Zondag 18 Juni 1905 5 centiemen per nummer. 50sle Jaar 5751 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze Ongevallenwet. ID El IMZ-ATSJ met den Witten Baard. Onnoozele berekening. Ditjes en datjes. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden Jdag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE aUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vtn dit blad. AALST, 17 JUNI igo5 Artikel IS. Het luidt als volgt De toelating wordt verleend en ingetrokken door de Regeering, die vooraf het advies inwint i van de commissie voor de arbeidsonge- vallen. De koninklijke besluiten tot toelating en intrekking worden bekend gemaakt in het Staatsblad. i De lijst van de toegelaten vereeni- i gingen wordt om de drie maanden, af- gekondigd in het Staatsblad. Dit artikel leert ons hoe de erkenning door den Staat zal plaats grijpen. De voorwaarden ervan zijn vastgesteld door koninklijk besluit. De maatschap pijen welke die gunst verlangen moeten zich aan het algemeen reglement on derwerpen. Wij hebben in ons artikel van 4 Juni 1.1. reeds doen uitschijnen van welk be lang dit is en welke voordeelen het voor de verzekerden kan meêbrengen. Door het Algemeen Reglement wor den zekere drakonische, onredelijk strenge voorwaarden der polissen onmogelijk ge maakt. Wij behoeven in geene verdere bijzon derheden te treden, omdat het geen be langstelling aan onze lezers zou inboeze men. Wat zij moeten weten en waaraan zij belang moeten hechten, is dat de maat schappij waarmede zij onderhandelen er kend weze. Artikel 19. De uit kracht 9 van artikel 17 toegelaten gemeenschap- 1 pelijke kassen van verzekering tegen 9 ongevallen genieten de rechtspersoon- lijkheid en de voorrechten bij de wet 9 van 28 Maart 1868 toegekend aan de door de Regeering erkende gemeen- schappelijke voorzorgskassen ten bate 9 van de werklieden der mijnen. De statuten der gemeenschappelijke 9 kassen kunnen bepalen, dat de vergoe- 1 dingen wegens onbekwaamheid tot wer- ken, gedurende een tijd die, te rekenen 9 van het ongeval, zes maanden niet te 9 boven gaat, rechtstreeks aan de slacht- 9 offers worden betaald door het hoofd der onderneming of door eene plaatse- 9 lijke kas waartoe hij bijdraagt, alles onder waarborg van de belanghebbende gemeenschappelijke kas. b Hier is spraak van de gemeenschappe lijke kassen van verzekering, dat is die kassen welke door de patroons onder elkander worden opgericht met het doel gemeenschappelijk de lasten der verzeke ring te dragen. Het eerste deel van dit artikel bepaalt Het kan niet, zegde de teruggekeerde zwerveling tenslotte. Beatrix zelve zou mij virachten, zoo ik door zulk een mid del hare liefde zou willen verkrijgen. Neen, neen, ik moet alle hoop op haar laten varen, de eenige vrouw die ik ooit bemind heb en zal bsminnen, is mij ont zegd, maar ik zal ten minste mijne eer gered hebben. Zelfs niet om Beatrix de mijne te mogen noemen, kan ik het leven van Gertruda verwoesten. Hij ontbeet in zijne kamer, daarna verwittigde hij den bediende, dat hij eenen heer verwachtte, die hem over zaken zou komen spreken, en gaf het bevel dien man terstond binnen te laten. De namiddag ging voor Cecil Monkton zeer eentonig voorbij. Het was bijna eene uitkomst voor hem, toan de hotelbediende met twee lampen binnentrad die hij aan weerszijden van den schoorsteen plaatste en hem zoo doende voor eenige minuten aan zijn gepeins onttrok. Tot dusver heeft nog niemand naar mijnheer gevraagd, zegde de bediende eerbiedig. - Neen, ik verwacht mijn vriend eerst welke voordeelen die kassen genieten. Zij zijn dezelfde als deze welke de erkende gemeenschappelijke voorzorgskassen ten bate der werklieden in de mijnen bezitten. Artikel 3 van de wet van 28 Maart 1868 bepaalt die voordeelen. 1° Zij kunnen overeenkomsten aan gaan, goederen verwerven, er over be schikken enz. lijk een bijzondere persoon. 8° Zij genieten vrijstelling van enre- gistratie en zegelrechten enz. 3° Zij mogen giften en legaten aan vaarden onder zekere voorwaarden door nummer 3 van artikel 76 der gemeente wet vastgesteld. Het tweede deel schenkt een voordeel aan de verzekerden bij die kassen. Gedu rende zes maanden niet langer mogen de vergoedingen voor onbekwaam heid tot werken rechtstreeks betaald wor den aan de slachtoffers, hetzij door den patroon, hetzij door eene afdeeling of plaatselijke kas. Natuurlijk is dit altijd onder de waarborg der gemeenschappe lijke kas. Daarmede zijn wij gekomen aan arti kel 20 welke eene nieuwe instelling in voert, het WAARBORGFONDS. Geven wij naar gewoonte den tekst van dit artikel. Wij zullen het in een volgend schrijven uitleggen. Artikel 20 is van groot belang, zoowel voor de patroons als voor de werklieden. Artikel SO. Onder den 9 naam van waarborgfonds wordt eene kas van verzekering tegen het onver- mogen der patroons ingesteld deze kas 9 heeft ten doel, in de betaling der ver- 9 goedingen, die bij een ongeval zijn ver- schuldigd, te voorzien, wanneer het hoofd der onderneming in gebreke blijft aan de op hem rustende verplichtingen te voldoen. 9 Het fonds is verbonden aan de De- posito- en Consignatiekas. De tusschenkomst van dit fonds heeft eerst plaats na voorafgaande vaststelling n van het niet naleven der verplichtingen van het hoofd der onderneming, en, 9 zoo daartoe aanleiding bestaat, van den verzekeraar. Deze vaststelling geschiedt 9 door den vrederechter naar de bij ko- ninklijk besluit te bepalen voorschrif- n ten. 9 De kas heeft haar verhaal op de in 9 gebreke blijvende schuldenaars zij treedt in de rechten, vorderingen en 9 voorrechten van de slachtoffers of van 9 de rechtverkrijgenden, zoowel ten aan- zien van de hoofden van ondernemin- 9 gen als ten aanzien van derden. 9 Het verhaal op de hoofden van on- 9 derneiningen geschiedt, bij dwangbe- 9 vel, gelijk in zake van rechtstreeksche 9 belastingen. 9 Het waarborgfonds wordt in stand 9 gehouden door bijdragen welke ten 9 laste komen van de hoofden d°r bijzon- dere ondernemingen, die niet op aan tegen zes ure, antwoordde March. Laat hem terstond binnen en zorg er voor dat wij niet gestoord worden. De bediende boog en begaf zich weer naar de benedenverdieping. In den voorgang ontmoette hij eenen ouden man, die er uitzag als een geeste lijke. Zijn gelaat was zachtzinnig en vriende lijk, zijne zilverwitte haren en zijn langen witten baard boezemden den bediende eerbied in en hij bleef dadelijk staan, toen de oude man hem een teeken gaf. Logeert hier ook een Engelsch heer, M March genaamd? vroeg hij in vloeiend Fransch. Jawel mijnheer, antwoordde de bediende. Is hij thuis Zeker, mijnheer, hij is boven op zijne kamer. Mijnheer is waarschijnlijk de bezoeker, dien M. March verwacht Ja, ik beloofde hem dat ik bij hem zou komen, antwoordde de man. Wij hebben elkander in verscheidene jaren niet gezien en wij zullen wel veel onder ons getweeën te bespreken hebben. Wees zoo vriendelijk mij zijne kamer te wijzen, ik zal mij zeiven wel aandienen. De bediende ging den bezoeker voor, drie verdiepingen op en wees hem eene deur aan op het einde van een langen gang. De man bedankte hem met vriendelijke woorden. Het scheen den bediende dat de vreem deling zeer langzaam ging, maar dat 9 zoek van het bestuur der rechtstreek- 9 sche belastingen hebben doen blijken 9 van de overeenkomst van verzekering, 9 in het 2elid, van artikel 10 voorzien, of 9 van de ontheffing, in het 3* lid van het- 9 zelfde artikel bedoeld. Een koninklijk 9 besluit regelt de aangifte en de andere 9 formaliteiten vereischt om van de over- g eenkomst of de ontheffing te doen blij- 9 ken. 9 Het beloop van de bijdragen wordt 9 vastgesteld bij koninklijk besluit, op 9 advies van de commissie voor de ar- beidsongevallen. 9 De lijsten van aanslag worden opge- 9 maakt, het recht van verhaal der aan- i) geslagenen wordt uitgeoefend, en de 9 invorderingen geschieden, zoo noodig, 9 bij dwangbevel, gelijk in zake van rechtstreeksche belastingen. 9 Eene terechtwijzing.Wij stellen meer en meer vast hoe weinig de ongevallen wet is gekend en zelfs hoe verkeerd zij wordt begrepen. Wat al dwalingen wor den er aan den man gebracht. In Klokke Roeland van verleden zon dag vinden wij over de wet een artikel, waarin de onnauwkeurigheden krioelen. Wij lezen Duurt het ongeluk eene week dan heeft hij volle dagloon. 9 Dat is stellig tegen artikel 4. Duurt het ongeluk eene week of min, dan heeft de getroffen werkman niets. De patroon is hem niets verschuldigd. De getroffene werkman is misschien lid en dat is aan te raden, volstrekt van eene ziekenkas, dan zal hij van die zie kenkas iets kunnen trekken. Hoeveel Dat hangt af van de standregels der kas en van hare voorwaarden. 8° Hel ongeluk duurt langer dan eene week. Dan lukt de werkman, volgens de ongevallenwet, de helft van zijn dag loon te rekenen van den dag na het on geval. Bij voorbeeld. Het ongeval gebeurt den woensdag en duurt 18 dagen dan heeft hij van af den donderdag deze medebegrepen, half loon tol als hij zijn werk herneemt. K. R. spreekt verder van eene niet- genezing na 3 maanden en verplichting als dan het kapitaal te storten. Dat is er weèr totaal neven. De schrij ver heeft artikel ia met artikel 3o verward. De heer H. Van Aalter is niet geluk kiger in zijne veronderstellingen nopens de onzekerheid der premies bij de ge meenschappelijke kassen van verzeke ring. Wij stappen er heden over en behou den de zaak voor tot eene verdere gele genheid. kwam, de leeftijd in aanmerking geno men, niet zoo zonderling voor. Hij verwijderde zich dus en was reeds weer op de benedenverdieping, eer de bezoeker de deur der kamer van M. March bereikte. Het was half zes. Cecil Monkton zat voor den haard en staarde op de gloeiende kolen hij wenschte wel, dat hij den tijd vleugels had kunnen geven en dat het onaange naam gesprek met Chatterly reeds voorbij was, toen eensklaps de deur zonder ge rucht werd geopend. Toch gevoelde Cecil, als bij instinct, dat hij niet meer alleen was en hij zag om. Droomde hij Had hij zoolang over het drama van Salton nagedacht, dat zijn brein hem een visioen voorspiegelde van den man, die daarin eene hoofdrol had gespeeld. Een onbestemde angst hield hem de keel als dichtgeschroefd. Daar voor hem stor.d de eerbiedwaar dige patriarchale gestalte,die zoo dikwijls in de plaatselijke bladen beschreven was en die Beatrix hem zelf, eerst drie dagen geleden als haar gevreesden vijand had aangewezen. Cecil Monkton was geen lafaard, on telbare malen had hij in verre landen wilde dieren moeten bevechten, elk ge vaar had hij moedig in de oogen gezien, maar bij het aanschouwen van dezen zonderlingen bezoeker verstijfde hem het bloed in de aderen. Hij trachtte te spreken om den indrin- Een der voornaamste verklaringen, dezer dagen in de Kamer afgelegd, is deze van M. Destrée.een leider der socialisten. Hij zegde namenlijk dat er van een liberaal Ministerie geene maatschap pelijke hervormingen of wetten zou den te bekomen zijn, maar hij rekende op de medehulp der catholieken om, tijdens het bestaan van een liberaal Mini sterie, die hervormingen en wetten te deen stemmen lil Die berekening is zoo onnoozel als deze door M. Braun, burgemeester van Gent, destijds in de Kamer voorgebracht. Deze rekende voor zijn deel dat de catholieken, tijdens een liberaal Ministerie, de libera len zouden ondersteunen tegen de over drijvingen der socialistenEn zoo meende hij het schaap in huis te hebben I Die beide partijen bekennen dus open lijk, dat zij afzonderlijk en op eigen krachten geen Ministerie kunnen sa men stellen dat zij in alle voorname zaken de hulp der catholieken zullen noodig hebben. En wat doen zij intus- schen Zij spannen samen tegen de catho lieken om deze van 't Staatsroer te ver wijderen en om hen bovendien te vervol gen, te plagen en te verongelijken Het mag dus wel gezegd worden, dat de berekening van liberalen socialisten op de medehulp der catholieken, eene onnoozele berekening is, want het is niet mogelijk, welk een klein gedacht zij van de catholieken ook mogen hebben, dat zij de catholieken voor onnoozel ge noeg houden om die hulp te verleenen. Die onnoozelheid is enkel toepasselijk op de snuggere berekening van die twee onmachtige partijen, die samen eene macht willen vormen tegen de catholie ken, en die elkander tevens wilien be vechten met de hulp dier zelfde catho lieken lil De catholieken blijven dus de hoofd macht, zelfs dan wanneer liberalen en socialisten er in zouden gelukken de meer derheid te bekomen in Kamer en Senaat. Maar die hoofdmacht zouden zijnatuur lijk niet g-jbruiken, zoo min om liberalen als om socialisten te redden. Integendeel, zij zou juist aangewend worden om eens goed en in werkelijkheid aan die twee partijen te doen begrijpen, dat zij niet geschikt zijn om gezamenlijk een land te besturen. Daaruit kunnen de kiezers leeren, dat zij niets goeds te verwachten hebben van de liberalen en socialisten. Beiden zijn tot onmacht gedoemd en al wat zij belo ven, zooals algemeen stemrechten andere toovermiddelen om tot het Luilekkerland te geraken, kunnen zij niet bekomen zon der de hulp der catholieken. 't Is misschien ook daarom dat zij zoo vele en schoone beloften doen, op voor hand wetende dat zij deze toch niet kunnen uitvoeren. Moesten zij de ovcr- ger te vragen wat deze verlangde, maar zijne bevende lippen lieten geen geluid door. Zijne ledematen schenen als verlamd te zijn. Het was hem onmogelijk naar de bel koord te grijpen, die aan het andere eind van de kamer hing. Alles was stil. Zijne oogen werden met bijna magne tische kracht door den binnentredende tot zich getrokken. De vreemde man begon te spreken en aan zijne stem herkende Cecil dadelijk den graaf Chatterly. Ik ben gekomen om u mijn ant woord te brengen, zegde hij. Luister. Ik daag u uit iets tegen mij te doen, want wanneer ik deze kamer verlaat, dan zult gij machteloos «ij», zie maar. Een sekonde lang fonkelde er iets als staal in de oogen van Cecil Monkton, en hij voelde eene hevige stekende pijn in zijne borst. Hij gevoelde dat hij eenen messteek had ontvangen. De verlamming, het gevolg van den schrik, maakte hem machteloos tegen eenen vijand, die hem anders niet zoo gemakkelijk overwonnen zou hebben, hij slaakte eenen kreet, doch zoo zacht, dat die niet buiten de kamer kon gehourd worden, toen zonk zijn hoofd achterover, zijne oogen vielen dicht en als levenloos bleef hij in zijnen leunstoel liggen. Een zegevierende grijnslach kwam op het gelaat van Chatterly. tuiging hebben dat die beloften konden nageleefd worden zonder de hulp van eenige andere partij, zij zouden wellicht die beloften niet doen. Nu geldt het voor hen slechts de kiezers te verblinden door allerhande schoone en verleidelijke beloften, die meer het eigen belang van enkelen dan de verheffing en beschaving van 't volk ten doel hebben. Het kost hun niets die beloften te doen des te minder nog daar zij op voorhand weten deze niet te kunnen uitvoeren en de schuld ervan te kunnen werpen op de catholieken, die niet onnoozel genoeg zouden zijn liberalen en socialisten in hunne onderlinge twisten te steunen en, nog veel minder, hen elk afzonderlijk machtig te maken en aan 't bestuur te houden. De kiezers echter zijn en blijven de bedrogenen dier ellendige kerkhaters- politiek. Liberalen en socialisten hebben geen ander doel dan hunnen haat bot te vieren tegen Kerk en Godsdienst het overige is slechts bijzaak en de belangen van 't algemeen moeten wijken voor hun ne persoonlijke en onnoozele berekenin gen. IN 'T GROEN. In Enge land is 't groen nu in de mode. Te Londen zijn de manskleêren al in 't groene. De kleermakers verwerken enkel groene stoffe. De kostuum der Londensche heerkos is: ie Hoed, brons-groene 2* Andere kleedij, zeegroen 3e Hemd en schoenen, spinagie-groen. Moest Groene Pie naar England gaan 't zouden al christene democraten zijn volgens hem, wel te verstaan. In Holland was het gister Vrijdag kiezing voor de vernieuwing der tweede Kamer. Esn afvallig Roomsch cathcliek pries ter Van den Brink was socialistisch can- didaat te Breda en priester Fonteyne, de luitenant van Elias Daens ging er zijne candidatuur verdedigen..,. Geen wonder toch, hier ook spannen de groe nen met de rooden aan. ALGEMEEN STEMRECHT.— De liberalen zijn het met de rooden eens om het algemeen stemrecht toe te passen in zake van wetgevende kiezingen. Maar de liberale oolijkaards zijn overtuigd dat het onmogelijk kan tot stand gebracht worden daar de blauwe en roode bond- genooten nooit de 2/3 der stemmen zullen bereiken noodig om onze Grondwet te herzien. Maar voor de gemeentelijke en provin ciale kiezingen nemen de blauwen geen verbintenis aan. 't Is er over zwijgen als versmoord. Zijn werk was volbracht. Hij wachtte nog een oogenblik om te zitn of zijn slachtoffer nog eenig teeken van leven gaf, maar Cecil Monkton ver roerde zich niet meer en zijn gelast werd reeds loodkleurig. Nu had Chatterly geenen tijd te ver liezen. Hij rukte pruik en baard, die hem zoo onkenbaar maakten,af en trok den langen overfrak uit en vertoonde zich nu in zijne gewone kleeding. Zijne vermomming, kleêren zoowel als pruik en baard, wierp hij in eenen hoek van de kamer, doch nu stond hij voor een bezwaar, waaraan hij nog niet had gedacht. Bij het binnentreden droeg hij een bijzonderen hoed hij had vergeten een ander hoofddeksel mes te nemen en hij kon toch niet blootshoofd het hotel ver laten, dat zou achterdocht wekken. Hij zag de kamer rond en slaakte eenen vreugdekreet, toen hij aan eenen kapstok bij de deur, den hoed van zijn slachtoffer zag hangen. Dien zette hij op, verliet vervolgens de kamer, sloot de deur en nam de sleutel mee. Toen ging hij naar beneden. Het toeval diende hem. Er was juist groote maaltijk, zoodat de gasten en reizigers in de eetzaal bijeen waren en Chatterly niemand ontmoette, noch in de gangen, noch in de trapzaal ook de portier, die dagelijk zooveel men- schen zag in- en uitgaan/- sloeg weing acht op bem. Maar de rooden gerieken lont en a Le Peuple 9 van 26 Mei 11. schrijft Wat baat. het dat eenige liberalen g met de socialisten meêhculen als de 9 hervorming deerlijk moet mislukken 9 door de schuld van eenige koppige d oude pruiken Dat is fopperij en wij zijn niet van zins ons nog langer te laten om den 1 tuin leiden. Dat is waarheid de liberalen foppen al dezen die verblind genoeg zijn om huune fopperijen niet te kunnen onder scheiden. De liberalen leven van bedrog I Hoe moet men gaan. Wat moet men doen om wel te gaan, met de minst mogelijke vermoeiing, het vrije spel dtr spieren bevoordeeligende en met de meeste bevalligheid en zekerheid Men moet den voet met den voorpunt eerst op den grond zetten en vermijden dat men te veel op de binnen of buiten kant drukke. He slijten der zolen zou, om regelmatig te zijn, zich het meest aan de voorpunt en het minst aan de hielen moeten voordoen. Men moet bijzonder lijk vermijden van den hiel het eerst op den grond te plaatsen, want als men zoo gaat brengt dit eene voortgaande reeks schokken te weeg, welke zeer nadeelig zijn voor den ruggraat en voorde hersenen Het hoofd rechthoudende, moet men evenwel niet te stijf zijn, de armen vrij laten hangen, zoodat de schouders eene afgaande richting hebben. Indien men deze kleine regelen wil volgen, vindt men in het gaan eene ware verlichting en een vermaak en er is mid del om alzoo honderd jaar lang te kunnen gaan. GEEN PROCESSIËN MEER. Le Petit Bleu zou de processiën afschaffen en het luiden der klokken verbieden, natuurlijk uit geest van.... verdraagzaamheid. L'Indépendance, nog een zoogezegd gematigd geuzenorgaan, zou voor 't oogenblik zoover niet gaan. u De processiën, zegt dit blad, zijn verouderde en eenigzins ongerijmde politieke betoogingen. Er bestaat noch tans geene reden om ze te verbieden, zoolang zij geene aanleiding geven tot spijtige gebeurtenissen. Men ziet het, de eerbied voor, en de verdraagzaamheid jegens den godsJienst stralen in die woorden door. Verouderde en eenigszins ongerijmde politieke betoogingen I Welke heerlijke vinding I En dan die spijtige gebeurtenissen welke eene reden zouden zijn om de pro cessiën te verbieden wat wordt daarmeê bedoeld 't Is niet noodig zich 't hoofd te kwel len om het te raden, 't Zijn de tegenbe- toogingen der... verdraagzame antikleri kalen, die men hier op 't oog heeft. En de helsche machten zouden er vlug een handje aan toesteken. Met bewonderenswaardige zelfbeheer- sching richtte hij nog eene onverschillige vraag tot dezen beambte, ging toen de straat op, wandelde rustig tot aan den hoek eener zijstraat, riep daar een rijtuig aan, stapte in en beval den koetsier naar de Noordstatie te rijden. Toen hij daar aankwam, wachtte een knecht uit het hotel, waar Chatterly gelo geerd had, hem reeds met zijne bagage. Wie zou dezen kalmen, voornamen rei ziger verdacht hebben van den moord, die eerst laat in de rue Richelieu ontdekt werd Toen de bediende uit het hotel, na op zijn herhaald kloppen geen antwoord ge kregen te hebben, de kamerdeur met een tweeden sleutel opende en daar de logeer gast voor dood in zijnen stoel vond lig gen, stapte graaf Chatterly reeds te Calais uit den trein, wandelde naar de kaai en begaf zich aan boord van de stoomboot, die hem naar Dover zou overbrengen. Hij bleef op het dek staan, terwijl de boot de haven uitstoomde 'en het ruime sop koos. Midden in zee rukte de wind zijnen hoed af en slingerde dien over de ver schansing. Met een tevreden glimlach zag Chat terly het hoofddeksel na, dat hem had kunnen verraden, zette een reismutsje op en ging naar de kajuit. De naan met den witten baard had zijne laatste misdaad gepleegd. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1905 | | pagina 1