Donderdag o December 1907 5 centiemen per nummer. 6^e Jaar 4005. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENSTHUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onverdraagzaamheid Heldin van het kwaad Schijn bedriegt. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. - De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE lUIJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 60 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele vae dit blad. Aalst, 4 December 1907 De onverdraagzaamheid der liberalen is spreekwoordelijk geworden, cn scheen eens te meer uit in zake van een kruis op de lijkwagens te Sint-Jans-Mo- Deze zaak werd door de drukpers van alle kleur druk besproken en zijn er die dedweeperspolitiek der Molenbeeksche ma$onnieke geuzen afkeuren, er zyn er ook die ze verdedigen. Onder deze laatsten treft men aan burger.-. Maréchal, secretaris van den vrijdenkersbond van Brussel-West. Deze voorstaander dor vrijheid be weert dat de catholieken van Sint-Jans- Molenbeek zich niet te beklagen hebben, daar een artikel van het gemeenteregle ment hun machtigt een kruis aan den lykwagen te hechten, zoowel als kro nen en bloemen... Maar een kruis in top van den lijk wagen zelf dat kan, dat mag volgens den vrijdenker Maréchal niet zijn... En waarom Omdat; zegt hy, een kruis in top van den lijkwagen in strijd is met het princiep der venoereldlijking dat de grondvest van het anticatholiek evangelie uitmaakt. De lykwagen mag geen enkel ver- sieringsmotief yertoonen dat zou van aard zyn om wie ook van de bewo- ners in hunne godsdienstige, wijsgee- rige of politieke overtuiging te kwet- i sen. Dus de vrijdenkers kunnen geen kruis zien zonder gekwetst te zyn in hunne geusche overtuiging. Bijgevolg als ik, catholiek, een kruis laat plaatsen op den lijkwagen van een mijner naastbestaandeu dan is mijn ge- buur, die een vrijdenker is, in zijne geu sche overtuiging er door geërgerd. Kan men nu de onverdraagzaamheid weider drijven Voorwaar neen Omdat de eerste de beste pochhans verkondigt dat hy vrijdenker is, zouden wij, catholieken er dadelijk moeten van afzien alle uiter lijk teeken van onzen Godsdienst ten toon te spreiden De vrijdenkerij zou dus alleen het recht hebben hare leering te versprei den en hare zinnebeelden in 't openbaar te vertoonen... Maar waarom cischen de vrijdenkers sn niet dat het Kruis van den kerkto ren zou afgerukt worden Het moet immers zoo zeer hunne geusche over- DOOR EUG. LEËN. II. Er was zekeren avond veel volk in den schouwburg van Rij eel, waar men een meuw ballet opvoerde. De vertooning werd gegeven ten voordeele van Mej. Tinah Mylio, eene bevallige danseres, die 's an- kviaag8' tot &root.en aPiJt der tooneellief- nebbers, de stad ging verlaten. In eene loge bevonden zich eenige mnscheen Belgische officieren, die de tUMchenpoos doorbrachten met over hunne geburen of kennissen te spreken en zich ten hunnen koBte te vermaken. Wilt gij groot nieuwe weten zeide er een. LuiBter Men heeft mij verzekerd, t graaf van Borluit verzot is op Tinah en met haar wil trouwen. Kom, kom. gij wilt ons voor den zot nouden Trouwt men met eene kleine danseres De graaf behoort tot eene der voornaamste adellijke familiën van Vlaan- ™en en dan, hij is nog maar een en "vmtig jaar oud. Die woorden waren nauwelijks uitgespro- «n. of de deur der loge ging open en Ertdenk trad binnen. t Was een knappe jonkman, met eene Moge gestalte en een zeer onderscheiden tuiging ergeren als 't Kruis op den lijk wagen... Wacht maar als de liberalen en socia listen, anders gezegd de vrijdenkers hier te lande zullen meester zijn, zult ge niet alleen de kruisen van de kerk torens zien vliegen maar de kerken zullen gesloten, verkocht en afgebroken worden... En wie weet of ze dan niet in hunne geusche overtuiging zullen geergerd zijn bij het ontmoeten van eenen medeburger die ze verdachten in God te gelooven Wij hebben bij 't aanvangen van dees schrijven gezegd dat de onverdraag zaamheid der liberalen spreekwoorde lijk is geworden. Als men het wel overlegt staat men verstomd over de driestheid, over de onbeschaamde pretentie der liberalen en socialisten. In zake van onderwys b. v. Is 't dan met dezelfde schaamtelooze overdraag- zaamheid niet dat ze het onzijdig onder wijs aan allen zonder onderscheid, aan gelooyige en ongeloovige of vrijdenker, aan jood, chismatiek en protestant, willen opdringen Omdat de liberale vrijdenkers bewe en dat er geen God bestaat en aan den Godsdienst vijandig zijn, zou er in de scholen noch van God, noch van zijn gebod, noch van Godsdienst spraak mogen zijn. En wij, catholieken, overtuigde geloo- vigen in God, zonden vrede moeten heb- ben met het onzijdig onderwijs, zeggen wij liever, goddeloos ongodsdienstig onderwys Neen, godverloochenaars, zoo niet geboerd de overgroote meerderheid van 't Belgische volk schuifelde u reeds meermaals uit met uwe onbeschaamde pretentiën en zal u blijven uitschuifelen! Wacht uwant met Mei aanst. zult ge het nogmaals ondervinden Ziedaar een spreekwoord dat van tijd tot tijdeens moet herinnerd worden.Het is zoo wat overal toepasselijk en menig een heeft zich door den schijn maar al te dikwyls laten verleiden, by zoovarrc dat men tot valsche besluiten en oordee- len kwam, on misschien do nadeelige gevolgen er moest van dragen. Een andere Vlaamsche spreuk zegt nog 't Is niet ai goud dat bliukl Ook zouden wy gansch eene verhande ling kunnen schrijven over dit onder werp in 't algemeen doch wij willen voorkomen, wien echter blijkbaar onder vinding en menschenkennis ontbrak. Hij kwam juist op tijd binnen, want hij was nauwelijks gezeten of de gordijn ging op en Mej. Tinah Mylio, de heldin van den avond huppelde over het tooneel. Zij werd ontvangen met eenen donder van toejuichingen, want men wist dat het voor den laatsten keer was. De verleidelijke vrouw, met hare zwarte oogen en haren prachtigen haardos, danste dien avond onverbeterlijk en betooverde de toeschouwers zoodanig, dat het tooneel weldra overdekt was met bloemtuilen en de gordijn neerging onder het gejuich en ge trappel der menigte. De jonge graaf had zich gehaast, de vrienden vaarwel te zeggen en begaf zich naar de deur, waar hij wist dat Tinah moest uitkomen. Inderdaad, zij verscheen eenige oogen- blikken later, vergezeld van jufvrouw Du- four eene soort van duenna of gezelschaps juffer. Frederik van Borluit hielp de vrouwen in het rijtuig klimmen en vroeg de toela ting haar te vergezellen, dewijl het de laat ste avond was, dat hij Tinah's tegenwoor digheid kon genieten. Dit werd hem toege staan. Gij vertrekt morgen dus wezenlijk vroeg hij. Wel zeker, ik ga eerst terug naar mijn lief Brussel en daar zal ik uitzien... ik kan in deze stad niet gewennen en overigens, hier eene toepassing geven uit den land bouw, naar aanleiding van eene vraag die ons onlangs gesteld werd. Een braaf boerken had dit jaar naar gewoonte scheikundige meststoffen ge kocht voor zijne lentezaaiïngen. Welnu, deze meststoffen hadden eene gansch andere kleur dan die, welke men hem vroeger geleverd had en waarover hij zeer tevreden was. Hij was er niet van op zijn gemak en zelfs vermoedde hij bedrog. Wij hadden al de moeite der wereld om hem te doen begrypen dat de kleur en de innerlijke weerde der meststoffen twee gansch verschillende zaken zijn, dat het uitzicht afhangt van de gebruik te grondstoffen of van de manier van fabrikatie waar dat men den inhoud voedende bestanddeelen, 't is te zeggen, de deugdelijkheid niet op het zicht kan beoordeelen. Eene meststof die er uiter lijk heel schoon uitziet, kan eene min dere weerde hebben, dan eene andere met min vleiende kleur, want nog eens dit doet niets ter zake. 't Zijn de vrucht baarmakende elementen alleen die tel len dat mag men niet vergeten. Nemen wij twee typische voorbeelden: De superfosfaat en het ammoniaksulfaat. Superfosfaat kan gemaakt worden van beendermeel en ook van minerale fosfa ten. Do eerste is zwart grijs, terwijl de tweede helder grys is. Welk is nu de beste Niet deze die de schoonste kleur heeft, maar wel degene die rykst is aan oplosbaar fosfoorzuur. Onlangs zagen wy in eene landbouw tentoonstelling eene verzameling van ongeveer twintig verschillende soorten ammoniaksulfaat. Onder al die stalen waren er van alle kleuren helder grijs, donker grijs, blauwachtig, geel en geel achtig, zelfs naar het rood toe En dit was al ammoniaksulfaat, met daar of omtrent denzelfden inhoud. Hier nog eens had het uitzicht dus niets te maken, want de weerde van ammoniaksulfaat hangt enkel af van zijnen inhoud aan ammoniakale stikstof, die 20,5 t. h. is. Uit het voorgaande kan men dus genoeg zaam afleiden dat de kleur of het uit zicht van geen het minste belang is bij de meststoffen. Ongelukkiglijk hebben nog veel land bouwers de slechte gewoonte te veel naar die factoren te oordeeleu. Zij vergeten dat deschyn bedrieglyk is en dat er slechts een middel bestaat om ons de weerde der chimieke vetten te doen kennen en dit is ook waar voor de voederstoffen. En dit middel is de scheidkundige ontleding. niemand zal er mij betreuren, terwijl ik in Brussel veel vrienden bezit. Allen die u kennen, betreuren u, me- juffer, antwoordde de jongeling zuchtend. O ik bid u, vertrek niet Ik verander mijn besluit niet meer. Morgen vroeg vertrek ik, want ik wil Brus sel terugzien. Aldus koutende, kwamen zij in de Aar- denburgsche straat, waar de danseres hem deed opmerken, dat het reeds middernacht was, geen zeer geschikt uur om bezoeken te ontvangen. Dank nogthans aan de wel willende tus8chenkom8t van jufvrouw Du- four, stemde zij er in toe, dat hij even zou binnentreden, om op meer behoorlijke wijze afscheid te nemen, dan dit wel op straat geschieden kon. Zij traden een wel verlicht vertrek bin nen, waar een goed vuur brandde. De tafel was gedekt en een uitmuntend avondmaal wachtte de danseres. Welnu, graaf, zeide zij, plaats ne mende, dewijl ge in de vesting zijt, noodig ik u uit mijn avondmaal te deelen en op mijne gezondheid te drinken des te meer, wijl twe slechts een half uur meer met elkander door te brengen hebben en wij elkander wellicht nooit meer zullen terug zien. En Tinah versneed een kieken, waarvan zij den helft op Frederiks bord legde daarna vulde zij de glazen met schuimenden Rijnwijn. Zij toonde zich zoo lieftallig en bemin- Guido Gezelle en Napoleon UI. Over een 40lal jaren verscheen te Ant werpen het bijtend spotblad Reinaert de Vos, uitgegeven door Vleeschhouwer zaliger. Het blad kondigde godurendo zekeren tijd spotdichten af tegen den Frauschen keizer Napoleon III, en die onderteekend waren Spoker. Een blad zegt daarover Die spotdichten, die dikwyls hevig waren, zyn over het algemeen zeer geestig en verraden een buitengewoon talent. Degene die zich onder den naam van Spoker# verdook,was niemand anders dan de zoetgevooisde West-Vlaamsche dichter Guido Gezelle. De uitgever van Reinaert de Vos, zocht lang te vergeefs om den naam te kennen van zijnen geheimzinnigen me dewerker, die hem regelmatig zulke geestige aanvallen tegen Napoleon III toezond. Guido Gezelle was te dien tyde bijna nog gansch onbekend, zoodat het hem gemakkelijk was zijnen echten naam te verduiken. Het is maar later dat hy zich aan Vleeschhouwer deed kennen. Tegen het alcoolism. In Zwit serland wordt de strijd tegen het alcoo lism zeer sterk gevoerd, maar hy heeft nog niet kunnen beletten dat de dron kaards er nog talrijk zijn. En evenals in België is het denZondag dat er meest geswenseld wordt. Professor Forel, geneesheer van krankzinnigen, stelt daarom spottend voor, eiken Zondag avond, aan eiken trein, een of twee waggons te hechten, bestemd voor personen die van sto kershondje gebeten zyn Indien een of twee waggons niet zou den voldoende zijn, dan stelt de heer Forel voor, afzonderlijke waggons ter beschikking te stellen der reizigers die nuchter zijn. Sinte Catharine's witte kleedje. Het is een oud volksgeloof dat het op Sinte-Catharinadag, 25November, moet sneeuwen. Welnu, Zaterdag sneeuwde het te Brussel Maandag vlogen er on beduidende sneeuwvlokjes te Gent en in den nacht van Zondag tot Maandag, viel er betrekkelijk veel sneeuw in de Ar dennen. Maandag vond men er eene dikke laag sneeuw welke den grond bedekte. nelijk, dat de jonge graaf, reeds hartstoch telijk op haar verliefd, meer en meer de betoovering onderging en eindigde met te zeggen, dat hij haar vurig beminde en ge reed was, met haar te trouwen. Mej Tinah begon te lachen Ge denkt er niet aan, zeide zij. Gij graaf, spruit van een aloud geslacht, gij die eenmaal drie, vier miljoenen rijk zult zijn, gij zoudt met eene danseres, de dochter eener doodarme Parijzenaarster trouwen!.. De schimmen van alle vroegere Borluiten zouden uit hun graf opstaan om zich over hunnen ontaarden nazaat te wreken. Een Borluit met eene danseres trouwen 't Is één uur, beste vriend geef mij eenen laatsten handdruk. Ik zal niet vertrekken, voor ge mij beloofd hebt, mijne vrouw te worden. Lach niet, Tinah, ik spot met den hoogmoed mijner voorzaten, en ik zal u uwen, on danks wie het ook zij. Spreekt gij ernstig, Frederik Ge zijt nauwelijks meerderjarig en kunt niet trou wen; zonder de toestemmiug uws vaders. Die toestemming zult gij nooit verkrijgen. Neen, dat beken ik... 't zou tot niets dienen u te willen bedriegen... Doch ik kan immers zonder zijne toestemming in het huwelijk treden. Wat ge nu zegt, Frederik? Denkt gij dan dat ik er ooit in zou toestemmen, de vaderlijke overheid te tarten Is dat een middel om den Hemel een huwelijk te doen zegenen Volgens de statistieken valt er in November minstens 3 maal en hoog stens 9 maal sneeuw. In December 5 maal minimum en 16 maal maximum. Januari, Februari en Maart, gemiddeld 6 dagen sneeuw, April 3, doch het kau ook gebeuren dat er 10, 24, 18 en 10 dagen sneeuw in voorkomen. In Mei sneeuwt het zelden en in Juui heeft het slechts een maal gesneeuwd. In Septem ber zag men ten onzent nooit sneeuw, wel vorst. Landverhuizers opgepast. Uit de streek der Reserve mijnen in Canada, komen berichten toe die onze werklieden, welke lust zouden gevoelen om naar Canada te trekken, goed moe ten overwegen. De Belgische mijnwerkers die zich hebben laten verlokken, klagen bitter lijk bedrogen te zijn. Hun loon is 1,75 fr. minder dan dat hunner Engeische werkgenooten. De toestand is slecht, vooral voor de BelgeD welke geen Engelsch kunnen. Ook keeren do Belgische werklieden, die zich in de streek bevinden, zoo spoe dig mogelijk naar huis. Voor landbouwers, is het in sommige streken van Canada goed, doch een klein kapitaal is altyd noodig om eene boerderij te kunnen aanvatten. Voor degenen die moeten beginnen met bij andere landbouwers te dienen zyn de eerste jaren altyd lastig en moeiljk. Bier in blokken. Een Deensche ingenieur, Meardt genaamd, is najaren lange proefnemingen er in geslaagd een middel uit te vinden om bier te maken tot eene harde zelfstandigheid, welke, in water opgelost, weder een zeer sma- kelyken drank geeA. Een blok van 11/2 K. G. levert 13 liters op. Het bier blyA in zijn vasten toestand zes maanden lang goed. Meardt heeff verschillende soorten van bier, ook ale en stout, op die wijze be handeld. Naar men verzekert, word, het blok- kenbier door bevoegde autoriteiten zeer geprezen. De offlcieele winter zal dit jaar enkel op 23 December om middernacht intreden. Hij zal eindigen op 20 Maart in den loop van den dag. Hopen wy dat hy ons vóór dien tyd zal verlaten hebben. Bah 1 ik ken mijn vader hij is de goedheid zelve en wanneer de zaak zal vol bracht wezen, dan geloof ik wel dat hij u bij zich op het slot zal ontvangen... Maar wij moeten leven in afwachting, en waar zullen wij middelen vinden... Ik zou over de nalatenschap mijner moeder kunnen beschikken; alleen onze eigendom van Gaver brengt meer dan acht tien duizend frank rente op. Tinah, gij stemt toe, niet waar. Eene weigering zou voor mij een doodelijke slag zijn. Ongelukkige zeg dat niet. Welja... maar niet voor drie maanden hierna... En zoo gij het later berouwt, vergeet dan niet, dat gij het gewild hebt. Mij berouwen 1 wanneer gij door uwe toestemming eenen hemel voor mij opent... Ach I indien hij op het oogenblik dat hij deze woorden uitsprak, de uitdrukking van Tinah's gelaat hadde kunnen zien Doch nu, sprak zij vergenoegd, ga ik u bepaald buiten zetten, want ik moet mor gen naar Brussel en heb dus verscheidene toebereidselen te maken. Gij volhardt dus in uw vertrek. Ja, maar wat belet u, mij te komen vervoegen... Gedurende de veertien eerste dagen, moogt gij echter niet komen, an ders zou ik u niet ontvangen. Verstaan 'tZij zoo 1 binnen veertien dagen dus. De jonkman verliet het huis Nauwelijks had hij zich verwijderd of het valsche schep sel sprong vroolijk op en riep handenklap pend uit(Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1907 | | pagina 1