Donderdag 16 April 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 40J3 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID e liberalen en het algemeen stemrecht. Over de Ouder domspensioenen. teldin van bet kwaad Wederlandsc^e Tooneelwedstiijd DE DENDERBODE blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- og van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor tad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving igt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont [en zijn ten laste van den schuldenaar. in Schrijft in bij C. Van tie I*ut.te-Goosscns, Korte Zoutstraat, Nr 31 n alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUL'-Vl. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich to wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, 12» April 19D8. Iet algemeen stemrecht is ook een stokpaardjes onzer liberalen. Maar t geene fopperij In alle geval wat legen ons kiesstelsel inbrengen is jegrond. Hereen heeft er belang bij dat de ttszaken goed beheerd worden, en Irom is iedereen kiezer, laar allen hebben er 't zelfde belang l bij. emand die meer zaken doet, die meer ;en betaalt dan zijn gebuur, die vader i familie is, heeft veel meer belang len toestand van 's lands zaken dan die min zaken doet, min bolastingen aalten ongehuwd is. h het stelsel van 't meervoudig stem- lit heeft iedereen stemrecht in de tezyner belangen en bekwaamheid. )nzes inziens is dat maar rechtveer- daar onze tegenstrevers beknibbelen üd het stelsel zonder liet ooit te bere- leren. 5e wachten zich wel 't bewijs te leve- t dat het meervoudig stemrecht tegen jelykheid strijdt. n zekere male zijn de kiesrechten l eenieder nu gelijk. Iet algemeen stemrecht zou onge lheid verwekken, daar het kiesrecht 1 verschillige burgers zou ongelijk rden gezien hunne belangen, den beweert altijd dat het meorvou- stemrecht tegen de werklieden is licht, nu dit is onwaar. Immers ze zijn zeer talrijk de werk- den welke 2 en 3 stemmen bezitten, smand is uitgesloten bet recht tot 2 3 stemmen is door iedereen genaak- ar en er kan dus geen spraak zijn van rechtveerdigheid. Maar zijn de liberalen wel zulke over- igde voorstaanders van 't algemeen imrecht De waarheid ia dat de liberale Iders voor 't zuiver algemeen emrecht niet zijn. Immers zy eischen den ouderdom van •jaar, een jaar verblijf en eene tweede 3m voor den huisvader op 35 jarigen iderdom. Wanneer de liberalen zich ten tijde in kiezing de voorstaanders verklaren m 't zuiver algemeen stemrecht dan misleiden of foppen zij de socialisten en pogen 't kiezerskorps te verschalken. De liberalen zijn toch zoo dom niet om hun eigen doodvonnis te ondertee kenen. Zij hebben de overtuiging dat het zuiver algemeen stemrecht hun zou wegmaaien, dat liet de onvermijde lijke dood van het liberalendom wezen zou Wij vinden in den Gids voor Onder linge Bijstanden, een belangrijk schrij ven van M. Therssen, voor de werklie den geboren in 1843 en 44. Als die werklieden in de voorgaande jaren, nog geene stortingen in de lijf rentkas gedaan hebben, kunnen zij, volgens de huidige wet, liet pensioen van 65 fr. niet trekken, op hun 65 jaar. Maar er is toch een middel om liet ouderdomspensioen in de volgende jaren te bekomen. Wat moet er gedaan worden Drie jaar lang in de li jfrentkas stor tingen doen, die voor elk jaar ten minste 3 frank bedragen en te zamen 18 frank uitmaken en dat op de volgende wijze Met uitgestelde rent zoolang men geen 65 jaar oud is, met onmiddelijke rent als men 65 jaar oud is, zorg dragende dat de onmiddelijke rent ten minste één frank bedrage. Nemen wij twee onbedachte werk lieden die aan alle opwekkingen weêr- staan hebbenen, hunne onvoorzienig heid, niet gestort te hebben, nu bekla gen. Pieter is geboren in Maart 1844 en Jan in Mei 1843. Pieter kan nog, vol gens de schikkingen der Lijfrentkas, 2 stortingen doen met uitgestelde rent 3 fr. in 1908, 6 fr. in Maart 1909. De derde storting met onmiddelijke rent. in 1910. Deze derde storting zal moeten van 9 fr. zijn, opdat zij éénen frank rente zou opbrengen. Jan kan maar ééne storting meer doen met uitgestelde rent, 3 fr. in Mei 1908. De twee andere zullen moeten gedaan zijn met onmiddelijke rent, 9 in 1909 en 9 fr. in 1910, opdat iedere storting éénen frank onmiddelijke rent zou geven. Op het einde van 1910 zullen Pieter en Jan hunne aanvraag mogen doen, om het ouderdomspensioen van 65 fr. te trek ken. De wet immers vereischt niet dat de stortingen gedurende 3 jaar, van ten DOOR ElG. LEËN. 21* VERVOLG. Er had een gevecht plaats gehad tus- ;hen een hollandsch vendel waarvan hij eel maakte, en een korps Atchineezen pin beide kanten waren er dooden en ge- tvetsten. Onder hen bevond zich een zijner penden, dien men naar een nabijgelegen oapitaal voerde. Hij snelde er naar toe om •em te zien, en welk was zijne verbazing, Óen hij de weduwe Thuriot herkende onder Ie kap eener liefdezuster b Verschrikt vlood hij van daar en vroeg «lichtingen over de kloosterlinge Men verzekerde hem dat hij zich bedroog, dat lie zuster Celesta heette en zij jaren lang loor hare opoffering de bewondering had sfgeëischt van allen die haar kenden. De gelijkenis was zoo treffend, dat hij zijn ver moeden niet geheel kon laten varen Om uit de onzekerheid te geraken, vroeg hij een onderhoud met de klooster linge, en hieruit bleek, dat zij Maria Badon heette en de oudste zuster was van de Weduwe Thuriot. De bijzonderhedeu, welke hij over dezer jeugd vernam, gaven hem Öpheldering over een gedrag, dat evenveel het gevolg eener slechte opvoeding als van eene verdorvene natuur was, opvoeding welke zij van eene oude godsdienstlooze tant had ontvangen. Frederik vertelde de gasthuisnon alles wat hem wedervaren was, en met ontroerde stemme hoorde hij haar zeggen - ik dank den Hemel dubbel het besluit genomen te hebben mij aan God en de menschheid te wijden Maar zal het weinig goede dat ik verricht heb, al het slechte dat zij veroorzaakt heeft en wellicht nog veroorzaken zal, kunnen vergoeden Moge ik meer en meer in mijn werk volhar den en onverpoosd voor mijne verdwaalde zuster bidden (i Frederik sloot zijnen brief met te zeg gen dat hij zich gereed moest maken voor eenen nieuwen tocht. Sindsdien heeft hij me nie< meer geschreven. Ik ben dus zeer gelukkig geweest te vernemen, dat een vriend van Godfried hem in 's Gravenhage ontmoet heeft, maar van eene andere zijde kan ik niet verstaan waarom hij er zoo minste 3 frank per jaar enten bedrage van 18 fr. te zamen, gedaan zijn, vóór den ouderdom van 65 jaar, maar zij vraagt, dat zij gedaan zouden zijn vóór dat men het pensioen aanvraagt. De zorgloosheid van Pieter en Jan zal genoegzaam gestraft, zijn en zij zul len niet kunnen zeggen dat z(j door de wet versteken en uitgesloten zyn. Pieter zal ééu jaar en Jan twee jaar de toelage van 65 fr. verloren hebben. Jan zal daarenboven 21 fr. moeten stor ten hebben in plaats van 18 fr. Die in 1845 geboren zijn, kunnen nog in orde geraken op de gewone wijze, om op 65 jaar te kunnen trekken. Daar om moeten zij dit jaar (1908) hunne eerste storting doen. 8 X I> A.A.LSX. Kon. Rederijkkamer De Catharinisten. Uilüipi'aiikvan den Keurrnad. DRAMA. i® Prijs aan Ordevvachtvan Borger- hout (Antwerpen) met - Weldoeners der Menschheid 432 p. 2e Prijs aan De Eendracht van Sint- Jans-Molenbeek, met Eerloos 413 p. 3e Prijs ex oequo aan - Willem Ogier's- kring van Antwerpen met - De G ud- boer - en aan Taal en Vrijheid van Mechelen, met Langs Doornen Weg» elk met 409 p. Eervolle meldingen i® melding aan De Wijngaard van Brussel, met - Roze Kate 392 p. 2C melding aan De Ongeleerden van Lier, met - Zwarte Griet 391 p. Volgen alsdan in verdienste De Meibloem van Brussel, met Ver loren Eer 379 p. De Kunstminnaars van St-Jan9 Mo lenbeek, met Kermisklok-Doodsklok» 304 P- BLIJSPEL. ie Prijs aan De Ongeleerden - van Lier, met Een man die de broek draagt 429 p. 2® Prijs aan Taal en Vrijheid van Mechelen, met Eer. Schat van eene Vrouw 420 p. 3e Prijs ex cequo aan Willem Ogier's- kring van Antwerpen, met «Onder ons» en aan De Meibloem van Brussel, met Vader Pluimsteen elk met 413 p. lang achterblijft. XXI De toehoorders van heer van Eezaat bleven eene poos stilzwijgend nadenken. Mijn gedacht, sprak eindelijk de majoor Hij had den tijd niet voort te gaan:Fried Starkels, die een dagblad ter hand had genomen, deed plots eene uitroeping, welke aller oogen op hem vestigde. Wat is er, vroeg zijn oom. Wat be- teekent uwe ontroering Heer van Eezaat greep het nieuwsblad en toonde zich even verrast, als zijn neef 't Is ongelooflijk, onmogelijk riep hij uitWeet ge, mijne heeren wat dit blad meldt De verdwijning van den ouden graaf van Borluit, en zulks in zeer zonder linge omstandigheden. Een heer, die zich aan eene naburige tafel bevond en deze woorden had gehoord naderde van Eezaat en zeide hem e hebt gelijk, mijnheer, dit verhaal schijnt verzonnen te zijn. en nogtans is het nauwkeurig waar Een mijner zwagers, die gehecht is aan de rechtbank van Aude- naarde, heeft het onderzoek bestuurd. Wat gij daar hebt gelezen is een kort doch juist verslag zelden heeft zich het gerecht tegenover zulke geheimzinnige zaak be vonden. En rust er op niemand eenige verden king vroeg Fried Starkels. Op niemand, hernam de onbekende ook moet ge begrijpen, voegde hij er lachend bij, dat hel voik dadelijk een bovennatuur lijk karakter aan de zaak heeft gegeven Mijn zwager vertelde mij, dat hij eene oude bedelares, die gezegd had te weten waar de graaf was, ondervroeg en ze hem eenvoudig antwoord dat Satan hem 's nachts, onder het kleppen der doodsklok, was komen halen, omdat de graaf, zonder dat men het wi6t, een slechte mensch was... En ver beeld u, dat er nu lieden zijn in den omtrek, die aan dit vertelselken geloof hechten Godfried, zeide van Eezaat opeens tot Eervolle meldingen i* melding aan Ordewacht van Bor* gerhout, met Eene Uitvaart 398 p. 2® melding aan De Wijngaard van Brussel, met Schampavie of de drie Sleutels 395 p. Volgen dan in verdienste De Kunstminnaars van St-Jans-Mo lenbeek, met De Duivel op 't Dorp 386 p. en De Eendracht van Brussel met De Speelman op 't Dak 375 pj Bijzondere prijzen. Prijs van uitmuntendheid Gouden eer metaal aan Ordewacht van Borgerhout, met 830 p. Eervolle melding van uitmuntendheid met facsimile van het eermetaal hierboven, aan Taal en Vrijheid van Mechelen, die slechts een punt min (829) als voormelde maatschappij heeft behaald. Prijs van eenheid en zuiverheid van uit- Bpraak aan Ordewacht van Borgerhout. Prijzen van beste speler in Drama. ie Prijs aan den heer Gustaaf Wouters, der Ordewacht - in den rol van Dr Mar- tius, uit Weldoeners der Menschheid. 2e Prijs aan i° den heer Em Van Hooydonck van Taal en Vrijheid in den rol van Consul Heinrich Pretorius, uit - Langs Doornen Weg en 2° aan den heer P. Steppe der Eendracht - in den rol van Fritz Halma, uit Eerloos. De keurraad kent daarenboven de vol' gende eervolle meldingen toe re Eervolle melding i° aan den heer Frans Winrix der Ordewacht in den rol van Geheimraad van Fortenbach, uit Weldoeners der Menschheid 2° aan den heer Em. Lauwers, van De Wijn gaard in den rol van Jacob, uit Roze Kate 2e Eervolle melding aan den heer C Nouwen van Willem Ogier'skring - in den rol van Ruppert, uit de Goudboer. Prijzen van beste speelster in Drama. 1* Prijs aan mej. B. Van der Heyden, van Antwerpen,in den rol van Katharina, uit Weldoeners der Menschheid. 2e Prijs aan i° mevr. Noterman, van Antwerpen, inden rol van Vroni. uit «De Goudboer», en 2° mej. Ph. Cuypers, van Brussel, in den rol van Roze Kate. ie Eervolle melding aan i° mevr. Van de Wiele, in de rol van Emma, uit - Eer loos en 2° mevr. Joanna Steven, in den rol van Joan a Wedekind, uit Langs Doornen Weg. 2* Eervolle melding aan juffr. Venus, in den rol van Anna, uit Zwarte Griet. zijnen neef, morgen vroeg reizen wij langs den kortsten weg naar Elsegem DERDE DEEL. Daar verscheidene episoden, welke wij den lezer nog moeten vertellen, plaats heb ben op het kasteel Groenmeersch in de nabijheid van Elsegem en Rakelvee, is het noodzakelijk dat wij eenige woorden zeggen over dit landgoed en zijnen eigenaar. Groenmeersch was een nieuwerwetsch geleeg uit het einde der achttiende eeuw, dat evenwel beschouwd kon woiden als een type van den toenmaligen bouwtrant en in zijn geheel een zeer aangenaam uitzicht had. De tuinen welke het omringden waren met veel talent aangelegd en boden den bezoeker oprecht genotrijke wandelwegen aan. De baron van Sange was een man van ongeveer vijf-en-vijftig jaar, die verschei dene jaren in den Senaat gezeteld had. Eene ware edellieden-opvoeding en de nauwkeurige zorgen eener tamelijk strenge moeder hadden hem tot een volmaakt gentlemen gevormd, die zeer gaarne in gezelschap leefde. Ook zag hij met spijt, dat zijne eenige dochter eenen aard bezat, die in de verste verte niet met den zijnen strookte. Gondis had een zeer aangenaam gezicht, eene slanke leeBt, en kon wat het uiterlijk Beste speler in Blijspel. ie Prijs aan den heer Em. Van Hooy donck, in den rol van Wittenbrood, uit Een Schat van eene Vrouw. 2e Prijs aan den heer Queeckers, der Ongeleerden, in den rol van Baas Wittebrood, uit De man die de broek draagt. i" Eervolle melding i° aan den heer B. Hillen, in den rol van Louis Paro, pre dikant uit Onder Ons en 2° aan den heer Appeltant, inden rol van Felix, coif feur uit Een man die de broek draagt. 2° Eervolle melding aan den heer J. Vi- seur. in den rol van Houtekiet, uit -Vader Pluimsteen. Beste speelster in Blijspel, i* Prijs aan mej. Joanna De Coen, van Mechelen, in den rol van Rosita, uit «Een Schat van een Vrouw, n 2e Prijs aan i° mevr. Imler, van Ant werpen, in den rol van Katrien. uit Een man die de broek draagt en 2° aan mej. Th. Cuypers, van Brussel, in den rol van Kore, bloem, uit - Schampavie of de Drie Sleutels. i' Eervolle melding aan mevr. Manne- bach.van Brussel,in den rol van Felicitas, uit De Duivel op 't Dorp 2e Eervolle melding aan mevr. C. Van de Wiele, in den rol van Roosje, uit De Speelman op 't Dak. Gedaan in zitting van Zondag 5 April 1908. De Voorzitter, De Secr.-Verslaggever, Dr Is. Bauwens. V. D'Hondt. De Leden J. Goethals, L. Sadones, E. Scheerlinckx, C. Van Branteghem, E. Van Hauwe. Wees hem indachtig Wy lezen in de Godsdienstige Week, de volgende gegronde opmerking bijna elke week worden in Gent, en in Vlaan deren, van wege goede catholieke fami- liën, doodbrieven rondgezonden, waarop van onder gedrukt staatWees hem indachtig of Souvenez-vous de lui Dat verzoek kan den doode weinig helpen, zoo men door indachtig niet verstaat, in dwe gebeden. Gewoonlijk wordt het opstellen dier doodbrieven toevertrouwd door de bedroefde familie leden aan eenen drukker, die misschien met opzet aan dit verzoek een wereldsch karakter geeft soms wordt zulks wel eens uit menschelijk opzicht alzoo op gegeven. En ten slotte wordt het de gebruikelijke formuul. Welnu, laat ons het oud gebruik Wees hem indachtig in owe gebeden behouden, tot welzijn der geliefde doo den, en tot troost der overlevenden. betrof met al hare vriendinnen wedijveren ongelukkiglijk was zij buitengewoon onwe tend, daarenboven tamelijk jongensachtig vis6chen, rijden en jagen waren hare lieve- lingsvermaken. Met Laura de Dak vormde zij eene volledige tegenstelling, en nogtans, gelijk het dikwijls gebeurt waren de jonge meisjes zeer bevriend met elkander en dat om de reden zelve dat haar karakter ver schilde. Gondis had verscheidene huismeesteres- sen gehad, die niet den minsten indruk op hare ontembare natuur hadden kunnen be werken, en 't was nog maar drie maanden geleden, dat de laatste vertrok, tengevolge van eenen slag, haar in volle aangezicht door hare leerlinge gegeven. Zoodra hij mevr. d'Aulneux gïzien had, waB de baron van Sange in geestdrift ont stoken voor de gezelschapsdame der barones de Dak, en hij sprak bij zich zeiven, dat zij juist de onderwijzeres scheen, welke zijne dochter behoefde. Gondis echter deelde het gevoelen van Laura, jegens de schoone en verleidelijk weduwe. Er waren een tiental dagen verloopen, sedert de verdwijning van den graaf van Borluit. Gondis was eene week gaan door brengen op Elsegem. Bij hare terugkomst ondervroeg heer van Sanga haar om te weten of er geen nieuws was. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1908 | | pagina 1