Donderdag 21 Maart 1907 5 centiemen per nummer 57,le Jaar 3932 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst. ELEONORA. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Niet naar de woorden naar de daden. Landverhuizing. EEN EN AN DE li. DE DENDERBODE Pit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keoing van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter wiek voor de Stad 5 frank met den Post Verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes miianden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- va igen zyn ten laste van den schaldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE MJLM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00; Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 20 Maart 1907. maar Niet naar de woorden maar wel naar de daden moet men oordeelen en han delen, want moest men de liberalen op hun woord gelooven dan zou men de liberale partij moeten houden als eene party die, zonder eenig eigenbelang, alleenlijk het geluk en den voorspoed voor burger, boer en werkman be tracht. Er zijn geen lieden ter wereld die een beter handje hebben om hun doel, hun streven op te hemelen en als echten waar te doen doorgaan. De eene reeks achter de andere hol klinkende bewijsvoeringen aaneenflan- sen, dat gaat lyk een fluitje van een oordje, zelfs wanneer zij de innige over tuiging hebben dat ze hune lezers op gezeever in pakskens vergasten Op het terrein der feiten en daad zaken zult ge de liberale bluffers of volksfoppers nooit of zelden ontmoeten. Uitvluchten ontbreken hun niet om de leerstelsels die zij zoo schoon kunnen aanprijzen en ophemelen op 't achter plan te schuiven en nooit in uitvoering of toepassing te brengen. Dikwerf reeds, of liever, bijna dage lijks, hoort men onze liberale tegen strevers in geestdriftige bewoordingen hunnen eerbied voor een andermans vryheid bezingen, terwijl zydecatho- lieken en andersdenkenden vervolgen en verdrukken, omdat zij hunne politiek niet aankleven willen. En dan durven zy zich als de over tuigde voorstaanders der vrijheid in alles en voor allen voorstellen Ach teruit Onder maatschappelijk opzicht deed de liberale party nooit iets anders dan al de maatregelen en wetten tegenwer ken die door de calholieken werden voorgesteld om 't lot der werkende standen te verbeteren. Nu, dat zal de liberale schry velaars niet beletten plech tig te verklaren, dat 't liberalism alleen er de kracht toe bezit om op sociaal ge bied grootschc zaken tot stand le brengen die aan de werkersstanden, heil, geluk en vrede zullen verzekeren. Maar met die dubbelzinnigheid, met die schynheilge houding kan men onmo gelijk nog een ernstig man om den tuin leiden ten ware hij ziende blind en hoo- rende doof ware. Niet de woorden maar wel de daden worden heden nag in acht genomen. Genoeg liberale schijnheilige verkla ringen 't Rijk der groene, roode en blauwe volksfoppers is uit 54® vervolg. XVIII. De Sully een prachtige stoompost- boot, uit Constantinopel aankomend, wierp het anker ter reede van Marseille. Blijde, in de haven aan te landen, voel den de passagiers met zekere ontroering den vasten wal onder de voeten, de eenen met open armen ontvangen wordend door bloedverwanten en vrienden, de anderen bewonderende blikken werpend op de prach tige haven, de perel der Middelandsche Zee. En heel die woelige menigte, zich ver dringend aan de ontschepingskaai, zette aan het tooneel eene levendigheid bij, die de bekoorlijkheid van het geheel verhoogde. Men liep, schreeuwde, woelde, zwaaide met de armen, tot er eindelijk een weinig rust kwam, wanneer de passagiers 't schip verlaten hadden en de plaats werd inge ruimd aan de scheepslossere en matrozen. Dezer dagen werd, volgens de Métro- pole, van Antwerpen, medegedeeld dat er tegenwoordig veel landverhuizers naar Amerika vertrekken en dat de Montezüma, stoomboot van den Cana dian Pacific er binnen kort 2,000 zal aan boord nemen. Tc dezer gelegenheid meenen wij onze landgenooten kennis te moeten geven van den inhoud van twee artikels, in de dagbladen der Vereenigde Staten ver schenen,en waarschuwingen bevattende aangaande de werking der landverhui zingsagenten van den Slaat Carolina. Het eerste dezer arlikels wijst op de pogingen welke de Zuidelijke Staten aan w ouden om de landverhuizing te doen toenemen in die landstreek, waar gebrek is aan werklieden. Alle mid delen zijn goed voor hen dikwijls hou den dezen die ze gebruiken geene reke ning met de van kracht zynde wetten op tie landverhuizing, die in de Ver eenigde Staten zeer streng zijn. 't Is aizoo dat de eerste groep van 50 Belgen, die den oproep had beantwoord, tengevolge van een verslag naar Was hington gezonden, tegen wil en dank naar het vaderland is moeten terug- keeren, met het zelfde vaartuig dat ze had aangebracht. Met ziet welke schade zulk een avontuur kan toebrengen aan ongelukkigen die alles behalve rijk 4Ï" Het ander uittreksel, van nog groo- tere beteekenis, is niets anders dan de overname van eenen brief van Duitsche uitwijkelingen die, in de grootste ellende verkeerende, de hulp van pre sident Roosevelt hebben afgesmeekt. Wij zijn goede werklieden, zeggen zij, maar bevinden ons in Zuid-Carolina verlaten en zonder brood. Men had ons goed werk en goed dagloon beloofd, maar dat hebben wij niet verkregen. Vele huisgezinnen zijn ongelukkig en, in hun bedroevenden toestand, vragen zij hulp aan M. don President. Wellicht zullen die twee Araerikaan- sche waarschuwingen heilzame overwe gingen ingeven aan onze landgenooten, over het luilekkerland van Carolina en zullen zy hen aanzetten om met al te haastig te vertrekken. Allen die het inzicht hebben liet land te verlaten, om ginder ver fortuin te gaan zoeken, en die, vooraleer te ver trekken, willen ingelicht zijn over de wezenlijke kansen van gelukken, welke zij in Amerika kunnen vinden, zullen weldoen zich le wenden tot de Maat schappij St-Raphaël, ingericht tot bescherming der landverhuizers. Ten einde de noodige inlichtingen te beko men, kunnen zjj schrijven aan den by gevoegden algemeenen secretaris,baron Gillis de Pelichy, op zijn kasteel te Isegem (West-Vlaanderen). Tusschen de reizigers die voet aan wal hadden gezet, bemerkte men een man, hoog van gestalte, met streng en ernstig gelaat en onderscheiden manieren, die bij den eereten oogslag een man uit de hooge wereld aanduidden. Het laatst van al aan dek gebleven zijn de, wisselde hij nog eenige woorden met den capitein, Deze riep een zijner mannen, gaf hem halfluid een bevel en boog opnieuw voor den vreemdeling, die ditmaal deze buiging met een hartelijken handdruk, die gepaard ging met eenen glimlach, dewelke op zon derlinge wijze zijn strenge en bijna barsche gelaatsuitdrukking verzachtte. De haven en de stad verlatend, richtten de reiziger en zijn geleider zich naar het dal, waar weldra het geruisch der golven en het gerucht der menschenstemmen ver stomde. Het veld was kalm, stil, en stak won derlijk af bij het gedruisch der golven, bij het gewoel der haven, van daar zoo even. 't Was in Mei. Uitnemend zacht was de lucht. Geen wolkje vlekte den blauwen hemel van Provence. Niets hoorde men dan in de verte het geklink van de klokken uit de stad, die de geloovigen tot het Ave Maria riepen, NIET BESTELLEN. M. Vanden Peereboom, oud-minister van spoor wegen, post en telegraaf, ondervraagd over het bandje niet bestellen op Zondag -, aan onze postzegels gehecht, heeft gezegd Ik ben, als minister, sedert lang dood. Wat het bandje betreft, het is nuttig, noodzakelijk en zal blijven bestaan. Ik heb drie miljards van die bandjes doen maken. Te Andcrlecht, in mynen gang, heb ik twee oude sleenen leeuwen staan. Ieder van hen heeft, in het hoofd, een gat van een centimeter diepte. Die gaten zijn het werk van eenen druppel water, die gestadig op dezelfde plaats is ge vallen. Dit ziende heb ik tot mij zeiven ge zegd dat hel bandje, miljoenen keeren herhaald, het denkbeeld der Zondagrust in de hoofden zou doen dringen. Ben ik er niet in geslaagd Zoudt gij u nog vijandig durven toonen aan het denk beeld der Zondagrust Neen, want gij zoudt voor eenen ach teruitkruiper doorgaan en ik denk dat gij dat niet betracht. Dat is de zegepraal van mijn bandje. Overigens, het denk beeld maakt zijnen weg. Het bandje heeft de eer der besprekingen gehad in de onlangs gehoudenc postcongressen. Het zal zoowat ovèral aangenomen worden, in Frankrijk, in Zwitserland, enz. OPBRENGST DER BELASTINGEN. - DeMoNiTEUR heeft den vergelijken den staat afgekondigd van de opbrengst der belastingen gedurende de jaren 1905 en 1906. De rechtstreeksche belastingen, be drag der uitvoerbare rollen, zyn van 63,238,000 fr. geklommen tot 63,672,230 frank. De inningen op 31 December 1906 gedaan overtroffen met 721,179 fr. die van het einde van 1905. Voor de onrechtstreeksche belastin- fen zijn do cijfers nog belangwek- ender. Hare opbrengst voor 1906 was geschat op 129,646,285 frank tegen 127,463,557 in 1905. De inningen van 1905 hebben bedragen 134,340,765 fr. 54 centiemen, zijnde 4,695,480 fr. 54 c. meer dan de schattingen. In 1905 hadden de inningen de schat tingen overtroffen met fr 14,136,761,04. De inningen van 1906 zyn 7 258,552 fr. 50 c. minder dan die van 1905. Dat verschil betreft uitsluitend do accijns rechten op den a lcool. De accynsrechten op den alcool, heb ben. in 1906, fr. 2,'299,588 min opge bracht dan de schattingen en 11,056,780 fr. min dan in 1905. Het is waar dat er in 1905 eene meer- Boven op den berg lachtte de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Wacht, den reiziger en de stad en de zee toe, hen allen beheer- schend en tevens beschermend tegen alle gevaar. Rechts van de reizigers rezen de hooge bergen op, die blauwe golven der Middel- landsche zee beletten, het land binnen te stroomen en den horizon van de dalbewo ners afsneden, zonder hen daarom de le- vensgevende lucht te ontnemen. Aan hunne voeten stroomde kalm eene kleine rivier, door de velden slingerend tusschen eene dubbele rij boomen, vrucht baarheid en vocht aan den grond mededee lend. Nu en dan ondervroeg de reiziger zijnen geleider over de sierlijke villas, die hier lang6henen den weg tusschen het groen verscholen lagen maar telkens een ont kennend antwoord ontvangend, zetten zij den weg weer voort. Wij naderen, zegde eindelijk de jonge gids. Dat daar behoort tot het Domein. En met den vinger wees hij, op den top van eenen malsch beboschten berg, een paviljoen aan, dat als een wachttoren den omtrek beheerschte. Op de helling verhief zich een kasteel, in modernen trant gebouwd, omgeven door dere ontvangst was van 9,352,191-frank voortkomende 1° uit de vermindering met eene maand van liet crediet aan de stokers verleend 2° uit eene ontvangst die normaal behoorde tot het dienstjaar 1904 en in 1905 werd ontvangen, ten gevolge van het spel der credietter- mijnen, betreffende de buitengewone uitvoeren in 1904. Dat belet niet dat, zelfs rekening hou dende, met deze twee feiten, het defleiet op het accijnsrecht op den alcool nog aanzienlijk blyft. Het bedraagt onge veer 2,300,000 frank. Dat Is een defleiet waarover men zich mag verheugen, te meer daar bet ver goed wordt door eene belangrijke meer dere ontvangst van 6,252,469 fr. op de tolrechten. DE MELIvNIjyERHEID. De melk- verkoopers van Weenen (Oostenrijk) waren sinds verschillige maanden ver rast over de overgroote bestellingen welke hun eiken dag gedaan werden door eene fabriek dezer stad. Alhoewel in deze fabriek een talrijk personeel arbeidde, konden voornoemde melkverkoopers toch maar niet begrij pen hoe de werklieden dergelijke hoe veelheid melk konden drinken. Alles werd nochtans duidelijk, wan neer men later vernam, dat in deze fa briek waar verschillige prachtartikelen vervaardigd worden, een stelsel gevon den was, waarbij aan de melknijverheid een nieuwe gezichteinder en nieuwe vertierwegen worden geopend. In dat werkhuis wordt de melk ver anderd in ivoor De bewerking is uiterst eenvoudig en vergt voor alle materiaal slechts twee kommen, eenigo zeefden en glazen platte iepeitjes. De melk, welke aanvankelijk in eene eerste kom wordt gegoten, loopt door zeefden met steeds dichter staande tra liën die de nuttelooze stollen tegen houden van ai deze stoffen ontdaan, wordt ze een geel poeder dal kaasstof is en valt in de tweede kom, waar men ze vermengt met formaline door ze met de lepeltjes te omroeren. Ze kleeft alsdan samen in eene stevige massa welke de galalitli of melksteen is. Men spreidt deze massa uit op mar meren tafels om te drogen. Men kan er vervolgens allerlei voorwerpen uit ma ken welke gewoonlijk uit ivoor wor den bereid, zooals billardbollen, pop- penhoofden. krukken voor wandel stokken, regenschermen en karwatsen, zoutvaten, peunedoosjes, inktpotten, handschoendoozen, in een woord, al de belangrijke iiij verheidsproducten van Dieppe en al de lieve voorwerpen welke men aantreft in de badsteden, in het Zuiden of in Zwitserland, met de ver een heerlijk park. dat zich tot aan de rivier uitstrekte, van waar een schilderachtige slingerweg naar boven leidde. De bouw meester had op behend ige wijze van onre gelmatigheden gebruik gemaakt, die de natuur hier had gevormd. De zon vergulde dit bewonderenswaar dige panorama met een overvloedig licht, dat samenwerkte met het verschillend groen, hetwelk aan het geheel een bekoor lijk aanzien gaf. 't Was alsof hier niet anders dan geluk wonen kon. Was het geluk, die zoo onvaste en zoo zeer gewenschte gaaf, hier dus heer en meester in het kasteel de Haule Er binnentredend, zou men zulks ge loofd hebben. Ook zou het tafereel, dat de vreemdeling te aanschouwen kreeg, het penseel van den kunstenaar bekoord heb ben. Op het grasplein speelden vroolijk drie krullebollen die de lucht met hun geschet ter en helder gelach vervulden. Hunne bruine en blonde lokken zwier den in het zachte windje, dat door het licht gebladerde ruischte, terwyl vogeltjes hun gekwinkeleer mengden met het gegi- chel der kinderen. Welk een tooneel 1 melding Aandenken uit X... Do melksteen heeft natuurlijk de kleur van ivoor, doch men kan hem gemak kelijk andere tinten geven. Men kan er evengoed marmer, har den caoutchouc, amber en celluloid mede namaken hij heeft zelfs op dit laatste produkt het hoogst prijzenswaardig voordeel dat hij niet ontvlamt noch ontploft wanneer men hem bij hel vuur brengt. Hy bezit ook nog een ander voordeel. Ver van de kinderen te vergiftigen zoo als verschillige stukken speelgoed doen, zijn deze die in galalith bereid wor den, geheel onschadelijk en zelfs voed zaam. EXPOSEER DAN ALDe hertog van Arónberg zal geene aangename herinnering behouden aan de tentoon stelling te Milaan. Hij had met de grootste welwillend heid vier prachtige tapijtwerken geleend tot versiering van den salon der toege paste kunst. Hel schijnt nu dat een dier kunstwerken verloren is geraakt en niet meer te vinden is. '1 Is niet het eenige. Een halssnoer, toebehoord hebbende aan prinses Anna de Croy dat hij eveneens iu bruikleen had afgestaan, is gausch beschadigd en vernield teruggekeerd. De helft der medalies, die het sieraad er van uitmaakten zijn verdwenen, even als -uog talrijke andere voorwerpen en zilverwerk. De Duivenwedstrijden op Etampes zijn bij ministerieel besluit verbodeu, uit hoofde van de groote belemmering in den dienst, hierdoor teweeg gebracht. SEDERT eenige dagen is 't ge rucht verspreid geworden dat Z. M. onze Koning Leopold II, tc Beaulieu, kaap Ferrat, door eene geraaktheid was geslagen, enz. enz. Nu de correspondent to Beaulieu van Le Matin van Parijs logenstraft dit gerucht en zegt dat Z M. Leopold II sedert zijn verblijf op zijne eigendom men aldaar zelfs geen oogenblik is onge steld geweest, dat hy dagelijks met zijn ordonancie-ofllcier uit wandelen gaat en zelfs heuvels beklimt van meer dan 1000 meters hoogte. Einde Maart keert Z. M. Leopold II naar België terug. Priesterlijke Benoeming. De E. H. Van Beveren, Onderpastoor op S' Jozef alhier te Aalst, komt Pastoor benoemd te worden te (Jruybeke, eene parochie van meer dan 4000 zielen. Achter een bed van rozen, dat de lucht met wierookwalmen vulde, zat de jonge moeder, met den blik de kinderen in al hunne bewegingen volgend. Merkwaardig schoon was Eleonora nog. Hare gelaatskleur had nog niet verloren en haar weelderige haartooi, in eene tros op het hoofd samengewrongen, gaf haar het voorkomen van eene jonge koningin, tronend op eenen berg van bloemen. Toch was er iets in haar veranderd, in hare stem, in haren blik, in haren persoon. Er was in haar iets ernstig, iets wat en kel het moederschap geven kan, wanneer dit begrepen wordt, iets dat haar met eenen zweem van waardigheid van gezag, van majesteit omringde. Met gekruiste armen stond Louis eenige stappen van daar de vroolijke kinderen aan te staren terwijl innige vreugde op zijn gelaat zichtbaar was, wendde hij vervol gens den blik naar zijne jonge vrouw, nam plaats op de hofbank naast haar en zegde eenige woorden, die haar glimlachend den blik deden opslaan. Daarop loosde zij een zucht, die als een gebed de richting van haren blik ten hemel volgde en zegde toen (Wordt voortgssstj.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1