Zondag 10 November 1907 5 centiemen per nummer. 62,te Jaar 5998 Diefstal iri l verschiet. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. STANHOPE Zondagrust. Er is een ander leven Bemesting der kernfruitboomen. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post venonden 6 frank 's jaar», fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving sii.digt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- /a ïgen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Gocssens, Korte Zoutstraat, N' 81, en in alle Postkantoren des Lands. Aalst, O November 190T Indien de gematigde liberalen, zy, die 't behoud onzer huidige samenleving willen, eens weten willen waar de kiesverbonden met roode en groene socialisten hen heen voeren, dan hoeven ze maar de oogen te openen en eens te overwegen wat ze in Frankrijk zien gebeuren, alwaar de radikale combisten en de roode socialisten te samen in de wetgevonde kamer de wet geven. Om hun in staat te stellen met kennis van zaken te kunnen oordeelen, zullen wy de heeren behoudsgezinde liberalen, de onbewimpelde verklaringen onder oogen brengen die de roode afgeveer- digde Gonstans deed tijdens de beraad slaging over het wetsontwerp thans hangende voor de Fransche Kamer. Be doeld wetsontwerp beoogt de inpalming, of liever, den diefstal der kerkelijke goederen en stichtingen. Gezel Gonstans wond er waarlijk geen doekskens om als hij verklaarde dat 't wetsontwerp in beraadslaging, on vermijdelijk leiden moet tot de in palming van de fortuin der bur gers, tot de algemeene onteigening. Men oordeele Mijne socialistische vrienden en ik, zullen het ontwerp stemmen, niet om de meerderheid te volgen in den oorlog tegen het clericalism, maar omdat het de daarstelling is van een voorgaande waarop wij ons later zullen beroe - pen. Door dat ontwerp, heeren radika- len, schaft gij het Burgerlijk Wetboek af. Gij neemt eene eerste proef van capitalistische onteigening. Wy zullen ons tegen u op die proefneming beroepen. Zij geeft gelijk aan de collec- tivistische leering. Wij zullen cr weten gebruik van te maken. De wet vermindert het recht van beschikking bij uitersten wilzy is eene gedeeltelijke onteigening van een bij- zonderen eigendom ten voordeele eener collectiviteit. Men zal ons niet meer komen zeg gen dat ons stelsel een niet te verwezen lijken droombeeld is, als wij de ont eigening van den capitalistischen eigen dom namens de collectiviteit zullen CïJBOUK «IJlJ»*. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuard. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de «dvertontiën uit vreemds landen zich te wenden ten buroele van dit blad. Ziedaar hoe gezel Constans zich letter lijk uitdrukte. Reeds van over vele jaren is door ons, Gatholieken, voorzegd geweest dat het eindelijk tot de algemeene onteige ning komen zou. Maar de liberalen sloe gen er geen acht op en beschuldigden ons van overdrijving. Ze protesteerden de Amerikaansche detective. I. 't Was een donkere nacht. De wolken hingen zwaar en laag, de donder rommel de en vlammende bliksemstralen verlicht ten kort en hevig den hemel bij kleine tua- schenpoozen. Huilend veegde de storm over de wijde prairie, terwijl de regen in stroo men nederplaste. Heel de natuur was in oproer. Aan den voet van den kleinen heuvel, legerde een troep mannen, grootendeels goudgravers, die uit het Wild West naar de meest beschaafde streken terugkeerden krachtige gestalten, wien men 't kon aan zien, dat zii aan de gevaren en de bezwaren van een afwisselend leven gewoon waren Op eenigen afstand 9tonden een paar met linnen overhuifde wagens, waarin zich de vrouwen en de k.nderen bevonden. Langzamerhand dreef het onweer over ook de regen verminderde alleen de wind blies nog in korte stooten over de vlakte heen. Waar is Pearson vroeg een van het gezelschap, een man van reusachtigen lichaamsbouw, terwijl bij zoekend om zich hloaiAg. luid tegen onze voorzegging gelijk de Fransche radikalen nu ook protesteeren tegen de voorzeggingen van gezel Constans. Maar ongetwijfeld zal gezel Gonstans eindelijk gelijk hebben. Immers men zal voortgaan op den ingeslagen weg van roof en diefstal. Eerst zagen wij de kloostergoederen rooven, nu is het de beurt aan de kerke lijke goederen en stichtingen en later, als natuurlijk gevolg, zullen het de capitalisten en burgers zijn.'t is gelijk tot welke denkwijze of religie dat ze toebehooren, die hunne eigendommen en goederen zullen zien rooven. En men denke niet dat dit ras van grijpzuchtige blauw-rooden alleen in Frankrijk huist. Neen, dat ras leeft hier in België ook. Het juicht toe aan 't gene het in Frankrijk ziet gebeuren en werkt uit zijne gansche krachten om den dag te verhaasten op deu welken het zijne Fransche broeders zal kunnen navolgen. Tot bewijs willen wij eenige verkla ringen van liberale organon laten voigen Het Laatste Nieuws in zijn nummer van 2 April 1903 zegde Wat de republikeinsche partij in Frankrijk vermag, zouden de libera- len en socialisten vermogen in België, indien zij hand in hand willen storm loopen. De Indépendance die nog door gaat voor een orgaan der gematigde liberalen, schreef op 9 Februari 1904 «Ja, wij willen de politiek van Combes. En den dag dat er mogelijkheid zal bestaan den zelfden anticlericalen strijd te voeren, zullen we daar zijn om de stryders te ondersteunen, gelyk wij de anti-clericalo stryders van Frankrijk hebben ondersteund. Le Réveil hot officieel orgaan der Bruggesche liberalen riep uit 't Water komt ons in den mond als O we zien wat in Frankrijk gebeurt Het Vaderland 't orgaan der Gentsche liberale Associatie voegde er onlangs zyn woord bij, zeggende dat de Fransche Combisten niets anders doen dan het zoogezegde clericale dwangjuk afschudden Wat eene uitbarsting van geestdrif- i) tige vreugd en uitgelatenheid zal het ii zijn wanneer wij in België ook dat «dwangjuk zullen afgeschud hebben. Dan zal - Klokke Roeland lui- den triomf in Vlaamlerland Gematigde liberalen Oordeelt nu Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 10 November 1907, M. Meganck, Leo- poldstraat. Pearson P vroeg een van het gezel schap, een man van reusachtigen lichaams bouw, terwijl hij zoekend om zich heen zag. Pearson herhaalde een andere, die voor het flikkerend kampvuur hurkte, bezig een kortpijpke aan te steken. O, aan hem heb ik heelemaal niet meer gedacht. Kort voor het onweer losbrak, is hij daar naar boven gegaan hij wees met de pijp naar den heuveltop hij wilde daar wat gaan liggen, zegde hij. Kwam hij dan niet terug, toen het begon te onweeren, Black 'k Heb hem niet gezien, antwoordde deze hoofdschuddend. Ik kan toch niet gelooven dat hij onder het helsche weer daar boven is blij ven slapen. De man, die het eerst gesproken had hij was de aanvoerder van den troep en heette Walter Parks zag een oogenblik nadenkend voor zich toen wendde hij zich snol naar dc plaats, waar de wagens ston den en riep met gedempte stem --- Wat is er Een vrouwenhoofd stak door een spleet van de linnen huif eener kar. Is de kleine bij u Ja- Hebt ge Pearson gezien sedert het onweer Neen. Hoe is het met uw man Ach hemel nog heelemaal niet be- Vrydag voor acht dagen had in Frankrijk eene plechtige vergadering plaats van de vyf Academiën, die het Institut de France uitmaken. In die zitting, waarop al de groote geleerden en denkers van Frankrijk vereenigd waren, hield M. Etienne Lamy, voorzitler van de Fransche Aca demie, eene hoogst merkweerdige rede voering. De geleerden herdenkende, die in den laatsten tijd het tijdelijke met 't eeuwige hebben verwisseld, deed de redenaar onder meer uitschynen, hoe zij allen, geloovigen zoowel als ongeloóvigen, zich gedurig hebben bekommerd en aan getrokken gevoeld door het vraagstuk van 's menschen bestemming. Tusschen die geleerden en kunstenaars waren vrijdenkers en goddeloozen, doch zij vonden geene rust in hunne vrijzinnig heid, in hunne goddeloosheid. Allen verzuchtten er naar het groot geheim van 's menschen bestaan, dat alleen de godsdienst verklaren kan, te doorgron den. Dit gaf dan ook aan M. Lamy gele genheid, om met zeer veel gepastheid de volgende gevolgtrekking te maken De beroemdsten van hen, die ons verlaten hebben, zijn het eens geweest, wat aangaatde bekommering om 's men schen bestemming. Deze begunstigden des levens, deze overwinnaars door het werk, deze bezitters des roems zyn het, die ons bestaan hier beneden onvolledig heetenonvoldoende, en die het licht hoo- ger zoeken. Verrassende overeenstem ming van zoo uiteenloopende verstan den, logische overeenstemming van zoo machtige geesten Een hiernamaals is noodig om den mensch eene iceerdigheid te verzekeren, der samenleving eene re geltucht en het gezag eenen grondslag opdat de deugd niet de onredelijkste der ongerijmdheden weze; opdat de eeuwige ongelijkheid, die bestaat tusschen de verdienste en het lot, do reden niet tot wanhoop voere. Om het leven te verrecht- veerdigen, moet men het uitbreiden. Zie daar de les, welke ons die groote dooden achterlaten. En terwyl aldus uit het leven en stre ven van alle groote mannen, geloovigon zoowel als ongeloovigen, onloochen baar blijkt dat er een ander loven zyn moet, een leven van vergelding voor de rechtveerdigen, van uitboeting voorde boozen, een leven van vereffening en opperste rechtspleging, zijn er misda dige volksbedriegers, zijn er heersch- zuchtige d weepers, die de menschen- massa het geloof op een beter leven willen ontrukken, die de driften allen teugel en de ellende allen troost willen benemen Misdadig is hun pogen en onbereken baar het onheil dat zij stichten. Wie er toe bijdragen kan hunne verderfelijke propaganda te keer to ter. Hij krimpt van de pijn. Hebt ge hem noodig Als hij zoo ziek is, natuurlijk niet. Goeden nacht. Met een kort hoofdknikje verwijderde zich Parks en ging naar de makkers bij het vuur. Er is iets niet in orde zoo sprak hij hen toe op bezorgden toon. Pearson is ge durende het onweêr geen enkele maal naar het kind gaan zien. Neem de lantarens, dan gaan we hem zoeken. Zwijgend volgden de mannen hunnen aanvoerder. Zij zochten met licht den heu vel af, tot er een riep Daar is hij 1 Hé, PearBon Doch de donkere gestalte, die half bedekt door overhangende boomtakken, op den doornatten mantel lag, verroerde zich niet. Verwonderd zagen de menschen elkaar aan. Parks liet het volle licht van de lan taarn vallen op den slaper. Groote God Met dezen uitroep knielde hij plotseling naast den kameraad, betastte dienB handen en gelaat en zegde toen halfluid Hij is dood I Verschrikt weken de mannen eerst terug, doch kwamen toen nieuwsgierig nader. Hoe is dat gebeurd? stamelde er een. Door Indianen vermoord vroeg nu een tweede. Parks schudde het hoofd. Neen, niet door Indianen. Die zou den zijn skalp meegenomen hebben, gaan, verzuime dit niet. Hij zal aldus aan den Staat, Samenleving en Kerk een onschatbaren en niet te vergelden dienst bewijzen. In een vorig artikel behandelden wy de bemesting der fruitboomen in hel algemeen thans bestudeeren wij meer bepaaldelyk de bemesting der kernfruit boomen. 't Is eene goede doenwijs des winters deu voet der boomen met eene laag stal mest to dekken, welke in de leute zeer voordeelig oppervlakkig kan onderge werkt worden. Doch de medewerking der scheikun dige meststoffen dringt zich op voor de bemesting der boomgaarden, ook moet de bemesting oordeelkundig geschieden en mag geene enkele voedstof ontbre ken. Men passé haar bij voorkeur gedu rende den herfst of den winter toe, uitgenomen het stikstofmest dat vroeg in de lente uitgestrooid wordt. Wordt dit laatste ondervorm van ammoniak - sulfaat toegediend, men mag het onver schillig in den winter of in de lente uitstrooien. Zooals wy het reeds in vorig artikel zegden, verzekert de stikstof voorna melijk eenen weelderigen groei, het fosfoorzirur geeft vooralde hoedanigheid der produkten, de potasch het rijpen en de stevigheid van het hout, dit meer bepaaldelijk in vereeniging metde kalk, welke nog do zuurheid van don grond verontzijdigt. Nog, verhoogt de potasch de kleuring, het suikergehalte en den geur der vrucht. Evenwel, werken al deze bcstanddeelen onverschillig en gezamenlijk mede ter verzekering van eenen overvloedigen oogst van aller eerste hoedanigheid. Wij staan bijgevolg de aanwending voor van eene goede dosis slakkenmeel, zwavelzure potasch of zwavelzure po- taschmagnesium, en ammoniaksulfaat, in de verhouding van 1,50 tot 2,00 kgr. ammoniaksulfaat, 2,00 tot 3,00 kgr. slakkenmeel en 1,50 tot 2,00 kgr. zwa velzure potasch of 3,00 tot 4,50 kgr. zwavelzure potaschmagnesium. per vol wassen boom in volle dracht. Nochtans ontvangen de te sterkgroeiende weinig vruchtbare fruitboomen miu stikstof en meer fosfoorzuur en potasch. Omge keerd, past men op zwakke boomen eene sterkere stikstofbemesting toe. Van eenen anderen kant mag liet ammoniak sulfaat en het slakkenmeel nimmer ge- lyktydig aangewend worden. Na het uitstrooien dezer meststoffen is het zeer aanbevelenswaardig ze metde eg of den riek ondor te werken. Eindelijk zal eene duchtige kalking om de 5 6 jaren allernuttigst wezen in dit geval, mag het slakkenmeel door eene gelijke hoeveelheid superfosfaat vervangen worden. JAN. Hij streek met de hand over het volle, bniine haar van den doode het volgende oogenblik echter trok hij haar haastig terug een uitdrukking van ontzetting kwam op zijn gelaat en hij wendde zich af, opdat de anderen zijne ontroering niet zou den merken. Intusschen had een der man nen zich gebogen over de levenlooze ge stalte. Zie hier riep hij, wijzende op een kleine brandvlek aan den linkerslaap het vel is grheel gezengd. De bliksem moet hem getroffen hebben. Nieuwsgierig bezagen allen de gekwetste plek, Pdrks echter, die inmiddels zijne kalmte teruggekregen had, vroeg Hebt ge wel eens iemand gezien, die door den bliksem gedood was De mannen zagen elkaar aan maar nie mand antwoordde. Ik zou het wel willen weten, hernam Parks want ik heb er geen ondervinding van en kan dus niet oordeelen. Het is een bliksemslag geweest, meende er een op overtuigenden toon ik heb wel ens gelezen dat het zoo gaat. Ja, ja, het is de bliksem geweest, be vestigde een tweede, Menard genaamd. Wat zou het anders kunnen zijn Indianen zijn hier niet. Ge kunt wel gelijk hebben, zei Parks. Kom, wij gallen den armen Pearson naar ^beneden dragen. Wil ik vooruit gaan en het aan Krut- zers zeggen vroeg Menard. De aanstaande kiezingen. Toekomende jaar moeten niet alleen in de maand Mei, kiezingen plaats hebben voor Kamer en Senaat ook de helft der provincieraden moet vernieuwd wor den. Deze laatste kiezingen hebben plaats den Zondag na den 4 Juni. De wetgevende kiezingen zijn ech'er de belangrijkste. Het zijn de provinciën Oost-Vlaanderen. Henegouw, Luik en Limburg, die hunne afgevaardigden voor de Kamer en voor den Senaat te vernieuwen hebben. Voor do Kamer zijn 8i volksvertegen woordigers aan herkiezing onderwor pen. Daaronder zijn 39 catholieken, 23 liberalen, 18 socialisten en geheel de vertegenwoordiging der Christene Volksfoppersparty bestaande uit één man. Voor den Senaat eindigt het mandaat van 53 leden, waaronder 13 provinciale senators 26 catholieken en 27 blauwen en rooden. De rechtslreeksche kiezingen hebben plaats voor veertig leden, waarvan twintig tot de rechter- en twintig tot de linkerzij behooron. Het getal leden der rechterzij, dat slechts 19 was, is met één vermeerderd, daar de liberale senator Boeyé. die overleden is en geen plaats vervanger had, vervangen is door M. De BruyD, catholiek en gewezen minis ter. De Senaat telt in 't geheel 62 catho lieken, 48 liberalen en socialisten, dus 14 stemmen meerderheid. Dc vooruit zichten zijn dat deze meerderheid, even als die der Kamer, eerder zal vermeer derd dan wel verminderd worden. Een middel tegen heeschheid. Men make camillethee en men mengo daar wat citroensap bij men drinke dezen drank warm weg, en men spoole er verscheidene malen daags de keel mede als hy wat verkoeld of lauw ge worden is. 4*+ Vergunningsrecht. We ver nemen goed nieuws. De heer Minister van financiën zal, zooals hij beloofd heeft, by de hcrope- der Kamers, amendementen neerleggen aan het wetsontwerp dat het Vergun ningsrecht wyzigt. Deze amendementen komen het wets voorstel zeer nabij dat de heer Volksver tegenwoordiger Macnhout, sedert tien jaren in dc Kamer verdedigt, 'l is te zeggen,de algemeenmahing en xcerkelijkc vermindering van het vergunningsrecht vooral degenen die bier en likeuren zullen verkoopen. Daarby zal eene openingstaks geheven worden op elke nieuw geopende herborg. Dezo voorstellen zullen besproken wordon in de maand December, en de nieuwe wet zou in voege treden met 1 Januari 1908. Neen, weerde Parks af. Dat zal ik doen. Brengt hem in mijn wagen. Langzaam daalden de mannen den heu vel af met hun droeven last, en nauwelijks hadden ze den doode in den wagen van Parks neergelegd, of deze bedekte het ge laat van het lijk met zijn eigen muts. Toen ging hij weer naar den wagen van de Krut- zers. Eene walmende vetkaars verlichtte flauw het binnenste van den wagen. Op een versleten matras lag een man kreunend en zich krommend van pijn, tel kens de oogen vol angst richtende op de vrouw, die naast hem hurkte en een slui merend kind van twee jaar in de armen hield. In een hoek lag een zesjarige jongen, die den gezonden slaap der jeugd genoot, welke zich door niets liet storen. Ik wou, dat het al morgen was zuchtte de man het is zoo verschrikkelijk Wees toch stil bromde de vrouw knorrig. Ge krast als een uil. Zij legde het slapende kind op een deken en hief luisterend het hoofd op. Hoor I fluisterde zij. Buiten zijn ze in beweging ik hoor spreken ik geloof dat er iemand hierheen komt. Jufvrouw Krutzer. Het was weder Parks, die naast den wagen Btond. De vrouw schoof het hoofd door de huif naar buiten. O, zijt gij het Parks Wat is er In de steden gelijk Aalst enz. waar de kiezers nog om den tuin moe ten geleid worden, of beier nog, waar men hun zand in de oogen werpen moet, daar treden de liberalen en socialisten op als huichelaars doortrokken gelijk eene smoutkan. Ja, daar huichelen zij eerbied voor den R. G. Godsdienst. Ja, ze zweren bij duivel en hel dat de Gods dienst onder hunne heerschappij niets zal te duchten hebben. Maar in die plaatselijkheden waar met huichelen niets te vangen is, daar ruk ken zij zich het masker af en leveren zich met hunne roode en groene hondge- nooten aan allerhande baldadigheden over ja, dan braken zij al hunne lasteringen, bcleedigingen en versma dingen uit tegen God, Kerk, Priesters en Kloosterlingen. Eu zoo verre gaat het dat liberalen welke nog een greintje eergevoel bezit ten er zich over schamen. Die menschen zien ter oogen uit dat de naam en de eer hunner partij er door te loor gaan, dat haudel en nijverheid, welvaarten rust er eindelijk zullen door ten gronde varen. Wij treuren er niet om, wel integen deel want in de volgende kiezingen zul len wy ze in onze gelederen zien plaats nemen. De heropening der Kamers. De Kamers zullen officieel heropend wordon op 12 November. Zooals wy reeds de gelegenheid had- deu te zeggen, zal de Kamer zich op 12 en 13 November bezig houden met do noodige pleegvormen voor do samen stelling van het bureel. Die zittingen zullen plaats hebben onder voorzitterschap van den heer Beernaert in de afwezigheid van den hoer Tack, oudste lid der Kamer. De zittingen van 14 en 15 zullen niet openbaar zijn de Kamer zal in afdee- lingen zetelen voor het onderzoek der begrootingen. In den Senaat zal de openingszitting van 12 November voorgezeten worden door den heer Fiévé, senator van Gent, oudste lid van die Hooge vergadering. In geval de heer Fiévé zou verhinderd zijn, zal het de heer Leger, insgelijks senator van Gent zijn die de vergadering zal voorzitten. De eerste is 83 en de tweede 82jaar oud. Het voorloopig bureel moet volledigd worden door de vier jongste leden der vergadering. De jongste senator is prins Albert hij zou het ambt van scrutateur moeten vervullen doch de Prins zal de openings vergadering niet bijwonen. Het ambt van sekretaris zal vervuld worden door de heeren Magnette en Eibers en dat van stemopnemer door de heeren Lambiotte en Pelzer. *4 Men zegt dat mulders dieven zijn, Dat heeft volstrekt geen waarheids- schijn Wat zou hij om ons graan toch geven, Een man'dic van den wind kan leven Heeft de 6torm schaè aangericht Nog niet, zoover ik weet. Is uw man reeds wakker. De vrouw zag snel om naar binnen in den wagen en antwoordde Krutzer is er zoo ellendig aan toe met dien hevigen wind. dat ik hem wat morphine gegeven heb. Hij slaapt nog wel niet, maar is half verdoofd. Kom er maar in, Parks, en zie zelf. Al drie dagen lang plaagt de rhumatiek den armen kerel. Hij kan op zijne becnen niet staan. Parks dacht een oogenblik na. Als het zoo slecht met hem gaat, zegde hij zacht, is het beter dat hij niet hoort wat ik te zeggen heb. Ge kunt gerust spreken, verzekerde de vrouw hij hoort het toch niet. Nu dan, Arthur Pearson is dood. Dood herhaalde zij verschrikt, hoe is dat mogelijk Wij vonden hem boven op den heu vel. Hij lag roerloos. - Was hij werkelijk dood Ja, zonder twijfel. Zij zweeg een oogenblik toen vroeg zij heel angstig Hoe is het gebeurd Hij had eene brandwonde aan het hoofd. Menard meent, dat het door den bliksem is gekomen. De vrouw trok even het hoofd terug en wierp een snellen blik op haar man. Toen zag ze weer naar buiten. Parks stond er nog. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1