Donderdag 27 Februari 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4029 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Concurrentie. Heldin van het kwaad Mocsleelt. Ajuin. EEN EN ANDER. DE DEN DEF BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post vertonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIE HUUH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde lauden zich te wenden ten hureele van dit blad. Aalst, SO Februari 19D§. Op onze dagen wordt er veel gespro ken. veel geklaagd over mededinging of concurrentie in handel en nijverheid, in ambachten en neringen en vooral over onderkruiperij. Laat het ons maar rondweg zeggen concurrentie is in vele gevallen onder- kruiperij. Mededinging of concurrentie in zich zeiven beschouwd is niet te verwerpen. De strijd om het leven geeft er aanlei ding toe en zij is ook van aard om vele misbruiken en de uitbuiting te verij delen. De concurrentie moet eerlijk en def tig zijn doch wanneer ze vervalt tot onderkruiperij dan is zij een hoogst te veroordeelen kwaad. En nogthans 't is in zoo iets dat de concurrentie veelal ontaardt. Nu dan is het geen strijd meer om het leven, voor 't dagelijksch brood, een eerlijke strijd, maar wel eene hebzucht om de broodwinning aan anderen, zelfs aan zijne geburen te ontnemen. Er zijn ve.rschillige manieren om dezen afkeurlyken strijd te voeren, doch meestal gebeurt hij met spotprijzen, met vervalschte of verleffene waren, door gestolene of afgetruggelde goede ren te verkoopen, door geene eer te doen aan zijne zaken. Die stryd is dus oneerlijk hij is be drog op oneerlijkheid gesteund. Neen zulke strijd is geene toegelatene, geene te verschoonen concurrentie. Wij houden het als feitelijke onder kruiperij, ja, zelfs als dieverij. Niet alleen de eerlijke handeldrijvers en ambachtslieden worden er door bena- deeligd, maar ook de koopers, de ver bruikers worden bedrogen daar ze door gaans vervalschto waren bedieud of in 't géwicht genepen worden. Onbetwistbaar is de oneerlijke mede dinging de grootste kwaal waartegen de eerlijke handel en nijverheid te kam pen heeft. Dikwerf wordt ze nog verer gerd door het feit dat de oneerlijke mededingers, bij al hunne oneerlijk heid nog de schaamteloosheid voegen, van hunne stielgenooten bij de klanten te gaan verdacht maken... Dit is de handelwijze niet van een eerlyk man; want biedt hij ergens zijne waren aan hij zal er zich wel van wachten iet3 ten nadeele te zeggen van anderen die tot dan toe het vertrouwen van den kooper hebben genoten. Anders handelen ware 't bewijs leveren van eene hebzuchtige onderkruiperij door Ecg. Leen. I4fle VERVOLG De drie vrouwen gebruikte samen haar avondmaal, men kan toch een maal dat men om zeven uur 's avonds gebruikt geen middagmaal heeten, en de schoone we duwe deed haar best om aan Laura te beha gen. Deze bleef echter koudmen zou gezegd hebben dat zij eenen onvrijwilligen afkeer gevoelde; zij meende bij haar overi gens iets val8ch en schijnheiligs ontdekt te hebben. Toen het eetmaal was afgeloopen, zette mevrouw d'Aulneux zich aan 't klavier en •peelde een der schitterende stukken van Lisztdaarna zong zij eene romance met zeer veel gevoel. Laura, die van muziek hield en zelve in die kunst uitmuntte, liet zich zachtjes aan door de welluidende toon leidingen verlokken en een uur later, ge voelde zij niets meer van den afkeer dien haar moeders vriendin haar had ingeboe zemd. Tienen ging op het uurwerk slaan, als wanneer de deur der zaal eensklaps open- Om do misbruiken zooveel mogelijk te keer te gaan of te verijdelen, zouden alle lieden doordrongen van oprechte eerlijkheid zich onderling de hand moe ten leenen om de eerlijkheid in 't alge meen belang te doen heerschen en te verheften boven lage grypzuchlige on derkruiperij... Men vestige er zijne aandacht op dat wanneer men er aan te kort blijft, men den ondergang bewerkt van tal van eer lijke lieden, soms met talrijk huisgezin, ten gunste van lieden die geen de min ste gunst en hoegenaamd geen vertrou wen waardig zijn Men maakt, in de keuken, ajuin ge reed op verschillige wijzen hij is dus eene onontbeerlijk bijspys. Hij gedijt in alle gronden, tenzij zij niet te licht zijn in dit geval zal men de grond goed vasttrappen en in deze voorwaarden, zal men er een zekeren opbrengst van bekomen. De ajuin verdraagt geen versch stal mest vóór het spitten, zullen wij goed handelen met een genoegzaam deel ver teerd of half verteerd stalmest over den grond te strooien en, als hulpmest, die nen wij hem toe per are 3 k. zwavel zure ammoniak H k. superfosfaat en 4 k. kloorpotasch. De zwavelzure ammoniak door zijne stikstof, zal ons kloeke planten bijbren gen en, door de samenwerking van po- tasch en fosfoorzuur, zullen wij, door dit bijvoegsel van meststoffen, van eenen ryken oogst verzekerd zijn. De beste wijze om, voor den ajuin, den grond gereed te maken, bestaat in den grond, vóór den winter grof om te spitten. In de lente maakt men hem los met de riek op eene diepte van 15 cent. om de bovengemelde meststoffen onder te graven. Men zaait den ajuin met de vollen hand of beter op met 15-roe afstand, in Februari Maart (zoo vroeg mogelijk) indien men hem te laat zaait, vormt hjj zich niet goed en hij bewaart heel slecht. Variëteiten. A slrooigeel of van Ver- tus, A bleekrood. A donkerrood. De oogst gebeurt in Augustus, zoodra de bladeren beginnen geel te worden maar vooral zal men zorgen vaD, met den rug eener houten rijf, over de plan ten te gaan om de stengels te breken die nog niet zouden droog zijn. G. IMPATIENT, Kuituuroverste Hofbouwschool, Vilvoorde. ging en de jonge Roel binnentrad, in den staat van iemand, die meer wijn gedronken heeft, dan de regels der wellevendheid ver oorloven. Waarachtig riep hij uit, zonder de minste groetenis, van verre zou men den ken, dat men hier de vroegmetten aan 't zingen was, en ik dacht reeds aan den ouden prior, die gelijk ze zeggen, 's nachts de gangen van Elsegem doorloopt. Ik vroeg me af, of hij soms het slot verlaten had om zich alhier te vestigen. Roel, sprak de barones streng, gij spreekt daar zeer ongemanierd en weinig hoffelijk De heerlijke stem van mevrouw vergelijken met droevigen kloosterzang Gelukkiglijk weet gij op dit oogenblik niet goed wat ge zegt. Och, lieve, beste moeder, 't was maar om te lachen, want ik meende op recht, dat de zeenimfen der Fabel dit oord waren komen verlevendigen. Maar, spre kend van Elsegem, ik heb u zeer groot nieuws aan ie kondigen, dat u gaat ver wonderen. We zijn wellicht op het punt uit de eenzaamheid te geraken waarin de familie leeft, om in een tijdperk te treden, dat wellicht rijk aan gebeurtenissen zal wezen... Mijne lieve Laura leg de hand op uw hart, want het gaat alarm slaan. Gij wordt meer en meer onuitstaan baar, Roel, hernam de barone?, en uwe taal kan ik niet blijven dulden... Verschooning, beste moeder, maar ik Paus vrijmetselaar. Over vele jaren strooiden de liberale gazetten uit, dat Paus Pius IX, vrijmetselaar was geweest, de eene zegden in Italië en de anderen, toen hij in Zuid Amerika was. Ze brachten zelfs stukken voor, die hunne beweringen moesten bevestigen. De calholieken echter onderzochten die zoogezegde stukken en bewezen dat ze valsch waren. Sedert dien, viel dat historieken in het vergeetboek. Doch do kiezingen naderen, en daar de liberalen niet al te wel weten wat vertellen hebben ze dat vertelselken weer opgerakeld te Charleroi. Binnen een dag of drie zullen de geu- zenkeffertjes dat afgezaagd deuntje ook aan hunne lezers voor disschen. GELOOF EN BESCHAVING. - In den trein die om 10,20 uren te X ver trekt zat een heer die zijn gal uitspuwde op den Godsdienst, terwijl hy een schuinschen blik sloeg op een priester die zyn brevier zat te lezen in 'l zelfde compartiment. Als beschaafd man neem ik alleen aan wat ik zelf gezien en ondervonden, heb Gelooven is goed voor het volk, niet voor omwikkelden Juist had de priester zijn boek toe ge slaan als die volzin over de lippen van dien grootspreker kwamen. Mijnheer, zegt de priester, gij neemt dus niet aan dat uwe ouders getrouwd zijn, dat gij van uwe ouders afstamt, dat gij gedoopt zijt enz., want dat alles hebt gij niet gezien dat moet gij geloo ven en gelooven is alleen goed voor het volk, zegt gij. Zijt ge met Stanley in de wildernis sen van Afrika geweest Hebt ge meê- gestreden in den Boerenkrijg, ofte Wa terloo En toch zult gy als beschaafd man niet twijfelen aan geschiedenis en aardrijkskunde? Ge gelooft den monsch, zoodra ge zeker zijt van zijne geloof waardigheid. Ge gelooft den onbekenden besteller dien ge aan de statie den weg vraagt ge gelooft den portier van een hotel wanneer hij u de schoonste uit stapjes aanwijstge gelooft den kok als hij u de spijskaart voorzet, den genees heer als hij u medecijn voorschrijft. Ge gelooft iederen dag in honderde gevallen de menscken, dikwijls veel te gauw en te gemakkelijk alleen God en het door God bevestigde gezag wilt ge niet geloo venschoon ge over het feit der Ver openbaring volkomen zekerheid kunt krijgen. spreek zeer ernstig Fried Starkels, die ook op ons avondmaal uitgenoodigd was, heeft ons verzekerd, dat hij het nieuws van zijnen oom, de heer van Eezaat, vernomen had en dat Frederik van Borluit wel dege lijk te Amsterdam moest ontscheept zijn... Is het waar, is het niet waar daar trek ik mij zooveel van aan dat ik ga rusten, en ik wensch u dus eenen goeden nacht. Terwijl de jonkman aldus gespioken had, was mevrouw d'Aulneux aan het klavier blijven zitten en liet nu en dan hare vin geren over de toetsen glijden. Maar toen zij de namen van de heeren van Eezaat en Frederik hoorde uitspreken, waren hare handen als verstijfd op het klavier gevallen. Zij bleef eenigen tijd vol verslagenheid zitten, en toen zij opstond, bemerkte Laura, die zelve nogtans erg onthutst was, dat zij aan eene hevige gemoedsaandoening moest ten prooi wezen. VIII De barones hield niet van vroeg opstaan en ontbeet gewoonlijk in gezelschap van me vrouw d'Aulneux, die haar altijd eene droeve of vroolijke geschiedenis wist te vertellen, naar gelang de omstandigheden. Groot was dus hare verbazing, toen men haar 's anderendaags '6 morgens berichtte dat mevrouw d'Aulneux afwezig was en het werkmeisje, dat tot har n dienst stond, haar reeds vroeg het veld had zien inwan delen. Onnoodig, mynheer pastoor, mij een preek voor te houden mijn ver stand belet my toch te gelooven gelijk gij Geen erger dooven dan die niet willen hooren, vriendschap. Maar uwe onredelijkheid komt niet van het ver stand en de beschaviug, maar van den wil. a Het hart doet kwaad aan het hoofd heeft eene beroemde vrouw ge zegd en de hartstocht benevelt het ver stand en dooft het licht der rede Met u wil ik niet redetwisten, ant woordde de grootspreker. Omdat gij niet weet wat antwoor den, klonk het antwoord van een der reizigers. Welk «loei het helsche macon- nism door de scholen zonder God be reiken wil, wordt ons aangetoond door wat wij u, geachte lezers, verhalen gaan Het was te Rome, Maandag ver leden, en de anti clerikalen zouden vie ren voor den afgevalligen Giordano Bruno.Hunne vergadering zou eigenlijk strekken om, Italië door, de onzijdige school te eischen, dat is de school zon der God. De vergadering had plaats in Cam- po del fiaro. De eerste spreker was een zekeren advokaat Levi. Hij braakte vuur en vlam tegen don Carios I, den gevallen koning van Portugalhij ver heerlijkte de koningmoorders. Een opperhoofd der policie, die aanwezig was gebood den spreker te zwygen maar daarop ging een alge meen geroep op van Leve de revolutie Leve de koningsmoord Leve de sociale republiek in Portugal De tweedo spreker was een opsteller van het blad La Ragione. Deze spreker was ook zeer geweldig. Hij riep uit, dat men enkel het onderwijs zonder - God zou krijgen, als de koning uit het Quirinaal, en de Paus uit het Vatikaan verjaagd zyn. Als de po licie den spreker vermaande, werd er van alle kanten geroepen Leve de republiek De dry redenaars die volgden, eisch- ten op hunne beurt een onderwijs zon der God, tezelfiier tijde de koningmoor ders verheerlijkend en de republiek voorstaande De Italiaanschc nationale vlag was, in de zaal. vervangen door de roode vod. Na de vergadering, poogde de blauw- rooden het paleis Brachi stormderhand in te nemen, 't paleis waar Minister Gioletti verblyf houdt doch de betoogers werden op afstand gehouden en eindelijk door de militaire macht uiteen gedre ven. Natuurlyk ging dit niet zonder dat er eenigen onder do hoeven der peerden Juist toen de barones hierover hare on tevredenheid uitdrukte, kwam de gezel schapsdame lachend binnengetreden. Ik heb u niet doen wachten, hoop ik, mevrouw de barones, sprak zij na de ver- moeinis van gisteren dacht ik dat ge wel wat later zoudt slapen dan gewoonte. Wat mij betreft, ik was reeds wakker bij den dageraad en daar ik mej. Laura ontmoette, hebben wij samen de omstreken van het kasteel doorloopen. We zijn zelfs een be zoek gaan brengen op Elsegem. Elsegem riep de barones. Wat kan u aangespoord hebben, zulk eene verre wan deling te doen,naar eene verlatene woning? O louter nieuwsgierigheid... Gij zelve, mevrovw, hebt de geschiedenis dier oude sterkte verhaald, welke in klooster veranderd werd om daarna weer opnieuw heerenwoning te worden 't Is daar dat ik het genoegen heb gehad mej. Laura, die mij tot gids gediend heeft, te ontmoeten. Laura te Elsegem,en zoo vroeg nog!.. Waarachtig, gij verbaast mij, Betsy, en ik vraag me af, welke de reden van zulk een bezoek mag geweest zijn. Ik vind dit heel natuurlijk geden kenissen uit hare kinderjaren, antwoordde mevrouw d'Aulneux, terwijl zij de koffie inschonk. Overigens, behoort het slot van Elsegem haar niet toe evenals dit hebt ge mij niet gezegd, dat hij alles ter wereld zou doen om zijnen zoon niet het minste brokje van xijn goed na te laten te recht kwamen en door sabelhouwen ernstig verwond wierden. Geen Priester, geen Kloosterling, geen voornaam catholiek kon zich ter straat vertoonen of hy wierd uitgeschol den, beleedigd, gelasterd en bedreigd. Dus goddeloos onderwija, konings moord, roode republiek is saus naar 't kommetje of iets van den zelfden EEN onverbeterlyke dronkaard, die het leven moe was, besloot er een einde aan te maken. Vooraleer dit te doen,heeft hij in.den aard van testament, de volgende regels geschreven Ik vermaak aan de samenleving een slech ten naam, een treurig voorbeeld en de herinnering aan een schepsel, dat zy verachten zal zoolang zy hot n:et ver geten heeft aan mijn ouders laat ik zooveel verdriet na als hun ouderdom verdragen kan aan mijn broeders laat ik schande en oneer na, waarmee ik hun overladen heb aan myn vrouw laat ik eeu gebroken hart na en een schandvlek, die haar tot in het graf zal vergezellen aan ieder myner kinderen vermaak ik armoede, onwetendheid, ziekte, een slecht en 't afgrijselijk denk beeld dat hun vader een ellendeling is geweest. ZOO zal het hier gebeuren als de liberalen en socialisten zullen meester zijn, immers de Fransche geuzen geven aan onze Belgische blauwe en roode papenvreters voorbeelden die ze hier zullen naleven. Te Beaugeucy (Loireti heeft eene mon sterachtige daad plaats gehad, bedreven door den likwideerder. Men heeft het huis der Ursulinen aan geslagen en verkocht. De lydenden en de zieken, ten getalle van 18 of 20, die geene familie of onder komen hadden, waren in dat huis go- bleven, dat zij hun huis blijven heeten, in afwachting dat ze de herbergzaam heid of het pensioen krijgen dat de wet hun beloofd had. Het pensioen is voor niemand ge komen. Wat de herbergzaamheid betreft de deurwaarder heeft geheel den inboedel der Ursulinen doen weghalen, om hem in de zaal van eenen naburige gasthof houder te doen verkoopen. De arme Ursulinen hebben geene ma tras, geenen slroozak of zelf geenen bed- destoel meer. Ze slapen op het stroo, dat men hun aanbrengt. En nochtans verbiedt artikel 572 van hel strafwetboek het aanslaan van de noodige slapingen. Dergelijke handel wijze is waarlijk schandalig en mon- sterachiig. Ja, antwoordde mevrouw, de Dak, Frederik heeft den vaderlijken wil getrot seerd, hij heeft zijne familie in schande gebracht met een ongehoord huwelijk, en de graaf, wien de wet verbood meer dan de helft zijner nalatenschap aan den onwaar- digen zoon te onttrekken, heeft toch de zaken geregeld op eene manier dat mijne dochter alles zal erven. Niets heeft hem van dat besluit kunnen afbrengen. Maar, hernam de gezelschapshoud- ster, de onterfde, de vervloekte is terug in België, naar hetgeen mijnheer Roel on« verteld heeft, en zou dat geene verandering kunnen brengen in den staat van zaken Neen, ik heb u dikwijls gezegd, dat de oude graaf van Borluit de onbuigzaam heid in persoon is. In deze omstandigheid, heeft hij zich om zoo te zeggen met brons geharnast om iederen aanval op zijn hart te kunnen wederstaan. Dat is mogelijk; doch er is een ander hart, dat wellicht gemakkelijker te bestor men is dit van mej. Laura, die goed is, edelmoedigdie van jongs af reeds eene diepe genegenheid voor haren neef had opgevat, en thans nog met hem dweept. Wat zegt gij daar, Betsy riep de barones met verontwaardiging uit. [(Wordt vosrtgexet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1