Donderdag 25 Mei 1H03 5 centiemen per nummer. 56"e Jaar 3744 ÜIMIIIS FAN POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Regeering van morgen. HET GEHEIM Lof van België DE DENDERBODE. Tit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere "week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan ls -• tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00; Vonnissen op 3*e bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij acc< ord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v«m dit blad. AALST, 34 MEI igo5 Wij betitelen zoo de regeering van libe ralen en socialisten, niet omdat zij heer- schen gaat, maar omdat zij als een drei gend gevaar ons boven het hoofd hangt, indien al de kiezers hunnen plicht niet beseffen. Die Regeering zou eene ramp zijn voor ons vaderland. Alhoewel het goed mogelijk is dat het ministerie uit radika- len degene welke zich niet gecompro- metteerd hebben besta, toch zullen de socialisten over die Regeering baas spelen. Immers de liberalen kunnen de socia listen niet missen, daar zij anders de meerderheid niet hebben in de kamers. De hulp der socialisten is hun dus onont beerlijk. Zij zullen die dan ook duur betalen. Want in 't stof bijten en vallen is voor hen te groote schande. Daaraan zullen zij alles, zelfs de rechtschapenste belangen van het land opofferen. Wat er gebeuren zal Wel laat ons eens naar Frankrijk zien daar bestaat wat hier te vreezen nog is. In de kamers is er geene meerder heid voor het ministerie als de razende socialisten niet bijspringen. Ook deelt Jaurès deftig zijne bevelen uit. De rooden vermogen er alles zij zijn meester, heer en beheerder... en in 't land spelen de woelmakers op hunnen poot Ziet, och arme ziet toch maar eens naar Limoges. De werklieden laten het werk staan (merke wel op dat wij hun dat recht niet betwisten) en verrichten een niet alledaag- sche zaak. De baas, zijne huisgenooten en dienstboden worden in het fabriek in gesloten en belegerd. En fier als soldaten wordt er wacht gehouden rond de gebou wen. Alle verkeermiddelen zijn afgesne den en alle toevoer van levensvoorraad is onmogelijk. Zij misprijzen de kanonnen en toortsen te gebruiken zij zij uitgeslapen belege raars, de honger is een machtiger wapen, meenen zij. En dat duurt, duurt... Men wil brood brengen aan den eige naar. Neen, gaat het in de woeste menigte... Men parlesant, men spreekt en onderhan delt en o grootmoedig besluit I eén brood VAN DEN 5ge Vervolg. Tegen ons herhaalde de French man driftig. Hoe ku nt gij zoo iets zeggen Dat kan niet waar zijn. Gij weet toch ever. goed als ik, dat Charlotte geheel onschuldig is. Hoe kan er dan iets tegen haar aan het licht komen Het is om het verstand er bij te verliezen. Is er dan geen gerecht meer in 't land Zeker, is er een gerecht, beste vriend 1 hernam M. Hunter bedarend. Maar gij begrijpt wel, dat er even goed schijnbewijs als opzettelijke verdacht making bestaat, zoo goed in ons land als in het uwe. Ik vertel u de zaken zooals zij zijn, het helpt niet of wij ons al met valsche hoop vleien. Wij moeten het ongeluk onder de oogen durven zien en daarom herhaal ik u het geval staat slecht en als er deze week niet iets bijzon der ontdekt wordt in haar voordeel,wordt het arme kind zonder den minsten twijfel naar de openbare terechtzitting verwezenl Wat een land 1 Wat een land I riep M. Duvivier uit, in wanhoop de kamer op en neer loopende en nog volstrekt niet gazind M. Hunter gelijk te geven, dat een enkel mag binnengedragen wor den, daar de overgave der fabriek voor 's anderendaags is vastgesteld De jongen van den poortier wil uit. Ha de spion hij wordt overrompeld en bijna doodgeslagen. Met twee gebroken ribben wordt hij opgeraapt. En... geen doktor mag door om hem te verzorgen En immer rond het fabriek huilt en tiert de menigte. En de politie Sliep die dan dag en nacht te Limoges Waar was zij Vervulde zij haren plicht niet met per sonen cn eigendom te beschermen tegen eene schaamtelooze en uitdagende ver krachting Hoort, lieve lezers Aan 't hoofd van die politie stond de Meier, de Burgemeester, een volbloedige socialist. De mannen die het fabriek belegerden waren zijne partijgangers, zijne vrienden, zijne kiezers Kon hij hen nu weerstaan, ze verdrijven, den oproer dempen Maar dan was zijn drie kleursluier verbeurd, verloren Die kie zers zouden hun meier verloochend heb ben Gedaan was het met zijne eer en glorie, zijn rijk en heerschappij En hij klampte er zich aan vast. Hij deed wat hier de geuzen zullen doen, als zij aan 't roer zijn hun ziel verkoopen, hunne eer verpanden, hunnen plicht ver geten om er aan te blijven. Alles als zij maar aan 't scholelken blijven Hij deed zijn best, de roode Meier van Limoges om zijne overheid gerust te stellen. Hij zou het tempeest stillen I Hij had de macht om de bruisende winden als bij tooverslag te bedaren Hij zou zich toonen, tot de menigte spreken.... en de geestdriftige belegeraars zouden als lammeren gehoorzamen I Hij ging 1 Doch niets hielp. Men zond hem wan delen. Ten slotte wat deed de fabrikant Hij sloot zijn werkhuis en vertrok naar elders. En de werklieden die naar de opruiers hadden geluisterd moesten nu naar werk zoeken. Men toonde zich stout te Limoges, omdat de socialisten wisten dat hunne mannen sterk waren, dat ze hooge en machtige beschermers hadden, dat hunne mannen meester waren te Parijs en zij te Limoges het lot van den Meier in handen hadden. Wat kon het ministerie zonder de socialisten En bij ons zou dat tijdstip ook kunnen aanbreken dat de opgeruide menigte roept Onze vrienden kunnen alles te Brussel men zal ons,niet durven raken. Wij moeten geen politie vreezen En de wanorde zal heerschen de bandeloosheid zal aan 't orde van den dag staan. De huishoudkundige conflikten zullen aangroeien, toenemen in scherpte en getal want in strijd en lijden vinden de socialisten baat. Het is in de oproerige, ongelukkige tijden dat zij hunne netten uitwerpen. En het ministerie zal met lamheid ge slagen zijn het zal niets vermogen, omdat zijn leven en bestaan teenemaal afhangt van de grillen der socialisten. Van zoodra het zou willen beproeven zijn plicht te doen, zullen de roode baasjes opspringen en de fiere geuzen toeroe pen AFBLIJVEN OF IN 'T ZAND BIJTEN 1 De nijverheid verkwijnt, de handel slabbakt. Geen rust ot geen vertrouwen meer. Belgie gaat verval en verkwijning te gemoet. Ziet naar Frankrijk en weet dat dezelf de oorzaken dezelfde gevolgen hebben 1 zoo iets ook in Frankrijk zou kunnen ge beuren. Hoe kon ik haar ooit toestaan met u meê te gaan Mijn arme Char lotte Wat moet er van haar worden in zoo'n land, waar men niet eens het onderscheid tusschen schuld en onschuld kent 1 Kom, kom wordt nu niet onrede lijk hernam de andere. Als gij bedaard wilt nadenken, zult gij inzien, dat in Frankrijk precies hetzelfde zou kunnen gebeuren I Ja 1 Charlotte's toestand zou daar durf ik zeggen nog veel treu riger zijn. Daar zou zij van het eene ge rechtshof naar het andere worden gesleept en intusschen, God weet hoe lang, zoo genaamd voorloopig gevangen zitten. M. Duvivier was te goed met de wetten van zijn land bekend, om de juistheid dezer opmerking niet in te zien. Hij boog mistroostig het hoofd en gaf geen ant woord. Hier daarentegen, ging M. Hunter voort, verloopt de zaak in ieder geval sneller en hoewel dat nu juist geen voor deel is, hebben wij iets anders, dat wel degelijk eene groote winst voor eene be schuldigde oplevert. Volgens onze wetgeving is het niet aan Charlotte, om hare onschuld te bewijzen, maar aan de rechtbank of het hof om hare schuld overtuigend en wetitg vast testellen. Ieder twijfelachtig punt wordt tot haar voordeel in rekening gebracht. De geheele drukkende moeilijkheid van het bewijs rust op hen I Haringvangst. Nieuwe Belgische nijverheid. Men zal zich herinneren, dat, eenige jaren geleden, een Nederlander pogingen aanwendde om hier te lande de noodige middelen te vinden, eene Belgische haringvisscherij in te voeren, met Antwer pen als thuishaven voor de vaartuigen. Thans worden die pogingen herhaald het oog op de aanstaande officieele ope ning van Brugge-zeehaven. De zaak wordt vooruitgezet door twee Bruggelingen de voorzitter van de maatschappij Brugge-Vooruit en de eigenaar-bestuurder der groote Brugsche worstenfabriek. De voordragers zijn van gevoelen, dat men over het algemeen te Brugge veel te weinig doet, om de woorden des konings vertierwegen op zee zoeken na te leven. Geen enkel groot nijverheidsge sticht, behalve de fabriek Solvay, zeggen zij, legt het er op aan, om de haven van Brugge werk te geven. En zij stellen, voor bun deel, de haring- visscherij voor als zijnde een voordeelige onderneming, in staat om tot den alge- meenen welstand bij te dragen. Zij wijzen op de bronnen van fortuin op de Engel- sche, de Zweedsche en Noorweegsche eilanden en voornamelijk van Holland, De Franschman sprak het niet tegen hij knikte slechts even en bleef een tijdlang zwijgen. Zij zullen mij toch niet beletten mijne arme Charlotte te zien vroeg hij eindelijk. Zeker niet. I)at heb ik al in orde gebracht. Gij zult Charlotte zien en spre ken. Zoodra ik hoorde, dat gij waart overgekomen, heb ik voor het noodige verlof van de rechters gezorgd. Wanneer zou ik kunnen gaan Vandaag nog, als gij wilt... hoewel, laat eens zien Het zal reeds te laat zijn, vrees ik. Wij kunnen er niet meer voor sluitingstijd komen. Het is beter tot morgen te wachten. Maar gij hebt haar toch bezocht, nietwaar Zeker, verscheidene malen zelfs, en mijne vrouw ook. En hoe houdt het arme kind zich toch onder al die ellende vroeg M. Du vivier met tranen in de oogen en een geluid dat veel op een snik geleek, Nadat zij ons gezien en gesproken had. is zij verwonderlijk kalm geworden dat kan ik u tot mijn genoegen verze keren. Toen zij hier aankwam, was zij letterlijk waanzinnig van angst die aan houding in Dieppe had haar een doode- lijken schrik aangejaagd. Dieschurken! mompelde deFransch- man bij zichzelven. Ik had ze vermoord, als ik er bij geweest was Nu is zij echter geheel bedaard I dat eene wereldberoemdheid verwierf in het vak. Zij wijzen op de winsten, die niet alleen de vangst zelf, maar al waartoe zij aan leiding geeft, zooals de scheepsbouw (hoofdzakelijk stoomsloepen), de touwsla- gerij, netten, zeildoeken, pakkisten en manden, ijsfabricatie, zeemanskleergoed, enz., oplevert en verder het werk van inzouten, rooken en drogen, wat alles aan duizenden handen werk zou geven. Holland, zeggen zij, bezit 1538 schui ten met 12,152 man in de Noordzee 36g8 schuiten met 7797 man in de Zuider zee 1109 schuiten met i3,5io man in het noorden van Holland en 91 schuiten met 249 visschers op de Groningsche en Friesehe kust dat alles behalve de 25 stoomschepen. Het grootste gedeelte van de vangst dier vloot wordt naar het binnenland ge zonden, waaronder 4 1/2 millioen kilos naar België, behalve de gerookte harin gen die wij nog eten, en het totaal op i5 a 20,000,000 kilos brengt. Andere voorbeelden worden gezocht op de Fransche en Duitsche kusten, om te bewijzen dat de haringvisscherij niet zulke slechte zaak kan zijn om voor de onder neming terug te schrikken. En ten slotte het besluit Eene naam- looze maatschappij te stichten. Wij wenschen haar het beste toe. Aan 't werk dus (Handelsblad.) door de Hollandsche gazetten gesproken De Standaard schrijft Drie eeuwen lang bleef de nationale kracht, die in de Zuiderlijke Nederlanden school, buiten actie. En toen België ein delijk die nationale kracht tot ontwikke ling kon brengen, heeft het dit gedaan met een ijver, eene toewijding en een volharding, die door alle deskundigen hoogelijk geëerd wordt. Het heeft zich binnen korten tijd onder de Europeesche natiën een naam der eere verworven. Het heeft zijne economische welvaart tot vroe ger ongekenden bloei weten te verheffen. Er is hard in België gewerkt. Er is theo- ritische en practische kennis op breede schaal ontwikkeld. Er zijn in België schatten, en nogmaals schatten verdiend, zoodat het zijn geld over de grenzen dra- jende, ook in Azië en Afrika invloed van jeteekenis won. Vergeten we hierbij nu niet,dat van de 6 l/ï millioen inwoners die België thans telt, verreweg de groote meerderheid als vervolgde de heer Hunter, zonder op den driftigen uitval van zijnen vriend te letten die hem onder deze omstandigheden zeer natuuilijk voorkwam. Mijne vrouw heeft haar eens hartelijk en bemoedigend toe gesproken en dat heeft eene uitstekende uitwerking gehad. Zij is nu overtuigd, dat hare vrienden nu alles voor haar doen wat zij kunnen,en dat heeft haar nieuwen moed gegeven. Dank, hartelijk dank, beste vriend sprak de oude man met diepe ontroering. Mijne smart deed mij vergeten, hoeveel dankbaarheid ik u en uwe lieve vrouw 'erschuldig ben Hunter drukte hem de hand, maar haalde tegelijkertijd met eene zekere onverschilligheid de schouders op. Hij hield er niet van, bedankt te worden, voor iets, dat hij als niets meer dan zijn plicht beschouwde en het gansche too- neel deed hem meer aan dan hij toonen wilde. Gedurende den loop van dit gesprek had Robert Power zich steeds op den achtergrond gehouden hij had de beide vrienden niet willen storen, hoe verlan gend hij ook naar de gelegenheid uitzag een paar vragen te kunnen doen. Het oogenblik scheen thans gekomen. De schijn moet toch al sterk tegen juffrouw Duvivier zijn, begon hij ik can mij anders den loop van de zaak niet verklaren 1 Is er iets nieuws Dat is het juist I viel M. Hunter hem met groote levendigheid in de rede. moedertaal een taal spreekt, die met de onze ineenvloeit, en dat alzoo het groot ste deel van het Belgische volk tot onze stamverwanten behoort, en alzoo, zij het dan zijdelings, onzen eigen volksstam sterkt. De dagen dat er voor België ge vaar bestond, om door Frankrijk te wor den opgeslorpt, zijn voorbij. Veeleer bloeit er een nieuw leven op den ouden Nederlandschen stam. Niet alleen kunnen we daarom den voorspoed van onzen nabuur zonder leede oogen aanzien, maar er is zelfs allerzins oorzaak, om ons in de gezonde en kt ach- tige ontwikkeling van België's welvaart te vemeugen. De Gelderlander wijst op den lof, welke in bladen, die geenszins uclerii aal* te noemen zijn, aan België wordt toege zwaaid en zegt dan 't Is een prachtige mondstopper voor de liberalen van eiken landaard, die maar steeds volhouden dat het clericalisme de vijand is van allen vooruitgang, alle volkswelvaart, en in wier oog geen rt gee ring van beslist christelijke beginselen iets kan tot stand brengen. 't Is toch maar een feit, dat het neer dan twintig jarige tijdvak, geduri nde 't welk België volgens die beginselen werd geregeerd, voor dat land een periode van den verblijdendsten bloei op elk gebied moet heeten. Is niet het catholiek ministerie, lan- stonds bij zijn optreden, begonnen met de herstelling der openbare geldmiddelen, zoo onbarmhartig aangesproken ten be hoeve der liberale schoolliefhebberijen Heeft het niet aan de economische en commerciëele ontwikkeling van het land een stoot gegeven, waarvan de heele be volking den heilzamen invloed gevo -lt Heeft het België niet begiftigd met een stel sociale wetten, waarvan een Fransch economist met recht heeft kunnen zeggen, dat zij de edelmoedigste poging vertegen woordigen, die in Europa vcor de vreed zame verbetering van den toestand der werkende klassen is beproefd Niemand kan ontkennen, dat op de politiek van strijd, die in 1884 werd ver oordeeld, tot algemeene verademing is gevolgd een politiek van herstel en ver zoening, die te midden van alle wisselin gen en zelfs in de kritiekste omstandig heden trouw gebleven is aan het program van haar oorsprong gelijk recht voor allen. Wie zou daarom tegenspreken, dat die politiek; door de gematigheid van h;iar kracht en de kracht van haar gematigd heid niet machtig heeft bijgedragen tot den opbloei der Belgische welvaart Zij hebben iets ontdekt, dat volgens mijnen advokaat, M. Tremaire, ver schrikkelijk bezwarend voor het arme kind is. Mijn God, wat kan dat zijn riep Power verschrikt uit. Ik zal het u zeggen 1 vervolgde M. Hunter. Onze advokaat wilde de verde diging voornamelijk daarop gronden, dat Charlotte in den nacht van 24 October onmogelijk het Marine-hotel kon hebben verlaten, zonder door de een of ander ge zien te worden. En nu is het uitgekomen, dat dit wel kon I Dat het wel kon herhaalde Power verbaasd. Op welke manier Luister Het schijnt, dat een van Je achterdeuren van 't hotel 's avonds voor het gemak van de bedienden opengehou den wordt. Aan die deur is geen portier of wacht en zoo kon dus iemand,die reeJs eenigen tijd in 't hotel logeerde, deze om standigheid zeer gemakkelijk benuttigd hebben... Doen zij die deur 's nachts dan niet op slot vroeg Power, bij wi< n opnieuw de navorschende geest van den politiebeambte ontwaakte. Denk ma ir eens na, mijnheer I het uitgaan is niet alles, men moet ook zeker zijn bi.i- nen te kunnen komen. De moord is na middernacht gepleegd, dat is dus vcor Sandbank in het volle van di-n nacht.... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1