Zondag 15 December 1907 5 centiemen per nummer. 62i,e Jaar 4008. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verkiezing van een toegevoegd Gemeenteraadslid, SOCIALISM en EIGENDOM. STANHOPE Tuin-en Landbouw. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verxonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N1 31, en in alle Postkantoren des Lands. C UI QUE «UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3- bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heereu Nota* rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 1 1 December 1907 STAD VAM AALST. (nijverheidshoofd) DEN 18 DECEMBER 1907. DE NAEYER SOCIALIST Nu lieden dat de radico-liberalen overal bijna, hier te Aalst en elders met de socialisten aanspannen, met hen be stendige cartels sluiten en, om zoo te zeggen, nog slechts een partij vormen, het radico-socialism, zal het niet onge past zijD, onder de oogen der behouds gezinde liberalen te brengen wat het socialism in zake van eigendom, van bezit wil en zoekt ten uitvoer te bren gen. Wat willen de socialisten Stoutweg verklaren ze dat ze de alge meene onteigening, het collectivism, of de verdeeliug der goederen nastreven. En 't bewijs hiervan?... Halen wij hier de getuigenissen aan van eenige roode leiders. Nemen wij vooreerst Marx, den stich ter van de socialistische partij. In het Manifest der Communisten, door hem in medewerking met leider Engels uitgegeven, leest men 't vol gende Het proletariaat zal zich van zijne oppermacht bedienen om laugzamer- hand alle capitaal aan de burgerij te ontrukken, om alle voortbreugst- middelen te vereenigen in de handen van den Staat. Schaeffe, een aartscollectivist, spreekt in den zelfden zin «i De gemeenschap, zegt hy, zal de algemeene eigenaar zijn en de hervormer van alle maatschappelijke voortbreugstmiddelen. Bebel is niet min uitdrukkelijk In zyn boek De Vroüw verklaart hy 't volgende Vermits dus, zoo als ik aangetoond heb, alle kwalen zonder uitzondering de Amerikaansche detective. 5" Vervolg. Dat is zeker waar 1 antwoordde Mor- riseon bedachtzaam hoofdschuddend. Het ia een zonderling geval en er zijn niet wei nig bezwaren aan verbonden 1 Twintig jaar geleden zoo vertelt ge mij werd een man op vreeselijke wijze, door hem een nagel in ue hersens te drijven, vermoord. Amerikaamche detectives hebben vergeefs 't spoor van den dader gezocht Engelsche deskundigen staken den oceaan over om het geheim op te sporen en tot heden is dat nog niet gelukt. Twintig jaren zijn verloo- pen de moordenaar is misschien al lang dood en toch wilt ge de zaak weer opne men. Ge verlangt daarvoor mijn beste speurhonden, die tot hiertoe als broeders samengewerkt hebben, en ge eischt niets minder dan dat ik die twee tegenover mal kaar zet dat ik hen tot mcded.ngers maak in een tweekamp, die voor den overwinnaar eer en vorstelijk vermogen beduidt, voor den overwonnene echter eene neerlaag en het verlies van roem. Tegen die laatste opvatting moet ik protesteeren Men kan zich wel eens buigen voor iemand die knapper of handiger is, zonder daarbij zijne reputatie te verspelen. Zooals ik u zegde, is er voor mij zeer1 veel Mn gelegen die beide jongelingen voor hunnen oorsprong hebben in den B maatschappelyken toestand, die thaDs berust op de persoonlijke uitbating van het capitaal,op den persoonlijken n eigendom vau alle voortbrengstmid delen grond, werktuigen en ver- keermiddelen en op het byzonder n bezit der bestaanmiddelen, is het noodig door eene overgroots toe- eigening in socialen eigendom te n veranderen gansch den persoon- lijken eigendom. Dat is klaar en duidelijk, denken wy. Benedict Malon in zijn beknopte leer van 't socialism drukt zich uit als volgt u In de colectivistische maatschappij wordt de arbeid op sociale wijze gere- geld, maar de voortbrengsl ervan (alle vereischten vervuld zijnde) wordt verdeeld lusschen de arbeiders naar gelang hunner medewerking aan de voortbrengst, om vrijelijk verteerd te worden. Om juister te spreken, 'tzijn o de voortbrengsels zelf Diet, welke t verdeeld worden, maar de gelijke weerde ervan, de eenige vergelding ïi die aanneembaarzy wanneer het werk zal geregeld zyn. En Jaurés, de Fransche collectivist wat verklaarde hy Wat het socialism wil, verklaarde hij,'t is de maatschappelijke eigen- )i dom en voortbrengst in de plaats i) steUen van den capitalisóschen u eigendom en voortbrengst. Socialist Deslinières in zijn werk De toepassing van het collectivistische stelsel, vangt het derde hoofdstuk aldus aan Het collectivism heeft tot grondslag de teruggaaf aan de natie van alle voortbrengstmiddeien thans t in de macht der bezittende klas. Het is dus onbetwistbaar, onloochen baar dat de socialisten het collectivism of algemeen bezit invoeren willen en mijn doel aan te werven. Ik zou mij daarbij gaarne van uwe bemiddeling hebben be diend als u echter weigert, dan moet ik rechtstreeks met hen onderhandelen. En dit staat bij mij vast kan ik hunne diens ten met geld koopen, dan zullen Vei net en Stanhope de ontdekking van dien geheim- zinnigen moordenaar volbrengen. Ge spreekt zeer openhartig, mijnheer, antwoordde Morrison. Het verwondert mij echter, dat ge mij noch uw naam, noch dien van den vermoorde hebt genoemd. Ik zal dat ook niet doen, eer de beide detectieven voor mijn zaak gewonnen zijn, luidde het besliste antwoord. Morisson dacht een paar minuten na toen sprak hij op tegemoetkomenden toon Nu, goed danluister naar mijn voorstel. Ge vermoedt terecht, dat, als er mogelijkheid bestaat, dat verjaarde geheim te doorgronden, Vernet en Stanhope de eenigen zijn, die dat klaar kunnen spelen. Inden grond is ook uw gedacht, hun beider eerzucht te prikkelen door het beloven van eene vorstelijke belooning, niet kwaad, in tegendeel, het is nuttig voor u en voor hem, die wint. Vernet en Stanophe hebben dezen mor- gend beiden eene opdracht aanvaard, die ze echter niet gemeenschappelijk uitvoeren. Wilt ge nu geduld hebben tot die beide zaken afgeloopen zijn, dan stel ik de beide mannen ter uwer beschikking in geval zij lust hebben, de taak te aanvaarden. Dat laat zich hooren. knikte de vreemdeling tevreden. Ik zou echter gaarne om dit te verwezenlijken, zullen ze alle eigendommen groot en klein,alle voort brengstmiddeien ten voordeele van de Staat aanslagen. Nu zoo verre zyn de liberale haantjes- vooruit door hunnen on verbiddel ij ken godsdiensthaat gedreven dat ze nu heden gemeene zaak met de socialisten maken dat ze, om zoo te zeggen, tot eene enkele party versmolten zijn... Mochten alle onze weldenkende mede burgers de oogen openen en de gevolgen der houding onzer haantjes-vooruit be seffen, ze zouden allen steun weigeren aan de blauw-roode vijanden onzer samenleving en nationale instellingen j Zwavelzure potasch Eene tweede ryko of gezuiverde pot- aschmest is zwavelzure potasch. Het groot verschil tusschen dc-ze moststofen de chloorpotasch, bestaat hierin dat de potasch hier verbonden is met zwavel zuur door de meeste landbouwers beter gekend onder den naam van vitriool. Men bereidt dit zout uit ruwe pot- aschzouten, b. v. uit kaïniet, ook wel wordt het soms bereid uit chloorpot asch. In den handel bevat die meststof 90 tot 96 zwavelzure potasch zij is dus bijna heel zuiver en wordt ver kocht met een gewaarborgd gehalte van 50 °/o watervrije potasch. Zwavelzure potasch is insgelijks eene meststof voor zware gronden, en is de aangeduide meststof overal waar het er op aankomt planten van allereerstekwa- liieit te winnen. Alzoo is het een bekend feit dat aardappels meelrijker zijn, dat tabak beter zal branden en aangenamer geuren by het gebruik van zwavelzure potasch. Eveneens verdient het de voorkeur voor hop en voor de meeste onzer tuin gewassen. 't Is waar, die meststof kost wel 1 of 2 fr. duurder dan de chloorpot asch, doch nog eons op alle planten waar de hoedanigheid in 't byzonder betracht wordt, moet men zwavelzure potasch verkiezen. Men mag hem evengoed in den herfst als in de lente toepassen. Bij voorkeur wordt hij ondergewerkt, doch als dek- vette verdient hij ook aanbeveling. Voor granen, weilanden en voeder gewassen is zwavelzure potasch te duur. Hier vervangt men hem voordeelig door chloorpotasch of kaïniet. Van zwavelzure potasch gebruikt men van 100 tot 300 k. per hectare, volgens de mindere of meerdere behoefte des gronds. Die meststof vraagt geene bijzondere zorg van bewaring, daar het een fijn en droog poeder is. zoo spoedig mogelijk hunne beslissing ken nen. Als ik maar vast op hen kan rekenen, komt het mij op een paar weken vroeger of later niet aan. Uw wensch kan wel dadelijk vervuld worden, antwoordde de overste opstaande. Vemet is in het bureel en misschien Stan hope ook die kan in elk geval gauw komen. Ik zal dadelijk met Vernet spreken. Verontschuldigd mij een paar minuten. Daar op de tafel vindt ge de nieuwste ga zetten om u bezig te houden tot ik terug kom. Hij verliet de kamer en begaf zich naar Vernet, wien hij de geschiedenis van din bezoeker meêdeelde. Ook noemde hij hem den ongewonen eisch, en den hoogen prijs, dien hij op het ontdekken van den moord had gesteld. Vemet luisterde met gespannen aan dacht zijn oogen glinsterden en nauwe lijks had Morrison uitgesproken, of hij ver klaarde zeer beslist, dat hij de zaak ter hand wilde nemen. Zeg dien mijnheer, als ge wilt, dat ik op zijn voorstel inga, luidde de beslissing. Het zou dwaas zijn, zelfs om der vriend- schapa wille, zich zoo'n kans te laten ont glippen. Buitendien is het de beste gele genheid voor Richard en voor mij, te toonen, wie van ons tweeën zich er mag op beroemen, de handigste te zijn. MarrDon maakte geen opmerkingvraag de zich enkel af, wat Stanophe wel gezegd zoo hebben, als hij die uitlating had ge hoord. Zwavelzure potaschmagnesia. Dit is een potaschzout dat in België nog bijna onbekend is. By onze noor derburen, in Nederland, wordt het ech ter op grooto schaal gebruikt. Het is daar gekend onder den naam van Patent- Kali. Onze landbouwers hebben groot ongelyk daar niet meer aandacht aan te besteden immers verschillige proefne mingen bewijzen dat de magnesia, na stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk, ook in menige gevallen eene voorname rol speelt, en soms de opbrengst merke lijk verhoogt. In patent-kali komt de potasch voor onder vorm van zwavelzure potasch. Die meststof heeft dus, benevens haren hoogen inhoud magnesia, al de goede hoedanigheden van zwavelzure potasch. Voor aardappels, tabak, hop, om maar te noemen, kan ze dus met voordeel aangewend worden. Zwavelzure potasch-magnesia of «pa tent-kali bevat gemiddeld 25 °/0 pot asch. Zoodat men er nog zooveel van moet gebruiken als van chloorpotasch op zwavelzure potasch en half zooveel als van kaïniet. Wij raden de Belgische landbouwers ten zeerste aan die nieuwe meststof ten minste te beproeven. William. Iets w n t voorzeker aan alle weldenkende Aalstenaars heel vreemd voorkomen moet, is de stichting van een Neringbond met samenwerking der socialisten. De liberalen stichten een Neringbond tot verdediging der belangen van de liberale neringdoende burgerij en ze roepen de hulp in, ze vragen de samen werking met de gezworene vijanden van deze lieden wier belangen zij op zich nemen te zullen verdedigen. Ja, het valt niet te loochenen, de socialisten zijn de gezworne vijanden van de neringdoende burgerij. Wat zijn die neringdoeners voor de socialisten Anseele zegt het ons. Op 25 Januari 1895 zegde hij ter Volkskamer o Als de neringdoeners, de han- delaars zich tegen over de werk- Heden bevinden, dan zijn ze ii Cartouche O"*. Dus baanstroopers Socialist Vandorvelde, een der hoofd leiders, schreef Volgens het collectivism moe- ten de Kleine nijverheid en de n kleine nering verdwijnen. En wat doen de liberalen Ze vragen de samenwerking om de kleine nijverheid, de kleino nering te helpen aan hare erfvijanden. Wat bewyst dit Het bewijst dat de Toen hij bij den kliënt terugkwam vond hij dezen met een blad in de hand, opge wonden de kamer op en neer loopende. Hij riep Morrison toe Zie eens hier, wat het wachten mij heeft opgeleverd Daarbij wees hij op de aankondiging, die begon met de woorden Inlichtingen verzocht omtrent een zekeren Arthur Pear son... enz. De overste las de annonce, waarvan hij niets begreep. Een oproeping, zooals er honderd maal worden gedaan I zegde hij onverschil lig Ik begrijp niet hoe dat u zoo opwinden kan Dat zal ik u uitleggen, hermin de vreemde. Ik was eerst besloten, den naam van den vermoorde voorloopig niet te noe men. Dit hier verandert de zaak geheel. Begrijpt ge Nog niet. Na twintig jaar vraagt iemand inlich- lingen omtrent Arthur Pearson... Is dat misschien... De man, wims moordenaar ik mij voorgenomen heb te ontdekken. En het kind Ik verneem haar naam nu pas voor het eerst. Waarschijnlijk is dat het kleine meisje waarvoor Pearson de zorg op zich genomen had. Welke invloed kan deze annonce op uwe plannen hebben vroeg Morrison. Dat zal ik u meteen zeggen. Maar liberalen niet de bevorderingen der belangen der neringdoende burgery be oogen maar wel hunne wraak zoeken bot te vieren tegen al dezen die door hen verdacht worden van, op 20 Octo ber 11., voorde catholieke candidaten te hebben gestemd. Ziedaar de waarheid wat er ook M Spiritus in het orgaan der firma Vijf Ezels C° over neêr- kribbelen mag Opgepast voor uw Pen sioen De personen, geboren in 1842, die denken recht te hebben op het pensioen van 65 frank, moeten zich aangeven vóór den 1 Januari 1908. Opgepast Wie geboren werd in 1844, moet 18 frank storten in 3 jaar in 1907, 1908 en 1909. Wie geboren werd in 1845 moet 18 fr. storten in 4 jaar 1907, 1908, 1909 en 1910. Zy kunnen zich aangeven ieder op hunne gemeente by den Heer Burge meester of Gemeentesecretaris, of bij den schrijver-schatbewaarder van do onderlinge Pensioenkas. Hier te Aalst moet men zich aan bieden ter Werkbeurs ten Stad- huize. AL DIEVEN Wie? Wie Al de broodbakkers zonder eenige uitzondering al de broodbak kers van binnen en buiten de Stad en zelfs dezen niet uitgezonderd welke deel uitmaken van den blauwen-rooden ne- ringsbond die alhier komt gesticht te worden. En bemerkt wel dat wy De Den- derbode i het niet zyn die deze las terende beschuldigingen naar 't hoofd der broodbakkers slingeren neen, 't is s Recht en Vrijheid het orgaantje der Aalstersche socialisten, het orgaantje der volksuitbuiters die in de Aalster sche ovenpartij den scepter zwaai en het orgaantje der roode leeperik- ken wier genegenheid voor 't volk niet verder strekt dan hunnen oven, niet verder dan hunnen pek draad, niet verder dan de centen van Vooruit. - zoo de liberalen vroe ger schreven. Dus dubbele dieven want ze verkoo- pen aan hunne klanten slechte waren voor puike waren en bedriegen ze nog op den hoop toe in 't gewicht. Ook verhalen de leeperikken 't histo rietje van den bakker die een brood van een kilogr. leverde aan een winkelier. De bakker vroeg hem in ruiling een kilogr. ryst te w illen gerieven en de winkelier legde 't brood in do weeg schaal dat een kilogr. moest wegen en geriefde dus maar juist zoo veel rijst als het brood woog. Als de bakker thuis kwam woog hij den rijst en vond maar 800 gram. dus 200 gram te kort. De bak ker vloog hij den winkelier eu men weet de rest want 't historietje kwam reeds meermaals voor in de Almanakken. En dan vragen de roode leeperikken Wat leert ons dit En ze antwoorden vertel mij eerst eens hoe staat het met Vemet Hij stemt toe. Goed 1 Nu dan deze oproeping is of door een vriend van Pearson, of door den vader van het verloren kind, John Durham, geplaatst. Wat weet ge van den laatste Hoegenaamd niets Ik heb hem nooit gezien. Zoodra ik echter weet dat Vernet en Stanophe mijne zaak willen lei den, zal ik hem opzoeken, ingeval hij den inzender van de aankondiging is. Ik ga namelijk direct naar Australië. Morrison zag hem verrast aan. Verwondert u dat vroeg de andere glimlachend. Maar zeg zelfwat kan ik beter doen gedurende den tijd dat ik moet wachten Overmorgen kom ik nog eens bij u, om Stanhope's antwoord te vernemen, en dan ga ik dadelijk op reis Toen Richard Stanophe tegen den avond nog eens bij zijn overste kwam, deed deze de meedeeling van de plans van den En- gelschman alsmede van de vorstelijke be looning, doorhem uitgeloofd. Nu, beste jongen, hoe denkt ge er over vroeg de overste. Lokt het u niet aan, met één slag een vermogen te verwer ven Neen ik bedank. De jonge man zegde dat zoo kalm, als gold het een aangeboden sigaar. Over zoo iets denkt men toch eerst eens na, zegde de overste, wien dit ant woord verrestte. a Dat al de klanten van dien bakker bedrogen wierden met 200 grammen per brood, en dat de werklieden die hun brood bij afzonderlijke hakkers i) koopen ook het zelfde bedrog kunnen bestatigen. - Nogmaals dus al de bakkers zijn dieven. Zondag werd er in Hand aan Hand eene voordracht gehouden over de kwes tie van 'l brood en de redenaar vertoon den drij hrooden hij bakkers der stad gekocht die, zoo hy zegde, met de slecht ste bloem worden gebakken... en hun gewicht niet haddcu. Andermaal dus de bakkers zijn dieven 1 Natuurlijk volgens de roode leepe rikken zijn er geen eerlijker menschen dan zij. En wie niet wil bedrogen zijn noch in hoedanigheid noch in gewicht moet brood bij de roode leeperikken koopen, Kan er nu wel eene schandaligere oneerlijkore concurrentie bestaan 't ls do slielnijd tot het uiterste ge dreven... De roode leeperikken beschuldigen hunne stielgenooteu van te zeuren in de hoedanigheid der bloem en te bedriegen in gewicht. Wy herhalen hetSchandaligere oneer lijke concurrentie kan men niet uit- denken. 't Moet vriezen in den oven der leepe rikken En onze Aalstersche liberalen zijn de bondgenooten der roode leeperikken, maar laat ons liever zeggen Do Aals- tor8Che liberalen liggen onder de klauw der roode leeperikken \vant zonder hen zouden zij niets meer zijn ge zoudt er zelfs niet meer hooren over spreken dan om aan 't nageslacht te herinneren dat ze in den poel hunner ongerechtig heden, hunner vuige lasteringen, van hunnen helschen godsdiensthaat zyn verzopen Nu, Medeburgers, overdenkt het eens wel Onze liberalen komen hier een Neringsbond te stichten tot bevordering van de belangen der liberale nering doeners en dit in samenwerking met de roode leeperikken de gezworne vijan den van de kleinhandelaars... De roode leeperikken moeten dus in samenwerking met de liberalen de be langen der neringdoende burgery voor staan en ze beginnen met eenen oneer lijken oorlog te voeren tegen de hak kers, zoowel liberalen als catholieken, die ze vlak af als bedriegers, als dieven uitkrijten Maken de bakkers wellicht geen deel uit der neringdoende Burgerij bij de liberale i Hier eindigen wij en zeggen tot onze Medeburgers leest en oordeelt en spreekt uw vonnis uit ter stembus in Mei eu Juni aanstaande. Dat is niet noodig, was het bescheid. V' met en ik zijn te vast verbonden om ons door het geld te laten scheiden. Hij zou ook niet op zulk een voorstel ingaan. Morrison beet zich op de lippen, maar gal geen antwoord. En als hij het deed, hernam Stanhope, dan toch zeker niet als mijn tegenstander. Zeg dus aan dien heer, dat ik alleen met Vernet samen de zaak ter hand kan nemen. Hij mag voor mijn part hem de leiding op dragen, ik zal mij geerne er mee vergenoe gen, hem ter zijde te staan. Wil Vernet niet meedoen, dan zou ik de karwei alleen op mij nemen maar tegen Vemet, als zijn meedinger alleen om de eer en het geld nooit 1 Morrison had de edelmoedige verklaring van den jongen man met geen woord afge broken hij voelde bewondering voor die zeldzame onbaatzuchtigheid en met vader lijke welwillendheid beschouwde hij zijn gustding, dien hij liefhad als een eigen zoon. Beste jongen, zei hij na een poosje gij zijt een patente kerel en een handig detective. Maar een gebrek, of liever een zwak, bezit ge toch ge vertrouwt te blin delings op uwe vrienden. Vergeet niet Vemet is eerzichtig. O, ik ook lachte Stanophe. Hij houdt van geld. Dat geef ik toe. (Wordt voortgeMt).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1