Donderdag November 1906 5 centiemen per nummer. 57** Jaar 3892 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Allerheiligen. Allerzielen. EEN EN ANDER. DE DENDERBÖDl gpit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere -week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes mianden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SUUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 3i OCTOBER 1906. Het socialism beroert de geesten en wekt den zucht op naar wereldsche ge nietingen. Genieten en nog genieten, ziedaar wat volgens de liberale en socialistische leer stelsels het leven hier op aarde zijn moet. Nu, daar er zoo velen op aarde zijn die geen ander bestaan hebben dan dit hen door den arbeid verschaft, wendt het so cialism zich tot de werkersstandeft, het spreekt hen van gelijkheid en spiegelt hen voor oogen al het genot der rijken, om ze te doen benijden door degenen die bard arbeiden moeten om hun dagelijk- sche brood. Geene andere vreugde bestaat er voor het socialism dan die der aarde, geen welzijn dan het stoffelijke, geen leven dan dit van het lichaam, geene onsterfe lijkheid voor de ziel en bijgevolg geen ander leven hierna. In den mensch bepaalt zich alles bij het heden. Gansch zijn geluk berust in de stof en in de stof alleen. Een God is er nogthans, en zijne schep selen zijn wij, menechen. God moet de rechtveerdigheid zelve zijn of Hij is geen God. Indien onze Opperste Rechter, den mensch die in Hem kan gelooven, hopen en betrouwen, den mensch die hem weet te vereeren en lief te hebben, den mensch die hem offers van boetvaardigheid, ver duldigheid, lijdzaamheid en liefdadigheid opdraagt, indien hij dien zelfden mensch slechts gemaakt had om hem zonder bestemming op de aarde te plaat sen, om de eenen aan alle leed en ellen den bloot te stellen en de anderen te laten baden in alle genietingen, om geen onderscheid te maken tusschen dezen die Hem eeren en dezen die Hem verlooche nen, tusschen dezen die het goede be trachten in het leven hun gegeven, en anderen die dit leven gebruiken om kwaad te stichten, dan ware God on- rechtveerdig. Dan ware God, geen God. Het is onloochenbaar voor al wie het overdenken wil. Die bewering is eene vermaledijding van God voor al wie gelooft. Zulke leer is de loochening der Open baring, de loochening van het woord Gods zelve voor al wie den Godsdienst kent. 34* Vervolg. Dit bracht eene treurige uitdrukking over het gelaat van Eleonora. Hare oogen werden dof en opnieuw strengeldezij hare armen om den hals van Mej. Heri- laff. Is dat waar Gaat gij reeds ver trekken 1 riep zij op eenen toon van waar verdriet en met eenen blik, die ook hare vriendin ontroerde. Eilaas, ja kind, ik zou zelfs vandaag moeten vertrekken. En voor lang Ik weet het niet, lieve De ziekte van m\jnen oom is eene van die, waarvan de geneesheeren den duurtijd niet kunnen bepalen. Ik heb toch eenige hoop, terug te kunnen zijn, eer gij Peterhof verlaat, Eleonora gij zegdet mij immers dat gij hier verscheidene maanden zult verblij ven Eleonora antwoordde niet. Hare gestalte was in elkander gezakt en haar gelaat was, onder den invloed van een stom verdriet, pijnlijk saamgetrok ken. Wat hebt gij. lief kind Wat scheelt u vroeg de graaf, beangst op zijne doch ter toesnellend.} De borst der kleine ging pijnlijk op en De R. C. Kerk, de vertegenwoordig ster van God op deze aarde, spreekt anders tot de harlen. Zij vereenigt bijna in een feest, de openbare hulde aan degenen welke in den Hemel het loon genieten van hunnen levensstrijd, met de openbare gebeden gestort voor da arme zielen die, voor hare zonden in het leven, nog te boeten hebben. Gezangen weèrgalmen in alle christene landen, wierookwalmen stijgen op in alle catholieke kerken en bidplaatsen, prach tige verlichtingen schitteren overal waar de God der christenen wordt aanbeden, ter eere van die oneindige schaar van Heiligen welke thans in de schaduwe van Godstreon het loon genieten van een leven op aarde naar den wil Gods vol bracht... En in die schaar telt men weinig keizers en koningen, weinig grooten, weinig rijken der wereld, terwijl zij bijna uitsluitend samengesteld is uit allen die op aarde leden, 't zij 't lijden der ziel, 't zij 't lijden des lichaams, i. a. w., door al dezen die in ons tranendal de nederi- gen waren. De arme bedelaar die hier op aarde door zoo menige nieuwe lijken werd mis prezen, ja, zelfs veracht, is daar omhuld met het gulden kleed der eeuwige zalig heid terwijl zijn verachter op aarde, nu nog misschien in het oord der straf, zijn brekend oog naar hem richt en hem smeekt, toch een druppel water te laten dalen op zijne ziel die dorst naar lafenis. En de Kerk, welke de rechtveerdigheid alleen niet aanpredikt, maar tevens de liefdadigheid, de liefdadigheid niet alleen op aarde, maar ook aan den anderen kant, des grafs, roept de christen toe, welke zij het hemelsche genot der zalig heid voor oogen bracht Hebt mede- lijden met de arme zielen die nog boe- ten om hunne zonden, om hunne onmecdoogendheid voor hunne arme broeders, om hunne ikzucht, om hunne plichtige genietingen, om hunne ijdel- heid, om hunne verachting voor hun evenaasten, om dien rijkdom waaraan zij zich hebben verslaafd of waarvan zij misbruik maakten uwe gebeden kunnen hun laven, hunne smarten ver- zachten of verkorten, bidt voor hun, gij allen die nog bidden kunt I Deze dubbele kerkelijke plechtigheid is de zegepraal van het Geloof op 't so cialism. Zij bevestigt de rechtveerdigheid waar het te vergeefs naar streeft, zij hul digt de liefdadigheid welke het socialism loochent. Bemint God boven al, en uwen naaste gelijk u zeiven om God I.. Ziedaar Gods opperste wet De volmaakte naleving dezer wet, is de ware streving naar het algemeen welzijn op aarde, en tevens naar de eeuwige zaligheid beloofd door God aan dezen welke door hunne levenswijze zijn wet hebben gehuldigd. Het Allerheiligenfeest gepaard aan dit van Allerzielen wijst den mensch het ware doel zijns levens aan terwijl beide fees ten ons de glorie herinneren van dezen welke leefden volgens Godsleer en de smarten die de zielen lijden die tegen Hem zondigden. Beide feesten zeggen tot de rijken Doet boetvaardigheid, niet alleen voor n lien van wicn ge uwen fortuin erfde, eene fortuin soms niet vlekkeloos ver- gaard, de ware glorie is daar boven, het waar geluk is in den Heer, op aarde is 't al slechts schijngeluk en 1 valsche grootheid A. B. Een bond van groote financiers te gen de petrool-trust. Verleden week kwam in de Daily Mail eene meedeeling voor, meldende dat de drie machtigste groepen van het vasteland, namelijk MM. de Rothschild frères, van Parijs, de Deut sche Bank van Berlijn en MM. Nobel gebroeders van Sint-Petersburg, een over eenkomst aangegaan hadden om den al leenhandel te doen stoppen, welken de Amerikaansche petrool-trust, aan welker hoofd M. Rockefeller staat, uitoefent op de wereldpetroolmarkt. Naar verluidt in in hooger bedoeld artikel, hebben deze financiers te Bremen eene maatschappij gesticht, die er onmid- delijk haar werk zal van maken, een strijd op leven of dood te voeren tegen de Ame rikaansche trust op al de markten van Europa. De eerste betrachting van de nieuwe maatschappij zou het ineenbrengen wezen in een enkel syndicaat van de verschil lende petroleumfabrieken, welke gecon troleerd worden door de groepen van Rusland, Rumeniê, Galiciè en Duitsch- land. Daarenboven zullen groote sommen geld gewijd worden aan de exploitatie van putten, die tot dusver onuitgebreid lagen, ten einde in alle richtingen de aanvallende en verwerende kracht van de nieuwe combinatie te vermeerderen. GODSDIENST IN DE SCHOLEN. Br.-. Alfred Mabille, door de stad neer, maar geen snik ontsnapte hare lip pen. Bleek als van eene doode werd haar gelaat en haar ontkleurde mond opende zich als smachtte zij naar lucht. O ween, ween lieve I ween hard, veel... dat is beter dan u zoo te zien, riep Wrena verschrikt. Ik kan niet, antwoordde het kind met doffe stem. En hiermee viel Eleonara totaal mach teloos in de armen hartr vriendin. De groote vreugd, die zij had gevoeld, gevolgd door de ontroering, welke haar had overmeesterd bij de aankondiging van Wrena's vertrek, op het oogenblik zelf dat zij zich ten toppunt van geluk waande, dit alles had hare sinds lang te sterk gespannen zenuwen verward, en toen zij het bewustzijn herkreeg, kwam een stroom van tranen haar benauwd hart verlichten. Maar het lag in Eleonora's gewoonte niet, zich door de droefheid tot het uiter ste te laten meeslepen. Zij hervond spoe dig hare kalmte en kracht cn, haren vader over haar heen gebogen ziende, met een droef en verontrust gelaat, lachte zij hem door tranen weer toe. Troost u, kind 1 Gij doet u zei ven leed, zegde hij, met u in dien toestand te brengen... Ik had het wel voorzien, dat uwe krachten niet genoeg hersteld waren, om u aan die ontroering bloot te stellen. Maar stel u gerust mej. Wrena zal wel eenige weken van haar verblijf te Moscow Brussel aan 't hoofd gesteld van het open baar onderwijs, heeft verklaard dat, in de Brusselsche stadsscholen, in 1901, 57 der leerlingen van de godsdienstles wer den ontslagen 61 in 1902 65 in igo3 83.4 °/0 in 1904 83 3 in igo5 en 81.4 '1 1906. De hoogere stadsambtenaar beroemde zich op dien uitslag, waarover de stad Brussel, zegde hij, zich mag verheugen. Br.-. Mabille voegde erbij dat de be volking der Brusselsche stadsscholen on geveer 4,000 leerlingen bedraagt dat men zal voortgaan met aan de belang hebbende ouders formulen van ontslaging te zenden. Hij zegde ook dat de ont slagene kinderen vooral tot de volks klas behooren, te weten 90 voor de armen, 65 °/0 voor de kleine burgers. Dat is natuurlijk 't is op de arme menschen, op de werklieden dat de vrij metselarij het gemakkelijkst hare druk king kan uitoefenen, met de medeplich tigheid der socialisten-vrijmetselaars en van hun blad lk Peuplb. ■k •lacht en vischvnngst. Wij vernemen dat Z. Mde koning het hooge beschermheerschap heeft aangenomen van de internationale jacht- en visch- vangsttentoonstelling en dat Z. K. H. prins Albert het eerevoorzit terschap van het beschermcomiteit aan- veerdde. MM. de Contreras, algemeen secreta ris en Gustave Lequim algemeen beheer der der tentoonstelling hebben tijdens hunne onlangs gedane reizen naar Milaan en Bordeaux pogingen aangewend bij de afgeveerdigden der vreemde mogendhe den aan deze twee tentoonstellingen deel te nemen. Zij werden allerbest onthaald. Van nu af is het zeker dat vreemde lan den aan de tentoonstelling officieel zullen deel nemen. Belgische handel. De handelstoestand van België wordt steeds bloeiender. De vergelijkende tabel van den in- en uitvoer, behoorende tot den bijzonde ren handel van België 't is te zeggen den 0 doorvoer niet medegerekend geeft voor de negen eerste maanden van 1906 eene gezamenlijke waarde op van 2,228,620,000 fr. voor den invoer en van ,792,866,999 fr. voor den uitvoer. Deze sommen vertegenwoordigen eene ver meerdering van 7,2 ten honderd voor den invoer en 16,2 ten honderd voor den uit voer, in vergelijking met het zelfde tijdvak van het vorig jaar. De gezamenlijke ontvangene tolrechten (42,243,642 fr.) vertegenwoordigen voor hetzelfde tijdvak, eene vermeerdering van 2,9 ten honderd in 1906. Er dient opge merkt te worden dat de vergelijking der tolrechten slaat op het gezamenlijke der ontvangene rechten integendeel slaan de cijfers betreffende den in- en uitvoer slecht op de bijzonderste koopwaren. De algemeene beweging der zeevaart geeft, voor de negen eerste maanden van 1906, eene vermeerdering van 11 ten hon derd op het getal vaartuigen (7,559) in de Belgische havens binnengevaren en van 12,3 ten honderd op de gezamenlijke toe- maat (9,532,94a) in vergelijking met het zelfde tijdvak van verleden jaar. De nieuwe zittijd. Hoe zal het voorloopig bureel samengesteld zijn in de heropeningszitting der Kamer Het is nog altijd M. Tack die de oud ste is der Kamerleden. Sedert het over lijden van M. Berten heeft papa Tack altijd de heropeningszittingen voorgeze ten. Hij schijnt tevreden de oudste volks vertegenwoordiger te zijn en niemand draagt kloeker dan hij zijne 88 jaren. Den i3 November zal men hem met lichten tred de trappen zien opklimmen die naar den voorzitterszetel leiden. Tel kens toont M. Tack zich een beetje opge ruimder. Eene openingszitting zonder hem zou geene ware openingszitting zijn. Het jongste lid der Kamer zal gezel De Bunne zijn, de socialistische volks vertegenwoordiger van Kortrijk, die, twee dagen na de opening vier en dertig lenten zal tellen. Hij zou aan het bureel moeten plaats nemen als sekretaris, doch daar zijne kie zing betwist wordt en door de Kamer moet onderzocht worden, zal hij waar schijnlijk de eerste plaats van voorloopi- gen sekretaris overlaten aan M. Gilles de Pilichy, geboren in 1872. M. Melot en gezel Meysmans, beide in 1871 geboren, hebben het voorrecht tot het viertal Ben jamins der Kamer te behooren. De Kamerleden die, in rang van ouder dom, op M. Tack volgen, zijn M. Beer- naert, die in zijn 77® jaar is en M. de baron Drion, die zijn 75* jaar is ingetre den. Het schijnt dat het lidmaatschap der Kamer een middel is om lang jong te blijven. De bijeenroepingsbrief voor de eerste zitting zal, volgens het reglement, kort zijn. De dagorde zal slechts twee punten bevatten, te weten i* Onderzoek der kiezingen ae kiezing van het bepaald bureel. Na deze kiezing zal de zitting geheven worden en eerst des anderdaags zal de Kamer zelve hare dagorde vaststellen. 0 poffel en. Desnoods zal ik mij bij u aan sluiten, om het baar te vragen. Voorzeker zou het voor mij een overgroot geluk zijn, antwoordde mej. Herilaff. Daar zal mijne kleine Eleonora niet aan twijfelen, denk ik. Die belofte bracht den glimlach terug op het gelaat van het meisje. Na een lang zoet gekout, waaraan de tegenwoordigheid van den graaf wel iets van de innigheid ontnam, maakten Eleo nora en haar vader zich gereed om de villa te verlaten. Ik ben onvoorzichtig geweest, het rijtuig weg te zenden, zegde hij glimla chend wilt gij dat ik het doe terug ha len want het is niet zeker dat wij er een ontmoeten en wij hebben nog al verre te gaan. Ik dank u, vader ik ga liever te voeL Wrena zal ons een eind begeleiden, niet waar vleide zij, haren arm nemend. Nauwelijks waren zij buiten het hek ken of in eene stofwolk zagen zij eene koets voorbij snellen. Waarlijk, dat treft bewonderens waardig 1 zegde de graaf verheugd dat is prinses Dolgorouski. Ik zal haar Teny nazenden, om te vragen of zij ons wach ten wil. In een oogenblik had de jonge groom het prachtige span ingehaald. En op be- vel der prinses keerde het rijtuig om en naderde den graaf en de twee vriendin- 1 nen. Is het veel van uwe goedheid ge vraagd, sprak Michaël, na zijne tante eerbiedig gegroet te hebben, wanneer ik u verzoek eene plaats aan mijne dochter af te staan, voor wie ik de vermoeienis van den langen weg vrees Gij zoudt ongelijk hebben gehad, indien gij anders hadt gedachten gehan deld, graafik ben verheugd u van dienst te kunnen zijn. Wrena en Eleonora wisselden een laat- sten zoen. Zelfs toen de graaf haar reeds in het rijtuig geplaatst had, drukte Eleo nora hare vriendin nog een laatste maal de hand, en in dien handdruk en in den blik waarmeê die gepaard ging, legde zij geheel hare ziel. Prinses Dolgorouski had bij het zien van het bleeke gelaat harer nicht en de ontroering, die er zich op afteekende, aan stonds alles begrepen. En toen Michaël afscheid van haar nam, zegde zij vjjt gij dezen avond vrij, graaf Zoo gij kunt, komt dan een weinig vóór tien ure gij zult mij alleen in het salon vin den, opdat wij nog een oogenblik samen kunnen spreken. Uwe dochter verontrust mij. Ik zou gelukkig zijn, u over haar te kunnen spreken. De graaf boog. Tot weldra, prinses antwoordde hij, eerbiedig de lippen op de hand druk- kend, die de prinses hem toereikte. En een oogenblik later was 't rijtuig, snel als de wind, in eene stofwolk ver dwenen. XIII. Prinses Dolgorouski was het volmaak- ste beeld van de russische groote dame, zooals de kronijkschrijvers ons die af schetsen, volgens dewelke men zich ech ter wel moet wachten, heel het schoonste geslacht dier natie te beoordeelen. Bij de gewoonten van genotzucht, door trokken van een geheel oostersch karak ter, voegde zij een razenden zucht naar weelde en genoegens onder alle vormen en week voor geene der vermoeienissen terug, die 't leven in de grootste wereld opdringt. En dit is in het rijk der Tsaren meer dan in eenig ander land ter wereld het geval. Zij rookte cigaretten, speelde whist en op dn peerdenkoersen, geheel gelijk een man, wat haar echter niet belette te ko- ketteeren en zich tot het mikpunt te ma ken van oenen krans aanbidders, die voor hare dwaasheden, hare schoonheid of haar fortuin in het stof knielden. Ilaar levendige geest en hare hoeda nigheid van wereldsche vrouw tot hot uiterste, gaven haar een bijzonderen smaak, die steeds hare salon deed vol stroomen, zoo zoer om den prins Dolgo rouski, een man, die met reden gekend en geacht was in de wereld der geleerden als om de onbetwistbare bekoorlijkheid der vrouw en bet aangename dat zij in haren omvang wist te leggen. (Wordt voortgez.)

De Denderbode | 1906 | | pagina 1