Donderdag 4 Mei 1*303 3 centiemen per nummer 56sle Jaai 5738 COMMISSARIS ?AN POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het kruis uit de school. HET GEHEIM DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ls tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUVM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vdn dit blad. AALST, 3 MEI igo5 Onder de bevolking van Koekelberg heerscht eene zekere opgewondenheid, door een feit, dat in 't klein aan de dagen derVan Humbeek'sen Rolin's van 1879 doet denken. De catholieke bladen van Brussel maakten er reeds met eenige woorden melding van, doch nu is de zaak in ieders mond en ze wordt besproken op eene wijze, die stellig de helden van het feit geene eer aandoet. Men moet weten dat de gemeenteraad samengesteld is uit 6 catholieken, 4 libe ralen en 3 socialisten. De catholieken maken dus het grootste getal uit maar de anti-catholieken heb ben de meerderheid. Het schepencollege is ook in dezelfde evenredigheid samengesteld de burge meester, M. Hellinckx, is catholiek, maar de beide schepenen behooren tot elke der twee andere partijen. Nu hebben die twee eene zitting van het college belegd op een uur, dat de burgemeester r.iet aanwezig kon zijn, en daar besloten zij dat het kruisbeeld uit de bewaarschool verwijderd zou worden. Tot op het einde van 1904 werd de leergang van godsdienst in al de scholen gegeven door het onderwijzend perso neel. Niemand kloeg daar over, zoo min als de kinderen. Maar daar waren de sectarissen van den gemeenteraad niet mee tevreden en bij het begin van dit jaar besloten zij, dat voortaan de wet van i8g5 streng toegepast zou worden. En zij gelastten het college, met de geestelijkheid overeen te komen voor het regelen der uren, op welke zij de godsdienstlessen zou komen geven. Toen begon, om te beletten dat het onderwijzend personeel zich nog met die lessen zou bezig houden, en de ouders aan le zetten hunne kinderen van die lessen te ontslaan, eene hatelijke drukking. Een der roode kopstukken ging zelfs zoover de onderwijzers en onderwijze ressen, die nog catechismus zouden geven, met broodroof te bedreigen. Zeven hunner trotseerden echter de dwingelandij en de ouders bekreunden zich zoo weinig om drukking, dat men degenen, die ontslaging vroegen, ge makkelijk op de vingers te tellen zijn. Toen besloten de sectarissen een groo- ten slag te slaan. VAN DEN O 56e Vervolg. Dan hebt gij dus, zoolang gij bij die familie aar. huis verkeerde!, nooit iets ge zien of opgemerkt, dat u op iels dergelijks kon voorbereiden NooitSint-Alba en Gallo waren vrienden, maar naar mijne opvatting was hij altijd veel vriendelijker en hartelijker voor dtn man dan voor de vrouw. Hij keek om zoo te zeggen niet naar haar om, ten minste niet in zijn bijzijn. M. Gallo leed aan lichte aanvallen van jichtzij waren niet gevaarlijk, maar bonden hem toch aan zijne kamer en Sint-Alba was steeds bereid hem op te passen of gezel schap te houden. En hoe was uw omgang met hem, doktor Hebt gij nooit kunnen opmerken, dat hij iets tegen u had Iets tegen mij Neen, daar heb ik nooit iets van bespeurd Ik heb hem ook geen aanleiding daartoe gegeven... Wat zou hij tegen mij gehad hebben Als ik hem ontmoette, was hij altijd de vriendelijkheid zelf. De heer Norfolk bleef eenige oogenblik- In hooger gemelde zitting van het col lege, waar niemand anders aanwezig was dan de schepenen Piermez en Van Nuffel en de secretaris De Munck, werd beslo ten eenen brief naar de bestuurster der bewaarschool te zenden, haar gelastende Namens de voorschriften, dat het onderwijs wetenschappelijk moet zijn, ingegeven door een gezonde zedeleer, gegrond op denkbeelden van goed heid, solidariteit en broederlijkheid <1 dat alle politieke en philosofische denkwijzen moeten geëerbiedigd worden; alle godsdienstige voorwerpen en teekenen. aan de gemeente toehoo rende, te inventariseeren en naar het gemeentesecretariaat terug te zen den. Dus, om de philosofische en politieke denkwijze dier kleine bengels van 3 tot 6 jaar niet te kwetsen en een goed weten schappelijk onderwijs te kunnen geven, moest het kruisbeeld naar dc zolderrom meling van het gemeentehuis. En om zeker te zijn dat dit bevel zou uitgevoerd worden hebben zij even moedig als bij het nemen van de beslis sing de kruisbeelden uit de klassen doen halen tijdens de vacancie. terwijl het personeel afwezig was. Het is echter te vreezen dat die heeren weinig plezier van hunne Van Humbe- kerij zullen hebben. Vlak tegenover deze school is eene uitmuntende vrije school in aanbouw, die tegen de groote vacancie gereed zal zijn. W at die heeren verstaan door onder wijs gegrond op denkbeelden van goed heid en broederlijkheid kan men op maken uit hetgeen verleden Maandag gebeurde. Wij vinden het in het Journal de Bruxelles verhaald 't Was bij de inhuldiging van het Catholiek Werkmanshuis Alles ware rustig en goed afgeloopen, toen, rond 9 ure 's avonds, de zoon van den liberalen schepene, die, misbruik makend van eene uitnoodiging, welke hem on- voorzichtigerwijze was ter hand gesteld, schandaal begon te maken in de beneden zaal, de aanwezigen beleedigend en zelfs de policie die binnen kwam, om hem tot de welvoeglijkheid terug te roepen. De razende blancbec naam dc zaak hoop op en deze eindigde met een open lijk verzet tegen de policie De zoon van den schepene eindigde den avond in den policiepost van 't ge meentehuis. Waarlijk, M. de schepene kon hier een schoon model van wetenschappe lijke, broederlijke en verdraagzame op voeding en onderwijs geven. ken in diep nadenken verzonken. Het is onbegrijpelijk sprak hij ein delijk. Hij had niets tegen u, zegt gij... en toch kende hij dien Stanley, wiens vrouw het werktuig is geweest om u uit Woolchester te verwijderen... Ziet gij zelf niet in, dat hier iets achter moet schuilen Ik zie het zeer goed in, mijnheer antwoordde Power, maar ik kan u te ge lijk verklaren, dat ik er niets van begrijp. Geloof mij, het is niet de eerste keer dat ik over die zaak denk zij is mij nooit uit de gedachte geweest, maar ik kan geen antwoord vinden cp de vraag, welk belang Sint-Alba er bij kan gehad heb ben om mij te vernederen, of uit zijne nabijheid te verwijderen. Gesteld zelf het ergste, dat hij op het geld van den heer Gallo wachtte, op welke wijze stond ik hem dan daarbij in den weg Er waren immers zoovele menschen behalve Gallo waar ik als doktor aan huis kwam Ik ontken ook volstrekt niet, dat de zaak duister is hernam de heer Norfolk. Ik ben zelf begonnen met dat te zeggen En toch geloof ik, dat wij hier een draad gevonden hebb:n, dis tot iets goeds kan leiden. Laat ons nog eens even alles na gaan. Vooreerst de vermoorde vrouw. Van haar moeten wij zoo spoedig moge lijk meer weten. Ik ben het met Brusel eens, dat de beste weg daartoe wel zal zijn, dien Sint-Alba nauwkeurig in het oog te houden. Zij moet familie, althans M. de burgemeester Hellinckx heeft aan eenen dagbladschrijver verklaard, bij de hoogere overheden te protesteeren en zelf de godsdienstige teekenen in de school te zullen doen herplaatsen en de gevolgen van die daad te zullen afwach- Liberalism en Maconnism. Mag men de liberalen vertrouwen als ze iets bevestigen of loochenen Voorwaar neen In Senaatzitting van 4 April 11. deed Mgr Keesen uitschijnen dat de vrijmet selarij of maconnism zich met de politiek onledig houdt en er zich altijd heeft meé onledig gehcuden. Tot tweemaal toe onderbrak hem M. Graaf Goblet d'Alviella, oud-grootmeester der vrijmetselarij, om te doen bemerken dat 1:> t volstrekt valsch is, dat de vrijmet selarij zich met de politiek bekommert. Men zou die logenstraffing gereedelijk aannemen ware het niet dat er officieele stukken bestaan door de vrijmetselarij in 't licht gegeven die aantoonen dat M. Go- biet d'Alviella eigenmondig bevestigde dat de logiebroers zich met de politiek inlaten en moeten inlaten. En inderdaad in de redevoering door hem, M. Goblet, uitgesproken op 29 Juni «884, juist 20 dagen na de alge- meene ontlasting veroorzaakt door den val van 't liberaal ministerie, komen on der anderen de volgende bekentenissen voor 11 Ik ben van dezen, die denken en altijd gedacht hebben, dat de vrijmetse larij hare tempels niet moet verlaten om zich in de werkzame, strijdende, in een woord, in de kiespolitiek te mengen. Doch dit is geene reden om de nauwe banden te loochenen, die, vooral in ons land, de vrijmetselarij aan de liberale partij in de hoofdlijnen harer ontwikke ling beschouwd, vereenigt. Is bet noodig te herinneren, dat al de groote hervormingen, door de liberale partij verwezenlijkt, in de schaduw onzer tempels gerijpt zijn Waren de liberale vereenigingen niet samengesteld volgens de inrichting onzer loge's, en de eerste harer, l'Alliance, be stond zij niet uitsluitend uit vrijmetse laars Het liberaal Congres van 1846, dat aan onze partij een thans nog onvolledig verwezenlijkt program heeft geschonken. vrienden of kennissen gehad hebben die maken zich natuurlijk ongerust, dat zij niets van haar hooren het ligt dus op den weg van Sint-Alba, die ongerustheid en de nasporingen, die daarvan het gevolg kunnen zijn, te verminderen of te voor komen. Daartoe moest hij schrijven of zelf naar de menschen toegaan. Is hij in derdaad de schuldige, dan moet hij zich op die manier verraden Brusel heeft dat zeer goed ingezien. Hij moet zoo scherp mogelijk bewaakt worden. Het is een bui tengewoon gelukkig toeval, dat ik er zoo spoedig achter kwam, waar hij zich be vindt. Zijne vrouw is naar Woolchester vertrokken, waarom weet ik niet, maar hij is hier in Londen en dagelijks te vinden in zijne maatschappij, een club voor jonge lieden, die zich de Pelgrims noemen. Brusel kan hier niet helpen Sint-Alba kent zijn lange neus te goed Maar ik heb twee uitstekende jonge speurhonden in mijne afdeeling, die moeten er op uit. Ik zal zien, dat ik een van hen als noodhulp knecht in die maatschappij geplaatst krijg. Dan zijn wij van dien kant klaar, Maar nu die vrouw Stanley? Dat zou ook wel gaan, mijnheer, viel Brusel in ik heb een paar kamers gehuurd, of ten minste zoo goed als ge huurd, in het huis waar zij woont. Als gij mij een paar neefjes leenen wilt, dan kunnen zij ze nog vandaag betrekken I Dan is dat dus ook in orde. Zoek was immers voorbereid geworden door onze werkzaamheden en 't waren vrij metselaars, die er de leiding van waar namen. Zijn wij het niet, die de Vrije Iloogeschool, de Ligue de l'Enseigne- ment, den Schoolpenning en andere instellingen in 't leven riepen, die voor de liberale partij zulke machtige hulp middelen zijn geweest Is zelfs de herinrichsing van 't open baar onderwijs niet bij ons en door ons voorbereid Gij herinnert u allen de groote vrijmetselaarsvergadering van 1875, die op zulke krachtdadige wijze de liberale eensgezindheid heeft begunstigd nopens de formule het wereldlijk koste loos en verplichtend onderwijs. Eindelijk, in eene andere gedachten- orde, zijn al de hervormingen, verwezen lijkt op de baar., die leidt tot de scheiding van KerkenStaat, tot de verwereldlijking der openbare Besturen, tot de versprei ding der verdraagzaamheid in onze instel lingen en onze zeden zijn al die maat regelen niet vooraf in onze loge's het voorwerp geweest van grondige en heil zame besprekingen Ziedaar de verklaringen van M. Goblet d'Alviella in de maconnieke loge. En wie er aan twijfelt raadplege 't Bulletijn uit gegeven door den Groot-Oosten van België ioe en t ie jaar, bladz. 40 en vol gende. En dan durven die heeren stout weg loochenen dat de vrijmetselarij zich inet de politiek bekommert daar zij eene lief dadige inrichting of vereeniging is. Overigens uit de redevoering van M. Goblet blijkt onbetwistbaar dat de libe ralen de sleepdragers, de knechten, de slaven, de polichinellen zijn der logie broers die moeten dansen lijk deze laatste fijfelen Eene zonderlir.ge aankocdiging- Wijlen Mgr Dupanloup, de vermaarde en hooggeleerde bisschop van Orleans, in 1862, te Mechelen, het woord voerende, zei in zijne aanspraak, onder ander, het volgende Aan de goddelooze wijsgeeren en etr- looze dagbladschrijvers heb ik een ver zoek te doen. Willen zij waarlijk mede helpen om aan het lijdend menschdom, wat hulp en troost te verschaffen, dat zij mij dus het genoegen doen, op het vierde blad hunner gazetten, de volgende aan kondiging te drukken a Men vraagt vijf honderd duizend hel den van beide geslachten, bereid o aan weêrspannige en woelzieke kinderen de maar zelf uit wie gij het best er voor ge schikt acht, hernam de inspecteur met een tevreden lachje. Wij hebben dan al leen nog maar dien Stanley zelf. Ik houd het er voor, dat de kerel ons ook van dienst zou kunnen zijn. Hij zal ons zeker wat van Sint-Alba weten te vertellen. Als wij hem maar aan het spreken kunnen krijgen wij moeten geen enkele kans ver- waarloozcn Indien ik er gelegenheid toe zie, mij met hem in aanraking te brengen, sprak Power op zijne beurt, dan wil ik geerne dat gedeelte van het werk voor mijne rekening nemen. Ik zal de waarheid wel uit hem krijgen I Gij, doktor riep M. Norfolk uit, Ik vrees dat het geen werk voor u is. Waarom niet, antwoordde Power. Hij zit in de strafgevangenis van Dart- mcor. Ziet gij geen kans om mij als eervol ontslagen politie-inspekteur, eene plaats als tijdelijk opzichter of zoo iets daar te bezorgen Dan was ik in de gelegenheid hem dagelijks te zien en te spreken. Maar hij kent u immers Zeker maar dat is juist in mijn voor deel. hij zal mij eerder vertrouwen dan een volslagen vreemdeling. De hoofd-inspekteur dacht een tijdlang ernstig na. Gij hebt gelijk, doktor sprak hij eindelijk. Het zou het beste zijn en ik kan de zaak voor u gemakkelijk in orde ma. eerste beginselen van het lezen, het schrij ven, het cijferen aan te leeren, en ze in de christelijke leering te onderwijzen maar zulks op voorwaarde van, met en gelachtig geduld, met aanhoudende vol- herding, en zonder tegenzin, hunne be diening waar te nemen gedurende tien uren daags, waarvoor zij tot loon ontvan gen een frank en half per dag, en als bijlage, spot en hoon, laster en vervol ging. Daarbij zijn ze verplicht, hun zeiven alle geoorloofde genoegens te ontzeggen.» Zet die aankondiging, zoo vervolgde de Kerkvoogd, in uwe dagbladen, en ik betaal den prijs der aankondiging... Gij lacht Welnu gij hebt gelijk en ongelijk. Immers dit heerlijk leger van helden en heldinnen bestaat. Een Meester, doch Hij alleen, was bij machte dit krijgs volk op voet te brengen, en hun dien heldenmoed in te boezemen. Die keur benden inrichtende verschafte Hij hun de 1 oodige wapens, en sedert negentien eeuwen van hier, voert hij er over bevel, en die vrome en onbaatzuchtige krijgslie den vragen slechts tot vergelding de goed keuring en den zegen van hunnen opper bevelhebber, namelijk Onzen Hcc-r Jezus- Christus Land- en Tuinbouw. De kleur van den eierdooier hangt af van het voeder. Sommige dooiers zijn lichtgeel daar het voeder eene onvol doende hoeveelheid ijzer bevat en dat ijzer de donkergele kleur aan dooiers geeft. Kiekens, die geen vrijen omloop hebben, leggen dikwijls eiers met licht gele dooiers, ook deze die uitsluitend met zaadvrucht gevoederd worden. In zaad vrucht is wel min of meer ijzer aanwezig, maar niet genoeg. Groen voeder bevat veel meer ijzer dan korrel vruchten en daarom mag het nooit ontbreken. Spina zie vooral is rijk aan ijzer. Wanneer men er acht wil opgeven dan zal men zien dat kiekens, die bij spinazie kunnen komen, altijd eieren leggen met donkeren dooier] Dierlijke voeding heeft ook invloed op de kleur, van den dooier en kiekens die overvloedig vleeschspijs krijgen, zullen ook geene bleek gekleurde dooiers in de eieren hebben. Te veel vleeschspijs kan tchter den goeden smaak der eieren doen vermindeien. Groenvoeder heeft, integen deel, den besten invloed op den smaak. Bleeke eierdooiers zijn bijlange zoo fijn nitt als deze welke eene natuurlijke kleur hebben. Nagelen en ijzervitriool in 't drinkwater der kiekens kunnen niet alleen den gezondheidstoestand der dieren bevorderen, maar zullen zeker een goeden invloed hebben op het kleuren van den dooier. ken. De bestuurder moet alles weten, natuurlijk hij inoel u de noodige vrijheid van handelen laten... Zou ik nog vandaag schrijven Ik moet als getuige voor de Sand- banksche rechtbank verschijnen, ant woordde Power, deze week kan ik dus niets doen. Maar hetzij juffrouw Duvivier woidt vrijgesproken of wat waarschijnlijk is, helaas 1 naar de terechtzitting verwe zen wordt, hebben wij in ieder geval tijd genoeg. Het Hof heeft het druk tegen woordig voor bare zaak in behandeling komt, zal ik voldoende op de hoogte we zen wat Sint-Alba betreft, daar kunt gij op rekenen. Welnu, hernam de hoofdinspecteur als gij het zelf wenscht, doktor, zal ik u niet tegenwerken. Alleen vergeet niet dat gij eene zware taak op de schouders neemt het is niet alles dat leventje tn Dartmoor, zelfs voor de opzichters. De dienst is vreeselijk zwaar en dien zult gij moeten medemaken om onder uwe con fraters geen verkeerde vermoedens te ver wekker.. Bedenk u nog eens goed 1 Ik dank u oprecht voor uwe goed heid, mijnheer, maar ik laat mij in dit ge val door niets afschrikken. Ik heb bij mij- zelven de belofte afgelegd niet te zullen rusten, vóór ik de schuld van dien Sint- Alba aan het licht heb gebracht. Voor dat doel heb ik alles over (Wordt voortgezet-)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1