Donderdag II) December 1907 5 centiemen per nummer. 62"e Jaar 4009. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wat blijft er over van 't milliard Heldin van het kwaad Duur graan, duur brood EEK EN ANDER. DE DENDERBODE i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kefling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 8 Stad 6 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes tanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eii digt mot 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- yaogen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE aiIUH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acccord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te weuden ten bureele van dit blad. Aalst, 18 Decembei' 190T Ja, wat blyft er over van 't milliard dat de roof der klooster- en kerkgoe deren in Frankrijk zou opbrengen aan den Staat 't Is om zoo te zeggen onbeduidend, ja, maar laat ons liever zeggen, dat de likwidatiën voor uitslag hebben gehad dat de Fransche Staat er verscheidene honderd duizenden frank heeft bij inge schoten. En waar is die kolosale som ver varen Moet men het vragen er zitten rood blauwe geuzen aan de kas en 't is al aan de maat en den strijker blijven plakken. Eq de werklieden die met dit mil liard een ouderdom-pensioen van een frank daags giugen trekken.... en ze zullen nu 'nen drol krijgen... De leepe roode maffen zijn met 't vet weg Een eerste verslag is over de likwi- deering der kloostergoederen versche nen en men treft er aardige,zeer aardige zaken in aan 't is van lekken la binnen scheerdraad en inslag. Nu er gaan nog zulke verslagen vol gen naar 't schijnt... Volgens 't hooger bedoeld verslag zijn er nog maar weinige likwidatiën gansch geregeld, maar wat men, zelfs bij een oppervlakkig onderzoek, dadelyk kan bestatigen, 'tis dat de ontvangsten zeer gering zijn en 't cijfer der uitgaven, 't is te zeggen, wat de geusche leepe maffen hebben opgestreken tot zeer hoog be- loopen. Eenige gevallen zullen onze geachte lezers ia slaat stellen er tc kunnen over oordeelen met kennis van zaken. Te Versailles moesten voor 600 fr. aangeslagen meubels van een klooster verkocht worden en do kosten voor maat en strijker waren 700 fr. Do goederen der Paters Carmelieten van Versailles en Niort waren op 541,700 fr. geschat en toen de verkoo- ping en vereffening geëindigd waren, was er zoo veel aan de geusche vingers blijven plakken dat men nog 2000 fr. tc kort kwam. Eene som van 543,700 fr. was dus in onkosten vergaan... Zekere ieepe maf, met name Menage was voor zijn aandeel met 27 vereffe ningen ofte likwidaties gelast. Verschei dene der kloosters bezaten prachtige kostscholen te Parys. Al de verkoo- DOOR ElJG. LEEN. Moeder is hier, sprak zij, en kleine Roel ook: we zijn een bezoek komen bren gen. Maar ik wist niet, dat gij komen gingt, mijn oom heeft me daar niets van gezegd. Gij vertrekt nog niet, niet waar; ge blijft bij ons. O, wat zijt ge groot, wat zijt ge knap wat ben ik blij u te zien. Ik ook ben blij u te zien, mijne kleine vriendin: maar ik moet dadelijk vertrekken, ik worj om zeven uur in Oostende ver wacht. Zeg mij tot weerziens en omhels uwe moeder en Roeltje in mijne plaats O, ik wil met u tot aan den steenweg gaan; wacht een oogenbliksken, ik ga mij nen hoed halen. Een paar minuten later, kwam het kind lachend en springend terug. En wanneer zullen wij u op Elsegem weer zien...? vroeg zij. Godweet het, mijn lief kind,Mis schien zult ge dan het bestaan vanuwen neef Frederik reeds vergeten nebben. U vergeten riep Laura verontwaar digd. Ik zou eene groote jufvrouw willen wezen, om met u te trouwen; dan zou ik u nooit verlaten. Gij zoudt wel willen, niet waar, neef Frederik kon niet nalaten, over deze kin derlijke rondborstigheid te lachen. Weet gij, juffer de Dak, dat ik me pingen te samen brachten de som op van 3 millioen 710 duizend fr... En de onkosten Wel ze beloopen maar tot 3 millioen 775 duizend fr... Alles bleef dus aan de geusche maat en strijker en nog 65 duizend fr. er bij... Wat zullen ze dopkens gemaakt hebben Het klooster der Damen van St-Maur te Lierze (Aisne) dat op 194,650 fr. ge schat was, is afgeslagen voor 23 dui zend fr. Het klooster der Damen van het Hei lig Hart te Marseille, geschat op 1 mil lioen 235 duizend fr., is verkocht voor 69,500 fr. He gesticht der Jesuieten te Marseille was geschat op 1 millioen 451 duizend fr. en het is toegewezen voor 34,550 fr. Het gesticht der Jesuieten van Sarlat, geschat op 248,000 fr. is verkocht voor 8,595 f. Het collegie der Eudisten te Rennes geschat op 1 millioen 145 duizend fr. is verkocht voor 150,000 fr. Het collegie der Marianiten te Parijs, geschat op 3 millioen 931 duizend fr. is verkocht voor 350,050 fr. De eigendommen van de Broeders der christelijke scholen te Parijs, geschat op 18 millioen hebben 329,550 fr. opge bracht. Nog geen half millioen Het klooster der Marianiten, te Ca- slelsarrasin, geschat op 251 duizend fr., is verkocht voor 4000 fr. De eigendommen der Retrait-kloos terlingen, te Versailles, geschat op 1 miljoeD, zyn verkocht voor 34 duizend fr. De kloostergoederen hebben dus bijna niets opgebracht ondanks ze zeer hoog waren geschat. En alles is dan nog in de onkosten gebleven men kwam er zelfs niet meè toe om ze te betalen. En niet alleen de leepe maffen van likwideerders aan wier maat en strijker alles bleef plakken, zijn er alleen niet vet bij gevaren de koopers van kloos tergoederen en de speculateurs in bouw gronden hebben er ook hunne foeffen bjj gemaakt.... De Fransche catholieken hebben be sloten al de schandalen die plaatsgrepen en de loensche middels die gebruikt werden bij de verkoopingen der kloos ters- en kerkgoederen openbaar maken. Zoo zullen zij de namen bekend maken van alle advocaten, pleitbezorgers, no tarissen, ontvangers der domeinen en procureurs met de sommen dio ze bin nengerijfd hebben. Vele Fransche dagbladen, de blokman- nen nochtans zeer toegenegen, schreeu wen verontweerdigd schandaal over die grijpzuchtige onbeschaamdheid dat in de zaak vertoond wordt zeer gevleid voel over uwe goede inzichten; 't is jammer, maar ik heb reeds eene vrouw. Bij deze woorden deed Laura de zwarte oogen wagenwijd opendoch eer zij hare verwondering kon uitdrukken, trad eene oude vrouw, van hooge gestalte, blootvoets en met verhakkelde kleeren, uit een boschje te voorschijn. 't Is de Zwarte An, sprok zij. En zich tot deze wendende Hoe durft gij hier nog terugkomen, na hetgeen men u aangekondigd heeft Zij poogde mij te ontvoeren, Frederik, en mijn oom heeft gezegd, dat hij haar zou doen aanhouden, zoo zij het slot nog durfde na deren. Hij zegt het, mijn schoon koningin netje antwoordde het wijf, doch hij zal het niet doen. Hij zou het niet durven d< en, omdat ik een zeker geheim ken, en de ver- maledijding zou spoedig komen... De re geering der Borluiten is bijna ten einde. De straf nadert met snelle schreden, voegde zij erbij, den mageren arm dreigend omhoog stekendedenk aan mijne woorden, jonk man, en gij ook, jonge jufvrouw. Om deze woorden te zeggen, nam zij eenen profeetachtigen toon aan en zong daarna een soort van klaaglied, waarin de naam van het kasteel gedurig voorkwam. Dat lied zingt zij altijd, sprak Laura, maar men beweert dat zij zinneloos is, de ongelukkige Hier zijn we op het einde der dreef, nu moet ik terugkeeren. Zult gij welhaast weerkomen, Frederik Landgenoten Herinnert U bij de stembus dat onze Belgische liberalen hunne Fransche geusche broeders toe juichen en hier hunne voorbeelden zou den willen naleven. Pas eenige weken geleden, schreef La Gazette de Charleroi een ultra geusche orgaan, dat het poppelt van vreugde bij de gedachte dat de vervol gingen tegen de Fransche catboliekeo, onverbiddelijk worden voortgezet en riep uit Wat moeten de Franschen toch gelukkig zijn en hoe benijden wij hun lot En men denke niet dat de ultra geusche organen alleen aldus spreken, neen l'Indépendance een zoo ge zegd gematigd blad, schreef op 9 Fe bruari 1904 Ja, wij willen de politiek van Com- bes. En den dag dat er mogelijkheid zal bestaan den zelfden anti-catholie ken strijd te strijden, zullen wij daar zijn, om de stryders te ondersteunen, golijk wij do anticatholieke strijders in Frankryk ondersteund hebben. Dus godsdienstoorlog zoodra de ver bondene liberalen, roode en groene scoialisten bier meester zullen zijn De Paus en de Beigiselje beêvaarten Z. H. raadt hot houden der Jubilé-beèvaarten af. De pauselijke majordomus deelt aan liet comiteit van het feest van het pries terjubilee des Pausen den brief mee, ge richt aan den voorzitter van het comiteit dér Belgische beovaarten, met inlich tingen over de inrichtingen der bede vaarten naar Rome. De brief zegt Daar de huidige sociale toestand niet tot vreugde stemt en niet geeigend is tot geloofsbetoogingen, tot in Rome toe, heeft de Paus liever dat de catho lieken ten hunnent deze gelukkige ge beurtenis vieren, in liet gebed en door te werken tot zedelijke en stoffelyke verheffing hunner broeders. Evenwel, indien zy ondanks de droefheid van den tijd naar Rome willen komen, zal de Paus hen welwillend ontvangen. In dit geval moeten de in richters der betoogingen maatregelen nemen opdat ze rustig afloopen Alwie een abonne ment neemt op DE DENDERBODE voor 't jaar 1908, zal ons blad van heden GRATIS ontvangen. God weet het alleen, antwoordde hij, en omhelsde haar teeder. Vergeet me niet gansch en ik zal u ook niet vergetenZie, ik geef u dezen ring, opdat gij nu en dan aan mij zoudt denken; binnen eenige jaren, kunt gij hem aan een uwer lieve vingers steken Indien ik hem aan uwe hand zie, wanneer gij eene fraaie jonge dame zult ge worden zijn, zal ik weten, dat ik nog eene kleine plaats in uw geheugen behouden heb. Maar durft ge zoo wel alleen naar het kasteel terug gaan O zeker als gij vertrokken zult zijn, zal ik hard loopm Vaarwel, neef, ik zal uwen ring bewaren en u altijd liefheb ben. En hiermede liep zij vlug naar het slot, terwijl Frederik naar Gent reed en van daar per spoor Oostende bereikte. V. Tinah en Frederik van Borluit hadden Oostende verlaten en waren terug naar Brussel gekomen. Eenige dagen na hunne aankomst, wan delden zij in de Warande, toen Tinah op eens zeide Kom, Frederik, die toestand kan niet langer meer duren! Zijt ge niet in mijne plaats beschaamd over de pracht die men rond ons ten toon spreidt Ge kunt mor gen maar trachten u met uwen vader te verzoenen. Hij zal me nooit vergiffenis schenken. Natuurlyk is het dure brood een gevolg van de verhoogde graanprijzen, en deze, vinden wellicht in de eerste plaats hun oorzaak in de mislukte oogsten in de Donaustreken. In Argentinië was de oogst goed. Indien de Amerikanen van het Noorden zich van den voorraad hebben meesier gemaakt cn den prys stellen heelemaal naar bun goeddunken, dan zal daaraan toch, zegt eene specialiteit op dit ge bied, al heel spoedig een eindo moeten komen. De fiuancieele crisis, die in de Vereenigde-Staten van Amerika zich zoo zwaar doet gelden, zal daaraan wel een einde maken. De behoefte aan geld zal hen noodzaken een goed gedeelte van den grooten voorraad le verkoopen. Argentinië en Rusland zijn de groot ste voorraadschuren der wereld. De laatste berichten brengen de tijding dat de oogst in Rusland niet zoo slecht was als men vreesde. Naar offlcieele Russische rapporten luiden, zal de oogst van dit jaar met 10 °/0 den oogst over treffen van 't jaar te voren, maar toch blyft deze nog beneden het middel matige, wanneer men rekent over de vyf laatste jaren. Er werd in Rusland eene commissie benoemd om de midde len na te gaan, waardoor eene verhoo ging der graanpryzen in het uitgestrekt land kan wordeu voorkomen. Zoo Rus land er langs dezen weg toe komen mocht den uitvoer der granen te ver bieden, zooals enkele jaren geleden nog geschiedde, dan zou dit eene nieuwe stijging ten gevolge moeten hebben in de importeerende landen. Wy zijn in staat nog de volgende bij zonderheden mede te deelen over de productie van dit jaar. In Duitschland is de opbrengst 27 mil lioen schepel minder dan in 1906, in Spanje 37, in Bulgarië, Rumenië en Servië 90 millioen. De productie is ge daald vau 30 tot 40% in Turkije en 25 °lo in Oostenrijk. Hongarië en Rusland wijzen op een deficit, het eene van 36 en het andere van 30 millioen schepel. In de Vereenigde-Staten heeft men 625,567,000 schepel geoogst dit jaar, dat is 109,093,000 minder dan 't vorige jaar. Slechts twee landen wyzen op eene toename in de productie, Frankrijk en Italië, maar dat zijn landen die zelf nog moeten invoeren. Men wacht nu op den nieuwen oogst in Argentinië, in Australië en Indië, waarvan natuurlyk mede zal afhangen of er verbetering in den toestand kan vorwacht worden. Tinah; ik heb mij dat verkeerd ingebeeld, omdat ik hem nog niet kende... Heden weet ik best, waaraan ik mij houden moet... En overigens, ik heb reeds genoeg verne dering uitgestaan, en ik zou liever van honger sterven, dan zijn medelijden af te smeeken. Dat is schoon, dat is ridderlijk ant woordde zij met eenen bitteren glimlach maar ik voel mij geenszins geneigd uw lot te deelenen welk beletsel is er dan, om uwe rechten op Gaver te doen gelden, dat, naar ge mij gezegd hebt, aan uwe moeder toebehoorde Ja, hernam Frederik met zichtbare verlegenheid, maar dan zal ik een lang en duur rechtsgeding moeten aanvangen, dat de vergramdheid van mijn vader ten top punt zal voeren.Evenwel is daar reeds iemand mede bezig, en ik moet wachten. De jonge vrouw fronste de wenkbrauwen en knarste op hare tanden. Ik zal dan genoodzaakt zijn, opnieuw tooneeldanseres te worden om ons brood te verdienen, 't Is waar, de naam van me vrouw de gravin van Borluit zal zeker een razenden bijval vinden en groot effekt ma ken op de plakschriften I Wat durft gy daar zeggen, Tinah Gij spreekt toch niet ernstig... Ik heb rijke vrienden, zij kunnen mij geld voorschieten, in afwachting, dat ik den ouderdom bereikt hebbe om een ambt te bekleeden. Dat beteekent allemaal mets, sprak zij pruilendgij moet begrijpen, dat ik u Ze zijn tegen den Godsdienst nietDe socialistische schepene van het openbaar onderwijs, te Zlnuik, M. Hot,heeft aan de onderwijzers en onder wijzeressen der gemeentescholen ver boden, nog het gebed te lezen voor en na de les, zooals het nog altyd de ge woonte was. In de stad is een plakkaart uitgehangen, waarin de catholieke huis vaders krachtdadig protesteren tegen dien hatelyken maatregel. Iets zeer belangrijks. Wij vernemen uit zeer goede bron, dat deCommissiën gelast met het toekennen van bet pensioen van 65 fr., meer stipt heid zullen eischen voor wat het op maken der stukken betreft. Al de stukken moeten vóór i Januari 1908 ingediend worden de aanvrager of twee getuigen moeten de aanvraag vóór 1 Januari onderteekenen. zoo niet, zal ze verworpen worden uit reden niet in regel volgens de wet. Heeren gemeente-secretarissen en be langhebbenden, opgepast Ter gelegenheid der aanstaande ope ning van het proces tot gelukzaligver klaring van Pius IX, komt het liberale Laatste Nieüws met het afgezaagd deuntje voor den dag, als zou die roem rijke Paus is zyne jeugd framassou ge weest zijn. Dat is nu eens waarlyk het allerlaatste nieuws dat men opdisschen kan. Dat dom vertelsel is reeds zoo ver sleten dat de ernstige liberale bladen het niet meer durven uithalen, want zy weten wel dat het enkel leugen en laster is. De nieuwelingen van het Laatste Nieuws denken misschien daarmeê den oppervogel af te schieten zy geven enkel het bewijs dat zij nog wat moeten op school gaan en de hedendaagsche geschiedenis leeren. GEEN verdrinkingen meer. Een Noor heeft het middel uitgevonden. 't Is een voering van plantaardige vezels in kleedereD, welke een mensch toelaat,verscheidene dagen boven water te blyven. Het aldus gevoerde kleedingstuk heeft slechts 360 gram te wegen om een vol wassen man boven te houden. Op oen deken van die stof, op 't water uitgespreid, konden twee man blyven drijven, bij een proefneming te Chris- tiania. niets verwijt, en wees er mij dankbaar voor, want geene enkele vrouw zou handelen ge lijk ik. Betreurt gij het soms, met mij in 't huwelijk te zijn getreden Ik betreur het, dat gij uwe heloften niet houden kunt Uw vader was goed, zwak, zeidet gijniets was gemakkelijker dan zijne vergiffenis te bekomen en in alle geval mocht gij rekenen op een inkomen van achttien duizend frank... Ik heb er recht op, maar gij kent den hinderpaal. Zij bleef eenigen tijd sprakeloos. Daar het weer opeens koeler scheen te worden, en zij zeer licht gekleed was, vroeg Frederik haar, of zij niet wenschte naar huis te gaan, Wat kan mij de kofl schelen 1 ant woordde zij. Ik vraag niet beter dan op eene fatsoenlijke wijze het leven kwijt te raken, en daartoe zal ik misschien middel vinden in eene goede verkoudheid... Ha I maar ik zie ginder Geertje, een mijner goede kennissen in RijselOnmogelijk haar te ontkomenik loop haar te gemoet wacht, wacht mij hier. Nauwelijks had zij haren man alleen ge laten, of twee heeren naderden Frederik, die dadelijk in hen twee vrienden herkende. De eene was een man va een vijftigtal jaren, een rijk grondbezitter in Brabant en groot liefhebber van reizen de andere was zijn neef. (Wordt voartgesot).

De Denderbode | 1907 | | pagina 1