Donderdag 19 October 1905 5 centiemen pernummer. 5(>8le Jaar 5405 IMffiSAIÜS VAN POLITIE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het liberaal Programma. HET GEHEIM De kinders der jeneverdrinkers. 't Is veel veranderd. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee keaing van den volgendon dag. De pry's ervan is tweemaal ter w> ek voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. C UI QUE 8HUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele v, u dit blad. AALST, 18 OCTOBER igo5 Het liberaal programma gelijk het thans in de liberale meetingen die in de Pro vinciën waar het in Mei aanst. kiezing zijn zal, wordt voorgedragen bevat vijf voorname punten i° Wereldlijk verplichtend onderwijs 2® Scheiding van Kerk en Staat en als gevolg afschaffing van het budget der eerediensten 3° Persoonlijke algemeene militaire dienstplicht 4° Daling of besnoeiing der klooster macht 5° Herziening der kieswetten ten einde ze te zuiveren van de ongerijmdheden die ze bevatten. Het is onbetwistbaar dat dit programma tegen ons, catholieken en onze vrijheid van Godsdienst is gericht. Moeten wij zeggen wat de liberalen door verplichtend onderwijs verstaan Wie weet er niet dat het beteekent de catholieke ouders gedwongen, op straf van boet en gevang, hunne kinders naar de goddelooze school te zenden om ze als godsdiensthaters, godverlcochenaars, ware geuzen op te leider, 't Is de schooloorlog ontketend met al zijne akelige gevolgen. Men herinntre den schoolstrijd die, van 1878 tot 1884 duurde. De ongelukswet die zooveel gruwelen van haatvolle ver- volgirg heeft verwekt, zooveel bloed heeft gekost, zooveel bloedige tranen heeft doen storten, zooveel menschen vroegtijdig naar 't graf heeft gesleurd, zooveel ont- ichuldigen tot boet en gevang deed ver- oordeelen, zooveel millioenen franks heeft verslonden voor nuttelooze schoolpalei zen en 't gehaat schoolenkwest Ja, men herinnere het overal en gestadig want de jongere geslachten, dienen volle dig ingelichtig te zijn. De scheiding van Kerk en Staat en als gevolg afschaffing van de begrooting der eerediensten, 't is de kerkgoederen aan geslagen, de uitoefening van de ceremo niën van den Godsdienst afgeschaft, de priesters uit 't land verbannen of in deu kerker geworpen, de kerken gesloten en daarna verkocht voor maconnieke kroch ten, danszalen, stapelhuizen, fabrieken enz. of om afgebroken te worden, 't Zal de herhaling zijn van de helsche schelme rijen en afgrijselijke euveldaden van de Fransche sansculotten der jaren 1790 welke onze voorouders hebben te verdu ren gehad. 79® Vervolg. Welnu dan, dokter I herinnert gij u dien rijken vriend van hem niet, bij wien bij dagelijks aan huis kwam. en wiens weduwe hij later getrouwd heeft Ik heb zijn naam vergeten. M. Gallo meent gij Juist 1 Die was het 1 Gij stond hem in den weg dokter I er. Bessie en ik moes ten u uit Woolchester zien te krijgen 1 Ik hem in den weg Waarom Nu, fluisterde de Ziguener, achter dochtig om zich heen ziende, gij waart de stad nog maar nauwelijks uit, toen zijn vriend plotseling kwam te sterven. Be» grijpt gij mij, doktor Hij heeft niet lang meer geleefd, toen gij eenmaal weg waart Groote God riep Robert uit, wien het koude zweet uitbrak bij de ontdekking dat zijn somberste voorgevoelens zoo in eens bewaarheid werden. En hebt gij uiet geboord, waarvan hij stierf De daling of besnoeiing der klooster macht, 't is de kloostergoederen geroofd, de kloosterlingen op straat gesmeten en zonder middelen van bestaan uit 't land verdreven gelijk het nu heden in Frank rijk, waar de liberalen en socialisten meester zijn, komt te gebeuren. Dus de vrijheid van vureeniging verbeurd, doch of men tot daar in België onder onze Grondwet zal geraken schijnt ons onmo gelijk. Nu de geuzen zullen wel trachten door onrechtveerdige bestuurlijke maat regelen hun doel te bereiken.... Dc persoonlijke algemeene militaire dienslplicht die door de over groote meer derheid verstooten wordt De Belgen zijn vijandig aan allen dwang. Ze willen niet dat België eene uitgestrekte kazerne ge lijke. Ze zijn voor een vrijwilligersleger dat voldoende is om de inwendige orde te bewaren. Wij hebben geen sterker leger noodig dan heden want nooit zullen wij bij machte zijn het hoofd te bieden aan onze machtige Duitsche en Fransche naburen moesten zij het besloten hebben België te veroveren. Ons volk begrijpt te goed dat zoo de militaire dienst eene plicht is waarvan men zich niet vrijkoopen kan, het nog veel onzedelijker is van te loten voor het al of nietvervullen van dien plicht... Af schaffing der loting ziedaar 't doel dat wij bereiken willen. De herziening der kieswejten, 't is de verknoeiing lijk weleer om de liberale heerschappij te vestigen. Nooit zullen de liberalen het algemeen stemrecht in alle graden toestaan 't ware 't einde hunner heerschappij in de groote steden en centrums. Wanneer dus de liberalen het alge meen stemrecht beloven, bedriegen zij wetens en willens. Maar wat wil men toch Hunne roode bondgenooten moeten toch gepaaid worden. Alles wat de liberalen vragen is terug aan 't bewind Ie geraken, weêr minister en candidaat-minisler te werden. Om daartoe te geraken zijn ze bereid tot alle toegevingen, tot alle samenspannin gen zonder zich om den dag van morgen te bekommeren. Daarna zullen we 2ien, zegde M. Braun de liberale Burgemeester van Gent. Hoe groot is België Volgens de berekeningen van de topogra fische kaart 2,960,240 hectaren volgens 't cadaster 2,945,5o3 hectaren of 14,7^7 hectaren minder. 't Verschil is nog al belangrijk. En zeg gen dat beide officieel zijn Ontsteking van de darmen, van de ingewanden, of zoo wat, noemden de dokters het. Dat heeft de schurk mij zelf verteld. Fijn gestampt glas 1 mompelde Po wer bij zich zelf. Fijn verdeeld glas Hoe is het mogelijk, dat ik er niet op liet eerste oogenbiik aan gedacht heb Weet gij ook wie hem in zijne ziekte behandeld heeft vroeg hij verder. - De oude doktor, bij wien gij ge weest zijt. Doktor Merrit, meent gij En ver moedde hij niets Niet in het minste. Hij zag er geen kwaad in. Het bewijs van overlijden was in orde. De begrafenis liep goed af. Alles liep af als een uurwerk. Maar ik, die den schurk kende en wist wat hij ons gevraagd had, begreep er alles van. Robert Power zweeg en dacht na. 7.ijn hart klopte onstuimig cn het was alsof er met een hamer tegen zijne slapen geklopt werd. Alles was nu zoo helder als de dag de talrijke bezoeken van Sint-Alba aan de woning van den heer Gallo, zijne verraderlijke vriendschapsbewijzen, ter wijl hij in het geheim een noodlovtigen invloed op zijne echtgenoote trachtte te verkrijgen, de zorg, waarmeê hij in de tegenwoordigheid van vreemden zijne plannen wist te verbergen, door den schijn aan te nemen alsof hij een vriend was van Jen echtgenoot, zonder zich veel te bekommeren om diens vrouw, en wat de misdaad aangaat, die door Stanley Al wie de kwestie van den jenc-verdrin- ker bestudeert, verschrikt als hij de ber gen geldt ziet, die de jenever jaarlijks aan den werkman en aar. de menschheid ont neemt. Wie ook zou er niet van schrikken als hij hoort dat er jaarlijks veel meer voor genever verteerd wordt dan voor brood, en dat er hier in België zooveel aan jenever betaald wordt als de gezamen lijke som van al de huispachten van het geheele land Hatelijker wordt nog de geneverplaag als men denkt aan haren invloed op het terrein der zedelijkheid cn verneemt dat zij de eerste oorzaak is van meer dan de helft van de misdaden die in ons land geschieden. In der waarheid hoe dieper men de zaak ondirzoekt, hoe grooter de kwaal schijnt, hoe vreestlijker hare gevolgen. Het treurigste van al die gevolgen is echter de invloed dien de jenevor uitoe fent op de kinders van den dronkaard. Iedereen weet reeds lang bij ondervin ding dat de zoon van een dronkaard ook dikwijls een dronkaard wordt. Er zijn, wel is waar, uitzonderingen maar ze zijn niet talrijk. De wetenschap bewijst inderdaad dat de kinders de hoedanigheden n gebreken van hunne ouders overerven dit gebeurt niet in de zelfde mate voor alle hoedanig heden en gebreken, maar 't is zeker dat de ziekte van het jenever drinken zeer regelmatig voortplant. Gewoonlijk gaat de ziekte bij den zoon nog verder als bij den vader en alzoo wordt door de overerving menige familie van dronlcvrds voorbereid. Van de onmiddelijke gevolgen van het jeneverdrinken der ouders op de gezond heid der kinderen, willen wij nu niet spreken al moet het iedereen in het oog springen wat wij daarmeê bedoelen wil len. Maar wij doen een oproep aan het geweten van de vaders en van de moeders - helaas I er zijn ook zooveel vrouwen die jenever drinken die nog niet te diep gevallen zijn en die hunne kinders liefhebben. Wij roepen hun toe: Omdat gij jenever drinkt, zal ook uw kind geerne jenever drinken 1 Uw zoon zal er liever drinken dan gij, door uwe schuld 1 Gij zijt mis schien nog geen dronkaard, maar door uwe schuld zal't uw kind worden I En door overerving en door uw voorbeeld zal uw kind ongelukkig worden. Jeneverdrinker, niet alleen doet gij kwaad aan u zei ven, maar gij begaat ben zedelijke moord, eene misdaad, tegen over uw eigen kind IVntoonstelling van Huis houdkunde, te Antwerpen. In April-Mei 1906. Wij vernemen met genoegen, dat Z. K. H. Mgr Prins Albert van België de Hooge Bescherming der Tentoonstelling heeft aanvaard. Alles laat voorzien, dat deze Tentoon stelling, welke zal plaats grijpen in het Zomerlokaal der Koninklijke Harmonie, algemeen goed zal slagen. Het Inrichtings-Comileit heeft besloten de zuivere opbrengst der inkomgelden af te staan aan gemengde liefdadigheids werken. Die beslissing geeft aan de Tentoonstel ling eene aantrekkelijkheid te meer deze der Liefdadigheid. De bullletins van toetreding en de vra gen om inlichtingen moeten toegestuurd worden aan het Bestuur der Tentoonstel ling van Huishoudkunde, Leopoldlaan, 104, te Antwerpen. Het dagelijksch leven van den Vlaming was bij onze voorouders doordrongen van den geest des geloofs in hunnen handel en wandel bestonden cr talrijke chris- tene gebruiken en gewoonten, die onge lukkiglijk in vele huisgezinnen teenemaal vergeten zijn. Eertijds... had men bijna overal de gewoonte 's avonds den Paternoster te zamen te bidden, ouders, kinders en dienstboden nu..., vindt men den tijd niet meer of men denkt dat bidden... maar goed is voor kinders en vrouwen. Eertijds... gingen de leden van ieder huisgezin soov el mogelijk naar de hoog mis, en als men van de kerk kwam sprak men rond den haard over het sermoen van den pastoor NU... loopt de jonk heid met zeven haasten 's morgens naar eene gelezene Mis, en zet den voet niet meer in de kerk gedurende gansch den Zondag. Eertijds... was het stille des Zondags in de parochie onder de goddelijke dien sten nu... zit men in de herbergen te tuisschen en te drinken. Eertijds... werd de priester cegroet van al de menschen, als de afgezant des vermoed werd, kon die niet duidelijk ver klaard worden door Robert zelf De oorzaak van den dood van M. Gallo lag hem even klaar voor oogen. De verschijnselen ontsteking in de inge wanden waren dezelfde als die, welke door gestampt glas, wanneer het in zeer fijn verdeelden toestand in het mensche- lijk lichaam komt, teweeg werden ge bracht. Sint-Alb» had het daarbij niet onge lukkig getroffen. M. Gallo was sedert ja ren lijdend aan jicht. Hij was ook als zoodanig in de geheele stad bekend hij vertoonde zich nooit meer op straat, en vertoefde alleen in zijne zoogenaamde ziekenkamer. Alleen Sint-Alba en Power, die hem als geneesheer bezocht, wisten, dat zijn sterk gestel de aanvallen zijner kwaal nog jaren lang kon weêrstaan, hetgeen na tuurlijk volstrekt niet strookte met de plannen van den schurk, die op zijn ver mogen wachtte I Het gebruik van ver giften of liever van stoffen, die een lang- zamen, een schijnbaar natuurlijke dood voor teweegbrengen, zooalsgestamptglas, fijn gesneden haar en dergelijken, is bij Je indische en de uit Indië afstammende volken maar al tegoed bekend. Sint-Alba scheen echter in twijfel te hebben ver keerd omtrent den duur van den afloop en had aan Power een schijnbaar weten schappelijk briefje geschreven, ten einde zich zekerheid te verschaffen. Had hij dit niet gedaan, dan zou hij hoogst waar schijnlijk geen oogenbiik meer aan den helpsr van dokter Merrit hebben gedacht! Thans echter werd deze gevaarlijk, de minste verdenking kon er hem toe bren gen het bewuste briefje te vertoonen, en wie kon berekenen wat daarvan het gevolg zou zijn Hij moest dus verwij derd worden Het plan in overleg met de Stanley's opgemaakt, gelukte zooals wij weten, zelfs boven Sint-Alba's verwachting. Wat een schurk I was de slotsom van Robert's overdenkingen. Hoe is het mogelijk, dat zooveel laaghartige bereke ningen, zulke moorddadige plannen in een menschenbrein kunnen opkomen 1 Ik dacht vroeger niet, dat er zulke wezens konden bestaan 1 Er waren intusschen nog andere vra gen, die hij Stanley wenschte te doen. Hoe zijt gij met Sint-Alba in kennis gekomen begon hij. Het was op een Witten-Donderdag, jaren geleden, in de omstreken van Wool chester, dat ik hem voor het eerst zag, antwoordde de gevangene. Wij waren met onzen geheelen tioep naar de wed rennen gegaan om te zieD of wij iets konden verdienen. Ik ging naar de tenten en spelen zien. toen ik een jongmensch zag staan, die blijkbaar tot ons volk moest behooren. Ik wilde hem juist aanspreken, toen hij mij een u Kushio bak toeriep, hetgeen zooveel als veel gel ik beteekent Aan die woorden herkende ik hem on- middelijk als een Roma-Ziguener, de Heeren, als de vader en de vriend van iedereen; nu... is hij voor velen een onbe kende of vreemdeling, die men zelfs geenen goeden dag meer jont. Eertijds... leerden de moeders aan hunne kleine kinders de gebeden en den kleinen catechismus; nu... zijn er vele ouders die niets meer kennen van hunne gebeden en onbekwaam zijn hunne klei nen de vier punten van ons geloof te leeren. Eertijds... speelden de kinders van i3, 14 jaar met de knikkers onder de oogen van vader en moeder; nu... ziet men ze des Zondags langs de straten dweilen zot van hooveerdij en vol we- reldsche manieren. Ja, 't ging er anders bij onze voor ouders, en 't was er niet slechter om. Zekerlijk de wereld is veel veranderd scder vijftig jaar daar is ne gansche ommekeer ontslaan in de levenswijze der menschen in alle standen der samen leving is er meer welstand gekomen en gemak van leven. Wij willen niet zeggen dat er vroeger niet kon veranderd of ver beterd worden wij zijn tegen de stoffe- lijken vooruitgang niet maar wij houden staan dat deze twee dingen gemakkelijk kunnen samengaan genieten van de wereld en terzelvertijd braaf en gods dienstig zijn. Dat Onze Lieve Heer ons meer voor spoed en gemak van leven geeft, is geene reden om hem te vergeten, integen deel. Daarom, ouders, houdt aan de oude christene gebruiken en zet ze voort aan uwo kinders. Eene bedreiging. Vooruit maakt natuurlijk op zijne gansch bijzondere manier melding van de eerste steen legging der basililiek van Koekelberg, door Z. M. den koning en laat dan ach ter het artikeltje volgen Ging de vorst ook de eerste steenen leggen van de socialistische volkshuizen, er zou niets te zeggen zijn, maar nu drijft hij openlijk den spot met alle Belgen die geene catholieken zijn en die zijn zeer talrijk. s Een koning die niet weet wel te staan met allen die hem betalen speelt met vuur en wat vroeger gebeurd is kan nog gebeuren. Pas maar op, Leopold 1 Pas gij zelf maar op, Vooruit stam, waar ik ook toe behoorde. Daar herinnerde ik mij opeens, dat wij elkaar reeds vroeger ontmoet hadden, wij had den als kinderen samen gespeeld en wa ren in die dagen goede vrienden ge weest De herinneringen uit zijne jeugd sche nen den Ziguener levendig te ontroeren hij verplaatste zich als het ware weder in dat gelukkig verleden, en moest zich blijkbaar inspannen de juiste uitdrukkin gen te vinden en niet in de hem zooveel gemeenzamer Romataal te vervallen. Wanneer hem niettemin een woord ont viel, haastte hij zich het woord voor Po wer te vertalen, die anders bij zijn snelle manier van spreken moeite genoeg zou hebben gehad hem te verstaan. Het spreekt van zelf, vervolgde Stan ley, dat wij langen tijd bleven praten wij hadden elkaar zooveel te vertellen. Ik deelde hem mede, hoe ongelukkig ik ge weest was zij hadden mij voor twee jaren in de doos gestopt voor eene kleine zak kenrollerij en ik was pas weêr ontslagen, zonder een cent op zak. Hij daarentegen had het zeer goed getroffen een rijke mijnheer had hem als kind aangenomen, hij verkeerde nu onder de gorgios de groote beeren hij had eene fijne op voeding genot-n en was rijk genoeg. Hij gaf mij wat geld en beloofde, dat ik later meer van hem hooren zou I (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1905 | | pagina 1