Zondag 27 Mei 1906 3 centiemen per nummer. 57"e Jaar 3848 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat zijn de liberalen Landbouw. zonderlinge verdwijning Zondagrust. Statie Baerdegem.-J DE DEN DER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CDIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3«* bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemds landen zich te wenden ten [bureel# vaa dit blad. AALST. a6 MEI 1906. Die vraag willen wij kortweg beant woorden Liberalen, ge zijt godverloochenaars» godsdiensthaters, papenvreter» die het rijk van God hier op aarde willen ver nietigen om de heerschappij van Satan te bevestigen. Wij hooren de liberalen ons uit al hunne krachten toeroepen Wij, godverloochenaars Wij, godsdiensthaters Wij, papenvreters Neen, neen, dat is ons gelasterd Wij, liberalen, eerbiedigen liet chris tendom, wij bevechten alleen het cleri calism. Die huichelarij maakt heden nog zooveel effect als eene visicatorie op een houten been. 't Is immers te wel gekend en gewe ten dat onze liberalen toejuichen aan den godsdienstoorlog die in Frankrijk woedt, en ze meer dan eens verklaar den dat zy hunne Fransche maconnieke broeders zullen navolgen zoodéa" zy hier meester kunnen geraken. Hunne betuiging van eerbied voor den godsdienst is dan maar bespottelijke huichelarij - Nu, onlangs werden de blauwe hypo crieten eens te meer ontmaskerd door een socialistisch orgaantje La Terre 't welk hun de volgende striemende zweepslagen toedient Men heeft u, heeren liberalen, in de Kamer van Volksvertegenwoordi- gers, uwe zienswijze verweten schrijft die gazet, en gij hebt ze u tegenover het land niet plechtig en niet rechtzinnig durven toeeigenen. Mijne Heeren, gij hadt aan die knechten van clericalen moeten zeggen: Ehwel, ja, wij zijn liberalen, wij zijn vrijmetselaars. Wij gevoelen haat voor den priester omdatzijne werking heilloos is. Wat meer is, wij gevoelen haat voor. de Kerk, omdat de Kerk hare zending geëindigd heeften dat zij tegenwoordig tegen de beschaving is, zij, die vroeger het vaandel der wetenschap en der orde droeg. Ja, wij zullen uwe vrije scholen sluiten, omdat zij niet vrij zijn ja, wij zullen die priesters verjagen,omdat zij arme vrouwen en kinderen bederven. Wij gevoelen haat voor de Kerk, omdat zij afkeer gevoelt voor de groote ge- dachten van Vrijheid; Gelijkheid en Broederlijkheid, gedachten, waarvan wij de bewaarders de ieverige voor- standers zijn. Ziedaar wat gij hadt moetenzeggen, heeren liberalen. Maar, ziedaar wat gij den moed niet gehad hebt te zeg- gen. Gij hebt geene reden om fier te zijn. Onze schijnheilige liberalen zijn hier wonderlijk naar 't leven geschilderd en wij hoeven er niets bij te voegen. Kabuizen, teelt en meststoffen. De kabuizen verdeelen zich in i° witte vroege kooien, 2* middelmatige witte, 3° late witte en 40 roode kooien. Verscheidenheden i,te groep Express, klein Yorksche, van Etampes 2e ossen- hart, dikke suikerkop, van YVinnigstadt 3e van Brunswick, Hanlandsche, Quintal, Quintal van Auvergue, van St-Denis en 3* klein van Utrecht of negerskop en late dikke roode. Men doet eene algemeene zaaiïng rond i5 Aug. de planten worden in October ter plaats geplant een gedeelte der over blijvende planten worden verspenen op 10 centim. afstand op eena beschutte plaats en desnoods met bakken, ramen en matten overdekt, dit om de afwezige planten na de winter te vervangen. In zware gronden is het aanbevelens waardig al de planten te verspenen en ze slechts in de lente ter plaats te planten. Een redelijke zware grond is de kooien zeer geschikt, bijzonder indien er wat kalk bij gemengd is. Eene diepe grond- omwerking is hun zeer voordcelig en als bemesting eene goede dosis stalmest nochtans daar de kooien zeer vraatzuch tig zijn, vragen zij eene buitengewone hoeveelheid voedingstoffen en men zal altijd goed doen hun een bijvoegsel minerale meststoffen (scheikundige vet ten) toe te dienen. De witte kooien worden op 40-60-80 centim. afstand geplant volgens zij aan de ie, 2e of 3" afdeeling toehooren de roode op 60-80 centim. volgens zij min of vroeg of laat zijn. Voor wintervoorraad zaait men late kooien in Maart-April. Als bijvoegsel geven wij bij de grond- werkiDg 3 tot 400 k. superphosphaat, 3 tot 400 k. zwavelzure of cloorpotasch en om den groei op te wekken 200 k. zwavelzure ammoniak. Ziehier de bekomene uitslagen door M. Stockmans te Aerschot (Brabant), op 3 perceelen, ieder een aar groot Oogst. 600 k. 5oo k. 5® vervolg. Ik vond er ook gelykenisin, of meende- die althans te vinden in de oogen, die van dezelfde kleur waren als die van M. Blake, maar met meer hartstocht en uitdrukking. Toen ik mij onwendde om te zien of er nog meer in de kamer viel op te merken, zag ik tot mijne groote verbazing Mev. Daniëls met ontsteld gelaat achter mij staan. Dat is de kamer van M. Blake, zegde zij met weerdigheid, niemand dan ik treedt bier ooit binnen, zelfs niet de dienstboden. Vergeef mij, zegde ik, terwijl ik te vergeefs rondzag naar datgene wat toch zoo de belangstelling van Grijze kon op- giwekt hebben. Ik werd aangetrokken door de schoonheid van die schilderij die ik door de half geopende deur kon zien, en trad binnen om ze van naderbij te be schouwen. Het is allerliefst. Eene zuster van M. Blake fc»Neen, zijne nichten zij sloot de deur achter ons met een nadruk, (tfe ge noegzaam aanduidde,, dat dit baar alles behalve aangenaam gestemd bad. I. 4 k. superph. 5 k. nitrate II. niets III. 4 k. superph. 5 k. nitrate en 4 k. zwavelzure potasch 800 k. Als de vorst aanvalt worden de witte kooien van hunne buitenste bladeren ontdaan, de eene naast de andere in eene groef gelegd, waarover men erwtrijs, boonstokken legt en hierop eene goede dikke laag zeer lang mest. De roode kooien zet men in eene groef den kop omlaag, de wortels omhoog overdekt met grond waarop men in geval van vorst bladeren, mest, enz. uitspreidt. G. Impatient, Vilvorde. Dit was mijne laatste poging, die ik op eigen verantwoording deed, om iets te weten te komen. Weinige oogenblikken later kwam Grijze van beneden en volgde er een gesprek met Mev. Daniëls, dat mijne geheele aandacht trok. Zooals ik van dezen jongen man hoor, verlangt gij vurig dat dit meisje wordt teruggevonden begon Grijce, zelfs zoodat gij geerne alle kosten van ons onderzoek wilt vergoeden Zij boog. Zoo ver ik daartoe in staat ben ik heb enkele honderden op de spaarbank, die zijn te uwer beschikking. Als ik dui zenden bezat, zou ik geen enkelen dollar terughouden, maar ik ben arm en kan u slechts aanbieden, wat ik zelf bezit, hoe wel en nu kwam er een hooge blos op hare wangen, en scheen zij in hevige ge moedsbeweging te verkeeren ik geloof dat ook de duizenden zouden gevonden worden, indien deze noodig bleken te zijn. Ik zou bijna zweren, dat gij alles zult hebben wat gij slechts verlangt doch het meisje moet gevonden worden, en spoedig. Zoudt gij meenen, ging Grijce voort, alsof hij hare opgewondenheid niet bemerkte, dat het meisje uit eigen bëwe- ging zou terugkomen, als zij aan haar lot werd overgelaten Zij zal terugkomen als zij kan, luid de bet antwoord. Ditjes en datjes. Ouderdomspensioenen. Dit jaar zullen niet minder dan 37,800 personen van beider geslachten, hunne rechten Jrunnen doen gelden op het ouder domspensioen. Als voorbeeld ter navolging verdient aangestipt te worden het initiatief van het beschermingscomiteit der werkmans woningen en der instellingen van voor ziening, in het arrondissement Nijvel, dat in alle gemeenten groote plakkaten heeft doen aanplakken, waarop aan de belanghebbenden wordt herinnerd welke voorwaarden en formaliteiten moeten vervuld worden om, op 65 jaar, het pensioen te kunnen genieten. Men vergeet, inderdaad, al te licht dat, luidens de wet van 10 Mei 1900 van alle rechten uitgesloten blijven zij die niet, in eén tijdstip van drie jaar, een totaal van 18 frank hebben gestort in de lijfrentkas, met stortingen die ten minste drie frank per jaar bedragen. Werklieden, geboren in 1845, moe ten om recht te hebben op het pen sioen, hunne stortingen doen in 1906, 1907, 1908, 1909 en 1910. Dezen gebo ren in 1844, vier stortingen in de Jaren 1907, 1908 en 1909. Einde lijk dezen geboren in 1843, in drie stortingen, in 1906, 1907 en 1908. Dit alles mocht wel eens herhaald worden. Koning Leopold I, bijgenaamd de Wijze d zegde eens aan zijnen ver trouweling en vriend Mr von Stockwar, het volgende over de liberale partij Bij oris in België is de catholieke partij de eenige, die eeu stevig standpunt aanbiedt. De liberale partij is eene weg zinkende zandbank, altijd gereed om zich te ontbinden onder den immer klimmen- den stroom der gedachten van opstand en revolutie. Zoo sprak de wijze en verlichte Vorst, geëerd door gansch Europa om zijn staat kundig doorzicht. En wat zien wij op onze dagen Die waggelende partij, gansch ver molmd en versleten, sluit zich in uitersten nood aan, met de omverwerpers onzer nationale instellingen, die den hoogsten trap van bloei en welvaart hebben ver worven. Mét de socialisten. Zoo is dus de voorzegging van Leopold I op dit oogenblik ten volle bewaarheid. Gelukkig dat het Belgisch volk de verregaande lichtzinnigheid niet bezit der Fransche natie 1 ZIJN ZIJ RECHTZINNIG als zij preeken voor het algemeen stemrecht In 1882 verklaarde Janson, nu de groote afgod der liberalen, te Luik cp eene meeting Het liberaal ministerie a heeft sedert 1878 de stomste wetten t doen stemmen, wetten die belachelijk n zijn. a Hun eerste werk, wanneer vij aan 't be stuur kwamen, was bet getal catholieke kiezers te verminderen. Hoe legden zij Meent gij dit te kunnen zeggen, omdat zij met haar te huis zoo te vreden was Zij was hier te vreden en was zeer aan mij gehecht, zegde mevrouw Daniëls met nadruk. Zij hield zooveel van mij, dat zij nooit zou heengaan, zonder daar toe genoodzaakt te worden. Ja, zij heeft niet om hulp geroepen, maar zij was geen meisje om geraas te maken al hadden die mannen haar vermoord, zij zou geen kreet geuit hebben. Waarom spreekt gij van mannen Omdat ik zeker ben dat ik meer dan éénc mannenstem in hare kamer heb ge boord. Hm 1 zoudt gij die stem herkennen, als gij ze weer hoordet Neen. In dit laatste neen lag eenige ver wondering opgesloten, hetgeen voor Grij ce niet opgemerkt bleef. Ik vraag dit, zegde hij, omdat men mij zegde dat M. Blake, kort geleden, eenen huisknecht heeft gehad, en dat men meermalen gezien heeft, hoe hij dit meisje aanzag, als zij hem op den trap passeerde. MevrouW Daniëls werd rood van gram- schap en stond driftig van baren stoel op. Dat geloof ik niet, zegde zij Henry was een man, die wist waar hij staan dat aan boord Door de wet van 20 Augusti 1878 ontnamen zij het stemrecht aan al wie gratis een huis bewoonde dat toehoort aan openbare besturen dus aan alle pastoors. Door hunnne kieswet van 1879, een jaar later dus, schaften zij de persoonlijke belasting af op de haardsteden. Wat was daarvan het gevolg 8.989 algemeene kiezers, 9,932 provin ciale kiezers, 10,783 kiezers voor de gemeente verloren hun stemrecht. Einde lijk, in i883, maakte de liberalen de wet op de capacitaires, waaidoor het groot gedeelte der werklieden en der geringe menscher. van de stembus verwijderd bleven. Ziedaar de mannen die nu roepen van algemeen stemrecht I Snullen of farceurs, hoe moeten wij hen heeten OM ONZE geachte lezers de be- teekenis van den uitslag der Fransche kiezingen te doen begrijpen, willen wij hier het oordeel laten volgen van Le Peuple het roode orgaan Niet alleen is de meerderheid ver sterkt, maar zij zal morgen eene nieuwe richting kunnen volgen, welke haar zal toelaten de medewerking der gematig den van den blok te missen. Opmerkenswaardig is het dat meestal de afgevaardigden die voor de scheiding van Kerk en Staat gestemd hebben her kozen zijn en dat, in de streken waar de werkstakingen hebben geheerscht de soci alisten meer stemmen en meer zetels be komen hebben. Aderzijds stellen wij met genoegen vast dat onze vrienden, de eengemaakte socialisten, met ongeveer een vijftigtal in de Kamer zullen komen. 1 Dezen zegepralenden dag nog eens begroetende, stellen wij vast, dat, van het eene einde tol bet andere, geheel onze Fransche grens socialist is Dat zal voorzeker zijnen invloed hebben in Bel gië, in de aanstaande kiezingen, en men zal tot zichzëlven zeggen dat eene demo cratische zegepraal te gelijk een socialistische zegepraal moet zijn. Die beteekenis is slechts een stap voor* uit of nader tot de sociale revolutie. En onze liberalen juichen er aan toe juist alsof de rijke liberale burgers er ook de slachtoffers niet zullen van zijn. Maar, ATTENDS, JE VIENS 1 Het getal kiezers is sedert de kiezingen van 1902 overal merkelijk vermeerderd Te Brussel werden in 1902 uitgebracht 243,032 stemmen en voor 1906 zijn er "ingeschreven 2gi,5o6 stemmen Te Leuven in 1902, 76,751, voor 1906, 86,758 Te Nijvel in 1902, 64;276, voor 1906, 72.852 Te Antwerpen in 1902, i3o,955, voor 1906, 154,500 Tc Turnhout in 1902, 40,968, voor 1906, 46,962 Te Mechelen in 1902, 55,478, voor 1906, 63,940 Te Brugge in 1902, 42,927, voor 1906, 48,865 Te Oostende-Veurne in 1902, 48,865, voor 1906, 57,242 Te Thielt-Rousselaere in 1902, 52,524. voor 1906, 58,806. In 1904 wonnen de driekleurige carte- listen 41,557 stemmen en de catholieken 93,806. Schaamteloos. De verrader liegt en lastert, hij heeft alle gevoel van eer en waardigheid ver- loren hij is gewetenloos en hij beseft nog niet de schandvolle rol welke bij speelt. Later zal de verrader een voorwerp zijn van den algemeenen walg en ver- achting. Wie schrijft er dat Pilatus Daens, de meineedige, de ongehoorzame die zijne plechtige beloften miskent, de verrader dus, die de tachtig franks heeft opgestreken door de Fransche francmacons voor hem iudelogie te Parijs gebedeld. Die 80 franks hebben nu beden de zelfde geldwaarde als de 3o zilver lingen die Judas van de Joden ontving als loon voor 't verraad van zijn Godde- lijken Heer en Meester. Eer hij, Pilatus, dat neerschreef, zou hij eens in den spiegel hebben moeten kijken... moest, en, ik wilde zulke dingen niet hooren, riep zij plotseling uit Emily was eene dame, cn.... Nu, nu, viel Grijce haar bedaard in de rede, als de kat naar den koning kijkt, is dit nog geen bewijs dat de koning ook kijkt naar de kat. Begrijp wel, dat wij aan alles moeten denken. Maar aan zoo iets moet gij. nooit denken. Grijce streek eens met de hand over*, zijnen hoed, en zegde Mevrouw Daniëls, het zou zeker onze zaak gemakkelijker maken, indien gij zoo vriendelijk waart ons te zeggen, waarom gij zooveel belang in dit meisje stelt. Een blik op hare geschiedenis zou zeer veel kunnen bijdragen om ons op het rechte spoor te brengen. Deze vraag was blijkbaar hoogst on aangenaam. Heb ik u niet alles gezegd, wat ik er van weet, zegde zij Dat zij mij onge veer een jaar geleden werk kwam vragen, dat zij mij beviel en ik haar daarom in mijnen dienst nam dat zij sedert dien tijd bij Ons is gebleven en... Dus wilt gij ons niets zeggen zeg de Grijce met nadruk. Zij het het hoofd zinken, en wij zageD, dat zij in tweestrijd verkeerd^. Danr twijfel ik er zéér aan, dat wij iets zullen kunnen doen, ging hij- voort. Schandaal der St. Martinuskerk van Aalst. Ziedaar de titel van een vlucht schrift verschenen en bij duizenden en duizenden verspreid, 't Is een striemend antwoord aan PILATUS DAENS die in 't Land van Aelst en in De Volks- ebuw den E. P. Bouckaert beschuldigt van, ter onzer St. Martinuskerk, in de Goede Week, Sermoenen te hebben ge predikt die den stoel der waarheid bezoe delen door het verkonden van ketterijen in plaats van het bitter lijden onzes Zalig makers. 't Waren politieke sermoenen volgens PILATUS. PILATUS DAENS wordt over zijn lasterend schrijven eene duchtige afstraf fing toegediend die hem lang aan de rib ben zal blijven plakken. In zeer gepaste bewoording wordt aan PILATUS zijne door en door schijnhei lige verklaring herinnerd gedaan ter zit ting der Volkskamer op 4 Februari 1896. Klaar en duidelijk doet het vlugschrift het onderscheid uitschcinen tusschen «politiek» en «godsdienst» hij stelt den lezer in staat te oordeelen over de schein- heilige houding van mannen die in op stand tegen hunne overheid levende de verwaandheid zooverre drijven van al de priesters aan hunne zending getrouw als van den godsdienst misbruik makende voor te stellen. De afstraffing is volko men. Groene I*ïe, de verantwoorde lijke uitgever of drukker, van t 't Land van Aelst en der Volksebuw heeft tot hiertoe nagelaten het antwoord van den Eerw. Pater Bouckaert in deze bla den af te kondigen waartoe hij gehouden is uit kracht van 't art. i3 van 't dekreet op de drukpers van i83i. Hij beloofde nochtans ze te zullen afkondigen. Groene Pie is hierover voor de Rechtbank van Dendermonde gedaagd. Maar waarom heeft Groene Pie zijne belofte niet gehouden' 't is te zeggen, het antwoord van den E. P. Bouckaert niet afgekondigd en zich blootgesteld aan zware boeten. Wel Pilatus Daens moet op Zondag aanst. 37 Mei herkozen worden en de Brabantsche kiezers zouden hem eindelijk nog beter hebben leeren kennen, en zoo zou de vitesse nog grooter zijn waarmee hij den Bouchoutberg zal afrollen. Van 's middags tot middernacht eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 Mei 1906. M. Renneboog, Nieuwstraat Onze achtbare Volksvertegenwoordigers.de heeren L.De Sadeleer en Baron L. de Bethune, komen van den heer Minister van spoorwegen, enz. het volgende schrijven te ontvangen Ik heb het genoegen UEd. te laten i weten dat de plans tot het opbouwen der statie van Baerdegem binnen kort aan het Gemeentebestuur van dit dorp zullen verzonden worden om aan het onderzoek te worden onderworpen voorzien door de wet van 27 Mei i8yoi Men zal binnen kort ook beginnen met de gronden aan te koopen. Aanvaard, mijne waarde Collegas. de uitdrukking mijner oprechte ge voelens. (Get.) Jul. Libbaert. Brussel den 19 Mei 1906. Zij scheen hare zelfbeheersching her wonnen te hebben. Gij vergist u, zegt zij indien het meisje een geheim had, zooals vele meis jes van betere afkomst, zooals zij klaar blijkelijk was, dan heeft dit toch niets te maken met hare verdwijning, cn zou het u ook niets helpen, als gij het wiEt. Daar van ben ik overtuigd en daarom zwijg ik. Zij was geene vrouw om zich te laten dwingen onthullingen te doen, waarvan zij het nut niet inzag, en Grijce, die dit begreep, wilde hier dus niet verder op ingaan. Dan zult gij mij ten minste toch wel willen zeggen, hernam hij, welke kleinigheden zij uit hare bureauschuif heeft meègenomen Neen, zegde zij. want dis staan in geen verband met hare ontvoering. Het waren dingen, voor haar van groote weer de maar voor een ander van weinig be lang. Er blijkt alleen uit dat men haar een oogenblik tijd heeft gelaten om bijeen te zoeken, wat voor haar van het meeste gewicht was. Grijce stond op. Wel, zegde hij, gij hebt ons een moeilijk vraagstuk om op te lossen gege ven, maar ik ben niet de man om spoedig den moed te laten zinken. Ik zal alles doen wat in mijne macht is om te orit- I dekken, waar dit meisje zich ophoudt,ij maar gij moet mij helpen. Men schrijft ons uit Burst Goed nieuws voor de beenhouwers van Burst, Letterhautem, Vlierzele, enz. Onze Volksvertegenwoordiger M. de Bethune, komt uit het ministerie van ijzerenwegen den volgenden briof te ontvangen Brussel, 22 Mei 1906. Mijnheer de Representant, d Als gevolg aan mijnen brief van 9 Mei en in antwoord op den uwen van 25 April heb ik de eer Ukenbaar te maken dat bevelen gegeven zijn om, ingevolge uwe vraag.de verzendingen van vleesch gedaan in de voorwaarden van tarief II van Burst naar Brussel bij uitzonde- ring gedurende gansch het jaar toe te laten met de treins n° 2805 (7 u. 52 m.) en 2799 (4 u. 52). Die verandering zal veel gemak bij brengen voor de beenhouwers van onze streek. Ik, hoe Door eene oproeping in de Herald te plaatsen. Gij zegt dat zij zeer veel van u houdt, en terug zou komen als zij kon. Nu, of gij dit gelooft of niet, toch is het aan twijfel onderhevig, daarom zou ik u aanraden tot dit middel uwe toevluebtt te nemen, haar meè te deelen hoe ongerust hare vrienden zijn, en dat zij zoo geerne iets naders van haar zouden weten. Onmogelijk riep zij driftig. Ik zou vreezen dat.... Welk Ik zou kunnen zeggen dat mevrouw D. zeer ongerust over Emily is en inlich tingen verlangt omtrent de plaats waar zij zich ophoudt. Bericht dit zooals gij goed vindt. Gij zoudt er wel bij kunnen voegen, zegde ik, voor 't eerst iets in het midden brengende, dat gij gereed zyt voor do in lichtingen te betalen. Ja, zegde Grijce, voeg dat er bij. Mevrouw Daniels fronste de wenk brauwen maar maakte geene tegenwer pingen en nadat zij ons een zoo nauw keurig mogelijke beschrijving had gege ven van de kleederen, die het meisje den laatsten avond had gedragen, verlieten wij bet huis. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1906 | | pagina 1