De Vlaamsche Volksraad Ongelukken. Als men vele per sonen hoort klappen die ten onder ge komen zijn of moeilijk hunne zaken in gang houden, dan schryven zij hun mis lukken toe aan ongelukken. Drie groote Engelsche handelsagent schappen hebben de oorzaken van de falingen nagespoord en hebben ze in cyfers omgezet. Die belangwekkende statistiek geeft de oorzaken der falingen op als volgt Gebrek aan kapitaal 31.5 Gebrek aan bevoegdheid. 25.5 Plaatselijke en uitzonderly- ke oorzaken Kwade trouw 10.5 Gebrek aan ondervinding 4.1 Onvoorzichtig krediet geven 3.2 a Zorgeloosheid3.7 Kalanten die niet betalen 2.1 Konkurrencie1.4 Buitensporig verteer1.3 Speculatie1.3 De grootste oorzaak is dus gebrek aan geld, 't is te zeggen, velen willen verder springen dan hun stok lang is, grootere zaken doen dan hun kapitaal toelaat, en in de tweede plaats gebrek aan bevoegd heid. Het weder in Januari. De weer voorspelling van den ouden generaal is niet al te geruststellend. Ziehier waaraan wy ons volgens de zen weerprofeet in Januari mogen ver wachten: Van i tot 9, overtrokken lucht, groote koude van 10 tot 14, verzachting der temperatuur, regen van 16 tot 18, over vloedige sneeuw vooral in Oostelijk België van 19 tot 26, droog weder, sterke bries, nijpende koude van 28 tot 31, dooi, langdurige regen. Geduld is de kunst om te hopen. Vauyenargües. Sterfgevallen. M. Emile Stockman, de 9ijarige secre taris-schatbewaarder der Maatschappij der Strijders van 1830 en van de Maat schappij van Officieren en Onderofficieren van het Belgisch Leger »,is Maandag mor gend, toen hij zich naar het paleis der Natie begaf, om de lijkplechtigheden van M. de Trooz, bij te wonen, op de Liedts- plaats ineengezakt. Men droeg hem ergens binnen, doch een geneesheer kon enkel den dood vaststellen, aan de gevolgen van een bloedsopdraug, veroorzaakt door de koude. M Stockman was onder de oud strijders van 1830 een der meest populaire. Sedert jaren was hij de inrichter der September- betooging op de Martelarenplaats. De catholieke Partij komt opnieuw een gevoeligen 6lag te ondergaan door het afsterven van den heer graaf de Brouc- hoven de Berg^yck. Senateur van het Arrondissement Dendermonde-St.Nicolaas, godvruchtig overleden te Antwerpen in den ouderdom van 69 jaren. H. R. I. V. Do Lijkplcc'hliglicilen van M. de Trooz, 't hoogst betreurde Cabinets- hoofd heeft Maandag 11. met de grootste eerbewijzen plaats gehad te midden van eenen grooten toeloop van familieleden, overheidspersonen, vereerders en politieke vrienden. Prins Albrecht was tegenwoor dig. De herinnering is het eenigste para- dys, waaruit wy niet verdreven kunnen worden. Zells onze eerste ouders waren di&r niet uit te jagen. Jean Paul. De heer Woeste ongesteld. Men meldt uit Brussel dat onze achtbare Volks vertegenwoordiger en Staatsminister lijdend is aan eene lichte aandoening der lever. Zijne geneesheeren hebben hem nog- thans aangeraden,ingezien de groote koude, binnen te blijven. Ziedaar de oorzaak der afwezigheid van onze achtbare Vertegen woordiger bij de lijkplechtigheden van M. de Trooz. België heeft een spoorwegnet van 4603 kilometers. De buurtspoorwegen, die gestadig toenemen, tellen reeds 2920 kilom. Over het geheel bedraagt het spoorwegnet 7523 kilom., hetzy gemid deld 255 meters per vierkanten kilome ter. Er zijn 7090 kilometers tele- graaflynen en 148,018 kilometers tele foondraad. De wegen van den Staat, provinciën en gemeenten beslaan 9542 kilometers, hetzij 324 meters per vier kanten kilometer er zijn 29585 kilo meters gekalseide of besteende buurt wegen, hetzij 1001 meters per vierkan ten kilometer. Geen land op geheel de wereld kan op zulk eenen vooruit gang wijzen, welke de catholieke partij, die het land nu byna 24 jaren regeert, hoogst ter eere strekt. De groote voor uitgang is ook eene eervolle getuigenis voor de flinke ondernemende eigen schappen van 't Belgische volk. Die toestand spreekt ook met klank de be wering tegen dat België achterlyk en dom is, zoo dikwijls door de geuzenga- zelten van alle kleur vooruitgezet. De Vlaamsche Volksraad, buiten allen partygeest gesticht zal zijnen jaarlijkschen zitdag houden te Aalst, in de ConcertzaalKeizerlijke Plaats, op Zondag 19 Januari 1908, om 10 uren *s morgends. Denzelfden dag te 2 uur 's namid dags zal in hetzelfde lokaal een Groote Openbare Landdag gehouden worden, waarvan de dag orde luidt liet Vlaamscli In Onderwijs en Bestuur. Sprekers uit alle gewesten van het Vlaamsche land en tot alle gezindheden behoorende. zullen er het woord voeren. De te nemen besluiten zullen, wy twijfelen er niet aan, van aard zijn om een einde te stellen aan het tergend tal men van de Commissie der IX Kamer leden die Coremans voorstel te onderzoe ken heeft. Vlaamsche strijders, allen op uwen post, te Aalst, den 19 Januari e. k. SCHOUWBURG VAN AALST. Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem. Prachtige Vertooniug op Zondag 26 Januari aanstaande. Men zal opvoeren De koopman in kinderspeelgoed,- drama in een bedrijf en De reis van M. Perichon - beroemd blijspel in 4 be drijven. Nieuwe tooneelversiering. Priizen der plaatsen Voorbehouden ge nummerde plaatsen fr. 2,00 beneden plaatsen fr. 1.50 bovenplaatsen, 18 rang fr. i,oo 2* rang fr. 0,50. Buffet in de vroegere kleerkamer... Kaarten op voorhand alleen te verkrijgen ten lokale der Maatschappij te rekenen van Zondag 19 Januari, om 9 uren. Allerhande nieuws. AALST. Bij vergissing deelden wij mede dat onze stadsgenoot, den heer Jan De Coninck, vice-consul van Persië alhier het eerekruis van den Leeuw cn de Zon van Z M. den Sha had ontvangen, 't is 't orde van Officier met jvan den Leeuw en de Zon. Proficiat STAD AALST Gemeenteraad. Ons verslag in ons aanst. Zondagnummer. AALST. Diefstal. Maandag namiddag terwijl Petrus Meert en zijne echtgenoote, wonende Geerardsbergschen Steenweg, hunne woning hadden verlaten is er een dief binnengedrongen die 18 actiën van 100 fr. roofde Dader tot hiertoe onbekend Ee e dievenbende die vooral op pluimgedierte en konijnen uit is, is op 't oogenblik in werking in de omstreken van Ninove. Te Denderhautem werden 35 kiekens en 4 groote konijnen gestolen ten nadeele van Jan Amerlinck en 22 hennen ten nadeele van Frans Caeneghem te Voorde 19 kiekens ten nadeele van F. Govaertte Oultre werden de roovers ver jaagd. Groote ontroering Zondag te Cure- ghem-Anderlecht, waar een meisje van 10 jaar, dat door hare ouders met eene bood schap naar Veeweide was gez nden, werd aangesproken dooreenen man. die het kind met geweld wilde meenemen. De kerel werd door geburen achtervolgd, doch deze konden hem niet inhalen. De policie zoekt hem nu op. Geen menschen zijn tegenwoordig meer te beklagen dan de Brusselsche pom" piers. Die hebben nu in een halve week reeds drie aanzienlijke branden te blusschen gehad. En dan dit bij eene koude van 10 of meer graden geen liefhebberij werk is, daar mag men zeker van zijn. Nu Zondag nacht berstte weer brand uit in de pianofabriek Bernard, te Laken. Grondstof en gereed schap leverden het vuur overvloedig voed sel. De pompiers konden schier niet wer ken, daar de spuitdarmen en pompen bevrozen. Er is voor meer dan 100.000 fr. schade. Bij eenen voddenverkooper nabij de Balspelplaats te Brussel, kwam een persoon eene hoeveelheid zilverwerk en andere voor werpen verkoopen, doch hij vroeg er zoo weinig voor, dat het geen twijfel leed, of hij kende de weerde er niet van, zoodat het alles van diefstal moest voortkomen En dat was werkelijk zoo want de policie kreeg een bericht uit Mechelen dat daar ten huize van eenen gepensionneerden Colonel een aantal kostbare voorwerpen ontvreemd en schilderijen uit de lijsten gesneden waren. Maandag namiddag ging een boer naar de Noordstatie te Brussel, met eene mand eieren aan den arm en eene mand kaas on boter aan den anderen. De straten waren, ingevolge den regen op den bevro zen grond, zoo glad dat de man eensklaps op het voetpad uitschoof en zich lang op de blauwe steenen uitstrekte. Hij stond op zonder het minste letsel, maar toen hij zijne eieren in eenen reusachtigen eierkoek veranderd zag, keek hij zoo comisch ont hutst, dat de aanwezigen inluid gelach uit- bars'ten. De honden vaarden er het beat mee. M. Lefebvre, wisselagent, Stormstraat, te Brussel, had Maandag morgend zijn bureel om 11 1/2 ure verlaten. Bij zijne terugkomst bemerkte hij dat n zijner beambten verdwenen was met eene som van 15,000 fr. De policie der 4" afdeeling heeft overal zijn signalement gestuurd. Het is zekere F., 26 jaar oud, wonende te Auderghem. Uit het eerste onderzoek blijkt dat de bediende reeds vroeger stadsloten moet ontvreemd hebben dit zou nu gaan uitko men en de kerel moest dus vluchten hy heeft, zooals men ziet, zijne zakken eerBt nog eens goed gevuld. Een Gentsch linnenfabrikant, nog niet geleerd door de talrijke voorbeelden, had gedineerd met eene dame, waarmede hij toevallig kennis had gemaakt. Daarna ging hij ten hare huize thee drinken. Toen hij 's avonds in de Noordstatie te Brussel aankwam om naar Gent terug te keeren, miste hij zijne portefeuille met 7000 lr en eeniga juweelen. Hij keerde naar de gast vrije dame terug, doch ook deze was ver dwenen. Die plezierige dag kost den Gen tenaar n,ooo fr. Dat het in dagen van buitengewoon hevige k.ude zelfs in huis voorzichtig is, er zich goed in te stoppen, blijkt uit het volgende Zondag avond, rond 10 1/4 ure, ging Mev, Van Aise, echtgenoote van den pasteibakker, op de Vogelmarkt, te Gent, naar boven, om naar de kinderen te zien die reeds eenigen tijd te bed lagen Op den trap kreeg zij eenen opdrang, veroorzaakt door de koude, en kort nadien was zij een lijk. J Gustaaf Vermeulen, beter gekend onder den naam van vader Gernay of vader Ver meulen, 55 jaar oud, kolenlosser, bevond zich Maandag morgen in de Aelbekestraat, te Kortrijk, om aldaar kolen te lossen Rond 9 ure werd hij door den voerman Alexander Vanhee medegevraagd in eene herberg. Zij waren nauwelijks binnen bij Leopold Guer- monprez, hoek der Aelbekestraat en Zui derlaan, toen GustaafVermeulen ten gronde stortte en een gil slaakte. Hij was gestorven aan een beroerte door de koude. Te Biervliet heeft men Zaterdag morgend den landbouwer Brusseel, 80 jaar oud op eenen wegel, welke naar zijn huis leidt, dood gevonden. De man is door eenen bloedopdrang ten gevolge van de koude bezweken. Mev. Ackermans, 6S jaar, Waterloolaan, te Brussel, zakte Zondag namiddag in de Schapenkopstraat, Anderlecht ineen. Een dokter kon slechts den dood bestatigen, verwekt door de koude. Zondag, rond 5 ure, vond men op het ijs der vijvers van Woluwe, het lijk van eenen 25jarigen jongeling.Het draagt geen sporen van geweld. Volgens eenen dokter, werd de dood verwekt door de koude. In den vilten hoed van den overledene leest men de beginletters R V. Het lijk werd overge bracht naar het doodenhuis Later werd het lijk herkend als zijnde dat van Robert Verstraeten, oud 23 jaar Zondag morgend is op de trappen der kerk van het H. Hart te Verviers, Franjois B dooreen bloedopdrang, verwekt door de koude, getroffen en dood neergevallen. M. Arth. Engels, 45 jaar, wonende te Ledeberg, is Maandag, ten 1 uur namiddag, kort voor het intreden van den dooi, te Schaarbeek, in de Lochtstraat, gestorven aan eene geraaktheid, veroorzaakt door de koude. Te Luik zijn er twee personen aan de koude bezweken Henri Desart, uit de rue Natalis, en een onbekende, die Maandag morgend half gekleed en bijna geheel be vrozen op de quai de Fragnée gevonden werd. Zondag avond rond 6 ure, hoorde de stalk: echt va M. Camille Rypens, maal- der en olieslager, te Boom, gerucht langs den kant van het bureel. Hij ging zien en bemerkte twee kerels die de vlucht namen en ontkwamen in de bleekerij, die a.jn den eigendom van M. Rypens paalt. De heer commissaris, ondeitusschen ge roepen, had dadelijk de overtuiging dat de poging tot inbraak gedaan was door eenen werkman. Het vermoeden viel op eenen jongen van iöjaar; hij werd ondervraagd door den heer commissaris en zoodanig in 't nauw ge- brachi, dat hij eindigde met alles te beken nen. Hij wees zijnen medeplichtige aan, een andere gast van M. Rypens, en deze werd onm ddelijk ondervraagd en aangehouded. De twee deugnieten hadden daags voor den diefstal nachtdienst in de maalderij gehad en van den dienst hadden zy gebruik gemaakt om eene ijzeren staaf aan het bureelvenster door te zagen. Zij lieten echter staan en kwamen eerst, als er geen volk in de werkhuizen was, terug. Zij bo gen de staaf naar beneden, doch braken bij die bewerking ongelukkiglijk eene groote ruit, ten gevolge waarvan de stalknecht op gevrozen gevonden. Het lijk was bijna ver steven. - Zaterdag middag heeft het parket van Turnhout zich naar de kolonie van Merxplas begeven om een onderzoek in te stellen in de 6e sectie, waarvan een der opgeslotenen eene klacht gezonden had naar... den procureur-generaal Het is niet meer dan billijk dat deze kerels, hoe laag ook gevallen, toch men- schelijk behandeld worden. Doch dat op de minste aanwijzing of klacht dadelijk de rechterlijke macht moet opdagen alsof 't het regeeringshoofd betreft dat is nog al veel gevraagd. Zijn wij goed ingelicht dan zou er van het volgende kwestie zijn Een der opgeslotene moest van de eene zaal zich naar eene andere begeven. Hij weigerde dit volstrekt; daarop ontstond eene woordenwisseling. Een surveillant kwam zich bij den eerste vervoegen. Toen ontstak de opgeslotene in gramschap en zou zijnen holleblok gevat hebben om den surveillant te slaan. De surveillant, zich in staat van wettige zelfverdediging denkende, had toen met zijnen sabel eenen slag toe gebracht aan den opgeslotene. Aldu6 wordt de zaak uitgelegd. Eenige opgeslotenen beweren dat de sur veillant zou geslagen hebben zonder reden, doch anderen verklaren daarentegen dat hij eerst zijnen sabel gebruikte, na erg bedreigd te zijn. Wat er ook van zij het parket zal dit te onderzoeken hebben. Doch er dient bijgevoegd te worden dat de wederspannige opgeslotene niet erg gekwetst werd. Te Moeskroen, nabij de Fransche grens, op het gehucht Tuquet staat de herberg c Au maitre-mafon bewoond door Hendrik Vandeburie, 54 jaar oud, metsersbaas, hertrouwd sedert 15 jaar met Oktavie Vanrobaeys, 44 jaar. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij eene eene dochter, Maria, 22 jaar; met zijne tweede vrouw heeft hij zes kinderen, waar van twee zonen in üe fabriek werken en het jongste een meisje van 7 jaar is. Dit huisgezin is welstellend; de man werk en spaarzaam, vreedzaam en inschik kelijk voor zijne vrouw, zoodat de rust zel den en dan nog maar korstondig gestuurd werd in dat huisgezin. Hendrik was Vrijdag namiddag op den zolder aai. het werk. Om 3 ure kwam hij in de keuken, waar zijne vrouw met ver scheidene geburen en gebuurvrouwen aan de koffietafel zaten. De man was gestoord, omdat zijne vrouw hem niet had geroepen'. De vrouw antwoordde dat zij gedacht had dat hij wel wist dat het uur van koffiedrin ken daar was, en indien hij koffie verlangde dat de kan op de stoof stond. Vandeburie werd woed.nd, hij greep de koffiekan en wilde er zijne vrouw mede slaan de aanwezigen beletten hem zulks echter, en Vandeburie sloeg de kan tegen den vloer. Daarna verliet hij het huis en ging naar de herberg A la Nouvelle in de Krommestraat, waar hij vreedzaam rede kavelde met den baas, Constant Maerten6, en er 3 of 4 pinten bier dronk Rond 5 ure kwam hij terug naar huis. Zijne kwam ook juist binnen; zij was eene nieu we koffiekan gaan koopen. De kinderen waren op den koer, en man en vrouw waren alleen in de keuken. Wat er tusschen beiden voorviel, weet niemand. Men veronderstelt dat ten nieuwe twist is ontstaan, dat zij handgemeen geworden zijn en dat de vrouw, om zich te verdedigen, een broodmes heeft gegrepen. Zeker is het althans dat Vandeburie op zeker oogenblik viel, getroffen door eenen messteek aan de linkerknie, waaruit hij overvloedig bloed verloor. Op het zien van het bloed, riep de vrouw om hulp. De kinderen kwamen binnenge loopen. De gekwetste lag op zijnen rug de vrouw was over hem gebukt en trachtte het bloedvloeien te beletten. De dochters ijlden de straat op en begonnen te schreeu wen. Alfons De Baere, winkelier, snelde binnenhij naderde Vandeburie en zegde verschrikt Maar, Oktavie, uw man is dood 1 De vrouw sprong verschrikt opzij greep het keukenmes dat op de tafel lag schreeewde 't Overige kent men. De dieven deden volledige bekenttnissen en zijn ter beschik king van den prokureur des konings gesteld. Een schrikkelijk ongeluk is Vrijdag avond te Meetkerke gebeurd. Twee iqjarige jongelingen, Alois Delob bel en Jules Hillegeer, die van Brugge kwamen, in genoemde gemeente woon achtig, waren op den tram gesprongen. Eenige oogenblikken voor dat de kaartjes- deeler moest bij hen komen, begingen zij de onvoorzichtigheid denkelijk om geen reisgeld te moeten betalen van den tram te springen die met vollen stoom reed. Niemand had echter het ongeval zien gebeuren daar het stikdonker was en de jongelingen in een rijtuig plaats genomen hadden. Voorbijgangers vonden hen een uur nadien bewusteloos liggen langs den weg. Delobbel die met bebloed aangezicht werd opgenomen, was op den slag gedood geweest. Hillegeer kwam welhaast tot be zinning en was maar licht gewond. Proces vi rbaal is tegen hem opgemaakt om van den tram te springen voor den stilstand. Leerrijke les voor ve'e andere menschen Te St-Lambrechts-Woluwe is een oude man, die ziek was, in zijn bed dood Is Henri dood, dan wil ik ook sterven I» De Baere, samen met eene buurvrouw Marie Degrise, ontwapenden de wanhopige.' Daarna liep men eenen geneesheer en de policie verwittigen. Talrijke nieuwsgierigen stonden reeds voor de deur, toen Dr Vuyi- steke ter plaats kwamDe geneesheer stelde vast dat Vandeburie dood gebloed was hij vond slechts eene wonde van eenen centi meter lang en breed onder de linker knie, waardoor de slagader doorgesneden was. Ondertusschen was de Commissaris Van- lerberghe in het huis en ondervroeg de kin deren en de geburen, die in de heiberg geweest waren in den namiddag, en onder- hoorde ook de vrouw. Zij verklaart dat, toen haar man binnen kwam, hij recht naar de keuken ging en er eenige oogenblikken daarna, aan de knie gekwests, uit terug kwam hij deed slechts eenige stappen en viel om niet meer op te staan. Zij kon echter niet uitleggen op welke manier haar man zich had gekwetst. Rond 10 ure "s avonds, werd Oktavie Vanrobaeys aangehouden en in het gemeentegevang opgesloten. Zaterdag namiddag is het parket van Kortrijk ter plaats geweest. De messen werden aangeslagen, een onder hun droeg bloed aan de punt; ook de broek en de on derbroek en de geblutsté koffiekan zijn aan geslagen. Na onderzoek en ondervraging zijn ze rond 5 uie naar het gemeentegevang ge daan waar zij de gevangene ondervraagd ïebben. Zij houdt de verklaring, aan den kommissaris gedaan staande, en zegt niet te weten hoe haar man 'zich heeft kunnen kwetsen. Om 6 ure is de vrouw naar de statie ge leid en naar het gevang van Kortrijk over gebracht. M. Hubert, onderstatieoverste, heeft eenen verschrikkelijker! dood gevonden ter wijl hij zich rond middernacht op de riggels van den statie van Tamines bevond. Hij ging uit den weg voor den trein die uit de richting Charleroi kwam. Ongelukkig kwam tegelijkertijd de trein van Namen aanrijden, die den ongelukkige letterlijk in tweeën sneed. Werklieden van den ijzerenweg hebben de bloedige overblijfsels naar zijn huis ver voerd. De echtgenooten Wautier, herber giers te Erquelines, in Henegouw, houden een achttal kostgasten. D# man is tevens machienbouwer en hoefsmid. Zaterdag morgend, rond 2 ure, toen M. Wautier, zijne vrouw en zijn kind nog rus tig op het verdiep sliepen, weerklonk er eensklaps eene losbranding. De echtgenoo ten Wautier ontwaakten; de man had een revolverkogel in de linkerslaap gekregen. Aanstonds werd een geneesheer ontbo den en gendarmerie werd bij hoogdringend heid verwittigd. Demoordenaar is, volgens het onde zoek, in de kamer gedrongen terwijl de echtgenooten Wautier sliepen hij moest de woning heel goed kennen. De bevelhebber der gendarmerie heeft de acht werklieden ondervraagd, die bij Wau tier op logement zijn en heeft hen opgelegd, zich ter beschikking van het parket te hou den. Reeds zijn er huiszoekingen gedaan in de kamers van die werklieden, doch dit heeft niet den minsten uita'ag opgeleverd. Het parket van Charleroi is ter plaats geweest. Een neef van den vermoorde, op wien vermoedens wogen, heeft verklaard dat hij eenen persoon neeft zien vluchten. De neef is niettemin aangehouden, even als de vrouw. Beiden werden door het volk uitgejouwd. Later. Leon Godart, 27 jaar oud, smid, en Zoë Legrand, 41 jaar, echtgenoote Wauquier, aangehouden wegens vermoe- delijken moord op den echtgenoot van dezen laatste, hebben Maandag hunne misdaad bekend. Het parket van Charleroi is eene tweede maal te Erquelinnes geweest. Fran?ois Wauquier is kort na het vertrek van het parket overleden. Hij werd bewaakt voor 't geval hij nog tot zichzelven zou komen. Leon Godart had jaren lang bij de echt genooten Wauquier gewoond en volgens al de bewoners van het huis onderhield hij betrekkingen met zijne tante, vrouw Wau quier Godart kon niet zeggen waar hij in den nacht van de misdaad was geweest en Zondag morgend waren hij en zijne tante aangehouden en te Charleroi opgesloten. Maandag werden zij elk afzonderlijk naar het paleis van justicie gebracht. De onder zoeksrechter ondervroeg eerst Godart en deed hem al het tegenstrijdige van zijne verklaringen en die zijner tante opmerken. Eensklaps riep hij uit Welnu, ja ik heb mijn oom Wau quier gedood. Reeds lang verzocht mijne tante, met welke ik betrekkingen had, hem te doen verdwijnen. Twee maanden geleden moest ik het huis verlaten ik werkte bij Wauquier als hoefsmid en deze had ver moeden gekregen, zoodat ik weg moest. Van dan af liet mijne tante mij niet meer met rust. Donderdag ging ik naar Bergen en kocht er een revolver ik verwittigde mijne tante, die 's avonds de deur openliet. Ik drong binnen, naderde met behulp van mijne tante het bed en schoot. Daarna nam ik de vlucht. Men heeft echter geen schot gehoord? Ik schoot van heel dicht bij. Toen werd Zoë Legrand geroepen. Wan neer men haar vertelde wat Godart had iz gd, besloot zij ook alles te bekennen. Vandaag zullen de andere bewoners van het h is gehoord worden. Het wapen der misdaad is teruggevonden. Dijnsdag is Wauquier begraven. Maandag morgend was rond drie uren de 23jarige bakkerszoon Henri Ber- nier, van Nijvel, opgestaan om de ovens aan te steken. Hij opende het gastoeatel en ging daarna de keldertrap op met eene brandende lantaarn in de hand. Plots volgde eene vreeselijke ontploffing. De vitrien van den winkel en eene grillie werden uitge- schokt. De kleederen van M. Bernier scho ten in brand en hij werd zoo vreeselijk verbrand, dat hij te 1 ure namiddag over leed. Te Bu8suyt, bij Avelghem, stapte Zondag Mev. Van den Bulcke, van Moer, van den trein Hare kleeren bleven haken aan het portel, en toen de trein voortreed werd zij onder de wielen gesleurd en vree selijk gekwetst. Zij stierf een uur later. De ongelukkig.: dame was 65 jaar oud. Een misdadiger, die sedert lang we gens talrijke diefstallen met geweld en moordpoging door de policie van Enghien werd opgezocht, zekere Defraene, is einde lijk aangehouden. Twee gendarmen grepen hem in eenen stal, waar hij nachtverblijf had gezocht. Hij werd onder goed geleide naar de gevangenis van Sint-Gilles overge bracht. Maandag namiddag is de baanwerker Louis Moortgat, die ondanks het verbod van den bareelwachter te Haecht, met zijn kruiwagen over de spoorbaan wilde gaan. door een trein verrast en op den slag ge dood. Een telegiam uit A .rlen meldt dat dieven in de bureelen der Nationale Bank te Neufchateau zijn gekomen door een ven ster, waarvan zij twee ijzeren staven door zaagden Zij boorden verscheidene gaten in de brandkas, die 800,000 fr. bevatte. Maar zij werden gestoord, eer zij iets kon zen stelen en vluchtten zonder iets te kunnen raeêncmen.

De Denderbode | 1908 | | pagina 2