Vlaamsche Kermis, 2en, 3en, 9en en 10en Augustus, Donderdag 16 Juli 1908 5 centiemen per nummer 62"e Jaar 4068 Wat is de oorzaak. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID STAD AALST Heldin van het kwaad Schoolkwestie. De Fransche en de Belgische rent. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by O. Wan de Putte-Gooasens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE HUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelel, IS Juli 190H. Hoe dikwerf hoort men niet herhalen wat is de wereld toch slecht geworden De goddeloosheid wint altijd meer en meer veld,maar ook eertijds hoorde men niet anders dan van liberalen en catho- lieken en nu spreekt men van socialis ten roode en groene, anarchisten en nog al meer. En inderdaad 't is de waarheid. Maar, geachte lezers, hebt gij er al eens ern stig op nagedacht, do oorzaak gezocht van dien betreurlijken toestand Wie is de eerste oorzaak er van Onbetwistbaar 't liberalism. En 't bewijs zult ge vragen. Het liberalism, vroeger zeer gema tigd, is heviger om heviger geworden iet heeft den Godsdienst met de politiek vermengd en zoo heeft men het geloof aan 't volk ontnomen. De Godsdienst bestaat voor 't libera lism nog slechts bij naam. De leer van het liberalism bestaat hierin dat men zich het leven hier op aarde zoo aangenaam mogelyk maken moet. Overigens dit is het doel waarom de mensch geschapen is. Ja, men is hier op aarde om te genieten zooveel men maar kan. De volksmassa heeft gedeeltelijk naar dlevalscho leer geluisterd. Men werkte en zwoegde, men onthei ligde de zondagen cn feestdagen maar 't geluk bleef achteruit. Dan zijn de socialisten opgetreden om 't werk der liberalen voort te zetten. Daar het volgens de liberale leer hier namaals niets meer bestaat en dus maar van geprofiteerd, leeren de roodjes. Liberalen en roodjes zijn hierover dus 't accoord Eens dood, alles dood. Maar over de wijze om van 't leven teprofileeren zijn ze niet 't accoord. De liberalen willen er toekomen door per- door Mug. Leë.v. 32e vervolg. An, gij zegt te veel., dat kan ik niet verdragen... Maar ik weet dat men u al wat moet vergeven. Ik herhaal u, dat gij een gek rijt, want tot welk doel zijt ge hier gekomen Ora Laura de Dak te verleiden en met haar tot een huwelijk te geraken. En hoe hebt ge tot nu toe gehandeld, ezel In plaats van trachten te behagen, hebt ge juist het tegendeel bewerktgij hebt u op die ge zelschapsdame, op dat vreemd wijf verslin gerd, dat geenen cent bezit ik had beier gedaan u niet te spreken, u in het slijk en in de ellende te laten... En toch, ik ben niet van zin uwe zotte streken een dag langer te dulden. Van dit oogenblik zult gij van die zoogezegde weduwe afzien, en gij verplicht u. alles in 't werk te stellen om het bij de erfgename weer goed te maken, want, onthoud het wel, alles behoort haar toe, nu het tweede testament verdwenen is met den oude. De man antwoordde met de grootste kalmte Gij hebt goed praten, An, maar ieder een boezemt geene liefde in. soonlijk werk en dan was hun kapitaal gevrijwaard doch de socialisten door geweld en verdeeling der goederen. Waarom, vragen de socialisten, als er toch geen God bestaat, als er geen looner is van 't goede en geen straffer van 't kwade, dat na de dood alles dood is, waarom dan terugdeinzen voor de manier op de welke men iets vast krij gen kan Ja, niet terug deinzen zelfs niet voor moord, brandstichting, enz. Volgens ons is dit zeer logiek gerede neerd. En inderdaad, de liberalen zeg gen dat wij moeten genieten en niet dan genieten hier op aarde nu indien dit waarheid is, dan hebbon wij ook 't recht om de middelen, zelfs geweld, daartoe te gebruiken... Zoo spreken de anarchis ten... De Godsdienst moet de grondzuil zyn der samenleving immers 't is over be kend eene samenleving zonder Godj dienst is een kasteel in de lucht. Geachte lezers Aangezien het libe ralism den Godsdienst uitroeien, ons naar de barbaarschap terugvoeren wil, is het voor eenieder de opperste maat schappelijke plicht het liberalism, uit al zijne krachten te bestryden Le Bien Public schryft Wy vragen dat het onderwijs door kneed zij met godsdienst voor ons, voor de catholieken maar wy laten aan de niet-catholieken alle vryheid aan hunne kinderen een niet-godsdienstig onder- wys te geven. En de catholieken, op voorwaarde dat hun eigen recht goëer- biedigd worde, zullen hoegenaamd niet verhinderen dat het niet-godsdienstig onderwys van de openbare besturen hulpgoldon krijge. Het krijgt er van nu af. Het eenige middel, scliynt bet, om de schoolkwestie bepaald op te lossen in Stommerik I haar hart stond open voor u, en ik had u immers alle wensche- lijke inlichtingen gegeven Zij was zooda nig voor u ingenomen dat gij haast geenen voet hoefdet te verzetten, om hare gene genheid te winnen. Doch gij hebt dadelijk uwe belangen gedwarsboomd door uwe be leefdheden ten opzichte van dat vrouw- mensch en door de lafheid die gij toondet bij het geval van dien gevloekten stier. wantikwa8 da*r, ik heb alles gezien.. Met een beetje moed, gij hadt uwen degenstok immers bij u, hadt gij kun nen doorgaan voor een held, en er is geen beter middel dan heldhaftigheid om het hart eener vrouw te veroveren. Dat heeft mij ook doen vallen... Wel, onderbrak Frederik woedend, indien ik een lafaard ken, gelijk gij zegt, dan moet dit van u komen, want nooit heeft men een Borluit daarvan kunnen beschul digen. Van mij bromde het wijf. Nu ver liest ge den eerbied nog, dien ge mij ver schuldigd zijt... Water ook van zij, mijn leven is een lange strijd tegen het noodlot en zoo de moed hier beneden immer be loond wierd, zou ik waard zijn geweest miljoenrijk en zelfs prinses te wezen. Maar wat zuilen verwijtingen ons helpen Ze kunnen niet baten. Kom, waartoe hebt gij besloten XVII De aangesprokene antwoordde niet ter stond hij scheen in gepeinzen verzonken. een land waar menschen van verschil- lige gezindheden nevens elkander moe ten leven en kunnen eischen gelijkelijk door de wet behandeld te worden, ware als grondslag in de schoolwetgeving het volgende beginsel te schrijven Al de kinderen wier ouders geene bepaalde som belastingen betalen heb ben recht op kosteloos Iagor onderwijs. Al de ouders die kinders hebben in schoolouderdom hebben de vrije keus der school en krygen een schoolbon indien zij in de voorwaarden verkeeren om de kosteloosheid to genieten. De schoolbon zal door de ouders aan de schooloversten hunner keus overhan digd wordon en de schooiovorsten zuilen uit de schoolbegrooting kunnen trekken in verhouding van het getal hunner schoolbons, op voorwaarde dat de school het minimumprogram der wet aanneme, zich onderwerpe aan het offi cieel toezicht en dat men er de verach - ting onzer nationale instellingen niel onderwyze. La Flandre Libérale antwoordt daarop kort en klaar Wat het stelsel der schoolbons be treft, bet bevat in zich eene gelijke verdeeling der hulpgelden tusschen offi- ciëele en vrije scholen. Dat is iets wat geen enkel liberaal gouvernement zou kunnen aannemen, Dat is do liberale onverdraagzaamheid in al hare naaktheid Hot stelsel van Le Bien Public zou voorzeker de schoolstrijd uit de politiek bannen. De rust onder de burgers ware verzekerd. Maar't is juist wat La Flandre niet wil er zou dan geene kwestie meer kunnen zyn zielen aan de Kerk te ontrukken gelijk Laurent zegde. Nu dit is juist het hoofdpunt van het liberaal program, en daaraan wordt de vrede onder de burgers en soms de eendracht in de huisgezinnen geslacht offerd Waartoe ik besloten heb sprak hij eindelijk, ik vraag me af, of ik wel kiezen kan nu de zaken reeds zoover zijn geko men. Ik begrijp u niet, leg eens uit. Wel, mijn toestand is zeer moeilijk geworden, misschien wel gevaarlijk. Er is hier vooreerst een man, die de waarheid ten mijnen opzichte schijnt te kennen. Wat zegt gij wie iB die man 't 16 de bewoner der Muksen, 't is die Joris Zoetberg welke mij gisteren, bij het middagmaal op Groenmeersch, gesproken heeft over mijne gelijkenis met iemand, dien hij te Batavia... Hier zweeg Frederik, alsof men opeens zijne keel hadde toegenepen. An schokschouderde. En daar zijt ge bezorgd mee sprak zij. Voorwaar, gij hebt de noodige kracht niet, om den rang te bekleeden, waartoe ik u heb verheven. Maar toch, ik ben tevre den dat ge mij dit zegt. Zoo die Joris Zoetberg schijnt te weten wie gij inderdaad zijt... Dan zal hij met mij te doen hebben wee hem indien hij mijne plannen dwars boomt... Ik heb de weduwe Bansak, zijne huishoudster, in mijne macht, ik leg nog al dikwijls de kaarten voor haar... Doe toch niets zonder mij er van te verwittigen, want men zou me kunnen ver denken, na hetgeen er gebeurd is. Bekommer u niet over hetgeen ik doen zal, hernam de oude gebiedend; thans moet gij maar ééne groote zaak voor oogen Weken, ja zelfs maanden vóór de laatste wetgevende kiezingeD, hebben de liberalen en de socialisten geschermd met hetgeen zy een beteekenisvol ver schijnsel noemden, te weten, dat de Belgische rent gezakt was door de schuld, zegden zij, van de onbeholpen bestuurwyze der Catholieke Regeering, welke, zoomin in het buitenland als in België nog eenig vertrouwen inboe zemt België werd slecht bestuurd België ging naar den dieperik, naar bel bankroet, naar het faillietzoo luidde de alarmkreet, en, om hunne bewerin gen nog meer kracht en eenen schijn van waarheid bij zetten, vergeleken zij den koers der Belgische rent met dien der Fransche. Wy hebben er dan op gewezen dat die bewering, of beter die vergelijking leugenachtig was, en dat alsdan de Fransche rent zoo laag, ja nog lager stond dan de Belgische. De liberalen socialisten gingen even wel voort met hunne leugens. De kiezingen hadden plaats en de catholieken zagen hunne meerderheid in de Kamer van 12 op 8 komen. Er was dus geene numerieke verster king voor de Regeering, en, als het waar was, dat 't vertrouwen in de Regeering aan 't afnemen was, dan moest de uit slag der kiezingen den koers de Belgi sche rent nog meer doen zakken. Nu, juist het tegenovergestelde is gebeurd onze rente stygt voortdurend. In de beurs te Parijs staat op dit oogenblik de Belgische rent gek wo tee rd aau 96,60 fr.. terwyl de Fransche rent maar 95,25 fr. geldt en dat is nochtans het land dat bestuurd wordt door man nen naar het hart van onze liberale en socialistische hoofdmannen hebben, en dat is de achting en de gene genheid van Laura de Dak winnen. En zoo ik misluk vroeg Frederik. Dat is te vreezen; maar 't zal uwe fout geweest zijn. In dat geval zal nc mijne woordjes zeggen ik wil daarmee wachten tot het laatste. En gij denkt niet aan het andere ge vaar. want wij hebben geene bewijzen van zijnen dood in OoBt-Indië... Die schut ter, welken gij ontmoet hebt, sprak slechts vanhooren zeggen... Tut, tut, tut, laat mij gerustde zit ting is geslotengij hebt gehoord wat ik verlang en gij moet uwen weg nu maar voortzetten. Als ik u noodig zal hebben, zult gij het volgens gewoonte vernemen. Frederik van Borluit wierp de waarzeg ster eecen hatelijken blik toe, en verliet haar, zonder een woord meer te zeggen. Deze volgde hem eenigen tijd met de oogen, terwijl zij onverstaanbare woorden mompeldedaarna ging zij op dezelfde plaats, met het hoofd in de hand neerzitten, waar Joris ze 't eerst gezien had. De schilder, wien geen woord der sa menspraak was ontsnapt, waarvan hij ge tuige was, sloop onhoorbaar van achter den kastanjeboom weg en keerde peinzend naar huis. Hij voelde zich onuitsprekelijk verheugd over de ontdekking die hij had gedaan, maar tegelijkertijd verdwaalde zijn geest in het wargaren van gebeurtenissen, die zich voor hem ontrolden, en vroeg hij zich bijzonder af, wie eigenlijk die man Wie zou er te klagen hebben over gemis aan vertrouwen, de Catholieke Regeering van België of de Radikaal -, socia listisch- republ i keinsche Regeeri ng van Frankryk Maar er is nog iets anders aan te halen dat ook bewyst dat het catholiek Ministerie België goed bestuurt en dat ons land vooruitgaat, veel meer dan het socialistisch-republikeinsche Frankrijk. België heeft 7 miljoen inwoners en Frankrijk 30 miljoen ;nu, op maritiem handelsgebied bedraagt het zakencijfer van het kleine België juist den helft van dat welk het groote Frankrijk, niet tegenstaande al zyn geweld, bereikt. Ziedaar hoe onze Catholieke Regee ring het land naar den dieperik helpt De geneverflesschen ia Rusland. Het is bekend dat, in Rusland, het Staatsbestuur alleen genever verkoopt deze wordt slechts geleverd in verlakte flesschen, waar de keizerlyke adelaar op geprent staat. Onlangs was eene commissie der doe- ma (Kamer van vertegenwoordigers) gelast het vraagstuk der dranken te be- studeeren. Die commissie heeft een ver slag overgelegd, waarin zij vraagt den keizerlyken adelaar te vervangen door een doodshoofd op twee gekruiste doods beenderen, om aan te duiden dat de fiesch vergif bevat, en om den verbrui ker op zijne hoede te stellen tegen het misbruik van dien drank. De commissie stelt daarenboven voor, op de etiket der fiesch te schrijven - O mensch, alhoewel gy dezen genever ge kocht hebt, weet dat gy een vergif drinkt, dat u vernielt. Voor het te laat woze, koop in het vervolg geene fles schen meer. (Onderteekend Dc mi nistervan geldwezen. mocht zijn, waarop eene bedelares zooveel invloed scheen uit te oefenen, wiens gelij kenis met Frederik daarbij zoo treffend was en die daarbij wezenlijk een Borluit scheen te zijn Kom, sprak hij tot zich zeiven, nu heb ik bezigheid genoeg een vreeselijk geheim ontrukken aan de tistigste en stout ste der vrouwende samenzwering van dien galeiboef en die oude heks verijdelen... Ik wist wel dat ik mij aan allerlei zaken te verwachten had, dat mijne rol moeilijk en gevaarvol zou wezen, maar toch kon ik mij alles zoo erg niet voorstellen, als het nu wezenlijk is. VIERDE DEEL. I Er is een man, die iederen morgen on geduldig afgewacht wordt vooral op het land, in het kasteel gelijk in de pacht hoeve een man wiens komst altijd aange naam is, omdat hij dikwijls datgene bij zich draagt wat voor den mensch zoo aantrek kelijk schijnt: het nieuwe, het onverwachte. Ik wil Bpreken van den brievendrager. Degene die Groenmeersch bediende kwam daar tamelijk vroeg voorbij, en dewijl baron van Sange gaarne zijne brieven en dagbla den bij hunne aankomst wilde lezen, was hij altijd op als de briefdrager kwam. Mevr. d Aulneux noch Gondis stonden voor acht uur op. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1908 | | pagina 1