Donderdag 26 Maart 1908 5 centiemen per nummer 62,le Jaar 4037 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM vaderland, taal, vrijheid. ledwongene Leerplicht. Laud- en Tuinbouw. Heldin van het kwaad CENTENSDANS EEN EN ANDER. DENDERBODE J iit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ling van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-26 voor zes anden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving digt ciet 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ig jgen zijn ten laste van den schuldenaar. (en schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 81, in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE AUUM. Per drukregel. Gewone 16 centiemenReklameu Ir. 1-00Vonnissen op 3" bladluie 60 centiemen. - DikwijlB te herhalen bekendmakingen by accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Nota rissen moeten hunne insendingec doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in dan voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va dit blad. Aalst, 2K Maart 19«8. Een der blauwe en roode stokpaardjes het vraagstuk van 't verplichtend iderwijs. Geen kinderen onder de 14 jaren mo an van onderwijs verstoken blijven, jepen zij Immers het verplichtend onderwijs ?staat bij onze naburen onder ander in a rankrijk, Duitschland, enz. Inderdaad, de gedwongene leerplicht fsstaat in Frankrijk, maar zou het daar el anders zijn dan op papier Een geusche orgaan van Parijs Le !atin - heeft een onderzoek gedaan om ir wete te komen hoe, de wet van 1882 p de verplichting van naar school te aan nageleefd wordt. In bedoelde wet van 1882 worden straffen geschreven om de ouders te ichtigen die verzuimen hunne kinders sr school te zenden 1° De berisping 2° het openbaar ma- en van hunnen naam bij plakbrief aan et gemeentehuis 3° het gevang. Ondanks het verplichtend onderwijs i het getal ongeletterden sedert 1882 in 'rankrijk nog niet verminderd. Maar geen wonder uit het onderzoek an o Le Matin blijkt dat liet onder- rijs nergens verplichtend is. Tot bewijs laten wij hier eenige be- eekenisvolle uittreksels uit het verslag ver onderzoek van Le Matin vol- en In het Departement Herault bestaat de schoolplicht niet. In geene enkele school beslaat eene lijst der kinderen in schoolouderdom. De Gemeentebo- besturen geven zich zelf de moeite niet zulke lijsten op te stellen... Hoo kunnen de onderwijzers dan de ïamen kennen der kinders in school- ïnderdom In de omstreken van Toulouse be kommert men zich met de voorschrif ten der wel gelijk met de oude manen. Overal blijven de kinders thuis om- dal het regent, omdat het sneeuwt, omdat het dondert, omdat het te koud of te heet is en vooral omdat ze tehuis moeten helpen ora de veldvruchten bin nen te halen, het vee te hoeden, enz. enz. Te Nancy is het eene uitzondering als de wet eens wordt nageleefd. Dus 't is vooral te lande dat men de wet verduikt. De meiers of burgemeesters die over al byna de voorzitters der schoolcom missie zijn wachten zich wel op de uitvoering der wet aan te dringen. Te Bordeaux worden de scholen door ongeveer 100G kinders verzuimd. In gansch Frankrijk is er nog geen enkel hoofd van huisgezin tot gevang veroordeeld wegens miskenning der wet van 1882. Dus de schooldwang is in de Fransche wet geschreven doch heeft tot geenen doeltreffenden uitslag g°leid. In België, in ons Land, waar hij niet bestaat wor den de scholen beter bijgewoond dan in Frankrijk. Weinig Belgische ouders zijn er die het nut van het onderwijs niet begrijpen en 't is slechts in buitengewone omstan digheden en onmiddelijke noodzakelijk heid dat ze hunne kinders van de school verwijderd houden. Overigens de gedwongene leerplicht zou in België nog moeilijker kunnen toegepast worden dan in Frankrijken 't zou dus eenvoudig eeue menschen- plagery wezen. Gaan wij dezen zomer rupsen hebben Sommige oningewijde personen raeeneu en blyven dan toch tegen wil en dank volhouden, dat er toekomenden zomer weinig fenijn of gewormte, zooals zij zich uitdrukken, zal zijn. Voor die soort van vieze apos telen zijn de insekten en deszeifs eieren? bevrozen. Met spijt moeten wc evenals verleden jaar bevestigen, dat er overvloed van insekteneieren zijn. Geon hof of hofje dat we bewerken, of overal hebben we gansche volle doozen rupseneieren, ko mende van de bruine kladden der vlin dersoort Liparis dis par. Boomen en struiken zijn er door be zet en niet minder de hagen rondom de hoven. Zeer talrijk ook zijn er de ringen van den ringvlinder (Bombyk Neustria). Deze soort van eieren ontsnappen het meest aan 't oog De eerste omdat ze veel gelijkenis hebben op de schors der plan ten en veelal onder aan de vertakkingen derzelve in hoopjes bij een liggen. De ringen liggen rond de dunne twijg jes en ontsnappen nog gemakkelijker. De rupsenpoppen, die moeten we nu toch niet meer beschrijven en kan alle man gemakkelijk onderscheiden. Zij zijn goed gelukt, er zijn er veel maar waarom zijn ze nu niet reeds allen weggeknipt. Wees verzekerd dat er de kleine rupsjes van Augusti jongstleden kunstig en goed zijn in doorgewinterd. Beproef het maar eens met eenige poppen in eene warme plaats te bren gen en 't zal niet lang duren of de rups jes zullen hot zijachtig net doorknauwen en te voorschijn komen. In 't belang van 't fruit en niet min der '1 belang van den groei der planten een helzienend oog op de planten, de handen uit de mouwen cn eenen fermen kuisch gedaan, zooniet zal het als ver leden jaar een gejammer wezen over de verwoesting dier onverzaadhare kna- gers. (Handelsblad). Paardenhandel. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen Sedert eenige weken werden in deze streken veel paarden opgekocht ter verzending naar Duitschland en België. Ruinen van 18 maanden golden 1000 tot 1100 fr. hengstveulens van eenige maanden 500 tot 650 fr. merrieveulons van 400 tot 500 fr. landbouwpaarden 1200 tot 1600 fr. Ongetwijfeld zijn dat prachtige ver koopprijzen voor den landbouwer, of schoon er deze schaduwzijde aan ver bonden is. dat zij liem dikwijls verlok ken tot verkoop in gevallen, waarin arbeid of stal het wenschelijk maken de dieren niet van hand te doen, Wen schelijk was het, dat hier, evenals, in het naburige België eene maatschappij onder leiding van voorname kweekers, en hooge personen bestond tot bevorde ring van den paardenkweek. Het Fondsenblad laat dit nieuwske met de volgende opmerking gepaard gaan Het liberale Vaderland dat deze regelen opneemt, heeft voorzeker voor een momentje vergeten dat wij in kies tijd zijn; anders zou het dezen lof van onze Gatholieke Regeering niet gemaakt hebben. De Hollanders benijden ons onzen hoogeren Landbouwraad, den stamboek der paarden en de liooge personen, die werken tot bevordering van den paar denkweek. Die hooge personen zyn meest allen catholieken, gelijk al degenen die zich het welzijn van den landbouw ter harte trekken. DOOR EtG. I.EËN. l8de VERVOLG. Tracht maar weer in te slapen, beste oom de dokter zegt dat zulks het beste voor u is. Morgen vroeg zullen wij kouten. Ja, ja, hernam de zieke, met de wel willendheid van een kind. En zijne oogen vielen toe, en weinige oogenblikken later was hij weer in eene volslagen beweegloosheid gedompeld. De goede Laura gevoelde bijna iets,gelijk eene ge wetensknaging over de verdenking waarin zij mevrouw d'Aulneux had gehou den, en zij meende zich des te lieftalliger jegens haar te moeten toonen. Het luiden der klok, dat zij in de verte had vernomen, hield haar ook nog bezig en zij ondervroeg mevrouw d'Aulneux daar omtrent. Deze antwoordde dat, gedurende den nacht, geen enkel gerucht haar oor had getroffen. Dan zal ik mij dat ingebeeld hebben, ging Laura voort. Nogtans zou ik kunnen zweren. Daarlusschen meende ik zelfs de stem van Zwarte An te hooren. Maar 't is gelijk, ik ben niet bang en dewijl ik hier ben, zal ik met u waken tot het morgen zij. Onze Confrater Geeraard van Geeraardsbergen schry ft Do Belgische liberalen en socialisten hebben als voorbeeld de Fransche regee ring genomen. Gelijk het in Frankrijk gaat, zoo moet het bij ons gaan. Welnu, oordeelt lezers Men heeft besloten de overblijfsels van Zola in het Pantheon over te bren gen. Kent gij het Pantheon? Kent gij Zola Luistert Het Pantheon is een groot gebouw van Parijs waar men de overblijfsels bewaart van al de groote mannen die op eenige wijze hebben geschitterd in Frank rijk 't zij op letterkundig gebied, op kunstgebied enz... Nu, Zola, was in zyn leven een ro manschrijver. Maar zoo een vuile, een slechte schrijver, dat hij walg en afkeer inboezemde aan zijn eigene politieke vrienden, een man die voor landverraad niet zou achteruit gaan, want als titel- beeld van een zijner werken geeft hij een pruisisch soldaat die eenen Fran- schen vaandrig door het modder sleurt. Een fijne spotvogel heeft volgende graf schrift op dien kerel gemaakt en 't be oordeelt goed zijne werken Hier ligt, hier rot, hier stinkt De vorst der drekpoëten Sta wandlaar broek af En op zijn graf ges... Welnu de overbrenging van de over blijfselen van zulk een man naar het paleis der groote mannen is besloten en dat zal met groote plechtigheid ge schieden en voor die plechtigheid is in de Fransche kamer e«n som voorge steld van 36 duizend franken. Vruchteloos toonde de afgevaardigde Barres dat men besparingen moest doen, dat die schrijver zoo slecht was dat men het volk zou moeten verwijderen om uittreksels van zijne werken te lezen, dat hij in dagen van droefheid en rouw het vaderland vernederd en bezoedeld had, toch stemde de meerderheid der Kamers de toelage om zulken vuilpot te verheerlijken. Wat denkt ge er van lezers Men wil hier 't zelfde beginnen Zult gij het gedoogeu, dat men zoo schaamteloos met onze zuurverdiende centen spele. Pastop men heeft het klaar genoeg ge zegd, laat u dus niet verblinden XV Dit scheen de gezelschapsdame niet te bevallen, want na eenig nadenken, zegde zij Mevrouw uwe moeder heeft gewild dat ge slapen gingt. Daar had zij reden voor want gij hebt inderdaad grootelijks rust noodig Zij heeft uwen post overgeno men. dien ze mij vervolgens heeft toever trouwd. Ik vervang haar dus, ging zij voort, en zij zou het recht hebben mij ver wij tingen te doen, zoo ik van uw aanbod gebruik maakte, hoewel uw gezelschap me immer zeer aangenaam moet wezen. Geloof me, ga terstond terug naar bed zie overigens, hoe zacht onze dierbare zieke sluimert Laura voelde haar hoofd zoo zwaar en werd eene groote vermoeidheid gewaar in al hare leden zoodat zij niet beter vroeg dan opnieuw te gaan rusten. Welnu, Bprak zij, ik luister naar u en ga eenige uren opnieuw slapen maar weet vooral dat ik morgen den geheelen nacht alleen wil waken. Terwijl zij zich verwijderde, schoot het oog der weduwe al6 een bliksemstraal van haat en, bitter spottend, murmelde zij Ga, ik haat u niet minder dan uwen neef gij wilt dat hij rechtstreeks erve voor zijne eerherstelling gij hebt zijnen vader een nieuw testament doen maken... Wel aan, deze fortuin, welke hem ten uwen profijte ontsnapte en welke gij hem door dezelfde hand, die er hem van ontdeed, wilt doen teruggeven, hij zal ze niet heb ben En gij, ge zult er evenmin gebruik van maken, want het uur der wraak nadert meer en meer voor mij. Zij trad stil het ledekant nader, om zich te overtuigen of de zieke nog sliep. Deze hield de oogen gesloten, doch maakte be wegingen alsof hij ontwaakt was. Het oogenblik is nog niet gunBtig, sprak zij hetzelfde wat straks gebeurd is, zou mij nog kunnen overkomen. Dan zou de oude kunnen roepen en dan ware alles verloren O dat stuk dat hij op zijne borst houdt verborgen.dat stuk moet ik nogthans hebben Zij zette zich, op eenigen afstand van het bed, in eenen leunstoel neder en trok een fraai marokijnen zakboekje te voor schijn, waaruit zij eenen brief haalde, dien ze misschien, voor de zesde maal herlas. Wat moet ik van dit schrijven den ken zeide zij tot zich zelve De baron van Sange vraagt me, hem een boek te leenen. Zoo iets is zeer eenvoudig, en nogtans rekt hij die vraag zoo lang, dat hij er drie lange bladzijden voor noodig heeft en niet weet hoe hij maar schrijven zal, om mij te beha gen. Volmaakt zoo, volmaakt dat is er al weêr een. die in mijne netten is blijven vastzitten. Gonde's vader is weduwenaar cn rijk, en gelijk het spreekwoord zegt 't is goed twee pijlen op den boog te hebben. Na haar zakboekje teruggestoken te heb ben, naderde zij opnieuw de legerstede en sloeg den graaf behoedzaam gade. 't Is zeker, dacht zij, dat hij slechts ten halve slaapt. Zou hij nog zooveel besef hebben, onrustig en wantrouwend te zijn, tot in zijnen slaap Ik zal dus moeten wachten, en 't is nogthans reeds één uur na middernacht. Kom, een besluit genomen. XVI Hoe vermoeid Laura ook was, toch had zij veel moeite gehad om te kunnen insla pen. Van den eenen kant, verweet zij zich, niet bij haren oom te zijn gebleven, en van den anderen kant, scheen het haar, die geheimzinnige klok, te midden der nachte lijke stilte, nog immer te hooren luiden, vergezeld van het sombere gezang der oude bedelares. Haar eerste gedacht, toen zij wakker werd, was natuurlijk voorden grijsaard. De zon stond reeds twee uren aan den hemel te pralen duizende gevleugelde zangers kweelden liefelijk in het boomge was alles kondigde eenen schoonen dag aan Het meisje kleedde zich haastig en snelde naar haren oom Dezes kamer was, gelijk we gezegd heb ben, groot en somber, en men had daags te voren zorg gedragen er de blinden van te sluiten, om den kranke nog meer rust te verschaffen. Toen Laura binnentrad, drong er nog Muilplaag. Het gezond heidsbul- letijn van het Landbouwrainisterie ver klaart dat sedert 1 Februari geene ge vallen van muilplaag meer zyn vastge steld in België. Dat is te danken aan de afdoende maatregelen genomen door het ministe rie van Landbouw. In Holland waren in Februari, nog zes provinciën op negen besmet, name lijk 44 stallen met 555 hoornbeesten. Had de minister van Landbouw moe ten doen wat liberalen en socialisten vroegen, van het Hollandsch vee zonder toezicht te laten binnenkomen, dan zou hier ook de muilplaag woeden. De liberalen en socialisten zien de landbouwers toch zoo gaarne. Rij tui gon gelukken. Het blad La Nature kondigt de volgende statistiek af nopens de doodelyke ongelukken te Parijs door rijtuigen veroorzaakt 2,314 trams hebben 85 personen ge dood 42,443 paardenrijtuigen 88 11,841 automobielen en motocycle ten 46 164,995 rijwielen 5 91 autobus 9 Dat maakt per 1000 37 voor de tramways 4 voor de automobielen 2 voor de paarden 9,2 voor de autobussen 0,3 voor de ry wielen. Daaruit blijkt dat te Parys de tram- rijtuigen 9 maal zoo gevaarlijk zyn als automobielen, en dat de rijwielen togen welke men zoo uitgevallen heeft, bijna zoo onschuldig zijn als een pasgeboren kind. De zoon van den Chineesch-Vlaam- schen mandarijn. Men weet dat M. Spliugard, eeu Brusselsche jongen, des tijds meeging als knecht met de eerw. paters zendelingen naar China, en het in het Hemelsch Rijk zoover bracht dat hij mandarijn werd. M. Splingard kwam een paar jaren geleden naar Bel gië hij overleed sedert in China. Zijn zoon. een man van aanzien in China, heeft thans de Chineesche amb tenaarswereld kunnen overtuigen van het nut der bevaarbaartieid van den Gelen Stroom. Zoodat men eene reeks werken zal uitvoeren om den Gelen Stroom bevaarbaar te maken voor de stoombooten. geen daglicht in. maar de nachtlamp brand de nog dobberend en gaf aan de omringende voorwerpen een spookachtig uitzicht. Mevrouw d'Aulneux lag in eenen zetel tgestrekt en scheen vast te slapen. De stilte, welke in deze zaal heerschte, deed Laura denken dat haar oom insgelijks nog sliep. Op hare teenen sloop zij naar zijne leger stede. Nauwelijks had zij eenen blik tusschen de gordijnen geworpen of zij trad achteruit en slaakte een hangen schreeuw. liet bed was ledig... de stervende lag er niet meer in 1... Mevrouw d'AulneuxMevrouw d'Aul neux! riep de maagd, terwijl zij de weduwe met sidderende hand uit haren slaap rukte. Groote God riep deze, als plotseling ontwakende, wat is er, mejuffer de Dak, ge ziet er zoo ontroerd uit. Mijn oom, mijn oom, stamelde Laura en liet zich op eenen atoel neervallen, ter wijl zij op het ledekant wees. De gezelschapsdame sprong er naartoe en scheen verslagen, toen zij den graaf niet meer zag. Wat mag dit beteek enen... hoe komt dat.sprak zij stotterend. Waar is mijn oom, mevrouw, waar is hij vroeg Laura die weer opgestaan was, en de weduwe nijdig in den arm neep. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1