Donderdag 10 September 1908 5 centiemen per nummer Jaar 4084 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Teekenen des tijds. Heldin van het kwaad Hulde aan België. Aan de vruchten kent ge den boom. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van tl© Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB flUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendiigen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsi, 9 September 190H. Toen het Romeinsche volk zich over gaf aan ontzettende misdaden, toen de misdaad zegevierde op straat, in school, in het huisgezin, in het theater, in den tempel, in het paleis van Caesar vooral toen woelde en ontucht samenspanden om dat weleer zoo dapper en machtig volk te bederventoen het uur der god delijke wraak daar was, toen, zoo ver halen de geschiedschrijvers, wilde men van geene huwelijken, wilde men van geene kinderen. Er is een tijd geweest, dat het Ro meinsche volk eene wereld beheerschte, maar weelde en ontucht brachten het ten val. En die tijd van ontzettend ze denbederf, waarvan de beschrijving doet huiveren, gelijkt in menig opzicht aan onzen dikwijls zoo hooggeroemden tijd. Weelde en zingenot, ze waren zeker ontzettend hoog gestegen in den Romein schen tijd, maar is de genotzucht nu ook niet doorgedrongen in alle standen, en gelijken sommige feesten onzer goud koningen niet veel op de braspartijen van het Romeinsche volk Welke waren toen de onmiddellijke gevolgen De ontheiliging, de vernieti ging van het huisgezin. Men wilde geeno kinderen, men wilde geen huwelijk meer. Zóo was 't in het oude Rome, zóo is het in onze zoo hoog geroemde moderne beschaving. In hot Romeinsche Rijk, in de dagen van het diepste verval, walgde men van alles wat last en zorg moest verschaffen. Dus geene kinderen meer.Het werd eene mode geene kinderen meer te heb ben, men wilde zelfs niet een eenigen aoon schrijft Plinius de jongere, en Petronius voegt er bij dat zij, die kin deren hadden, weigerden ze te erken nen, uit vreeze van gerekend te worden tot het domme en gemeenc volk. Geven in onze dagen goudzucht en gemakzucht zich niet de hand en stelt men geen perk aan de liefde van God Een spotlach heeft men nog over voor hen, die als weleer de patriarchen, de zegeningen dos hemels tellen naar het getal hunner kinderen. Ze behooren tot het gemeeue volk. men reidt, xu Frankrijk is de toestand huivering wekkend talrijker zijn de graven, die delft, dan de wiegen, die men be- En die kanker vreet voort en is van hoog tot laag gegaan. Geen huwelijken meer. De echtschei dingen waren in het Romeinsche Rijk zoo talrjjk, dat het huwelijk alle betee- kenis verloren had. Tevergeefs tracht ten de keizers door strenge wetten hierin verandering te brengen. Zoo kon niemand eene erfenis aanvaarden, die binnen het jaar niet trouwde. Welnu, men trouwde eens per jaar, eene een voudige ceremonie, onmiddellijk gevolgd door echtscheiding. Wordt ook hier te lande de vrije sa menleving door het socialism niet ver dedigd? Zoodra in een huwelijk de minste oneenigheid ontstaat, wordt, zoo men leert, het huwelijk onzedelijk en is echt scheiding verplichtend. Eene halve eeuw geleden bereikte het retal der echtscheidingen in geheel frankrijk nauwelijks de 1000, nu meer dan 3000 alleen in het distrikt van de Seine. In 1901 waren er in Frankrijk 13,000 echtscheidingen. In Amerika waren op de 2000 huwelijken in het jaar 1901 zes honderd een-en veertig echtscheidingen, 641 op de 2,000, meer dan een vierde na een jaar van trouw. En men verhaalt in hetzelfde land van eene vrouw van 42 jaren, die haar 28® echtscheiding aanvroeg. Doen die toestanden niet denken aan ize van het Romeinsche volk in zyn diepste verval En wee de vrouw, wanneer zij als in Rome slechts het speeltuig is geworden van een brutalen hartstocht. Wee den man, wanneer hij niet meer waarachtig wordt bemind; wanneer in zyn verlaten en onteerd heiligdom geene plaats is voor de trouwe echtgenoote, waarop zijn hart kan steunen; geeno kinderen waar op zijn liefdeblik kan vallen, als op het doel van al zynen arbeid en vermoeinis sen. Wee de Maatschappij, waarin kin- derhaat en echtscheiding hun verwoes tend werk hebben verricht. De oude Moloch verslond de kinderen in zyne bronzen ingewanden de on deugd en echtscheiding verslinden met de kinderen geheel de familie, de eer van den huiselyken haard en de hoop van de toekomst. DOOR EUG. LKËK. 39* VERVOLG. Ho, mijnheer, gij hadt wel gelijk I zij ia eene booze vrouw Zij zat op dien atoel ginder, toen ik binnengekomen ben. Dade lijk heeft ze mij gezegd - Wat zijt gij moê, kleine gij moet dorst hebben. Drink dit, eer wij gaan klappen. 1 Daarop heeft ze ieta in een glas geschonken en het mij gegeven. Ik heb geweigerd, zooals ge 't mij opgelegd hadt zij heeft aangedrongen en mij willen dwingen om te drinken. Ik heb hare hand teruggestooten. Zij heeft gezegd e Ge zijt koppig, maar ik ook, en gij moet drinken. Ik heb geantwoord Neen, ik wil niet. Zij heeft me toen in eenen harer armen vastgenomen om mijne bewegingen tegen te houden, doch ik heb zoolang ge worsteld, tot het glas in stukken op den grond is gevallen. Alsdan heeft ze mij met de keel gegrepen alsof ze mij verwurgen wilde, en woorden uitsprekende die ik niet verstond. Hare gramschap was zoo groot, dat ik er bang voor werd en op u begon te roepen. Dadelijk heeft ze mij toen losgela ten, de flesch opgenomen en is langs dit openstaande venster gevlucht, want zij had de deur gesloten waarvan ik den sleutel heb moeten omdraaien om te kunnen uit gaan. Ja, gij hebt goed geraden, mijnheer, die vrouw wilde mij kwaad doen, maar gij moet u bedrogen hebben met te zeggen dat De t Liverpool Journal of Commerce wydt in een zyner laatste nummers eene studie van geestdriftige hulde aan de Belgen en hun prachtig land, hun flink spoorwegverkeer en hunne bloeien de zeehaveninrichtingen. Ziehier eenige zinsneden uit bedoeld artikel De ondernemingsgeest, welke de natie groot maakt, heeft zich nooit beter geopenbaard dan door de laatste inrich ting, door de Belgische Regeering, van een buitengewoon snelgemeenschaps- middel tusschen de hoofdstad en de Zee haven van Antwerpen. Eene zeer vlugge verkeergelegon- heid is tusschen beide hoofdpunten inge richt de nieuwe bloktrein is prachtig. is altyd met een vast plan vooruit gegaan voor de belangen van zynen handel deze laatste inrichting is er nogmaals het bewijs van. Stellig zal de voorspoed dezer twee voornaamste Belgische steden er door verhoogd wor den. 'i Hel Belgisch spoorwegbeheer ver dient een onbeperkte» lof voor zijn stre ven om het bedrijvig volk te voldoen. De uitbreiding van het spoorwegnet is eenvoudig een wonder al de spoorweg- lijnen komen in verbinding met onder geschikte banen van buurtspoortreinen en trams, op zulke wyze dat elk plaatsje volop verkeergelegenheid ter beschik king heeft. Nergens noch nooit was het gemak van reizen uitmuntender ook ontelbare reizigers bezoeken de lieve Vlaamsche dorpen, zoowel als de schilderachtige Ardeensche vlekken. Thans komen ook groote nieuwstij dingen van do nieuwe en prachtige zeehaven van Zeebrugge welker inrich ting van eersten rang is en waarvan men schikt eene aanlcghaven te maken voor de transatlantiekers van Bremen en Hamburg, welke thans te Havre aan leggen. Dat plan is van aard om de handelsbewegingen met België nog uit te breiden, zonder aan de Antwerpsche zeehaven te schaden... Uit deze beoordeeling van een orgaan, uitgaande van eene der nijverigste ste den van de gansche wereld, en dat zeker wel niet met vooringenomenheid den lof maakt van het met hem mededin gende Belgische volk en van onze catho- ze mijne moeder was neen, zij kan mijne moeder niet wezen. Zoetberg bewaarde het stilzwijgen hij scheen verpletterd dit nieuwe voorval deed hem nadenken. - Kom, sprak hij eindelijk, laat ons terug naar de Mukben gaan. XIV Den volgenden morgen was het de Zon dag, waarop mevrouw d'Aulneux Frederik van Borluit bij den Calvarieberg der keitjes zou ontmoeten. Baron van Sange was 's daags te voren naar Rotterdam vertrokken. De gezelschaps dame stond zeer laat op en deed het ontbijt op hare kamer brengen. Het meisje, dat haar bediende, bemerkte dat zij er zeer ont steld uitzag en slechts kortai antwoordde. Den geheelen dag bleef zij op hare kamer zitten, waarin men haar opgewonden heen en weer hoorde loopen. Rond tien ure 'a avonds, terwijl alles in rust lag, aloeg zij eenen donkeren kapman tel om, en verliet het kasteel langs eene geheime trap die door een laag poortje toe gang verleende tot het park. De nacht geleek niet op de vorigen zware wolken dreven in de lucht en een sterke wind huilde door het geboomte. Zij sloeg echter met even lichten stap haren weg in, alsof het dag ware geweest, en bereikte op een half uur tijds de afge sproken plaats. Frederik wachtte er reeds eenige minuten. Ge zijt van uw woord, zeide hij en lieke Regeering, blykt dat ons catho- liek Bestuur den rechten weg van voor spoed bewandelt, ondanks het ge schreeuw van sommige inlandsche an dersdenkenden, dio meer de belangen hunner partij, dan de welvaart van hun land Een Fransch dagblad, in het geheel niet clerikaal, Le Petit Journal van Parijs, slaakte eenigen tyd geleden een noodkreet Er zijn te veel jonge boosdoeners In min dan vijf jaren is het getal der jonge bootdoeners driedubbel geworden - Onder die bloedvergieters treft men een altijd aangroeiend getal aan van jongelingen in den ouderdom van 15 tot 20 jaren. In 1850 telde men in Frankryk 13,000 plichtige kinderen, in 1906 vond men er meer dan 30,000 (lees dertig duizend). Nooit nog, schrijft hetzelfde dagblad, heeft men zulke vroegtijdige schelmen aangetroffen als op den dag van heden. Men verhoopte veel goeds van het verplichtend onderwijs in Frankrijk, om den vooruitgang van dit kwaad to beletten, maar de school zon der God is er niet in gelukt, integen deel Uitzinnigen door het verbannen van godsdienstig onderwijs en kruisbeelden uit de school willen de vrijmetselaars aan de kinderen hunne plichten leeren Ziedaar de uitkomst hunner schoo- ne droomen o Diezelfde schoone droomen, diezelfde plannen, willen onze Belgische vrijmet selaars hier verwezenlykt zien Ziehier wat een Belgische vrijdenker zegde in het Nederlandsch vrydenkers- congres te Brussel (27-30 Augusti 1904) Onze Frauscho mortel broeders even als wij in België moeten de H. Kerk bestrijden om de vryheid van geweten te bewaren. Zy geven ods niet alleen in woorden maar in daden een voorbeeld dat wij Belgische vrijmetselaars uit al onze krachten zullen Jwvotyen.iToejuichingen) Ouders, gij zyt verwittigd Wilt gy uwe kinderen als boosdoeners zien ein digen, zendt ze naar onzijdige scholen en doet meê met vrijmetselaars en vrij denkers. vatte haar de hand, Dank u en wat meer is, voegde hij er bij, ge zijt eene moe dige vrouw en ik bewonder u rechtzinnig O 1 tot hier gekomen te zijn ie niets, maar 't is bij hetgeen wij gaan doen, dat we moed zullen noodig hebben.-. Gij hebt de dievenlantaarn niet vergeten Neen, maar wat gaan wij dan ver richten We ga m ons naar Elsegem begeven. Ik verwachtte het maar dat is een akelige tocht. Men zou zeggen dat ge al beeft... Zal ik u dan het voorbeeld moeten geven en vooruitstappen. Spot niet, ik bid u, en weet dat ik alles trotseeren zou om het stuk te vinden, dat ons beiden zou verrijken. Dat heet nu eens gegproken Wel nu, ge zult slechts wat moed behoeven te verzamelen om het testament te ontdek ken, want ik kan u thans reeds seggen dat gij het moet gaan nemen op het lijk van den ouden graaf. Frederik sidderde van het hoofd tot de voeten. Vooruit, sprak hij plotseling, de for tuin wacht me. De fortuin en de wraak hernam me vrouw d'Aulneux, en terzelfdertijd greep zij den arm van haren gezel en stapte vooruit. XV Onderweg, zeide zij tegen den graaf Laura de Dak, ik mag het nu wel bekennen, bedroog zich niet, toen zij be weerde dat ik wist wat er met een ouden graaf gebeurd was... Ik had van de barones vernomen dat de graaf eindelijk een testa ment zou maken ten voordeele van zijnen zoon. Ik wist daarbij dat hij het op zich droeg,en er niet van scheiden wilde. Edoch, om zekere redens had ik besloten er mij meester van te maken... De wantrouwige grijsaard scheen mijn inzicht evenwel ge raden te hebben alles toonde het mij aan. Hoewel hij ijlde, bleef hem die vaste ge dachte steeds bij. Ik nam den schijn aan te slapen, in de hoop dat hij zou ophouden mij gade te slaan en op zijne beurt zou in slapen. Doch wat zag ik hij ging met wijdgeopende oogen en glazigen. starenden blik rechtzitten daarna stapte hij uit zijn bed. 't was vreeselijk om aan te zien, ik beef er nog van als ik er aan denk. Die man, welke eenige stonden te voren zich nauwelijks verroeren kon, scheen nu al zijne krachten weêr te bezitten. Hij greep een der waskaarsen op de Bchooisteenplaat, stak ze aan en ging er meê ter zijde. Gij kent de Godfriedenzaal langB het houten beeld van Godfried van Bouillon, ziet met een rozentuil op het beschot gebeeldhouwd en midden in den tuil zit eene onzichtbare veer. De grijsaard duwde er met den vinger op en tegelijkertijd werd eene gapende opening zichtbaar, waardoor hij verdween, terwijl het paneel opnieuw in zijnen vori gen staat kwam. Ik begreep dat hij zijn testament wilde gaan verbergen. Hemel riep Frederik uit, hij heeft zich levend begraven I En gij hebt niets gezegd.., ach, 't is verschrikkelijk I... Eenige jonge heethoofden waggelden al roepend on tierend door de straten van Antwerpen, hun VENIJN uitspu wend naar al wat Kerk of Godsdienst aanraakt. Bedaard komt een priester daar aangewandeld en gaat nog uit den weg voor die schaamtelooze bende. Hé, roept er eene, het begint hier ZWART te worden, er is voorwaar een onweer op handen. Er volgt een helsch gelach; een oorverdoovend handgeklap verwelkomt de jonge pochhans die van zelfvoldoening zijnen (ijdelen) kop hoog draagt. Niet zoo gemakkelijk, klinkt het eenvoudig antwoord, geloof mij, er zijn tegenwoordig te veel WINDMAKERS! Of ze voortgingen De dronkenschap in Rusland. Russische bladen bèschrijven de toestan den in het stadje Barnaul als volgt De dronkenschap heeft hier zulke uitge breidheid aangenomen dat de dorpen dikwijls koloniën van gekken gelijken. Mannen, vrouwen, kinderen, alles drinkt De vrederechter heeft de han den vol om dronkaards te oordeelen. Voor tien inwoners is er eene kroeg. Sterfgevallen ten gevolge van dronken schap zijner talrijk,alsmede doodslagen in een oogenblik van roes. Alhoewel de oogston rijk zijn en de zuivelbereiding groote winsten aflevert, gaat de bevol king zichtbaar achteruit. Als gevolgen van de algemeene dronkenschap wordt waargenomen het uitsterven der bevol king en kindorloosheid. In vacancie. De heer Coppieters, de socialistische senator voor Luik en ondernemer te Gent, heeft zich voor den vacancietyd gevestigd te Oostende, Sta tiestraat, 3. üe heer Dufrane, socialistische sena tor voor Bergen, heeft het oud kasteel gekocht vao La Bargette te Roisin. De baron Selys-Longchamps, ook socialistische senator, bewoont het prachtig kasteel van Halloy. Socialist zijn en kasteelen er op na houden, dat kan nog zyn Vrouwenhoeden in 1908. Op het strand te Westende is een vrouwen- hoed opgemerkt die niet minder dan 65 centimeters doorsnede had. Een echt oorlogschip l Zijne gezellin grijnslachte. Een man als gij, met edele en ver hevene gevoelens, sprak zij, moet me voor zeker misachten maar dewijl ik overtuigd was dat zijne laatste uur had geslagen, dat hij wellicht dood was neergevallen in de geheime plaats, kon ik mijne lang ge- wenschte wraak niet uitstellen om den man eene begrafenis te bezorgen. Andere uitleggingen wil ik u niet geven... Gij weet thans waar zich het testament bevindt dat Laura berooven moet van de erfenis om ze in ons bezit te brengen, want ik zeg u vooraf, dat ik bereid ben tegen het geval, dat ge mij zoudt willen bedriegen. In die spelonk dringen een lijk be tasten, brr I 't Is afschuwelijk I Dat zal ik nooit kunnen. Mevrouw d'Aulneux liet zijnen arm los en ging recht voor hem staan. Luister, siste zij met nijdige stem, en onthoud mijne woorden goed dewijl ge toch zoo laf zijt, dewijl ik alleen ata om den strijd voort te zetten, zie ik er van af en morgen vroeg verlaat ik het land. Eerst zal ik Laura de Dak en Joris Zoetberg echter de plaats doen kennen, waar de graaf ver borgen ligt... en het testament zal in hunne handen vallen... Vaarwel. Zij wilde zich verwijderen, toen Frederik van Borluit de hand uitstak en zeide Vrouw of duivel, ik zal a.les doen wat gij begeert. Dat raad ik u aan, hernam zij en vatte opnieuw zijnen arm gij hebt er immers hst meeste belang bij. (Wordt voortgezet;.

De Denderbode | 1908 | | pagina 1