Zondag 22 Maart 1908 5 centiemen per nummer 625te Jaar 4056 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arm liberalism STANHOPE Wat de ondervin ding' ons leert. Leergang van moeshovenierderij. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Rit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-76 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vaagen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zout8traat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB SOSJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnisser op 3<# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. Aalst, SI Maart I9D8. De liberale partij levert ons tegen woordig het schouwspel van hare zelf moord. En inderdaad men ziet haar ncderge- knield, kruipend in het modder voor de groote helden van 't socialism, bij zoo verre dat het onmogelijk is eene ver nederende houding aan te nemen, Tot de fiersten toe der groote helden van het voor heen zoo machtig libera lism hebben voor de vertegenwoordigers der roode Marjan het hoofd moeten buigen. Van den eersten lot den laatsten moe ten. ze dansen gelijk de roode chefs schuifelen. Gelijk slaven, moeten zo doen al wat hen door den grooten rooden raad wordt voorgeschreven. Die roode raad heeft bevolen Het algemeen stemrecht zult. ge bijtreden... Men bestaligde eenige tegonstribbo- lingen maar de maconnieke logie sprak en onze felle liberale helden knikten en bogen ootmoedig het hoofd. Onder het liberaal ministerie van 1878 tot 1884 sprak een radikaal volks vertegenwoordiger over de invoering van het algemeen stemrecht. De heer Frére-Orban, alsdan leider dor liberalen en cabinetshoofd, ant woordde op min of meer misprijzenden toon Noch in een, noch in twee, noch in drij acten Deze verklaring was eene afdoende weigering van het A. S. toe te staan. Lange jaren bleef het liberalism aan dit orderwoord getrouw. De Brusselsche correspondent van het liberaal orgaan Le Journal de Liége schreef in 't begin van April 1901 De liberale partij wijst eenparig het A. S. voor de gemeente af. Omtrent dit zelfde tijdstip schreef M. Hymans, de huidige ieider der libe rale kliek 't volgende <i Het A. S. zou noodlottig zijn aan de liberalen en aan de lastenbelalers die bedreigd zouden zijn met over- n groote lasten van wege de toekom- stige socialistische bestuurders. En wat zien wy De liberalen hebben nu tegen de toe komende Kamerkiezingen van Mei, in bijna al de kiesomschrijvingen, cartels met de socialisten gesloten en, op bevel der logie, het A. S. in hun programma geschreven. Neen, nu heden vreezen de liberale leiders niet meer dat de lastenhetalers bedreigd zouden zijn met overgroote lasten van wege de socialistische be stuurders. de Amerikaansche detective. J5e Vervolg. Haastig schoof hij den grendel af, om een oud wijf binnen te laten, dat geheel in een oud modischen mantel verscholen was en een groot pak droeg. Zoo, komt ge eindelijk, vrouw, zei Lenz, een blik van verstandhouding wisse lend met zijn wederhelft. Kijk, daar is ons trotsch dochterke En dichtbij komende: Dom schepsel hoe kunt ge dat hierheen brengen 't Ging niet anders I fluisterde zij terug. Buiten loeren de honden. Zoo zoo bromde Lenz, haar het pak afnemend. Oud ijzer zeker i 't is zoo zwaar. En wat stinken die vodden 1 We zullen 't gauw uit de k.mer brengen En geholpen door zijn vrouw, droeg hij den last naar het achtervertrek. Lea keek hen na Was het door het on zeker geflikker van het kaarslicht of door het spel harer onstelde verbeelding, dat zij meende, in den zak iets te zien bewegen En hoorde zij niet een kinderstem, die zacbt om haar moeder riep Zij luisterde met ingehouden adem doeh alles bleef verder stil. 't Was dus stellig een zinsbedrog geweest. 't Ia vreeslijk, zooals ik lijd raom- 't Is bijna ongeloofbaar maar er valt niet aan te twijfelen... En zoo handelen nu de mannen der zoogezegde groote partij der vrijheid waar geen slaafsche knikkers, maar al mannen van vrije handelwijze zouden te vinden zijn... Maar wat wil men toch?... De liberale leiders ondervinden dat ze nog eene afgeleefde kliek vormen en dat indien zy nog iets willen zijn, zij zich tot het socialism wenden moeten. Als men zijne gebuurte beziet dan beziet men den gansche wereld, zegt 't spreekwoord. Beziet hier te Aalst de liberale kliek en men bekomt weldra de overtuiging dat ze zonder de hulp der roode leeperikken ofte winkelpolitiekers byna niets meer wezen zou. Arm liberalism, waar zijt ge ver varen Gedurig deed do liberale partij over de daken uitbazuinen dat zij, en zij alleen bekwaam was om het land goed te be sturen. De catliolieke partij was daartoe onbe kwaam, want ze was de partij der boe ren, der halfhouten,der barbaren en niet der beschaafde en verstandige burgers. Maar wat heeft de ondervinding der 24 laatste jaren ons geleerd Welke veranderingen zijn er bestatigd gewor den De catholieken door hunne blauwe, roode en groene tegenstrevers als onbe kwaam gehouden, hebben België gedu rende 24 jaren, mot de meeste wijsheid bestuurd. De tijd der altijd zwellende tekorten in de staatskas is voorbij de drukkende belastingendoor de libe ralen gestemd om in de tekorten te voor zien zijn afgeschaft of verminderd go- worden groote openbare werken zijn uitgo- voei'd of zijn in uitvoering de staatsrekeningen sluiten nu met aanzienlijke overschotten het onderwijs is overal ingericht op volledige wijze de toestand der werkersstanden is merkelijk verbeterd dan vóorl884onder de liberale heerschappij en zal meer en meer verbeterd worden, dank aan de maatschappelijke wetten en inrichtin gen de landbouwers en de burgerij hebben van wege den Staat ondersteuning en hulp bekomen handel en nijverheid zijn met reuzen stappen vooruit gegaan er heerscht nu heden veel meer alge- meene welvaart dan vóór 1884 En die uitmuntende uitslagen zijn verkregen dank zij het wijs beleid van pelde zij. Al het andere liever dan dit Ik zal naar hui6 gaan en mijn man het geheim openbaren. Iets ergers kan mij niet over komen dan wat ik nu moet dulden Zij wilde heengaan, doch eer zij de deur bereikt had, voelde ze zich plotseling door twee armen van achter vastgegrepen een onheilspellende gedaante met fonke lende oogen dook voor haar op een vuist pakte haar bij de keel en ze hoorde de heesch uitgesiste woorden Trek haar die dingen uit de ooren, meid Lea schreeuwde luid om hulp... Het volgend oogenblik werd de deur, welke Lenz vergeten had te grendelen, van buiten opengestooten. Een man in matro- zenkleeren 6tormde naar binnen, terwijl tegelijk Lenz en zijn vrouw uit het achter vertrek kwamen. Houd op, Jozefschreeuwde de oude man woedend op Siebel toeschietend, zon der in zijn blinde haast den matroos te be merken, die eveneens Lea trachtte te be vrijden. Er volgde een tooneel van verwarring, dat eindigde met een akelig slot Midden in het vertrek stond Alan Burton, de als levenlooze gestalte van Lea onder steunend. Aan zijn voeten naaBt een «wa ren ijzeren staaf, lag het ontzielde lichaam van Siebel, met verbrijzelde schedel, het gezicht met bloed bedekt, onkenbaar. Te gen den deurpost leunde de oude Lenz, met knikkende knieën, terwijl de oude manneu die door de liberalen als onbe- kwamen worden uilgekreten. De ondervinding leert ons dus hoe ongegrond de beschuldigingen der libe ralen tegen ons, catholieken, zijn. Maar wat is er intusschen mei de libe ralen gebeurd Ja, hoe komt het dat ze zoo diep zijn gevallen Het moet niemand verwonderen die val was te voorzien, want de liberale partij heeft geene vaste princiepen de eenige reden van haar bestaan ligt in haren oorlog tegen God en zijne Kerk. Neem dit weg en wat blijft er van 't liberalism over Niets Niets En inderdaad wat hebben de liberalen tot hiertoe anders gedaan dan de catho- lieke princiepen bevochten door laste ring, bespotting en beleediging tegen God, tegen do Kerk, tegen godsdien stige Ceremoniën, tegen Priesters en Kloosterlingen Wat hebben zij anders betracht dan haat tegen God cn Kerk, enz. in 't hart der bevolking te blazen Met al hel overige dat de algemeene welvaart moet verzekeren,bekommeren zij zich lijk met 't jaar 40.... Het kiezerskorps zal hot zich voor zeker bij de stembussen in Mei en Juni gedenken en andermaal de liberale can- didaten met klank naar den weerlicht zenden Bezadigd liberalism. L'Etoile beige een bezadigd of gema tigd liberaal orgaan, denkt dat er een toonbeeld van programma voordelibe ralen zou samen te stellen zijn met de volgende punten De Staat geeft geen duit aan de eerediensten De kloosters worden afgeschaft en verboden De jesuïten moeten over de grenzen gezet en gehouden worden De priesters mogen het geestelijk i) kleed maar dragen in de kerk alleen.» Als de gematigde liberalen dat vra gen, wat zullen dan de radikalen eischen Ongetwijfeld roof der kerk- en kloos tergoederen en de Priesters en Kloos terlingen in den kerker geworpen of uit 't land verbannen AALST. De Kampstryd en Ten toonstelling van vet Vee zullen plaats heb ben op Zaterdag 11 April aanstaande. haar woede koelde aan Nancy, die op den grond gevallen was en zich heftig ver weerde. Na een paar minuten kwamen Lea weer bij zij streek de hand over haar voorhoofd en zag toen Alan angstig aan. Alan, zijt ge mij nagegaan stamelde zij. Ja, antwoordde hij somber; maar stil. Het is hier niet de plaats voor verkla ringen. Zijne woorden werden onderbroken door een luid geroep van de straat, dat op Lenz den invloed had van eenen electrischen schok. Duivels de policie Vloekend snelde hij de achterkamer in, gevolgd door zijne vrouw en Nancy, dol van angst. Haastige stappen naderden in den gang. Bliksemsnel bedacht Alan, dat zijn schoonzuster tot geen prijs op deze plaats mocht gezien worden. Haar onzacht aan den arm trekkend, drong hij haar naar de zelfde deur waardoor het waardige echtpaar verdwenen was. Ga sprak hij bevelend ter wille van uw man, van den naam dien ge draagt. Op den drempel bleef zij staan. En gij, Alan Een minachtend lachje kwam op zijn lippen. Ik ben geene vrouw Ga Inmiddels werd de buitendeur openge stooten en de gekke Charlie huppelde naar Kwepk der aardbeziën. Ziedaar voorzeker een onzer beste vruchten voortreffelijk, gesmakelijk, gezocht. Wij zeggen vrucht, alhoewel het geenszins de vrucht van eenen boom of van een struikgewas geldt, maar deze van een moeskruid, geteeld voor de vleezige uil wassing van den zaadkop, die het als eene wezenlijke vrucht voorstelt. Zelfs zoude men mogen zeggen dat deze vrucht een middenvleesch is, dat, in plaats van de zaden te bevatten, ze langs den buitenkant draagt. De teelt der aardbezieën, eene der winstgevendste, inzonder, wanneer men over ramen beschikt, nam gedurende de laatste jaren eene gansch buitengewone uitbreiding, voornamelijk in de omstre ken van Brussel alleen, werden deze aller laatste jaren een goed twintigtal verkoopsyndicaten gesticht. De verscheidenheid, de ligging, de onderhoudszorgen helpen zeker mede tot het bekomen van de goede hoedanig heid der vrucht, van het oogenblik dat de bemesting overvloedig genoeg weze en oordeelkundig toegepast zij. Deze bemesting, zonder zeer moeilijk of inge wikkeld te zijn, vergt evenwel sommige kennissen, die ongelukkiglijk onze noeste planters nog te dikwijls ontbre ken, De bemesting wordt in twee, beter nog in drie malen toegepast. Men bemest eene eerste maal in den herfst of in den winter to dien einde legt men tussclien de planten eene tame lijke hoeveelheid goed geteerd stalmest men bedekt de planten zelf op dit tijdstip met eene dunne laag kaf of stroo afval. De regen en de sneeuw, wanneer deze laatste smelt, slepen de vruchtbaarma- kende bestanddeelen van het mest in den grond mede, zoodat de planten er bij het hernemen van den groei recht streeks voordeel uil trekken. Er wordt bij middel van scheikundige meststoffen, eene tweede maal bemost tamelijk vroeg in de lente, onmiddelijk voor dat do groei hernemen zal. Alsdan past men voordeelig een mengsel toe bestaande uit 2 lcgr. ammoniaksulfaat. 4 kgr. superfosfaat en 2 kgr. zwavel zure potasch per are. Eindelijk bemest men eene derde maal onmiddelijk na de pluk op dit tijdstip past men nog eens 1 tot 2 kgr. ammo niaksulfaat, 4 5 kgr. superfosfaat, en 1 tot 2 kgr. zwavelzure potasch toe, waarna het nog voordeelig zal wezen eens duchtig te beren. De twee eerste bemestingen hebben rechtstreeks invloed op de planton, die er door kloeker en gevolgenlijk vrucht baarder worden, alsook op de hoeveel heid en de hoedanigheid der aardbezieën; do derde bemesting heeft de vorming van kloeke uitloopers voor doel, die ons aan kloeke nieuwe planten zullen voor zien. Verboden nadruk) JAN. binnen. Haastig drong nu Alan de vrouw in de andere kamer, welke door eene deur gemeenschap had met de straat, doch niet zoo gauw, of Charlie had toch Lea s ge zicht gezien. Hij draaide zich dadelijk om en. een on gearticuleerd geluid uitstootend, liep hij zoo hevig tegen den juist binnentredenden Vernet aan, dat deze het evenwicht verloor en viel. Hij kon niet dadelijk opstaan, want Char lie worstelde met hem of hij een vijand voor had. Eindelijk gelukte het Vernet, den idioot van zich af te schudden en den toe stand op te nemen Hij zag nu echter niets dan den dooden man op den vloer en een levende, die met den rug de deur achter zich dekte en een roestigen staaf in de handen hield. Hola een moord riep Vernet, zich bukkend over het lichaam van Siebel. En pas gebeurd naar het schijnt, zoo wendde hij zich tot Alan, dat moet uw werk zijn. We hoorden buiten het angstgeschreeuw van den armen duivel. Nu, ge zult niet spoedig weer gelegenheid hebben dergelijke heldendaden uit te voeren. Alan bleef zwijgend in dezelfde positie, terwijl Vernet nader het lijk onderzocht. Al zijn gedachten waren er op gericht Lea's aftocht te dekken en dan zelf te vluchten. Hij bezat wel geen ander wapen dan het stuk ijzer, maar hij was vast besloten, in geval van nood, voor Lea's eer en zijn eigen veiligheid te vechten. BeParijxerComiiHinP. Woensdag 18 Maart, was het de 37ste verjaardag der commune van bloediger gedachtenis. Te dezer gelegenheid verscheen Voor uit in rouw tor vereering van de akelige schurken die den Aartsbisschop van Parijs, den rechter Bopjean en zoo veel andere onschuldige slachtoffers deden doodschietenter vereering ook van de petroleuscn die de Tuileries enz. in brand staken. Die vereering verraadt wat onze soci alisten in't schild voeren. En dit zijn de bondgenoolen onzer liberalen Rupsen. Volgens La Tribune Horticole, zyn wij dezen zomer be dreigd met eenen geweldigen inval van rupsen. De ringen van rupsen-eieren zijn overal te bespeuren, zelfs op de perzikboomen, kriekelaars, notelaars, rozelaars en druivelaars, op welke men ze zelden aantreft. Het zal dus noodig zyn eenen goeden kuiscli te doen met het snoeimes, indien men wil voorkomen dat de leelijke rup sen onze boomgaarden en hoven ver woesten. Voor de Lijnvisschers. Soms wordt er gezegd dat de Regeering niets doet voor de lijnvisschers en voor de vischvangst. Dat is eene grove dwaling. De minister van Landbouw heeft in derdaad aan de Fisching-Club van Gent laten weten, dat hy binnen kort eene groote hoeveelheid jonge karpeltjes in den zijarm der Leie te Astene zal laten zetten. Er zijn reeds 14 dergelijke neorzettin- gen van jongen visch gedaan sedert 0 Mei 19U7 in de Vlaamsche waters. Men ziet hieruit dat de regeering ook de belangen behartigt van de lijnvis schers in onze Vlaamsche gewesten. ï>e groote Tombola van Gent. - Uitslag der eerste maandelijksche trekking voor twee pri j zen van 50 fr. ieder 127,739 156,701. Deze nummers winnen dus eenen prijs van 50 frarik in geld. De eigenaars dezer loten moeten zich wenden tot M Albert Weymeersch, Oudburg, 34s, Gent, lokaal Het Volk. Vrienden, koopt loten van deze prach tige Tombola. De loten kosten slechts 10 centiemen en kunnen in verwisseling van postbons of zegels bekomen worden. Men wende zich schriftelijk aan bo vengemeld adres. Eene omwenteling in den teleioon. De commissie van ijzeren - wegen, heeft in het lokaal der proefne mingen te Parijs een toestel zien werken dat waarlijk wonderen doet. Ziehier waarin dit toestel van den telefoon bestaat Terwijl hij omzag naar een uitweg, merkte hij, dat de idioot achter Vernet allerlei grimmassen maakte Hij balde de vuist achter Vernet, maar grijnsde daaren tegen Alan toe. Kom hier Charlie riep de detectieve, het hoofd half omdraaiend Dadelijk huppelde Charlie naar hem toe. Hu riep hij, om het lijk heen gaan de, Charlie kan geen dooden zien. Vlak voor Vernet ging hij staan en staarde Alan in het gezicht met zijn idioten lach. Ga uit den weg, domkop riep Ver net boos, Charlie ruw opzij duwend. Ik heb met dien man te spreken. Leg dien staaf neer beval hij Alan Doch deze ver roerde niet. Zoo ge wilt niet gehoorzamen Vernet haalde langzaam een pistool uit zijn borstzak Waarachtig, ge zijt stout. Stout stout herhaalde de krank zinnige als een papegaai Hij sprong naar Alan toe en flluisterde hem zacht in het oor Blijf stout toen maakte hij een sprong en ging weer staan naast Vernet, die hem beval uit zijn des detectives zak een touw en een paar handboeien te krijgen, zoodat hij zelf den man onder zijn wapen in bedwang kon houden. Kijk, onderrichte Vernet den gek, met deze dingen zullen wij dien snuiter daar tot gevangene maken. Als ge mij helpt krijgt ge de ster en de uniform. Hoera jubelde Charlie, een lucht- De abonnent vraagt regelrecht ge meenschap met den abonnent waarmede hij verlangt te spreken en dit bij middel van een dispositief, waarvan de werking zoo eenvoudig mogelijk is. Op zijn toestel staat een signaalaan- duider, samengesteld uit verlichte sec tors, waarop elk dezer de reeks cijfers zijn aangeduid van 0 tot 9 er zijn vier of vijf'sectors, volgens do belang rijkheid van het middenpunt meer zelfs indien het noodig is. Deze sectors werken door kleine handvatsels, die door eene reeks openin gen op dezelfde lijn horizontaal ge plaatst, de cijfers van eiken sector laten verschijnen, waarvan het geheel het nummer zal vormen van den abonnent, met wien men wil spreken. Eens dit getal opgesteld, heeft de abonnent nog enkel den sleutel te draaien, en oogenblikkelijk stelt zich een heffer in werking, die op wiskun dige wijze en werktuiglijk de gemeen schap lot stand brengt. De vrager abonnent bestatigt. dat de gemeenschap bekomen is, door het los haken van den recepteur. die liij aan zijne ooren brengt, drukkende op den knop der bel. Hij hoort in zijnen recep teur de klanken der bel, dit duidt aan, dat de gevraagde abonnent vrij is en antwoorden kan. Indien hij, in plaats van de klanken der bel te vernemen, een gefluit hoort, moet hij er uit ver staan dat de abonnent in gemeenschap is met een ander, en dat hy bezig is met spreken; indien hij niets hoort, is het dat de abonnent niet antwoordt of afwe zig is. Dit alles vraagt slechts tien seconden. Eens de gemeenschap daar, is de klank zeer helder, zonder onderbreking, zonder afgekapte woorden.-Het geheim is totaal verzekerd en het is gansch on mogelijk aan een derden persoon iets te vernemon. HOE HOOG Ginder boven in de lucht waar de mensch met den lucht ballon tracht te komen, ontmoet hij weinig of geene levende wezens. Volgens M, Hergesell, ontmoeten de luchtreizigers zelden vogelen boven do 440 meters. Nochtans treft men roofvogels en ooivaars aan op eene hoogte van 960 m. De leeuwerik, die zingend in de wol ken stijgt, komt op eene hoogte van 900 meters. De kraai, welke wij geheel en al als veldvogel beschouwen, werd ontmoet op 1400 meters hoogte. De hoogste afstand boven de aarde, waar vogels ontmoet werden, was 3000 meters, en die hoog vliegers zijn de arenden. Docli betrek kelijk hunne grootte, vliegen zij weinig hooger dan de leeuwerik en de kraai, gezien de arenden de hoogste hergen bewonen, en van daar uit omhoog vlie gen. sprong makend. Geef mij geweer Geef mij mes O, gij bloeddorstige gek lachte Ver net. Een mes hebt ge niet noodig. Alleen zijn handen en voeten willen wij binden. Hop la gilde Charlie. Geef mij koord 1 Hij trok Vernet de koord uit de hand en naderde Alan met wilde gebaren. De laat ste niet wetende of de idioot hem vriende lijk of vijandig gezind was, hief den ijzeren staaf op tot tegenweer Eer hij er op be dacht was, sprong Charlie als een tijger op hem af. trok en schudde hem, tot Ver net te hulp kwam en ondanks zijn krachti- gen tegenstand was de matroos na weinige minuten geboeid. Dat hebt ge braaf gedaan prees de detective. Ik ben trotsch op u. Charlie Charlie stiet een gelach uit en wreef de handen, terwijl de gevangene niet wist, te denken van den kleinen gek, die hem onder de worsteling nauw hoorbaar had ingeflluisterd Geen weerstand, zwijg, wij winnen tijd voor haar Ik moest twee van mijn lui hier heb ben, merkte Vernet op, na kort overleg. Charlie, kunt gij niet naar de plaats gaan, waar ik de mannen gelaten heb Zoudt ge het vinden De idioot knikte bevestigend en ging naar de d' ur Plots bleef hij staan, stak luiste rend den vinger op en zag naar den zolder. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1