Donderdag IS Maart 1906 5 centiemen per nummer. S7ste Jaar 5827 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze liberalen en de werklieden. Ongelijkheid in de samenleving. Kiezing voor den Werkrechtersraad Openbare Zitting Gemeenteraad Rechterlijke kronijk. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgendon dag. De pry8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 vcor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE «HUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 348 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydaA in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele dit blad. AALST, 14 MAART jgo6. Meer dan eens is het bewezen geworden dat de liberalen weinig aanhangers tellen in de werkersstanden. De werklieden welke, ondanks het ongodsdienstig onderwijs, den Godsdienst getrouw blijven scharen zich in de catho- lieke rangen. De werklieden die door het onzijdig, of liever, ongodsdienstig onderwijs en de propaganda der vrijmetselarij 't Geloof verliezen trekken naar du gelederen van 't liberalism. Zeer dun gezaaid nogthans zijn ze de werklieden die, door het liberalism tot godverloochenaars of vrijdenkers ge vormd, aan de geusche secte getrouw blij ven. Hier te Aalst is het troepje bitter klein dat deeluitmaakt van den liberalen werk manskring, want de twee derden zijner leden heulen in 't geheim met de socialis ten. Ware het niet dal ze bij liberalen hun brood verdienen, ze zouden zich openlijk verklaren. Te Gent is de liberale werkliedenpartij bijna gansch door 't socialism opgeslorpt. Te Antwerpen, te Brussel vindt men nog zelfstandige groepjes van liberale werklieden maar de houding die de liberale kliek tegenover hen aanneemt, toont klaarblijkelijk aan dat de liberalen zich bitter weinig bekommeren met de belangen der werkersstanden. Vroeger zongen de liberalen op alle tonen dat de liberale werklieden eene allerbelangrijkste partij vormden waarmeê catholieken en socialisten zouden af te rekenen hebben. Thans willen ze zelfs die vroeger, volgens hen, zoo belangrijke partij of groep niet erkennen. Wel is waar bemerkte m.-n soms op de liberale lijsten den naam van een zooge zegden werkmans candidaat, niet door de werklieden aangewezen, maar wel door het liberaal comiteit. En die candidaat was verre van tot de arbeiderspartij te behooren. Doch zoo de liberale werklieden zich verstouten te vragen dat ze een candidaat zouden mogen aanwijzen op de liberale lijst doet men hen de eer der zotten aan, i. a. w. men geweerdigt zich zelfs niet te antwoorden. En dit gebeurde weer eens onlangs te Brussel. De liberale werklieden zonden hunne voorstellen aan de liberale hoofd mannen op 16 Oogst 1905, vernieuwden 6* vervolg. Nog geene enkele maal had Michaël toegelaten dat Irma's groom haar den geringsten dienst bewees. Hij had zich tot haren rijmeester aangesteld en hij was fier op zijne leerlinge, die in cenige lessen eene behendige rijderes was ge worden, en bleef voortdurend haar onder worpen CAVALIER. De twee zondagen, die voorbij waren gegaan, had de graaf de gedienstigheid zoo verre gebracht, haar persoonlijk tot aan de arme catholieke kerk te geleiden, die op eenige wersten van het kasteel gelegen was. Dan wist hij wat uur hij terug moest komen om haar te halen en de teugels der troika aan zijnen groom toevertrouwende, besteeg hij zijn rijpaard om, als de wind zoo snel in het sombere bosch te verdwijnen. Met voorbeeldelooze nauwgezetheid was hij op het juiste uur weer ter plaatse om zijne echtgenoote met het rijtuig huis waarts te voeren. Gedurende eenige oogenblikken was hij stil en ernstig, bijna somber. Maar langzamerhand deed de stem van zijne gezellin zijn gelaat weer verhelderen en hij werd weer zichzelven, dit is de gees tige en vroolijke man, bij wien de uren ze den 7 December en ontvingen ant woord wanneer het feitelijk te laat om er een nuttig gevolg aan te geven. Nu, later op herhaald aandringen en bedreigen hebben de liberale hoofdman nen den eisch der liberale werklieden ingewilligd en hun toegestaan den 8ïtcn candidaat der liberale lijst aan te wijzen, maar die nooit kan verkozen worden. De Brusselsche liberale werklieden zijn dus te vrede met eene doode musch. Hieruit mag men dus afleiden dat doctrinairs en radikalen het eens zijn om het bestaan der liberale werklieden niet te erkennen. Nu dat is eenvoudig minach ting... En welk is de oorzaak Wel de onverschilligheid der liberalen in zake van werkersbelangen. Is het dan ook niet zonderling dat de liberale politiekers die geene genegen heid toonen voorde liberale werklieden, knievallen doen, zich vernederen en platbroekerijen plegen om cartels te kun nen aangaan met de socialisten en andere groene tisten Wanneer wij eenen oogslag werpen op onze samenleving, dan zien wij eene groote ongelijkheid tusschen hare leden de eenen bezitten vele rijkdommen en hebben de macht in handen, terwijl an deren voor hun dagelijks brood moeten zwoegen, en bijna niets te 2eggen hebben. De socialisten, om het volk op te ruien, wijzen gedurig op dat verschil en zij schreeuwen op alle tonen o Alle menschen moeten op gelijken voet staan de ongelijkheid is onrecht- veerdig, cn daarom moet onze huidige maatschappij omver Vele werklieden worden verblind door die woorden en dan volgen zij met geestdrift de roode vlag van den oproer. Is het waar dat de ongelijklxid in de samenleving onrcchtveerdig is Wij ant woorden vlakafNeen en wat meer is, wij beweren met Paus Leo XIII dat die ongelijkheid zeer natuurlijk is en nuttig voor allen Van natuurwege, schreef de groote Paus in zijnen wereldbrief over het lot der werklieden, bestaan onder de menschen de grootste ongelijkheden en zelfs in groote getalle. Zoo bezit elkeen in geene even groote mate verstand, en aanleg, en gezondheid, en krachten, o neen En welk is het onvermijdelijk ge volg daarvan Dat er noodzakelijk ook in de levensstanden ongelijkheid zal als minuten verliepen en die niets ver waarloosde om haar aangenaam te zijn. Het was de verjaardag van Irma, dag waaropzij, van hare teederstejeugd de godvruchtige gewoonte had aangenomen eene mis van dankbaarheid te hooren. Niets scheen dezen tot nu toe te zullen verstooren. Des avonds te voren, waren op uitnoo- diging van den graaf,eenige genoodigdan gekomen, om haar verjaarfeest te vieren graaf de ValJeuf, Irma's vader, baron en baronnes von Eulden, kapitein Herilaff en zijne dochter Wrena, goede vriendin van de jonge gravin, de jonge graaf Renoslaw, officier der keizerlijke garde en talrijke andere officieren, vrienden van Wladiroff. De graaf wilde, voor het begin van het sneeuwseizoen zijne vrouw eene dier schitterende jachtpartijen laten bijwonen, die alle jaren op Wladiroff werden ge geven. E11 met eene oplettendheid waar door Irma zeer getroffen was, had hij deze verrassing bepaald op den dag zelf vau haren zeventienden verjaardag, den eersten sedert hun huwelijk. Reeds vroeg was de jonge vrouw te been. Getrouw aan hare godvruchtige gewoonte en, meenende dat alle gasten op Wladiroff nog sliepen, meende zij naar de mis te gaan, waarmede zij den poolschen prirster gelast had, die de ca tholieke kapel bediende. Gewikkeld in een lichten burnoes, haar bestaan. Die ongelijkheid strekt evenwel nog tot aller voordeel, even tot voordeel der samenleving als tot voordeel der per sonen want het maatschappelijk leven eischt verscheidenheid van krachten, en tal van bedieningen worden nu volbracht, juist omdat de onderlinge gelijkheid der persoonlijke toestanden de menschen daartoe aanzet. Het blijkt dus klaar dat de ongelijkheid natuurlijk en nuttig is aan de samenleving zij moet bijgevolg bestaan en daarom is de leer der socia listen eene dwaalleer. Voor ons, Christenen, heeft de onge lijkheid nog eene hoogere beteekenis. Wij weten immer, Jesus-Chrislus zelf heeft het geleerd, dat de eene mensch tien talenten ontvangt, een andere twee en een derde maar een. Doch wij weten ook dat rijkdom en macht aan den mensch slechts ten leen zijn gegeven en dat hij eens rekenschap zal moeten afleggen voor God, in wiens oogen slechts eene onge lijkheid tusschen de menschen bestaat, de ongelijkheid van de verdiensten. Gij, werkliè, die gansche dagen bij den arbeid gekromd staat, gij moogt die hooge beteekenis der ongelijkheid in de samen leving niet vergeten dan immers zult gij uw lot met geduld aannemen, de rijken en maentigen niet benijden en de ooren sluiten voor de valsche leerstelsels der roode en groene volksbedriegers. E GERIT. Schitterende zegepraal der anti socialisten. In de kiezing, die Zon dag plaats had, zijn de anti-socialische candidaten met eene groote meerderheid 1484 stemmen gekozen. De werkrechtérsraad was samengesteld buiten de patroons, uit vier anti-socia listen en vier socialisten. De anti-socialisten traden af de socia listen zijn gekozen in igo3 en treden maar af in 1909. Indien nu de socialisten gekozen wer den, zouden al de leden-werklieden van den Werkrechtersraad socialist geweest zijn. Daar de uittredende anti-socialisten gekozen zijn, blijven de leden-werklieden voor den helft bestaan anti-socialisten en socialisten. In de stad bekwamen de anti-socialis ten 33o6, in den builen 8759, te zamen iao65. schoon gelaat met een gazen sluier bedekt, stond zij aan 't open venster met het uurwerk in de hand te wachten, tot het rijtuig dat zij had doed inspannen, voor het perron zou komen. Nog slechts vijf minuten had zij te wachten toen zij, den blik wendend op den prachtigen hof, waarop haar venster uitzicht gaf, door eene siddering werd overvallen. Met langzame stappen zag zij den graaf naderen, vergezeld van een pope (chismatieke priester) hij scheen onaan genaam verrast bij het hooren van het gerucht der wielen over den grintweg. Met somberen blik zag hij naar het geopend venster, dat hem genoegzaam scheen in te lichten over hetgeen hij wenschte te weten. Met een gebiedenden blik deed hij den pope verwijderen, die met eene diepe buiging eenen zijweg insloeg, niet echter zonder eenen onte vreden blik op de gravin, die hij met zijn doordringend oog achter het venster had bemerkt. Vlug stapte Michaël door den hof en, het perron beklimmende, was hij in eenige oogenblikken bij Irma, die langzaam den breede, marmeren trap afdaalde, zich afvragende wat toch wel de oorzaak kon zijn der ontevredenheid, die zij op het gelaat van haren echtgenoot had ge lezen. Met zachten glimlach naderde zij hem. Gjj hier, op dit oogenblik, Irma De socialisten bekwamen in de stad 7427, op den buiten 3154 te zamen io58i. Er zijn 6900 onthoudingen geweest. Dus 1484 stemmen meerderheid voor de anti-socialisten. In igo3 zegepraalden de socialisten met omtrent 375 stemmen. Zooals men ziet er is een gansche om mekeer sedert drie jaar. En die ommekeer is algemeen. In Gent bekwamen de anti-socialisten over drie jaar 25oo stemmen, nu 33oo stemmen dus eene winst van 800 stem men op a5oo, dus ruim 3o per cent. De socialisten zijn van 63oo in igo3 geklommen tot 7400 het per cent der winst is dus maar 17. In den buiten hebben de anti-socia listen grooten vooruitgang gedaan, terwijl de socialisten merkelijk achteruttgeslagen zijn. In igo3 was het 't omgekeerde, dan waren de anti-socialisten achteruitgegaan en de socialisten hadden opgestreken wat zij verloren. Ziehier de vergelijking van de kiezin gen in igo3 en 1909, voor den buiten Kanton Kruishoutem de anti-socia listen gaan 368 stemmen vooruit de socialisten ac8 stemmen achteruit. Deinze anti-socialisten, 244 vooruit socialisten, 92 achteruit. Evergem anti-socialisten, 89 vooruit socialisten 50 ook vooruit. Ledeberg anti-socialisten 178 voor uit socialisten 153 ook vooruit. Lookristi anti-socialisten, 107 vooruit; socialisten 8 achteruit. Nazareth anti-socialisten 247 vooruit; socialisten 70 achteruit. Nevele anti-socialisten 135 vooruit socialisten 61 achteruit. Ooslerzeele anti socialisten 302 voor uit socialisten i33 achteruit. Zomergem anti-socialisten 32 vooruit; socialisten 83 achteruit. Dus hebben de socialisten enkel in twee kantons meer stemmen gehad dan in 1903 in al de andere hebben ze verlies. Deze prachtige uitslag is een bewijs dat de roode propagande weinig vat heeft in den buiten hij is echter vooral te wijten aan de krachtdadige progaganda der anti-socialisten, die vooral in deze laatste weken voor de kiezing niets heb ben verwaarloosd. De ieverige werkers mogen terecht fier zijn over den uitslag hij is hun werk. Te Eekloo is geen strijd geweest de catholieken zijn gekozen verklaard. vroeg hij streng. Mag ik liet doel kennen van de vroege wandeling, die gij ont- wierpt... zonder er mij van te verwit tigen De jonge vrouw verbleekte bij die laatste woorden, waar bitterheid in zweemde. En, bevend, onder zijnen strengen blik, lispelde aij Ik wist niet, dat gij op waart, Mi chaël, en ik wenschte vandaag naar de mis te gaan. Ik vreesde u te storen, wan neer ik u verzocht, mij te begeleiden, en daarom meende ik alleen te gaan. Inderdaad, ik hadde u niet kunnen vergezellen en het bevalt mij ook niet dat gij er henen gaat het is toch geen Zon dag voor zooveel ik weet Tranen kwamen in Irma's oogen. Die blik en die toon waren gansch nieuw voor haar. Zij wist niet wat er van te moeten denken. Indien het u mishaagt, vriend, zie ik er van af, ofschoon gij mij een groot genoegen zoudt gedaan hebben, indien gij mij toegelaten had, vandaag mis te hooren, zegde zij op zeer zachten toon. Ik heb spijt aan uw verlangen niet te kunnen voldoen, lieve gij moet be grijpen dat wij onze gasten moeten bezig houden. Ik houd er aan dat elk zich hier vermake. en ik raad u, uwe krachten te sparen, om die ten gepaste tijde beschik baar te hebben. Eene meesteresse des huizes is uiet meester over haar zeiven... zij moet zich geheel ter beschikking stel- van den op Vrijdag 16 Maart 1906, om 5 uren namiddag, in de gewone zaal der verga deringen. DAGORDE 1. Gemeentekas. Driemaandelijksch na zicht. 4® kwartaal 1905. 2. Gemeentebelastingen. Rollen voor 1906. 3. Grondrente. Aflossing. 4. Spaarkas. Rekening igo5. Begroo ting 1906. 5. Kerkhof. Grondafstanden. 6. Waterloopen. Verlegging van een deel van den waterloop nr 30 en overvouting aan den Brusselschen Steenweg. 7. Openbare vervoerdienst door auto mobiel tusschen Aelst en Gseraerds- bergen. 8. Burgerlijke Godshuizen.Verkooping van boomen. Aflos van renten. Ver koop van grond in Kerrebroeck aan den Staat. 9. Bureel van Weldadigheid. Verkoop van grond in Kerrebroeck aan den Staat. 10. Kerkfabrieken. Rekeningen igo5. 11. Lager Onderwijs. Inrichting.School- reglement. Tocvoegelijke lijsten van leerlingen rechthebbende tot koste loosheid. 12. Wegenis. Aanwerving voor de ver breeding van den Kleinen Bolleweg. 13. Openbare Werken. Kasseiwerken en stichting van voetpaden. Waar een krijgsraad zich mee be zig moet houden. Een kanonnier, te Bruss' 1 in garnizoen, die zijnen onder officier voor garde civique had uitge scholden, werd voor den krijgsraad ge daagd. De a beleedigde vroeg zelf de vrij spraak van den overtreder, op grond dat de burgerwacht eene instelling is die... die... welnu, gij verstaat mij wel, zegde hij. En de overtreder werd vrijgesproken. Een andere had zijnen overste zeeve raar genoemd. Deze kreeeg 8 dagen militaire gevangenis. len van de vrienden, die haar met hunne bezoeken vereeren. Met deze woorden maakte hij eene lichte buiging en ging uit. Hoorende dat tiaar stap hem volgde, meende hij ongetwijfeld dat zij zich wilde verdedigen daarom keerde hij zich plot seling om Gij hoort het, Irma... het is geen verzoek, dat ik u doe het is een bevel dat ik u geef, zegde hij met zekere hevig heid. Uw wensch ware voldoende ge weest, Michaël, geloof mij, hervatte zij zacht. Nochtans wildet gij... hervatte hij stiller... Gaan zeggen dat men moet uitspan nen, mijn vriend. Hij was heschaamd over zijne hevig heid, tegenover de zachtaardigheid zijner gezellin. En, haarveel vriendelijker nade rend sprak hij Geef u die moeite niet, lieve, ik zal dit zelf gaan zeggen. Gij keeit zeker naar uwe kamer terug wilt gij mij toelaten, u te geleiden voegde hij er nederig bij. Voor alle antwoord legde de gravin haren arm in den zijne. Niet durvende spreken, geleidde hij haar stilzwijgend en nam plaats naast haar in de sopha. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1