Zondag 5 Februari 1905 5 centiemen per nummer 56"® Jaar 5715 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST. HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Onze wet op de Arbeids-onge vallen. IDE IMI-ATST met den Witten Baard. Hopkwestie. Nationale Bond tegen de tering Zondag 26 Februari WELDADIGHEIDSFEEST Zondagrust. Volkskamer. DE DENDERBODE. it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- aening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor e Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. on in alle Postkantoren des Lands. CIJIQLIE MJ11U. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00Tonnissen e. 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdi.? in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v* dit blad. AALST, 4 FEBRUARI igo5 Het kan ook gebeuren dat de weduwe alleen blijft, zonder kinderen of zonder andere rechthebbers in de wet erkend. Zij heeft alsdan recht op de geheele lijfrente van 30 per honderd. Mng y.ij hertrouwen Ja, zij mag hertrouwen, en zal daarom haar pensioen niet verliezen. Dat is ene gelukkige schikking die wij in andere ar beids-ongtvallenwetten niet tegenkomen. Daar krijgt de weduwe welke hertrouwt eene zekere somme geldsin Duitschland, bij voorbeeld 6o per honderd van het jaarloon van haren verongelukten man in Oostenrijk, drijmaal het bedrag van hate jaarlijksche rente in Nederland tweemaal hare jaarrente enz. In het ontwerp door de Middensectie aangeboden en in 't Arbtidsblad van Februari 1902 verschenen vinden wij als artikel 4BIS De rente der weduwe houdt op do- r het feit van een nieuw huwelijk in dit geval worden aan de weduwe, als geheele vergoeding, de renten van twee jaren geschonken. De Kamer heeft dat niet aangenomen en dat was wijaelijk gehandeld. Wij herinr eren ons hoe flink cn dapper de Gazet van Antwerpen die schikking heeft bevochten. De rondventtrs in ongezonde volksge zindheid mogen dat niet vergeten wan neer zij de verschilhge ongevallenwetten met elkander vergelijken.Zij verheerlijken gaarne wat in den vreemde bestaat en minachten de beste dingen in België. Wij kennen hunne inzichten. Genoeg. Aan die zelfde rondvenlers doen wij ook nog opmerken hoe edelmoedig onze wet is voor de vreemde werklieden en voor hunne rechthebbers. Wij zijn, met Spanje, het eenige land waar er geen onderscheid wordt gemaakt tusschen inlandsche of vreemde arbeiders. Als er kinderen zijn boven de 16 jaar, dan is dit alsof er geene waren. Zijn er dan ook geenc andere rechthebbers, zoo heeft de Weduwe recht op de geheele lijfrente van 3o per honderd. Er is beweerd De kleinkinderen heb ben geen recht op vergoeding wan neer de echtgenoot van het slacht offer leeft. Dat is niet juist. Bij voorbeeld. De kleinkinderen kunnen recht hebben op een vijfde, nevens de weduwe, als er geene kinderen zijn. De kinderen alleen sluiten de kleinkinderen uit, uitgenomen in een geval waarvan wij aanstonds spre ken. De wet bepaalt immers De kinder O— 37* VERVOLG. Waar woont hij vroeg Mevr. Verity gastvrij. Zou hij wellicht bij ons komen middagmalen Ik geloof dat hij het nogal druk heeft en daarom zou ik hem liever op zijn kan toor bezoeken. Hij neet Peter Dikson en heeft zijn kantoor in Temple. Peter Dikson van Elin Court? vroeg Paul Verity verwonderd. Dat is een der meest bekende en tevens een der knapste advocaten van Londen. Wanneer hij uw voogd is, Mej. Charles, dan zal hij u zeker zeggen, dat gij wel iets beters kunt doen, dan u op een stil dorpje in Norths- hire te gaan begraven. Ik geloof het niet, maar al deed hij het, dan zou hij mij toch niet van mijn besluit kunnen afbrengen Wanneer gij hem schrijven wilt, dat gij morgen om 10 ure bij hem komt, hernam Paul, dan kan ik u als ik naar mijn kantooi ga, daar tegelijk hcenbren gen, zijn kantoor is dicht bij het mijne. Eu wanneet gij terugkomt, moet gij een rijtuig nemen, liefkind, zegde Mevr. Veriiy. Gij moogt met alleen door Lqn- den ioopen. Na het ontbijt, ging Paul naar zijn ren hebben den voorrang boven de recht» hibbende van de groepen C. en D. de rechthebbende van grotp C. sluiten die van D. uit. Dat is de kinderen sluiten de ouders, de kleinkinderen, de broeders en zusters uit. De ouders en kleinkinderen slui ten broeders en zusters uit. De over levende echtgenoot sluit niemand uit. Indien een rentegenietend kind kwam te sterven vóór zijn i6de jaar te bereiken, wat dan Dat is voordei 1 voor den baas of voor de verztkering. De lijfrente wordt niet .erineerdetd voor de andere pensioen- g- nieters. Eenmaal vastgesteld blijft de- lijfrente wat zij is en bijkomende sterfge vallen veranderen er niets aan. Als het slachtoffer weduwenaar of weduwe is, dan mogen de kinderen order de 16 jaar de rente van 3o per honderd onder elkander verdeelen. Het slachtoffer, weduwenaar, heeft kin deren onder de 16 jaar en ook een paar kleinkindeten. waarvan de ouders zijn gestorven bij voorbeeld, en voor wie hij zoruen moest. In dit geval hebben de kleinkinderen recht nevens de kinderen. Dat is het eenige. De verdeeling geschiedt, zegt de wet, staaksgewijs, dat is Zij komen in de plaats van hunne ouders (vader of moeder). Bij voorbeeld Er waren 4 kinderen en twee kleinkinderen. D' 3o per honderd worden verdeeld in 5 gelijke deelen. Elk kind heeft een vijfde, de twee kleinkinde ren mogen zich het overige vijfde verdee len. Zij ontvangen dus ieder een tiende. Het kan gebeuren dat het slachtoffer ongehuwd was, doch zorgen moest voor ouders of grootouders en voor broeders en zusters. Wat dan De ouders en grootouders trekken de rente van 3o p. h. Zij mogen ze onder elkander verdec-len. Zij sluiten des slacht offers broeders en zusters uit. Dus deze hebben slechts recht als er, buiten de weduwe, geene andere recht hebbers bestaan. Welke ook het getal rechthebbende zij, de lasten voor den baas zijn dezelfde. Hij moet 3o per honderd slorten van het jaar loon des slachtoffeis voor het beleggen der renten. Onder hen zijn er welke vroe ger of later Kunnen eindigen. De gewone wijze om degeledene schade te vergoeden is het beleggen van eene kantoor en toen hij in den namiddag thuiskwam, vroeg hij aan zijne moeder - Nu, hoe bevalt u de beschermelinge van Maud Zij is een allerliefst meisje, ant woordde Mevr. Verity, maar ik weet zeker, Paul, dat zij het een of ander verdrie! heeft. Misschien heeft zij eenen verloofde gehad, dien zij verloor. Ik geloof stellig, dat zij er nog eene neven bedoeling bij heelt, daar zij zoo vast be sloten is naar Chalteriy te gaan. Misschien heeft zij van mijn rijken kliënt, M. March, gehoord en is zij voor nemens hem te veroveren. Neen, Paul, zij is met èen van die meisjes, welke jacht maken op eenen rijken echtgenoot, maar daarom kan ik des te minder begrijpen, wat haar zoo tot Chatterly aantrekt. Den volgenden morgen ging Beatrix met Paul Verity mee en nam aan de deur van het kantoor van M. Dikson afscheid van hem. Peter Dikson had den vorigen dag haren brief ontvangen en verwachtte haar in zijne spreekkamer. Beatrix voelde hare kniën knikken,toen zij daar binnentrad. De advokaat schoof haar eenen leun- stot 1 toe en staarde haar een oogenbnk ernstig a^n. Hebt gij op uwe zuster geleken, Mij. Charles vroeg hij. O. neen antwoordde het meisje Nora was beeldschoon Ik geloof dat zij het levend evenbeeld van mijne moeder was, terwijl ik op vader geleek. rente. Doch er kunnen omstandigheden zijn, waarin het goed zou wezen ten ge deelte in capitaal te geven. Dat heeft de wet voorzien. Zij laat den vreder chter toe,in geval de rechthebbende het zouden vragen, en indien tr geen bezwarigheden worden gevonden, eene andere wijze van bi-legging van het capitaal te bevelen. Dat is heel voorzichtig geweest en moet voorzeker goedgekeurd worden. T.afhplH °nze machte .LiCll LltïlU. Jezers zullen zich herinneren dat Pie Daens de menschen van Ilofstade ter Volkskamer uitscheldt als lieden behept met onverbeterlijki- zatlapperij. tl Allen waren zat 't VROUW- VOLK. de DOCHTERS zoo wel als 't mansvolk riep hij uit... Pie Daens kraamde daarbij eene laste ring uit tegen den beer Burgemeester van Hofstade, welke hij beschuldigt van zijne plicht als burgemeester te miskennen ten voordetle zijner persoonlijke en pri vate belangen. Nu, de held van Chipka kondigde aan dat zijne bedoelde redevoering in Het Land van Aelst zou afgekondigd wor den.., Maar Pie heeft er zich wel van ge wacht... En .vaarom Ongetwijfeld omdat hij zich het proces herinnert van den Eerw. Pater Godts tegen den Door nijkschen papenvreter Crombez, die zijn ontslag van kamerlid komt in te dienen. Papenvreter Crombez had ook ter Volkskamer lasteringen uitgekraamd legen den Eerw. Pater Godis en bij liet zijne redevoering afzonderlijk diukken, ver spreiden en in een dagblad afkondigen... En de papenvreter werd veroordeeld als beleediger of lasteraar. Ehwel, geachte lezers, mag men de volksvertegenwoordiger die van zijn vrij- woord ter kamer misbruik mankt om zijne tegenstrevers te beliegen, te beleedigen en te lasteren dan niet als verachtelijke lafaard uitkrijten Beantwoordt zeiven deze vraag,geachte lezers De heer Minister van buitenlandsche zaken heeft woensdag 11. het ontwerp van handelstractaat met Duitschland ter Volkskamtr aangebo len. Hi t thans bestaande, of liever, 't oude handelstractaat, liet aan België niet toe inkomrechten op de hop te eischtn. Ti n gevolge van het voorstel van onzen catholieken Volksvertegenwoordiger M. B,n de Bethune, krachtdadig ondersteund door MM. Van Vteckem en de Kerchove, Dat is jammer. Beatrix zag hem verwonderd aan en dat ontging hem niet, want hij voegde er terstond bij Ik bedoel dat wanneer mijne onder stelling juist is en de familie van uwen vader in de nabijheid van Salton woont, deze gelijkenis, in verband met uwen naam, argwaan kon opwekken. Op angstigen toon vroeg de jonge dame vervolgens M. Dikson, hebt gij al iets ontdekt? Hij zag haar medelijdend aan en ant woordde Niets, wat op iemand eenige ver denking kan werpen. Vo g mijnen raad, mej. Charles. Indien Jaak Ford en zijne moeder geneigd zijn, u vriendelijk te. ontvangen, sluit u dan zoo nauw moge lijk bij ben aan ik ben er van overtuigd, dat de man, dien gij zoekt, tot hunne naaste omgeving behoort. Beatrix beefde. Gelooft gij dat hij bij hen aan huis komt en dat ik met hem als met eene goede kennis zal moeten omgaan. Ik wil nu juist niet zeggen, dat hij bij hen aan huis komt. Hij heeft misschien een hevigen twist met hen gehad en komt daarom nooit meer over hunnen dorpel, maar hij is of 1 ij was zeer goed met hen bekend. Er kwam eene uitdrukking van diepe neerslachtigheid in de oogen van h-1 meisje, zoodat de advokaat vriendelijk voortging Gij moet niet denken, dat ik §til gezeten heb, ik heb behendig en in 't ge» Serateurs, Woeste r.n L. De Sadeleer, Volksvertegenwoordigers, is er in 't nieuw iractaat geen spraak van de hop,dusdanig dat België thai s de vrijheid bezit inkom rechten op de. Dmtsche of vreemde hop te eischen. De verklaring van den heer Minister van financiën gaat zich dus verwezen lijken. Men zal zich herinneren dat hij Pilatus Daens toeriep Wij zullen de hopkwestie oplossen zonder u Dc hnnclsclioenoijverbeicl, bijzonderlijk verdedigd door MM. De Sadeleer, Volksvertegenwoordiger en Bon d- Ki rchove, Senatcur en ondersteund door onze overige Gekozenen, blijft den beslaanden gunstigen toestand behouden voor de handschoenen naar België ge zonden om hier genaaid te worden. Duitschland levert g5 ten honderd der handschoenen die in ons land bewerkt worden. Onzen besten dank zijn wij dus ver schuldigd aan onze achtbare catholieke Volksnertegenwoordigers en Senateurs. Onzen welgemeenden dank ook aan onzen Belgischen Gezant te Btrlijn, M. Boa Greindel, schoonbroeder van M. Woeste, welke het traclaat heeft bewerkt en or.derteekend. De hoovaardij van Pie Daer.s, zegt men ons, kent getne palen meer, sedert hij door de gekende afkturlijke middelen in de Volkskamer is geslopen. Gansche dagen bijna staat hij voor den spiegel luide z ggende dat hij het zelve hoortDag Menheer de Volksverte genwoordiger Dag Menheer de Volksvertegenwoordiger!.... En dan kijkt hij eens schuinscti naar 't knopsgat, fluisterende 't Zal ook al eens komen Zou de spin in de bovenkas dan ge weldig aan 't werken zijn (TU BERCULOSE). Stichting van een Onder Comiteit te Aelst. De longtering is die geduchte en vreese- lijkc ziekte welke jaarlijks, over de heele weield, den dood van drie millioen men schen veroorzaakt. Overal, in steden en dorpen, in de hoogere en lagere standen irefi zij ontelbare slachtoffers verspreidt zij rouw en wee en armoede. Vroegtijdig bevochten is zij genees baar. Ernstige en aanhoudende voorzor gen en behoedmiddels, kunnen hare uitbreiding machtig te keer gaan. Dit heim inlichtingen ingewonnen. In een geval als dit zou een oper.lijk optreden groot nadeel kunnen toebrengen, ja, zelfs elke kans op gelukki n kunnen doen ver loren gaan. Ik kan u het een en het ander omtrent den man mededeelen, dien gij opspoort. Hij woonde in Bloomsbury en was zeer spaarzaam met zijn geld. Zijne lange, witte haren en baard waren valsch. In werkelijkheid is hij nog geen vijftig jaar oud en heeft een gladgeschoren ge laat. Hij is een geheimzinnig, onrustig man en daarom gelooft men dat zijn ge weten niet vlekkeloos is. Beatrix zag hem verwonderd aan en vroeg zich in stilte af hoe het mogelijk was dat hij zooveel had kunnen vernemen en toch geen spoor omtrent den man had. Hoe hebt gij dat alles kunnen ont dekken 1 vroeg zij. Dat ging gemakkelijk genoeg, ant woordde M. Dikson. Ik ging naar de staiie van Charing-Cross omstreeks den tijd, dat de trein van Dover moet aanko men. Ik dacht bij mij zelve dat op dien trein wel alle' dagen dezelfde beambten dienst doen en ik beschreef henzoo goed als ik kon mijnen man en uwe zuster. Een der conducteurs herinnerde zich wtrkelijk dit paar. De jonge dame scheen een diepen indruk op hem gemaakt te hebben, hij herinnirdt zich onder aimere, dat zij eene vreemde uitspraak van liet Er.gelsch had. Dat is zoo, wij hebben dikwijls tegen Nora gezegd dat zij meer eene Fransche dan eene Engelsche was. Welnu, deze conducteur heeft zeker edel doel btoogend, kwam er in België een Nationale Bond tegen de tering tot stand Het Hoofd-Comiteit zetelt te Brussel Provinciale Comit riten bestaan in de Hoofdplaatsen der Provinciën. Eerstdaags zal een Onder Comiteit te Aelst in werking treden. Op Maandag 20 Februari aanstaan de. zalin onze Stad eene VOORDRACHT gegeven worden, over de vreest lijke long tering. Dr Verstraeten, Hoogleeraar en Dr Van Cleempütte,Voorzitter en Onder voorzitter van het Provinciaal Comiteit te Gent, zullen er het woord voeren, de natuur, de verspreidingwijze der Tuber culosis voor oogen leggen, de doelmatige bestrijdingmiddelen te kennen geven. Kunstmatige lichttafereelen, door een Gentschen geneesheer voorgesteld, zullen de voordracht ophelderen en meer aan trekkelijkheid bijzetten. Een zoo ernstig en hoofdzakelijk vraag punt, moet en zal de innige belangstel ling. de wakende oplettendheid en het krachtig medegevoel onzer bevolking wegdragen. Eerstdaags zullen lokaal en uur der voordracht, en verdere practische inlich tingen aan het Aelstersch publiek worden medegedeeld. Aelst, 2 Februari 1905. Namens het Onder-Comiteit van Aelst De Schrijver, De Voorzitier, Dr A. Grégoirb. Dr Fr. Claus. De Bode van den Heilige" Geest. Zoodanig is de titel van een schoon geïllustreerd maandschrift, uitge geven door'de Paters van den H. Geest, die te Lier (België) en te Weert (Holland) de apostolische Scholen voor de Missiën van Afrika bestieren. In het eerste gedeelte stelt de Bode zich voor deze groote godsvrucht tot den H. Geest te doen kennen en beminnen, welke in onze dagen maar al te veel vergeten werd, en zoo krachtig door Paus Leo XIII werd aanbevolen. Hij geeft ook nieuws van de Broederschap van den H. Geest en van de Apostolische Scholen te Lier en te Weert. Eindelijk komen de belangrijke verhalen, die door talrijke missionarissen gezonden worden. In Afrika werken 5oo huneer medebroeders aan de bekeering der zwarten, en 200 in Amerika. Men kan zich abonnccren bij de Paters van den H. Geest te Lier en te Weert tegen de som van 3 fr. of 1 gld. 5o per jaar (gewone uitgave), van of 5 frs of 2 gld. 5o (prachtuitgave). Hetzelfde maandschrift, dat verleden jaar in het Fransch verschenen is, telt reeds verschillende duizenden abonnés de Ncderlandsche uitgave zal, wij zijn er zeker van, nog meer bijval hebben. niet veel tijd om dagbladen te lezen, want hij had nog niets van de geheimzinnige zaak van Salton vernomen. Ik gaf hem ceri stuk geld en hij was dadelijk gereed mij alles te Z- ggen wat hij van de tw< e reizigers wist. De 0 oude heer en de Fransche dame n hadden hem verzocht een rijtuig te gaan hestellen Het is mij ook gelukt den koetsier te vinden, die hen gevoerd heeft. Hij bracht hen naar Blooms bury. En dan zegt gij nog dat gij niets hebt ontdekt. Met uw verlof, jonge dame, ik heb alleen gezegd, dat ik niets ontdekt heb, dat op iemand eenige verdenking kon werpen Wrinu, ik ging dan naar Bloomsbury en vond het huis, dat de koetsier mij had aangeduid. De bewoonster behoort tot dat soort van menschen, waar ik altijd diep medelijden mee heb. Zij was eene vrouw uit den hoogeren stand, die tegen spoed had gehad. O M. Dikson riep het meisje uit, zoo gij eens wist hoe belangrijk uwe mededeelingen voor mij zijn. Ik heb cr altijd zoo vurig naar verlangd de nauw keurige bijzonderheden te weten, uit de laatste oogenbiikken van mijne arme zuster. Lief kind. zegde de advokaat ge- roeid, in één opzichi kunt gij gerust zijn 1: we zuster In t ft niet gel.-den, ge-n vrees, geen doodsangst kwelde 11 haar. Zij zag er, om de woord* 1» van de bezin uit Bloomsbury te g' brnik-> uit als een vroolijk schoolmeisje dat 111 vakantie is. zal, in het Sint Jozefs-College, een LUISTERLIJ K gegeven worden door de Catholieke Jonge Wacht van Kortrijk. Eene kerk le> Ter-Joden. (Erembodegem). Z. H. Mgr. Stille mans, onze Bisschop, heeft het besluit genomen een kerk te stichten te Ter- Joden. Eene bidplaats is er dringend noodza kelijk. De inwoners van T. r-Joden zijn meer dan een halve uur verwijderd van hunne parochiekerk Erembodegem eene halve uur van de kerk van Haeltert, 25 minuten der kerk van Aalst en 20 A 25 minuten van de kerk te Welle. Eene deputatie van ingezetenen van Ter-Joden begaf zich in 't begin der week naar Brussel om, vergezeld van onze catholieke Volksvertegenwoordigers, bij den heer Minister van rechtswezen de ondersteuning van 't Gouvernement te verzoeken. De Deputatie en onze Geko zenen werden goed onthaald en men mag, om zoo te zeggen, van de goedkeuring der Regeering verzekerd wezen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, Zondag 5 Februari igo5, M. De Valckeneer, Esplanade. Zitting van 3 z Januari. VRAAG van de heeren dc Bethune en Woeste tot den heer minister van spoor wegen Zou de h°er minister die, op ons ver- zo k, de goedheid had een einde te 0 stellen aan de onregelmatigheden vast- 11 gesteld in het verleenen der reglemen- 0 taire rusttijden aan de machinisten en 11 bedienden van den trekdienst te Aalst, 1» er in toestemmen met evenveel welwil- 11 lendheid den toestand te onderzoeken 11 met het oog op de rusttijden der be- n ambten bij de andere diensten te p Aalst u Genieten inzonderheid de wisselwach- ters regelmatig de 36 uren rust waarop zij, naar wij meenet), alle veertien n dagen recht hebben Zoo neen, welke a maatregelen is «Ie heer minister m zins te nemen om voortdurend de regel- matige naleving der reglemenisbepa- I) lingen dienaangaande te verzekeren Antwoord Dijnsdag aanst. Ik bid u, zeg mij alles wat gij weet. Het is niet veel Mevr. Lane, de kamerhuurster, had al sedert vesrheidene weken een verhuurbor tje uitgehangen en zij vreesde, dat het haar niet zou gelukken hare kamer te verhuren, toen op zekeren dag een oude heer bij haar binnentrad, en naar den huurprijs vroeg. Hij toonde zich vreeselijk karig tegenover haar, doch ten slotte werden zij het toch eens en huurde hij de kamer voor veertien dagen, alhoewel hij zegde, dat hij ze slechts voor een paar dagen noodig zou hebben, daar hij eene jonge bloedverwante van het vasteland verwachtte en zoodra zij was aangekomen, weer met haar verder zou reizen. Mevr. Lane zegde mij, dat hij de rustigste huurder was, dien zij ooit had gehad en dat hij het haar volstrekt niet lastig maakte. Op zekeren avond echter kwam hij zeer opgewonden bij haar. Een belangrijke brief, dien hij aan zijne jonge biotdvirwante had willen verzenden, was bij ongeluk zoo bemorst, dat hij bijna niet leesbaar meer was. Hij zegde erbij, dat zijne beschermelinge eene Fransche was, die maar weinig Engelsch verstond en daarom vroeg hij aan Mevr. Lane, of zij zoo goed wilde wezen, dien brief eens duidelijk voor hem over te schrijven. Dit verzoek kwam (Je bazin nitt verdacht voor, omdat M. Ford want hij had zich bij haar ook voor Jaak Ford uitgegeven /.ijne rechterhand in eenen doek had ge wikkeld, alsof hij die hier of daar verwond had. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1