Donderdag 19 Januari 190S 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5708 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL. VRIJHEID Een geiizenministerie HET GEHEIM LANDBOUW. W raakroepend. BERICHT DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 'e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnisaon op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. AALST, i8 JANUARI igo5 2de Vervolg Er op nadenken. Wat zal een geuzenministerie steunend noodzakelijk op de socialisten zoo al tot stand kunnen brengen, was de vraag die wij in ons vorig schrijven hebben gesteld. Het antwoord was Ziet naar Frank rijk. Onze geuzen en socialisten juichen Combes toe. Hebben zij eens de macht, zij zullen doen wat hij doet en wat zij zoo zeer hebben opgehemeld Zij zullen er noodzakelijk toege dwongen zijn door de natuur der zaken. Zij zullen niet anders kunnen. Dat moeten wij bewijzen. Er zijn drij dingeni° Combes Regee ring verricht beulenwerk, trapt 't recht van goede burgers met de voeten, maakt uitzonderingenswetten met een woord, hatelijke en wreede kerkvervolging. 2° Combes Regeering spartelt in 't slijk der walgendste verklikkerij. Die mannen aanzien het als eene eer de Catholieken te bespieden, uit te speuren, af te loeren en te verraden Zij zullen Judas nog op eene eerezuil plaatsen. 3* Combes Regeering doet niets, niets, absoluut niets voor de werklie den. Onder het ministerie der twee op elkander volgende kerkvervolgers is niet een enkel stukje werkmanswet gestemd, niet een enkel. Er is nochtans nog zoo veel te doen. In Frankrijk bestaat nog geene wet op de arbeiderspensioenen. Wij hebben straks het jubelfeest der onze. Over zekeren tijd was er vreugde bij Vooruit, leute, feest. Groote gebeurtenis zal men zeggen. Gij gaat zien. Als men geen lijsters heeft, dan eet men merels, zegt een spreekwoord.Welnu geen triomf kunnen zingen voor eene wet, zoo was men tevreden, gelukkig den beiaard te doen spelen vooreen verslag 1! Als ccn wetsontwerp wordt aangeboden, neêrgelegd op de bureelen der Kamers, dan wordt dat door commissies onder zocht. Nu die commissie had een harer leden verzocht daarover een verslag te maken en schrijver had zijne studie ge ëindigd. Dat was al, en daarmeê was men tevreden, daarover was er feest in Voor uit I Zijn zij 't spcor bijster geraakt? Teiwijl zij een loflied zongen op iets dat nog niet bestaat, in Frankrijk, schimpen zij gedu- 4ie Vervolg. e gevangenis-cellen ten platten lande gewoonlijk niet zet De zijn gewoonlijk niet zeer weelderig inge richt en die van het Sandbanksche politie- bureel maakten geen uitzondering op den algemeenen regel. Het bed bestond uit eene breede plank, gedekt door een dunne matras en een enkel deken. De overige meubelen waren van de slechtste soort en zoo karig mogelijk aangebracht. Wanneer men bedenkt, dat een dergelijk hok alleen gebruikt wordt voor op ver moeden aangehoudenen, die zeer dik wijls na weinige uren (gelijk met Sint- Alba gebeurd was) weer op vrije voeten worden gesteld, maar er ook dikwijls dagen en weken in moeten vertoeven, en men daarbij de verblijfplaatsen der werkelijk veroordeelde gevangenen in de tegenwoordige gevangenis paleizen verge lijkt, dan zou men zich er over kunnen verbazen, dat zulk een toestand tot op den huidigen dag is blijven voortbestaan. Maar in Engeland schijnt men het nood- rig naar onze wet, omdat zij het werk is van catholieke Ministers 1 Dat is hunne goede trouw naar 't leven geschil derd. Wanneer een socialist ophoudt van te liegen, te bedriegen en de kiezers en de werklie op flesschen te trekken, dan blaast hij den laatsten adem uit. Het is een onomstootelijk feit dat in Frankrijk onder het beheer der kerkver volgers de maatschappelijke hervormingen totaal zijn verwaarloosd geworden. Wij zijn gelukkig thans eene bekentenis te hebben die goud weerd is. Le Peuple geeft toe dat de sociale werking van Combes nul is, dat hij niets doet voor het arbeidende volk. Nu onze cartelregeering van morgen moet noodlottig denzelfden weg op. Zij ook zal niets kunnen doen voor de werk lieden. Dus, arbeiders laat u niet verschalken en zegt Weg met de droeve tisten van het cartel I Wij nemen aanstonds die redeneering weer op, maar wij moeten eerst die geese- ling van Combes door Le Peuplu aan onze lezers letterlijk doen kennen dat is beter. Le Peuple zegt (12-1-1905). Het grootste verwijt dat wij aan het ministerie Combes toesturen is zijne anticlerikale werking niet ge- paard te hebben met politiek van diepe sociale hervormingen. Zijne godsdienst- en kerkvervolging heeft i) hem te uitsluitend verslonden, en zekere wijze van handelen van zijne voorgangers en van de burgersregeerin- gen in 't algemeen, hebben hem veel sympathie doen verliezen. Het is daar- van dat hij kwijnt. Eene regeering welke zich op volksgezindheid beroept, kan niet van onkenningen leven. Het einde wettigt de middelen is voor baar eene slechte leuze. Dat is eene kostelijke bekentenis zij is goud weerd. Het roode blad heeft na tuurlijk water en bloed gezweet, alvorens het er toe kon gebracht worden ze af te leggen. Combes immers vond in de socia listen zijn besten steun. Waarom Omdat de kerkvervolging koren is op den socialistischen molen. Vele socialisten roepen het luide: De godsdienst is onze grootste vijand Hij moet weg en daarom geen recht voor paters noch nonnen Moest de godsdienst niet bestaan, de socialisten zouden gauw meester worden I Nu ligt de weg open voor onze rede neering. Vervolg, Donderdag aanst. zakelijke van eene verandering niet in te zien. Toen Power het luikje wegschoof en door de opening zag, zag hij Charlotte Duvivier op den rand harer legerstede zitten, met het hoofd in beide handen ge steund en snikkende. De jonge inspecteur sloeg het schoone meisje een tijd lang aandachtig gade. Zijn dat tranen van berouw vroeg hij zich zelf af. Zijn zij het bewijs van schuld of het natuurlijk gevolg van haar wanhopigen, verlaten toestand Arm kind Ik geloof het laatste. Hoogstens is zij een onwetend werktuig in de hand van dien schurk geweest. Terwijl Power zoo in zichzelven rede neerde, had het jonge meisje de handen voor haar gelaat weggenomen en ze in den schoot laten zinken. Met een ver wilderden, verbijsterden blik zag hij om zich heen. Mejuffrouw I fluisterde Power onder den indruk van het oogenblik in het Fransch, dat hij zeer vloeiend sprak. Houd moed Laat vooral den moed niet zinken. Op het hooren dezer woorden, in haar eigen taal uitgesproken, vloog Charlotte Duvivier overeind en ijlde haastig naar de deur. Mijn God I riep zij uit. Wie zijt gij? Wie spreekt tegen mij Een vriend antwoordde Power. Een oprecht vriend. Goed bij kas. De vrouw die op het oogenblik misschien wel het grootste persoonlijk vermogen bezit van alle vrou wen ter wereld is zekere Mistress Green, te Buffalo, in de Vereenigde Staten. Zij heeft een vermogen van 25o millioen dol lars, welke som zij bijna geheel verdiende zonder ooit iets anders te doen dan haar geld goed te plaatsen. Haar vader had haar slechts het onzali ge sommeke nagelaten van 5 millioen be nevens eenige goede raadgevingen. Zij heeft zich met buitengewoon financieel talent die raadgevingen ten nutte gemaakt en verklaart nooit ook maar het minste minder eerlijke middel te hebben gebruikt of iemand ook maar in het geringste te hebben benadeeld bij de vermeerdering van haar vermogen. Zij staat daarentegen algemeen bekend om haar groote milda- digheid. Algemeene wenken bij het snoeien. Kort snoeien bevordert houtvorming, lang snoeien het ontstaan van vruchten. Er is echter nog een ander middel, waar door men meer hout of meer vrucht kan krijgen. Snoeit men in het najaar of in het begin van den winter, dan zullen de won den reeds lang geheeld wezen, als de voorjaarsgroei begint. Bovendien stijgt in dit jaargetij het vocht niet meer tot aanzienlijke hoogte, omdat de bladeren weg zijn maar de vaten bevatten dan veel lucht, zoodat de snoei niet schaadt aan den vochtstroom. Om deze redenen gaat een vroeg ge snoeide boom in 't voorjaar met kracht aan het groeien, alsof er niets gebeurd was. Door dien krachtigen groei ontstaat veel hout. Werkt men in het laatst van den win ter, bijv. in Februari, dan zijn bij het hervatten van den groei de wonden nog niet volkomen geheeld. Dan is ook, door dat de knoppen in hun binnenste al een begin van groei, zwelling en bladvorming vertoonen, het sap al hooger gestegen, zoodat een gedeelte ervan door den snoei kan getroffen worden. Dit alles houdt een krachtigen groei tegen, verzwakt dus de gesnoeide takken en is oorzaak van meer vruchtvorming. Natuurlijk kunnen beide handelwijzen samengaan. Een jonge boom, die nog dun en weinig hout heeft en bij wien het dus in de eeerste plaats op grooter worden aankomt snoeit men in het najaar kort. Een ouden boom die te veel hout heeft gemaakt en waarvan men meer vruchten Een vriend antwoordde het jonge meisje. Ach indien dat waar is, zeg mij dan toch, waarom ik hier ben opge sloten I Waarvan wordt ik toch beschul digd Stil spreek zacht hernam Power haastig, want hij bedacht te laat, dat het spreken met gevangenen streng verboden is. Men mag ons niet hooren. Gij zijt beschuldigd van den moord in de Rob- Roy-Villa... Uw sjaal is gevonden 1 O God Ja, mijn sjaal ik weet het Daar hebben zij mij telkens van gesproken. Maar ik ben onschuldig... ik zwier het u ik had het sjaaltje verloren, dat ik van Mevr. Hunter op mijn ver jaardag kreeg, ik had het reeds lang ge mist en wist niet eens, dat ik het nog had, toen het uit mijn koffer te Dieppe werd te voorschijn gehaald Och, mijn heer gij spreekt zoo anders tegen mij dan die anderen help mij toch Zend iemand hier, die voor mij naar Mevr. Hunter kan gaan... Mevr. Hunter, de vrouw van M. John Hunter... O, die zal mij niet verlaten Zij kent mij, zij zal voor mij willen spreken, maar zij zijn nu zoover hier vandaan op hun land goed. Zij zijn reeds hier geweest. Maar zij kunnen niet voor morgen vroeg bij u komen Zijn zij reeds hier geweest riep het arme meisje uit. O, Goddank 1 dan ben ik toch niet geheel verlaten. Maar mijn verlangt, berooft men van een gedeelte van het overtollige hout (niet alles tege lijk, omdat hij door te veel wonden, te zeer zou lijden) en snoeit men op het ein de van den winter lang. Een jongen, maar volwassen boom, die zijn jaatlijksch onvruchtbaar wordend hout en later zijn jaarlijksch stervend hout, door nieuw moet vervangen (zonder hout natuurlijk geene vruchten snoeit men of in het najaar lang, of in den nawinter kort, al naardat meer vruchten (eerste geval) of meer nieuw hout (tweede geval) vereischt worden. Vooruitgang op alle gebied. Bij de nachtelijke wlldstrooperijen met den lichtbak werd tot heden altijd van vuur wapenen gebruik gemaakt. Thans passen de stroopers een ander middel. Zij laten hunne geweren thuis, maar zij gaan er met een ritk of een hooivork op uit en doorsteken daarmee de hazen. Men schijnt met kunstlicht deze dieren al zeer dicht te kunnen naderen. Te Fleury. in Frankrijk, is eene bende werkstakers, wier hoofd op hol werd ge bracht door blauwe en roode menners, de pastorij binnengedrongen. De pastoor, een eerbiedweerdige Grijs aard van 7.5 jaren, werd uitgtscholden, bedreigd, geslagen door deze eerlooze kerels, daarna op de straat gesleurd, waar hij de schandigste behandelingen te on derstaan had. De arme priester werd dan in eene schuur gestompt waar men een tribunaal nabootste hij werd door de misdadigers ter dood veroordeeld, voor zaken die men niet noemen kan zonder de eerbaarheid te kwetsen. Wanneer de boosdoeners hem toe riepen dat zijn laatste uur geslagen was, viel de ouderling, uitgeput, ten gronde en de lafaards lieten hem ster vende achter. Wij mogen er bijvoegen zegt een Fransch blad La libre parole dat geen onderzoek heeft plaats gehad over deze afschuwelijke daad, en dat de beulen ongestraft voortloopen. Ongestraft hebt ge wel gelezen Mtn heeft maatschappijen opgericht tot bescherming der dieren, en een mensch, een priester, een ouderling, drijmaal dus eerbied en bescherming weerd, mag men straffeloos folteren en mishandelen, mis schien wel dooden. Want hoe zal die ouderling het overleven goede oom in Rouaan, wat zal die zeg gen, als hij het hoort Maak u daarover geen zorg, ant woordde Robert Power. Als gij mij zijn adres wilt opgeven, zal ik hem van dezen avond nog schrijven, als M. Hunter het ten minste niet gedaan heeft. Och, schrijf hem toch maar, als gij zoogoed wilt zijn, mijnheer zegde het meisje haastig. M. Hunler mocht het eens vergeten. Mijn oom woont in Rouaan zijn adres is aan M. Emile Duvivier, n° 17, Lafayettestraat. O schrijf hem toch, dat ik onschuldig ben, dat ik niet eens weet, waarvan zij mij beschuldigen en dat hij vooral toch dadelijk moet over komen. O God I o God ik heb niets gedaan dan weenen, sedert die vreaselijke menschen mij aanvatten en naar de ge vangenis brachten Uw gelaat is het eerste meêlijdende, vriendelijke gezicht, dat ik in al die dagen gezien heb I Houd moed, mejuffrouw, nog eens houd moed riep Robert met vuur uit. Hij was zoodanig door dc droefheid van het meisje getroffen, dat het hem onmo gelijk was een oogenblik langer aan hare schuld te gelooven. Ik zal alles voor u doen, wat ik kan, voegde hij er met aan drang bij. Vertrouw op mij mijn naam is Power Robert Power, vergeet het niet. Ik ben inspecteur van policie in dit distrikt ik ken den waren schuldige. Als gij maar moed houdt, zal alles goed afloopen, nog eens, ik zal voor u Ongestraft Dat gebeurt ongestraft ia een land waar socialisten en liberalen meester zijn, denkt er wel op Ik zeg niet dat de Fransche socialisten of liberalen de hand der moordenaars hebben gewapend.dat zij de onmiddelijke oorzaak zijn dier laffe daad... Maar wie is de onrechtstreeksche oorzaak Jaren lang heeft men den priester aan gewezen als het uitschot der maat schappij Jaren lang heeft men den priester als ongedierte geschandvlekt En weinige maanden gel den werden de klooster lingen als melaatschen over de grenzen Welnu, moet het volk, in oogenblikken van opgewondenheid en verbittering, de prooi niet grijpen die goddelooze mees ters voor zijne voeten wierpen De vraag stellen is ze beantwoorden Liberale en socialistische godsdiensthaters hebben schuld in dat bloed aan de H.H. Catholieke Kiezers van het Arrondissement Aalst. De catholieke Kiezers van het Arron dissement die bij aanbevolenbrief bericht hebben ontvangen, dat er tegen hunne inschrijving op de kiezerslijsten door de libeiale vereeniging reklaam werd inge diend, worden vriendelijk en dringend verzocht vóór 20 dezer bovengemelden brief met de noodige bewijsstukken en verklaringen tot staving hunner kiesrech ten te zenden ten bureele van de Catho lieke Kiesvereeniging, Korte Zoutstraat, 44. te Aalst. Het bureel is open den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 9 tot 11 ure 's morgends. Het gewestelijk congres der catho lieke werken is zondagmorgend te Namen begonnen. Er zijn drie afdeelingen Ca tholieke jeugd, onderlingen bijstand en syndikaten. De algemeene vergadering had om 4 ure 's namiddags in het Kursaal plaats. Voerden er het woord Mgr. Heylen, Bisschop, MM. Melot en Verhaegen, Volksvertegenwoordigers en M. Lerolle, Voorzitter van de FranscheVereenigingen der catholieke jeugd. doen wat ik kan. Maar nu moet ik u ver laten, het mag niet gemerkt worden, dat ik met u gesproken heb. Met nog een laatsten blik op het jonge meisje, dat zich langzaam weêr in hare cel terugtrok, keerde Robert Power zich om, en bevond zich plotseling tegenover den kommissaris Grand, die hem onhoor baar was nageslopen om hem te be spieden. Een schoone manier van doen voor een inspecteur van policie, begon M. Grand spottende. Geheime afspraken maken met eene gevangene, die van moord beschuldigd is Ik zal er rapport van maken, daar kunt gij op tellen God weet wat gij met dat mensch hebt afge sproken... maar, ik zal er voor zorgen, dat gij mij niet voor de tweede maal kunt beet hebben Robert begreep terecht, dat hij erin was geloopen. De commissaris had hem blijkbaar reeds van het eerste oogenblik afaan gadegeslagen en het gesprek ge hoord. Het was een geluk voor hem, dat hij de gevangene in het Fransch had toe gesproken M. Grand had er dan ook geen woord van verstaan. Maar toch be greep Power zeer goed, dat hij een ern- siige inbreuk op de gestelde bepalingen hadgedaan en dat de commissaris in zijne tegenwoordige stemming zijn best zou doen hem er voor te doen boeten. (Wordt voortgeaot.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1