Donderdag 12 September 1907 5 centiemen per nummer. 6l8le Jaar 5981 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. I smm GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. NEUTRAAL KLEURLOOS. giehat van John Cann door Grant Allen. EEiX EN ANDEli. DE DENDERBODl Dit Wad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry8 ervan is tweemaal ter week voor de Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont jagen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by O. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HlllJM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 11 Septeml). 1907. O F Meer dan eens hoort men, ten tijde van kiezing, zekere lieden zeggen Ik bemoei my niet met de politiek, 't kan j my weinig schillen, enz. enz., wat de J uitslag der stemming weze. En nochtans in den hevigen stryd onzer dagen mag geen enkel catholiek onverschillig blijven. Neen, hy diezyne christene plichten volbrengt mag er TT niet onbekommerd bij bly ven. fWij moeten kleur kiezen, wij moeten •strijden zoolang de christene waarheid wordt bevochten Het zoogezegd neutraal of kleurloos blyven is reeds partij kiezen tegen God en zijne Kerk, tegen de waarheid want Oa en ^aar moeten wij voorstaan, ma W'e verlangt een dienaar, die, wan- neer zijn huis en erve door bandieten wordt overvallen, van achter hoek of kant, rustig zou toezien hoe het afloopen gaat, tot zich zeiven zeggende wat raakt het my, ik wil in deze zaak geen partij kiezen, het gaat lyk het gaan wil. Niemand, want allen eischen, en dit te recht, dat die dienaar zou werk dadig optreden tot verdediging hunner belangen. En men merke wel op dat er lier spraak is van een dienaar die vrij i u te verlaten om een ander te gaan lienen, maar tegenover God en de vaarheid hebben wy die vryheid niet. Neutraal zijn is een verraad, gepleegd ian de gewichtigste zaak, welke een atholiek verplicht is uit geweten te Het neutraal of onzijdig zijn is een Iberaal uitvindsel uit politieke bereke- iing. Lange tyd hebben de liberalen hier- aêe talryke lieden verschalkt, lieden rt dtiie de zaak niet rijpelijk genoeg over- rogen. 'Dietyden zyn vervlogen en heden let men klaarder in 't helsche spel. Ik vraag my afWaarom, ja, waar in zouden wy nu toch moeten aarzelen ud op te zeggen dat wij, catholieken e Die' van halven bloede, maar van n, -ollen bloede, catholieken van een stuk. OP °nzc dagen kan de strijdende Kerk u%w, kan de catholieke Party geene jannen gebruiken, men laten ons toe ge® te zeggen, die noch mossel noch udit; ink. D E ,n 4^ :aadgt i« vervolg. neno; lingttUit Jamaica, den 23" Jan. van A.D. 1663 n tcc Mijn Waarde Broeder, 11^ kad niet 6edacht u nogmaals te Men schnjven, na de gemeene part die gij 9 ebt gespeeld, door mijne zaken bloot eggen voor dien steekneuzigen potten- rjg J!lc'1 betitelt als 's konings secre- Maar uwe gemeenheid heeft mij zoo ,./Mirï£eï niet kan nalaten u JOOT Igaande eene mededeeling te doen ge - «en, en wel deze, dat, al zoudt gij nu aen en smeeken op uwe knieën en mij paaien met nog zoo schoone beloften n trouw en gehechtheid, gij geen stuiver 1 zult aanraken yan mijn geld, dat ik, Odad zooals gij veronderstelt, in Enge- W neb verborgen, op eene plaats, waar- -f; g'J» n°ch iemand anders, het •«m zal te weten komen. it dien hoofde heb ik beschikt dat het J 1waarop die bergplaats staat aange- J-m I eSraven worden met mijn eigen fc?pÉ £e' God behaagd) op het kerk- Port ^yal op dit eiland, zoodat visch willen zijn alle strijdbare man nen en jongelingen worden opgeroepen tot vordediging der christene leerstel sels, van den Godsdienst, welke alleen onze samenleving door de socialisten met ondergang bedreigd, redden kun nen. Wy zouden eens willen zien of de liberalen die nu zoo driftig God eu zijne Kerk bevechten en hierdoor de socialis ten altyd meer en meer versterken, op den dag dat hunne eigendommen, hunne geldkas ofte coffre-fort zullen worden aangevallen dan ook zullen neutraal blijven en zeggen lk wil in deze zaak geene partij kiezen, ik bekommer er my niet om, het gaat maar lyk het gaat? Indien dat eens mochte gebeuren, maar 't gene wy niet wenschen, dan zouden onze liberalen toch 't zwijgen aan hun hebben. Immers 't zyn zij die de roode hebzuchtigen door hunno scho len zonder God kunstmatig hebben ge kweekt en pacha Anseele bekende het De officicele scholen zonder God zijn kweeknesten voor 't socialism. Nu geen wonder toch in die scholen wordt al het mogelijke gedaan om den godsdienstzin in 't hart van den mensch te verdooven en aldus het behoud van allo gezag en orde, den heilzamen in vloed der 10 geboden Gods uit het maat schappelijk leven te verdringen I Congres der ebristene Democraten ol Ie Volksfopperg. Zondag 11. 8 September heeft te Gent ter oude vergaderzaal der socialisten Pamussus, het Congres der christene Democraten plaatsgehad. Wij ontleenen aan Het fondsenblad» het volgende verslag over dit berucht Congres Wy zyn vroeger ingelicht dan wy het verwacht hadden. Do meeting heeft plaats gehad onder voorzitterschap van M. Roosens, gemeenteraadslid te Bor- gerhout. Aan de dagorde stond de herziening der beslissing, in 1904 te Brugge geno men, volgens welke de partij kartels raag sluiten met al de oppositiepartijen. Een veertigtal afgevaardigden waren aanwezig. Aan het bureel zaten M. Planc- quaert en M. Dhaemers, van Brussel. De deur der zaal blijft gesloten on danks het verzet der 40 afgevaardigden van Aalst, opgeleid door M. Daens, die zich in de gelagzaal bevinden en niet binnen kunnen geraken. ge nooit ofte nimmer door uwe verwenschte valschheid en dubbelhartigheid een penning rijker worden zult. Want ik ken u, mijn waarde broeder, als een babbelaar, een leugenaar en lasteraar, een gluiperige dief en lafTen, schoftigen schavuit. En daarom, voortaan geen woord meer van uw zeer onderdanigen dienaar en liefhebbenden broeder, John CANN, kapitein. Cecil Mitford legde het papier neer, met een gezicht nog bleeker dan te voren en met aandoeningstrekken aan den mond. Op 't zelfde oogenblik echter, dat hij zeker meende te zijn het geheim ontdekt te hebben, was het hem door de vingers ge slipt en geleek nu verder buiten zijn bereik dan vroeger. Had het hem daarjuist inspanning gekost een triomfkreet te onderdrukken, thans moest hij zich weer geweld aandoen om zijn gevoel van spijt niet uit te schreeuwen over deze bittere teleurstelling. Maar zijne collega's, de andere klerken, wat verachtte hij hen, die arme slaven van pennelikkers zouden hem hebben kunnen hooren, en dit mocht niet. Wat hij wist of niet wist, het moest enkel het zijne blijven. Jamaica Hoe hopeloos ver en onge naakbaar klonk dat Hoe reddeloos was zijne inbeelding in duigen gevallen, zijn droom in rook vervlogen, bij deze drie minuten van stil ontcijferen Hij had een gevoel alsof de bodem onder hem wan kelde, en hij zou zijn halve leven hebben willen geven, indien hij zijn hoofd tusschen De reden is dat de Aalstenaars slechts 7 uitnoodigingen hebben ontvangen en met 40 man zijn opgekomen. De heeren van het bureel beschouwen ben als in dringers. De Aalstenaars, van bunnen kant, zeggen dat de aanhangers van Planc- quaert verkochte mannen zijn. Door eene glazen deur kan men zien dat de vergadering uiterst woelig ismen roept, schreeuwt, verwijt elkander en steekt de vuisten uit. Dat alles onder vrienden De uitgeslotenen, willende deel nemen aan de bespreking, stampten de deur in. De Aalstenaars stormen dreigend de zaal binnen de vergaderden pogen de indringers huiten te houden, doch dezen werpen do studenten omver die aan de deur de wacht houden, alsook eene tafel, waarop flesschen en glazen staan, die met groot gerucht verbrijzeld worden de worsteling wordt algemeen. De Aalstenaars behalen de bovenhand en dat ziende neemt geheel het bureel haastig de vlucht, doch niet rap genoeg om aan de verwijlingen der mannen van Daens te ontsnappen. MM. Plancquaert en Dhaemers wor den luidruchtig uitgeschuifeld en uitge jouwd.'t Is een helsch lawijd. Weldra verdwijnen de meeste partijgangers van Plancquaert en eene nieuwe meeting begint onder voorzittersschap van M. Daens. Deze laatste ziet er bedrukt en ont moedigd uit. Ily drukt zyn spyt uit over het gebeurde doch beroept zich op de goede inzichten der Aalstenaars. Hy zegt dat hy geene scheuring wil in do democratische partij, dat er noch Planc- quaertisten noch Daensisten mogen zijn. Hy verlangt niets anders dan eene partij die alleen stryd en zonder cartel. Hij voorspelt groote scheuringen in de party en vindt het bewys daarvan in eenen brief,die hy onlangs van M.Planc quaert heeft ontvangen. Na die aanspraak begon eene nieuwe woelige bespreking over de aanvaarding der afgevaardig den. Een Brugsche afgevaardigde stelde een besluit voor, zeggende dat de demo craten, vergaderd den 8 September, het besluit van het congres van 1904 te Brugge goedkeuren en het verbond met alle oppositie-partijen toelaten. Dat be sluit wordt aangenomen. Men stemt een besluit waarbij het ge drag der liberalen van Dendermonde tegenover Plancquaert wordt gelaakt en men zweert zich daarover te wreken. Een lid van het buitengezet congres zijne handen had kunnen nemen en over zijn lessenaar gaan zitten weenen als eene vrouw. Wel een uur lang zat hij daar roerloos en als verbijsterd, met wezenlooze oogen, gedurig maar starend op het blad koffie kleurig papier dkkr voor hem. Het was al laat, en de klerken legden, den eenen na den anderen, hun schrijfwerk weg en gingen huiswaartsr Maar Cecil Mitford sloeg er geen acht op. Hij zat met gevouwen armen en 6taarde eindeloos op dat wreede, vernie tigende, onverbiddelijk oude krabbelschrift. Eindelijk kwam de portier en tikte hem zacht op den schouder. Wij gaan sluiten. M. Mitford, zegde hij, op zijn gevoelloozen officieëlen toon. Gij zult zeker wel zoo goed willen zijn, de door u ingeziene stukken op hunne plaats te leggen. Van F, No. 27. Werktuigelijk stond Cecil Mitford op en bracht de stukken op de plaats waar hij ze vandaar gehaald had. Vervolgens sloot hij zijnen lessenaar, nam hoed en stok, en liep de straat op, voor het oogenblik een ge broken man. Doch, terwijl hij in dien helderen, war men zomeravond huiswaartB ging, en het koelende windje uit het Park voelde blazen tegen zyn voorhoofd, begon hij bij zichzelf te overdenken, dat, wel beschouwd alles nog niet verloren was, dat feitelijk de zaak nu beter voor hem stond, dan dezen mor- gend nog, voor hij John Cann's laatsten brief gevonden had. Wel is waar had hij de bergplaats van verklaart dat er eene groote meerder heid was tegen het cartel en dat alleen de inval der Aalstenaars belet heeft dat punt te stemmen. Vervolgens werd eene inzameling ge daan voor het oprichten van een gedenk- teeken aan priester Daens. Verscheidene aanwezigen weigeren iots te geven. De vergadering viel hevig uit tegen Dhaemers, wegens zijne onthullingen in Le Soir aangaande priester Daens. Men is van zin hem by de eerste gele genheid over boord te werpen. Eindelijk worden er groepen gevormd waarin men opnieuw aan het twisten gaat. 't ls ne keer congres geweest Wy kunnen ten stelligste verzekeren dat de 40 a 45 zoogezegde Aalsterscbe afgeveerdigden tot buitengemeenten be- hooren en voor 't overige gekende libe ralen en socialisten waren die Groene Pie tot lijfwacht dienden. Voor 't overige zullen wij De Werk manHet Land van Aelst en Het Recht afwachten. Dompersecbolen Volgens de geuzenbladen, hebben de ofücieele scholen uitsluitelijk het monopolium der wetenschap deze alleen vormen be slagen leerlingen en verdienen het vertrouwen der ouders. Die bladen zullen zich wel wachten van te spreken over den uitslag van den wedstrijd in wiskunde waar de scholen van hun hart dit jaar eenen gansch ollendigeu uitslag hekomen heb ben. Wy zullen 't dus doen in hunno plaats, om hun te leeren dat het niet genoeg is te bluffen en te stoffen als er bewijzen zouden dienen gegeven te worden. Het Staatsblad in zyn nummer van 25 Augustus 11. geeft den uilslag van den wedstrijd in wiskunde voor de leer lingen der Rhetorika der Oude eu Mo derne Humaniora en die uitslag is, zoo als wij zeggen, ellendig. Men oordeele Voor de Rhetorika der Oude Huma niora, namen er 21 leerlingeu deel aan den wedstrijd voor die der Moderne (wetenschappelijke aldeeling),66,slechts twee op de 21 bekwamen de helft der punten de eene 56, de andere 54 op 100 Voor de wetenschappelijke afdee- ling waren er ook slechts twee die over de helft der punten bekwamen 74 en 52 op 100 den schat nog niet feitelijk ontdekt maar hij wist nu toch op het onbetwistbaar gezag van John Cann zelf, vooreerst, dat er inderdaad een verborgen schat bestond ten tweede, dat de bergplaats van dien schat werkelijk in Engeland was en ten derde, dat de volledige aanduiding van deze bergplaats te vinden was in John Cann's eigen doodkist, te Port Royal, op Jamaica. Het openbreken van eene doodkist was eene gewaagde zaak, maar het was niet onmogelijk. Over het geheel dus, alles bijeengenomen, niettegenstaande de droeve teleurstelling van daareven, was hij feitelijk dichter bij het vinden van een schat, dan hij ooit te voren geweest was. Tot heden had de laatste aanduiding, op welke ten 8lottealleB aankwam, hem ontbroken. Het was eene aanduiding, zeer moeilijk om te volgen. Maar hij had haar dan toch in zijne macht. In zijne macht Daar volgde weer een slag, eene inzinking van zijn denken. Wat had hij in zijne macht hij, de arme bureelklerk Daargelaten nog de kwestie van die grafschending hoe kon hij met mogelijkheid naar Jamaica gaan Geld bezat hij niet hij leefde uitsluitend van zijn zeer gering loon. Zelfs indien hij van het departement drie of vier maanden verlof kon krijgen waar haalde hij het onmisbare geld, voor de kosten der reis, voor het verblijf daarginds en voor hetgeen er noodig zou zijn tot de netelige onderne ming van het zoeken naar documenten in John Cann's doodkist Daar er voor eene pry's 80 p. op 100 noodig zjju, kon er geen toegekend wor den. Onze 77 mededingers werden dus afgescheept met een accessit eu drie eer volle meldingen 't Is te fel Indien zoo iets gebeurde inde Vrije Gestichten van Middelbaar Onderwijs, zoudt ge iets te hooren kry- genu Broederscholen Dompers gestichten euz. enz. Wy denken niet, teu minste niet, dat de geuzenbladen eenen enkelen dag zul len ophouden te pochen en te bluffen over m hun onder-wijs, dat nochtans ook met ODze centen betaald wordt. Het is zelfs zeker dat zy zullen voortgaan met ons uit te makeu voor dompers en achteruitkruipers. Doch wij zullen ons tevreden slellen met medelijdend de schouders op te halen en aan onze tegen strevers die onze scholen belasteren de fabel van La Fontaine te berinneren waarin staat Tournez vous de grace Et l'on vous répondra Ileleekenis van het Car tel. Volgens de liberale Chronique zou 't Cartel dienen om van socialisten liberalen te kweeken Het Cartel maakt de socialisten eraan gewoon, voor liberalen te stem men en maakt hen terzelfdertyd ver trouwd met het liberaal programma; het opent voor het' liberalism een veld van propaganda Wy zyn, integendeel, van gevoelen dat het juist het omgekeerde is en dat Cartel aau de socialisten gelegenheid geeft om hunne leerstelsels te gaan preèken, daar waar zy anders nooit zouden binnen geraken. Dat gevoelen is niet alleen het onze het wordt volkomen gedeeld door de socialisten, die in het Cartel een middel zien om hunne eigene propaganda uit te breiden. Er zijn zelfs liberale bladen die niet alleen van hetzelfde gedacht zyn, maar van nu af aau de socialisten het spel ge wonnen geven. Dat is het geval met het liberaal blad l'Avenir, dat schrijft Indien het socialism inderdaad de macht der toekomst is, ware het vruch teloos het weerstand te bieden. Het zal toch zegepralen, misschien een weinig later, maar daarom zooveel te onweer staanbaarder. Het doel van het Cartel is dus het socialism maar te laten begaan en zyne zegepraal te verhaasten. Wat denkt de Chronique daarvan (Fondsenblad.) Het was martelendHet was ontzettend! Het was ondragelijk Terwijl het groote geheim hem als aanlokte om zich door hem te laten ontdekken, werd hij op het laatste oogenblik gebonden en gedwarsboomd door een ellendig geldgebrek gebrek aan een bagatel van 200 pond I 200 Pond Hoe belachelijk John Cann's schat zou hem immers voor zijn ganache leven tot een Crésus maken, en nu werd hy weerhouden van er de hand naar uit te steken door eene bagatel van 200 pond. Hij wilde alles doen om die som in zijn bezit te krijgen, te leenen tegen vijftig, tegen honderd percent intrest. Maar hoe er aan te komen Waar in de wereld er om aan te kloppen Tot welken geldschie ter zich te wenden, die hem zonder borg of onderpand, enkel maar op zijn eerlijk gezicht, 200 pond leenen wilde En toen eensklaps, viel hem op deze vraag een antwoord een reddend antwoord in... Hij kon, indien hij wilde, al dit geld van Ethcl leenen... Arme kleine Ethel Zij was alles behalve rijk. Zij had juist genoeg, om met hare Emily heel zuinig te leven. Maar haar kapitaaltje stond niet onder voogden of curators. Zij had de vrije beschikking er over en ongetwijfeld zou zij er wel twee- of driehonderd pond van wil len afnemen, om haren beminde en haar zelf in het genot te stellen van John Cann's onmetelijke begraven schatten I Wordt voortgezet. a 1st,

De Denderbode | 1907 | | pagina 1