578le Jaar 5825 Donderdag 8 Maart 1906 5 centiemen per nummer. ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De cartellisten 't Z. A. stemrecht. HELDEN. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zy'n ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen 3a> bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdar in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 7 MAART 1906. e rv Nog meer dan twee maanden zijn wij van de Meikiezingen verwijderd en reeds verkoopen de rooden veel last aan hunne blauwe bondgenooten. De rooden laten hun geen oogenbhk rust met hun Z. A. stemrecht, 't Is scheer- draad en inslag. Het Z. A. S., verklaren de sodalis- ten eenparig, dat moet, moet er komen, b onverminkt, onmiddelijk na dc zege- B praal der anticlerikale partij, en in alle geval vóór de gemcentekiezingen van 1907. Geene blauwe bloemkens meer Wij moeten, wij willen, wij zullen het Z. A. S. hebben voorde gemeente- en provinciale kiezingen. Geene grond- wetsherziening, enkel eene gewone n meerderheid is voldoende om het in te voeren. Zegt, liberalen, verbindt gij u, b onbewimpeld, rechtzinnig, zonder uit- b vluchten of voorbehoudingen, ons dit Z. A. S. te geven, wanneer het anti- clerikalism zegepraalt Naar oude gewoonte zouden de libera len dat potje liever gedekt laten en zich door eene ontwijkende redeneering uit den slag trekken, maar misgepierd dit maal laten de rooden zich niet afschepen en gedurig herhalen ze hunne eischen. Nu, gewaarwordende dat het niet mo gelijk is de roode eischen af te weren, zijn er reeds liberalen die 't hoofd in den schoot leggen en in Le Petit Bleu antwoorden Ja, ja, ge zult krijgen wat ge verlangt, te weten, Z. A. S. voor ge meente en provincie en dat vóór de kie zingen van 1907. Beloven en beloven is twee. Maar wat gaan vele liberale behoudsgezinden er over zeggen Zal het hun tegen het hoofd niet stoo- ten dat op het liberaal programma onder anderen zal voorkomen ti Zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar zonder andere waarborg dan 1 jaar verblijf. De liberalen met gezond verstand moe ten zoowel als wij, catholieken, overtuigd zijn dat de uitvoering van dit punt, de heerschappij der blinde massa zou tot stand brengen, 't gene de verplettering van geleerdheid, bekwaamheid en bezit zou na zich slepen. Geleerdheid, be kwaamheid, bezit of eigendom zijn heden de grondslagen van het kiesrecht. 5° vervolg. Kind, zegde hij zacht, etn langen kus op haar voorhoofd drukkend, gevoelt gij dan niet dat het voor u is, voor u alleen, dat ik daar heen ga Hij was te rechtzinnig om zijne jonge vrouw in de meening te laten, dat zijne overtuiging hem mee naar de catholiekc kerk voerdezij moest weten dat het enkel liefde voor haar was, die hem dit ten plicht maakte. Toch was die rechtzinnigheid als eene valsche noot in de harmonie van haar bestaan, eene wolk in den hemel van haar geluk. Ik zou zoo gelukkig zijn, indien gij mij nooit verliet, zegde zij op streelenden toon. Dat zal meer van u dan van mij afhangen, antwoordde de graaf met een ernstigen glimlach. En haar d.: hand reikende, hielp hij haar in 't rijtuig stappen en nam plaats aan hare ze.ide. Tijdens het heilig sacraficie ontvloeide aan het hart der jonge vrouw een vurig gebed. Zij vroeg aan den God van het Tabernakel dat de ziel van Michael zich openen zou voor bet zachte licht van het Maar veronderstellen wij dat de drie kleurige cartelisten in Mei aanst. zegepra len dan zouden de liberalen dien triomf peperduur betalen. Immers 't is onbe twistbaar dat het Z. A. S. aan de ge- meentckiezingen toegepast in 1907, gelijk de liberalen het toezeggen, het onvermij delijk gevolg zal hebben van 't bestuur der groote steden in de handen te stellen van de socialisten. En dan, heeren libe ralen?... Men ziet van hier hoe weinig die uitslag in de smaak der liberale bazen vallen zou, die, sedert jaren en jaren in deze steden 't bestuur waarnemen, 't Ware adieu 1 onze heerschappij Neen, neen, hierover is't laatste woord tusschen blauwen en rooden nog niet ge zegd... Laat ons dus wachten 't verder ver loop der zaak zal ons wellicht meer dan eens leute verschaffen Over eenigen tijd heeft de gevreesde pest ons haar afschuwelijk gezicht ge toond een schip was te Antwerpen aan gekomen, dat volgens schijnbaar ge gronde gissingen, pestlijders aan boord had. De doelmatigste middels werden echter aangewend het schip werd te Doel aan de ketting gelegd, en omdat het kwaad als een loopend vuur de opva renden niet verder zoude aansteken, bracht men de zieken in een lazaret. Zij moesten daar echter opgepast wor den, want, naar het verhaal van oogge tuigen, waren zij deerlijk gesteld en konden hun eigen niet behelpen Wie zou hun dezen dienst bewijzen, wie met die personen omgaan die, naar men zegde, met de afschuwelijkste der plagen overvallen lagen, geraakt door Cods hand, die zelfs als zij slaat, moet gezegend worden. Iedereen weet, wat al laster, leugens en spotternijen tegen paters, priesters, broeders en nonnen worden uitgebracht, door de pers die zich het orgaan des vooruitgangs durft heeten. Overtijd nog hoorden wij een Ter- wagne huilen Weg met de nonnen I Weg met de broedersl de gasthuizen moe ten gekuischt van die fanatieke kwezels, meer bekommerd om de zielen dan om de lichamen En, nochtans, werden hier broeders aangesproken om de ongelukkigen, die elk verloren waande, te helpen sterven om hun de diensten te bewijzen, welke in dergelijke omstandighedeu zelfs door moeders maar met afkeer bewezen wor den. Men richtte zich tot de Gentsche broeders der Chartreuzenstraat, daar Doel van het bisdom Gent afhangt. Het was de Gouverneur der provincie, die de aanvraag deed, en toen het ver zoek werd bekend gemaakt, had in het klooster een aandoenlijk tooneel plaats. Broeder-overste, "die begreep dat men dergelijke plichten niet opleggen kan, en zij vrijwillig moeten aanvaard worden, stelde aan de vergaderde gemeenschap de vraag Wie van u, broeders, wil er pest lijders gaan verzorgen Ik, broeder overste, klonk het als uit eenen mond niet een verschool zich achter gelijk welk voorwendsel, allen vroegen als gunst hun leven te mogen wagen tot Gods glorie en het heil van hunnen evenmensch. Broeders Bruno en Antonius verna men eindelijk met blijde ontroering, dat zij aangewezen waren slechts dat ging hun tegen de doctor had hun opgelegd eiken dag vleesch te eten, zelfs des Vrij dags, en dat liep hunne zucht lot verster ving wel eenigzins in den weg. Men noeme het gelijk men wil, maar dat is heldenmoed. Uw leven wagen voor een beginsel is wel het beste bewijs van overtuiging. Maar hij die in dienst der naasten liefde, al zijn aardsch genoegen vaarwel zegt en een ijselijken dood tegemoet snelt, is een held, die veel meer dezen naam verdient dan de krijger, die ofwel ge dwongen werd te handelen, ofwel zijn bestaan wijdde aan geweld en onmensche- lijkheid. Is dat niet waar, liberale keffers, socia listische hervormers, democratische on- noozelaar Evangelie en offerde edelmoedig voor die bekeering haar geluk en haar leven den Heers op. Staande naast de smeekende Irma, woonde de graaf m< t een koele, doch onberispelijke onverschilligheid, het hei ligste der Mysteriën bij. En terwijl de gravin in al de vurigheid van hare liefde, haar hart voor 't altaar uitstortte, dacht hij, met zekeren hoogmoed op haar neer ziende Hoe jammer dat een zoo volmaakt schepsel zoo dweepziek moet wezen Het overige van den dag werd besteed aan 't bezoek in het Krimlin en deszelfs wonderen, alsook van de andere artistieke of geschiedkundige, monumenten der oude hoofdstad. Michael was gelukkig met het geluk der jor.ge vrouw en deelde meermaals hare geestdrift en bewondering. Vervolgens, de Oka overtrekkende, snelden zij voorbij Toula met zijne tal rijke torens, Orel te midden van vrucht bare landschappen om eindelijk den Dnieper te naderen en te Kief, de veilige stad van Rusland stil te houden. Thans waren zij in Ukranië, de ge boortestreek van Machaël, het eerste doel van hunne reis. De graaf haastte zich. aan zijne vrouw het voorvaderlijke erfgoed te toonen, waar hij elk jaar in den jachttijd eenige weken kwam doorbrengen. Zij bleven dus slechts korten tijd te Het moet vermelden naam, voornaam en woonplaats van den eigenaar het signalement van het dier en de verklaring door het algemeen Duitsch toltarief voor geschreven, aangaande het ras van het dier. De kosten van aflevering der getuig schriften moeten door dc eigenaars be taald worden. De veeartsen mogen daar voor geene hoogere vergoeding vragen dan de volgende a. Twee fr. voor een paard, afzonder lijk onderzocht in de gemeente hunr.er huisvesting b. Een fr. per paard en meer, wan neer ten minste vijf paarden, toehoorende aan een of verscheidene eigenaars, geza menlijk aan hun onderzoek onderworpen worden c. Vijftig centiemen, voor alle paard, boven de vijf d. Vier fr. voor een paard afzonder lijk onderzocht buiten de gemeente hun ner huisvesting. Voor een grooter getal paarden, onder zocht buiten de gemeente hunner huis vesting, is de aanvullendevergoeding ge regeld zooals gezegd in letter b en c hierboven. Tuin- en Landbouw. Uitvoer van paarden. Wij meldden reeds de afkondiging in den Moniteur van het Koninklijk Besluit, waarbij de aflevering wordt geregeld van de getuig schriften, door de uitvoerders van paar den van Vlaamsch, Brabantsch of Ar- deensch ras, naar Duitschland, te verloo- nen krachtens n' 100 van het algemeen Duitsch toltarief. Deze getuigschriften zullen afgeleverd worden door de aangenomen veeartsen, onder controol van de toezichters-veeart- aen der regeering. Om geldig te zijn, moet elk getuig schrift getrokken worden uit een stam boek en afgeleverd met een volgnummer. DE TOEKOMST van België behoort den Vlaming. Ten bewijze daarvan De boer is de mensch, de oorsprong er. de grond van alle bevolking. Indien zijne kloeke kinderen niet bestendig het ver zengde stadsbloed kwamen vernieuwen, waren binnen de 100 jaar alle steden op aarde uitgestorven. Geen stedeling of moeder, grootvader of grootmoeder wa ren boeren, geen boer die onder zijne voorouders een stedeling telle. In België, op 100 getrouwde boerinnen van 20 tot 40 jaar, geven jaarlijks, 100 Vlaamsche 3g, iooWaalsche 11 kinderen. In i83o waren de Walen 47 op 100 Belgen, en zijn nog 35 op 100 in schijn maar 28 in werkelijkheid. Te Luik, te Doornik, in vele nijverheidsgewesten van het Walenland zijn de Vlamingen talrijker dan de Walen De Vlaamsche inwijking vergroot in heel Walenland dat zonder haar uitsterven zou. Tot on langs namen die uitwijkelingen of hunne kinderen de Waalsche taal en zeden aan. Hunne hoogere lichaams- en geestes be gaafdheid geeft hen hun nationaal be wustzijn weder, meer en meer brengen zij hunne kinderen op als Vlamingen die langzaam maar zeker heel Walenland Vlaamsch zullen maken. De Walen, als volk, bewonderen Frankrijk, doen het na en gaan er mede ten onder. De plechtige wijding van Mgr Mer- cier als Aartsbisschop van Mechelen, zal waarschijnlijk plaats hebben op den 16 April, den 2n Paaschdag. De Wijbisschoppen zullen zijn Mgr Vico, pauselijk Nuncius, Mgr Stillemans en Mgr Van den Branden en Reeth. Men weet dat het bisschopskruis den nieuwen prelaat wordt geschonken met de opbrengst van eene inschrijving de mijter wordt geschonken door de kanu- nikken van 't aartsbisdom en de ring door de secretarissen. Om messen te wetten. Neem een liter water, giet daarin 90 grammen kloorhydrisch zuur en steekt in dat meng sel den lemmer van het werktuig, waar van ge de snee wilt verbeteren. Laat ze er een half uur in zitten en dan goed dro gen gedurende eenen halven dag. Zet daarna de snee op eenen wet- of zoetsteen, waarop een druppeltje olie opengespreid is. De Nationale Bond der Bedienden en Reizigers van België richt te Brus sel, in April aanstaande, eene groote vergadering in, waar de verlangens der bedienden en reizigers zullen besproken worden. Het uitvoerend comiteit is voornemens al de Candidaten voor de wetgevende kiezing op die vergadering uit te noodi- gen en hun te verzoeken hunne gedachten nopens de bedoelde verlangens bloot te leggen. De bedienden en reizigers zullen van hunnen kant verzocht worden, de verkla ringen der candidaten te waardeeren. Zij zullen aldus weten wie hunne verdedigers zijn en aan wie zij hun vertrouwen moe ten schenken. Blauwe en Witte steen. In ver scheidene belangrijke bouwwerken, in den laatsten tijd uitgevoerd, zooals het paleis van schoone kunsten, te Luik 's konings paleis te Brussel de nieuwe krijgsschool, enz., wordt er witte steen uit Frankrijk gebruikt. Vier duizend steenkappers van ons land hebben nu aan de ministers van financiën en openbare werken een verzoekschrift gezonden om te vragen dat er meer blauwe steen zou gebruikt worden die beter aan de ver anderlijke weergesteltenissen weerstaat. Men zou alzoo werk verzekeren aan een groot getal Belgische arbeiders. Kief, dat overigens op dit oogenblik vol pelgrims was, uit alle kanten van Rusland hier bijeen gestroomd, om de Hemel- kerk met hare catacomben te bezoeken. Bij de aankomst van het jonge paar op het kasteel hadden al de onderdanen en moujiks van den machtigen graaf hunne feestkleederen aangetrokken, om aan de voeten hunner jonge gebiedster een oot moedig bewijs hunner hulde en onder werping tc komen neerleggen. De lange dreven des kasteels waren op last van den graaf, versierd met slinger- kransen van welriekende bloemen en de weg die de gravin te voet zou afleggen, was bestrooid met rozen en bezoomd met bloeiende oranjeboomen, die de lucht met hunnen heerlijken geur vervulden. Eene prachtige kroon hing onder de eerepoort, door dewelke de jonge vrouw na een oogenblik stil gehouden te hebben, moest binnengaan. O, Michaël, zegde zij, dat is te veel, terwijl zij op bem een teederen blik liet rusten. Voor mijne Irma is niets te veel, zegde hij levendig. En met zijn zoetsten glimlach voegde hij er bij Ik wil aan allen toonen hoe zeer ik u liefheb. Op een teeken van hunnen gebieder verlieten de hofmeester en de knechten de eetzaal, een vertrek in ouden stijl, met afbeeldingen van jachten en toernooien op de wanden, massief zilverwerk en kostbaar porcelein op de meubelen. Hier gevoelden Michaël en zijne jonge vrouw zich waarlijk voor dc eerste maal t'huis en zij genoten in stille vreugde die zachte huiselijkheid, terwijl buiten de dienstlieden zich aan luidruchtige vreugde overgaven. Toen de avond viel, werden als bij too- verslag de hoofdgevel van het gebouw en de voornaamste dreef verlicht met zulke snelheid deelde de wiek hare vlam aan de pitten der gekleurde glazenen lantaarns mee, dat de eenvoudige lieden, bijgeloo- vig als alle slaven, aan iets bovennatuur lijks geloofden. Eene andere lieve verrassing was der jonge gravin nog voorbereid. Toen Mi chaël haar in eene nevenliggende zaal leidde, bracht hij haar voor een kistj- vol met roebels. Dit, zegde bij, is bestemd om door de handen van mijne Irma aan al de lie den uitgedeeld te worden, opdat zij ook een klein deel van mijn geluk genieten. Pas op, lieve ik ben een wein.5 jaloersch... bemin uwe armen niet meer dan mij. Slechts God alleen kan ik meer liefhebben dan u, Michaël, zegde zij met teederheid. Dit woord bracht eene wolk op het hoofd van Michaël en met eene korte be weging stootte hij haar van zich af. III. Alles rondom Irma scheen liefde en hoop te uiten. En toch zweefde nu en dan eene vluch tige wolk van droefheid over hare zachte, minnende ziel.... eene onberedeneerde treurigheid overmeesterde haar nu en dan, ondanks de moeite, die zij deed, om deze te bestrijden. Dit was eene zonderlinge weerklank in het hart, dat tot nu toe de bitterheden der ontgoocheling nog niet kende. Tot nu toe had echter nog niets tot dit zonderlinge gevoel in het hart der jonge vrouw aanleiding gegeven. Sedert veertien dagen, dat zij op Wla- dirof verbleven, had de wolk, die een oogenblik het voorhoofd van den graaf versomberde, zich niet meer vertoond en zijne genegenheid voor haar was geen stond verminderd. Dikwijls, wanneer de hitte van den dag eenigszins voorbij was stegen Michaël en Irma te peerd. En, op dertig stappen afstand gevolgd door hunne grooms, doorkruisten zij bet bosch, dat het grafe lijk paleis met een groenen krans om sloot, om eigenhandig aalmoezen te gaan uitdeelen aan de armen in hunne isbas, en hun zoo de gift van de blijde inkomst te brengen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1