Donderdag 51 Januari 1907 5 centiemen per nummer. 57sle Jaar 5918 ELEONORA. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. W:' VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat de socia listen willen. Wat de meisjes moeten leeren. LANDBOUW EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- jning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes tanden; fr. 1-76 voor dry maanden, voorop^te betalen. De inschrijving i.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont ogen zijn ten laste van den schaldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nf 31, in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE RUUH. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. AALST, 3o JANUARI 1907. Een roode •volksvertegenwoordiger >or Brussel, gezel Meysmans. en eenigen jner roode colleeas hebben een wets- ntwerp bij de Volkskamer ingediend, rekkei.de tot afschaffing van het art. 3io an 't strafwetboek. Bedoeld art. 3io huldigt de vrijheid in den arbeid aan allen en spreekt raffen uit tegen dezen die deze vrijheid juden schenden. Volgens de rooden zou het dus moeten ïoorloofa zijn iem.md te beletten aan werk te gaan of hem tot werkstaken te vingen. Men begrijpt welk doel de rooden ierdoor bereiken wil.en. Ten tijde van werkstakingen en woelin- en willen zij straffeloos, door drukking t zelfs door geweldenarijen, de ordelie- inde arbeiders, 't is te zeggen, dezen die erken willen, tot werkstaking te dwin- 5n. Dus niet alleen is het voldoende dat de ikkelaars die onder de klauwen liggen tr roode pachas dansen lijk ze schui len, maar nog bovendien zouden zij )g dwang willen uitoefenen op dezer, ezich in hunne roode netten niet heb- :n laten vangen Natuurlijk wordt het voorstel Weys- tans en consoorten door de roode orga- in verdedigd. Le Peuple on Ier ider denkt dat het an. 3io moet afge- :haft worden. En waarom Omdat werkstasers er door buiten het gemeen «ht worden gesteld.... Kolassaai De werkstakers zouden liten het gemeen recht zijn, omdat ze inne werkbroeders die aan den arbeid ijven willen, het zelfs door de gewelde- irijen niet mogen beletten... 't Is ongehoord I... Overigens Le Peuple vindt dat de 'beidrrs die aan 't werk blijven, mogen 'getoebakt worden, want ze gelijken aan sdverraders die in oorlogstijd, naar ïn vijand overloopen... In tijd van oorlog schiet men de ïrraders voor den kop, zegt Le euple aldus te verstaan gevende dat 5 werkstakers ook het recht moeten tbben aanslag te plegen op het leven inner werkbroeders die aan 't werk zijn sbleven. Het voorstel Meysmans en consoorten 47* Vervolg. Bid voor mij, moeder, en ook voor «ar, die gij weldra uwe dochter zult noe- oen, schreef hij. Bid... want ik gevoel at ik sterven zou, moest ik aan haar Vrzaken 1... Eleonora scheen door het geluk gansch 'eranderd. Eene diepe en stille vreugde cbitterde in haren blik. Hare vroeger zoo ingelijke, zoo wispelturige inborst was terzacht, en die zachtheid gaf eene nieuwe teboorlijkheid aan hare reeds zoo groote velwillendheid en goedheid. Maar toch kwam nu en dan een don- cere wolk uitdrukking van eene ge- teime aandoening harer ziel het reine in bekoorlijke voorhoofd ontsieren. Het izuur van haren blik versomberde en hare Wimpers drongen de tranen terug die, Sndanks haar, opwelden. Louis, aan wiens liefdevolle oplettend heid die zielstoestand van Eleonora niet Ontsnapte, verontrustte zich over die treurigheid, waarvan hij de oorzaak niet kon gissen en verdubbelde zijne kiesche Oplettendheid om de vroolijkheid op haar gelaat te doen terugkeeren De maanden verliepen.Op de vermaken en de winteravondfeesten volgden de wtadelingen te paard. Het was zoo goed wordt door de doctrinaire liberale organen bestreden La Chronique, l Etoile bei ge, La Meuse, L'Union libérale deel den artikels meê die er de dwaasheid deden van uitschijnen. Maar wat beteekent dat Terwijl zij he* roode voorstel bestrijden, werken zij piet de socialisten onrechtstreeks meê om het eens te verwezenlijken. Immers de liberalen werken met de socialisten meê on hen altijd meer en meer macht bij te zetten. Nu, men mag er zich aan verwachten dat zoodra de socialisten zoo machtig zullen geworden zijn dat ze aan de libe ralen zullen mogen gebieden, zij hun zullen dwingen het hoofd in den rooden schoot te leggen en tot de afschaffing van 't art. 3io toe te stemmen. 't Zou niet lang duren moest de catho- lieke Meerderheid vallen. In Frankrijk zien wij er het voorbeeld van. De liberalen liggen daar onder den klauw van den rcoden duivel. En dra moesten ze er in toestemmen het art. 414 van 't Fransch strafwetboek af te schaffen dat met ons Belgisch art. 3io ovtreen- itemt en ook de vrijheid van arbeid huldigt. Dus, Landgenooten, wij mogen er ons ook aan verwachten, zoodra onze driekleu rige tegenstrevers hier meester worden.. Indien wij de vrijheid hier in België ongeschonden willen bewaren dan moe ten wij werken opdat het Catholiek Mi nisterie aan 't bewind behouden blijve I.. Willen de weeshuizen, de scholen en pensionaten van jonge meisjes ons flinke vrouwen geven, onderwezen in den godsdienst, in staat een huis te besturen, de kinderen op te voeden fen bun man met raad en daad bij te staan in zijne ondernemingen en moeielijkheden, dat zij aan de toekomstige echtgenooten en moeders eene der noodzakelijkste weten schappen, nl. de kunst van huishouden, onderwijzen. Weet gij wat onze meisjes moeten leeren, zegt de Christene Vrouw Leert haar lezen, schrijven en rekenen leert haar gezonde en voedzame spijzen berei den leert haar wasschen en strijken, kousen stoppen en kleederen vermaken. Leert haar dat een gezond voedsel voor alle medecijnen, pillen en andere apothekerszaken vrijwaart. Leert haar dat men, om besparingen gezeten op een vluggen draver, de lucht te doorklieven, wanneer het veld baadt in de frisschheid en het licht van de lente morgenzon en de vogelen en hunne liede ren daar boven in de groote boomen zingen Somtijds den gang hunner paarden vertragend, spraken zij over het verleden, over de toekomst. O I Frankrijk, het land van hare moe der, van Louis, dat het jonge meisje zoo lief had, zelfs zonder het te kennen en dat zij zoo brandend verlangde te zien. En gij zult ook meekomen, niet waar, vader Wij zullen er alle jaren te zamen een goed deel onzer vacantie door brengen, sprak Eleonora met vervoering. En dan Louis, zullen wij trachten uwe moeder hier te doen komen. Rusland is ook een weinig haar vaderland zij heeft er immers lang genoeg gewoond en wan neer bare kinderen hier zijn, zien ik niet, waarom zij niet zou toestemmen en weer te keeren. Somwijlen glimlachte de graaf bij die ontwerpen meestal werd hij treurig en somber, ofwel hij gaf plotseling aan het gesprek eene andere wending. De lange avonden brachten weer an dere vermaken mee Het waren wande lingen naar de eilandjes die de Newa als bezaaien, nu eens te voet, dan weer in eene sierlijke roeiboot, gewiegd op de golfjes, die de fluweelen graspleinen streelden, dewelke de rivier omzoomen. Dit jaar had de keizerlijke familie te doen, minder moet uitgeven dan men verdient, en dat de tegenovergestelde wijze van doen rechtstreeks naar de armoede en den ondergang voert. Leert haar dat een eenvoudig katoenen kleedje, dat betaald is, schooner staat dan een prachtig zijden pak, waarvan leveraar en naaister nog de betaling eischen. Leert haar dat een flink en open gelaat meer weerd is dan vijftig bleeke, kwij nende, teringachtige gezichtjes. Leert haar inkoopen doen en rekenin gen nazien. Leert haar dat de weelde, ijdelheid en overdreven opschik enkel dienen om in haar het beeld van God te misvormen. Leert haar verstandig spreken, haar vertrouwen in God stellen leert haar zich zelve helpen en met moed en ijver werken. Leert haar den ijdelen schijn verachten en ja en neen zeggen zonder huiche larij Leert haar dat deugd en godsdienst alleen den mensch kunnen gelukkig ma ken op deze aarde. Leert haar vooral de ware godsvrucht want zonder deze zullen de meisjes moei lijk het overige leeren, en zoo zij het ook leerden, zij zouden er slechts een gering en kortstondig voordeel uit trekken. In dat alles moet de jeugdige dochter vooral door de moeder, welke de beste leermeesteres is, onderwezen worden. Kunstmest en natuurlijke Guano. Alhoewel het gebruik der samengestelde handelsmeststoffen goede uitslagen geeft, zijn wij het met zoovele andere land bouwkundigen en praktische landbouwers volkomen eens den aankoop der samen gestelde handelsmestsioffen af te keuren, aangezien deze den landbouwer meer aan afpersingen en bedrog blootstellen, en er tijdens de bewaring gewoonlijk verlies of eene mindere oplosbaarheid ontstaat. Ten andere, opdat de handelaar eene doelmatige handelsmeststof kunne samen stellen voor eene gegevene plant, dient hij eerst den aard en den natuurlijken toestand van den grond, de voorvrucht en de noodwendigheden der plant te ken nen, alsmede te weten over hoeveel stal mest en beer de boer beschikt. Hedendaags, wordt er veel meststof onder den naam van kunstguano ver kocht, wat niet anders is dan eene volle dige kunstmatig samengestelde handels meststof, aangezien er meestal geene na- Tzarskoe Selo tot zomerverblijf gekozen. Generaal Wladiroff en zijne dochter moesten haar vergezellen en eiken avond verliet nu de jonge diplomaat Sint-Peters burg om in de heerlijke buitenlucht eenige uren in gezelligen kout, te komen uit rusten van de hoofdbrekende vermoeie nissen. Intusschen ging voor het ongeduldig hart van Louis, de tijd veel te traag voorbij. Reeds had hij de toelating bekomen, aan Eleonora's vinger den verlovingsring te steken en, ondanks den teederen blik met denwelken het meisje dit pand der belofte aanvaard had, was toch eens eene plotselinge bleekheid, die haar gelaat be dekte, hem komen verontrusten. En meer dan eens had hij haar gedu rende de veertien dagen, die nu volgden, verrast, terwijl haar blik als onvoldaan, bevreesd in de ruimte dwaalde en zelfs hare hand koud werd in de zijne. En dan zag hij eene steeds toenemende droefheid op het schoone gelaat, dat het veinzen nog niet geleerd had. Niets toch, zoo scheen het hem, gaf blijkbaar aanleiding tot die zonderlinge houding van Eleonora. Hun huwelijksontwerp had zonder weerstand de toelating van graaf Wladi roff bekomen en zij waren zelfs zoo ge lukkig, dat de keizer en de keizerin het goedkeurden. Den avond waarop wij thans gekomen zijn, waren de zalen van het keizerlijke tuurlijke guano in aanwezig is, of althans slechts eene zeer onbeduidende hoeveel heid. Zoogezegde kunstguano is bijge volg ock soms maar een mengsel van sodanitraat, zwavelzuren ammoniak, su perfosfaat, cbloorpotasch en plaaster, waarbij soms eene zekere hoeveelheid zeezout, houtzaagsels, kleurstof, enz. Gansch anders is het gesteld met de natuurlijke guanos, voortkomende van de uitwerpselen eener soort zeevogels, welke zich uitsluitelijk met zeevisch voeden, van vischafval, van de lijken dezer, hun ne pluimen, enz. en waarin al de stoffen aanwezig zijn; welke tot den bouw en de ontwikkeling der plant onontbeerlijk zijn. Terwijl de drie hoofdbestanddeelen eener volledige bemesting bijgevolg in de kunstguanos en andere volledige handelsmeststoffen enkel bijeen gevoegd zijn, zijn zij in de natuurlijke guanos met elkander verbonden, ja zoodanig ver- c-enigd, dat zij door geene natuurlijke middels van een kunnen gescheiden wor den, zoodat de plant er immer een volle dig voedsel in aantreft, hoe gering ook de bemesting geweest ware. Het is bijgevolg onbetwistbaar dat de natuurlijke guanos eene veel hoogere waarde bezitten dan de kunstguanos en andere dergelijke samenstellingen, ook stijgt het verbruik der natuurlijke guanos van jaar tot jaar. De meest bevoegde landbouwkundigen bevelen ze warm aan ter oorzaak der bijzonder goede uitslagen welke er mede bekomen worden. De meest gebruikte natuurlijke guanos komen uit Zuid-America (Peruguano) en Zuid-Westelijk Africa (Damaralandguano) Beide worden soms met zwavelzuur be handeld, ten einde het verlies aan stikstof te voorkomen en zekere bestanddeelen meer oplosbaar te maken. Dergelijke guanos is de opgeloste Peru-guano De Ploeg s gevormd uit ruwe guano met hoog stikstofgehalte. L'eze guano wordt verkocht onder een gewaarborgd gehalte van 7 °/0 stikstof, 10 fosfoorzuur en a potasch (710—a). Practicus. De drinkzalen der Kamera. In dien de drinkzaal der Kamer, sedert de afschaffing der grogs op bevel van den toenmaligen voorzitter M. Beernaert, nu het aanzien heeft van een matigheids- koffiehuis, heeft de drinkzaal van den Senaat hare oude en plechtige gewoonten bewaard en er nieuwe bijgevoegd. Men dient er altijds grogs met cognac in groote cnstalen glazen, wier vorm kasteel gevuld en zij weergalmden meer dan ooit de heerlijke muziek. Eene talrijke menigte vermaakte zich aan den dans, terwijl buiten in het ge boomte de fanfaren de krijgsmareben schetterden. Verwonderd zag Louis op, toen Eleo nora na dtn eersten wals, hem vroeg bui ten te gaan, daar zij hem eenige oogen- blikkcn onder vier oogjn spreicen moest. Het jonge meisje was uiterst bleek, maar eene volmaakte kalmte had den ongerusten blik der vorige dagen vervan gen en, hoewel haar glimlach een weinig droevig was, toch schitterde eene boven natuurlijke vreugde in bare oogen. Eenvoudig in haar gazen kleedje ge huld, nut eenen krans margarietjes in het haar, geleek zij aan eene dier spookach tige bekoorlijke verschijningen, die onze kindersprookjes zoo aantrekkelijk maken. En in dien helderen, geurigen nacht scheen zij aan dengenc-, die haar bewon derde, ja bijna aanbad, schooner dan ooit. En eene lichte vrees, dat hij dien schat zou kunnen verliezen beving zijn hart. Het gedeelte van het park verlatende, dat door feestvierders doorkruist werd, richtten zij hunne schreden eene laan, waar de wandelaars zoo zeldzaa n waren, dat zij zich alleen konden wanen. De lucht was zacht en streelend de maan begon de beweeglooze bladeren te verzilveren en de kleine watervallen te sedert i83o niet veranderd is. Doch sinds de Kamer hare theezaal ingesteld heeft, heefi de Senaat zijne instelling volledigd en heeft de nationale speculatie zijne intrede gemaakt in den Senaat zoowel als in de Kamer, waar men er in 1906 voor 3ooo fr. verbruikte. Doch onze senators schijnen moeilijker te bevredigen dan onze afgeveerdigden en, naar men ons verzekert, hebben eenige leden gevraagd dat naast de cristalen schalen met alle soorten van biscuits, man ook kleine doosjes sigaretten plaatse. De overheid aarzelt, dat is te verstaan. Men verzekert zelf dat zij zal weigeren aan de aanvragers voldoening te geven. Verleden jaar hadden eenige leden der Kamer voorgesteld geuzen-Iambic te vra gen, maar de kwestuur geraadpleegd zijnde, bleef dit ontwerp zonder gevolg. In der waarheid, men drinkt niet meer dan thee in de drinkzaal der Kamer. Het oranjebloemwater, de citroensiroop, de grenadiensiroop worden door niemand gevraagd. Volksgeluk. NIJVERHEIDS- EN BEROEPS ONDERWIJS. Bekwaamheidsexa mens in Fransche en Vlaamsche taal zullen gedurende het Paaschverlof van het jaar 1907 plaats grijpen, voor de per sonen, die zich willen toewijden aan het onderwijs der huishoudkunde en der huis houd werken in de huishoudklassen en scholen welke door het departement van nijverheid en arbeid geldelijk worden ondersteund. De verordening en het programma dier examens zijn afgekondigd in den Moni- tbur van 27 Januari. Socialistische leening. Het socia listen blad le Peuple kondigt aan dat het, ten einde zekere verbeteringen aan zijnen dienst toe te brengen, besloten heeft eene leening van 75,000 frank, aan 3 ten honderd, aan te gaan. De Journal de Bruxelles maakt daarop de volgende overv/eging Het geld van deze leening zal, onge twijfeld, gestort worden door de arme dutsen die aan den leiband der roode hoofdmannen loopen. En dat zal, voor onze vrienden, een zchoon voorbeeld zijn wij moeten het ons niet verbergen. De eerste plicht der catholieken is hunne drukpers te ondersteunen indien de Fransche catholieken dat begrepen hadden, zouden zij den toestand niet be leven waarin zij zich thans bevinden. doen flikkeren, die tusschen de grasplein tjes murmelden. Eenige oogenblikken stapten zij zwij gend, dubbel ontroerd voert, zij, omdat zij spreken hy, omdat hij hoorsn moest, wat. naar het beiden voorkwam, zoo lang niet gezwegen, zoo lang niet verborgen had moeten blijven. Wat ik u te verklaren heb, Louis, begon Eleonora met bevende stem, is tevens ernstig en droevig. Het is daarom dat ik u ei over wilde spreken zonder ge tuigen.... Doch, alvorens te spreken, heb ik noodig te weten of ik uwe vergiffenis bekomen zal... hoe wreed ik u ook moge schijnen en welke ook de verwijtingen zijn, die gij u het recht denkt, mij te mo gen toesturen. Waarom zegt gij dit, Eleonora Heb ik er ooit aan gedacht, u een verwijt toe te richten En wat kan ik u te ver geven hebben vroeg de jongeling, met zijne mannelijke en tevens zotte stem, die elk zijner woordeh zoo doordringend maakte. De bleekheid van het meisje nam toe en Louis voelde haren in den zijne beven. Laat ons binnen gaan, Eleonora. Gij zij ziek, zegde hij, zacht de hand drukkend die op zijnen arm rus te. Laat mij u naar uwe vertrekken geleiden. Neen vriend, integendeel, laat ons blijven, bid ik u. Ik lijd, ja, dat is waar maar alleen omdat ik gevoel hoezeer ik u doe lijden... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1