*rij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zondag 8 September 1907 5 centiemen per nummer. 6l9ft Jaar 5980 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Liberalen en Socialisten. DE GOUDKUIL Godsdienstig Onderwijs. De Kiezerslijsten. De Openbare Gezondheid in Aalst. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verbonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving 8indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrjjft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 34* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in d«n voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bareele van dit blad. Aalst, 7 September 19G7. Wanneer men zijne oogen rond zich werpt, dan bemerkt men dat er bij de liberalen tal van personen worden aan getroffen welke ordelievend, behouds gezind en rechtschapen zijn welke overtuigde voorstaanders zijn onzer na tionale instellingen, van koningdom en vorstenhuis en vooral van ons beslaan als vrye volk. Zulke personen moet men niet gaan zoeken tusschen de haantjes-vooruit der partij, tusschen de heethoofden wier leiders hier te Aalst aau de oevers des Denders fungeeren. Neen, want in algemeenen regel heb ben zij noch vaste overtuiging, noch stellige princiepen zij kleven aan en verdedigeu wat hen het best geschikt is en zells aarzelen zy niet om afkeurljjke ja, zelfs schandalige middelen le ge bruiken om hen tot het hereiken van hun doel te brengen, namelijk, hunne eigene heiangen, hunne persoonlijke verheffing te bewerken. v Maar zulke personen treil men aan bij de bezadigde rustlievende lieden, bij die liberalen welke men niet in 't werk dadig strijdperk ontmoet, welke liet liberalism nog aankleven uit overleve ring of uit gewoonte. Die vaderlandslievende, behoudsge zinde liberale tegenstrevers koesteren eenen diepen afschrik voor de heillooze, alles verdelgende socialistische leerstel sels, een waren walg voor de taal en de houding der roode leiders. Zij begrijpen zoo wel dan wij, calho- lieken.dat de gestadige aangroei van den socialistischen invloed en gezag voor de rust en welvaart des lands, voor de bevordering van handel en nijver heid en zelfs voor onze onafhankelijk heid als volk, noodlottig wezen moet. Waarom die gematigde liberalen,zich m de rangen van 'tgeusche leger blijven scharen, is enkel aldus te verklaren dat zij zich geene rekenschap geven van de ware strekking van 't hedendaagsciie liberalism dat zij niet begrijpen aan welke verderfelijke, heillooze werking zij de hand leenen. Neen, zy zien niel in dat liet libera lism de baanbreker, de aanwerver, de opvoeder voor het socialism is ge worden. Het is onbetwistbaar dat het libera lism door den helschen liardnekkigen stryd, dien het tegen den Godsdienst voert, in hoogste mate de ontkieming VAN J. Kt. HUXCiaiMSOiti. 30" Vervolg. Spoedig was hij op dit punt gerust ge steld, want, met de hulp van onze revolvers plaatsten wij de manschappen, met Derrick vooraan in eene rechte lijn. Daarop namen aly en ik de koord en sloegen eiken man eenen strop om den rechter knoesel, zoodat de geheele troep als eene rij galei boeven aaneen gebonden was. Nu moesten de houweelen en schuppen nog medegenomen worden. Dezen waren nog bij elkander gebonden zooal6 zij uit net magazijn gekomen waren, en werden onder de manschappen verdeeld. Healy pakte een zak beschuit van den brik mee, ik nam een paar riemen op den schouder, de kapitein het kompas onder den arm, en zoo was alles gereed. Het meisje maakten wij niet wakker Zij kon op haar gemak later volgen. Handen omhoog riep de kapitein, «u, mannen, geen praatjes en geen tegen- thu," Wle beProeft weg te loopen of e bukken om een Bteen op te nemen, wordt doodgeschoten, zoowaar ik Gervais Tinker heet. Alle» klaar Vooruit dan van 't roode zaad of liever de versprei ding der socialistische leerstelsels bevor dert. Immers 't is eene bewezene zaak dat de socialistische en revolutionnaire denkbeelden best en meest opschieten in een gemoed waaruit allen godsdienst geest is verbannen. Het liberalism doorzijn onderwijs stelsel begunstigt rechtstreeks en wetens en willens de verspreiding der roode princiepen. De dagelijksche ondervin ding toont ons meer en meer aan dat de onderwijzers zoo wel als de leerlingen der onzijdige scholen in de groote cen trums en steden aanhangers zijn van het socialism. Pacha Anseele sprak dus waarheid wanneer hij, zich verheugend, voor zegde dat de onzijdige of liever geusche scholen kweeknesten zijn van socialisten. Het liberalism bevordert niet min de ontwikkeling van den socialistischen invloed,door zijne gedurige toegevingen uit politieke berekeningen aau de roode chefs. Ja, zoo verre zyn die liberale chefs gegaan van de noodlottigste hervor mingen en maatregelen aan te kleven die ze vroeger met afschuw verwierpen en krachtdadig bevochten en dit om hunne roode bondgenooten te believen. Zoo lieten zij zich opdringen, het zuiver algemeen stemrecht, den algemeenen soldatendienst, de verplichte school- soep, enz. Ja,het eens zoo machtige liberalism, dat er zich zoo luidruchtig op roemde de partij van vrijheid in alles en voor alles te wezen, is nu,op last van 't socia lism, commissionnaris in boeien en dwangrokken geworden, om er bet vrye Belgische volk meè te knevelen en te kluisteren. En welke knevels, welke kluisters De hatelijkste, de meest dwingeland- sclie, de ondragelykste bet eerst... Het liberalism werkt ook ten voor- deele der uitbreiding van den socialis tischen invloed door zyne cartels met de rooden. De socialisten dringen dank zij de cartels die ze met de liberalen sluiten in alle openbare Besturen in do Gemeen teraden, in de Schepenen-Colleges, enz. enz. Wat moet men uit dit alles besluiten 1 Dat een behoudsgezind bezadigd libe rale persoon, welke dit alles wel over weegt niet langer de geusche haantjes vooruit zyner party volgen kan. Hij overwege hezonderlijk dat wanneer hij hen blijft volgen en door zijne stem steunen, hij zijn9 behoudsgezinde over tuiging verzwakten medehelpt lot altyd meer en meer uitbreiding van den invloed en der macht van 't revolution naire socialism, 't gene de vyand is tot der dood van alles wat hij voorstaat 't behoud ouzer nationale instellingen, het koningdom, ons vorstenhuis en ons onafhankelyk volksbestaan Do liberalen zijn tegen den Godsdienst niet. Moesten zij meerderheid worden in den Gemeenteraad er zou niets ver anderd zijn in den toestand dor aange- nomene scholen immers de aaune- mingscontracten staan vast voor tien jaren en het ligt in de macht van het Stadsbestuur niet ze le vernietigen. Daarmede meenen de slimmerikken van de Volksgazet het geweten van eenige wankelende kiezers gerust te stellen. Maar hunne ezelsoor-en zijn te lang om ze te kunnen verduiken Verleden Zondag gaven zij hunne godsaiensthatende gevoelens nogmaals lucht. Waarlijk, zij deden wel het arti keltje in een propagandanummer in de stad rond te strooien eenieder kan oordeelen. De godsdienst is by machte niet, schreven ze, om de bedorvenheden uit de wereld te bannen. Ter contrarie, hij is een dekmantel voor zedeloos- heden. Dus ouders,zendt uwe kinderen veeleer naar de ofilcieele scholen waar men zoo min mogelijk van godsdienst leer houdt, dan naar de catholieke scholen. 0 Het scheelde weinig of de schrijvelaar ging bevestigen de catholieke school is eene zedelooze school. Wat is er te verwachten van mannen die in zake van scholen zulke gedachten hebben liet is licht te raden welken eerbied zij kunnen over hebben voor alle uiting van godsdienstige gevoelens. Naar de kerk gaan is voor hen pilaar bij terij Zijne godsdienstige plichten vervullen is comediespel Maar in kiezingstij'd kunnen zij hen toch niet wachten van huichelarij. De lange processie bewoog zich als een reusachtigen duizendpoot voort tegen de naakte bruine helling op, die op de zee uitzag. Wij gingen achteraan want ofschoon wij door onze wapens gevrijwaard waren tegen een gewonen aanval, mochten wij niet door onze zorgeloosheid aanleiding geven tot eene listige overrompeling. In de stilte van den morgend, alleen verbroken door het ruischen van de zee, klonken de bevelen des kapiteins recht», of linksom, helder als metaal. Zoover wij zagen strekte zich eene wil dernis voor ons uit. Tallooze stormen uit den Atlantischen Oceaan hadden den grond alles ontnomen, en hem woest en rotsach tig achtergelaten. De eenige plantengroei bestond in mos geen levend wezen, geene menschelijke woning waa te zien, zoover het oog reikte. De natuur scheen haar ge laat te verbergen uit schaamte voor hare naaktheid. De plaats waar wij moeten zijn, was niet ver. Eer de gevangenen een halve mijl gegaan hadden, deed een luid halthen stilstaan. Op een teeken van den kapitein nam ik de riemen van mijnen schouder en maakte het nasleepend eind koord aan een rotspunt vast. Zoo stonden zij voor een voorwerp, dat Derrick's verbeelding mis schien wel tot een galg had kunnen ver werken. DENDERBODE Aan bet hoofd der Volksgazet van Zondag laatst stond uwe rekening ge drukt voor heljeveren der Kiezerslijsten in 1904 en 1905 die rekening bedroeg de som van 3134,50 frs en men liet daarop volgen dat het door uw geleverd werk volgens het tarief door eenen mededinger aan den Gemeenteraad voor gesteld aan de Stad slechts 1800 fr. zou gekost hebben, en in openbare aanbe steding eenen nog minderen prys. Volksgazet beticht u dus, het staat er letterlijk in gedrukt, gepeperde reke ningen aan de Stad te maken. Aanziet gij deze winkelkwestie als onwaardig van eenen politieken kies- slryd en weêrhoudt u de kieschheid om deze persoonlijkheid in Denderbode aan le raken, dan toch ben ik van ge voelen dat eenieder zou dieneu ingelicht te worden van het volgende 1° De bedoelde rekening betrof de levering van uw werk in Juli-September 1904 en Februari 1905 en is opgemaakt naarvolgens uwe overeenkomst met de Stad aangegaan in 1895 er was dan nog geen spraak van een voorstel Boeykens ingezonden in October 1906 met de medehulp of in accoord met den eenen of den anderen. Als Volksgazet wil doen gelooven dat de Stad in 1904-1905 het drukwerk der Kiezerslijsten bij M. Boeykens kon bekomen aan minderen prijs, bedriegt zij eenvoudig hare lezers en bewijst zij welk vertrouwen mag verleend worden aan hetgeen ze vooruitzet. 2° Naar inlichtingen die ik bij perso nen van het vak heb ingewonnen, be staat het tarief Boeykens enkel in drukkerijen bijzonder ingericht voor soortgelijke werken en bezittende ge noegzaam materieel om binnen den zeer korten tijd die do wet daartoe bepaalt liet drukwerk af te maken. Dit geeft mij do overtuiging dat afslag op den prijs voor gevolg zou hebben het werk te onttrekken aan de werklieden van onze Stad. Al kan het stelsel der open bare aanbesteding in princiep misschien voordeolig zijn aan de Stadsfinantiën, het zal in menige omstandigheden zeer nadeelig zijn aan onze neeringdoende burgerij en dezer werklieden, en voor zeker aan onze ambachtslieden. 3a De openbare aanbesteding waar borgt geenszins de stipte, verzorgde en voor het bestuur gemakgever.de uitvoe ring van het drukwerk der kiezerslijs ten. Hoe dikwijls gebeurt liet niet dat ondanks de strenge bepalingen van zijn lastencohier, ondanks de boeten'die hem bedreigen, een ondernemer zich ont trekt, onder het een of het ander voor wendsel, aan de hem opgelegde ver plichtingen. Het Bestuur dat de aanbe steding heeft gedaan loopt dan al de wisselvalligheden in van een langdurig rechtsgeding. Maar kan dat zijn voor een werk dat op zijnen tijd moet in gereedheid wezen en dat in volle ver trouwen moet worden gegeven aan dezen die door de winst die hij er aan doen zal en die rechtveerdig is, en ook door eene welverzorgde uitvoering ge durende twintig, dertig jaren, de ernstig ste waarborgen oplevert. Aanvaard, Mynheer, de uitdrukking mijner verkleefde gevoelens. Een catholiek Gemeenteraadslid. Gent Brugge Leuven Mechelen Doorn ijk Kortr jj k Namen Bergen Charleroi Aan den rand van eene veenachtige hel ling, die uitliep op een veenachtig moeras, waar de morgendnevel nog wit en stil boven hing, stak eenen kolossalen rotsblok om hoog als een reuzenvinger. Dauwvochtige mosplantjes besprenkelde het met fijn groen, en de opgaande zon veranderde de dauwdroppels in opalen, diamanten en robijnen. Doch riiet de pracht van die schitterende zuil nield ons geboeid. Ongeveer op eene manshoogte was eene geschilderde afbeelding van een matroozen- eetbak, en allen wisten, dat hier in den omtrek, misschien onder onze voeten, de oude zeeroover88chat, de Goudkuil, zich moest bevinden. Gemompel van ongeloof en verbazing werd gehoord het was dan ook bijna niet aan te nemen dat de kapitein hen vrijwillig bij den Goudkuil zou brengen. Tot ieders verwondering begon Derrick te fluiten. Kapitein riep hij mijn vader toe, die naar de rots ging, waarom brengt gij ons hier Om hier mee te werken, antwoordde de kapitein, op de hoopen houweelen en schuppen wijzend, die de dragers op den grond hadden geworpen. Om goud te graven, bedoelt gij Juist. Dat was het doel van uwen tocht, en het zou niet schoon van mij zijn, al ik u dat genoegen ontnam. En als wij dat genoegen gesmaakt hebben Dan komt mijn plezier, want gij moogt Als men de statistieken raadpleegt die wekelijks worden opgemaakt door hel Staatsbestuur ovor den algemeenen ge zondheidstoestand van het land, dan bemerkt men dat, in 1906, de Stad Aalst daarin verschijnt, tusschen de steden en gemeenten boven de 20,000 inwoners, als wezende eene dergene waar liet kleinste getal sterfgevallen voorkomt de booten hebben, en ik houd het goud. Hoe zult gij het hier vandaan krijgen Nu, als gij daar zoo nieuwsgierig naar zijt, wil ik het u wel verlellen. Naar hemelsbreedte gerekend, is Canso maar twaalf mijlen hier vandaan. Ik wandel er heen, huur een vaartuig, en laat tegen het vallen van den avond een eind van de kust het anker vallen. De schat O, Healy en mijn zoon zijn goed gewapend. Zij zullen er wel een oogsken op houden. Zoo, is dat uw plan Eu wat geeft gij voor het graven, kapitein Dat heb ik u reeds gezegd. De booten en uwe vrijheid. Anders niet Geen cent. Bij deze woorden was de kapitein de rij afgeloopen, en Derrick, plotseling een stap voorwaarts doende, kwam dreigend voor hem staan, terwijl de gevangenen aan de koord rukten. De eerste verbijsterende indrukken van de ramp en van de ontvangst, die hen aan wal wachtte, waren nu uitge- wischt. Er was zelfs een krachtige omme keer ingetreden, en blijkbaar waren zijn in opstand. De kapitein legde zijn revolver aan. Een crisis scheen onvermijdelijk Het zag er leelijk uit, en in het vooruitzicht dat ons het ergste te wachten stond, sloten Healy en ik zich bij den kapitein aan. Een minuut lang staarden hij en Derrick elkander zwijgend aan, met een blik, hard. en onverzoenlijk als staal. Toen begon Derrick op schorren toon te morren. 18.6 per duizend 23.7 17.5 18.6 17.2 d 19.7 18.4 14.5 14.1 26.3 Lier 16.1 Turnhout 18.4 Lokeren 21.5 St-Nikolaas 22.1 Aal»l 11.3 Daaruit mag men met reden besluiten dat Aalst eene der gezondste nijverheids steden is. Iemand die eenige reizen doet of bij gelegenheid de eene of de andere stad bezocht, maakt haast de vergelijking tusschen hetgeen hij dan bemerkt en den toestand in de stad die hij bewoont. Zelden gebeurt het of de vergelijking, voor hetgeen het reinhouden van de straten betreft, loopt af ter eere van onze stad. Voor de opstellers van Volksgazet die in deze kwestie van openbare ge zondheid of reinigheidsdionst ook al politiek willen maken, moeten do libe ralen aan het bestuur alles te regelen hebben, anders kan eene stad niet gezond gehouden worden, en moet de straat- reinigheidsdienst in liberale handen zijn, zoo niet wordt hy tot dit herleid Vuile, slechte onderhouden straten, stinkende en walgende steegjes echte broeinesten van allerhande aan- stekelijke ziekten De man die dat schreef had het voor zeker mis op hij dacht aan hetgeen hij gezien had in sommige straten van Gent of Antwerpen, waar benevens prachtige moderne lanen en straten, nog lal van straatjes en steegjes aan te treffen zijn die onder hygiënisch oogpunt veel te wenschen laten. Dat in Aalst al het mogelyke wordt aangewend om den gezondheidstoestand te verbeteren, dat mei betrekkeiijke geringe geldmiddelen het catholiek bestuur cr in gelukt is de bijzonderste oorzaken van het ontstaan en het voortzetten van besmettelijke ziekten te doen vermijden door het stichten van onderaardsche goten in al de straten voor den afloop der waters, door het onteigenen of het sluiten van woonhuizen die aan de hygenische voor schriften niet voldoen, door het inrich ten van den slraatreinigheids- en beir- ruimingsdienst, en nu kortelings dooi de aanstaande verwezenlijking van het ontwerp van waterverdeelingen, dat weten al de onpartijdig beoordeelende Aalstenaars, van welke opinie ook, naar waarde en in rechtvaardigheid le prijzen. En do gezondheidstoestand der Scholen Steekt het hier de oogen niet uit welke aanzienlijke sommen geld de calholieken besteed hebben voor liet bouweti van de gezonde schoollokalen om aldus de te overgroote schoolbevol king te keer te gaan Gij hebt de brik doen zinken 1 Dat deed ik, en het was uw verdiend loon Gij hebt mij arm gemaakt, vervloekte kerel Handen thuis Nu, hoeveel voor het graven Laat ons zeggen, de waarde van de brik. Ho, ho Dat is niet genoegHoeveel Meer krijgt gij niet En gij evenmin i riep Derrick, bleek van woede. Schuppen troef, en ik neem den slagAchteruit, jongens, riep hij tegen de anderen. Ik heb uwe hulp niet noodig. Wij vechten niet het is eene eerlijke handelszaak en ik geloof, dat ik mijn zin wel zal krijgen. Wat hebt gij in den zin vroeg de kapitein. Ik versta er niets van. Niets dan zal ik het u vertellen. Als gij een cent van dat geld aanraakt, moogt gij mij doodschieten, als ik er geen kennis van ga geven. Aan wien Aan de regeering De kapitein kreunde even, alsof hij erkende dat Derrick de sterkste was want, ofschoon wij zedelijk en onbetwistbaar recht hadden op den inhoud van den Goudkuil, beteekende dit recht voor de wet nog min der dan een stuksken papier, waarop het geschreven stond. De kapitein had dit voorzien, evengoed al» den loop dien de zaken nu door Wel, als het Stadsbestuur dan zooda nig te wenschen laat in zake van open bare gezondheid, waarom hebben de liberale gemeenteraadsleden dezen toe stand dan niet aangeklaagd en voorstel len tot verbetering ingediend daar waar het paste, dit is in den Gemeenteraad. Indien het Schepencollege zijne plich ten te kort bleef, hadden zij eene schoono gelegenheid om het te vergruizen. Vier jaren heeft de controleerende minder heid haar programtaa daar kunnen ontwikkelen van hygiene contreol in de volkswijken, in de^scholen, van aanleg gen van parken en wandelingen, en wat meer nog zij kon er de stegen aanwij zen die moesten ontruimd en afgebroken worden. Doch alles bepaalde er zich b^j eenige bemerkingen over een pompputje dat slecht water gaf, over eene straat of pissyn die tijdig niet gekuischt werd, of by eenige onnoozele beknibbelingen van zeer ondergeschikt belang. Oh, wo weten goed dat er met veel geld veel schoons kan aangericht wor den maar wie moet het geld verschaf fen tenzij de lastenbetalers. Aalstenaars, van alle gezindheid, wy vragen het u, zulleD de overdrevene droomen van de liberale programma makers U niet doen vroczen dat om de prachtsteden die allen door liberalen worden bestuurd te willen naapen zij ook de altijd aangroeiende lasten dier steden zullen opleggen. Vraagt maar eens te Brussel of te Antwerpen wat bet kost een liberaal bestuur met allerhande diensten in regie en alle soorten van inspecteurs en controleurs. Advies dus aan de lastenbetalers. üledeburgerH en gy vooral ambachts- en werklieden bemerkt het goed dat do liberalen voor uwe hin ders een onzijdig onderwijs, 't is te zeg gen, eene geusche opvoeding willen, terwijl zij veelal hunne eigene kinders naar scholen en gestichten door pries ters of kloosterlingen bestierd, zenden. Waarom moeten de kinders van den minderen man meer als geuzen, als godsdiensthaters opgevoed worden als de kinders van rijke liberalen Als een godsdienstig onderwijs aller best is voor de kinders van rijke libe rale heeren, waarom deugt het dan niet voor de kinders van werkende men- schen Zou Haantje-vooruit die vragen niet kunnen beantwoorden Zijn scribent zal wel een handje toesteken om ze te ver beteren. Medeburgers ambachte- en werk lieden gedenkt u dat bij de stembus op 20 October aanst., stemt niet voor de liberalen die uwe kinders in 't verderf willen storten Stemt voorde cath. Candidaten Derrick's toedoen namen wel deed hy alsof hij schrikte, en aarzelde, en eindelijk toegaf, maar dit alleB behoorde bij de list, die hij bedacht had, om den tfpep te mis leiden, en heji voor goed op een verkeerd spoor te brengen. Derrick wist dit echter niet, en daar hij meende den kapitein tot onderwerping te hebben gebracht, maakte hij zonder genade gebruik van zijn vermeend voordeel zijn gelaat straalde van brutalen triomf. Nu hoeveel Hoeveel vraagt gij Gelijk op deelen Voor allen, die hier rijn En voor de anderen. De jongens op den schoener zij gaan natuurlijk babbelen als hun de mond niet gesloten wordt. En dan is broer Abe er ook nog. Ik geloof dat hij zich zeer gekrenkt zou gevoelen, als wij hem buitensloten. En de weduwe vaa Beau Bily, kapitein. Die mag wel iets heb ben voor den rouw en voor een grafzerk voor den dierbaren overledene. Schurk zegde de kapitein, een zuur gezicht trekkende. Dat is afpersing. Noem het zooals gij het verkiest. Gij zult er toch toe komen. Ik zal er met de anderen over spreken, zegde de kapitein en nam Healy en mij ter zijde, terwijl de anderen, in het vooruitzicht op eene gemakkelijke overwinning, druk begonnen te spreken. Wordt vpartgazet.

De Denderbode | 1907 | | pagina 1