 3 gevallen 1) Het slachtoffer zelf heeft met opzet zich een ongeval op den hals ge haald. Dan heeft hij geen recht op gelijk welke vergoeding. (Art. 22). Immers dat staat gelijk met eene zelfmoord of poging tot zelfmoord. En dat moet niet vergoed worden. 27e VERVOLG. Ik zou zeker gaarne hebben, dat het morgen schoon helder weer was, ant woordde Maud openhartig, maar wanneer ik bijgeloovig was en mij inbeelde dat een -regenachtige bruiloftsdag ongeluk voorspelde, dan had ik niet in November willen trouwen, maar zou tot het voorjaar gewacht hebben. En vindt gij het nu plezierig, in Northshire te moeten wonen Ik ben met alles zeer ingenomen, behalve met... Zij aarzelde. Kom, zegde Paul vriendelijk, vertel mij maar gerust wat er nog aan uw geluk ontbreekt, zusje. Zijn het geldelijke zor gen Gij weet, moeder en ik willen uwen bruidschat wel vergrooten, wanneer gij denkt dat gij met uw inkomen niet genoeg zult hebben om van te leven. Mijn goede, beste Paul Neen, over geld is het niet, wij zullen zoo goed als rijk zijn. Ik heb er met Jim niet over gesproken, opdat ik mijne vreugde met wil bederven, maar ik ben zeer angstig voor dien graaf van Chatterly, 2) Het ongeluk wordt opzettelijk ver oorzaakt DOOR DE ERFENAARS VAN HET slachtoffer met het doel, bij voorbeeld, zich eene rente te verzekeren. Zij ook verbeuren hun recht, lijk ten anderen het reeds voorzien is in ons burgerlijk wetboek. Dat is eene moord of poging tot moord en de moordenaar kan van zijn slachtoffer niet erven. 3) Het ongeluk is opzettelijk veroor zaakt DOOR DEN patroon. In dat geval moet hij gansch de geleden schade ver goeden. Hij wordt alsdan vervolgd voor de gewone rechtbank die oordeelt volgens de princiepen welke de burgerlijke ver antwoordelijkheid vaststellen. Wordt de baas vervolgd en veroordeeld, dan mag de weikman-slachloffer de wet op de ongevallen niet meer inroepen, om nog eene rente b. v. te bekomen. Die twee gaan niet te zamen. (Artikel 21.) Het ongeval is soms het gevolg van het onhandig ingrijpen van derde per sonen, vreemd aan de onderneming an dere bij v. dan de patroon, zijne werk lieden en aangestelden. Deze onhandige personen kunnen ver antwoordelijk gesteld worden voor het ongeluk dat zij veroorzaken. Zij kunnen het i° door de werklie den-slachtoffers. Het proces wordt be slist volgens de regels der burgerlijke verantwoordelijkheid. Die derde perso nen, oorzaak van het ongeval, zullen veroordeeld worden,als hun schuld be wezen is wel te verstaan, tot het be talen van eene schadevergoeding Deze vergoeding kan zijn a) meer dan, b) min dan, c) gelijk staan met de vergoeding toe gekend door de wet der arbeidsonge vallen. In het eerste geval en in het derde is de patroon van alle verplichting ont slagen hij is aan den werkman-slacht offer niets meer verschuldigd. In het tweede geval moet hij opleggen tot het bedrag der vergoeding voorzien bij de wet op de arbeidsongevallen. De werkman moet die derde personen niet vervolgen. Hij mag het, als hij het goedvindt maar er bestaat geen ver plichting. Maakt hij van dat recht geen gebruik dan staat het den patroon vrij, de per sonen te vervolgen welke de schuld zijn van het ongeval. Hij doet het op eigen rekening, op zijne Kosten en op eigene verantwoordelijkheid. (Art. 21). Als bewijsstukken geven wij hier de besproken artikelen. Art. 1. «De vergoeding der schade voortspruitende uit ongevallen,overkomen aan werklieden in de bij artikel 2 be doelde ondernemingen, in den loop en ten gevolge van de uitvoering der arbeids overeenkomst, ingeschreven bij Je wel Ik denk niet dat gij veel met hem in aanraking zult komen, Maud de graaf is een zeer ongezellig man en nu de Ford's zoo dicht bij in de buurt wonen, behoeft gij niet naar het kasteel te gaan om gezel schap te hebben. Dat bedoel ik niet. Luister eens, lieve zuster, gij hebt iets op het hart en het is beter dat gij nu met mij er over spreekt, want Jim is al even zwaarmoedig als gij maar ik, als notaris vat de zaken steeds van de kalm ste zijde op, daarom zeg mij ronduit, wat u op het hart ligt. Herinnert gij u dat arme meisje dat op dien dag, toen Jim naar Salton ging, dood in eenen spoorwegcoupé aan de static gevonden werd O nu begrijp ik al wat gij bedoelt. Gij verbeeldt u dat de graaf van Chatterly misnoegd is op Jim, omdat hij dat arme kind eene kerkelijke begrafenis heeft gege ven, ofschoon de graaf van meentng was, dat zij zelfmoord had gepleegd. Mijn beste Maud, daar zal Chatterly zich wei nig over bekommeren. Hij was zeer rechtvaardig in zijn oordeel omtrent haar, zegde Maud zacht. Dan woont daar ook nog die vreemdeling, M March, van wien gij ons gesproken hebt. Jim zegt, dat Chatterly een afschuw van hem heeft en al het mogelijke heelt gedaan om hem uit Northshire te verdrij ven. Dat is alles wat ik over Chatterly heb gehoord en..». van 10 Maart 1900, wordt geregeld over eenkomstig de bepalingen van deze wet. Art. 21. «Er wordt in geenen deele afgeweken van de algemeene regelen be treffende de burgerlijke aansprakelijkheid, wanneer het ongeval opzettelijk is teweeg gebracht door het hoofd der onderne ming. Met uitzondering van dit geval, geeft de schade, voortspruitende uit arbeids ongevallen, ten laste van het hoofd der onderneming en ten voordeele van het slachtoffer of zijne rechtverkrijgenden, enkel en alleen recht op de bij deze wet vastgestelde vergoedingen. •Schade en interesten kunnen in geen geval te gelijk met deze vergoedingen worden gevorderd. •Onafhankelijk van de rechtsvordering die uit deze wet voortspruit, behouden het slachtoffer en de rechtverkrijgenden tegen andere aansprakelijke personen dan het hoofd der onderneming of zijne werk lieden en aangestelden, het recht, over eenkomstig de regels van het gemeene recht, vergoeding van de geleden schade te eischen het hoofd der onderneming wordt, bij voorkomend geval, van de hem opgelegde verplichtingen ontslagen, tot het bedrag van de toegekende schade loosstelling. De rechtsvordering tegen de derde aan sprakelijke personen kan zelfs door het hoofd der onderneming, op zijn risico, worden ingesteld in de plaats van het slachtoffer op de rechtverkrijgenden, zoo deze verzuimen van dat recht gebruik te maken. Art. 22. »De bij deze wet bepaalde vergoedingen zijn niet verschulding wan neer het ongeval door het slachtoffer opzettelijk is teweeggebracht. Geene vergoeding hoegenaamd is ver schuldigd aan dengene der rechtverkrij genden die het ongeval opzettelijk heeft teweeggebracht. ZONDAGRUST. De hoogere ar beidsraad van Frankrijk heeft het princiep der Zondagrust aangenomen. De uitge drukte wenschen zijn de volgende De hoogere arbeidsraad is van meening: i° Dat de werklieden eenen dag rust per week moet hebben. (Aangenomen met eenparigheid). 20 Dat de wet moet tusschenkomen om den wekelijkschen rustdag te verzekeren. (Aangenomen met 3o stemmen tegen 1 en 17 onthoudingen). 3° Behalve uitzonderingen of gevallen van onmogelijkheid, moet die rustdag de Zondag zijn. 4° De hoogere arbeidsraad drukt den wensch uit dat de wekelijksche rustdag of periodische rusttijden daarmede overeen komende, zouden gewaarborgd zijn aan de beambten van spoor- en tramwegen, mits desnoods de vereischte uitstellen te verleenen voor de trapsgewijze verwezen lijking dezer hervorming. Advies aan onze liberale godsdienst haters. En daar maakt gij uit op, dat hij een menscheneter is, niet waar? Nu, ik ken den graaf, wel is waar maar opper vlakkig, en alhoewel ik hem nu juist niet als een aangenamen mensch beschouw, geloof ik toch niet, dat gij bang voor hem behoeft te wezen. Denkt gij dat M. March een aange name huurman zal zijn, Paul Hij heeft op mij een zeer gunstigen indruk gemaakt, Maud, en op Jim even eens. Verder weet gij ook, dat mevrouw van Chatterly de vriendin uit onze kinder jaren, Gertruda Monkton is. Gij zult u nog wel herinneren hoe dikwijls wij in de oude pastorij haars vaders gespeeld heb ben. Gertruda is het schoonste meisje dat ik ooit gezien heb. Ik was een knaap van zeventien jaar, toen zij met haren licht- zmnigen broeder Cecil de wijde wereld introk, maar toch heb ik haar nooit kun nen vergeten. Er waren zeer veel geschenken voor den jongen predikant en zijne bruid ont vangen, en behalve die, welke door de oude vrienden gezonden waren, bevonden er zich drie van aanstaande gemeentcna- ren van Jim Cart, die de karakters van de gevers bijzonder kenmerkten. Mevr Edith Ford en haar zoon Jaan zonden een kostbaar oud-porceleinen ser vies, eene zeldzame oudheid, die in het salon van den jongen predikant zeker waardig zou pronken. M. March had een Zonderling.Men doet tegenwoordig in Duitschland, in verschillige steden, proeven tot hervorming der drankhuizen: men wil namelijk het gebruik van fles- schen, glazen, kannen, enz., totaal af schaffen. Ziehier op welke wijze de nieuw- soortige drankhuizen zullen ingericht zijn Van de tonnen wordt de drank, bier of wijn, bij middel van buizen naar elke tafel geleid en daar aan elke tafel dragen de buizen een zeker getal kleinere buisjes, waaraan de bezoeker eene soort van darm in den vorm der biberons van de kleine kinderen bevestigt en daarna begint te drinken of liever te zuigen. Aan eiken biberon is etn klein tuig vast welk aan duidt hoeveel centiliters vocht er door gevloeid zijn, dit ten einde te bepalen hoeveel de verbruiker zal te betalen heb ben bij het verlaten van het drankhuis. Bij het intreden van eene herberg hoeft men dus niet te zeggen Garfon, een bock of iets dergelijks, maar wel Gar- jon, een biberon 1 Sommige heeren hebben reeds hunnen eigen biberon en gaan maar rechtstreeks naar de tafel en hechten hem aan de buisf die den drank bevat welken zij verkiezen. Dit nieuw systeem van drank verkoo- pen, heeft vele voordeelen wij willen er eenige van opsommen 1. De verbruiker kan zich niet meer bedriegen van glas. 2. Hij kan geene glazen meer breken. 3. Hij wint plaats op tafel, zoo hij een domino-, kaart- of ander spel wil ver richten. 4. Hij heeft nooit verschaald bier. 5. Men kan hem geen klakkenbier op dienen. 6. Een ander kan uit zijn glas niet drinken. 7. Er kan geene vlieg of ander diertje of geene onreinheid in zijn glas geraken.- 8. Hij betaalt maar altijd juist den ver bruikten drank. 9. De gar^ons of bedienden zullen op zijne kleederen geenen drank meer kunnen storten. 10. Er zullen geene klachten meer zijn van vuile glazen, kleine pinten, enz. Voorzeker zijn die voordeelen zeer be langrijk, maar het moet aardig om zien zijn wanneer eenige personen niet het glas, maar den biberon in de hoogte ste ken om op iemands gezondheid te drin ken en dan eens tikken. Winterhanden. Om winterhanden te voorkomen of, zoo men ze heeft, er van bevrijd te worden, moet men zijne han den tweemaal daags gedurende eenige minuten een warm bad geven, zoo heet mogelijk. Het is een pijnlijk middel, maar als men den moed heeft het een poosje vol te houden, is de bijval verrassendde lastige plaag vertoont zich dien winter niet of men is er van genezen. geheele verzameling merkwaardigheden uit de tropische landen, die hij bezocht had, en de gravin, die den tijd niet ver geten had, toen Maud door hare kinder meid door den hof der oude predikants woning gedragen werd, terwijl haar oudere broeder met de kinderen van den predikant speelde, had eene kleine schil derij gemaakt van het huis en den hof en dat, in eene breede vergulde lijst, onder haren naam gezonden. Van den graaf van Chatterly was geen geschenk ontvangen. Het weder scheen voor de jonggehuw den goed gezind. Ofschoon in November, scheen de zon helder en in hare vriendelijke stralen wan delde Maud Cart aan den arm van haren echtgenoot de kerk uit, waar zooeven de band voor het geheele leven gelegd was. Dc hulpprediker van Jim Cart was reeds te Chatterly aangekomen en het huis was geheel gemeubeleerd. Nu hun huis geheel tot de ontvangst van 't jonge paar gereed was, konden zij zich wel het genot veroorloven van eenige weken in het buitenland alleen voor hun geluk tu leven. Zij vertrokken naar Parijs en huurden daar kamers in een klein rustig hotel nabij de 0 Champs Elysées waar M. en Mevr. Cart de eerste dagen van hun hu welijk beleefden. Zij vermoeiden zich niet om alles in Parijs te gaan afzien. A I> AALST. DER St. Martens-parochie. 1. Op Zaterdag 3 December, om 8 uren 's avonds, aankondiging van het Jubel feest door het luiden der klokken van al de kerken en kapellen der stad. 2. Zondag 4 December, om 4 uren, opening der plechtigheden door solem neel Lof met Vlaamsch Sermoen. Maandag 5. Dijnsdag 6, Woensdag 7 December, Vlaamsch Sermoen om 5 i/t uren 's morgens en om 8 uren 's avonds. Fransch Sermoen om 5 uren 's avonds, 3. Donderdag 8 December, Feestdag der Onbevlekte Ontvangenis, Om 9 uren, plechtige Hoogmis met Vlaamsch Sermoen, Om 5 uren, plechtig Lof met Fransch Sermoen, Om 8 uren 's avonds, sluiting van het Jubtle door Vlaamsch Sermoen gevolgd door de uitvoering van een Jubellied en d- Toewijding der stad Aalst aan de Onbevlekte Maagd. Daarna Magnificat door al het volk. 4. Op 8 December, van 5 tot 9 uren 's avonds, Verlichting met electriciteit van den koor en het portaal der St. Mar- tenskerk. 5. De inwoners van Aalst worden vriendelijk verzocht op 8 December hun ne huizen te bevlaggen. 6. Het Comiteit der feesten neemt de vrijheid eenen oproep te doen tot de gods vrucht en de mildadigheid der Aalstersche bevolking voor hetwelgelukken der plech tigheden. Te dien einde zal er toekomende week eene omhaling gedaan worden door de Damen der Congregatie. Alle giften, hoe gering ook, zullen met dankbaarheid aanveerd worden. Het Comiteit verhoopt dat de stad Aalst, door de algemeenheid en de edel moedigheid harer medewerking, zal toonen dat de liefde tot Maria nog altijd even diep in 't hert harer inwoners ge prent blijft. Namens het Comiteit Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst. y%bdi| Affligem. Donderdag 8 December, Feestdag der Onbevlekte Ontvangenis van Maria Geduiige Aan bidding in de Abdijkerk van Affligem. 's Avonds na het Lot zal de Abdij prach tig verlicht worden ter eere van de Onbevlekte Maagd. Eiken dag gingen zij wel uit en telkens ergens anders heen, maar zij maakten geen afmattende tochten en bepaalden zich tot de bezienwaarüigheden, die in den reisgids waren aangegeven. Op zekeren middag, toen het te fel regende om het uitstapke te doen dat zij voorgenomen hadden, stelde Jim voor, een gesloten rijtuig te nemen en een be zoek te gaan brengen aan iemand van wien hij toen liy de laatste maal, op zijne terugreis van Indië te Parijs was, veel vriendschap heeft ondervonden. Dokter Bolton is eerder een vriend dan een geneesheer voor mij geweest, Maud, zeide hij,en ik was in het afgeloo- pen voorjaar zoo ziek dat ik zonder zijne hulp misschien nooit levend in Engeland zou teruggekeerd zijn. Ik ben al dikwijls van plan geweest hem een bezoek te gaan brengen, wanneer ons tijd genoeg over bleef en ik zou gaarne willen dat gij mee- gingt. Hij is een gezellige, oude man en heeft een allerliefste vrouw ik geloof wel dat het u zal bevallen met hen kennis te maken, ofschoon zij volstrekt niet tot den rijken stand behooren en in eene eenvou dige buurt van Parijs verblijven. Maud stemde met dit plan volkomen in en om drie uren reden zij, onder een stortregen, naar het door Engelschen zeer weinig bezochte gedeelte van Parijs, dat op den tegenovergestelden oever van de Seine ligt. Dokter Bolton was nog niet thuis, maar Dijnsdag bij 't eindigen der bespreking nopens het boek van priester Bataille, na men Pilatus en Groene Pie een hoogst belachelijk houding aan, Er moest eerst gestemd worden bij blijven zitten en rechtstaan over dagorde Neujean,'t welk het spijt uitdrukte dat de heer Minister het boek zoolang had in gebruik gelaten in 't atheneum van Luik, en de helden van Chipka bleven zitten. Men dacht dus dat ze het dagorde afkeur den. Maar dan viel er te stemmen, ook door blijven zitten en rechtstaan, over 't dag orde-Woeste, tegenstrijdig aan dit vanM. Neujean en 't is nog al moeilijk om aan nemen dat als men 't eene verwerpt men het tweede niet aanneemt. Maar zoo niet geboerdde twee helden bleven nogmaals zitten zij keurden dus noen goed, noch af; ze waren in de zaak noch mossel noch viscb... Wat hoogst belachelijke houding toch voor lieden die zooveel noten op hunnen zang hebben en aan groot en klein de les willen voorspellen. VOLKSKAMER. Inden loop dezer week hield de Volksmamer zich onledig met de rechtspleging in zake van echtscheiding.Nu in zitting van Don derdag nam Groene Pie ook het woord. Was het, zal men vragen, om hierover ook zijne verhevene rechtsgeleerde ziens wijze bloot te leggen Wel neen Groene Pie herhaalde al 't gepraat en 't gezeever dat wekelijks in 't Land van Aelst en Den Werk man te lezen staan. Hij zegde dat bij een der oudste gazet- schrijvers is des lands hij sprak over de verhooging van den prijs van 't be knopt verslag over de kinderen van ge- scheidene echtgenooten die naar de wees huizen moeten gezonden worden over werklieden die vroeg naar 't werk gaan en laat naar huis kterenjover deFransch- mans aan wie men 't kiesrecht heeft ont nomen over de machinisten van den spoorweg die 's Zondags niet mogen rus ten over pater Liberatore over een rechter die de echtgenooten die wilden scheiden voor acht dagen verzond hun aanmanende van te biecht te gaan over de benoemingen in de Magistratuur over zijnen reeds gevorderden ouderdom en dat de dood hem beloertover het ouderdomspensioen van 63 fr. over de ouderlingen die, wanneer zij in de Gods huizen worden opgenomen, gescheiden worden Dus al gepraat en gezeever die bij de beraadslaging over de rechtspleging in zake van echtscheiding niet te pas ko men, eene betaadslaging in de welke slechts rechtsgeleerden tusschenkomen. Wij hebben het voorzegd Zeeveren of zwijgen het dienstmeisje zegde, dat hij hoogstens een kwartier zou wegblijven en verzocht de bezoekers daarom binnen te komen en zoo lang te wachten. Weinig vermoeden zij, dat het lot van twee menschen door dit bezoek zou beslist worden Maud wilde gaarne kennis maken met den ouden geneesheer, aan wien haar echtgenoot het leven verschuldigd was en met zijne vrouw, »an wie bij haar zeoveel goeds had verteld en daarom volgden zij de dienstboden naar het salon van den dokter. Mev. Bolton was eveneens uitgegaan. In het salon zat eene jonge dame piano te spelen en te zingen en vol veriukking luisterde het jonge echtpaar op den dorpel van het huis naar het weemoedige, schoon gezongen en gespeelde lied, totdat de zan geres hunne tegenwoordigheid bemerkte er» met eene verontschuldiging opstond. Hare stem had geklonken als een volle, weeke sopraan en aan de pianobegeleiding had men kunnen bemerken, dat zij eene volleerde kunstenares was, maar nu zij opstond en onder beleefde bewoordingen de bezoekers verzocht plaats te nemen, maakte hare schoonheid een nog dieperen indruk. Beatrix Charles had in de laatste weken liare gezondheid teruggekregen en een frisch rood kleurde weer hare donzige wangen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1904 | | pagina 1